wfn_ads

پیام شهروند

باسلام.لطفا کاندیداهای محترم همه جلسات خود رو در منطقه های مهرشهر واطراف شهر برگزار میکنن!خواهشا خواهشا لطف کنید وعده های دروغین ب مردم ندین.)اگر واقعا قشر ضیف براتون مهم هستن بیان تو این مناطق ژندگی کنید تا 6وب طعم محرومیت رو بچشین!ن اینکه توی قصرهای بالاشهر با بهتزین امکانات خوش میگذرونید. انتخابات ک میشه این طرفا پیداتون میشه!

با سلام.خواهش میکنم شهردار محترم با ماشین یک سری تو کوچه های خیابان کارگران و رجایی بزنید،البته با پراید برین تا متوجه بشین ن با ماشین های ب قول معروف باکلاس و شاستی بلند…وضیعت اسفالت بسیار خراب میباشد.

شهرداری بیرجندبه تسطیح تپه دکل فشارقوی مسکنهای مهرخیابان الهیه مقابل مسجداباصالح توجه نمیکندبه چه دلیل؟

با سلام بنده برای گرفتن وام اشتغال به کمیته امداد مراجعه کردم پس از گذشت مدتی به بانک ملت شعبه معلم معرفی شدم اما الان نزدیک 1ماه است که برای یک استعلام ساده امروز و فردا میکنند و هرروز وعده فردا و پس فردا میدهند لطفابرای وقت مردم ارزش قائل شوید

سلام باتوجه به حرفهای آقای مدیرکل بیمه سلامت حداقل من و برادرم تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستیم

باسلام :درخصوص بیانات مدیرکل محترم بیمه سلامت بایدعرض کنم که تاریخ اعتباردفترچه درمان پدرومادرم که ساکن روستاهم می باشند،منقضی شده است،برای اعتبارمجدد،سه ماه شده که پیگیری میکنم وتاکنون نتیجه حاصل نشده است. ودرواقع فاقدبیمه می باشند.

با سلام خدمت استاندار معزز از شما خواهشمندیم دستور بفرمایید بحث ورودی خیابان سپیده از تقاطع محلاتی را در دستور کار قرار دهند خطر تصادف در این نقطه زیاد است .باتشکر

مسولین محترم،آقای استاندار، آقای فرماندار، آقای شهردار و هیئت محترم شورای شهر بیرجند ،با سلام لطفا برای جنوب شهر اهالی محروم سراب جلسه بگذاری و امکانات رفاهی از جمله پارک، زیر گذر عابر پیاده(از ابتدای خیابان اصلی تا خیابان رضویه اختلاف ارتفاع وجود دارد که با طراحی درست اجرای می شود)،آسفالت خیابان اصلی سراب…را مصوب و اجرای کنید.

سلام استاندار!محله معصومیه پایین مسیربرگشت مناسبی ندارد ودقیقا بن بست است.اگردستوربفرمایید یک چهارراه درتقاطع خیابان مسلم ازمعصومیه پایین و مرکزبهداشت ازمعصومیه بالا احداث گردد: هم این محله ازبن بست بیرون می آید و جلوی سرعت بالای خودروها گرفته شده و اهالی این محله و عابرین پیاده در ایمنی کامل ازمرکز بهداشت بهره مند می شوند.

سلام استاندارمحترم : دربلوار شهدای عبادی برای رفت وآمد دانش آموزان ومراجعین مرکز بهداشت از خیابان مسلم(معصومیه پایین) به معصومیه بالا هیچ مسیری ایمن اعم از زیرگذر، پل هوایی یا چهارراه با چراغ راهنما وجود ندارد و همه ساله شاهد کشته و مجروح شدن افراد هستیم . خواهشمنداست جدی پیگیری شود !

سلام با تشکر از زحمات دهیاری محترم چهکند لطفا پیگیر جاده کمربندی سجادشهر به چهکند باشید پروژه جاده سازی زیاد به طول انجامید.

مسولین محترم،آقای استاندار، آقای فرماندار، آقای شهردار و هیئت محترم شورای شهر بیرجند ،با سلام لطفا برای جنوب شهر اهالی محروم سراب جلسه بگذاری و امکانات رفاهی از جمله پارک، زیر گذر عابر پیاده(از ابتدای خیابان اصلی تا خیابان رضویه اختلاف ارتفاع وجود دارد که با طراحی درست اجرای می شود)،آسفالت خیابان اصلی سراب…را مصوب و اجرای کنید.

سلام استاندار محترم! شما را به خدا مشکلات محله معصومیه پایین را حل کنید . دل اهالی این منطقه خون شده . فقط به فکر زیباسازی غفاری ، معلم و 000 نباشین! آخه این محله هم جزو شهر محسوب میشه !

سلام
مدیرمحترم آبفای بیرجند فشارآب معصومیه پایین اونقدرکمه اصلأ آبگرمکنها روشن نمیشه
سرویس آبگرمکن هم تأثیری نداره
لطفأ حل مشکل کنید

باسلام.
ضمن تقدیر از خدمات اداره برق. لطفأ روشنایی انتهای بلوار ولیعصر(عج) مهرشهر بسمت مسجد بلال رو (از ولیعصر33تا تقاطع بلوار همت) را اجرایی نمایید. باتشکر

wfn_ads

آمار سایت

  • ۱۵۳
  • ۵۴۸
  • ۵,۱۶۰
  • ۲۵,۹۳۹
  • ۲۲۰,۹۹۷

به یاد استاد و پیشکسوت ورزش کشور و المپیکی ایران و بیرجند «پهلوان مرحوم نجم الدین رضا فارابی» پهلوانان هرگز نمی میرند

امروز خراسان جنوبی – اصغری / دست تقدیر الهی بعد از ۸۶ سال فراز و نشیب و افتخارآفرینی عزیزی از جامعه بزرگ ورزش کشور و بیرجند را برگزید و راهی دیار باقی نمود. شب دوشنبه ۲۰ خردادماه جاری پهلوان و اسطوره ورزش کهن بیرجند دار فانی را وداع گفت. خبر را ابتدا از اولین و زحمتکش ترین مرد ورزشی بیرجند محمد مهرور شنیدم و متأثر گشتم. در اواخر سال ۱۳۷۹ بعد از پیگیری و شناسایی تاریخ ورزش و پیشکسوتان شهرستان بیرجند خصوصاً مرحومین جهانی مهاجر، محمد تقی کاشانی، الیاسی و غلامحسین قمری با خبر شدم پیشکسوت و پهلوانی از این دیار بعد از قهرمانی های بسیارو اوّلین المپیکی شهرستان بیرجند در تهران زندگی می‌کند و این مصادف شد با سفر او به شهرستان بیرجند. وی نجم الدین فارابی از خانواده ای مذهبی و روحانی بود که در منزل خواهرش و پیشکسوت ورزش کاظم غنی(دامادشان) به دیدارشان رفتم و وقتی پای صحبت این کهنه سوار میدان های وسیع ورزشی بیرجند و کشور و مسابقات بین‌المللی و جهانی نشستم بر خود بالیدم که دری از گوهرهای نایاب و ناشناخته ورزش بیرجند را شناسایی و به نسل آینده معرفی ‌نمایم.
امروز پنجشنبه ۲۳ خرداد ماه ۹۸ ساعت ۹ صبح پیکر مرحوم فارابی پهلوان و قهرمان دوومیدانی المپیک ملبورن استرالیا بعد از اینکه بر دوش جامعه ورزشی و پیشکسوتان ورزش کشور در محل مسابقات و تمریناتش استادیوم قدیمی امجدیه آخرین وداع را انجام خواهد داد، به بهشت زهرا منتقل و در قطعه نام آوران آخرین، خانه آخرتش به خاک سپرده خواهد شد. بر خود لازم دیدم مجدداً عینا مصاحبه‌ای که در اواخر سال ۷۹ با این پیشکسوت ورزشی داشتم را جهت آشنایی نسل جوان و آینده سازان ورزش بیرجند درج نمایم.
* خودتان را معرفی نمایید و از چه سالی با ورزش آشنا شدید.
نجم الدین فارابی متولد ۱۳۱۲ دریکی از محلات قدیمی شهرستان بیرجند و فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی و ورزش و رئیس اسبق تربیت بدنی و دانشسرای عالی تربیت معلم تهران هستم. در دوران ابتدایی در بیرجند تحصیلاتم را در مدرسه شوکتیه گذراندم و درهمان دوران تحصیل دبیرورزشی به نام آقای هومان داشتیم که در آموزشگاه مسابقات دوی تشویقی بین دانش آموزان مدرسه مان برگزار می کرد و هر دفعه شرکت می‌کردم مقام اول را به دست می‌آوردم و این جرقه ای بود که مرا به سمت خود کشید. پس از آن در سال‌های۱۳۲۰ در مسابقات دوچرخه سواری مدارس بیرجند شرکت کردم و مقام اول را به دست آوردم. هچنین والیبال را خوب بازی می کردم تا جایی که بعدها به عنوان کاپیتان تیم دانشسرای عالی تربیت بدنی تهران هم برگزیده شدم. این موفقیت های کوچک، آتش اشتیاق را در وجودم بیشتر شعله ور کرد. به طوری که بعدها در سال ۱۳۳۵ همراه تیم بوکس زادگاهم بیرجند در اهواز قهرمان وزن نهم کشور شدم. بعد از مسابقات، عکسم را در مجله تهران مصور با دماغ خون آلود چاپ کردند. مرحوم پدرم وقتی این عکس را دید، خیلی ناراحت شد و گفت: تو را آق می‌کنم اگر به سر و روی بچه های مردم مشت بزنی. به ناچار رشته بوکس را ترک کردم و دونده شدم. در ادامه در دوی ۱۵۰۰ و ۱۰۰متر به مقام قهرمانی رسیدم و در سال ۱۳۴۰ به تهران نقل مکان نموده و در دانشسرای عالی تهران آن زمان به تحصیل پرداختم. حضور هر روز من در امجدیه نظر استاد ایزدپناه را جلب کرد. او که می دانست شهرستانی‌ها جوهر دارند مرا فراوان تشویق کرد تا به راه قهرمانی ادامه دهم و درهمان سال قهرمان ۱۱۰ متر بامانع کشور شدم.
مرد مقتدر دوومیدانی
یک سال بعد نیز نفر اول با نیزه شدم ضمن اینکه از سال ۱۳۳۵ تا سال ۱۳۴۱ عنوان نخست دهگانه کشور را در دست داشتم و مرد مقتدر دوها بودم. از آن تاریخ تا دوران بازنشستگی بیش از ۴۰ مدال گرفتم که اکنون همه آنها در تاقچه خانه خاک می خورد.
* از سفرها و مسابقات خارج از کشور خودتان بگویید.
اولین باری که به مسابقات خارجی رفتم پاکستان بود. آن سفر و آشنایی با مردمان آن سوی مرزها برایم خاطره انگیز بود. در ایتالیا با جوانان این کشور مسابقه دادم و آنها را در دهگانه کنار زدم. هنوز مجسمه ها و آثار تاریخی شهر و صحنه‌های آن جلوی چشمانم رژه می روند‌.
***ورزش یعنی اخلاق ، مردمداری و …

در سال ۱۹۶۰ میلادی به المپیک ملبورن اعزام شدم و از جمله همسفرهای من در آن زمان مرحوم تختی بود -خداوند روحش را قرین رحمت کند- یادم می آید در امجدیه حتی با بچه‌ها هم سلام و علیک می‌کرد و با آنها دست می داد و ابراز محبت می‌کرد. ورزش یعنی اخلاق یعنی مردم مداری و…
در المپیک ملبورن استرالیا تا آخرین نفس تلاش کردم اما دوازدهم شدم. در توکیو ژاپن یادم نیست که در مکان ششم یا هفتم قرار گرفتم. نفر اول این مسابقه ها کندل بود یا جانسون، درست یادم نیست هر دو آمریکایی بودند و مقام‌های بعدی را هم روس ها به دست آوردند.
*نظر شما در رابطه با تشویق نونهالان و نوجوانان به مادر ورزش ها دوومیدانی چیست؟
یکی از کارهای خوب آن زمان انجام مسابقات دوومیدانی در بین مسابقات فوتبال بود که سبب شد تا مردم دونده ها را بشناسند. راه رشد دوومیدانی توجه به آن در بین بچه های ابتدایی و دبستانی بود. افرادی که تازه در سن ۱8 – ۱7 سالگی با دوومیدانی آشنا شوند قادر به ترقی نیستند حال آنکه اگر بچه‌های ۷ _۸ ساله را به پیست بکشانیم در سن 14-15 سالگی بهره می دهند و مدت بیشتری در خدمت ورزش خواهند بود. اگر این کار را کردیم و اگر در هر ماه ۱۰، ۲۰ پرتابگر برنده و دونده داشتیم آن وقت می توانیم به خود ببالیم که دوومیدانی داریم و کار کردیم.
در کشورهای شوروی سابق ژیمناستیک را به عنوان یک ورزش اجباری مطرح کردند و به این خاطر تمام قهرمانان رشته‌های مختلف ابتدا با ژیمناستیک ساخته شدند و سپس به رشته‌های تخصصی خود پرداختند.
* از مقام های کشوری دوران ورزش خودتان بفرمایید.
در رشته پرش با نیزه در سال ۱۳۲۲ قهرمان اول کشور، دهگانه در سال ۱۳۴۰ قهرمان اول کشور، دهگانه در سال ۱۳۴۱ قهرمان اول کشور، دهگانه در سال ۱۳۳۹ _۱۳۳۸ قهرمان اول کشور، دهگانه در سالهای ۳۸ _ ۱۳۳۷ قهرمان اول کشور، ۱۱۰ متر با مانع سال ۱۳۴۰ قهرمان دوم کشور و بوکس وزن نهم سال ۱۳۳۵ قهرمان اولین کشور در اهواز شدم.
*چه راهی را برای مطرح شدن ورزش شهر و کشورمان پیشنهاد می کنید؟
اعتقاد من بر این است که برای آموزش مربیان و دوندگان، مربی از روسیه بیاوریم. مربیان روس پیشرفته هستند البته در کنار دعوت از مربیان خارجی در سطح کشور باید بساط دوومیدانی را پهن کنیم و بیشتر مسابقه برگزار کنیم که مردم برای شرکت در دو صف بکشند. مسابقه ها باید خاص جوان ها برگزار شود چرا که این جوانها هستند که آینده سازند. از دید بنده اگر جوانان دوومیدانی را انتخاب کنند باعث سرافرازی ورزش کشور خواهند شد چرا که در این رشته چندین مدال توزیع می شود و وقتی که تأثیر تعداد مدال ها با هم به میان می آید اگر ما دوومیدانی داشته باشیم با مدال های فراوان خود به ورزش مملکت جان می بخشیم.
*در این رابطه رسانه های گروهی و مطبوعات چگونه می توانند نقش ایفا کنند؟
البته از تأثیر و نقش مطبوعات هم نبایستی غافل شد. یادم نمی‌رود که آن زمان ها همین آقای بهمنش مفسر ورزش تنها مشوق ما بود. عکس مرا در مجله کیهان ورزشی چاپ کرده و نوشت «این سیه چرده بیرجندی که اسمش را یک کامیون نمی کشد قهرمان کشور شده» آقای بهمنش استعدادها را خوب می شناخت.
*چه توصیه و رهنمودی برای جوان ها دارید؟
توصیه من به جوان ها این است که اول علاقه خود را در نظر بگیرند علاقه شرط مهمی است اگر کسی علاقه و استعداد داشته باشد و تحت نظر یک مربی کارآزموده قرار بگیرد با دو یا سه روز در هفته هم می تواند موفق شود. دوومیدانی تنها رشته‌ای است که هیچ خرجی روی دست بچه ها نمی گذارد و در هر ده و قصبه ای می شود تمرین کرد. می توان از دیسک های پلاستیکی، گلوله آهنی و خاک اره برای تمرین رشته ها استفاده کرد.
اکثر قهرمانان معروف مانند خلیق، باغبانباشی، صفری، وهاب شاهخدره و تیمور غیاثی به اتفاق به این روش روی آوردند و درخشیدند حال اینکه اگر برنامه ریزی درست و حساب شده ای هم باشد می توان استعدادهای عالی را به راحتی شناسایی کرد و به قهرمانی رساند. در این رابطه اعتقاد دارم که باید برای قهرمانی در هر مقطع دانشگاه به‌طور جداگانه برنامه ریزی کرد و هنرجویان را در چهارچوب مشخص به تلاش واداشت و این باعث افتخار می شود و اگر غرور بالابردن پرچم کشورمان در میادین بین‌المللی و جهانی داریم چاره‌ای نداریم که به کلیه نوجوانان و جوانان خصوصاً در نوجوانی توجه کنیم.
*آقای فارابی! از زندگی فعلی و شغل خودتان برای ما بگویید؟
در تهران سکونت دارم. تعدادی از قهرمانان و پیشکسوتان را دور هم جمع کردیم و تشکیلاتی راه اندازی نموده و فعالیت داریم. سه پسر و یک دختر دارم و در خاتمه از همه عزیزان خصوصاً جنابعالی(آقای اصغری) که طرح شناسایی پیشکسوتان را طراحی نموده اید و به فکر این عزیزان هستید تشکر می کنم.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

wfn_ads
wfn_ads
wfn_ads
wfn_ads
wfn_ads
wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور