wfn_ads

پیام شهروند

سلام استاندار محترم! شما را به خدا مشکلات محله معصومیه پایین را حل کنید . دل اهالی این منطقه خون شده . فقط به فکر زیباسازی غفاری ، معلم و 000 نباشین! آخه این محله هم جزو شهر محسوب میشه !

سلام
مدیرمحترم آبفای بیرجند فشارآب معصومیه پایین اونقدرکمه اصلأ آبگرمکنها روشن نمیشه
سرویس آبگرمکن هم تأثیری نداره
لطفأ حل مشکل کنید

باسلام.
ضمن تقدیر از خدمات اداره برق. لطفأ روشنایی انتهای بلوار ولیعصر(عج) مهرشهر بسمت مسجد بلال رو (از ولیعصر33تا تقاطع بلوار همت) را اجرایی نمایید. باتشکر

سالن مرغداری وسایرتجهیزات موجود برادران گلی شهرستان قاین روستای بیدمشک براثربرف سنگین21 دیماه جاری کاملاتخریب شده تقاضای رسیدگی مسئولان استان رامیطلبداگررونق تولیدواشتعال شعارنیست

سلام
بهتر نیس به جای المان و مجسمه های نوروزی با اون هزینه های گزاف که بعد از مدتی در کارگاه زیبا سازی شهرداری به حال خود رها میشود حقوق معوقه پرسنل پرداخت شود وتو این گرانی اجناس دل بچه هایشان را شاد کنید

با سلام چرا مدیر کل محترم آموزش پرورش مشکلات طرح رتبه بندی معلمان برای کادر توانبخشی پی گیری نمی کنند درحالیکه پست این عزیزان رسته آموزشی فرهنگی می باشد ولی به دلیل اشتباه وزارت ابلاغ ایشان اداری تعریف شده است صادر نشده است این درحالی است که این احکام برای کسانیکه در سازمان حضور دارند و کار اداری انجام می دهند صادر شده است !

سلام ضمن تقدیر ازخدمات شهردای درزمینه زیبا سازی فضای شهر خواهشمندیم انتقال صنوف مزاحم راجدی پیگیری نمایید امانمان بریده ازاین همه الودگی صوتی

سلام خدمت شهردار پرتلاش بیرجند* جناب آقای جاوید شما را خدا فکری بحال آسفالت بلوار شهدای عبادی از فلکه ابن حسام تا تقاطع بلوار پیامبر اعظم بکنید اگر با پراید در این مسیرتردد کنید حالت گهواره پیدا می کند دستوری برای پر کردن چاله های جلومجتمع امیر و مسجد کنار فروشگاه کوبر تایرو اسفالت آن صادر کنید بخدا مردم گناه دارند

باسلام خدمت شهردارمحترم خواهشمندم که پیگیری پروژه بلوارخیابان جمهوری رومدنظرداشته باشین تاکی میخوادهمنجوربمونه

سلام بابت طرح خیابان جمهوری اسلامی که اکنون یکسال ازشروع آن گذشته و به پایان نرسیده
میخواستم بدانم ما مردم تاکی باید هزینه های آزمون وخطای شهرداری ومتخصصان بی تخصص آنها را پرداخت کنیم کی از دست آنها راحت میشویم
چرا هرکسی به این شهرمی آید با دنباله و عقبه نفری می آید

سلام می دانم پیامم چاپ نمی شودولی می گویم مثل اینکه روزنامه شماباسرمقاله ویاداشت خودقصدداردمردم راازرای دادن منصرف کندشمرهم جانبازبودامامرتدشد

باسلام
از ساکنین خوابگاه دانشجویی خیابان بعثت هستم. از شهردار محترم و معاونت محترم فضای سبز درخواست رسیدگی به بلوار و میدان کوچک این خیابان را دارم. زیبا سازی این بلوار و میدان از قلم افتاده. که می شود با هزینه ای اندک( مثلا رنگ آمیزی، جدول کشی، سنگریزه رنگی و …) زیبا سازی شود. چرا در این قسمت از شهر زیبای بیرجند که در برخورد با افراد غیربومی هست زیباسازی از قلم افتاده است.

در جواب گلایه پدر خانم خدمتی اینجانب بعنوان یک شهروند اعلام می کنم که شهرداری بیرجند بعد از قهرمانی این ورزشکار تعداد 14 عدد سکه و یک پروانه ساختمانی به ایشان اهدا نمود

مسولین محترم،آقای استاندار، آقای فرماندار، آقای شهردار و  شورای شهر بیرجند ،با سلام لطفا برای جنوب شهر اهالی محروم منطقه سراب جلسه بگذاری و امکانات رفاهی از جمله پارک، زیر گذر عابر پیاده، آسفالت خیابان اصلی سراب…را مصوب و اجرایی کنید.

سلام مدتی است که آنتن دهی تلویزیون درمنطقه خیابان بهجت مهرشهر دچار اختلال شده ازمسوولین صداوسیما خواهشمندیم پیگیری کنند.

wfn_ads

اخبار قاین

کشف راز دو قبله‌ای بودن مسجد جامع قاین

پس از تحقیقات فراوان پرده از راز دو قبله‌ای بودن مسجد جامع قاین معروف به مسجد ذوالقبلتین برداشته شد.

کشف راز دو قبله‌ای بودن مسجد جامع قاین

به گزارش خبرگزاری فارس از قاین، پس از تحقیقات فراوان پرده از راز دو قبله‌ای بودن مسجد جامع قاین معروف به مسجد ذوالقبلتین برداشته شد.

بر پایه این تحقیقات مسجد جامع کنونی قاین در ابتدا با کاربری کاخ (قصر) به دستور عمادالدین محتشم قاینی فرمانروای قهستان در سال‌های تقریبی 655 تا 666 هجری ساخته شده است.

محراب اولیه در واقع جایگاه تخت حاکم در قصر بوده است و محرابی که اکنون به سمت قبله می‌باشد بعدها زمانی که به مسجد تغییر کاربری داده شد ساخته شده است.

گفتنی است مسجد جامع قاین (ذوالقبلتین) اولین اثر تاریخی به ثبت رسیده در خراسان‌جنوبی است که با گذشت بیش از هزار و 100 سال همچنان به عنوان بلندترین عمارت قاین و یک شاهکار اصیل ایرانی اسلامی محسوب می‌شود، که دارای دو محراب می‌باشد.

با استناد کتیبه موجود در ایوان مسجد جامع، این بنا در سال ۷۹۶ هـجری قمری به دستور امیر جمشید قارنی ساخته شده و از آثار ساخته شده در اواخر دوره ایلخانی و اوایل دوره تیـموری است.

این اثر دارای اجزایی از قبیل صحن، ایوان، شبستان‌‌ها، حجره‌ها، در ورودی، پایاب و ساعت آفتابی است، ایوان مسجد شاخص‌ترین عنصر معماری آن است.

عمده تزیینات به کار رفته در بنا شامل آجرکاری‌های پیشانی ایوان، نقاشی‌های سطوح داخلی ایوان و تزیینات بکار رفته در محراب‌های دوگانه آن است.

در میان صحن مسجد جهت تعیین ظهر شرعی قاین ساعت آفتابی توسط استاد توحیدی ساخته شده است.

این اثر در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۱۶ با شمارهٔ ثبت ۲۹۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

 

فرمانده انتظامی شهرستان قاین خبر داد:
کشف ۳۰ دستگاه ماینراستخراج ارز دیجیتال در قاین
زال بیکی از کشف ۳۰ دستگاه ماینر استخراج ارز دیجیتال«بیت کوئین» به ارزش سه میلیارد ریال در شهرستان قاین خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، سرهنگ «محمود زال بیکی» امروز یک شنبه (۲۷ مرداد) به خبرنگاران رسانه های گروهی گفت: مأموران انتظامی و پلیس آگاهی شهرستان قاین با دریافت خبری مبنی بر استفاده غیرمجاز از دستگاه ماینر استخراج ارز دیجیتال بیت کوئین در یکی از کارگاه های حاشیه شهر موضوع را بررسی و محل اعلام شده را شناسایی کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان قاین بیان داشت: مأموران با هماهنگی مقام قضائی این کارگاه را بازرسی کردند که در بازرسی از محل 30 دستگاه استخراج ارز دیجیتال کشف و 2 متهم در این رابطه دستگیر شدند.

سرهنگ زال بیکی با بیان این که کارشناسان ارزش ریالی دستگاه های قاچاق شده را سه میلیارد ریال برآورد کردند، افزود: در این رابطه ضمن توقیف دستگاه ها و وسایل جانبی آن، 2 متهم دستگیر شده با تشکیل پرونده به مراجع قضائی معرفی شدند.

پاسخ مثبت وزیر صنعت به زعفران‌کاران قاینی؛
جشنواره ملی زعفران در خراسان جنوبی برگزار شود
رحمانی با درخواست زعفران کاران قاینات، مبنی بر افزایش صادرات زعفران و برگزاری جشنواره ملی زعفران در این شهرستان موافقت کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز (9 شهریور) به همراه استاندار خراسان جنوبی، نماینده مردم قاینات در مجلس شورای اسلامی و تنی چند از مسئولان استانی از شرکت دانش بنیان تروند زعفران قاین بازدید کردند.

«محسن احتشام» مدیرعامل شرکت تروند زعفران قاین در حاشیه بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: شرکت دانش بنیان تروند زعفران قاین نخستین واحد سورت، فرآوری، بسته بندی و صادرات زعفران است که بر پایه یک پایان نامه کارشناسی ارشد در زمینه اثرات سرمایه گذاری در واحدهای اصولی سورت، فرآوری، بسته بندی و صادرات زعفران بر موفقیت زعفران در بازارهای جهانی در کنار مزارع زعفران قاینات ایجاد شده است.

وی اشاره به ایجاد اشتغال برای 56 نفر در این واحد بسته بندی زعفران، افزود: هدف این شرکت این است که به نوعی علم، فناوری و دانش را وارد چرخه تولید از مزرعه تا سفره مدیریت کند و یک زنجیره ارزش در زعفران شکل گیرد.

مدیرعامل شرکت تروند زعفران قاین با بیان اینکه ظرفیت تولید این واحد تولیدی سالانه 200 تن است، بیان کرد: چندین محصول جدید و نوآورانه برای اولین بار از زعفران و زرشک تولید کردیم.

احتشام در خصوص وضعیت زعفران نیز تصریح کرد: خراسان‌جنوبی دومین تولیدکننده و دارای با کیفیت‌ترین زعفران در کشور است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان جنوبی:
دومین کتابخانه سیار روستایی کانون پرورش فکری در قاین افتتاح می شود
حمیدی از راه اندازی دومین کتابخانه سیار روستایی در شهرستان قاینات خبر داد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از بیرجند و به نقل از روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خراسان جنوبی، «طاهره حمیدی» با اعلام این خبر گفت: دومین کتابخانه سیار روستایی قاین همزمان با فصل پاییز، فعالیت خود را در مناطق روستایی شهرستان قاینات آغاز خواهد کرد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان جنوبی بیان کرد: اولین کتابخانه سیار روستایی شهرستان قاینات در سال 96 آغاز به کار کرد و در حال حاضر در 20 روستای این شهرستان خدمات فرهنگی خود را برای بیش از 660 کودک و نوجوان ارایه می‌کند.
وی یادآور شد: توسعه خدمات فرهنگی و رساندن کتاب به کودکان و نوجوانان در مناطق روستایی و عشایری از جمله اهداف راه اندازی دومین کتابخانه سیار روستایی قاین به شمار می‌رود تا چتر مهربانی کانون در این شهرستان گسترده‌تر شود.
در حال حاضر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان جنوبی دارای 10 کتابخانه سیار است که در شهرستان‌های بیرجند، درمیان، نهبندان، قاین، زیرکوه، طبس، بشرویه وعلاوه بر امانت کتاب به اجرای فعالیت‌هایی از جمله قصه‌گویی، روخوانی کتاب، بازی و سرگرمی و… می‌پردازند.

خوشه صنعت فولاد برای شهرستان قاین دیده شود

بیرجند- نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: باید از الان خوشه صنعت فولاد را برای شهرستان قاین ببینیم و برای آن برنامه ریزی کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد فلاحتی شامگاه شنبه در نشست توسعه و سرمایه گذاری استان که با حضور وزیر صمت برگزار شد، اظهار داشت: خراسان جنوبی استانی کم جمعیت اما با وسعت و پتانسیل‌های فراوان است.

وی بیان کرد: این سه ویژگی پاشنه آشیل استان نیست بلکه اهرم توسعه استان است.

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر بازارچه مرزی یزدان آماده بهره برداری به عنوان گمرک است، عنوان داشت: تحقق این امر باید مورد توجه وزارت صمت قرار گیرد چراکه راه اندازی این بازارچه تنها مزیت برای زیرکوه نیست بلکه مزیتی برای کشور در زمینه ارتباط با آسیای میانه است.

فلاحتی با تأکید بر اینکه باید از الان خوشه صنعت فولاد را برای شهرستان قاین ببینیم و برای آن برنامه ریزی کنیم، افزود: فولاد قاین نیروی انسانی خوبی را بکارگیری خواهد کرد اما گردش مالی آن باید در استان باشد و منابع مالی از استان خارج نشود.

وی با بیان اینکه باید بسته توسعه زرشک و زعفران ویژه دیده شود، عنوان داشت: تحقق این امر باید در دستور کار ویژه وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد.

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هیچ قانونی در کشور برای ایجاد مانع نیست و هر مشکلی وجود دارد به دلیل کج سلیقگی در اجرا و ابلاغ و یا تناقض‌هایی است که با قانون‌های سال‌های گذشته به وجود آمده است.

 

 

 

 

بهره برداری از شبکه آبیاری قطره ای پارک جنگلی قاین

بیرجند-رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قاین از بهره برداری شبکه آبیاری قطره ای پارک جنگلی این شهرستان به مساحت ۱۵ هکتار طی هفته دولت امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر و به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی، احمد گلی با اعلام این خبر اظهار داشت: این پروژه به مساحت ۱۵ هکتار و با اعتبار بالغ بر یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ماده ۱۸۰ اجرا شده است.

وی بیان کرد: با اجرای این پروژه سه روز از مدار آبیاری این پارک کاسته و بالغ بر دو هزار و ۵۰۰ متر مکعب صرفه جویی در مصرف آب انجام می شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قاین با بیان اینکه اجرای این پروژه به نشاط و شادابی فضای سبز پارک کمک خواهد کرد، بیان داشت: طی چند سال گذشته به دلیل خشکسالی و کمبود آب برخی از درختان این پارک خشک شد که با اجرای این سیستم آبیاری جلوی خشک شدن فضای سبز آن گرفته شده است.

گلی با اشاره به اینکه از ۱۱۷ هکتار مساحت پارک جنگلی قاین ۸۵ هکتار فضای سبز است، افزود: تاکنون در ۵۰ درصد این فضا سیستم آبیاری تحت فشار اجرا و اجرای مابقی پروژه به بیش از دو میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که درخواست تأمین این اعتبار را داریم.

وی همچنین از افتتاح بند خاکی روستای زول این شهرستان همزمان با هفته دولت خبر داد و گفت: حجم عملیات اجرایی این پروژه نیز بالغ بر ۱۴ هزار مترمکعب بوده که با هزینه کرد دو میلیارد و ۵۰ میلیون ریال اجرا شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قاین عنوان داشت: با اجرای این پروژه ۸۵۰ نفر از مزایای آن بهره مند خواهد شد.

گلی اضافه کرد: همچنین با توجه به اینکه سه رشته قنات در پایین دست این بند قرار دارند اجرای این پروژهسبب تقویت سفره آب زیر زمینی و کمک به حفظ اشتغال پایدار ۲۲۰ نفر کمک خواهد کرد.

 

 

 

 

دشت اسفدن ثبت ملی شد

بیرجند – ایرنا – دشت اسفدن قاین در استان خراسان جنوبی شامل دق اسفدن و دره هندوستان در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد.

کارشناس ثبت میراث طبیعی استان خراسان جنوبی گفت: دشت اسفدن یکی از زیبایی‌ها و شگفتی‌های طبیعی استان خراسان جنوبی است که در این دشت با مساحت ۲۴۰ کیلومتر مربع دو اثر شاخص شامل دق اسفدن به شکل نمکزاری مسطح و بدون هیچ پوشش گیاهی و دره هندوستان با سرسبزی و پوشش گیاهی بسیار غنی به فاصله ۱۰ کیلومتری هم قرار دارند.

به گزارش روز یکشنبه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی زهرا رضایی ملکوتی افزود: دره هندوستان اسفدن دره‌ای با پوشش گیاهی متنوع است که در قسمت کوهستانی درخت‌های انجیر وحشی، بنه، پسته کوهی، بادامشک و گز آن را فراگرفته و بوته‌های آویشن و زیره نیز در آن می‌روید.

وی با بیان اینکه پوشش گیاهی دامنه‌های این دشت سوسن، شقایق و غیره است عنوان کرد: درون دره نیز زرشک، عناب، پسته و کاج، قیچ، تاغ و گل شقایق می‌روید.

کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان جنوبی با بیان اینکه دق به سرزمین‌های نسبتا هموار گفته می‌شود که دارای شیب ناچیز و کم است ادامه داد: دق‌ها یکی از پدیده‌های زمین شناسی هستند که قابلیت نفوذپذیری کمی دارند، به جهت شوری خاک، این مناطق از پوشش گیاهی بسیار ضعیف برخوردارند همچنین پوشش جانوری منطقه به دلیل نبود آب و گیاهان بسیار ضعیف است.

وی گفت: طبیعت بهاری دره هندوستان اسفدن در روزهای بهاری بسیار آرامش بخش بوده و پوشش گیاهی این منطقه بسیار متنوع است به طوری که انواع گیاهان دارویی و بوته‌های قیچ، تاغ و دشتی سرسبز و سرتاسر گل شقایق در بهار این منطقه را فرا می‌گیرد.

رضایی ملکوتی افزود: انواع گیاهان دارویی به عنوان پوشش گیاهی این دشت جلوه زیبایی به منطقه داده است، به گونه‌ای که جمع زیادی از مردم منطقه برای استفاده از طبیعت بکر منطقه در ایام سال به این جا سفر می‌کنند.

وی گفت: آب سرد و گوارای دره هندوستان که از دل رشته کوه سرچشمه می‌گیرد بر لطافت و زیبایی این منطقه می‌افزاید.

کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان جنوبی اظهار داشت: دشت اسفدن قاین در همایش میراث طبیعی کشور که پنجم شهریور ماه جاری در استان گیلان – بندرانزلی برگزار شد، در فهرست میراث طبیعی – ملی به ثبت رسید.

اسفدن در فاصله ۵۷ کیلومتری شرق قاین مرکز شهرستان قاینات قرار دارد و فاصله قاین تا بیرجند ۱۰۰ کیلومتر است.

استان خراسان جنوبی چهار اثر ثبت جهانی شامل باغ اکبریه بیرجند، قنات بلده فردوس، بیابان لوت و توبافی روستای خراشاد دارد و چند اثر دیگر این استان در فهرست پیشنهادی جهانی شدن قرار دارد.

 

کمک ۱۰ میلیون تومانی روستائیان نیم بلوک به تکمیل صحن حضرت زینب (س)

اهالی پنج روستای بخش نیم بلوک شهرستان قاین، ۱۰میلیون تومان برای بازسازی عتبات عالیات کمک کردند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، مسئول ستاد عتبات عالیات بخش نیم بلوک گفت : این مبلغ را مردم کمک 10 میلیون تومانی روستائیان نیم بلوک به تکمیل صحن حضرت زینب (س)روستاهای تبلو ، بسکاباد ، بیناباج ، علی زنگی و فتح آباد برای بازسازی حرم امام حسین(ع) به ویژه تکمیل صحن حضرت زینب(س) در کربلا اهدا کردند.

غضنفری با بیان اینکه مردم شهر خضری دشت بیاض نیز تاکنون ۳۵میلیون تومان برای این امر اهداء کردند افزود: تامین هزینه ۲۰متر سنگ به نیت اموات و بافت سه قالیچه، دو تابلو فرش و یک گلیم نیز از دیگر هدایای ارادتمندان اهل بیت(ع) در این بخش به ستاد عتبات عالیات است.

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

wfn_ads
wfn_ads
wfn_ads
wfn_ads
wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور