wfn_ads

سرخط خبر

wfn_ads

پیام شهروند

آیا تعریف پارک در بیرجند متفاوت با سایر نقاط کشور است چرا پارک های جدید بدون چمن و فضای سبز هستند و تنها محوطه سازی می شود

سلام چرا استانداری وضعیت ساکنین مدرس ۴۸ روستا رحیم آباد راروشن نمی کند وباعث ممانعت خدمات گاز و آسفالت وساخت وساز می شود بلکه آقای استاندار در ….. هستند ویا سفرهای استانی فکرشان مشغول دارد مردم شهید داده اندتاکی باید تاوان این بی عدالتی این مدیران باشیم زمستان نزدیک واستانداری ومیراث فرهنگی وبنیاد املاک در خواب ! قضاوت با شما مردم

با سلام ما درکوچه مدرس۲۹ زندگی می کنیم باتوجه به یک طرفهای شدن کوچه مدرس۲۷ ترافیک این خیابان منتقل شده به مدرس ۲۹،ما هروز شاهد تصادفاتی وحشتناک هستیم ازمعاون محترم عمرانی استانداری خواهشمند است موضوع را بررسی نماید حداقل جهت یک طرفه شدن مدرس ۲۷تغییر نماید وبلعکس گردد یا آن کوچه تعریض گردد

با سلام خدمت آقای استاندارقراربود شروع احداث راه آهن از اول برج شش از بیرجند شروع شود ولی اجرایی نشد نکند کلنگ و قیچی درست نمی شود مردم به خدا از این همه وعده های پوچ تو خالی خسته شدند

با سلام و سپاس خدمت پزشکان صبور و با اخلاق حسنه.چند روز پیش فرزند خردسالم را جهت ترمیم دندان به مطب دکتر…بردم با توجه به اینکه در انجا بیشتر کار کودک انجام میشد ولی دکتر نه صبر و حوصله داشت و نه اخلاق پزشکی .به دلیل گریه فرزندم هنگام درمان دکتر و منشی برخورد ناشایستی با من و فرزندم داشتند.به امید روزی که اخلاق و تربیت هم به اندازه مدرک و موقعیت شغلی در راس امور قرار گیرد.با تشکر

با سلام در مراسم امسال عزاداری سرور و سالار شهیدان در شهر بیرجند دو موضوع کاملا به چشم می آمد یکی شهروندان عزیزی که بی توجه به فرهنگ نظافت و تمیزی شهر ،ظروف غذا و چای و شربت نذری رو روی زمین می ریختند و دومی عده ای از جوانان با غیرت و بی ریائی که این زباله ها رو جمع میکردن تا عمل زشت تعدادی از شهروندان خیلی به چشم نیاد دست همشون رو می بوسیم و بهشون افتخار می کنیم

سلام خدمت شهردارمحترم دور میدان اول مدرس به سمت بیست متری غربی دریچه جوی اب انقدرسروصداتق توق داره اعصاب همه همسایه هاراخراب کرده خواهشمندیم فکری به حالش بردارین باتشکر

با سلام وادب چرا شهرداری به مصوبه شورای ترافیک در خصوص پارک توحید (مدرس۲۷ )عمل نمی کنند حتما باید اتفاقی بیفتد! از دیگر نهاد,های نظارتی(سازمان بازرسی) خواهشمنداست دراین خصوص بررسی نمایند چون جان مردم باارزشتر هرچیزی دیگری می باشد

با سلام واحترام ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور وسید سالارشهیدان حضرت اباعبدالله الحسین به استحضار می رساند روستاهای باداموک- ترشیزوک (حومه شهرستان فردوس) فاقد پوشش اینترنت پرسرعت می باشد . لطفااز مسئولین محترم پیگیری فرمایند

سلام چرا ماشین های بازار بلوار مسافر رو به داخل هدایت نمکنید تا وسط خیابون میوه میزارند وباعث ترافیک ومزاحمت ماشینها وتصادف می شوند اگر بازار درست کردید چرا سد معبر چرا داخل نیستد وباید بعنوان سد معبر جمع شوند

با سلام ما مجاور پارک توحید زندگی می کنیم از ترافیک پارک توحید خسته شدیم جرا شهر داری برای پارکنین ماشین ها فکری برنمی‌دارد

باسلام خدمت استاندارمحترم خراسان جنوبی لطف کنیدپیگیری کنیدمامردم روستای علی ابادلوله بااین اوضاع اقتصادی ومشکلات چگونه فرزندان خودرابرای کلاس هفتم به بعدداخل شهربفرستیم بااینکه یک سال شده مدرسه ساخته واماده بازگشایی است ممنون

با سلام ضمن عرض خداقوت خسته نباشید وگرامی داشت هفته دولت خدمت کارکنان شریف و خدوم راه وشهرسازی استان درخواست آسفالت تعداد ۵ کیلو مترآسفالت بین راهی روستاهای باداموک – ترشیزوک شهرستان فردوس راداریم . لطفا پیگیری فرمایید@

چرا اول خیابان سپیده رو آسفالت نمیکند
به خاطر همین کارشون خیلی از ماشین ها با هم تصادف می کنند

سلام. چرا بهداشت نظارت نمیکند مگر سلامتی مردم مهم نیست؟ در محل استخر شوکت آباد غذا و چای و… با آب آلوده قنات درست میشود افراد بهداشت را رعایت نمیکنند از طرفی تا ساعت ۲ شب دود قلیانها بی داد میکند از اماکن هم خبری نیست با اون وضعیت بی حجابی…. اینجا مرکز استان و شهر فرهنگی است.

wfn_ads

اخبار قاین

کشف راز دو قبله‌ای بودن مسجد جامع قاین

پس از تحقیقات فراوان پرده از راز دو قبله‌ای بودن مسجد جامع قاین معروف به مسجد ذوالقبلتین برداشته شد.

کشف راز دو قبله‌ای بودن مسجد جامع قاین

به گزارش خبرگزاری فارس از قاین، پس از تحقیقات فراوان پرده از راز دو قبله‌ای بودن مسجد جامع قاین معروف به مسجد ذوالقبلتین برداشته شد.

بر پایه این تحقیقات مسجد جامع کنونی قاین در ابتدا با کاربری کاخ (قصر) به دستور عمادالدین محتشم قاینی فرمانروای قهستان در سال‌های تقریبی ۶۵۵ تا ۶۶۶ هجری ساخته شده است.

محراب اولیه در واقع جایگاه تخت حاکم در قصر بوده است و محرابی که اکنون به سمت قبله می‌باشد بعدها زمانی که به مسجد تغییر کاربری داده شد ساخته شده است.

گفتنی است مسجد جامع قاین (ذوالقبلتین) اولین اثر تاریخی به ثبت رسیده در خراسان‌جنوبی است که با گذشت بیش از هزار و ۱۰۰ سال همچنان به عنوان بلندترین عمارت قاین و یک شاهکار اصیل ایرانی اسلامی محسوب می‌شود، که دارای دو محراب می‌باشد.

با استناد کتیبه موجود در ایوان مسجد جامع، این بنا در سال ۷۹۶ هـجری قمری به دستور امیر جمشید قارنی ساخته شده و از آثار ساخته شده در اواخر دوره ایلخانی و اوایل دوره تیـموری است.

این اثر دارای اجزایی از قبیل صحن، ایوان، شبستان‌‌ها، حجره‌ها، در ورودی، پایاب و ساعت آفتابی است، ایوان مسجد شاخص‌ترین عنصر معماری آن است.

عمده تزیینات به کار رفته در بنا شامل آجرکاری‌های پیشانی ایوان، نقاشی‌های سطوح داخلی ایوان و تزیینات بکار رفته در محراب‌های دوگانه آن است.

در میان صحن مسجد جهت تعیین ظهر شرعی قاین ساعت آفتابی توسط استاد توحیدی ساخته شده است.

این اثر در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۱۶ با شمارهٔ ثبت ۲۹۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

 

فرمانده انتظامی شهرستان قاین خبر داد:
کشف ۳۰ دستگاه ماینراستخراج ارز دیجیتال در قاین
زال بیکی از کشف ۳۰ دستگاه ماینر استخراج ارز دیجیتال«بیت کوئین» به ارزش سه میلیارد ریال در شهرستان قاین خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، سرهنگ «محمود زال بیکی» امروز یک شنبه (۲۷ مرداد) به خبرنگاران رسانه های گروهی گفت: مأموران انتظامی و پلیس آگاهی شهرستان قاین با دریافت خبری مبنی بر استفاده غیرمجاز از دستگاه ماینر استخراج ارز دیجیتال بیت کوئین در یکی از کارگاه های حاشیه شهر موضوع را بررسی و محل اعلام شده را شناسایی کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان قاین بیان داشت: مأموران با هماهنگی مقام قضائی این کارگاه را بازرسی کردند که در بازرسی از محل ۳۰ دستگاه استخراج ارز دیجیتال کشف و ۲ متهم در این رابطه دستگیر شدند.

سرهنگ زال بیکی با بیان این که کارشناسان ارزش ریالی دستگاه های قاچاق شده را سه میلیارد ریال برآورد کردند، افزود: در این رابطه ضمن توقیف دستگاه ها و وسایل جانبی آن، ۲ متهم دستگیر شده با تشکیل پرونده به مراجع قضائی معرفی شدند.

پاسخ مثبت وزیر صنعت به زعفران‌کاران قاینی؛
جشنواره ملی زعفران در خراسان جنوبی برگزار شود
رحمانی با درخواست زعفران کاران قاینات، مبنی بر افزایش صادرات زعفران و برگزاری جشنواره ملی زعفران در این شهرستان موافقت کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز (۹ شهریور) به همراه استاندار خراسان جنوبی، نماینده مردم قاینات در مجلس شورای اسلامی و تنی چند از مسئولان استانی از شرکت دانش بنیان تروند زعفران قاین بازدید کردند.

«محسن احتشام» مدیرعامل شرکت تروند زعفران قاین در حاشیه بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: شرکت دانش بنیان تروند زعفران قاین نخستین واحد سورت، فرآوری، بسته بندی و صادرات زعفران است که بر پایه یک پایان نامه کارشناسی ارشد در زمینه اثرات سرمایه گذاری در واحدهای اصولی سورت، فرآوری، بسته بندی و صادرات زعفران بر موفقیت زعفران در بازارهای جهانی در کنار مزارع زعفران قاینات ایجاد شده است.

وی اشاره به ایجاد اشتغال برای ۵۶ نفر در این واحد بسته بندی زعفران، افزود: هدف این شرکت این است که به نوعی علم، فناوری و دانش را وارد چرخه تولید از مزرعه تا سفره مدیریت کند و یک زنجیره ارزش در زعفران شکل گیرد.

مدیرعامل شرکت تروند زعفران قاین با بیان اینکه ظرفیت تولید این واحد تولیدی سالانه ۲۰۰ تن است، بیان کرد: چندین محصول جدید و نوآورانه برای اولین بار از زعفران و زرشک تولید کردیم.

احتشام در خصوص وضعیت زعفران نیز تصریح کرد: خراسان‌جنوبی دومین تولیدکننده و دارای با کیفیت‌ترین زعفران در کشور است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان جنوبی:
دومین کتابخانه سیار روستایی کانون پرورش فکری در قاین افتتاح می شود
حمیدی از راه اندازی دومین کتابخانه سیار روستایی در شهرستان قاینات خبر داد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از بیرجند و به نقل از روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خراسان جنوبی، «طاهره حمیدی» با اعلام این خبر گفت: دومین کتابخانه سیار روستایی قاین همزمان با فصل پاییز، فعالیت خود را در مناطق روستایی شهرستان قاینات آغاز خواهد کرد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان جنوبی بیان کرد: اولین کتابخانه سیار روستایی شهرستان قاینات در سال ۹۶ آغاز به کار کرد و در حال حاضر در ۲۰ روستای این شهرستان خدمات فرهنگی خود را برای بیش از ۶۶۰ کودک و نوجوان ارایه می‌کند.
وی یادآور شد: توسعه خدمات فرهنگی و رساندن کتاب به کودکان و نوجوانان در مناطق روستایی و عشایری از جمله اهداف راه اندازی دومین کتابخانه سیار روستایی قاین به شمار می‌رود تا چتر مهربانی کانون در این شهرستان گسترده‌تر شود.
در حال حاضر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان جنوبی دارای ۱۰ کتابخانه سیار است که در شهرستان‌های بیرجند، درمیان، نهبندان، قاین، زیرکوه، طبس، بشرویه وعلاوه بر امانت کتاب به اجرای فعالیت‌هایی از جمله قصه‌گویی، روخوانی کتاب، بازی و سرگرمی و… می‌پردازند.

خوشه صنعت فولاد برای شهرستان قاین دیده شود

بیرجند- نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: باید از الان خوشه صنعت فولاد را برای شهرستان قاین ببینیم و برای آن برنامه ریزی کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد فلاحتی شامگاه شنبه در نشست توسعه و سرمایه گذاری استان که با حضور وزیر صمت برگزار شد، اظهار داشت: خراسان جنوبی استانی کم جمعیت اما با وسعت و پتانسیل‌های فراوان است.

وی بیان کرد: این سه ویژگی پاشنه آشیل استان نیست بلکه اهرم توسعه استان است.

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر بازارچه مرزی یزدان آماده بهره برداری به عنوان گمرک است، عنوان داشت: تحقق این امر باید مورد توجه وزارت صمت قرار گیرد چراکه راه اندازی این بازارچه تنها مزیت برای زیرکوه نیست بلکه مزیتی برای کشور در زمینه ارتباط با آسیای میانه است.

فلاحتی با تأکید بر اینکه باید از الان خوشه صنعت فولاد را برای شهرستان قاین ببینیم و برای آن برنامه ریزی کنیم، افزود: فولاد قاین نیروی انسانی خوبی را بکارگیری خواهد کرد اما گردش مالی آن باید در استان باشد و منابع مالی از استان خارج نشود.

وی با بیان اینکه باید بسته توسعه زرشک و زعفران ویژه دیده شود، عنوان داشت: تحقق این امر باید در دستور کار ویژه وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد.

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هیچ قانونی در کشور برای ایجاد مانع نیست و هر مشکلی وجود دارد به دلیل کج سلیقگی در اجرا و ابلاغ و یا تناقض‌هایی است که با قانون‌های سال‌های گذشته به وجود آمده است.

 

 

 

 

بهره برداری از شبکه آبیاری قطره ای پارک جنگلی قاین

بیرجند-رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قاین از بهره برداری شبکه آبیاری قطره ای پارک جنگلی این شهرستان به مساحت ۱۵ هکتار طی هفته دولت امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر و به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی، احمد گلی با اعلام این خبر اظهار داشت: این پروژه به مساحت ۱۵ هکتار و با اعتبار بالغ بر یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ماده ۱۸۰ اجرا شده است.

وی بیان کرد: با اجرای این پروژه سه روز از مدار آبیاری این پارک کاسته و بالغ بر دو هزار و ۵۰۰ متر مکعب صرفه جویی در مصرف آب انجام می شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قاین با بیان اینکه اجرای این پروژه به نشاط و شادابی فضای سبز پارک کمک خواهد کرد، بیان داشت: طی چند سال گذشته به دلیل خشکسالی و کمبود آب برخی از درختان این پارک خشک شد که با اجرای این سیستم آبیاری جلوی خشک شدن فضای سبز آن گرفته شده است.

گلی با اشاره به اینکه از ۱۱۷ هکتار مساحت پارک جنگلی قاین ۸۵ هکتار فضای سبز است، افزود: تاکنون در ۵۰ درصد این فضا سیستم آبیاری تحت فشار اجرا و اجرای مابقی پروژه به بیش از دو میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که درخواست تأمین این اعتبار را داریم.

وی همچنین از افتتاح بند خاکی روستای زول این شهرستان همزمان با هفته دولت خبر داد و گفت: حجم عملیات اجرایی این پروژه نیز بالغ بر ۱۴ هزار مترمکعب بوده که با هزینه کرد دو میلیارد و ۵۰ میلیون ریال اجرا شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قاین عنوان داشت: با اجرای این پروژه ۸۵۰ نفر از مزایای آن بهره مند خواهد شد.

گلی اضافه کرد: همچنین با توجه به اینکه سه رشته قنات در پایین دست این بند قرار دارند اجرای این پروژهسبب تقویت سفره آب زیر زمینی و کمک به حفظ اشتغال پایدار ۲۲۰ نفر کمک خواهد کرد.

 

 

 

 

دشت اسفدن ثبت ملی شد

بیرجند – ایرنا – دشت اسفدن قاین در استان خراسان جنوبی شامل دق اسفدن و دره هندوستان در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد.

کارشناس ثبت میراث طبیعی استان خراسان جنوبی گفت: دشت اسفدن یکی از زیبایی‌ها و شگفتی‌های طبیعی استان خراسان جنوبی است که در این دشت با مساحت ۲۴۰ کیلومتر مربع دو اثر شاخص شامل دق اسفدن به شکل نمکزاری مسطح و بدون هیچ پوشش گیاهی و دره هندوستان با سرسبزی و پوشش گیاهی بسیار غنی به فاصله ۱۰ کیلومتری هم قرار دارند.

به گزارش روز یکشنبه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی زهرا رضایی ملکوتی افزود: دره هندوستان اسفدن دره‌ای با پوشش گیاهی متنوع است که در قسمت کوهستانی درخت‌های انجیر وحشی، بنه، پسته کوهی، بادامشک و گز آن را فراگرفته و بوته‌های آویشن و زیره نیز در آن می‌روید.

وی با بیان اینکه پوشش گیاهی دامنه‌های این دشت سوسن، شقایق و غیره است عنوان کرد: درون دره نیز زرشک، عناب، پسته و کاج، قیچ، تاغ و گل شقایق می‌روید.

کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان جنوبی با بیان اینکه دق به سرزمین‌های نسبتا هموار گفته می‌شود که دارای شیب ناچیز و کم است ادامه داد: دق‌ها یکی از پدیده‌های زمین شناسی هستند که قابلیت نفوذپذیری کمی دارند، به جهت شوری خاک، این مناطق از پوشش گیاهی بسیار ضعیف برخوردارند همچنین پوشش جانوری منطقه به دلیل نبود آب و گیاهان بسیار ضعیف است.

وی گفت: طبیعت بهاری دره هندوستان اسفدن در روزهای بهاری بسیار آرامش بخش بوده و پوشش گیاهی این منطقه بسیار متنوع است به طوری که انواع گیاهان دارویی و بوته‌های قیچ، تاغ و دشتی سرسبز و سرتاسر گل شقایق در بهار این منطقه را فرا می‌گیرد.

رضایی ملکوتی افزود: انواع گیاهان دارویی به عنوان پوشش گیاهی این دشت جلوه زیبایی به منطقه داده است، به گونه‌ای که جمع زیادی از مردم منطقه برای استفاده از طبیعت بکر منطقه در ایام سال به این جا سفر می‌کنند.

وی گفت: آب سرد و گوارای دره هندوستان که از دل رشته کوه سرچشمه می‌گیرد بر لطافت و زیبایی این منطقه می‌افزاید.

کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان جنوبی اظهار داشت: دشت اسفدن قاین در همایش میراث طبیعی کشور که پنجم شهریور ماه جاری در استان گیلان – بندرانزلی برگزار شد، در فهرست میراث طبیعی – ملی به ثبت رسید.

اسفدن در فاصله ۵۷ کیلومتری شرق قاین مرکز شهرستان قاینات قرار دارد و فاصله قاین تا بیرجند ۱۰۰ کیلومتر است.

استان خراسان جنوبی چهار اثر ثبت جهانی شامل باغ اکبریه بیرجند، قنات بلده فردوس، بیابان لوت و توبافی روستای خراشاد دارد و چند اثر دیگر این استان در فهرست پیشنهادی جهانی شدن قرار دارد.

 

کمک ۱۰ میلیون تومانی روستائیان نیم بلوک به تکمیل صحن حضرت زینب (س)

اهالی پنج روستای بخش نیم بلوک شهرستان قاین، ۱۰میلیون تومان برای بازسازی عتبات عالیات کمک کردند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، مسئول ستاد عتبات عالیات بخش نیم بلوک گفت : این مبلغ را مردم کمک 10 میلیون تومانی روستائیان نیم بلوک به تکمیل صحن حضرت زینب (س)روستاهای تبلو ، بسکاباد ، بیناباج ، علی زنگی و فتح آباد برای بازسازی حرم امام حسین(ع) به ویژه تکمیل صحن حضرت زینب(س) در کربلا اهدا کردند.

غضنفری با بیان اینکه مردم شهر خضری دشت بیاض نیز تاکنون ۳۵میلیون تومان برای این امر اهداء کردند افزود: تامین هزینه ۲۰متر سنگ به نیت اموات و بافت سه قالیچه، دو تابلو فرش و یک گلیم نیز از دیگر هدایای ارادتمندان اهل بیت(ع) در این بخش به ستاد عتبات عالیات است.

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

wfn_ads
wfn_ads
wfn_ads
wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور