پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

اخبار خراسان جنوبی / پروژه علامه فرزان سال ۱۴۰۰ افتتاح می‌شود

ولایت بی‌انتها

ولایت بی‌انتها

تهران- ایرنا- غدیر یک روز نیست، ‌ غدیر آغاز است، ‌آغازی برای ولایتی که بیکرانه است و برایش پایانی نمی‌توان متصور بود.

واقعه غدیر حادثه ای تاریخی نیست که در کنار دیگر وقایع بدان نگریسته شود. غدیر تنها نام یک سرزمین نیست. یک تفکر است، نشانه و رمزی است که از تداوم خط نبوّت حکایت می کند. غدیر نقطه تلاقی کاروان رسالت با طلایه داران امامت است.  غدیر یک سرزمین نیست، چشمه ای است که تا پایان هستی می جوشد، کوثری است که فنا برنمی دارد، افقی است بی کرانه و خورشیدی است عالمتاب.
سال دهم هجرت بود و پیامبر از آخرین سفر حج خود باز می‌گشت، گروه انبوهی که تعدادشان را تا ۱۲۰ هزار نفر رقم زده اند او را بدرقه می‌کردند تا این که به پهنه بی آبی به نام غدیر خم رسیدند.
نیم روز هیجدهم ذی الحجه بود که ناگهان پیک وحی بر رسول خدا (ص) نازل شد و از جانب خدا پیام آورد که: «ای رسول آنچه از جانب پروردگارت بر تو نازل شده به گوش مردم برسان و اگر چنین نکنی رسالت او را ابلاغ نکرده ای و خداوند تو را از گزند مردمان حفظ خواهد کرد». پیامبر دستور توقف دادند و همگان در آن بیابان بی آب و در زیر آفتاب سوزان صحرا فرود آمدند و منبری از جهاز شتران برای پیامبر ساختند و رسول خدا بر فراز آن رفته و روی به مردم کردند.

ابتدا خدای را سپاس فرموده و از بدی های نفس اماره به او پناه جست و فرمود: «ای مردم بزودی من از میان شما رخت بر می‌بندم، پس از من چه کسی بر مومنین در ارزیابی مصلحت ها و شناخت و تصرف در امور سزاوارتر است همه یک سخن می‌گویند خدا و پیامبر داناترند.  آیا من به شما از خودتان اولی و سزاوارتر نیستم و همگان یک صدا جواب می‌دهند که چرا چنین است آنگاه فرمود: من ۲ چیز گرانبها در میان شما می‌گذارم یکی ثقل اکبر که کتاب خداست و دیگری ثقل اصغر که اهل بیت من هستند. مردم، بر آنان پیشی نگیرید و از آنان عقب نمانید.

آنگاه دست علی (ع) را در دست گرفت و آن قدر بالا برد که همگان او را در کنار رسول خدا دیدند و شناختند سپس فرمود: خداوند مولای من و من مولای مومنان هستم و بر آنها از خودشان سزاوارترم. ای مردم هر کس که من مولا و رهبر اویم این علی هم مولا و رهبر اوست و این جمله را سه بار تکرار کرد و چنین ادامه داد: پروردگارا، دوستان علی را دوست بدار و دشمنان او را خوار. خدایا علی را محور حق قرار ده و سپس فرمود: لازم است حاضران این خبر را به غایبان برسانند.

هنوز اجتماع به حال خود باقی بود که دوباره آهنگ روح بخش وحی گوش جان محمد (ص) را نواخت که:‌ «امروز دینتان را برایتان کامل نمودم و نعمت خود را بر شما به پایان رساندم و اسلام را به عنوان دین برایتان پسندیدم» و بدین سان علی (ع) از جانب خداوند برای جانشینی پیامبر (ص) برگزیده شد.

عیدی برای تحول حیات معنوی
هیجدهم ذی الحجه روز غدیر خم را مسلمین خصوصا شیعیان عید شمرده اند، دانشمندان لغت و زبان‌شناسی عید را از مشتقات ماده”ع و د” به معنای بازگشت می‌دانند و در نوروز بازگشت حیات را به پیکر سرد گرامی ‌می‌دارند.
در مقام تطبیق این نکته با موازین مکتبی و مذهبی باید گفت عید آدمی‌ بزرگداشتِ بازگشتِ حیاتِ معنویِ انسان است. در چنین باوری نوروز انسان روزی است که وی به خویشتن بازگردد و گمشده‌اش را دریابد. مثلا در ماه مبارک رمضان انسان بعد از ۳۰ روز جهاد و مجاهده با نفس سرکش تمام ناخالصی‌های وجودش را ذوب می‌کند تا عبودیت ناب در آن تجلی کند و آنگاه عید فطر است. پس عید اسلامی‌ بازگشت حیات است و تعیین آن بر عهده شرع اقدس. غدیر بنا بر این تفسیر هر دو شرط را دارد یعنی هم بازگشت به خویشتن است و هم از طرف شرع مشخص شده است.

غدیر بازگشت حیات دوباره اسلام است. علاوه اینکه عید غدیر تشریع هم شده است، ‌ از جمله روایات موجود: فرات بن ابراهیم کوفی از امام صادق (ع) نقل می‌کند که ایشان به نقل از پیامبر اکرم فرمودند «یوم غدیرخم افضل اعیاد امتی» روز غدیر بزرگترین عید امت من است. حسن بن راشد می‌گوید از امام صادق (ع) پرسیدم غیر از عید فطر و قربان برای مسلمانان عید دیگری هم هست؟ فرمودند: بلی و این عید از آن دو عید دیگر با فضیلت‌تر است. گفتم: کدام روز است؟ فرمود: روز هیجدهم ماه ذی حجه عید غدیر خم. عرض کردم: قربانت شوم در آن روز چه اعمالی انجام دهیم؟ روزه بگیرید بر محمد و آلش صلوات بفرستید.  فرمودند: انبیا (ع) روزی که وصی خود را نصب می‌کردند امر می‌کردند که آن روز را جشن بگیرند، وقتی به سیره ائمه و پیامبر اکرم مراجعه می‌شود در می‌یابیم که پیامبر و امیرمومنان و سایر ائمه با روز غدیر به عنوان یک عید برخورد کرده و مسلمانان را به تبریک و تهنیت گفتن به هم دعوت کرده‌اند. امام حسن (ع) روز عید غدیر در کوفه مهمانی بزرگی برپا می‌داشتند.
امام علی با فرزندان و گروهی از پیروانش بعد از نماز برای شرکت در مجلس به منزل امام حسن (ع) می‌رفتند و پس از اتمام مهمانی امام حسن (ع) هدایایی به مردم اعطا می‌فرمود و این حرکت امام حسن (ع) موجب شد مردم به روز عید غدیر عادت کنند.

وجه تسمیه غدیر خم

غدیر گودال آب است که بعد از گذشتن سیل بر جای می‌ماند و به زودی خشک می‌شود.  غدیر خم نام واحه‌یی در نزدیکی جحفه است که قبایل خزاعه و کنانه در زمان جاهلیت در آن جا منزل می‌کردند. خم به معنی بدبوست. گویند هوای غدیر خم آن قدر ناسازگار است که هیچ کودکی در آن تا سن بلوغ زنده نمی‌ماند مگر آن که به جای دیگر برود. جحفه بر وزن غرفه آبادی‌ای است در اراضی ساحلی حجاز در جنوب شرقی رابغ بین مکه و مدینه (بین خلیص و بدر) که به بدی آب و هوا شهرت دارد. این محل، میقات حاجیان شام و مصر و عراق بود که از راه دریا به حجاز می‌رسیدند. ولی امروز متروک است و حاجیان در منزل رابغ احرام می‌بندند.

غدیر و تحولات ادبی آن
واقعه غدیر خم علاوه بر آن که سرفصل کتب تفسیر و حدیث و کلام و فقه و تاریخ شیعه است در ادبیات و هنر و عادات و آداب اجتماعی و سنن ملی شیعه نیز تاثیر سازنده داشته است و مخصوصا در شعر عربی و بعد فارسی جای ممتازی دارد. علاوه بر حسان بن ثابت که نخستین شاعر غدیریه سرا بود سایر صحابه مانند امیرالمؤمنین علی (ع)، عمرو بن العاص و قیس بن سعد بن عباده این حدیث را در اشعار خود جاویدان ساختند. بعد از ایشان فحول شعرای عرب مانند کمیت بن زید اسدی، سید اسماعیل حمیری، ابوتمام، دعبل خزاعی، شریف رضی، شریف مرتضی، مهیار دیلمی، صاحب بن عباد، ابوفراس، حسین بن حجاج، کشاجم، ابن منیر طرابلسی، و صفی الدین حلی … غدیریه‌های پرمغز و عالی سرودند و این هنر را در ادب عرب و بین شیعیان رایج ساختند. نمونه اشعار ایشان در کتاب اعیان الشیعه و الغدیر به چاپ رسیده است. شرح احوال شاعران شیعی عرب در کتاب اخبار شعراء الشیعه تالیف ابوعبدالله مرزبانی و ادب الطف تالیف سید جواد شبر و سایر تراجم شعراء و تواریخ ادب عرب مسطور است.
در زبان فارسی قدیمی‌ترین غدیریه از منوچهری دامغانی (م ۴۳۲ ق) در دست است. از آن پس شاعران شیعی در ایران و سایر بلاد آسیا به غدیریه سازی پرداختند و از عهد صفویه رسم شد که در مجالس رسمی عید غدیر قصائد غدیریه خوانده شود. از مشاهیر شاعران پارسی غدیر باید از ناصر خسرو قبادیانی، سنائی غزنوی، ابن یمین فریومدی، وحشی بافقی، قاآنی شیرازی، شمس الشعراء سروش، ملک الشعراء صبوری، غالب دهلوی، ادیب الممالک فراهانی، شیخ الرئیس حیرت و ملک الشعراء بهار … نام برد.

به علاوه مثنوی‌ها و حماسه‌های بسیار در اطراف حدیث غدیر سروده شده و موضوع را از جنبه‌های مختلف مورد بحث قرار داده‌اند. مشهورترین مثنوی‌های عرفانی که به نام ولایت نامه معروف است، اثر طبع هاشم ذهبی، محمد هاشم درویش زنجانی، صدر کاشف دزفولی، ضمیر حلوایی، عبدالواحد ناظم، فارغ گیلانی، آخوند ملا سلطان علی گنابادی و سلیم تونی است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی تاکید کرد:

رسانه؛ بازوی هلال احمر در پیشگیری از حوادث

رسانه؛ بازوی هلال احمر در پیشگیری از حوادث

ایسنا/خراسان جنوبی مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: رسانه می‌تواند در ارائه آموزش‌ها و نکات کاربردی برای پیشگیری از حوادث در کنار هلال احمر قرار گرفته و نقش ارزنده‌ای ایفا کند.

محمدرضا رضایی، امروز چهارشنبه ۱۵ مرداد در بازدید از خبرگزاری ایسنا به مناسبت روز خبرنگار اظهار کرد: ایجاد تعامل دو سویه بین دستگاه‌های اجرایی و اصحاب رسانه از اهمیت زیادی برخوردار است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: هلال احمر نیز نهادی است که در راستای امداد و نجات و کمک به افراد گرفتار در حوادث نقش مهمی دارد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی با بیان اینکه هلال احمر در خط مقدم رسیدگی به حوادث است، بیان کرد: هلال احمر در راستای ارائه خدمات بشردوستانه از هیچ خدمتی دریغ نکرده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی بیان کرد: تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم تا این فعالیت‌های نامحدود را در سطح بین‌المللی ارائه دهیم.

رضایی یادآور شد: رسانه می‌تواند در ارائه آموزش‌ها و نکات کاربردی برای پیشگیری از حوادث در کنار هلال احمر قرار گرفته و نقش ارزنده‌ای ایفا کند.

 

 

 

 

 

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی:

پروژه علامه فرزان سال ۱۴۰۰ افتتاح می‌شود2-3

پروژه علامه فرزان سال ۱۴۰۰ افتتاح می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی با اشاره به پیشرفت ۵۰ درصدی پروژه علامه فرزان بیرجند گفت: سالن علامه فرزان سال ۱۴۰۰ افتتاح می‌شود.

ناصر نبی زاده اظهارکرد: پروژه ساخت سالن علامه فرزان بیرجند تاکنون حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: امیدواریم با اعتباری که امسال قول آن توسط وزارتخانه داده شده است، بتوانیم کار نازک‌کاری این ساختمان را شروع کنیم تا با پایان یافتن هر چه زودتر آن هنرمندان خراسان‌جنوبی بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند.

نبی زاده با اشاره به اینکه یک خط اعتباری نیز برای تجهیز این سالن نیاز است، ادامه‌داد: برای سالن علامه فرزان از تجهیزات مدرن و به روز، سیستم اطفاء حریق مجهز و سیستم برق کاملاً استاندارد استفاده خواهیم کرد.

وی بیان‌کرد: تاکنون برای این پروژه بیش از سه میلیارد تومان هزینه شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه اتمام این پروژه به حدود چهار میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز دارد، یادآور شد: تجهیز این سالن نیز به ۲.۵ تا سه میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

رئیس پلیس راهور خراسان جنوبی خبر داد:

سهم ۵۵ درصدی موتورسواران از تصادفات منجر به فوت در خراسان جنوبی4

سهم ۵۵ درصدی موتورسواران از تصادفات منجر به فوت در خراسان جنوبی

رئیس پلیس راهور خراسان جنوبی از وقوع ۹ فقره تصادف درون شهری در سال جاری خبر داد و گفت: ۵۵ درصد تصادفات فوتی مربوط به موتورسواران و دوچرخه سواران بوده که نگران کننده است.

سرهنگ علیرضا عباسی در گفت و گو با مهر با اشاره وضعیت ترافیک در شهر بیان کرد: در حال حاضر ترافیک معابر درون شهری عادی و روان است.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون در حوزه درون شهری ۹ فقره تصادف منجر به فوت داشته‌ایم، گفت: اگرچه این میزان نسبت سال گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته اما نیازمند توجه بیشتری از سوی شهروندان است.

رئیس پلیس راهور خراسان جنوبی با بیان اینکه از مجموع تصادفات فوتی، پنج فقره دوچرخه سوار و موتور سوار بوده‌اند، افزود: بالغ بر ۵۵ تصادفات فوتی سال جاری مربوط به این افراد بوده که نگران کننده است.

سرهنگ عباسی خواستار رعایت قوانین و مقررات از سوی موتورسواران و دوچرخه سواران شد و افزود: بخشی از این افراد با اجرای حرکات نمایشی و خشن برای بارگذاری در فضای مجازی حوادثی را منجر می‌شوند.

وی با بیان اینکه از موتورسواران خواستاریم در شب از رانندگی با چراغ خاموش پرهیز کنند، افزود: همچنین رانندگان باید از استفاده تلفن همراه، خوردن و آشامیدن و استفاده از خودرو با نقص فنی پرهیز کنند.

سرهنگ عباسی اظهار کرد: موتورسواران استفاده از کلاه ایمنی استاندارد را جدی بگیرند چراکه این امر بالغ بر ۸۰ درصد از صدمات ناشی از حوادث را کاهش می‌دهد.

وی خواستار نصب پلاک‌های شب رنگ در موتورسیکلت‌ها شد و گفت: مخدوش کردن پلاک موتور شش ماه تا یک سال حبس دارد که باید مورد توجه موتورسواران قرار گیرد.

رئیس پلیس راهور خراسان جنوبی بیان کرد: مجوزی از دادستان اخذ شده که بتوانیم این دسته از موتورها را جمع آوری کرده و راننده را به عنوان مجرم به مقام قضائی معرفی کنیم.

 

 

 

 

 

۱۹۰ خانواده در خراسان جنوبی در نوبت تحویل فرزند/2-3

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: تعداد ۱۹۰ خانواده در استان در نوبت تحویل فرزند هستند.

عرب نژاد مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: پارسال تعداد فرزندان واگذار شده ۵۸ کودک بوده است که از این تعداد ۲۸ کودک پسر و ۳۰ کودک دختر بودند.

او افزود: از ابتدای امسال تا کنون تعداد ۲۲ کودک به متقاضیان واگذار شده است که از این تعداد ۱۳ کودک پسر و ۹ کودک دختر هستند.

عرب نژاد عنوان کرد: در مدت مشابه پارسال ۱۲ کودک به خانواده‌های متقاضی واگذار شده است.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی اظهار کرد: در ۲ سال اخیر حدودا ۸۱ خانواده دارای حکم سرپرستی موقت (امین موقت و فرزند خوانده) شدند.

او تصریح کرد: در حال حاضر ۵۳۷ کودک تحت حمایت سازمان بهزیستی هستند، ولی در حال حاضر کودک قابل واگذاری وجود ندارد.

عرب نژاد متقاضیان فرزند خواندگی را سه گروه زوجین فاقد فرزند، زنان یا دختران فاقد همسر و زوجین دارای فرزند که دارای شرایط فرزند خواندگی باشند اعلام کرد.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی افزود:  از ۱۶ اردیبهشت ماه امسال سامانه فرزند پذیری با هدف شفافیت نحوه واگذاری کودکان راه اندازی شده است که مراحل درخواست فرزند خواندگی از ثبت تا دریافت نتیجه از طریق سامانه http://adoption. Behzisti. Net انجام می شود.

او ادامه داد: با توجه به این که روند واگذاری فرزندان به خانواده‌های متقاضی با هماهنگی مراجع قضایی و سازمان بهزیستی انجام می‌ شود،  بنابراین هرگونه مراقبت و سرپرستی غیر قانونی از طریق خرید و فروش نوزاد، جعل شناسنامه ممنوع است.

انتهای پیام/ ی

 

 

 

 

افزایش ۷۳ درصدی مرسولات پستی در خراسان جنوبی2-7

مدیرکل پست خراسان جنوبی از افزایش ۷۳ درصدی میزان ترافیک صادره مرسولات در ۴ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

الهامی مدیرکل پست خراسان جنوبی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: پست خراسان جنوبی با نگاهی نو و تغییر رویکرد متناسب با نیاز مشتریان و جامعه اقدام به طراحی خدمات جدیدی کرده است.

او افزود: این اداره کل از ابتدای تاسیس، برای اولین بار در سال ۹۸  رتبه اول رشد درآمدی و در ترافیک مرسولات پستی رتبه چهارم را به لحاظ جمیع شاخص‌ها در سطح واحد‌های استانی کشور کسب کنند.

الهامی با بیان اینکه میزان ترافیک صادره مرسولات در ۴ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۳ درصدافزایش داشته است، اظهار کرد: این میزان به رقم ۶۵۴ هزار مرسوله و میزان ترافیک وارده مرسولات به استان نیز با ۲۵ درصد افزایش، به رقم ۴۴۲ هزار مرسوله رسیده است.

مدیرکل پست خراسان جنوبی تصریح کرد: در شرایط جدید شیوع ویروس کرونا و تاکید بر فاصله‌گذاری اجتماعی و کاهش سفر‌های مردم و استفاده روزافزون از فناوری جهت تامین نیاز‌های جامعه، ترافیک مرسولات و محمولات پستی با شیب بیشتری  در سطح شبکه پستی افزایش پیدا کرده است که درصد قابل توجهی از آن‌ها را خرید‌های اینترنتی تشکیل می‌دهد.

انتهای پیام/ ی

 

 

 

 

 

دستگیری عامل انتشار فیلم حیوان آزاری در فضای مجازی/4

فردی که با بی رحمی اقدام به آزار و کشتن یک طوقه کبوتر و انتشار تصاویر آن در فضای مجازی کرده بود در شهرستان طبس دستگیر شد.

 

حیدری معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی  در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند، در تشریح این خبر گفت: در پی انتشار فیلمی مربوط به آزار و کشتن یک طوقه کبوتر در فضای مجازی که موجب ناراحتی حامیان حقوق حیوانات شده بود، تحقیقات توسط کارشناسان پلیس فتا برای شناسایی عامل انتشار این فیلم آغاز شد.

او افزود: کارشناسان پلیس فتای شهرستان طبس با انجام اقدامات فنی و تخصصی موفق شدند، فرد مجرم را در شهرستان طبس شناسایی و ضمن هماهنگی با مقام قضائی وی را دستگیر کنند.

سرهنگ حیدری بابیان اینکه متهم به مراجع قضائی تحویل داده شد، گفت: هرگونه تصاویر مربوط به حیوان آزاری در فضای مجازی رصد و در صورت مشاهده موارد مشابه با انتشار دهندگان این تصاویر دردناک که باعث جریحه‌دار شدن احساسات عمومی هم‌وطنان در فضای مجازی می‌شود، با جدیت برخورد صورت می‌گیرد.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی از هم وطنان خواست در صورت مشاهده موارد مشابه، مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cybrepolice.ir بخش گزارشات مردمی منعکس کنند.

 

 

 

 

خراسان جنوبی

پرداخت تسهیلات توسعه واحد‌های فرآوری معدنی2-3

وزارت صمت برای توسعه و تجهیز واحد‌های فرآوری معدنی تسهیلات حمایتی پرداخت می‌کند.

رئیس اداره امور صنایع معدنی استان گفت: این تسهیلات در راستای سیاست‌های حمایتی وزارت صمت برای افزایش تولید و اشتغال زایی در معادن و صنایع معدنی اعطا می‌شود.

حجت ایمان طلب ، سقف این تسهیلات را ۵ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: اولویت پرداخت با واحد‌های فرآوری است که دارای معدن و پروانه بهره برداری فعال اند، است.

وی گفت: تسهیلات توسعه و تجهیز به واحد‌های گروه یک شامل شن و ماسه و خاک رس تعلق نمی‌گیرد.

رئیس اداره امور صنایع معدنی استان با بیان اینکه پرداخت تسهیلات با استفاده از خدمات صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی و بی نیاز از وثیقه است گفت: متقاضیان باید درخواست خود را به اداره امور صنایع معدنی سازمان صمت تحویل دهند.

 

حجت ایمان طلب همچنین از واگذاری صدور صلاحیت فنی و مالی متقاضیان ثبت محدوده‌های معدنی به سازمان صمت خبر داد و گفت: پیش از این سازمان نظام مهندسی معدن این مجوز را صادر می‌کرد.

 

 

 

 

 

 

امسال ؛

نامگذاری 44 نوزاد به نام امام هادی(ع)  در خراسان جنوبی/2-3

44 نوزاد متولد شده در خراسان جنوبی از آغاز امسال به نام امام هادی(ع) و مشتقات این نام نامگذاری شدند.

مدیرکل ثبت احوال استان گفت: در 4 ماه گذشته 17 نوزاد به نام هادی، 26 نوزاد محمدهادی و یک نوزاد به نام امیرهادی نامگذاری شده است.
مهرآور افزود: در چهار ماه گذشته نام‌ های ابوالفضل ، امیرحسین ، امیرعلی ، علی و محمد دارای بیشترین فراوانی نام در گروه پسران در خراسان حنوبی بوده است.
 5 هزار و 159 نوزاد در 4 ماه گذشته در خراسان جنوبی متولد شدند که از این تعداد 2 هزار و 701 نوزاد پسر هستند.

 

 

 

 

 

میزبانی نماینده استان از حریفش در مسابقات لیگ دسته سه فوتبال/27

تیم‌ ۰۴ بیرجند نماینده خراسان جنوبی در لیگ دسته سه فوتبال کشور، یکشنبه به مصاف ستاره سرخ کاشان می‌رود.

این دیدار از هفته چهاردهم مرحله دوم مسابقات لیگ دسته سوم فوتبال کشور فصل مسابقاتی ۹۹ -۹۸، یکشنبه ۱۹ مرداد ساعت ۱۸:۱۵ در ورزشگاه آزادی شهر بیرجند برگزار می‌شود.

 

 

 

 

 

احداث پل باکسی فیض آباد و تعریض پل خروجی طبس مسینا/2

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای درمیان از عملیات احداث پل باکسی فیض آباد و تعریض پل خروجی طبس مسینا خبر داد.

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای درمیان گفت: برای انجام این طرح بیش از ۵۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

سالاری افزود: تعریض پل خروجی طبس مسینا به منظور تردد ایمن در دست اقدام و مدت اجرای آن ۵ ماه است که عملیات اجرایی آن از ابتدای مرداد آغاز شده است.

رئیس راهداری درمیان با بیان اینکه این طرح با هدف کاهش بار ترافیکی آغاز شده است، گفت: با اجرای پل باکسی در محدوده روستای فیض آباد با سه دهانه یک متری، مشکل انسداد مسیر در زمان طغیان رودخانه‌ها و سیلاب‌های فصلی مرتفع خواهد شد.

رئیس اداره راهداری و حمل ونقل جاده‌ای درمیان افزود: پل خروجی طبس به طول ۸ متر و عرض ۴ متر در دست تعریض است که ۳۲ متر به آن اضافه و با ساخت دیوار‌های برگشتی به صورت دالی اجرا می شود.

 

 

خراسان جنوبی

شرکت 6 هزار و 495 نفر در آزمون کارشناسی ارشد2-3

6 هزار و 495 نفر داوطلب فردا در خراسان جنوبی همزمان با سراسر کشور در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاهها و موسسات آموزش عالی شرکت می کنند.

مسئول اجرایی برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه بیرجند گفت: این آزمون در روز‌های پنج شنبه ۱۶ مرداد، جمعه ۱۷ مرداد و شنبه ۱۸ مرداد برگزار می‌شود که صبح فردا ۳ هزار و ۵۸۹ نفر داوطلب با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

کلاته بجدی با بیان اینکه فقط فردا آزمون بصورت تجمیعی در دو مکان دانشگاه بیرجند و دانشگاه صنعتی برگزار خواهد شد، افزود: حدود هزار و ۱۰۰ داوطلب آقا فردا در محل دانشگاه صنعتی و بقیه داوطلبان در دانشگاه بیرجند در ۵ حوزه شامل پردیس مهندسی، ساختمان آموزشی دکتر حسن پور، ساختمان آموزشی شماره یک،   ساختمان تربیت بدنی و سالن امید حضور می‌یابند.

وی با بیان اینکه تمامی پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی که سازمان سنجش ابلاغ کرده در برگزاری آزمون رعایت می‌شود، گفت: برای داوطلبانی که پزشک مقیم یا پرستار تشخیص دهند که ممکن است ناقل ویروس کرونا باشند اتاق‌های ایزوله و همچنین برای افرادیکه بیماری‌های زمینه‌ای همچون دیابت و فشار خون دارند نیز مکان‌های ویژه در نظر گرفته شده تا دچار مشکل نشوند.

مسئول اجرایی برگزاری آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه بیرجند با بیان اینکه برای افرادی که در فرم خود اظهاری اعلام کردند که دچار بیماری هستند نیز مکان‌هایی در نظر گرفته شده تا با حضور نماینده سازمان سنجش و حفاظت آزمون در محل، آزمون برگزار شود، افزود: داوطلبین هم برای حضور در آزمون باید علاوه بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی ماسک سه لایه و دستکش استفاده کنند و از ماسک N۹۵ و فیلتر دار به هیچ عنوان استفاده نکنند که ممکن است برای سایرین ایجاد خطر کند.

وی همچنین به داوطلبان توصیه کرد از هرگونه تجمع در ورودی و خروجی حوزه‌ها جلوگیری کنند و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند.

همچنین خانواده‌ها نیز از حضور در دانشگاه جدا پرهیز کنند تا از انتقال این ویروس و گسترش آن به نحو احسن جلوگیری شود.

 

 

 

از ابتدای امسال تاکنون

دستگیری ۱۰۹ متخلف زیست محیطی در خراسان جنوبی4

۱۰۹ متخلف زیست محیطی از ابتدای امسال تاکنون در خراسان جنوبی دستگیر شدند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان گفت: از این شکارچیان غیر مجاز ۴۶ دستگیری ۱۰۹ متخلف زیست محیطی در خراسان جنوبیرأس، سر و … از انواع پستانداران، ۲۶۳ قطعه انواع پرندگان وحشی، هزار و ۹ قطعه پرنده زینتی و بیش از دو هزار عدد انواع دام و تله‌های انجام شکار غیر مجاز حیات وحش کشف و ضبط شد.

مستقیم افزود: ۲۹ نفر از این شکارچیان غیر مجاز و متخلفان زیست محیطی قبل از انجام شکار غیر مجاز حیات وحش و در حین شروع به شکار دستگیر شدند.

وی گفت: پایش مناطق، گشت و کنترل و نظارت بر مقررات شکار و صید در مناطق خراسان جنوبی به صورت مستمر و با جدیت کامل در دستور کار اداره یگان حفاظت محیط زیست استان قرار دارد.

مستقیم از مردم استان خواست: در صورت مشاهده هر گونه تخلفات زیست محیطی بلافاصله موضوع را به فرماندهی یگان حفاظت محیط زیست استان یا سامانه تلفن گویای ۱۵۴۰ برای اعزام فوری کارکنان یگان حفاظت محیط زیست اعلام کنند.

 

تولید سالانه ۳۰ هزار تن علوفه خشک در شهرستان سرایان

سالانه حداقل ۳۰ هزار تن علوفه خشک به ارزش ۶۰ میلیارد تومان در مراتع شهرستان سرایان تولید می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سرایان گفت: این میزان تولید علوفه از ۵۰۰ هزار هکتار از مراتع مفید شهرستان سرایان برداشت می‌شود.

شهرستان سرایان با مساحت بیش از ۹۳۴ هزار هکتار در قسمت شمال غرب استان قرار دارد که بیش از ۹۵ درصد از مساحت آن را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل می‌دهد.

صادقی با بیان اینکه پارسال در راستای تحقق اهداف طرح‌های مرتع داری و افزایش پوشش گیاهی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، طرح‌های مختلفی در سطح مراتع شهرستان سرایان اجرا شد، گفت: طرح ایجاد هلالی آبگیر، نهالکاری و آبیاری سنواتی در مراتع چشمه سید بغداده، رباط مورشک سه قلعه، آیسک، بسطاق، قاسم آباد، کامرود و روستای نوده از جمله این طرح‌ها است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سرایان با اشاره به اینکه بهره برداری‌های بی رویه و نادرست از منابعی که دارای توان رویشی محدود هستند ، این منابع ملی با ارزش را دچار مخاطره می‌کند، افزود: انتخاب روش‌های مناسب برای حفاظت از جنگل‌ها و مراتع یک اصل اساسی و اولیه در فرآیند مدیریت پایدار منابع طبیعی تجدید شونده است.

صادقی به پوشش گیاهی خوب مراتع شهرستان سرایان در سال جاری و احتمال وقوع آتش سوزی اشاره کرد و از شهروندان خواست در صورت مشاهده آتش سوزی مراتع، موضوع را به شماره تلفن ۱۵۰۴ اطلاع دهند.

 

 

افزایش فوتی‌های ناشی از کرونا به ۱۱۱ نفر در خراسان جنوبی2

آمار فوت شدگان ناشی از کرونا در خراسان جنوبی به ۱۱۱ نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در ۲۴ ساعت گذشته با فوت یک نفر دیگر، آمار فوتی‌های ناشی از کرونا در خراسان جنوبی به ۱۱۱ نفر افزایش یافت.
دکتر دهقانی افزود: در ۲۴ ساعت گذشته همچنین ۱۲۵ بیمار حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری بودند که ۲۳ نفر آنان در بخش‌های آی سی یو هستند.
وی گفت: از ۱۲۵ بیمار حاد تنفسی، ۵۱ نفر تست کرونای آن‌ها مثبت بوده که ۲۰ نفر آنان در بخش‌های مراقبت ویژه بستری اند و حال ۸ نفرشان مناسب نیست.

 

 

 

 

 

ارزآوری ۲ میلیون دلاری صادرات طیور از خراسان جنوبی/2-3

صادرات طیور که ۲ میلیون و ۷۱ هزار و ۴۴۵ دلار برای خراسان جنوبی ارزآوری داشته است.

مدیرکل دامپزشکی استان گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۳۳ مجوز صادرات طیور در استان صادر شده است.

محمد اصغر زاده افزود: پذیرش و تایید هرگونه محموله صادراتی و وارداتی مرتبط با دام و طیور کشور منوط به داشتن گواهی معتبر از سازمان دامپزشکی است.

وی گفت: این محصولات شامل هزار و ۵۰ تن تخم مرغ خوراکی، یک میلیون و ۴۸۴ هزارو ۲۷۴ قطعه جوجه یک روزه و ۶۲۸ تن گوشت مرغ منجمد بوده است.

اصغرزاده گفت: این محصولات به کشور‌های افغانستان و عراق و عمان صادر شده است.

وی افزود: پذیرش و تایید محموله‌های صادراتی و وارداتی مرتبط با دام و طیور کشور منوط به داشتن گواهی معتبر دامپزشکی است.

 

به همت کانون باقرالعلوم(ع) بیرجند؛
۲ هزار بسته فرهنگی بین کودکان نیازمند خراسان جنوبی توزیع می‌شود2-7
مدیر کانون فرهنگی هنری باقرالعلوم علیه السلام بیرجند از توزیع ۱۵۰ بسته فرهنگی در ایام عید غدیر بین نیازمندان خبر داد و گفت: همزمان با دهه ولایت، حدود ۲ هزار بسته فرهنگی تهیه و بین کودکان نیازمند سطح استان توزیع می شود.

«علی کاربر» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در بیرجند اظهار کرد: ویژه برنامه ولادت امام هادی علیه السلام با سخنرانی و مدیحه سرایی حجت الاسلام نوری، مسئول رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی در محل مسجد امام باقرالعلوم (ع)، شامگاه (14 مرداد) بعد از نماز مغرب وعشاء برگزار شد.

مدیر کانون فرهنگی هنری باقرالعلوم علیه السلام بیرجند،‌ نورافشانی و حرکت کاروان شادی در سطح شهر و اجرای برنامه های متنوع و شاد در یکی از نقاط محروم شهر بیرجند همراه با اهدای بسته‌های فرهنگی به افراد نیازمند را از دیگر برنامه های ولادت امام هادی(علیه السلام) عنوان کرد.

وی با اشاره به شیوع بیماری کرونا، گفت: بعد از شیوع بیماری منحوس کرونا، در تمامی اعیاد مذهبی کاروان شادی مسجد باقر العلوم بیرجند به همت فعالین و بچه های مسجد در برخی نقاط مختلف و محروم سطح شهر حرکت و بسته هایی فرهنگی را تقدیم نیازمندان می کنند.

وی از توزیع 150 بسته فرهنگی در ایام عید غدیر بین نیازمندان خبر داد و گفت: همزمان با دهه ولایت، حدود 2 هزار بسته فرهنگی تهیه و بین کودکان نیازمند سطح استان توزیع می شود.

مدیر کانون فرهنگی هنری باقرالعلوم علیه السلام بیرجند از تهیه و توزیع ۲ هزار پرس غذای گرم بین نیازمندان هم خبر داد و گفت: این غذای گرم با همکاری کانون فرهنگی هنری باقرالعلوم علیه السلام، مردم و بنیاد بین المللی غدیر خراسان جنوبی تهیه می شود.

 

رئیس اوقاف و امور خیریه بیرجند خبر داد؛
وجود ۱۰ موقوفه ویژه غدیر در بیرجند2-3
حجت الاسلام خدایی از وجود ۱۰ موقوفه ویژه غدیر در شهرستان بیرجند خبر داد و گفت: همچنین در بحث نیاتی که به غدیر، قربان و سادات مربوط می شود ۲۲ موقوفه در بیرجند وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از بیرجند، حجت الاسلام «دادخدا خدایی» صبح امروز (۱۵ مرداد) در جمع خبرنگاران با اشاره به موقوفات غدیر اظهار داشت: در سطح شهرستان بیرجند ۱۰ موقوفه خاص نیت غدیر وجود دارد.

رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند افزود: همچنین در بحث نیاتی که به غدیر، قربان و سادات مربوط می شود ۲۲ موقوفه در بیرجند وجود دارد.

وی بیان کرد: از مجموع موقوفاتی که خاص قربانی هستند پنج موقوفه وجود دارد که در روز عید قربان اجرای نیت شدند.

خدایی به موقوفات غدیر اشاره کرد و تصریح کرد: ۱۰ موقوفه خاص ایام غدیر در شهرستان بیرجند وجود دارد که برنامه ریزی شده است طبق نظر واقف در روز عید غدیر اجرای نیت شوند.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا قرار است در روز عید غدیر به حساب فقرایی که نیازمند هستند پول واریز شود و ۲۰ بسته غذایی نیز بین سادات توزیع شود.

پایان پیام/70

 

 

 

 

۳۱۰ سازه آبخیزداری مانع سیل‌های مخرب در نهبندان شد2-7

۳۱۰ سازه آبخیزداری مانع سیل‌های مخرب در نهبندان شد

بیرجند – ایرنا – رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهبندان گفت: ساخت ۳۱۰ سازه آبخیزداری در سال‌های اخیر مانع وقوع سیل‌های مخرب در این شهرستان شده است.

محمدحسین کدخدازاده روز چهارشنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: در سال‌های اخیر ۳۱۰ سازه آبخیزداری با ظرفیت ذخیره‌سازی۱۳ میلیون مترمکعب سیلاب در این شهرستان اجرا شده است.

وی بیان کرد: با توجه به سیل‌خیز بودن مناطق زیادی از نهبندان، عملیات آبخیزداری که در سال‌های گذشته در حوزه‌های آبخیز این شهرستان احداث شده مانع بزرگی برای وقوع سیل‌های مخرب در ۲ سال گذشته بوده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهبندان اظهار داشت: عملیات آبخیزداری در قالب اقدامات مکانیکی شامل احداث بندهای خاکی، سنگی- ملاتی، سنگی-گابیونی، انجام شده است.

وی اضافه کرد: این اقدامات در چندین  حوزه آبخیز اصلی شامل حوزه‌های آبخیز شهری نِه، گرم تمام ده، شاهکوه، بیچند، سنجی سریخان، دهک و سایر اجرایی شده است.

کدخدازاده تصریح کرد: این مکان‌ها از لحاظ مشرف بودن به شهرستان و سیل‌خیزی از حساسیت و اهمیت خاصی برخوردار هستند که تاکنون نقش بسزایی در کنترل سیل و رسوب ایفا کرده‌اند.

وی با اشاره به بارش‌های سیل‌آسای بهار ۹۸ و ابتدای سال جاری یادآور شد: سازه‌های آبخیزداری احداث شده توانستند با کنترل سیلاب‌ها، از وارد شدن خسارات احتمالی به مناطق پایین دست جلوگیری کنند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهبندان در ارتباط با دیگر کارکردهای اقدامات آبخیزداری گفت: اقدامات آبخیزداری عاملی مؤثر و کارآمد برای نگهداشت آب و تقویت سفره‌های آب زیرزمینی به شمار می‌آید که رونق اقتصادی و کشاورزی  را به همراه داشته است.

وی اضافه کرد: این سازه‌ها زمینه را برای پایداری محیط طبیعی و توسعه پایدار فراهم می‌کند.

کدخدازاده بر تداوم اجرای پروژه‌های آبخیزداری در سطح شهرستان نهبندان تأکید کرد و افزود: با توجه به شرایط حساس و تغییرات اقلیمی و بارش‌های یکباره و همچنین خطرات سیلاب که چندین بار در این شهرستان به وقوع پیوسته است، تداوم اجرای پروژه‌های آبخیزداری ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

وی اظهار داشت: در این خصوص و برای تحقق این مهم اعتبارات صندوق توسعه ملی به کمک آمده و در ۲ سال گذشته شاهد اقدامات خوب و مؤثری در اجرای پروژه‌های آبخیزداری هستیم.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهبندان بیان کرد: این سازه‌ها تاثیرات بسیار شگرفی در آبدهی قنوات مناطق اجرای پروژه‌ها داشته است.

وی با توجه به اجرای سیاست‌های سازمان جنگل‌ها مبنی براینکه اجرای پروژه‌های آبخیزداری فقط در حوزه‌های دارای مطالعات تفضیلی امکانپذیر است اضافه کرد: نظر به اینکه حوزه‌های مطالعاتی در سطح شهرستان کم است توجه مسولان استانی و شهرستانی مبنی بر گذاشتن اعتبارات برای مطالعات حوزه‌ها امری ضروری به شمار می‌آید.

 

 

 

 

 

غرق شدگی ۵ نفر در خراسان جنوبی/4

غرق شدگی ۵ نفر در خراسان جنوبی

بیرجند – ایرنا – معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: از اوایل تابستان امسال تاکنون پنج نفر در سدها و بندهای خاکی استان غرق شدند.

مسلم حسینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بارندگی‌های ۲ سال گذشته سبب ایجاد آبگیری سدها و بندهایی شده که برخی از آنها متولی ندارند.

وی ادامه داد: طبق بررسی‌های صورت گرفته برخی از بندها و سدهای استان که دارای متولی هستند نسبت به ایمن‌سازی اقدام کردند اما بسیاری از بندها هیچگونه فنس و یا حفاظی برای جلوگیری از غرق شدگی ندارند.

حسینی اظهار داشت: حفاظ بندی سدها و بندها در استان امری بسیار ضروری است زیرا بیشتر کسانی که قصد شنا در این محل‌ها را دارند آموزش لازم را فرا نگرفته‌اند.

وی تصریح کرد: گل و لای موجود در سد و بندها علت اصلی غرق شدگی بسیاری از فوت شدگان است در حالی که افراد قبل از ورود به آب هیچ اطلاعی از این گل و لای ندارند.

حسینی با بیان اینکه در ۲۴ بند شناسایی شده که محل حضور مردم است بنرهای آموزشی نصب شده است افزود: از تمامی فرمانداران در شهرستان‌ها هم خواسته شده نسبت به نصب موارد آموزشی در محل تجمع مردم برای جلوگیری از غرق شدگی اقدام کنند.

وی از اجرای پویش ملی غرق نشویم در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: در این ارتباط خراسان جنوبی از لحاظ تعداد اعضا در رتبه چهاردهم قرار دارد که هدف اصلی این پویش فراگیری آموزش‌های لازم در این زمینه است.

سال گذشته هشت نفر در خراسان جنوبی غرق شدند.

 

 

 

 

 

زنگ خطر کاهش ولادت در خراسان جنوبی به صدا درآمد/ کاهش ۴.۸ درصدی موالید در استان2-3

 

زنگ خطر کاهش ولادت در خراسان جنوبی به صدا درآمد/ کاهش 4.8 درصدی موالید در استان

گروه استان‌ها- مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی از کاهش ۴.۸ درصدی موالید در چهارماهه امسال خبر داد و گفت: از ابتدای امسال پنج هزار و ۱۵۹ واقعه ولادت در استان ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، خراسان جنوبی یکی از استان‌های مرزی در شرق کشور است. استانی که مسئولانش بارها در گفته‌هایش مرزنشینان را یکی از نقاط قوت این استان برشمرده‌اند و اما طبق آماری که این روزها ثبت احوال خراسان جنوبی ارائه کرده حکایت از کاهش زاد و ولد در این استان مرزی دارد که نشانه خوبی نیست.

مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: سال گذشته خراسان جنوبی در موالید در کشور رتبه سوم را از آن خود کرد و در سطح استان بیشترین میزان ولادت سال گذشته مربوط به شهرستان بیرجند بوده است.

علیرضا مهرآور با بیان اینکه سال گذشته قاینات با یک هزار و 855 و طبس با هزار و 416 مورد کمترین میزان ولادت را به خود اختصاص داده است افزود: میانگین سن مادران در کشور 29.2 است که این رقم در استان 29.4 است.

مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی با اشاره به ثبت پنج هزار و 159 واقعه ولادت در چهار ماهه ابتدای امسال از کاهش 4.8 دهم درصدی واقعه ولادت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد  و گفت: از این تعداد دو هزار و 701 مورد پسر و دو هزار و 458 مورد دختر بودند.

وی با اشاره به ثبت سه هزار و 461 واقعه در مناطق شهری و یک هزار و 698 واقعه ولادت در مناطق روستایی بیان کرد: در این مدت بیرجند و نهبندان بیشترین و کمترین میزان ولادت را به خود اختصاص دادند.

مهرآور با بیان اینکه در سال گذشته 900 نفر از فرزندان پسر متولد شده در خراسان جنوبی از القاب حضرت علی(ع) استفاده کردند که بیشترین نامها مربوط به امیرعلی، علی، علیرضا، علی اصغر بوده است واز ابتدای سال نیز در چهار ماه اخیر 387 کودک به نام و القاب حضرت امیرالمومنین(ع) نامگذاری شده‌اند.

مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی تصریح کرد: در چهار ماهه نخست امسال نام‌های ابوالفضل، امیرحسین، امیرعلی، علی و محمد دارای بیشترین فراوانی نام در گروه پسران بوده است.

 

 

 

 

 

فرمانده سپاه انصارالرضا(ع): مطالبه‌گری از مسئولان استان خراسان جنوبی در دستور کار است/3-7

 

فرمانده سپاه انصارالرضا(ع): مطالبه‌گری از مسئولان استان خراسان جنوبی در دستور کار است

گروه استان‌ها- فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی گفت: مطالبه‌گری از استاندار، مدیران کل و همچنین معاونان دستگاه‌های ادارای و اجرایی در دستور کار ستاد “امر به معروف” است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، سردار علی قاسمی ظهر امروز در نشستی خطاب به ائمه جمعه شهرستان‌های استان خراسان جنوبی اظهار داشت: یکی از وظایف شما در ستاد امر به معروف و نهی از منکر، مسئولیت هدایت راهبری ستادهای شهرستانی است.

وی افزود: برنامه‌های کلی سال 99 ستاد امربه معروف ارسال شده و باید به دبیران و عناصر مسئول ارجاع شود. چند سیاست کلان برای امسال برنامه‌ریزی شده؛ یکی جهاد اقتصادی فرهنگی است که باید برای تبیین آن همه ارکان نظام تلاش کنند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان جنوبی گفت: سیاست مطالبه‌گری نه به معنای تخریب بلکه به معنای  مطالبه‌گری بر حق و جدی از مشکلاتی است که در جامعه وجود دارد؛ به سبک و سیاقی که قوه قضاییه دارد و می‌خواهد آن را دنبال کند و همان چیزی که تاکنون بر زمین مانده است.

وی بیان کرد: می‌خواهیم موضوع مطالبه‌گری و تذکر لسانی را دنبال کنیم. ماموریت بسیج و ماموریت طلایه‌داران امر به معروف همین است و رسالت تذکر لسانی با مطالبه‌گری از فرمانداران و رؤسای هر بخش و هر اداره است.

قاسمی با بیان اینکه “ائمه جمعه در راستای تذکر لسانی امر به معروف تلاش می‌کنند” گفت: رویکرد آمران باید به صورت شبکه زنجیره‌وار باشد اما موضوع مهم دیگر استفاده از بستر فضای مجازی است.

دبیر ستاد امربه معروف و نهی از منکر خراسان جنوبی تصریح کرد: در فضای حقیقی کارهایی انجام می‌شود اما فضای مجازی جذابیت بیشتری دارد و باید در بسترسازی فضای مجازی و استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و ایجاد سایت‌های ستاد امر به معروف و نهادهای انقلابی بیشتر تلاش کند.

وی عنوان کرد: برنامه‌های دهه امر به معروف از اول محرم آغاز می‌شود و در موضوع رزمایش کمک‌های مومنانه که رهبری تاکید دارند با توجه به نذورات فراوان مردم می‌توان کارهای بزرگی انجام داد.

فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) اظهار داشت: در گام اول رزمایش اکثر ائمه جمعه ستاد شهرستان را مدیریت کردند و برای گام دوم نیز 3 مرحله پیش‌بینی شده است.

قاسمی خاطرنشان کرد: اجرای فریضه امربه معروف به ویژه در مطالبه‌گری اقتصادی در دستور کار مبلغان در ایام محرم باشد؛ در این راستا نشست‌هایی با کانون مداحان برگزار شده و توجیهات لازم منتقل شده است.

وی افزود: گروه‌های امربه معروف و نهی از منکر در تمامی هیئتها و حسینیه‌ها انجام وظیفه می‌کنند؛ در فضای مجازی کمپین مطالبه‌گری و “بی‌تفاوت نباشیم” راه‌اندازی شده است.

دبیر ستاد امربه معروف و نهی از منکر خراسان جنوبی گفت: جلساتی با قوه قضائیه داشتیم و مسابقات فرهنگی در دستور کار است.

قاسمی عنوان کرد: در استان مطالبه‌گری از استاندار، مدیران کل و همچنین معاونان دستگاه‌های ادارای و اجرایی در دستور کار است و با مدیران جلسات مختلف داریم چراکه هرجا مشکلی باشد باید ورود کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

افزایش ۵ برابری اعتبارات پیشگیری از سیلاب در خراسان جنوبی/3-7

افزایش ۵ برابری اعتبارات پیشگیری از سیلاب در خراسان جنوبی

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: با توجه به خشکسالی‌های پیاپی، نابودی پوشش گیاهی و کاهش نفوذپذیری خاک اعتبارات دولت در بخش پیشگیری از سیلاب استان در ۲ سال گذشته پنج برابر شده است.

سید ابوالحسن میرجلیلی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اعتبارات قابل توجه در این حوزه با پیگیری استاندار خراسان جنوبی، ساخت سازه‌های مختلف آبخیزداری و آبخوان‌داری را به همراه داشت که در نوع خود در چند سال گذشته بی‌نظیر است.

وی ادامه داد: ساخت سازه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری نه تنها خسارات مربوط به سیلاب را کاهش چشمگیر داده بلکه در تقویت سفره‌های آب زیرزمینی و احیای قنوات موثر بوده است.

میرجلیلی اظهار داشت: در کنار اعتبارات قابل توجه، اقدامات پیشگیرانه دستگاه‌های ذیربط قبل از وقوع سیلاب و سه ماه قبل از بارندگی‌ها مورد توجه قرار گرفت و از سویی همکاری مردمی را هم در این زمینه به دنبال داشتیم.

وی یادآور شد: همراهی و هم‌افزایی موجود بین دستگاه‌ها و مردم و بررسی نقاط سیل‌خیز باعث شد در سال ۹۸ و ۹۹ با اینکه بیشتر از میانگین بلند مدت ۲۰ سال گذشته بارندگی داشتیم اما خسارات مالی و جانی به شدت کاهش داشته باشد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: بارندگی در سال ۹۸ و ۹۹ به ۱۴۰ میلی‌متر رسید در حالی که میانگین بلند مدت ۲۰ ساله ۱۰۹ میلی‌متر و آمار نشان دهنده کاهش خسارات است.

وی گفت: خشکسالی‌های مکرر در خراسان جنوبی باعث شده که بارندگی‌های ۲۰ میلی‌متری هم وقوع روان‌آب و بعضا سیلاب را در پی داشته باشد و این در حالی است که رابطه سیلاب با خشکسالی کاملا مستقیم است.

میرجلیلی اظهار داشت: با تدابیر صورت گرفته و حمایت دولت از این بخش سیلاب در خراسان جنوبی در بسیاری از بخش‌ها به فرصت تبدیل شده است.

وی یادآور شد: ۲ هزار پروژه آبخیرداری و آبخوان‌داری در استان نویدبخش حوزه کشاورزی با احیا قنوات و آب آشامیدنی با آبگیری سدها است که امیدواریم با استمرار این روند هر ساله ضمن کاهش خسارات شاهد فرصت‌سازی از روان آب‌ و سیلاب‌ها باشیم.

خراسان جنوبی با ۱۵۱ هزار کیلومتر مربع به عنوان سومین استان پهناور کشور از ۲۰ سال گذشته تاکنون درگیر خشکسالی است.

نابودی پوشش گیاهی و کاهش نفوذ پذیری سطح خاک علت اصلی وقوع سیلاب در این استان است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + چهار =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور