پیام شهروند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

 

گلایه مردم بیرجند از پیچ و خم طرح “ودیعه مسکن”؛ ۱۵ میلیونی که نصیب7 مستضعفان نمی‌شود

گلایه مردم بیرجند از پیچ و خم طرح "ودیعه مسکن"؛ 15 میلیونی که نصیب مستضعفان نمی‌شود

گروه استان‌ها- این روزها اقشار مردم به ویژه مستاجران با مشکلات زیادی مواجه‌اند؛ دولت و وزارت راه و شهرسازی مصوبه تسهیلات ودیعه مسکن را در حالی مطرح کرده که سهم هر مستأجر در استان تنها ۱۵ میلیون تومان است، هرچند همین مبلغ هم شامل همه آنها نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، تأمین مسکن و سقفی به عنوان سرپناه آرزویی دست نیافتنی برای برخی از مردم شده است. آرزویی که روز به روز قیمتش سر به فلک می‌کشد و کسی هم جلودارش نیست.

دولت از سال گذشته طرح اقدام ملی مسکن را درحالی اعلام کرد که شرایطش برای همه اقشار جامعه به ویژه اقشار متوسط جامعه که مسکن ندارند محقق نمی‌شود. هرچند طرح اقدام ملی مسکن قصه پر غصه‌ای بود چرا که در گام‌های نخست یا سایت باز نمی‌شد و یا در اندک زمانی ظرفیت ثبت نام تکمیل شد.

یکی از شهروندان بیرجندی با گلایه از مبلغ بالای اقساط گفت: “اگر توان پرداخت اقساط این وام را داشتیم که با چند درصد بیشتر بهره وام نیز بالاجبار کنار می‌آمدیم و با وام بیشتری برای خود خانه می‌خریدیم.”

کرونا هم که آمد بر مشکلات مردم قوز بالای قوز شد. وزارت راه وشهرسازی و دولت تصمیم گرفت تا برای مستاجران واجد شرایط تسهیلاتی با عنوان ودیعه مسکن درنظر بگیرد؛ حال با گذشت سه روز از آغاز ثبت نام این طرح، مردم مشکلاتی دارند.

در دمای هوای 47 درجه بدون ماسک در میدان امام حسین (ع) نشسته است و خودروهای در حال تردد را نظاره می‌کند، امیدی هم به کار ندارد چرا که به گفته وی این کار هر روزه‌اش است؛ از صبح تا عصر به همراه تعداد زیادی از کارگران سرگذر می‌نشینند تا کاری برایشان پیدا شود. فرقی هم نمی‌کند از کار ساختمانی گرفته، کارگری، باغبانی و حمل بار هر کاری از دستشان برآید انجام می‌دهند تا لقمه نانی برای خانواده تهیه کنند.

این کارگر سرگذر که به گفته خودش سقفی برای زندگی از خودش ندارد، وقتی خبرنگار تسنیم از او درباره ودیعه مسکن می‌پرسد سری تکان می‌دهد و می‌گوید گویا شامل حال او نمی‌شود؛ چرا که باید قولنامه اجاره خانه رسمی و دارای شرایط خاص باشد اما نه‌تنها قولنامه او دستی است بلکه حقوق مشخصی هم ندارد و معتقد است هیچ مصوبه‌ای شامل حالشان نمی‌شود.

یکی دیگر از همشهریان بیرجندی که به گفته خودش مددجوی بهزیستی است گفت: تعداد خانواده‌ام به افراد مشخص در این طرح نمی‌رسد و این طرح شامل حال من نمی‌شود.

وی افزود: از سویی هزینه تسهیلات و پرداخت اقساط وام 15 میلیون تومانی زیاد است و اگر دولت قصد دارد با این روش به اقشار کم درآمد کمک کند تسهیلات 13 درصدی روش خوبی برای کمک به این افراد نیست؛ هرچند در این اوضاع و احوال گرانی 15 میلیون تومانی مبلغ بسیار ناچیزی است.

معاون مسکن راه و شهرسازی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: یک بازه زمانی را برای ارائه مدارک متقاضیان در طرح اقدام ملی مسکن اعلام کردیم و یک بار آن را تمدید کردیم و دیگر امکان تمدید وجود ندارد.

علیزاده با بیان اینکه طرح اقدام ملی مسکن شامل افراد  نیازمند در شهرها است؛ چرا که در بخش روستایی از دو سال قبل برنامه مسکن محرومان اجرایی شده است افزود: در سفر هفته گذشته رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور به استان تفاهم نامه احداث 1700 واحد مسکونی برای ایثارگران و خانواده شهدا منعقد شد که متناسب با تعداد  متقاضی در شهرها این ظرفیت تقسیم می‌شود و بعد از اعلام متقاضیان وضعیت زمین را در شهرهای مختلف استان بررسی می‌کنیم.

معاون مسکن راه و شهرسازی خراسان جنوبی در پاسخ به اینکه اجرای طرح اقدام ملی مسکن و یا ودیعه مسکن بر کاهش قیمت مسکن در استان تاثیرگذار است یا خیر گفت: به طور حتم نمی‌توان گفت 100 درصد تاثیرگذار است اما بی تاثیر هم نیست چرا که در گرانی مسکن عوامل مختلف از جمله افزایش قیمت مصالح ساختمانی هم مهم است.

علیزاده در پاسخ به مشکلات مطرح شده مردم در  طرح تسهیلات ودیعه مسکن که ثبت نام آن از شنبه آغاز شده است افزود: طبق مصوبه اعلامی برای شهرستان‌های خراسان جنوبی ودیعه اجاره مسکن 15 میلیون تومان و برای مستاجرانی است که قرارداد آنها رسمی است.

وی ادامه داد: خط گوشی که سرپرست خانوار از آن برای ثبت نام طرح اقدام می‌کند باید به نام سرپرست خانوار باشد و در گام نخست این ودیعه برای زوج‌های جوان، خانواده‌هایی با 5 نفر به بالا، کارمندان با حقوق ثابت، کارگران و مددجویان بهزیستی و کمیته امداد است که بعد از ارسال پیامک درخواست ثبت نام باید اطلاعات خود را وارد سامانه کنند.

 

 

 

 

 

افتتاح سه خانه ورزش  در شهرستان درمیان/7

 افتتاح سه خانه ورزش جدید در سطح شهرستان درمیان(گرامیداشت هفته ازدواج)
روز گذشته تجهیزات ورزشی (میز پینگ پنگ، میز شطرنج، میز فوتبال دستی، دارت ، تاتامی وتعدادی توپ) جهت تجهیز و افتتاح خانه های ورزش روستاهای نوغاب آنیک، مود و اره فورگ (گرامیداشت هفته ازدواج) تحویل دهیاران روستاهای فوق شد. شهرستان مرزی و محروم درمیان تا بحال دارای 43 خانه ورزش روستایی بوده که با تجهیز و افتتاح این سه خانه ورزش آمار خانه های ورزش روستایی شهرستان درمیان به 46 خانه ورزش رسیده است
راهیابی10معلم استان به مرحله کشوری مسابقات قرآن،عترت ونماز2-3
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: 10 معلم زن و مرد استان به دبیر خانه کشوری پنجمین دوره مسابقات قرآن، عتر و نماز در رشته های قرائت،حفظ 10 جزء، حفظ کل، نهج البلاغه و روش تدریس احکام معرفی شدند.

محمد علی واقعی ظهر امروز با بیان این که از مجموع معرفی شدگان به دبیرخانه کشوری این دوره از مسابقات، 5 نفر مرد و 5 نفر زن هستند، اظهار کرد: پنجمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز استان با مشارکت قریب 5 هزار فرهنگی  زن و مرد در 6 رشته  قرائت و تحقیق، حفظ 10 جزء، حفظ کل قرآن کریم، نهج البلاغه و روش تدریس احکام، بهمن ماه سال گذشته آغاز شد.

وی با اشاره به شیوع کرونا و برگزاری مسابقات فرهنگیان و دانش آموزان در فضای مجازی، تصریح کرد:  از مجموع فرهنگیان استان که در مرحله شهرستانی شرکت کرده بودند، تعداد یکصد معلم زن و مرد جواز حضور در مرحله ی استانی این دوره از مسابقات را کسب کردند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، از برگزاری مرحله استانی پنجمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز فرهنگیان استان در اول اردیبهشت ماه سال جاری به صورت مجازی خبر داد و افزود: پنجمین دوره مسابقات فرهنگیان کشور نیز به شیوه غیرحضوری و آزمون برخط (ویدئو کنفرانس) به میزبانی استان خراسان رضوی و در شهر مقدس مشهد برگزار خواهد شد.

جذب 60 سرباز معلم در آموزش و پرورش خراسان جنوبی 2-3
معاون پژوهش، برنامه ریزی و آموزش نیروی انسانی آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: سهیمه جذب سرباز معلم برای سال تحصیلی جدید60 نفر است که باتوجه به نیازشهرستان ها و مناطق دردوره های مختلف تحصیلی به کارگیری خواهند شد.

محمد رضا خسروی صبح امروز با بیان این خبر اظهار کرد: با توجه  به شرایط شیوع و گسترش بیماری کرونا و نیز رعایت پروتکل‌های بهداشتی،  دوره آموزشی سرباز معلمین به شیوه الکترونیکی و غیر حضوری از  روز شنبه یازدهم لغایت پنجشنبه بیست و سوم مرداد سال جاری برگزار می شود.

خسروی اضافه کرد: کلیه این افراد موظف هستند جهت دریافت برنامه آموزشی به اداره کارگزینی منطقه خدمتی خود مراجعه و از کیفیت نحوه آموزش آگاهی یابند.

حسن عزیزی در ستاد ساماندهی امور جوانان استان مطرح کرد:

مراکز خیریه ازدواج، در خراسان جنوبی راه اندازی می شود7

مراکز خیریه ازدواج، در خراسان جنوبی راه اندازی می شود

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی، در سی و دومین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان گفت: مراکز خیریه ازدواج، در مرکز و شهرستان های استان راه اندازی می شود‌.

عزیزی مدیر کل ورزش و جوانان با تبریک هفته ازدواج گفت:موضوع ازدواج فرابخشی است و تمامی دستگاه هایی که به نوعی در حوزه ماموریت های کاری خود در حوزه جوانان نقش دارند می بایست با یک برنامه ریزی مدون و یکپارچه، با تمرکز بر ظرفیت ها فضایی را ایجاد کنند که جوانان ما ازدواجی آسان، به هنگام و آگاهانه را رقم بزنند. مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی با اشاره به مصوبات هفتاد و پنجمین جلسه ستاد ملی امور جوانان کشور تصریح کرد: آنچه که از دستگاه‌های عضو ستاد ساماندهی امور جوانان انتظار می‌رود، وظایف متناظر به ماموریت‌های ذاتی دستگاه اجرایی در مباحث جوانان و گزارش آن به دبیرخانه ستاد ساماندهی امور جوانان استان است. عزیزی خاطرنشان کرد: در حوزه ازدواج چهار راهبرد اصلی فرهنگ سازی، ساختار سازی،تسهیل سازی ازدواج جوانان، توسعه نهادهای مدنی فعال در حوزه جوانان مد نظر است که فرهنگ سازی از مهم‌ترین آنها است که دستگاه‌های متولی، در حوزه تبلیغ،اطلاع رسانی و تولید محتوا هایی که به نوعی بتوان زمینه را برای ازدواج جوانان فراهم کند را تولید و ارائه کنند. مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی با اشاره به استفاده از ظرفیت خیرین در امر ازدواج جوانان اضافه کرد: مجمع خیرین ازدواج در مرکز استان به زودی راه اندازی می شود و تا پایان سال جاری با هماهنگی با فرمانداران، در تمامی مراکز شهرستان های استان مراکز خیریه ازدواج شکل خواهد گرفت تا بتوانیم از ظرفیت و توان بالای خیرین بخشی از دغدغه های جوانان در آستانه ازدواج را مرتفع کنیم. عزیزی با توجه به اهمیت ازدواج به موقع و آگاهانه اضافه کرد: ما باید با تمرکز در دو حوزه توانمند سازی و ترویج فرهنگ مشاوره صحیح در جامعه، منطبق بر ارتقاء و اصلاح نگرش و باورهای جوانان در موضوع ازدواج و تثبی

 

آسمانی شدن مادر شهید فرحبخش در طبس/2

مادر شهید حسین فرحبخش در طبس دار فانی را وداع گفت.

حاجیه مروارید حسینی مادر شهید حسین فرحبخش از شهدای دانش آموز آسمانی شدن مادر شهید فرحبخش در طبسو اهل روستای خرو علیا در ۸۵ سالگی در اثر کهولت سن و بیماری دعوت حق را لبیک گفت.

پیکر مرحومه فردا ساعت ۸ صبح در روستای خرو علیای طبس تشییع و سپس در گلزار شهدای این روستا در جوار فرزند شهیدش به خاک سپرده می‌شود.

شهید حسین فرحبخش سال ۶۱ در جبهه شرهانی در ۱۷ سالگی به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

 

 

 

 

 

فرصت ۴ روزه سرمایه گذاران نهضت گلخانه‌ای جهت تکمیل درخواست/2-3

مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان جنوبی از مهلت ۴ روزه سرمایه گذاران نهضت گلخانه‌ای جهت تکمیل مراحل درخواست خود خبر داد.

سورگی مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان جنوبی گفت: سرمایه گذاران طرح نهضت گلخانه‌ای حداکثر تا پایان وقت اداری روز شنبه ۱۱ مرداد ماه فرصت دارند تا جهت تکمیل مراحل پی گیری درخواست خود، به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مربوطه مراجعه نمایند.

او افزود: دیروز نخستین جلسه سرمایه گذاری در شهرک‌های گلخانه‌ای با حضور معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان، مجری طرح گلخانه‌های استان، مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان ومتقاضیان سرمایه گذاری در شهرک‌های گلخانه‌ای شهرستان‌های سرایان، زیرکوه، سربیشه و نهبندان بصورت ویدئو کنفرانس برگزارشد.

سورگی اظهار کرد: این جلسه جهت آشنایی بهتر متقاضیان با پروسه سرمایه گذاری، آشنایی با شیوه‌های صحیح گلخانه داری و آموزش نکات فنی برگزار شد.

 

مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان جنوبی تصریح کرد: تا کنون ۱۱۴ نفر برای سرمایه گذاری در این طرح در سامانه سیتا ثبت نام کرده اند.

او عنوان کرد: کپی شناسنامه، کارت ملی و مدرک تحصیلی مدارک مورد نیاز متقاضیان هنگام مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان است.

بعد از امضاء تفاهم نامه توسعه هزار هکتاری شهرک‌های کشاورزی ۶۲ نقطه جغرافیایی استان برای ایجاد این شهرک‌ها مستعد شناخته شد.

 

 

 

 

 

کارگران استان خراسان جنوبی در ۳ سال آینده صاحب مسکن ارزان‌قیمت می‌شوند/7

کارگران استان خراسان جنوبی در 3 سال آینده صاحب مسکن ارزان‌قیمت می‌شوند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: تفاهم نامه احداث  واحد مسکونی ارزان‌قیمت در مرکز استان برای کارگران منعقدشده که مدت اجرای آن ۳ سال است.

غلامرضا اشرفی صبح امروز در چهارمین جلسه شورای هماهنگی دستگاه‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: تفاهم نامه احداث واحد مسکونی ارزان قیمت منعقد شده که مدت اجرای آن 3 سال است.

وی با بیان اینکه در بحث مشاغل آسیب دیده از کرونا چندین موسسه همکاری دارند افزود: در این راستا 7 میلیارد و 500 میلیون تومان به مشاغل آسیب دیده از کرونا پرداخت شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و بیکاری برخی از مشاغل بیان کرد: 4 هزار و 200 متقاضی کسب و کار در سامانه کارا ثبت نام کردند.

اشرفی با بیان اینکه تاکنون 6 هزار و 200 نفر از افراد بیکار شده از ابتدای اسفندماه در بحث کرونا در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کردند تصریح کرد: برای واجدین شرایط مبلغی توسط سازمان برنامه و بودجه تخصیص داده شده است.

وی نرخ بیکاری خراسان جنوبی در سال 98  برابر اعلام مرکز آمار ایران را 6.9 درصد عنوان و خاطرنشان کرد: در سال گذشته خراسان جنوبی در مقایسه با سایر استان‌های کشور رتبه یکم را داشته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با بیان اینکه در خراسان جنوبی نرخ بیکاری در سال 98 نسبت به سال 97، 2 درصد کاهش داشته است یادآور شد: نرخ مشارکت اقتصادی خراسان جنوبی در سال گذشته 45.1 درصد است.

اشرفی یادآور شد: 5 مرکز دفاتر مشاوره و اطلاع رسانی خدمات کارآفرینی در استان وجود دارد که در مجموع 260 طرح کسب و کار، حمایت و مشاوره کردند.

 

 

معاون استاندار خراسان جنوبی:

درخواست مردم مبنی بر عدم تغییر استاندار را به دولت منتقل می کنیم/2-3

درخواست مردم مبنی بر عدم تغییر استاندار را به دولت منتقل می کنیم

بیرجند- معاون سیاسی استاندار خراسان جنوبی در خصوص مباحث مطرح شده در خصوص تغییر استاندار خراسان جنوبی گفت: درخواست مردم استان مبنی بر عدم تغییر استاندار را به وزارت کشور و دولت منتقل می کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، ناصر خوش خبر ظهر سه شنبه دیدار با جمعی از معتمدین و کسبه شهرستان بیرجند برای درخواست ممانعت از جابجایی معتمدیان استاندار خراسان جنوبی اظهارکرد: هنوز به صورت مکتوب تغییر استاندار خراسان جنوبی ابلاغ نشده است.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: در حوزه کشوری تصمیم گرفته شده که از ظرفیت استاندار در استانی دیگر استفاده شود.

وی بیان داشت: استاندار خراسان جنوبی هم اکنون در تهران و وزارتخانه ها پیگیر مسائل و برنامه های استان در حوزه های مختلف است که این مهم میزان دلبستگی ایشان به خراسان جنوبی را نشان می دهد.

خوش خبر بیان کرد: استاندار خراسان جنوبی دل به این استان داشته و تلاش دارند طرح های اجرایی اثربخش در حوزه توسعه تا پایان دولت به بهره برداری برسد.

وی با بیان اینکه تقاضای مردم استان را به استاندار خراسان جنوبی که هم اکنون در تهران حضور دارند رسانده ایم، گفت: پاسخ ایشان این بود که «من سرباز نظام جمهوری اسلامی هستم ولی اگر از من سوال شود خواهم گفت من قلبم را در خراسان جنوبی گذاشته ام و آن را پس نمی گیرم».

وی با بیان اینکه ما درخواست مردم استان را به وزارت کشور و دولت منتقل می کنیم، عنوان کرد: اینکه دولت چه تصمیمی برای خراسان جنوبی خواهد داشت باید منتظر بود تا در جلسه آتی هیئت دولت تصمیم گیری شود.

وی با بیان اینکه باورم این است که این جابجایی هزینه خواهد داشت، گفت: باید با نگاه عادلانه همه منافع کشور در نظر گرفته شود وتصمیمی اتخاذ شود که کمترین هزینه را برای کشور داشته باشد.

خوش خبر با بیان اینکه دشمن از هر فرصتی برای شکستن اتحاد و همدلی مردم استفاده می کند، گفت: تا زمانی که مردم و مسئولان کنار هم باشند دشمن نمی تواند از هیچ روزنه ای برای لطمه زدن به کشور ورود کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: در حال حاضر در معرض آسیب هستیم و نباید اقدامات به گونه ای شکل بگیرد که مستحصل فعل و انفعالات سیاست های دشمن شویم.

وی موفقیت استان را نشات گرفته از هوشیاری و همدلی مردم با مسئولان دانست و اظهار کرد: حفظ منافع جمعی نیازمند گذشت، فداکاری و ایثار تمام اعضای جامعه است.

خوش خبر با بیان اینکه مسئولیت فرصتی برای هر فرد است تا باقیات صالحاتی از خود به جای بگذارد، گفت: خدمات بی منت مسئولان در ذهن مردم ماندگار می شود.

 

 

 

 

 

 

۹ پروژه عمرانی محرومیت‌زدایی در خراسان جنوبی افتتاح می‌شود2-3
هنری از افتتاح و بهره برداری از پروژه قنات روستای سیدان خوسف به نمایندگی از ۹ پروژه محرومیت زدایی با اعتبار ۴۰۴ میلیارد ریال در خراسان جنوبی خبر داد.

 «مهدی هنری»  اظهار کرد: به‌ مناسبت ۱۰ مردادماه سالروز دیدار جهادگران با رهبر انقلاب اسلامی در سال ۹۸، اولین یادواره جهادگران آسمانی در تهران برگزار خواهد شد.

 

مسئول بسیج سازندگی خراسان‌ جنوبی با اشاره به وجود ۳۵ جهادگر آسمانی در سطح کشور که ۶ نفر در از استان خراسان جنوبی هستند، تصریح کرد: جهادگرانی که در حین مأموریت جهادی و خدمت‌رسانی به مردم مناطق محروم بر اثر حادثه به رحمت خدا رفته‌اند جهادگر آسمانی نامیده می شوند.

 

وی ادامه داد: «محمد خراسانی» از سرایان و پنج نفر به نام‌های «علیرضا پروانه، محمدرضا سبزه بین، پژمان هاشمی، حبیب فرزانه و رحمت شیرین» از شهرستان نهبندان از جهادگران خراسان جنوبی هستند.

 

هنری تاکید کرد: با توجه به شرایط کرونا یادواره جهادگران آسمانی با محوریت تهران به صورت ویدئوکنفرانس در استان‌ها با حضور خانواده این جهادگران آسمانی برگزار می‌شود.

 

مسئول بسیج سازندگی خراسان‌ جنوبی با اشاره به برنامه های اجرایی پیش بینی شده به مناسبت ۱۰ مردادماه، گفت: در همین راستا قنات روستای سیدان خوسف به نمایندگی از ۹ پروژه در استان با اعتبار ۴۴۰ میلیون تومان در روز چهارشنبه ۸ مردادماه افتتاح و به بهره برداری می رسد.

 

وی عنوان کرد: در راستای تحقق پیام ۹بندی مقام معظم رهبری به گروه‌های جهادی و بسیج سازندگی تجدید پیمان جهادگران با نماینده ولی فقیه در استان انجام خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

213 درخواست تسهیلات کرونا ثبت شد

تمدید مهلت ثبت‌نام تسهیلات کرونا 2-3

213 درخواست تسهیلات کرونا ثبت شد
معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی از ثبت 213 درخواست تسهیلات کرونا توسط بنگاه ها و صنوف فرهنگی ، هنری و رسانه ای در استان خبر داد .

 سید علی زمزم با بیان این که شیوع ویروس کرونا، موجب آسیب کسب و کارهای متعددی از جمله فعالیتهای فرهنگی، هنری  و رسانه ای شده است، خاطرنشان کرد: از این رو با تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا تسهیلاتی از طریق ثبت نام در سامانه کارااعطا می گردد.

وی با اشاره به این که تا 6 مردادماه جاری، 213 درخواست برای این تسهیلات ارائه شده است، ادامه داد: این درخواست ها شامل 315 نفر اشتغال می باشد.

زمزم مبلغ تسهیلات درخواست های ثبت شده را 3 میلیارد و 804 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: تاکنون یک میلیارد و 69 میلیون تومان توسط بانک ها پرداخت شده است.

گفتنی است از پرونده های ثبت شده، 48 مورد صنوف فرهنگی و هنری دارای بیمه، 72 مورد صنوف دارای بیمه خویش فرما یا عضو صندوق هنرمندان و 93 مورد متعلق به فعالین فرهنگی، هنری ، رسانه ای و قرآنی فاقد بیمه است.

شایان ذکر است متقاضیان دریافت این تسهیلات تا 15 مردادماه جهت ثبت نام در سامانه کارا با تارنمای kara.mcls.gov.ir/Home/Main_header مهلت دارند.

 

 

 

 

نیاز خراسان جنوبی به فوق تخصص نفرولوژی رفع شد2-3

نیاز خراسان جنوبی به فوق تخصص نفرولوژی رفع شد

 رییس مرکز جامع درمان بیماری‌های خاص خراسان جنوبی از حضور فوق تخصص نفرولوژی در بیرجند برای رفع نیاز بیماران دیالیزی و پیوند کلیه در این استان خبر داد.

 هادی دهقانی گفت: با توجه به حضور نداشتن فوق تخصص نفرولوژی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، برای برطرف شدن نیاز بیماران دیالیزی و پیوند کلیه و جلوگیری از رفت و آمد با توجه به بعد مسافت به شهرستان‌های مجاور، با هماهنگی‌های به عمل آمده با دانشگاه علوم پزشکی مشهد از دکتر عباس زراعتی فوق تخصص نفرولوژی (فوق تخصص کلیه) برای ویزیت این بیماران یک روز در ماه در مرکز جامع درمان بیماری‌های خاص دعوت شده است.

وی افزود: فوق تخصص نفرولوژی پنجشنبه هفته جاری نوبت صبح و عصر در مرکز جامع درمان بیماری‌های خاص حضور دارد.

رییس مرکز جامع درمان بیماری‌های خاص خراسان جنوبی اظهار داشت: از هم‌استانی‌های محترم تقاضا می‌شود به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی، برای گرفتن نوبت و اطلاع از ساعت حضور خود، با شماره ۰۵۶۳۲۳۸۱۳۳۴ تماس بگیرند و از ازدحام جمعیت خودداری کنند.

کمبود پزشک متخصص و فوق تخصص یکی از مشکلات دیرینه در خراسان جنوبی بوده که گام‌های موثری در سال‌های اخیر برای رفع این کمبود برداشته شده است.

جذب پزشکان برای رفع نیازهای درمانی بیماران در شرایط شیوع کرونا باعث کاهش رفت و آمد مردم به مناطق همجوار و در نتیجه پیشگیری از انتقال ویروس کرونا می‌شود.

 

 

 

 

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی مطرح کرد:2-7
ارائه خدمات رایگان به ۱۴۹۲ روستایی در خراسان جنوبی
خوش آیند گفت: در اجرای طرح جهادی خدمات فنی و مهندسی در خراسان جنوبی، ۱۱ گروه جهادی، خدمات فنی و مهندسی را به یک هزار و ۴۹۲ نفر ارائه دادند.

«حسین خوش آیند» در چهارمین جلسه شورای هماهنگی دستگاه های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: نظام آموزش کشور شامل نظام رسمی و غیر رسمی است که متولی اصلی آموزش غیر رسمی، سازمان آموزش فنی و حرفه ای است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی با بیان اینکه گروه های هدف آموزش فنی و حرفه ای متقاضیان مهارت آموزی، پادگان ها، زندان، شاغلین بنگاه های اقتصادی، روستائیان، عشایر، معتادین بهبود یافته، دانشجویان و غیره هستند، گفت: ارائه آموزش های کوتاه مدت، نبود محدودیت زمانی خاص در آموزش ها، اخذ گواهینامه بین المللی و ارائه آموزش ها به صورت دوره های سه، ۶ و ۹ ماهه را از ویژگی های آموزش فنی و حرفه ای است.

خوش آیند بیان کرد: سال گذشته سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر ساعت آموزش برای ۲۲ هزار نفر دوره در سطح خراسان جنوبی انجام شده است.

وی افزود: در چهار ماهه نخست امسال، با وجود ویروس منحوس کرونا، آموزش ها بیشتر به صورت مجازی و تلفیقی اجرا شده است که در این راستا چهار هزار و ۷۰۰ نفر در دوره های آموزشی فنی و حرفه ای شرکت کرده اند، همچنین هفت هزار و ۱۲۳ نفر آموزش در آموزشگاه های آزاد ارائه شده است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به پروژه های عمرانی فنی و حرفه ای، مطرح کرد: در ابتدای دولت در هر شهرستان یک پروژه تعریف کردیم که از این تعداد تنها دو پروژه در شهرستان طبس با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی و پروژه شهرستان زیرکوه هنوز تکمیل نشده است.

خوش آیند تصریح کرد: برای اتمام پروژه های عمرانی فنی و حرفه ای، از نظر تامین زیرساخت فضای آموزشی در استان مشکلی نداریم.

وی با اشاره به اجرای طرح جهادی خدمات فنی و مهندسی در خراسان جنوبی، گفت: این طرح، طرح موفقی است و سال گذشته ۱۱ گروه با ۱۲۰ نفر در ۹ روستا خدمات فنی و مهندسی را به یک هزار و ۴۹۲ نفر ارائه دادند.

وی افزود: از ابتدای شیوع ویروس کرونا، به همت مراکز خیاطی فنی و حرفه ای استان، ۳۳۰ هزار ماسک و یک هزار گان برای پرسنل درمانگاه تولید و توزیع شد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی با بیان اینکه در سال جاری بروز رسانی تجهیزات مراکز آموزش فنی و حرفه ای در دستور کار است، گفت: برای بروز رسانی این تجهیزان نیاز به 15 میلیارد تومان اعتبار داریم.

به مناسبت دهه ولایت؛
سادات واقف در خراسان جنوبی تجلیل می شوند2-7
معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با بیان اینکه هفت هزار و ۲۰۰ پرس غذای گرم و۲۲۹ بسته حمایتی همزمان با دهه ولایت در استان توزیع می شود، گفت: برای اولین بار در استان از سادات واقف در ۱۱ شهرستان طی دهه ولایت تجلیل می شود.

حجت الاسلام «اسماعیل مختاری» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در بیرجند اظهار داشت: در دهه ولایت امسال به صورت کلی در 34 بقعه متبرکه خراسان جنوبی برنامه هایی را برای بزرگداشت این دهه مبارک با رعایت پروتکل های بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا برگزار می کنیم.

معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با بیان اینکه دعای عرفه در 21 بقعه متبرکه خراسان جنوبی برگزار می شود، ادامه داد: در هشت بقعه متبرکه در استان نماز عید سعید قربان با رعایت پروتکل های بهداشتی و طرح فاصله گذاری اجتماعی برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه مراسم جشن میلاد امام هادی علیه السلام در 12 بقعه متبرکه استان برگزار می شود، گفت: سخنرانی و مداحی با حضور مبلغان در 23 بقعه متبرکه طی دهه ولایت امسال برای مقابله و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی خواهیم داشت.

حجت الاسلام مختاری با توجه به اینکه برای اولین بار در استان از سادات واقف در 11 شهرستان طی دهه ولایت تجلیل به عمل می آید، ادامه داد: با همکاری بنیاد بین المللی غدیر 13 کاروان شادی را در سطح خراسان جنوبی برای بزرگداشت روز عید سعید غدیر راه اندازی می کنیم.

معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی بیان کرد: جشن در شب و روز عید سعید غدیر در 23 بقعه متبرکه استان برگزار می شود و شاهد اجرای فعالیت هایی در فضای مجازی از جمله برگزاری مسابقات مختلف در 28 کانال بقاع متبرکه استان طی دهه ولایت خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه در روز عید سعید قربان 60 راس گوسفند قربانی می کنیم، ادامه داد: حدود  هفت هزار و 200 پرس غذای گرم به عنوان «تبرکات علوی، اطعام و افطار» در روز و شب عید سعید غدیر در سطح خراسان جنوبی توزیع می شود.

حجت الاسلام مختاری با تاکید بر اینکه حدود 229 بسته حمایتی هر کدام با ارزش 200 هزار تومان در دهه ولایت توزیع می شود، گفت: در مجموع یکصد و 50 برنامه در بقاع متبرکه استان برای بزرگداشت دهه ولایت در دستور کار داریم و بحث آذین بندی بقاع متبرکه استان نیز مورد توجه ما است.

قصور پزشکی از تصور تا واقعیت
تشخیص نادرست بیماری، نبود امکانات پزشکی، عدم نظارت کادر درمان و … مشکلات جبران ناپذیری را به همراه دارد که گاهی منجر به وارد شدن آسیب یا از بین رفتن جان بیمار می شود که متاسفانه برخی از کنار آن به راحتی می گذرند.

خبرگزاری شبستان- خراسان جنوبی: قصور و یا تقصیر فرقی نمی کند، مهم وارد شدن آسیب یا از بین رفتن جان فرد است که متاسفانه برخی از کنار آن به راحتی می گذرند.

قصور پزشکی موضوع جدیدی نیست که نیاز به توضیح داشته باشد چرا که همه ما بارها در رسانه های مختلف در این زمینه شنیده و خوانده ایم. انتظار بیمار از پزشک، داشتن دقت و مهارت است که متاسفانه گاهی نبود این دو عامل سبب ایجاد حوادث و تشدید بیماری افراد و حتی گاهی فوت بیمار می شود که می‌توان از آن به عنوان قصور پزشکی یاد کرد.

بنا به گفته صاحب‌نظران در میان تمام رشته‌های پزشکی، زنان و زایمان بیشترین رشد قصور را به خود اختصاص داده است. خطایی که گاهی جان نوزاد، مادر یا هر دو را می گیرد به طور حتم یکی از لذت بخش ترین تجربه های زندگی هر فرد؛ تجربه پدر و مادر شدن است که در صورت قصور به تلخی می گراید.

رییس انجمن علمی مامایی یکی از استان های کشور ضمن تایید اینکه بیشترین قصور پزشکی در رشته زنان و زایمان رخ می دهد، می گوید: به دلیل اورژانسی بودن این رشته و ارتباط آن با جان دو نفر، دقت در این رشته از اهمیت بالایی برخوردار است که متاسقانه برخی اوقات به علت قصور و … عواقب جبران ناپذیر به همراه دارد.

گاهی تشخیص نادرست بیماری، نبود امکانات پزشکی، عدم نظارت کادر درمان و … مشکلات جبران ناپذیری را به همراه دارد. در این راستا پای صحبت تنی چند از افرادی که به نحوی از قصور پزشکی لطمه دیده اند نشستیم.

یکی از شهروندان بیرجندی از بستری شدن خود در اواخر فروردین ماه امسال در یکی از بیمارستان‌های این شهر می گوید و ادامه می دهد: ساعت 10 صبح در بخش زایمان بیمارستان بستری شدم که متاسفانه به علت نبود دکتر کشیک زنان، زایمان بسیار سختی را تجربه کردم.

«نظام دوست» با بیان اینکه در فاصله بستری تا زایمان، بارها پرسنل با پزشک کشیک برای حضور تماس گرفتند، افزود: علی رغم تماس های مکرر و این مهم که پزشک باید در زمان شیفت در بیمارستان حضور داشته باشد پزشک نیامد و این سهل انگاری باعث زایمان سخت و به دنبال آن نرسیدن اکسیژن به مغز نوزادم حین تولد شد.

او با بیان اشاره به اینکه در حال حاضر نوزادم زندگی نباتی دارد، می گوید: متاسفانه با وجود نرسیدن اکسیژن به مغز نوزاد حین زایمان؛ قرار به اعزام نوزاد به بیمارستان حضرت ولی عصر (عج) بیرجند گرفته شد اما حین انتقال نوزاد توسط پرسنل، ضامن تخت رها و کودک به طبقه زیرین تخت روان مختص اطفال سقوط کرده و در همین حین، اکسیژن کپسول متصل به نوزاد هم قطع شد تا جایی که کودک را بر روی دست و بدون اکسیژن به بیمارستان حضرت ولی عصر (عج) منتقل شد.

او خواستار پیگیری جدی این قصورات شد و می گوید: مگر نه این که پزشک در زمان شیفت باید در بیمارستان حضور داشته باشد چه بسا با حضور به موقع پزشک و انجام عمل سزارین، بنا به گفته پزشک اطفال، مشکلی برای نوزاد به وجود نمی آمد.

مادر دیگری که به علت قصور پزشکی نوزادش را از دست داده است، ضمن گلایه از کادر درمانی می گوید: با وجود ترس از کرونا و داشتن مامای خصوصی، برای زایمان به یکی از بیمارستان های بیرجند رفتم و با استفاده از روش های تحریک از ساعت  سه و نیم صبح درد داشتم و بالاخره پسرم ساعت ۱۴و نیم با زایمانی سخت متولد شد.

«رحمانی» با اشاره به ضعیف بودن گریه های نوزاد در بدو تولد می گوید: مابقی شرایط نوزاد اعم از ضربان قلب و … بنا به گفته پزشک اطفال کشیک، نرمال ارزیابی شد.

وی تاکید می کند: به استناد سخنان پزشک اطفال؛ نوزاد به علت خستگی باید به سرعت به بخش  nicu منتقل می شد؛ از آن جایی که بیمارستان انتخابی من؛ این بخش را نداشت، نوزاد را بعد از حداقل نیم ساعت به بیمارستان حضرت ولی‌عصر(عج) منتقل کردند و این وقفه نیم ساعتی باعث بروز مشکلات تنفسی در نوزاد شد.

وی ضمن تاکید این نکته که در مدت انتظار برای انتقال نوزاد به بیمارستان ولی عصر(عج) هیچ اکسیژنی به نوزاد وصل نشد، یادآور می شود: بنا به گفته پزشک اطفال، کمبود اکسیژن سیستم بدنی نوزاد را به هم ریخت و همین اتفاقات باعث فوت پسرم بعد از حدود دو هفته شد.

وی از مسئولان می‌خواهد شرایط موجود در بیمارستان ها مانند نبود امکاناتی مانند nicu و … را برای خانواده ها تشریح کنند تا با اطلاع کامل از شرایط، نسبت به بستری شدن بیمار اقدام کنند.

به گفته وی، جدای از کمبود امکانات، رفتار ناخوشایند پرسنل با مادر، روحیه یاس و ترس را در دل بیمار و مراجعه کنندگان ایجاد می کند.

همچنین یکی دیگر از شهروندان ضمن گلایه از عدم رسیدگی و نظارت کادر درمان می گوید: مدتی قبل پدرم را با درد شدید معده به یکی از بیمارستان‌های بیرجند منتقل کردیم؛ پزشک شیفت پس از انجام آزمایش و سونوگرافی اعلام کرد با توجه به کهولت سن؛ مشکل حادی وجود ندارد و فقط صفرای بیمار مشکل دارد.

علی زاده با بیان اینکه بعد از این تشخیص به پزشک داخلی مراجعه کردیم و پزشک بعد از بررسی های لازم؛ اعلام کرد کلیه و کبد کم کار شده و در حال از کار افتادن است و باید بیمار برای گرفتن دارو چند روزی در بیمارستان بستری شود این درحالی است که  با وجود مراجعه به بیمارستان، پزشک بیمارستان باز هم شرایط بیمار را حاد ندانست.

وی ضمن گلایه مندی از تعطیلی سونوگرافی بیمارستان در روز جمعه می گوید: متاسفانه به بهانه تعطیلی بخش سونوگرافی، سونوی شکمی از بیمار گرفته نشد و پرسنل اعلام کردند با وجود تعطیلات عید فطر بیمار می تواند در بخش، بدون دریافت دارو بستری شود.

وی با اشاره به بیماری کرونا و شرایط بیمارستان ها تاکید کرد: با وجود تاکید پزشک داخلی برای بستری بیمار و گرفتن دارو، وقتی قرار نبود طبق گفته پزشکان بیمارستان، بیمارمان، دارو دریافت کند بستری کردن را بی فایده دیدیم.

وی در ادامه می گوید: با تفاسیر اعلام شده بیمار با رضایت خود به منزل رفت و بعد از دو روز با افت شدید فشار توسط اورژانس دوباره به یکی از بیمارستان‌های بیرجند منتقل شد و پزشک این بیمارستان پس از تشخیص عفونت لوزالمعده دستور بستری بیمار در بخش Icu را صادر کرد که متاسفانه به علت نبود تخت خالی بیمار در بخش قلب بستری شد.

به گفته همراه بیمار، از ساعت 12 شب تا 6 صبح دستگاه متصله به بیمار با ایجاد صدا، کند شدن علایم حیاتی را هشدار می‌داد این در حالی است که پرستار شیفت در پاسخ به همراه بیمار با بیان این که دستگاه خراب است می گوید هر بار دستگاه اخطار می دهد با کف دست محکم به سینه بیمار بکوبید.

حال نکته قابل تامل اینجاست که بر اساس نظریه صاحب نظران رشته پزشکی، نه تنها دستگاه خراب نبوده بلکه صدای ایجادشده نشان از اخطار مبنی بر نیاز به احیای علایم حیاتی بوده و متاسفانه پرستار شیفت با سهل انگاری و عدم توجه به اخطار دستگاه، باعث بروز مشکلات شده است.

سهل انگاری، عدم نظارت کادر درمان و…. در مراکز درمانی در سراسر کشور باعث ایجاد آسیب های جدی اعم از نقص عضو، فوت و … در افراد می شود و متاسفانه نه تنها کسی پاسخگو نیست بلکه بر اساس گفته برخی از خانواده های شاکی با اعلام نبش قبر و… روحیه خانواده را هم تضعیف کرده و آن ها را از ادامه شکایت باز می‌دارند که خود جای بسی تامل است.

در ادامه دکتر «علی حسین زاده» مدیر نظارت و اعتباربخشی امور درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، عدم حضور پزشک شیفت در بیمارستان، نبود اکسیژن در بخش های مختلف بیمارستان‌ها و آمبولانس، تعطیلی بخش مرتبط با سی‌تی‌اسکن و سونوگرافی در ایام تعطیل و… را خطای فاحش اعلام می‌کند و به خبرنگار شبستان می گوید: مواردی مانند سونوگرافی و سی‌تی اسکن اورژانسی در ایام تعطیل انجام می شود و ممکن است گاها بر اساس نظریه پزشک معالج انجام این موارد خیلی ضروری نباشد که در این صورت به روزهای کاری موکول می شوداما در عمل چیزی به عنوان تعطیلی واحد پاراکلنیک در بیمارستان در تمام شبانه روز وجود ندارد.

وی با بیان اینکه پزشکان در ساعات کاری و شیفت ملزم به حضور در محل کار هستند، می گوید: نبود پزشک در زمان شیفت، قصور پزشکی است و چنانچه شاکی وجود داشته باشد در نظام مهندسی و دادگاه صالحه قابل طرح و بررسی است.

مدیر نظارت و اعتباربخشی امور درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجندنبود اکسیژن و کپسول های مرتبط در بیمارستان ها را هم خطای فاحش دانسته و تاکید می کند: چنانچه در این زمینه فردی دچار آسیب شده و شاکی باشد این مورد هم قابل پیگیری و نظارت است.

وی در ادامه در خصوص سهل انگاری پرسنل در زمینه اخطار دستگاه و عدم احیای بیمار، می گوید: بر اساس علم پزشکی برخی موارد امکان دادن شوک نیست و چه بسا انجام شوک و … خطرناک باشد اما چنانچه در این زمینه نیز شاکی وجود داشته بر اساس مستندات قابل پیگیری است.

حسین زاده در خصوص نظریه برخی پرسنل دانشگاه علوم پزشکی مبنی بر نبش قبر متوفی می گوید: نبش قبر در حیطه اختیارات و وظایف کاری ما نبوده و چنانچه پرسنل دانشگاه به هر دلیلی از این اصطلاح برای شاکیان استفاده کنند به شخصه پیگیری می کنم.

وی تاکید می کند: ممکن است در صورت شکایت خانواده متوفی مبنی بر نامشخص بودن علت فوت، دستور کالبد شکافی آن از طریق دادگاه داده شود اما دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه هیچ نقشی ندارد.

سنجش ۴ هزار و ۵۰۰ نوآموز در طرح سنجش سلامت2-

۴ هزار و ۵۰۰ کودک بدو ورود به دبستان تاکنون در خراسان جنوبی در طرح سنجش سلامت نوآموزان بررسی شدند.

مدیر کل آموزش و پرورش استان گفت: بیش از ۸ هزار و ۳۹۰ نفر در سامانه سنجش ۴ هزار و ۵۰۰ نوآموز در طرح سنجش سلامتنوبت دهی، ثبت نام کرده اند که از این تعداد ۴ هزار و ۵۰۰ کودک سنجش شدند.

واقعی افزود: از مجموع کودک مورد سنجش شده، ۵۱۲ کودک به مراکز تخصصی ارجاع داده شدند که از این تعداد ۳۰۲ نفر برای هوش، ۵۰ نفر شنوایی، ۱۵۲ نفر بینایی و ۸ نفر جسمی، حرکتی به مراکز تخصصی معرفی شدند.

وی با بیان این که پیش بینی می‌شود تا پایان اجرای طرح سنجش کودکان بدو ورود به دبستان بیش از ۱۶ هزار و ۵۰۰ کودک مورد سنجش قرار گیرند، گفت: ۱۴ پایگاه ثابت و سیار با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در استان با بیش از صد نفر عوامل اجرایی وظیفه‌ی سنجش این نو آموزان را برعهده دارند.

طرح سنجش کودکان بدو ورود به دبستان از نیمه تیر آغاز شده است و تا پایان شهریور ادامه دارد.

 

 

 

 

 

 

 

دلی که در تهران برای دانش آموزان مرزی خراسان جنوبی می‌تپد

بانوی تهرانی برای تکمیل دو طرح آموزشی برای دانش آموزان شهرستان‌های نهبندان و زیرکوه، پیش قدم شد.

 مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان گفت: خانم زهرا گیتی نژاد دلی که در تهران برای دانش آموزان مرزی خراسان جنوبی می‌تپدمعلم بازنشسته‌ای است که با دایر کردن موسسه خیریه مهر گیتی، تاکنون در ساخت چندین مدرسه در خراسان جنوبی مشارکت کرده است.

 

چاوشان افزود: وی روز گذشته نیز با انعقاد دو تفاهمنامه برای تکمیل خوابگاه دانش آموزی بحرالعلوم نهبندان و مدرسه ۲ کلاسه پروین اعتصامی حاجی آباد اعلام آمادگی کرد.

 

وی گفت: این دو طرح آموزشی با زیربنا‌های ۱۰۰۰ و ۱۱۱ متر مربع، به ۳ میلیاردو ۵۰ میلیون تومان نیاز داشت که خانم گیتی نژاد نیمی از این هزینه را تقبل کرد.

 

مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان ابراز امیدواری کرد با تامین اعتبارات دولتی، خوابگاه بحرالعلوم نهبندان و مدرسه پروین اعتصامی حاجی آباد در نیمه دوم سال به بهره برداری برسد.

 

 

 

 

مرمت آسیاب آبی در مصعبی2

آسیاب آبی اقامتگاه بوم گردی گوهر خاتون مصعبی پایان یافت.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرایان گفت: شکستن طاق و تویزه‌ها، فرسودگی بندکشی‌ها،پایان مرمت آسیاب آبی اقامتگاه بوم گردی گوهر خاتون مصعبی تخریب کف سازی و عدم بام سازی مناسب آسیاب از جمله آسیب‌های بنا بود که با مشارکت مالک در دو فصل ازسال گذشته تاکنون بصورت کامل مرمت شد.
محمد عرب افزود: امسال محوطه سازی اطراف بنا و اجرای سنگ فرش کف، بام سازی کامل و اجرای سنگ فرش پشت بام متناسب با معماری بومی منطقه انجام شد.
وی گفت: وجود آسیاب قدیمی بر زیبایی این اقامتگاه افزوده است که با توجه به اینکه در حال حاضر امکان استفاده بعنوان آسیاب آبی را ندارد بعنوان چایخانه و سالن پذیرایی اقامتگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد و فضای مطلوبی برای گردشگران فراهم شده است.
بنای تاریخی آسیاب مصعبی که با شماره ۲۸۷۲۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده در روستای مصعبی و در داخل اقامتگاه بوم گردی گوهرخاتون (خانه مرحوم دکتر اقدسی) قرار گرفته و متعلق به مالک خانه است.
مدرک خاص و مستندی از تاریخچه بنا در دست نیست، اما با در نظر گرفتن این امر که منطقه سرایان در دوره صفویه در اوج رونق بوده و بیشتر آثار تاریخی شاخص منطقه به دوره صفویه تعلق دارد قدمت آسیاب‌های منطقه را نیز میتوان به دوره صفویه نسبت داد.

اهدای ۹ واحد پلاسما در خراسان جنوبی2-3

۹ بیمار کرونایی در خراسان جنوبی از اول مرداد تاکنون موفق به اهدای پلاسما به بیماران کرونایی شدند.

مدیرکل انتقال خون استان در نشست خبری با بیان اینکه از اول مرداد دستگااهدای ۹ واحد پلاسما در خراسان جنوبیه پلاسما فرز در استان راه اندازی شده است، گفت: در این مدت ۱۱ نفر از بهبود یافتگان بیماری کرونا برای اهدای پلاسما مراجعه کردند که از این تعداد ۹ نفر موفق به اهدا شدند.
میری مقدم با اشاره به اینکه با استفاده از دستگاه پلاسما فرز ۳ برابر حالت عادی پلاسما از فرد گرفته می‌شود، افزود: با دستگاه‌های معمولی ۲۰۰ سی سی پلاسما از فرد دریافت می‌شود در حالی که با استفاده از دستگاه پلاسما فرز ۵۰۰ تا ۶۰۰ سی سی پلاسما دریافت می‌شود.
وی گفت: با استفاده از این دستگاه گلبول‌های قرمز فرد گرفته نمی‌شود و اهدا کننده پلاسما با مشکل کم خونی مواجه نمی‌شود.
میری مقدم با تأکید بر نیازمندی بیماران به همه گروه‌های خونی، گفت: گروه‌های خونی منفی بیش از سایر گروه‌های خون مورد نیاز هستند.
مدیرکل انتقال خون استان از آغاز به کار  پایگاه انتقال خون قاین از فردا خبر داد.
وی با اشاره به استقبال کمتر بانوان از اهدای خون، گفت: در ۵ ماهه قبل از کرونا ۸ هزار و ۳۱۲ نفر موفق به اهدای خون شدند که ۵۰۰ نفر آن‌ها خانم بودند، اما در دوران کرونا ۷ هزار و ۷۵۸ نفر خون اهدا کردند که ۵۹۷ نفر ان‌ها خانم بودند.

نیسان حامل گوشت غیرمجاز توقیف شد4

یک وانت نیسان حامل ۲۳۰ کیلوگرم گوشت بدون مجوز‌های بهداشتی در شهرستان طبس توقیف شده است.

فرمانده انتظامی شهرستان طبس گفت: با دریافت اخباری مبنی بر رعایت نکردننیسان حامل گوشت غیرمجاز توقیف شد استاندار‌های لازم در یک واحد صنفی سوپر گوشت در شهرستان طبس موضوع توسط مأموران انتظامی پیگیری شد.
سرهنگ علی پور  افزود: تیم مشترک گشت پلیس آگاهی، تعزیرات حکومتی و دامپزشکی برای بررسی به این واحد صنفی مراجعه کردند که در بازرسی از یک وانت نیسان ۱۵۲ کیلو گرم گوشت گاو و ۷۸ کیلو گرم گوشت گوسفندی که بدون مهر و مجوز دامپزشکی بود، کشف شد.
وی گفت: کارشناسان ارزش این محموله غیرمجاز را  ۱۵۴ میلیون ریال برآورد کردند که در این زمینه پرونده تشکیل شد و یک متهم دستگیر و برای سیر مراحل قانونی به تعزیرات حکومتی معرفی شد.

 

 

 

 

 

بهره مندی 46 هزار خانوار خراسان جنوبی از نذر قربانی2-7

۴۶ هزار خانوار نیازمند از حمایت‌های طرح «نذر قربانی» در خراسان جنوبی بهره‌مند می‌شوند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان گفت: در این طرح سالمندانبهره مندی 46 هزار خانوار خراسان جنوبی از نذر قربانی، بیماران صعب‌العلاج و فرزندان ایتام و محسنین حمایت می شوند.
رضا سلم‌آبادی افزود: پیش بینی می‌شود امسال با جذب چهار میلیارد تومان کمک نقدی و غیرنقدی شاهد افزایش ۵۴ درصدی کمک‌ها در طرح «نذر قربانی» در مقایسه با پارسال باشیم.

وی گفت: امسال همچنین از دستگاه‌های اجرایی به منظور هدفمند کردن نذرهای قربانی با اجرای طرح «هر دستگاه اجرایی یک قربانی» درخواست مساعدت کرده‌ایم.

مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی گفت: نذورات قربانی مردم در تمامی ادارات کمیته امداد، مراکز نیکوکاری و کشتارگاه ها جمع آوری می شود.

وی گفت: برنامه‌ریزی برای اجرای طرح «هر مسجد یک قربانی» نیز با همکاری مساجد، مراکز نیکوکاری و پایگاه‌های بسیج انجام شده است.

سلم‌آبادی با بیان اینکه مردم و خیران می‌توانند از طریق روش‌های نوین و الکترونیکی نسبت به ادای نذر خود اقدام کنند،افزود: استفاده از اپلیکیشن‌های سنا، سکه، بله، بام و ایوا، کد دستوری #۵۶*۱*۸۸۷۷*، سایت کمیته امداد به آدرس www.emdad.ir، و مراجعه حضور به دفاتر کمیته امداد امام خمینی و مراکز نیکوکاری از جمله روش‌های پرداخت الکترونیکی کمک‌ها و نذرهای مردم به ویژه با توجه به شیوع ویروس کرونا است.

پارسال ۲ میلیارد و ۷۸۲ میلیون تومان در طرح نذر قربانی جمع‌آوری شد.

عرضه بیشتر از تقاضا در بازار دام2-7

عرضه دام درخراسان جنوبی در آستانه عید قربان بیشتر از تقاضای مردم است.

رئیس اتحادیه دامداران استان گفت: هم اکنون در میدان عرضه دام شهر عرضه بیشتر از تقاضا در بازار دامبیرجند، روزانه دام‌های زیادی عرضه می‌شود که با توجه به کاهش تقاضا، قیمت این دام‌ها امروز در مقایسه با روز‌های گذشته رو به کاهش است.

جواد غریبی در خصوص قیمت دام زنده افزود: امروز قیمت هر کیلوگرم بزغاله ۴۷ هزار تومان، بره ۴۵ هزار تومان و میش و بز ۳۳ هزار تومان است که پیش بینی می‌شود تا عید قربان تغییر چندانی نداشته باشد.

وی گفت: به نظر می‌رسد مراجعه مردم برای خرید دام در عید قربان امسال کمتر شده و در عوض تولید و عرضه دام به دلیل افزایش بارندگی‌ها بصورت چشمگیری زیاد شده است.

رئیس اتحادیه دامداران استان از افزایش ساعات دایر بودن میدان عرضه دام بیرجند در این ایام خبر داد و گفت: دامداران در این میدان، صبح‌ها از ساعت ۵:۳۰ تا ۱۴ و عصر‌ها از ۱۶ تا ۲۰:۳۰ دام‌های خود را برای فروش عرضه و در کنار آن، کارشناسان دامپزشکی مستقر در این مکان، برسلامت و اصالت دام‌ها نظارت می‌کنند.

جواد غریبی  افزود : با وجود اینکه هزینه‌های پرورش دام در خراسان جنوبی به دلیل خشکسالی بیشتر از سایر استانهاست، اما قیمت دام در این استان پایین از سایر نقاط کشور است

 

 

 

 

 

 

 

گردشگری حلال را تقویت میکنیم2-3

سخنگوی کمیسیون مجلس گفت: ما در بحث گردشگری و موضوع اقتصاد گردشگری حلال مشکلی نداریم و حمایت هم میکنیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان  حجت الاسلام نصیرایی نماینده مردم طبس فردوس بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی در نشست جلسه شورا فرهنگ عمومی طبس گفت: باید روی به صنعت گردشگری بیاوریم و آن را تقویت کنیم اما در چارچوب گردشگری قرار نیست محلی برای فساد و نفوذ و تخریب فرهنگ باشد.

او افزود : مسئله فرهنگ همواره جزء مهمترین مسائل کشور بوده که اگر مسموم باشد همه آسیب می‌بینند و اگر تازه باشد همه با نشاط و سالم خواهند بود.

حجت الاسلام نصیرایی گفت: مسئله فرهنگ در بعضی جا‌ها جدی گرفته نشده است و برخی معظلات آن در مدیریت‌ها و سیاست و اقتصاد وجود دارد اگر روی فرهنگ خوب کار شده بود این مشکلات نبود.

او با اشاره به اینکه اصل این انقلاب براساس آموزه‌های دینی بوده است بیان کرد: مردم با سختی‌ها و مشکلات و گرفتاری‌ها تنها براساس همین اعتقادات پشت نظام را خالی نکرده اند.

حجت الاسلام نصیرایی سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دفاع مقدس ما را نیز همین توسل‌ها و ایمان زنده نگه داشت افزود: شهدای ما و رزمندگان ما با همین توسل و اعتقادات فتوحات را کسب کردند ، انقلاب و نظام مفت به دست نیامده است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: بزرگترین منکر این است که نگاه مردم به نظام بدبین کنید.

 

 

 

 

اقامه نماز عید قربان در شهرستان‌های سفید و زرد خراسان جنوبی2-3

مدیرنمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان از برگزاری نماز عید قربان در شهرستان‌های با وضعیت سفید و زرد در استان خبر داد.

رحیم آبادی مدیرنمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان گفت : امسال باتوجه به شیوع ویروس کرونا نماز عید قربان در شهرستان‌های با وضعیت سفید بی خطر و زرد کم خطر برگزار خواهدشد.

او افزود: خوسف و درمیان ازجمله شهرستان‌هایی که نماز عید قربان در آن با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهدشد.

مدیر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه با اشاره به اینکه برگزاری نماز عید قربان با نماز جمعه همزمان شده است، گفت : برپایی نماز جمعه در تمام شهر‌های استان لغو است و نماز عید قربان نیز برای پیشگیری از تجمع مردم در یک مکان برگزار خواهد شد.رحیم آبادی با بیان اینکه نماز عید قربان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود ادامه داد:مردم برای حضور در این نماز باشکوه حتما مهر شخصی، جانماز ماسک و دستکش همراه داشته باشند.

 

 

 

 

«غلامعلی» جانی دوباره گرفت/صدای آب سکوت ۲۰ ساله قنات را شکست

بیرجند- روستای « غلامعلی » از توابع شهرستان بیرجند بعد از ۲۰ سال خشکسالی با تلاش اهالی جانی دوباره گرفته و بارقه های امید از دل زمین جوشیده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: خشکسالی، آشنایی ۲۰ ساله در خراسان جنوبی بوده که با قدم گذاشتن در این دیار کویری، تمام داشته های روستاییان را به یغما برد.

تازیانه های خشک روزگار و خساست آسمان باعث تخلیه هزار و ۷۰۰ روستا و آبادی در خراسان جنوبی شد و بی آبی سیلی از مهاجرت به راه انداخت.

«غلامعلی» هم از جمله آبادی های کوچکی از توابع شهرستان بیرجند است که در ۲۰ سال گذشته روزهای خوشی را سپری می کرد.

اگرچه کمتر از ۱۵ خانوار را در خود جای داده اما گرمای زندگی سقف آسمانش را رنگی بهاری داده بود. هر چند روز یک بار بوی نان گرم فضا را پر می کرد و دود تنور شمیم خوش زندگی را مژده می داد.

صدای خروس لحظه ای پس نمی شد. آفتاب که در تشت غروب می نشست، گله هم از صحرا می رسید و چوپان با لبخندی صمیمی به آغوش خانواده باز می گشت.

مردها دامداری می کردند و زن ها در مزارع کشاورزی به کشت انواع محصولات مانند زعفران، هویج، شلغم، عناب، جالیز، پنبه و چغندر می پرداختند.

روایت سکوت ۲۰ ساله روستا

چندی نگذشت که روزهای خوش مردمان این آبادی کوچک، تیره شد. با جان دادن قنات روستا و از بین رفتن اراضی کشاورزی اهالی هم راه مهاجرت را پیش گرفتند.

با مهاجرت مردم، «غلامعلی» هم در سکوتی سرد فرو رفت. دیگر صدای خروس به گوش نمی رسید و از بوی نان گرم و دود تنور هم اثری باقی نماند.

اگرچه غلامعلی در خوابی ۲۰ ساله فرو رفت اما اهالی روستا به ویژه پدر پیر آبادی بیدار تر از همیشه پای کار آمدند. دو نفر از اهالی هم برای حراست از خانه های خشتی روستا، مشغول به دامداری شده و آب مورد نیاز دام را با تانکر حمل می کردند.

بهار که می شد با غرش هر آسمان، چشم این دو جامانده از کاروان مهاجر، به ابرها بود تا شاید با اشک خود زندگی را برای این روستای خفته هدیه آورد.

روزهای زیادی را کلنگ به دست به چاه خشکیده می رفتند تا شاید تلاش شان برای یافتن آب نتیجه دهد اما نه تنها به نتیجه نمی رسیدند بلکه هراسان از وجود مارهای موجود در چاه، راه فرار را پیش می گرفتند.

پدر پیر آبادی برای یادآوری نشاط و چهره سبز غلامعلی، ۲۰۰ اصله پسته کشت کرد و با تانکر آبرسانی، آنها را با جان و دل بزرگ کرد اما امیدش را از دست نداد.

غلامعلی بیست و یکمین سال سکوتش را پشت سر می گذاشت و امید مردم هم همانند قنات روستا خشکید.

حیات دوباره قنات

در یکی از روزهای تیرماه سال جاری بود. پیرمرد طبق عادت همیشگی به محل دامداری می رفت اما در مقابل چشمان متحریش، استخر «غلامعلی» بعد از ۲۰ سال پر از آب بود و حیات به زندگی روستا برگشته بود.

خبر جان گرفتن قنات در کمتر از دو ساعت گوش به گوش شد و اهالی مهاجرت کرده برای تولد دوباره غلامعلی به روستا آمدند.

در کمتر از دو روز جوانان به روستا برگشته و با دنیایی سراسر از امید به کشاورزی و دامداری مشغول شدند.

اگرچه قنات روستا بعد از ۲۰ سال خوشحالی و نشاط را به روستا کشاند اما مسلماً تخریب مسیر آب و استخر باعث هدررفت بخش زیادی از آب شده که جلوگیری از این امر نیازمند بازسازی و کول گذاری است.

اهالی هم معتقدند به عنوان نیروی کار در میدان هستند اما با توجه به حجم بالای تخریب، مسئولان هم باید پای کار بیایند تا سکوتی دوباره فضای روستا را آغشته نکند.

مسئولان در بازسازی قنات همکاری کنند

یکی از اهالی روستا در گفت و گو با خبرنگار مهر می گوید: روستای غلامعلی در ۲۰ سال گذشته روزهای خوشی داشت.

محمد حسین رحمتی با بیان اینکه ۱۰ خانوار در روستا ساکن بودند، می افزاید: دامداری و کشت انواع محصولات کشاورزی از جمله فعالیت های مردم بود.

وی ادامه داد: با خشک شدن قنات، اهالی هم به شهر مهاجرت کردند و تنها من و پسرم برای زنده نگه داشتن روستای پدری مان به دامداری مشغول شدیم.

با نفسی عمیق، ریه هایش را از هوا پر می کند و می افزاید: از ۲۰ سال گذشته به طور دوره ای در قنات روستا کار می کردیم اما نتیجه ای حاصل نمی شد.

با لبخندی گرم و صمیمی می افزاید: خداوند بعد از ۲۰ سال زندگی را به این روستا برگردانده و جوشش دوباره آب باعث مهاجرت معکوس روستاییان شده است.

این پدر پیر روستا با بیان اینکه متاسفانه استخر روستا تخریب شده و آب هدر رفت زیادی دارد، می افزاید: قنات مخروبه هم نیازمند کارشناسی و بازسازی بوده که در توان مردم نیست.

رحمتی خواستار کمک مسئولان شده و می گوید: اگر قنات روستا کول گذاری شود حیات قنات ادامه خواهد داشت و درختان نیمه خشک زنده می شوند.

مهاجرت معکوس جوانان

محمد، جوان ۲۴ ساله هم در گفت و گو با مهر می گوید: اگر جریان آب در قنات روستا مستمر باشد جوانان زیادی به روستا برگشته و به دامداری و کشاورزی مشغول می شوند.

وی می افزاید: اگرچه طی چند روز گذشته با همکاری دیگر جوانان مسیر آب لایروبی شده اما نیازمند توجه و همکاری مسئولان هستیم.

محسن از دیگر جوانان روستایی بوده که می گوید: در حال حاضر چهار جوان در این روستا به دامداری مشغول بوده و در صورت وجود آب، جوانان بیشتری به روستا مهاجرت می کنند.

وی ادامه می دهد: بدون شک حیات دوباره قنات بعد از ۲۰ سال خشکسالی هدیه ای از طرف خدا به مردم صبور این منطقه بوده که باید در حفظ و حراست از آن تلاش شود.

دامداری رونق می گیرد

مهدی چاحوضی هم در گفت و گو با خبرنگار مهر می گوید: از چند سال گذشته با چند راس گوسفند در این روستا به دامداری مشغول هستم.

وی با بیان اینکه آب مورد نیاز دام را با تانکر حمل می کردیم و یا از قنات دیگر آبادی ها استفاده می کردیم، می افزاید: به لطف خدا قنات دوباره جان گرفته و رونق به روستا باز گشته است.

این جوان روستایی می گوید: با توجه به مشکل اشتغال، در صورت ادامه جریان آب در قنات، جوانان و حتی نوجوانان زیادی به روستا مهاجرت کرده و راه پدرانشان را پیش می گیرند.

آنچه مسلم است در شرایطی که بیشتر روستاهای خراسان جنوبی با بی آبی دست و پنجه نرم می کنند از کنار قطره قطره آب قنات روستای «غلامعلی» نباید گذشت چراکه مردمانش از ۲۰ سال گذشته منتظر رسیدن این چنین روزی بودند.

 

 

 

زلزله ای به بزرگی ۳.۲ ریشتر حاجی آباد زیرکوه را لرزاند4

زلزله ای به بزرگی ۳.۲ ریشتر حاجی آباد زیرکوه را لرزاند

زلزله‌ای به بزرگی ۳.۲ ریشتر در ساعت ۹ و ۱۵ دقیقه و ۴۶ ثانیه روز سه شنبه حاجی آباد زیرکوه را لرزاند.

این زمین لرزه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داده است.

تاکنون گزارشی از خسارات احتمالی این زمین لرزه اعلام نشده است.

 

 

 

 

 

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی خبر داد؛
اهدای پلاسمای خون ۲۲ بهبودیافته کرونا در خراسان جنوبی
میری مقدم با از بهبود یافتگان ویروس کرونا خواست به شکرانه سلامتی با اهدای پلاسما، به کمک بیماران مبتلا به این ویروس بشتابند، گفت: تاکنون ۲۲ بهبودیافته کرونایی در خراسان جنوبی نسبت به اهدای پلاسمای خون اقدام کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «ابراهیم میری مقدم» صبح امروز (7 مرداد) در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت ۹ مرداد سالروز تأسیس سازمان انتقال خون، اظهار کرد: علم پزشکی علی رغم تمام پیشرفتها هنوز نتوانسته است بافتی را جایگزین خون و فرآورده های آن کند بنابراین برای تامین نیاز بیماران حتما اهدا کننده خون باید وجود داشته باشد.

 

مدیرکل انتقال خون خراسان‌ جنوبی با تاکید بر نیاز مستمر به اهدای خون به خاطر اینکه خون و فرآورده های آن عمر نگهداری مشخص سه تا ۳۵ روزه دارند، گفت: در ۴۶ سال گذشته ایران جزو چهار کشور برتر آسیا از نظر تضمین، کیفیت و سلامت خون اهدایی بوده و پایین‌ترین شیوع بیماری‌ها در منطقه مدیترانه شرقی را به لحاظ فراورده‌های خونی داشته است.

 

میری‌مقدم با اشاره به اینکه ۱۲ هزار و ۳۵۶ واحد خون در سال ۱۳۵۳ در ایران اهدا شده است، ادامه داد: این در حالی است که در سال ۱۳۹۸ این رقم به اهدای ۲ میلیون ۴۰۸ واحد خون رسیده است.

 

وی بیان کرد: با اهدای هر واحدخون می تواند جان سه نفر را نجات داد و در طول زندگی از هر سه نفر حتما یک نفر به خون نیاز پیدا می کند و هر ۳۰ ثانیه یک بیمار در مراکز درمانی به خون و فرآورده های خونی نیاز دارد.

 

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی با بیان اینکه در هر اهدای خون حدود ۴۵۰ سی سی خون گرفته می شود و این مهم در یک بازه زمانی ۱۰ دقیقه ای به اتمام می رسد بنابراین وقت زیادی از اهداکنندگان خون نمی گیرد، افزود: در جریان شیوع ویروس کرونا ذخایر خونی در بسیاری از کشورها تا ۷۰ درصد کاهش داشته است اما در ایران یک سوم این میزان بوده است.

 

میری مقدم با اشاره به مراجعه ۱۱ هزار و ۵۴۳ نفر طی پنج‌ ماهه اسفند ۹۷ تا مرداد ۹۸ در خراسان‌ جنوبی برای اهدای خون، گفت: تعداد مراجعه کنندگان به پایگاه های انتقال خون نسبت به مدت مشابه بعد از آن با ۱۵ درصد کاهش به‌ دلیل شیوع کرونا به ۹ هزار و ۷۶۹ نفر رسیده است.

 

مدیرکل انتقال خون خراسان‌ جنوبی با اشاره به اینکه هشت هزار و ۳۱۲ نفر در بازه اسفند ۹۷ تا مرداد ۹۸ موفق به اهدای خون شدند، گفت: در دوره پنج ‌ماهه مشابه سال گذشته این رقم به هفت ‌هزار و ۷۵۸ واحد (۶.۷ درصد) کاهش یافته است.

 

میری مقدم  با بیان اینکه از هشت هزار و ۳۱۲ اهدا کننده خون خراسان‌ جنوبی دوره پنج ‌ماهه قبل از کرونا؛ ۵۰۰ نفر خانم بوده‌اند، افزود: اما هفت ‌هزار و ۷۵۸ نفر اهدا کننده دوره مشابه سال گذشته به ۵۹۷ مورد افرایش یافته است.

 

به گفته وی خانم‌ها نیمی از جمعیت استان را تشکیل می دهند، تصریح کرد: این افراد می‌توانند درصد بیشتری از اهداکنندگان را تشکیل دهند که نیازمند مشارکت بیشتر آنان در این امر خداپسندانه هستیم.

 

میری مقدم با بیان اینکه در دوره شیوع کرونا ۱۴ هزار و ۴۰۴ واحد خون و فرآورده‌های خونی بین مراکز درمانی استان توزیع شده است، ادامه داد: این در حالی است که در دوره مشابه قبل از ویروس کرونا ۱۶ هزار ۸۳۶ واحد خون به مراکز درمانی ارسال و توزیع شده است.

 

مدیرکل انتقال خون خراسان‌ جنوبی با اشاره به ارسال ۲ هزار و ۸۸۱ واحد خون به شبکه کشوری، ادامه داد: در زمان شیوع ویروس کرونا این رقم به ۲ هزار ۷۳۸ واحد کاهش یافته است.

 

وی با بیان اینکه از ابتدای مردادماه امسال دستگاه پلاسما فرزیس در سازمان انتقال خون خراسان جنوبی راه اندازی شده است، افزود: تاکنون ۱۱ نفر از بهبودیافتگاه ویروس کرونا برای اهدای پلاسما مراجعه کرده‌اند که ۹ نفر موفق به اهدای پلاسمای خون شدند.

 

میری مقدم بیان کرد: همچنین قبل از نصب دستگاه پلاسما فرزیس در خراسان‌ جنوبی نیز ۱۴ نفر از بهبودیافتگان اقدام به اهدای خون کردند که پلاسما آن جداسازی شده است.

 

مدیرکل انتقال خون خراسان‌ جنوبی در پایان از آغاز فعالیت مجدد پایگاه انتقال خون قاین از فردا خبر داد.

 

 

 

 

 

 

فرماندار زیرکوه تشریح کرد؛
ایجاد ۶۰ هکتار گلخانه در شهرستان زیرکوه
عربشاهی با بیان اینکه طرح نهضت گلخانه ای بر افزایش اشتغال و کاهش مصرف آب تاثیر فراوانی دارد، گفت: ۶۰ هکتار در راستای اجرای این طرح برای زیرکوه در نظر گرفته شده که اجرای آن می تواند به رونق یافتن بخش کشاورزی و دامپروری این شهرستان بسیار کمک کند.

«محمدحسین عربشاهی» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند اظهار داشت: با تشکیل نهضت گلخانه ای در استان برای شهرستان زیرکوه 60 هکتار در نظر گرفته شد که اقدام به اجرای این طرح کردیم.

فرماندار زیرکوه در ادامه بیان کرد: از این 60 هکتار 28 هکتار برای ایجاد گلخانه، 11.8 برای راه اندازی بارگاه زرشک، 20 هکتار دامی و 2 هکتار برای بحث شیلات در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به ایجاد 28 هکتار گلخانه در راستای اجرای طرح نهضت گلخانه‌ای در زیرکوه گفت: تفاهم نامه این موضوع چهار ساله است؛ در سال اول اجرای این طرح یعنی سال 98 تعهد شهرستان زیرکوه هشت هزار و 400 مترمربع بوده که از این تعداد نیم هکتار حدود 60 درصد پیشرفت کرده است و 2 هکتار نیز در مرحله پرداخت تسهیلات قرار دارد.

عربشاهی در ادامه بیان کرد: در سال جاری در راستای ایجاد گلخانه 6.16 هکتار تعهد داریم و کارهای آن را انجام می دهیم تا بتوانیم سال جاری به بهره برداری برسانیم و در سال 1400 نیز 9.8 هکتار و سال 1401 حدود 11.2 هکتار متعهد شده ایم.

فرماندار زیرکوه با اشاره به احداث زمین مجتمع گلخانه ای در زیرکوه گفت: این مجتمع 20 هکتار وسعت دارد و کارهای احداث این مجتمع را در کمیسیون های مربوطه پیگیری می کنیم و چاه این مجتمع جانمایی شده است و مجوزهای لازم را دریافت کرده ایم.

وی به بحث راه اندازی بارگاه زرشک در راستای اجرای طرح نهضت گلخانه‌ای در زیرکوه اشاره کرد و افزود: در مجموع 11.8 هکتار ایجاد بارگاه زرشک در زیرکوه تعهد داریم و در سال گذشته پنج هزار و 900مترمربع متعهد شده بودیم که در این راستا 11 مکان شناسایی کردیم و تاکنون 50 درصد پیشرفت داشته است.

عربشاهی در ادامه بیان کرد: برای سال جاری 5.31 هکتار و سال آینده 5.9 هکتار متعهد شده ایم تا بارگاه های زرشک را در بخش زیرکوه راه اندازی کنیم.

فرماندار زیرکوه با بیان اینکه در بحث دامی 20 هکتار تعهد داریم، ادامه داد: در سال 98 حدود 0.6 هکتار متعهد بودیم که زمین آن را مشخص کردیم و حفر چاه و کارهای مجتمع در حال پیگیری هستند و در سال جاری 5.4 هکتار و سال آینده 6 هکتار متعهد شده ایم تا در زمینه دامی اقداماتی انجام دهیم.

وی بیان داشت: در راستای اجرای طرح نهضت گلخانه‌ای در زیرکوه در خصوص بحث شیلات 2 هکتار در نظر گرفته شده بود و به خاطر نبود سرمایه گذار هنوز اقدام موثری انجام نشده است.

عربشاهی با توجه به اینکه بیشترین فعالیت مردم زیرکوه در زمینه کشاورزی و دامی است، افزود: زیرکوه در حوزه صنعتی ضعیف است و این موضوع باعث می شود که مردم به سمت کشاورزی و دامداری بروند.

فرماندار زیرکوه در پایان با تاکید بر اینکه طرح نهضت گلخانه‌ای باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود، ادامه داد: اجرای طرح نهضت گلخانه‌ای باعث تغییر کردن الگوهای کشت و افزایش محصولات کشاورزی و میزان اشتغال در زیرکوه می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

سایه سنگین «کرونا» بر سر مشاغل |

از بی‌میلی اصناف به تسهیلات تا پرداخت ناقص بیمه بیکاری

کرونا که آمد دولت برای حمایت از قشر آسیب‌دیده از این بیماری که در چند ماه اخیر بیکار شده بودند وعده پرداخت بیمه بیکاری را داد اما تمام این افراد مشمول دریافت بیمه بیکاری نشدند.

خبرگزاری فارس- خراسان‌جنوبی؛ درست در کنار گوشمان، پاتوقشان اطراف میدانی در مرکز شهر است که شاید روزی چند بار پشت سر هم گذرمان به آن افتاده و می‌افتد، وجه مشترکشان چهره‌هایی است آفتاب‌سوخته و دستانی پینه‌بسته.

سپیده که می‌زند به امید یافتن روزی حلال از خانه بیرون می‌زنند، با دلهره اینکه شب دست خالی به خانه بازنگردند خود را به یکی از میدان‌های شهر که محل تجمع کارگران است می‌رسانند.

 

تعداد اندکی دور میدان ایستاده اما بیشتر آن‌ها بر روی چمن‌های اطراف میدان نشسته‌اند، عده‌ای از بیکاری سیگاری دود می‌کنند و عده‌ای ایستاده و در انتظار وانت و صاحب‌کاری که بیاید و آن‌ها را انتخاب کند! بیشتر اوقات، تجمعی بیش از ۲۰ نفر دارند و حتی در گرم‌ترین نقطه روز نیز در سایه‌ای کوچک با چهره‌هایی خسته، عطش کار دارند.

اینجا کارگران چشم‌انتظارند…

هنوز از ماشین پیاده نشده و سر بلند نکرده‌ که چند نفر دور و اطرافش را می گیرند؛ «گچ‌کار می‌خواهی. کارگر اثاث‌بر چی؟ لوله‌بازکن می خواهی یا کارگر ساده؟»…

حاشیه خیابان شلوغ تر است و تعداد کارگران چشم‌انتظار بیشتر از آن چیزی است که در ذهن ساخته و پرداخته‌ایم. هنوز از ماشین پیاده نشده و سر بلند نکرده‌ که چند نفر دور و اطرافش را می گیرند… دو مرد دیگر از فاصله کمی دورتر دوان دوان خودشان را به ماشین رساندند و رو به یکی از مردهای اطراف می کنند و می پرسند؛ «چه می خواهد»؟

وقتی نزدیک‌تر می‌روند متوجه این موضوع می‌شوند که تنها یک نفر نیروی کار نیاز دارد؛ یک کارگر عادی برای تخریب، بقیه با آهی برآمده از دل به عقب برمی‌گردند و در انتظار خودرویی دیگر به انتظار می‌نشینند، بیشتر آنان کیسه‌های خالی برنجی را در دست داشتند که شاید داخل آن لباس کارها یا چاشتشان را گذاشته بودند همان کیسه‌هایی که حکم «کوله سرنوشت» را برایشان داشت.

ساعت از ۱۰ صبح گذشته است، «محمدعلی» با نایلونی در دست که لباس کار را در آن قرار داده دور میدان ایستاده و منتظر است تا برای امروز خود، کاری دست و پا کند، صورتش را با پارچه‌ای پوشانده و از پشت شال مشخص نیست چند سال دارد، اما از پیشانی پینه‌بسته‌اش به‌نظر می‌رسد پا در میدان دهه ششم زندگی گذاشته. می‌گوید مستأجر است و تا پنجم ابتدایی بیشتر درس نخوانده، سال‌ها است کارگری می‌کند و تنها منبع درآمدش از محل کاری است که روزانه به‌دست می‌آورد.

 

شرمندگی؛ مُهری بر پیشانی کارگران

گرچه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند و کمرش زیر بار مشکلات و خرج و مخارج زندگی خمیده اما باز هم شاکر است و می‌گوید: «خدا روزی‌رسان است».

برخی از افرادی که از این محل عبور می‌کنند ما را به چشم یک مزاحم نگاه می‌کنند که گویا وصله ناجوری برای شهر و جامعه هستیم

یکی دیگر از کارگران که خود را محمد معرفی می‌کندمی‌گوید: وضعیت اقتصادی این روزها اوضاع کار را خراب کرده و اگر کاری هم نصیبت شود باید خیلی خوش‌شانس باشی، من از اول عید تا الان جمعا ۵۰۰ هزار تومان کارکرده‌ام و تا همین امروز میزان بدهی‌هایی که به دوست و آشنا دارم به سه میلیون تومان می‌رسد.

محمد ادامه می‌دهد: کار قبل از کرونا تا حدودی خوب بود و خرجمان را در می‌آوردیم البته آن زمان هم نمی‌توانستیم پولی را پس‌انداز کنیم ولی حداقل نیاز به قرض گرفتن برای گذران امور نبود و هرروز کار بود ولی الان کار هم نیست.

بیمه بیکاری، کارگران و هیچ!

محسن از دیگر جوانانی است که به تازگی صاحب یک فرزند شده و از مشکلات این روزهایش می‌گوید: با وجود داشتن تخصص در کارهای ساختمانی باز هم بیکار و از بیمه و مزایای آن برخوردار نیستم چرا که با آغاز کرونا ساختمان‌سازی نیز تقریباً تعطیل شده و امیدی به یافتن کار نیست.

چشم امیدم به دریافت بیمه بیکاری بود که بتوانم در این دوران روزی بگذرانم اما گویا کارگران روزمزد جزو بیمه‌بگیران محسوب نمی‌شوند

وی ادامه می‌دهد: چشم امیدم به دریافت بیمه بیکاری بود که بتوانم در این دوران روزی بگذرانم اما گویا کارگران روزمزد جزو بیمه‌بگیران محسوب نمی‌شوند و علناً بیمه به درد این روزهای ما هم نمی‌خورد.

کرونا و دست‌های خالی کارگران

یکی دیگر از کارگران حاضر در میدان از شرایط بد کاری این روزها اینگونه می‌گوید: «کرونا» باعث شده پر رونق‌ترین فصل سال برای ما کارگران به بی‌رونق‌ترین روزهای عمرمان تبدیل شود.

 

صفر؛ سهم کارگران در روزهای کرونایی

یکی دیگر از کارگران در پاسخ به اینکه چطور خرج خود را در می‌آورید، می‌گوید: من بچه روستا هستم که چند سالی است به اینجا می‌آیم تا کار کنم، یک پسر بیمار دارم که ماهی حدود یک میلیون تومان برای بیماری‌اش هزینه می‌کنم علاوه بر آن کرایه خانه و خرج و مخارج هم زیاد است و مانده‌ایم با این هزینه‌ها چه کنیم.

خشکسالی بر روستا تاخت و قنات روستا خشک شد و دیگر امیدی به ماندن نبود، به امید کار از روستا به شهر کوچ کردیم و در حاشیه شهر خانه‌ای اجاره‌ای کردیم و چند سالی است که کارگری می‌کنم

وی علت مهاجرتش را خشکسالی‌های بی‌امان ذکر می‌کند و می‌افزاید: از کودکی در زمین‌های پدری‌ام کشاورزی می‌کردم و زندگی خوبی داشتیم تا اینکه خشکسالی بر روستا تاخت و قنات روستا خشک شد و دیگر امیدی به ماندن نبود، به امید کار از روستا به شهر کوچ کردیم و در حاشیه شهر خانه‌ای اجاره‌ای کردیم و چند سالی است که کارگری می‌کنم.

مسؤولان فقط وعده می‌دهند!

یکی دیگر از کارگران با بیان اینکه با داشتن ۵۰ سال سن بیمه نیستم و باید تا آخر عمر کار کنم با گلایه از مسؤولان، می‌گوید: مسؤولان مدام شعار حمایت از کارگران را سر می‌دهند اما این شعارها هیچ وقت به عمل ختم نشده و هر چه تاکنون شنیده‌ایم تنها وعده و وعید بوده‌ و بس.

حتی در هفته کارگر هم کسی سراغ ما نیامد ببیند مشکلاتمان چیست؟ دردمان چیست؟ کارگران سر گذر ترحم و بسته معیشتی نمی‌خواهند آن‌ها به‌دنبال کار و روزی حلال هستند

وی اضافه می‌کند: حتی در هفته کارگر هم کسی سراغ ما نیامد ببیند مشکلاتمان چیست؟ دردمان چیست؟ کارگران سر گذر ترحم و بسته معیشتی نمی‌خواهند آن‌ها به‌دنبال کار و روزی حلال هستند تا جلوی خانواده‌شان شرمنده نباشند.

کارگری که جثه لاغری دارد و ماسک به صورت زده سریع به میان حرف او می‌دود و می‌گوید: شرایط برای بسیاری از ما سخت است چون ما کارگران روزمزد هستیم و درآمد ما پاسخگوی نیازهای معمولی زندگی هم نیست و در این وضعیت همان درآمد هم بسیار کاهش یافته و برای برخی همکارانم به صفر رسیده و با این گرانی‌های کمرشکن نمی‌توانیم همان مایحتاج ضروری زندگی را تهیه کنیم.

محسن گریزی به دوران قبل از کرونا می‌زند و بیان می‌کند: من تا قبل از کرونا نقاشی ساختمان می‌کردم اما با شیوع بیماری کرونا درست در زمانی که اوج کار این شغل بوده، آسیب غیرقابل جبرانی به من و همکارانم وارد شد و با شیوع کرونا و شدت گرفتن آن افراد احساس خطر کرده و تمام سفارشات و کارهای پایان سال و سال جدید را کنسل کردند، شخصی مثل من که به‌طور متوسط ماهانه دو تا پنح میلیون تومان از این حرفه درآمد داشتم اکنون درآمدم به صفر رسیده است.

سؤال‌های بی‌جواب کارگران

 برای ما کارگران سؤال است که بسته حمایتی دولت به حساب چه افرادی واریز شده است!

وی همچنین به بسته‌های معیشتی دولت اشاره می‌کند و می‌گوید: شنیده‌ایم دولت طی سه تا چهار مرحله به حساب افرادی که از کرونا ضربه خورده‌اند مبلغی را واریز کرده اما از تک تک افراد اینجا اگر بپرسید هیچ‌کدامشان حتی یک مرحله هم این مبلغ را دریافت نکردند. حال برای ما کارگران سؤال است که این مبلغ به حساب چه افرادی واریز شده است!

 

آنچه که از اوضاع کنونی مشخص می‌شود نه‌تنها کارگران روزمزد از ویروس منحوس کرونا ضربه دیده‌اند بلکه بسیاری از مشاغل نیز اوضاع خوبی ندارند و برخی تا تا مرز ورشکستگی و تعطیلی پیش رفته‌اند و برخی هم در آستانه تعطیلی هستند و اگر حمایتی از سوی دولت و دولتمردان صورت نگیرد قطعا ضربه مهلکی به آنان وارد خواهد شد.

اوضاع کساد کسب و کارها

یکی از مغازه‌داران هم از اوضاع کساد کار می‌گوید و بیان می‌کند: مردم اکنون استقبال چندانی از بازار پوشاک و کیف و کفش و غیره نمی‌کنند، وقتی دخل و خرج مردم کاهش یابد، قطعاً فروش ما هم کم می‌شود و سبب تعطیلی و ورشکستگی مشاغل می‌شود.

صاحب یک فروشگاه پوشاک نیز با بیان اینکه ترس از ویروس کرونا اوضاع کاسبی را به کسادی کشانده، عنوان می‌کند: بیش از سه چهارم مشتری‌های ما کم شده و در طول روز بیشتر اوقات مغازه خلوت است و خبری از مشتری نیست.

 اگر وضع به همین منوال بماند حداقل نیمی از فروشندگان صنوف مختلف با مشکلات اقتصادی اعم از برگشت چک‌ها، اجاره‌های عقب افتاده و عدم پرداخت وام‌ها مواجه می‌شوند

وی مطرح می‌کند: به جرأت می‌گویم، اگر وضع به همین منوال بماند حداقل نیمی از فروشندگان صنوف مختلف با مشکلات اقتصادی اعم از برگشت چک‌ها، اجاره‌های عقب افتاده و عدم پرداخت وام‌ها مواجه می‌شوند.

زخم کرونا بر معیشت ۱۲ هزار کارگر ساختمانی

۱۲ هزار کارگر ساختمانی در استان خراسان‌جنوبی سامان‌دهی شدند که از این تعداد، شش هزار نفر در بیرجند هستند

«حسن علیزاده» مدیرعامل انجمن صنفی کارگران ساختمانی بیرجند در گفت‌وگو با فارس، می‌گوید: ۱۲ هزار کارگر ساختمانی در استان خراسان‌جنوبی ساماندهی شدند که از این تعداد، شش هزار نفر در بیرجند هستند.

وی بیان می‌کند: این افراد در ماه‌های اسفند سال گذشته و فروردین به‌دنبال شیوع ویروس کرونا تقریباً فعالیتی نداشتند و برنامه‌ای برای حمایت از آن‌ها نیز ارائه نشد.

مدیرعامل انجمن صنفی کارگران ساختمانی بیرجند با اشاره به اینکه در ماه‌های بعد هم به‌دلیل وجود کرونا فعالیت‌های ساختمانی مثل گذشته نبود و فعالان این بخش همچنان با مشکلات زیادی روبه رو بودند و کمتر سر کار می‌رفتند، عنوان می‌کند: در هشت شهرستان خراسان‌جنوبی انجمن صنفی کارگران ساختمانی داریم و در سه شهرستان زیرکوه، درمیان و خوسف نیز انجمن در حال ساخت است.

علیزاده عنوان می‌کند: بیمه کارگران ساختمانی توسط خودشان پرداخت می‌شود و کارفرمای ثابتی ندارند بنابراین این افراد از تسهیلاتی که دولت برای مشاغل آسیب‌دیده از کرونا در نظر گرفته نمی‌توانند استفاده کنند و فقط مشابه دیگر یارانه‌بگیران از همان وام یک میلیون تومانی یارانه استفاده کردند.

وی با اشاره به اینکه فعالان این حوزه حتی مشمول بیمه بیکاری هم نشدند، ادامه می‌دهد: با پیگیری‌های انجام شده فقط توانستیم چهار هزار و ۵۰۰ کیسه برنج با همکاری اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای استان و ۳.۵ تن گوشت مرغ با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام(ره) برای کارگران ساختمانی بیرجند تأمین کنیم و حدود ۸۵۰ سبد غذایی نیز با همکاری اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همت خیران در اختیار کارگران قرار گرفت.

 

اختصاص تسهیلات ۲۶۸ میلیاردی به استان

«غلامرضا اشرفی» مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی با اشاره به شناسایی ۱۱ هزار و ۲۰۶ کارگاه آسیب‌دیده از کرونا در استان، می‌گوید: ۲۶۸ میلیارد تومان تسهیلات برای کسب و کارهای آسیب‌دیده ناشی از کرونا در استان اختصاص یافت.

وی با اعلام اینکه این تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد و دوره بازپرداخت آن با احتساب دوره تنفس، ۲۴ ماهه خواهد بود، مطرح می‌کند: براساس شیوه‌نامه ابلاغی، رقم تسهیلات در سه سطح ۶۰ میلیون ریالی، ۱۲۰ میلیون ریالی و ۱۶۰ میلیون ریالی تعیین شده است.

مبلغ تسهیلات کسب و کارهای آسیب‌دیده به ازای هر نفر بیمه شده ۱۲۰ میلیون ریال، واحدهای تعطیل شده به ازای هر بیمه شده ۱۶۰ میلیون ریال و رانندگان مسافری درون ‌شهری و برون‌‌شهری ۶۰ میلیون ریال است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی اضافه می‌کند: کسب و کارهایی که آسیب شدید دیده‌اند، به ازای هر نفر بیمه شده ۱۲۰ میلیون ریال و واحدهایی که تعطیل شده‌اند به ازای هر بیمه شده ۱۶۰ میلیون ریال و رانندگان مسافری درون ‌شهری و برون‌‌شهری هم ۶۰ میلیون ریال تسهیلات دریافت می‌کنند.

اشرفی در خصوص ثبت‌نام‌کنندگان در سامانه بیمه بیکاری هم می‌گوید: شش هزار و ۱۰۰ نفر در سامانه مربوطه ثبت‌نام کرده‌اند که پنج هزار و ۳۹۰ نفر واجد شرایط شناخته شده و لیست آن‌ها به سازمان برنامه و بودجه ارسال شده و پرداخت‌ها به‌تدریج انجام می‌شود.

تسهیلات گران و کم؛ عامل بی‌میلی اصناف

در حالی که مرحله اول پرداخت تسهیلات کرونایی از یک ماه قبل و ثبت‌نام برای مرحله دوم هم شروع شده اما هنوز این تسهیلات در استان به کارگاه‌ها و بنگاه‌هایی که کارکنان آن‌ها بیمه هستند، نرسیده و بسیاری از کارآفرینان از اینکه با داشتن تمام شرایط هنوز موفق به دریافت تسهیلات نشده‌اند نگران و گلایه‌مندند.

آمار ارائه شده از سوی اداره‌کار نیز نشان می‌دهد که از حدود ۱۱ هزار نفر مشمول دریافت تسهیلات حدود سه هزار نفر متقاضی هستند

آمار ارائه شده از سوی اداره‌کار نیز نشان می‌دهد که از حدود ۱۱ هزار نفر مشمول دریافت تسهیلات حدود سه هزار نفر متقاضی هستند که برای دریافت حدود ۲۷ میلیارد تومان تسهیلات به بانک‌ها معرفی شده‌اند و حدود ۹ هزار نفر هم راننده هستند و برخی از رانندگان نیز با توجه به شرایط کاری نرخ تسهیلات را بالا می‌دانند و چندان تمایلی به استفاده از این تسهیلات ندارند.

رئیس انجمن صنفی رانندگان نیز می‌گوید: از ۹ هزار راننده در مرحله اول فقط هزار نفر تأیید شدند و از زمان شروع ثبت‌نام‌ها در هر مرحله برای بسیاری از رانندگان مشکلات زیادی پیش آمد و بسیاری نتوانسته‌اند برای برخورداری از این تسهیلات ثبت‌نام کنند.

 

کارگرانی که طعم بازنشستگی و بیمه را نمی‌چشند

«علی اسماعیل‌زاده» نماینده اتاق اصناف خراسان‌جنوبی نیز با اشاره به فعالیت بیش از ۱۴ هزار واحد صنفی در حوزه‌های خدمات، تولید و توزیع، مطرح می‌کند: متأسفانه از این تعداد واحد صنفی تنها هفت درصد آن‌ها برای بیمه اقدام کرده‌اند چراکه بیشتر واحد‌ها توان مالی پرداخت حق بیمه را ندارند.

کارفرمایان توان پرداخت ماهانه ۷۰۰ هزار تومان حق بیمه را به ازای هر نفر ندارند و تسهیلات اعلام شده هم جبران ضرر و زیان ناشی از کرونا را نمی‌کند

وی به بالا بودن حق بیمه کارگری اشاره می‌کند و می‌افزاید: کارفرمایان توان پرداخت ماهانه ۷۰۰ هزار تومان حق بیمه را به ازای هر نفر ندارند و تسهیلات اعلام شده هم جبران ضرر و زیان ناشی از کرونا را نمی‌کند.

نماینده اتاق اصناف خراسان‌جنوبی اضافه می‌کند: واحد‌های صنفی پرخطر که مجوز فعالیت در شرایط کنونی را ندارند و خیلی از صنوف کم‌‍خطر هم، چون توان مالی ضعیفی دارند در معرض تعطیلی هستند.

 

مرگ تدریجی اصناف در سایه کرونا

اسماعیل‌زاده از احتمال تعطیلی ۳۰ درصدی صنوف آسیب‌دیده با ادامه ضرر‌ و زیان‌ها خبر می‌دهد و بیان می‌کند: هزینه‌های اجاره مغازه بالا است و برخی صنوف در شرایط کنونی که فروش، بسیار کاهش یافته و درآمد زیادی ندارند چاره‌ای جز تعطیلی ندارند.

اصناف مختلف با کلی چک‌های برگشتی و مشکلات مالی دست به گریبان هستند و در این شرایط، تسهیلات بدون بهره بانکی می‌تواند کمک شایانی به آن‌ها برای از سرگیری دوباره کسب و کارشان کند

وی عنوان می‌کند: اصناف مختلف با کلی چک‌های برگشتی و مشکلات مالی دست به گریبان هستند و در این شرایط، تسهیلات بدون بهره بانکی می‌تواند کمک شایانی به آن‌ها برای از سرگیری دوباره کسب و کارشان کند.

نماینده اتاق اصناف خراسان‌جنوبی خواهان کمک به صنوف با تسهیلات بانکی با دوره بازپرداخت بلندمدت و بهره کم شد و بیان می‌کند: سود ۱۲ درصدی تسهیلات بسیار بالا است و تسهیل‌گر نیست، وثایق و ضمانت‌ها برای دریافت وام نیز سختگیرانه است بنابراین اگر تسهیلات کرونا، کمکی به رونق دوباره این کسب و کار‌ها نکند شاهد تعطیلی واحدهای صنفی استان خواهیم بود.

 

و اما…

کرونا، مهمان ناخوانده‌ای است که بیش از ۱۶۰ روز از آمدنش به کشور ایران می‌گذرد. کار کردن در روزگاری که ویروس‌ها بر جان آدمی زخم می‌زنند و به سادگی بدن را لانه می‌کنند، جان فرسا است اما مورد جان فرساتری هم وجود دارد؛ «نبود یک سقف حمایتی».

کرونا که آمد دولت برای حمایت از قشر آسیب‌دیده از این بیماری که در چند ماه اخیر بیکار شده بودند وعده پرداخت بیمه بیکاری را داد اما تمام این افراد مشمول دریافت بیمه بیکاری نشدند.

از سوی دیگر نیز با تمهیدات اندیشیده شده طی هفته‌های گذشته این امکان فراهم شد تا اصناف آسیب‌دیده از کرونا که بیمه ندارند نیز بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند اما آن‌طور که آمار و گفته‌ها حکایت دارد این تسهیلات گران‌قیمت در بین اصناف آسیب‌دیده چندان مشتری ندارد.

بی‌تعارف بگوییم این روزها زندگی کارگران در صنوف مختلف تلخ می‌گذرد. بیکاری در روزهای کرونایی دمار از روزگار گروه زیادی از کارگران و اصناف در‌آورده و هر روز خمودگی اقتصادی آنان بیشتر به چشم می‌آید.

انتهای پیام/3403/ح

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 10 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور