پیام شهروند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

اخبار خراسان جنوبی / برگشت بیش از ۱۰ میلیارد ریال به شاکیان در خراسان جنوبی

 

 

 

 

جذب و تامین بیش از ۳ هزار تن کالای اساسی در خراسان جنوبی

۳ هزار و ۳۳۱ تن کالای تنظیم بازار از ابتدای سال جاری تاکنون در خراسان جنوبی جذب و تأمین شد.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان درجذب و تامین بیش از ۳ هزار تن کالای اساسی در خراسان جنوبی پنجمین جلسه کمیسیون تنظیم بازار استان گفت: در این مدت یک هزار و ۵۰۵ تن انواع برنج هندی و پاکستانی، ۵۳۹ تن شکر، ۱۲۵ تن مرغ منجمد و ۱۰۱ تن گوشت گوساله منجمد در استان توزیع شده است.
الیاس جوییان افزود: علاوه بر این مقدار، ۲۴۰ تن برنج پاکستانی، ۲۵ تن گوشت مرغ منجمد و ۳۸ تن گوشت گوساله منجمد نیز در حال توزیع در سطح عرضه است.

وی با اشاره به ادامه پیگیری‌ها از سوی این سازمان برای جذب کالا‌های تنظیم بازار گفت: یک هزار و ۱۳۶ تن شکر و همچنین ۲۰۰ تن گوشت مرغ منجمد نیز در حال جذب برای توزیع در استان است.

جویبان با اشاره به روند توزیع مرغ منجمد در مرکز استان و شهرستان‌ها گفت: شرکت پشتیبانی امور دام استان با هماهنگی سازمان صمت نسبت به تحویل مرغ منجمد به مباشرین اقدام کرده و قیمت مصرف کننده در تمام فروشگاه‌های منتخب سطح استان نیز ۱۳ هزار تومان تعیین شده است.

وی میزان توزیع گوشت مرغ منجمد از ابتدای سالجاری تاکنون را بیش از مجموع توزیع گوشت مرغ منجمد توزیع شده در سال گذشته عنوان کرد و افزود: تامین و توزیع گوشت مرغ منجمد برای تنظیم بازار و تعدیل قیمت ادامه خواهد داشت.

جویبان در خصوص توزیع شکر نیز گفت: ۷۵۸ تن شکر نیز در سطح استان در قالب بسته بندی یک کیلوگرمی با قیمت ۸ هزار و ۲۰۰ تومان در مراکز منتخب در حال توزیع مردمی می‌باشد.

خسروی:

معلمان نباید هیچ دغدغه‌ای جز تعلیم داشته باشند

معلمان نباید هیچ دغدغه‌ای جز تعلیم داشته باشند

ایسنا/خراسان جنوبی نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: مشکلات باید حل شود تا معلم تنها دغدغه تعلیم و تربیت داشته باشد، اما اکنون متاسفانه معلمان بیشتر دغدغه معیشت دارند.

حسین خسروی اسفزار، امروز یکشنبه ۵ مرداد در دیدار با رییس و معاونان دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی اظهار کرد: افرادی که در دانشگاه فرهنگیان تحصیل می‌کنند، برای معلمی کردن تربیت می‌شوند؛ بنابراین این دانشجویان جایگاه ویژه‌ای دارند.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه اخیرا زمزمه‌هایی برای واگذاری دانشگاه فرهنگیان شنیده می‌شود که این صحبت یک خطر است، افزود: جایگاه این دانشگاه هر روز باید بیشتر تقویت شود.

نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به همت استاندار خراسان جنوبی، پروژه‌ها رونق بیشتری گرفته است، اظهار کرد: جایگاه اجرایی و عملی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، دانشگاه فرهنگیان است؛ بنابراین ابتدا باید برای اجرای موفق این سند، به دانشگاه فرهنگیان توجه کرد.

خسروی برای پیگیری مشکلات دانشگاه فرهنگیان از جمله کمبود فضای خوابگاهی و آموزشی قول مساعد داد و گفت: مشکلات باید حل شود تا معلم تنها دغدغه تعلیم و تربیت داشته باشد، اما اکنون متاسفانه معلمان بیشتر دغدغه معیشت دارند.

عدم تناسب بین تعداد دانشجویان و فضای فیزیکی

ایرج مهدی‌زاده، رییس دانشگاه فرهنگیان خراسان‌ جنوبی نیز در این دیدار اظهار کرد: در خراسان جنوبی دو پردیس شهید باهنر و امام سجاد(ع) فعال هستند و مرکز بنت‌الهدی صدر فردوس نیز زیرمجموعه پردیس امام سجاد(ع) است.

وی با بیان اینکه اکنون دو گروه دانشجو را پذیرش می‌کنیم، افزود: گروهی پذیرفته‌شدگان هستند و گروهی دیگرمهارت‌آموزان ماده ۲۸ استخدامی آموزش و پرورش  هستند که حدود یک سال دوره می‌بینند.

رییس دانشگاه فرهنگیان خراسان‌ جنوبی با بیان اینکه در شهرستان‌های بیرجند و قاین مرکز مهارت‌آموزی فعال داریم، تصریح کرد:  اکنون حدود ۱۶۰۵ دانشجو در دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی مشغول به تحصیل هستند.

مهدی زاده با اشاره به ظرفیت و امکانات این دانشگاه، خواستار این امر شد که در مجلس برای خراسان جنوبی، سهمیه معلمان مناطق محروم تعلق گیرد.

وی با بیان اینکه ساختمان پردیس دختران ساختمان یک مدرسه قدیمی بوده و خوابگاه‌ها استیجاری است، تصریح کرد: پردیس پسران نیز حدود ۳۷۰ نفر خوابگاهی در داخل ساختمان و ۴۰۰ نفر بیرون از این مکان دارد.

رییس دانشگاه فرهنگیان خراسان‌ جنوبی با بیان اینکه این مکان خوابگاهی، استیجاری است، اظهار کرد: با مشکل کمبود فضا برای خوابگاه‌های دانشجویی مواجه هستیم.

مهدی زاده با بیان اینکه متاسفانه در سال‌های اخیر به تناسب افزایش دانشجو نتوانسته‌ایم فضای فیزیکی خود را افزایش دهیم، تصریح کرد: چندین سال است به دنبال توسعه فضا هستیم.

وی بیان کرد: با مساعدت بنیاد مستضعفان ۱۰ هکتار زمین برای ساخت دانشگاه فرهنگیان در استان تخصیص پیدا کرده است که این پروژه اکنون در حال اجرا است.

رییس دانشگاه فرهنگیان خراسان‌ جنوبی از نماینده مردم در مجلس خواست تا با رایزنی با بنیاد مستضعفان تلاش شود مساعدت بیشتری در تسریع انتقال سندها به مسکن و شهرسازی و سپس به دانشگاه فرهنگیان صورت گیرد.

مهدی زاده با بیان اینکه با توجه به شیوع بیماری کرونا و تعطیلی کلاس‌های دانشگاه فرهنگیان درصدد برگزاری کلاس‌های مجازی از طرق مختلف برآمدیم، افزود: در شرایط پیش آمده در کشور آموزش‌های مجازی در این دانشگاه در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در این دانشگاه بر روی گزینش اساتید بسیار حساس هستیم، تصریح کرد: باید خروجی این دانشگاه مطلوب باشد تا دانش‌آموزان آسیب کمتری در کلاس درس ببینند.

 

 

 

 

 

روایتی جالب از اهداکننده پلاسمای خون

سفر از مشهد به بیرجند برای اهدای پلاسمای خون 

روایتی جالب از اهداکننده پلاسمای خون

علی، یکی از مبتلایان به کروناست و پس از چند هفته قرنطینه بهبود می‌یابد و با شنیدن نیاز فوری به گروه خونی‌اش برای درمان بیماران کرونایی در خراسان جنوبی، فاصله مشهد تا بیرجند را طی می‌کند.

به گزارش ایسنا چند ماهی است کرونا در تمام روزمرگی‌هایمان نفوذ پیدا کرده، از لغو شدن سفرهایمان در تابستان داغ تا تعطیلی مدارس و یا حتی دورهمی‌ها. زندگی در روزهای پرتنش و پرالتهابی که آدمیت و آرامش را از تو می‌گیرد، کار ساده‌ای نیست، اما می‌توان کمی این روزها را ساده‌تر کرد.

عده‌ای در این روزها درس‌های انسانیت خود را مرور کرده، ماسک و دستکش رایگان به مردم می‌دهند، برای درمان بیماران کرونایی خون اهدا می‌کنند، کاری که شاید چندان سخت نباشد، اما به فکر بسیاری‌ رسیده تا آرامش را به جامعه برگردانند.

علی، یکی از مبتلایان به کروناست و پس از چند هفته قرنطینه بهبود می‌یابد. او سال‌هاست در مشهد زندگی ‌می‌کند و با شنیدن نیاز فوری به گروه خونی‌اش برای درمان بیماران کرونایی در خراسان جنوبی، سریعا فاصله مشهد تا بیرجند را طی می‌کند و خود را برای انجام کاری که آن را وظیفه می‌خواند، به بیرجند می‌رساند.

با او به صحبت می‌نشینیم، از روزهای سخت ابتلا می‌گوید، روزهایی که حتی از دیدار خانواده‌اش نیز محروم بود.

او می‌گوید: ۴۵ ساله‌ام و متوجه نشدم از چه طریقی به کرونا مبتلا شدم، اما به علت داشتن علائمی چون سردرد و تب شدید به دکتر مراجعه کردم که پس از انجام تست متوجه شدم کرونا دارم.

علی ادامه می‌دهد: پس از اینکه ابتلایم به کرونا را متوجه شدم، به مدت ۱۵ روز در فضایی به دور از خانواده و بدون ارتباط با هیچ فردی قرنطینه شدم.

وی با بیان اینکه با رعایت کامل دستورالعمل‌ها هیچ یک از اعضای خانواده‌ام مبتلا نشدند، تصریح کرد: پس از صحت و سلامتی که به دست آوردم، از طریق فضای مجازی متوجه شدم که در خراسان جنوبی بانویی نیاز به پلاسمای خونی B+ دارد که بلافاصله از مشهد برای اهدای پلاسما به بیرجند آمدم.

علی اظهار کرد: اگر این پلاسما بتواند جان فردی را نجات دهد، بسیار خوشحال می‌شوم که توانسته‌ام به عنوان فردی از جامعه در این بحران، اثرگذار باشم.

وی می‌گوید: اکنون که شرایط خاصی در کشور حاکم است، باید خود به فکر همدیگر بوده و بار دیگر حس انسان‌دوستی را در خود زنده کنیم و اگر با این روش می‌شود جان انسان‌ها را نجات داد، من مایلم بارها و بارها فاصله مشهد تا بیرجند را طی کنم.

وی بیان کرد: جان انسان‌ها در پیشگاه خداوند از اهمیت بسیاری برخوردار است و اگر می‌توانیم اندکی به حضور بیشتر انسان‌ها در این دنیا کمک کنیم، نباید دریغ کنیم، تصریح کرد: هر فرد هر  ۳۰ روز می‌تواند، پلاسما اهدا کند بنابراین من نیز برای اهدای پلاسما در هر ۱۵ روز اقدام خواهم کرد.

 

 

 

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی:

روستاییان خراسان جنوبی، آموزش‌های امدادی را فرامی‌گیرند

روستاییان خراسان جنوبی، آموزش‌های امدادی را فرامی‌گیرند

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: راه‌اندازی خانه‌های هلال، بستری مناسب برای ارائه آموزش‌های امدادی به روستاییان بوده که در دستور کار جمعیت است.

محمدرضا رضایی در کمیته اجرایی توسعه خانه‌های هلال استان با اشاره به رسالت‌های مختلف هلال احمر بیان کرد: با توجه به اهمیت ارتقاء دانسته‌های مردمی نسبت به مسائل امدادی، ارائه آموزش‌ها به اقشار مختلف مردم همواره توسط هلال احمر دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه پراکندگی جمعیت و فاصله روستاها در خراسان جنوبی، امدادرسانی در برخی مناطق را با مشکلاتی مواجه می‌کند، گفت: بدون شک آموزش به روستاییان نقش موثری در کاهش میزان خسارت‌ها دارد.

رضایی، خانه‌های هلال را بستری مناسب برای ارائه آموزش‌های امدادی به روستاییان دانست و افزود: همچنین خانه‌های هلال در تحقق اهداف مدیریت بحران و پدافند غیرعامل نقش بسزایی دارد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی بیان کرد: خانه‌های هلال برای ورود به لایه‌های اجتماعی، گسترش آموزش‌ها و ارتقاء تاب‌آوری جامعه، نیازمند همکاری دهیاری‌ها بوده که می‌طلبد مورد توجه قرار گیرد.

رضایی با اشاره به تاکید هلال احمر کشور بر ایجاد خانه‌های هلال در روستاها، اظهار کرد: هلال احمر استان آمادگی دارد در راستای راه‌اندازی خانه هلال در روستاها و ارائه آموزش‌های امداد و نجات با دهیاری‌ها، همکاری لازم را داشته باشد.

توسعه خانه‌های هلال در دستور کار ویژه

وی با اشاره به وقوع بسیاری از حوادث طبیعی و انسان ساخت در مناطق روستایی، بیان کرد: هر روستایی می‌تواند با آموختن اقدامات اولیه امداد و نجات، عاملی برای نجات دیگری باشد.

رضایی با بیان اینکه راه‌اندازی خانه هلال در روستاها، گسترش مسئولیت‌پذیری اجتماعی را به دنبال دارد، گفت: ارتقاء سطح آگاهی عمومی در برابر سوانح، کاهش آسیب‌پذیری در حوادث و توسعه ظرفیت‌های داوطلبانه در جوامع محلی از مهم‌ترین اهداف راه اندازی خانه‌های هلال است.

وی خاطرنشان کرد: در راستای تصمیمات جمعیت در سطح کشوری، راه‌اندازی و توسعه خانه‌های هلال در سطح استان‌ها و خراسان جنوبی در دستور کار ویژه قرار دارد.

 

 

 

وقف مهربانی در طرح «مهر تحصیلی»/ توزیع بسته های تحصیلی در خراسان‌جنوبی

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی گفت: طرح مهر تحصیلی در آستانه بازگشایی مدارس و در جهت کمک به دانش‌آموزان نیازمند در سطح استان اجرا می‌شود که در قالب این طرح بسته‌های آموزشی به دانش‌آموزان اهدا خواهد شد.

وقف مهربانی در طرح «مهر تحصیلی»/ توزیع بسته های تحصیلی در خراسان‌جنوبی

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، حجت‌الاسلام پرویز بخشی‌پور صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به اجرای طرح مهر تحصیلی، اظهار داشت: طرح مهر تحصیلی به‌منظور حمایت از دانش‌آموزان بی‌بضاعت و مستعد از محل موقوفات مرتبط و مشارکت خیرین به همت سازمان اوقاف و امور خیریه در سراسر کشور برگزار می‌شود.

طرح مهر تحصیلی در آستانه بازگشایی مدارس و در جهت کمک به دانش‌آموزان نیازمند در سطح استان اجرا می‌شود

وی بیان داشت: طرح مهر تحصیلی در آستانه بازگشایی مدارس و در جهت کمک به دانش‌آموزان نیازمند در سطح استان اجرا می‌شود که در قالب این طرح بسته‌های آموزشی به دانش‌آموزان اهدا خواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی تبیین کرد: برای سال تحصیلی امسال ۲۱۹ بسته تحصیلی از محل موقوفات مرتبط در استان تهیه و توزیع خواهد شد که از این تعداد ۱۳۲ بسته ویژه دانش‌آموزان مقطع ابتدایی و ۸۷ بسته ویژه دانش‌آموزان متوسطه است.

بخشی‌پور ارزش تقریبی هر بسته تحصیلی در مقطع ابتدایی را ۱۳۰ هزار تومان و در مقطع متوسطه را ۱۴۱ هزار تومان اعلام کرد و با بیان اینکه در مجموع ۳۰ میلیون تومان برای این میزان بسته تحصیلی در نظر گرفته شده است، مطرح کرد: بخشی از این هزینه‌کرد از محل پنح موقوفه مرتبط و مابقی از محل مشارکت‌های مردمی تهیه شده است.

وی با اشاره به وجود پنج موقوفه در استان با نیت تهیه لوازم‌التحریر برای دانش‌آموزان بی‌بضاعت و محروم، افزود: درآمد حاصل از موقوفه پرویز رحیمی در بیرجند، موقوفه سلم‌آباد در سربیشه، موقه حاجی آقا میرزا یوسف صاحبکار در بشرویه، موقوفه سید بهروز موسوی در نهبندان و موقوفه فرزندان علی احمدی در خوسف برای تهیه لوازم‌التحریردانش‌آموزان اختصاص می‌یابد.

با توجه به اینکه موقوفات مقید به مکان خاصی هستند لذا در راستای اجرای امینانه نیات واقفان بسته‌های تحصیلی تهیه شده است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با بیان اینکه بسته‌های کمک آموزشی و لوازم‌التحریر تا قبل از بازگشایی مدارس به دانش‌آموزان نیازمند اهدا می‌شود، بیان داشت: با توجه به اینکه موقوفات مقید به مکان خاصی هستند لذا در راستای اجرای امینانه نیات واقفان بسته‌های تحصیلی تهیه شده در پنج شهرستان بیرجند، خوسف، سربیشه، نهبندان و بشرویه توزیع خواهد شد.

بخشی‌پور خاطرنشان کرد: شناسایی و معرفی دانش‌آموزان نیازمند با کمک کمیته امداد، آموزش و پرورش و بهزیستی و دیگر نهادهای حمایتی انجام می‌شود و بسته‌های حمایتی طرح مهر تحصیلی شامل کالا‌های ایرانی با کیفیت است.

وی با اشاره به اینکه با توجه به کاهش درآمد خانواده‌های کم‌برخودار و متأثر از کرونا امسال اهتمام جدی‌تری نسبت به اجرای طرح مهر تحصیلی داریم، خاطرنشان کرد: یکی از حوزه‌هایی که نیاز روز جامعه است و واقفین باید به آن توجه ویژه داشته باشند، کمک هزینه‌های تحصیلی دانش‌آموزان بی‌بضاعت است.

 

 

 

«مرصاد» مهمانی خصوصی خدا| از نوید شهادت در خواب تا ذلت ابدی برای منافقان

مرصاد آخرین نقطه از هشت سال حماسه و ایثار بود و نقطه پرواز آن‌هایی شد که از چشیدن جام زهر خون به لب داشتند و داغی بزرگ در سینه؛ آن‌هایی که برای رسیدن به شهدا پرپر می‌زدند. مرصاد، مهمانی خصوصی خدا بود برای شهدا و کمینگاه خاص خدا بود برای منافقین.

«مرصاد» مهمانی خصوصی خدا| از نوید شهادت در خواب تا ذلت ابدی برای منافقان

خبرگزاری فارس- خراسان‌جنوبی؛ روز دوشنبه ۲۷ مردادماه سال ۶۷ عقربه‌های ساعت ۱۴:۰۰ را نشان می‌داد که گوینده اخبار صدای جمهوری اسلامی ایران، در رأس خبرهای خود، خبری به این مضمون را قرائت کرد: « جمهوری اسلامی ایران طی پیامی به دبیرکل سازمان ملل، ضمن قدردانی از اقدامات وی اعلام کرد، در جهت استقرار امنیت، قطعنامه ۵۹۸ را رسما پذیرفته است».

دو روز پس از این خبر، امام خمینی(ره) در پیام بسیار مفصلی که به مناسبت سالگرد کشتار زائران ایرانی در مکه و نیز پذیرش قطعنامه ۵۹۸ صادر کردند، ضمن تشکر از همه عزیزانی که در جبهه‌ها شرکت کردند، اعلام داشتند که « در مقطع کنونی، پذیرش قطعنامه را به مصلحت انقلاب و نظام می‌دانم».

پنجم مردادماه سالگرد عملیات مرصاد یکی از صحنه‌های ناب مجاهدت و فداکاری مردم ایران و از غرورآفرین‌ترین عملیات‌‌هایی بود که رزمندگان اسلام در برابر گروهک جنایتکار منافقین به خوبی از کیان انقلاب اسلامی دفاع کردند.

عملیات مرصاد از جمله عملیات‌هایی بود که در آن مرد و زن، پیر و جوان به خوبی از کیان انقلاب اسلامی دفاع کردند

عملیات مرصاد از جمله عملیات‌هایی بود که در آن مرد و زن، پیر و جوان به خوبی از کیان انقلاب اسلامی دفاع کردند و آخرین برگ از کتاب قطور دفاع مقدس را به نمایش گذاشتند، در بین شهدای مرصاد خراسان دو شهید بیش از دیگران می‌درخشید؛ سرداران شهید سید‌حسین موسوی‌مقدم فرمانده تخریب لشکر ویژه شهدا و صفرعلی رضایی جانشین گردان امام علی(ع).

گذری بر عملیات مرصاد

منافقین و ارتش عراق به تصور اینکه اوضاع داخلی ایران نابسامان است عملیات مشترک خود را با هجوم زمینی از مسیر سرپل ذهاب و از جنوب گردنه پاتاق آغاز کردند

درست شش روز پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل از سوی ایران، مقارن ساعت ۱۴:۳۰ سوم مرداد سال ۶۷ منافقین و ارتش عراق به تصور اینکه اوضاع داخلی ایران نابسامان است عملیات مشترک خود را با هجوم زمینی از مسیر سرپل ذهاب و از جنوب گردنه پاتاق (نزدیکی سرپل ذهاب) آغاز و به طرف شهر کرند پیشروی کردند.

حدود ساعت ۱۸:۳۰ اولین تانک‌های عراقی با آرم منافقین وارد شهر شدند و پس از تصرف کرند، حرکت خود را به سمت اسلام‌آباد غرب آغاز و به محض رسیدن به داخل شهر، اقدام به قطع برق و ارتباط مخابراتی و همچنین تیراندازی و آشفته نمودن اوضاع کردند.

این در حالی بود که از چند روز پیش‌تر ارتش عراق در تکاپو بود تا در آخرین فرصت‌ها صحنه نبرد را به نفع خود تغییر دهد. پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸، ارتش عراق در اقدامی شتاب‌زده، منطقه خوزستان را بار دیگر مورد هجوم گسترده قرار داده و تا جاده اهوازـ خرمشهر پیشروی کرده و خرمشهر را نیز در معرض تهدید قرار داده بود.

به این ترتیب در حالی که اغلب یگان‌های ایران در جبهه جنوب مستقر بودند، منافقین از اوضاع داخلی ایران سوءاستفاده کرده و از مسیر پاتاق تا تنگه چهار زبر پیشروی کردند. منافقین طرح عملیات خود را در یک جلسه ۲۴ ساعته آماده کرده بودند و در تاریخ ۳۱ مرداد، نیروهای خود را توجیه کرده و نام عملیات خود را هم «فروغ جاویدان» گذاشته بودند.

تحلیل‌های توهم‌آمیز مسعود رجوی، نیروهای جَوْ زده و سرسپرده او را به مسلخی کشاند که برایشان باورنکردنی بود

نقشه کودکانه و ابلهانه‌ای به‌ نام عملیات «فروغ جاویدان» ریخته شد تا به زعم سران منافقین، تهران فتح و کار نظام مردمی جمهوری اسلامی، یکسره شود؛ تحلیل‌های توهم‌آمیز مسعود رجوی، نیروهای جَوْ زده و سرسپرده او را به مسلخی کشاند که برایشان باورنکردنی بود.

آن‌ها که با پنج هزار نیرو و ادوات زرهی متوسط با خط سیر مستقیم، قصد حرکت به سمت تهران را داشتند که در تنگه چهارزبر، چنان در گل فرو رفتند که بیرون آمدن از آن منجلاب، برای بسیاری از آن‌ها ممکن نشد. روز پنجم مردادماه ۱۳۶۷، منافقین در تنگه چهارزبر، مقهور رشادت سربازان دلیر ایران شدند. دو هزار نفر از فریب‌خوردگان و همراهان رجوی در این عملیات بر خاک مذلت افتادند و از بین رفتند.

مرصاد؛ مهمانی خصوصی خدا

مرصاد آخرین نقطه از هشت سال حماسه و ایثار بود و نقطه پرواز آن‌هایی شد که از چشیدن جام زهر خون به لب داشتند و داغی بزرگ در سینه؛ آن‌هایی که برای رسیدن به شهدا پرپر می‌زدند و نظر کردن بر وجه الله را آرزو می‌کردند. مرصاد، مهمانی خصوصی خدا بود برای شهدا و کمینگاه خاص خدا بود برای منافقین.

عملیات مرصاد آخرین لحظات الحاق خیلی از کسانی بود که از قافله شهدا جامانده بودند و از همه چیزشان دست‌شسته و به یاری کشور و امامشان آمده بودند

عملیات مرصاد آخرین لحظات الحاق خیلی از کسانی بود که از قافله شهدا جامانده بودند و برای همین منافقان با گروهی رزمنده ایرانی روبرو بودند که از همه‌چیزشان دست‌شسته بودند و به یاری کشور و امامشان آمده بودند عزمی جزم، غروری پرافتخار و دلی پاک …

شهید «صفرعلی رضایی» یکی از شهدای عملیات پیروزمندانه مرصاد بود بود که از خراسان‌جنوبی در این عملیات شرکت کرده بود.

آشنایی با شهید صفرعلی رضایی

شهید صفرعلی رضایی در روستای نوگیدر شهرستان بیرجند دیده به جهان گشود، تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش به اتمام رسانید و سپس برای ادامه تحصیل به بیرجند آمد،‌ سال آخر دبیرستان بود که مبارزات مردم علیه رژیم پهلوی اوج گرفت، وی از جمله کسانی بود که در تظاهرات و راهپیمایی‌ها شرکت فعال داشت.

شهید صفرعلی رضایی در عملیات‌های مختلف از جمله والفجر مقدماتی، والفجر ۱، کربلای۵ و ۱۰ حضور داشت

در خاتمه دوران سربازی به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و با شروع جنگ تحمیلی در جبهه حضور فعال داشت و در عملیات‌های مختلف از جمله والفجر مقدماتی، والفجر ۱، کربلای۵ و ۱۰ شرکت نمود.

در عملیات والفجر ۹ از ناحیه دست مجروح شد و مدتی معاون گردان امام علی(ع) بود، با اینکه بیشتر اوقات از خانه و خانواده‌اش دور بود سعی می‌کرد که همسر و فرزندانش را از خود راضی نگه دارد و لحظه‌ای از یاد خانواده‌اش غافل نمی‌شد و همواره به همسرش برای تربیت فرزندان تأکید داشت.

از دفاع تا شهادت

وقتی خبر پذیرش قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به گوش صفرعلی رضایی رسید بی‌تاب شد و در اندوه عقب ماندن از قافله یارانش گریست، اما این آخر راه نبود، چندی نگذشت که منافقین وطن فروش با طمع خام نفوذ به میهن از مرزهای غربی وارد کشور شدند و عملیات مرصاد آغاز و صفرعلی نیز در این عملیات شرکت کرد و مردانه جنگید.

صفرعلی رضایی پس از هشت سال خدمت و دفاع به تاریخ 1367/5/6 در تپه‌های حسن آباد اسلام‌آباد غرب به دست منافقین و مزدوران ضد وطن، هدف رگبار مسلسل قرار گرفت و سرانجام پس از رشادت‌های فراوان در عملیات مرصاد توسط منافقین کوردل به شهادت رسید.

نوید شهادت در خواب

شهید صفرعلی رضایی پیش از عملیات مرصاد که در آن به شهادت رسید، یک شب خواب دیده بود که کسانی آمده‌اند و اسامی برخی از رزمندگان را در لیستی ثبت می‌کنند و از جمله اینکه نام ایشان هم در آن لیست نوشته شده بود. هنگامی که علت را پرسیده بود گفته بودند: مأموریت داریم که نام شما را در این لیست بنویسیم!

به هنگام تشرف به عملیات مرصاد، خود را کاملا آراسته بود و سر و دست خود را حنا کرده و بسیار خوشحال بود و در همان عملیات به شهادت رسید

به هر حال صبح آن روز با همرزمان و دوستان خود، خداحافظی ویژه‌ای کرده بود و از آن‌ها حلالیت طلبیده و گفته بود: بدین ترتیب من مطمئنم که به شهادت می‌رسم. به هنگام تشرف به عملیات مرصاد، خود را کاملا آراسته بود و سر و دست خود را حنا کرده و بسیار خوشحال بود و در همان عملیات به شهادت رسید.

گزیده‌ای از وصیت‌نامه شهید

بیانات روح بخش رهبر کبیر انقلاب این نائب بر حق امام زمان را یک حکم و فتوای شرعی دانسته و مطیع دستورات و فرامین این مرجع تقلید عالی قدر باشیم. خدا می‌داند که هدف همه شهدا، شعار عملی «هیهات من‌الذله» امام حسین (ع) است. یعنی دفاع از حق مظلوم و علیه ظالم جنگیدن و تن به ذلت و خواری ندادن.

امروز ما در حال دفاع از اسلام و نوامیس و حیثیت و شرف خودمان هستیم و تا هر موقع که اسلام و رهبر صلاح بدانند بر مبارزه بی‌امان خود ادامه خواهیم داد، حتی به قول رهبرمان اگر در ایران یک خانه بماند و در آن خانه، یک نفر باشد. پس در نتیجه ما برای تداوم قیام خونین کربلا، تا پیروزی نهایی حق بر باطل این راه را ادامه خواهیم داد.

 

مسؤولان باید خدمتگزار اسلام و مردم محروم و ستم‌کشیده باشند. با عمل و رفتار خود نمونه و الگو باشند و سخنان امام بزرگوار را سرلوحه کارها قرار دهند

سخنم با کسانی که در مملکت اسلامی مسؤولیت دارند این است که بدانید مسؤولیت سنگینی بر عهده شماست. شما باید خدمتگزار اسلام و مردم محروم و ستم کشیده باشید. با عمل و رفتار خود باید نمونه و الگو باشید. سخنان امام بزرگوار را سرلوحه کارها قرار دهید و طوری عمل کنید که مردم اسلام را از شما ببینند. بدانید که این مردم و شهدا بودند که به شما مسؤولیت دادند و امروزه خدمت در چنین مملکتی بسیار دشوار است.

سخنی دارم با برادران همرزم و سپاهی خودم. برادرانم! ای تداوم‌دهندگان قیام خونین سرخ عاشورا! امروز شما باید در همه معرف اسلام باشید و همیشه سخن شهید مظلوم، بهشتی، را سرلوحه خدمت مقدستان قرار دهید. ما برای تداوم انقلاب به دو چیز احتیاج داریم: خون دادن و خون دل خوردن. آری برادران! این سنگر، سنگر حماسه و ایثار است و شما وارثان خون‌های مطهر شهدا هستید. پس تقوا و استقامت و بردباری و از خودگذشتگی را سرلوحه کارتان قرار دهید و مطمئن باشید که با داشتن چنین ویژگی‌هایی هیچ‌گاه شکست نخواهید خورد.

وصیتی دیگر دارم به امت حزب‌الله و همیشه در صحنه و آن این است که این انقلاب برای تداوم، احتیاج به همکاری شما دارد. همانطور که تا به حال از جان و مال خود در راه اسلام و انقلاب گذاشته‌اید، باید تحمل و صبر بیشتری داشته باشید. انسان با ایمان و مؤمن در بیشتر سختی‌ها و ناملایمات امتحان می‌شود.

حضور ۳ گردان خراسان‌جنوبی در عملیات مرصاد

«غلامرضا فلاحی» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی هشت سال جنگ تحمیلی و عملیات مرصاد را نمونه بارز خیانت و جنایات منافقان دانست و گفت: در طول دهه ۶۰ و همچنین سال‌های اخیر حدود ۱۷ هزار نفر از مردم بی‌دفاع توسط منافقین به شهادت رسیدند.

عملیات مرصاد درس فراموش نشدنی به منافقین داد و خیال واهی آنان برای فروغ جاویدان را به کابوسی هولناک مبدل کرد و طومار آن‌ها را در هم پیچید

وی با بیان اینکه عملیات مرصاد یا عملیات فروغ جاویدان در اواخر جنگ ایران و عراق توسط سازمان مجاهدین خلق طرح‌ریزی شد، بیان داشت: عملیات مرصاد درس فراموش نشدنی به منافقین داد و خیال واهی آنان برای فروغ جاویدان را به کابوسی هولناک مبدل کرد و طومار آن‌ها را در هم پیچید.

وی دفاع از ولایت را موجب خنثی شدن نقشه‌های دشمنان در این عملیات دانست و مطرح کرد: عملیات مرصاد درسی فراموش نشدنی به منافقان داد تا دوباره خیال واهی در ذهن برای تعدی به این کشور در سر نپرورانند.

وی به شرکت سه گردان امام علی(ع)، گردان امام رضا (ع) و گردان الغدیر در عملیات غرورآفرین مرصاد، مطرح کرد: «شهید صفر علی رضایی» تنها شهید شاخص استان در این عملیات است که پس از هشت سال خدمت و دفاع به تاریخ ششم مردادماه ۱۳۶۷در تپه‌های حسن آباد اسلام‌آباد غرب به دست منافقین و مزدوران ضد وطن، هدف رگبار مسلسل قرار گرفت و سرانجام پس از رشادت‌های فراوان در عملیات مرصاد توسط منافقین کوردل به شهادت رسید.

و اما پایان کار منافقان         

مسعود رجوی در شب آغاز عملیات گفت: «براساس تقسیمات انجام‌شده، ۴۸ ساعته به تهران خواهیم رسید… کاری که ما می‌خواهیم انجام دهیم در حد توان و اشل یک ابرقدرت است» اما نمی‌دانست که چند ساعت بعد قرار است ذلت و خواری را تجربه کند.

در نهایت باید گفت شکست در عملیات فروغ جاویدان، باعث شکسته شدن رجوی در ذهن تعداد زیادی از نیروها و ریزش سازمان گردید به‌طوری که تعداد کثیری از اعضا و هواداران سازمان جدا شد. در عملیات مرصاد در حقیقت خدا خواست تا واژه بی‌نظیر «إِنَّ رَبَّک لَبِالْمِرْصَادِ، براستی که پروردگارت در کمین است» برای همگان به درستی معنا شود.

 

 

 

 

 

 

 

استاندار خراسان جنوبی

مردم در شرایط فعلی از سفر به خراسان رضوی پرهیز کنند

استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد: مردم در شرایط فعلی از سفر به استان خراسان رضوی پرهیز کنند.

آقای معتمدیان در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا، به آمار‌های وزارت بهداشت درخصوص وضعیت استان‌های همجوار در شرایط فعلی اشاره کرد و گفت: با توجه به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در این مناطق، مردم برای حفظ سلامتی خود، از سفر‌های غیرضروری به این مناطق خودداری کنند.
وی با تشکر از کادر درمانی و پرسنل بیمارستان‌ها که با تمام قوا به خدمات دهی به بیماران مشغولند، افزود: آمار‌ها حکایت از این دارد که میزان سرایت و سرعت انتقال ویروس در سطح جهان افزایش یافته و متأسفانه علیرغم تلاش‌هایی که انجام می شود تاکنون هیچ کشوری در بحث درمان این بیماری یا کشف واکسن موفقیتی حاصل نکرده است.
استاندار خراسان جنوبی گفت: باتوجه به زمان برشدن پروسه تولید واکسن و داروهای درمانی در بیماری کرونا، مهمترین توصیه متخصصان در دنیا، استفاده از ماسک، مراقبت‌های فردی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت فردی است.
وی با تشکر از مردم، کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی، رسانه‌ها و دستگاه‌هایی که در  زمینه استفاده بیشتر مردم از ماسک، مؤثر بوده اند، افزود: برای کنترل بیماری، نیازمند استمرار این موضوع و استفاده همه افراد جامعه از ماسک هستیم.
معتمدیان گفت: براساس دستور رئیس جمهور به وزارت صمت مبنی بر تولید ماسک ارزان قیمت، وظیفه و تکلیف ما در استان نیز این است که در راستای تأمین و توزیع ماسک ارزان قیمت در سطح استان اقدام گسترده تری انجام دهیم.
وی تأمین مواد اولیه مناسب برای واحد‌های تولید ماسک را از تکالیف حوزه اقتصادی استانداری و سازمان صمت عنوان کرد و افزود: با استفاده از ظرفیت خیران و نهاد‌های حمایتی در راستای تأمین ماسک رایگان برای اقشار آسیب پذیر استان اقدام خواهیم کرد تا این نیاز اساسی، هزینه اضافه‌ای را بر خانواده‌های نیازمند تحمیل نکند.
معتمدیان فرمانداران باید در راستای نقش نظارتی خود، به صورت سرزده از ادارات و دستگاه‌های اجرایی بازدید کنند و به منظور حفظ سلامت مردم، وضعیت رعایت پروتکل‌ها و الزامات بهداشتی را رصد کنند.
وی با اشاره به روز‌های عرفه و عیدقربان در ماه جاری، گفت: برای برگزاری مراسم در این ایام، تابع سیاست‌های کشوری هستیم و به همین منظور با استعلام از وزارت کشور، نحوه برگزاری مراسم در این ایام به اطلاع مردم خواهد رسید.

 

 

 

 

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی: بسته‌های معیشتی همراه با اقلام فرهنگی توزیع شود

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی: بسته‌های معیشتی همراه با اقلام فرهنگی توزیع شود

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: در کنار توزیع بسته‌های معیشتی می‌توان بسته‌های فرهنگی و بصیرتی نیز به جامعه اهدا کرد.

 آیت‌الله سید علیرضا عبادی صبح امروز در دیدار با دست اندرکاران نهضت تعاون و احسان اظهار داشت: اگر در گام اول رزمایش کمک مومنانه نقاط ضعفی وجود داشته است باید در گام بعدی با تبادل نظر و پیش‌بینی‌های لازم به گونه ای عمل کرد که خانواده‌ای از قلم نیفتد و با یک هماهنگی از فرصت‌های پیش رو از جمله دهه ولایت و امامت و همچنین محرم و صفر حداکثر استفاده صورت پذیرد.

وی با اشاره به اینکه در کنار توزیع بسته‌های معیشتی می‌توان بسته‌های فرهنگی و حتی سیاسی را تزریق کرد افزود: این مهم نیز باید تبلیغ شود تا مردم اولویت بندی کنند و کمک کردن را ابتدا با اقوام و خویشان خودشان شروع کنند که اگر بر روی این مسئله کار شود هم فرهنگ و هم کمک در قضیه رزمایش کمک مومنانه خواهد بود.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه ما باید قدر آنچه را که داریم  بیشتر بدانیم خاطرنشان کرد: در دوران پادشاهان مستبد و حضور استعمارگران در ایران و محاصره اقتصادی و شیوع بیماری‌ها از جمله بیماری وبا باعث شد تا نصف جمعیت ایران از گرسنگی و بیماری بمیرند، اما امروز به برکت جمهوری اسلامی، رزمایش مواسات و کمک مومنانه هم در کشور و در کشورهای دیگر بازتاب بسیار خوبی داشته است.

عبادی تصریح کرد: علیرغم اینکه کشور ما در محاصره اقتصادی و فشارهای سیاسی داخلی و خارجی قرار داشت، با شیوع ویروس کرونا آنچنان زیبا عمل شد که سرفرازی ایران اسلامی در سطح جهان رقم خورد به گونه‌ای که حتی خود دشمنان باانصاف اقرار می‌کنند که باعث شگفتی‌شان شده است.

وی با اشاره به اینکه برگزاری جلسات برای ایجاد تبادل نظر و هرچه باشکوه‌تر اجرا کردن برنامه‌ها است، گفت: با وجود اینکه استعمارگران همه گزینه‌ها را بر علیه ما به کار می‌برند اما در شرایط خوبی قرار داریم و پیگیری مسائل توسط شما در جهت انسانی، اسلامی، فرهنگی و اجتماعی بسیار زیبا بوده است.

امام جمعه بیرجند مطرح کرد: غنای مکتب ما چه از نظر عقیدتی و اخلاقی و چه از نظر بینش‌های فرهنگی در جهت ایثار و گذشت بسیار بالا است.

عبادی عنوان کرد: اگر در گام اول رزمایش مواسات و کمک مومنانه نقاط قوت و ضعفی بوده باید بررسی شود و با هماهنگی و تبادل اطلاعات نقاط قوت افزایش و نقاط ضعف برطرف شود.

وی عنوان کرد: اینکه به یک خانواده چندین مورد ارائه خدمت شود عیبی ندارد اما باید حواس‌ها جمع باشد که خانواده‌ای فراموش نشود.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی ادامه داد: دشمن به صورت جنون آمیز آخرین تلاش‌های خود را انجام می‌دهد و اگر این مسائل را پشت سر بگذاریم و مقداری در مسائل بین المللی فتح بابی صورت گیرد و نتیجتا این تحریم‌های آمریکا و مسائل ارز و سکه سر و سامان یابد و بتوانیم مسائل اقتصادی را کنترل کنیم، دشمن در باقی قسمت‌ها حریف ما نیست و خود به خود شکست خورده است.

 

 

 

 

 

هزینه کردیک میلیاردی برای تجهیز درمانگاه فرهنگیان/ ارائه خدمات درمانی رایگان به فرهنگیان دارای بیمه تکمیلی

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: بیش ازیک میلیارد تومان برای تجهیز و افتتاح بخش های تخصصی و فوق تخصصی چشم پزشکی، ارتوپدی، مغز و اعصاب، قلب و رادیولوژی درمانگاه فرهنگیان استان هزینه شد.

محمد علی واقعی در بازدید از درمانگاه فرهنگیان استان اظهار کرد: این خدمات با توجه به نیاز سنجی انجام شده توسط مدیریت درمانگاه از فرهنگیان در مرکز استان دایر شده است.

وی با بیان این که در حال حاضر قریب 30 نوع خدمات درمانی و پزشکی به فرهنگیان، دانش آموزان و مردم استان در این درمانگاه ارائه می شود، تصریح کرد: خدماتی همچون پزشکی عمومی و دندان پزشکی، فیزیوتراپی ، لیزر تراپی و مگنت تراپی، رادیو گرافی دندان و OPG، بینایی سنجی و عینک، تزریقات،پانسمان و نوار قلب، گفتار درمانی، کار درمانی و داروخانه همه روزه صبح و عصر به مراجعین ارائه می شود.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به پذیرش قریب 19 هزار نفر به طور میانگین در هر ماه توسط این درمانگاه، عنوان کرد:  خدمات فوق تخصصی مغز و اعصاب،نوار مغز و عصب غضله همه روزه عصرها از ساعت 16 الی 20 و خدمات تخصصیقلب ، اکوی قلب و هولترمانیتورینگ، صبح ها، روزهای فرد از 10الی 12 ارائه می شوند.

دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی، با بیان این که خدمات ارائه شده برای فرهنگیان برخوردار از بیمه تکمیلی رایگان می باشد، افزود: این خدمات برای عموم مردم با تعرفه ی دولتی و 25 تا 30 درصد ارزان تر از تعرفه ی آزاد ارائه می شود.

این مقام مسئول در آموزش و پرورش خراسان جنوبی، با اشاره به ارائه ی خدمات فوق تخصصی کبد و گوارش ،اندوسکوپی و کولونوسکوپی و تخصصی خون و انکولوژی، اطفال و ارتوپدی در عصر های روز های فرد، خاطر نشان کرد:  خدماتی نظیر سونو گرافی صبح روز های زوج از ساعت 9 الی 12،  رادیوگرافی، مامایی، شنوایی سنجی، داخلی، جراحی عمومی و ارتوپدی فنی عصر ورز های زوج از ساعت 16 الی 18 ارائه می شود.

واقعی با اشاره به ارائه خدمات تخصصی زنان در دوشنبه و پنج شنبه هر هفته یاد آور شد: با توجه به شیوع بیماری کرونا و قرار گرفتن استان در مرز هشدار، فعالیت درمانگاه فرهنگیان به صورت3 شیفت و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در پذیرش بیماران انجام می شود.

وی،با بیان این که  کیفیت ارائه خدمات درمانی و پزشکی به مراجعین؛ در درمانگاه فرهنگیان استان حرف اول را می زند، تأکید کرد: افزایش سطح آگاهی جامعه در کنار ارائه ی خدمات درمانی، پزشکی و پیراپزشکی و کاهش هزینه های درمان؛ از مهم ترین رویکرد های  آموزش و پرورش خراسان جنوبی در بحث پیشگیری و درمان به شمار می رود.

 

 

کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای استان خراسان جنوبی ۳۳۰ هزار ماسک تولید کردند

 

کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای استان خراسان جنوبی 330 هزار ماسک تولید کردند

 مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به اجرای پروژه‌های عمرانی آموزشی در سطح شهرستان‌های استان گفت: از ابتدای سال ۳۳۰ هزار ماسک توسط کارگاه‌های خیاطی فنی و حرفه‌ای استان تولید شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند،حسین خوش آیند پیش از ظهر امروز در مراسم تجلیل از منتخبین مهارت در سال 98 که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد با بیان اینکه به روزرسانی کارگاه‌های آموزشی فنی حرفه ای در دستور کار است گفت: در جهت تجهیز و به‌روز رسانی کارگاه‌ها نیز از سه سال گذشته آغاز به کار کردیم و این امر از شهرستان‌های نهبندان، سربیشه و درمیان آغاز شده است.

وی جامعه هدف فنی و حرفه‌ای را 18 گروه عنوان و بیان کرد: در طول یک سال گذشته در بخش دولتی و خصوصی 30 هزار نفر از ظرفیت فنی حرفه‌ای استفاده کردند که در بحث فعالیت‌های آموزشی رشد خوبی داشته است.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی تصریح کرد: در چهار ماهه اخیر نیز با توجه به شیوع ویروس کرونا تمام تلاش بر این بوده که با رعایت فاصله گذاری اجتماعی کارگاه‌ها فعالیت و یا برگزاری کارگاه‌ها به صورت تلفیقی باشد.

خوش‌آیند با بیان اینکه در این مدت برای 4 هزار و 724 نفر آموزش اجرا شده است خاطرنشان کرد: در بخش خصوصی نیز اقدامات خوبی در این ایام انجام شده است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی از تولید 330 هزار ماسک توسط کارگاه‌های خیاطی فنی و حرفه‌ای استان از ابتدای سال 99 خبر داد و یادآور شد: در دولت تدبیر و امید تلاش کردیم در هر شهرستان یک پروژه عمرانی آموزشی آغاز کنیم که در این راستا از 11 پروژه سال‌های اخیر 9 پروژه تعیین تکلیف شد.

خوش‌آیند بیان اینکه پروژه مرکز فنی و حرفه‌ای خواهران طبس در دهه فجر امسال بهره‌برداری خواهد رسید اظهار داشت: مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای دو منظوره شهرستان زیرکوه نیز در آینده به اتمام خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه با اتمام این پروژه‌ها در سطح استان زیرساخت‌های آموزشی در بخش دولتی تکمیل خواهد شد افزود: در جهت تجهیز و به‌روز‌رسانی کارگاه ها نیز از سه سال گذشته آغاز به کار کردیم و این امر از شهرستان های نهبندان، سربیشه و درمیان آغاز شده است و در این راستا سعی می کنیم کارگاه‌های آموزشی را به روز رسانی کنیم.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی با بیان اینکه به روزرسانی کارگاه های آموزشی فنی حرفه ای در دستور کار است گفت: طرح جهادی خدمات فنی مهندسی فنی حرفه‌ای در سطح استان یک طرح جهادی بوده است که در 9 شهر شهرستان گروه‌های جهادی شکل گرفت و نیازمندی‌های مناطق محروم برطرف شد و در این راستا 120 نفر از همکاران حضور داشتند و یک هزار و 492 خدمت در مناطق روستایی ارائه شده است.

مشیرالحق عابدی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی هم ضمن تبریک هفته ملی مهارت اظهار داشت: اقدامات آموزش فنی و حرفه‌ای در ایجاد مراکز جوار پادگانی، جوار زندان و جوار دانشگاه بسیار شایسته است و می‌تواند در راستای تربیت نیروهای فعال برای مجموعه‌های کاری تاثیرگذار باشد.

وی افزود: امید است با همت ویژه و پشتیبانی از بخش خصوصی برای ایجاد مراکز مهارتی بتوان با حمایت از بخش خصوصی به توسعه برنامه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای دست یافت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه تاکنون شاهد عملکرد مثبتی از اقدامات آموزش فنی‌ و حرفه‌ای در سطح استان بوده‌ایم بیان کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای می‌تواند در بحث صنایع دستی و 11 رسته شغلی برای ایجاد 3 هزار شغل در استان نسبت به باز آموزی آموزش‌ها اقدام کند.

عابدی با تاکید بر اینکه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای باید مستدام و مداوم باشد و از طریق این آموزش‌‌ها در راستای آموزش برتر برای نتیجه مطلوب‌تر اقدام کنیم تصریح کرد: با توجه به اینکه در استان قابلیت‌های ویژه‌ای برای کارآفرینی وجود دارد و برخی از شهرستان‌ها مانند فردوس مجموعه‌های تخصصی خاصی هستند بهتر است در این زمینه بیشتر تلاش شود.

وی خاطرنشان کرد: تبلیغات برای حضور کارآموزان برای ایجاد کارآفرینی مهم است که انشالله این امر مورد توجه قرار گیرد و در این راستا تبلیغات انجام شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی با اشاره به درخواست رئیس کانون انجمن صنفی آموزشگاه‌های آزاد مبنی بر حذف آموزش‌های موازی یادآور شد: هرچه ما بخش خصوصی را در راستای افزایش توان آموزشی قدرتمند کنیم در این امر موفق‌تر خواهیم بود.

عابدی با بیان اینکه بخش خصوصی باید در بحث آموزش ابتدا نیاز بازار را در نظر گیرد اظهار داشت: خوشبختانه با پیگیری‌های استاندار خراسان جنوبی بحث کمبود فضاهای آموزشی در استان رو به اتمام است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه برای 4 دوره متوالی استان خراسان جنوبی دارای رتبه برتر در زمینه کاهش نرخ بیکاری بوده اظهار داشت این موضوع حاصل تلاش جمعی و بخش بزرگی از آن وابسته به همکاران آموزش فنی و حرفه‌ای است که مهارت‌های مورد نیاز را به کارجویان ارایه کرده‌اند.

فاطمه زهرا خالدی، رئیس کانون انجمن های صنفی آموزشگاه‌های آزاد نیز در این جلسه اظهار داشت: در حال حاضر 166 آموزشگاه فعال در استان وجود دارد.

وی اعطای تسهیلات، تأمین زمین آموزشی، انجام بیمه مربیان آموزشگاه و حذف آموزش های موازی را از درخواست‌های این مراکز عنوان و خاطرنشان کرد: حذف آموزش‌های موازی از درخواست‌های ما است زیرا این آموزش‌ها تیر خلاص آموزش های بخش خصوصی خواهد بود.

 

 

 

 

 

غرس ۱۳۰ اصله نهال در دانشگاه بیرجند2

 
پس از زیرسازی و آماده‌سازی ۱۳۰ اصله نهال مثمر در محوطه دانشگاه بیرجند غرس شد.‏
غرس ۱۳۰ اصله نهال در دانشگاه بیرجند

دکتر خیاط عضو شورای مشورتی ‏فضای سبز دانشگاه با اعلام این خبر گفت: 130 نهال از درختان مثمر شامل توت ژاپنی، اقاقیا، ‏توت خوراکی و شاه‌توت در محوطه دانشگاه بیرجند غرس شد.‏
وی به انجام عملیات زیرشکنی، آماده‌سازی و تعویض خاک در محل گودال اشاره کرد و افزود: ‏آبیاری این درختان به صورت تحت فشار اجرا شد.‏
عملیات آماده سازی و کاشت این درختان در ضلع جنوبی دانشکده ادبیات و علوم انسانی و جنب ‏بلوار فرهیختگان انجام شده است.‏

 

فراخوان اولین سوگواره استانی شعر عاشورایی و دفاع مقدس منتشر شد/2-7

    
فراخوان اولین سوگواره استانی شعر عاشورایی و دفاع مقدس منتشر شد
معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی از برگزاری اولین سوگواره استانی شعر عاشورایی و دفاع مقدس با عنوان “مشق دلدادگی” خبر داد.

 محمود رمضانی با بیان این که سوگواره به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس و همزمان با ایام محرم و صفر برگزار می شود، عنوان کرد: آشنایی شیفتگان فرهنگ متعالی عاشورا با سیره، فضائل وصفات بارز امام حسین (ع)، اشاعه و ترویج فرهنگ عاشورا و دفاع مقدس در سطوح مختلف جامعه، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و آشنایی بیشتر با حماسه های ماندگار دوران دفاع مقدس، شناسایی و تجلیل از پدیدآورندگان آثار فاخر فرهنگی مرتبط با عاشورا و دفاع مقدس و ارتقای سطح کیفی اشعار آیینی و دفاع مقدس از جمله اهداف این سوگواره است.

وی به بخش های اصلی سوگواره ازجمله حماسه آفرینی امام حسین (ع) و یاران باوفایشان، ابعاد شخصیت، زندگی، شجاعت، دلاوری و ولایت پذیری شهدای کربلا، دفاع مقدس در آیینه عاشورا، نقش دفاع مقدس در تداوم و حفظ آرمانهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و جنگ نرم اشاره کرد و یادآور شد: بخش ویژه ، شخصیت و مکتب شهید سردار سلیمانی و بخش جنبی اهمیت نماز و نماز جماعت در دین مبین اسلام است.

 

 

 

 

سفر عزیزی مدیرکل ورزش و جوانان به شهرستان طبس7

سفر عزیزی مدیرکل ورزش و جوانان به شهرستان طبس

 

در راستای تسریع در تکمیل و بهره برداری از پروژه های نیمه تمام ورزشی سطح استان، مدیرکل ورزش و جوانان به شهرستان طبس سفر کرد.
در این سفر حسن عزیزی از پروژه های در دست اقدام دیهوک، روستاهای جمز، اسفندیار، کریت، فهالنج، خسروآباد و سالن ورزشی چند منظوره جوخواه بازدید کرد.
در این بازدید، توانا مسئول دفتر فنی اداره کل عزیزی را همراهی کرد.

افتتاح 5 چمن مصنوعی در زیرکوه ، همزمان با دهه فجر7

افتتاح و بهره برداری از 5 چمن مصنوعی در شهرستان مرزی زیرکوه ، همزمان با دهه فجر

مدیرکل ورزش و جوانان استان، که برای پیگیری مصوبات سفر استاندار خراسان جنوبی و تسریع در روند احداث پروژه های ورزشی در روستاها و مناطق کمتر برخوردار استان، به شهرستان مرزی زیرکوه سفر کرده بود از افتتاح پنج زمین چمن مصنوعی مینی فوتبال در شهر آبیز و روستاهای فندخت، گزخت، پیشبر و بقرایی خبر داد و گفت: با بهره برداری از این پنج زمین چمن مصنوعی به سرانه ورزشی زیرکوه که کمترین سرانه فضای ورزشی را در استان دارد هفت هزار و 500 متر مربع افزوده می شود.

عزیزی افزود:بزرگترین چمن مصنوعی شهرستان همزمان با سفر دکتر سلطانی فر وزیر محترم ورزش و جوانان و با حضور دکتر احمدی معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت در تاریخ 28 تیرماه 99 افتتاح و به بهره برداری رسید.
همچنین چمن مصنوعی مینی فوتبال روستای محمدآباد بخش مرکزی این شهرستان در دهه پر خیر و برکت فجر انقلاب اسلامی سال 98 افتتاح و به بهره برداری رسیده است.

آثار برگزیده هجدهمین جشنواره خوشنویسی رضوی خریداری می شوند2-3

آثار برگزیده هجدهمین جشنواره خوشنویسی رضوی خریداری می شوند
معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: آثار برگزیده هجدهمین جشنواره خوشنویسی رضوی توسط هیئت داوران قیمت گذاری و خریداری می شوند. سید علی زمزم با بیان این که طبق مصوبه هیئت مدیره بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) در این دوره از جشنواره ، آثار برگزیده قیمت گذاری خواهند شد، اضافه کرد: در صورت توافق هنرمند برای قیمت گذاشته شده توسط داوران و خرید اثر، مابین تفاوت مبلغ جوایز و قیمت خرید به هنرمند پرداخت می شود. به گفته وی در صورت عدم تمایل افراد برگزیده به فروش اثر، سفر سه روزه به مشهد مقدس به عنوان جایزه به نفرات اول تا سوم تعلق خواهد گرفت.

زمزم با اشاره به این که هفدهمین جشنواره ملی خوشنویسی رضوی از سری برنامه های هجدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) ، به مناسبت سالروز میلاد با سعادت حضرت علی ابن موسی الرضا (ع)، حضرت فاطمه معصومه (س) و بزرگداشت حضرت احمد بن موسی (شاهچراغ) (ع) و همزمان با هفته خوشنویسی، برگزار می شود، اضافه کرد: علاقه مندان تا 20 شهریورماه 99 فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

گفتنی است با توجه به شیوع ویروس کرونا، جشنواره به صورت مجازی و غیرحضوری برگزار خواهد شد.

 

 

 

 

تیم میدانی کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی شهرستان بیرجند از پاتوق های اعتیاد در سطح شهر بازدید کردند.

در جریان این بازدید که با حضور فرماندار، شهردار ، پلیس مواد مخدر، بهزیستی ، اورژانس اجتماعی و مرکز متکدیان شهرستان بیرجند صورت گرفت از پاتوق های اعتیاد، کارتن خوابها و اماکن مخروبه بازدید به عمل آمد.
لازم به ذکر است این بازدید از خیابان های موسی بن جعفر (ع)، انقلاب، پارک ثامن و سایر نقاط آلوده صورت گرفت و شهردار بیرجند با اشاره به اینکه مخروبه ها پناهگاهی برای معتادان می باشد گفت: این مکان ها برای ساکنان اطراف خود نیز مشکلات زیادی به وجود می آورند.
محمد علی جاوید اذعان داشت: بر اساس آنچه در وظایف شهرداری ها می باشد پس از درمان این افراد تا حد امکان به بهبود یافتگان یاری می رسانیم.

 

 

 

 

ثبت دو اثر تاریخی – فرهنگی در فهرست آثار ملی کشور

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بیرجند از ثبت آسباد فلارگ و سیلوی گندم بیرجند در فهرست آثار ملی و آثار واجد ارزش تاریخی-فرهنگی خبر داد.

 حسنعلی فولادی گفت: آسباد فلارگ، در بخش مرکزی دهستان القورات و در روستای فلارگ به دلیل داشتن شأن ملی و تاریخی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.
وی افزود: سیلوی گندم بیرجند در بخش مرکزی و در شهر بیرجند نیز در فهرست آثار واجد ارزش تاریخی-فرهنگی ثبت شد.
فولادی گفت: با ثبت آثار فرهنگی، تاریخی، طبیعی، صنایع دستی و میراث ناملموس این شهرستان و معرفی هر چه بهتر این آثار، گام‌های ارزنده‌ای در راستای حفظ و احیاء این مواریث ارزشمند برداشته می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برگشت بیش از ۱۰ میلیارد ریال به شاکیان در خراسان جنوبی3-7

سازمان صمت خراسان جنوبی در بازرسی‌های خود از اصناف، و بررسی شکایات مردم، بیش از ۱۰ میلیارد ریال را به شاکیان برگشت داده است.

معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت برگشت بیش از ۱۰ میلیارد ریال به شاکیان در خراسان جنوبیاستان در نشست کمیسیون تنظیم بازار گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون با پیگیری و بررسی شکایت‌های مردمی و گزارشات سامانه ۱۲۴، ۱۰ میلیارد و ۷۰۷ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال به شاکیان در استان برگشت داده شده است.
تهوری با اشاره به دریافت گزارشات مردمی به صورت حضوری و سامانه تلفنی ۱۲۴ در تمامی شهرستان‌ها افزود: در این مدت، ۹ هزار و ۷۶۰ مورد گزارش مردمی از طریق سامانه ۱۲۴ در استان دریافت و مورد رسیدگی قرار گرفته است.
وی به برگزاری گشت‌های مشترک و انجام بازرسی‌ها در دو نوبت صبح و عصر به صورت مستمر و در قالب طرح‌های نظارتی مختلف اعم از طرح نظارتی نوروز ۹۹، ماه مبارک رمضان، برخورد با محتکران خودرو  اشاره کرد و گفت: از آغاز امسال، ۱۶ هزار و ۵۹۰ مورد بازرسی از واحد‌های صنفی و غیر صنفی خراسان جنوبی انجام و ۴۲۰ فقره پرونده تخلف تشکیل شده است.
معاون بازرسی و حمایت از مصرف‌کنندگان سازمان صمت استان، ارزش ریالی این تعداد پرونده را ۵ میلیارد و ۵۶۳ میلیون و ۴۰۱ هزار ریال اعلام کرد.
وی با اشاره به نوسانات قیمتی بازار و افزایش قانونی برخی از کالا‌ها و خدمات برابر مصوبات کارگروه تنظیم بازار کشور، از تشدید بازرسی‌ها و تمرکز جدی نظارت‌ها بر فرآیند تامین و توزیع ۶ گروه کالایی برای جلوگیری از تخلفاتی نظیر گرانفروشی، احتکار، اختفاء و امتناع از عرضه خبر داد.
تهوری، لوازم خانگی اعم از یخچال، یخچال فریزر، تلویزیون و ماشین لباسشویی، لاستیک خودرو اعم از سواری و سنگین، گوشت مرغ و تخم مرغ، برنج، نهاده‌های دامی اعم از ذرت و سویا و مصالح ساختمانی اعم از سیمان و آهن آلات را ۶ گروه کالایی دارای اولویت در بازرسی و نظارت‌ها عنوان کرد.

وی تاکید کرد: نظارت بر این کالا‌ها در دستور کار بازرسان این سازمان قرار گرفته و به صورت ویژه بر انبار‌ها و مراکز نگهداری کالا‌ها نظارت می‌شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی خبر داد:

روستاهای خراسان جنوبی زیرچتر آموزشی هلال احمر/توسعه خانه های هلال

روستاهای خراسان جنوبی زیرچتر آموزشی هلال احمر/توسعه خانه های هلال

 مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: راه اندازی خانه های هلال بستری مناسب برای ارائه آموزش های امدادی به روستاییان بوده که در دستور کار جمعیت است.

محمد رضا رضایی پیش از ظهر یکشنبه در کمیته اجرایی توسعه خانه های هلال استان با اشاره به رسالت های مختلف هلال احمر بیان کرد: با توجه به اهمیت ارتقاء دانسته های مردمی نسبت به مسائل امدادی، ارائه آموزش ها به اقشار مختلف مردم همواره توسط هلال احمر دنبال می شود.

وی با بیان اینکه پراکندگی جمعیت و فاصله روستاها در خراسان جنوبی، امدادرسانی در برخی مناطق را با مشکلاتی مواجه می کند، گفت: بدون شک آموزش به روستاییان نقش موثری در کاهش میزان خسارت ها دارد.

رضایی خانه های هلال را بستری مناسب برای ارائه آموزش های امدادی به روستاییان دانست و افزود: همچنین خانه های هلال در تحقق اهداف مدیریت بحران و پدافند غیر عامل نقش بسزایی دارد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی بیان کرد: خانه های هلال برای ورود به لایه های اجتماعی، گسترش آموزش ها و ارتقاء تاب آوری جامعه نیازمند همکاری دهیاری ها بوده که می طلبد مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به تاکید هلال احمر کشور بر ایجاد خانه های هلال در روستاها، اظهار کرد: هلال احمر استان آمادگی دارد در راستای راه اندازی خانه هلال در روستاها و ارائه آموزش های امداد و نجات با دهیاری ها همکاری لازم را داشته باشد.

رضایی با اشاره به وقوع بسیاری از حوادث طبیعی و انسان ساخت در مناطق روستایی بیان کرد: هر روستایی می تواند با آموختن اقدامات اولیه امداد و نجات، عاملی برای نجات دیگری باشد.

رضایی با بیان اینکه راه اندازی خانه هلال در روستاها گسترش مسئولیت پذیری اجتماعی را به دنبال دارد، گفت: ارتقاء سطح آگاهی عمومی در برابر سوانح، کاهش آسیب پذیری در حوادث و توسعه ظرفیت ها داوطلبانه در جوامع محلی از مهم ترین اهداف راه اندازی خانه های هلال است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر بیان کرد: در راستای تصمیمات جمعیت در سطح کشوری، راه اندازی و توسعه خانه های هلال در سطح استان ها و خراسان جنوبی در دستور کار ویژه قرار دارد.

 

روستای محمد آباد طبس

راه اندازی اولین و مجهزترین کتابخانه دیجیتال روستایی کشور/2

اولین و جامع‌ترین کتابخانه دیجیتال روستایی کشور در روستای محمدآباد طبس راه‌اندازی شد.

این کتابخانه دیجیتال روستایی با همکاری سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در کتابخانه حضرت امام رضا (ع) روستای محمدآباد طبس آغازبه کار کرد.
در این سامانه بیش از ۲۰۰ نرم‌افزار مذهبی از قیبل جامع‌الاحادیث، جامع‌التفاسیر، جامع روایت نور، نمایه چهارده معصوم (ع)، بیش از ۲۰۰۰ پایگاه علمی و پژوهشی داخلی و خارجی مانند ایران‌نمایه، ویراساینس، مگاپیپر، گیگالایب، بیش از ۱۰۰ میلیون منبع دیجیتال و همچنین اطلاعات پایگاه‌های کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی نیز قابل دسترس است.

۲۱ بیمار کرونایی خراسان جنوبی در بخش مراقبت ویژه هستند3-7

۲۱ بیمار کرونایی خراسان جنوبی در بخش مراقبت ویژه هستند

بیرجند – ایرنا – رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در حال حاضر ۲۱ بیمار کرونایی در بخش مراقبت ویژه (ICU) بیمارستان‌های استان خراسان جنوبی بستری هستند که حال عمومی هفت نفر از آنها مناسب نیست.

محمد دهقانی فیروزآبادی شامگاه شنبه درباره آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در خراسان جنوبی اظهار داشت: اکنون ۲۰۰ بیمار با مشکل حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۳۷ بیمار تنفسی در بخش مراقبت ویژه تحت درمان قرار دارند.

وی افزود: از این تعداد ۸۴ بیمار تست کرونا آنها مثبت شده است و ۲۱ بیمار در بخش مراقبت ویژه هستند.

افزایش جان‌باختگان در خراسان جنوبی 

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از افزایش موارد فوت ناشی از کرونا در استان خبر داد و گفت: در ۲۴ ساعت گذشته سه بیمار مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی فوت شدند.

کارشناسان بهداشتی و متخصصان تاکید دارند که استفاده از ماسک یکی از موثرترین روش‌ها در پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ و جلوگیری از گسترش ویروس کرونا است.

براساس آخرین رنگ‌بندی از نظر شیوع کرونا، ۶ شهرستان از ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر)، سه شهرستان در وضعیت نارنجی (پرخطر) و ۲ شهرستان در وضعیت زرد (متوسط خطر) قرار دارند و هیچ شهرستان استان در وضعیت سفید (کم خطر) نیست.

روند ابتلا به ویروس کرونا از اواسط خرداد امسال در خراسان جنوبی دوباره صعودی شد و امروز هم در ردیف استان‌های در وضعیت هشدار قرار گرفت.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم اواخر هفته گذشته گفت: تعداد تخت‌های بخش مراقبت‌های ویژه بسیار محدود است و در چنین شرایطی پیشگیری از شیوع بیماری و اینکه افراد به سمت بیماری و بخش‌های درمان بستری پیش نروند، بسیار مهم است.

کامبیز مهدی‌زاده افزود: اگر تعداد بیماران بستری بالا برود در ارائه خدمات با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی گفت: امید است با همکاری مردم در آینده نزدیک ۲ تا سه هفته دیگر شاهد کاهش شیوع بیماری باشیم اما اکنون وضعیت استان نگران کننده است.

وی اظهار داشت: با انجام سه کار ساده استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از قبیل شست و شو و ضد عفونی دست‌ها می‌توان تا ۹۰ درصد از شیوع کرونا جلوگیری کرد.

 

 

 

 

 

معاون استاندار خراسان جنوبی خواستار افزایش نظارت بر بازار شد3-7

معاون استاندار خراسان جنوبی خواستار افزایش نظارت بر بازار شد

 معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی بر تشدید نظارت و بازرسی بر بازار تاکید کرد و گفت: نظارت و بازرسی‌ها به منظور مهار تخلفات احتمالی افزایش یابد.

مشیرالحق عابدی در پنجمین نشست کمیسیون تنظیم بازار استان در سال جاری افزود: کنترل سرشبکه های توزیع کالا و خدمات، افزایش گشت‌های مشترک برای تاثیربخشی بیشتر و تشدید شیوه‌های مبارزه با تخلفات گرانفروشی کالا و خدمات، از اقداماتی است که باید به طور ویژه در دستور کار ناظران قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه نوسان قیمت‌ها در بازار استان، متأثر از شرایط کشور است متذکر شد: گشت‌های بازرسی و نظارت‌های ویژه‌ای که به طور مرتب انجام می‌شود، ارجاع ۴۲۰ پرونده به تعزیرات حکومتی را به دنبال داشته است.

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: ستاد تنظیم بازار استان در تعیین قیمت اقلام مصرفی، شرایط اقتصادی مردم را مدنظر دارد و در برخی کالاها مانند قیمت مرغ و تخم مرغ، قیمت‌های تعیین شده زیر قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار و کمتر از میانگین کشوری است.

وی تاکید کرد: به هیچ عنوان در هیچ زمینه‌ای کمبود کالا نداریم.

عابدی در بخش دیگری از سخنانش از اهتمام دستگاه‌های متولی در تامین ماسک ارزان قیمت گفت و افزود: به همت سازمان صنعت، معدن و تجارت و با همراهی اتاق اصناف، توزیع ماسک ارزان قیمت در مناطق مختلف استان آغاز شد.

وی با اشاره به جدیت فعالان عرصه تولید این ماسک‌ها خاطرنشان کرد: واحدهای تولیدی که مواد اولیه با قیمت مناسب را در اختیار داشتند، نسبت به تامین این نیاز استان اقدام کردند اما ادامه این کار همت صنعت، معدن و تجارت در تامین مواد اولیه مورد نیاز این کارخانه‌ها را می‌طلبد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: چنانچه سازمان صنعت، معدن و تجارت در تامین نیاز این واحدها اهتمام بورزد و سهمیه متعلقه تزریق شود، روند تولید ماسک ارزان قیمت و عرضه آن در بازار برای دسترسی عموم مردم ادامه خواهد داشت.

 

 

 

 

 

 

 

روایت بهبودیافتگان کرونا از ابتلا تا درمان

روایت بهبودیافتگان کرونا از ابتلا تا درمان

بیرجند – ایرنا – روند ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در خراسان جنوبی پس از یک دوره کاهشی بار دیگر صعودی شد و در شرایط مبارزه با موج دوم کرونا، روایت بهبودیافتگان از این بیماری تجربه‌های گران‌سنگی را پیش روی همگان قرار می‌دهد.

به گزارش ایرنا از اسفند ۹۸ تاکنون بسیاری از افراد ناخواسته به دام ویروس کرونا افتادند، برخی روزها و لحظات طاقت فرسایی را پشت سر گذاشتند و بهبود یافتند اما برخی ناباورانه به دیار باقی شتافتند.

براساس اعلام رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۲۸۸ هزار و ۸۳۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و شمار جان‌باختگان کرونا در کشور به ۱۵ هزار و ۴۸۴ نفر رسید.

خوشبختانه تاکنون ۲۵۱ هزار و ۳۱۹ نفر از بیماران کرونایی، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین تا دیروز سه هزار و ۶۷۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت بوده‌اند.

مداوا و بهبودی بسیاری از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در ایران دستاورد بزرگی بین همه کشورهایی محسوب می‌شود که در سراسر جهان درگیر با ویروس کرونا هستند و البته مرهون تلاش و ایثار کادر درمانی و توسعه زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی در کشور است.

استان مرزی خراسان جنوبی از اوایل شیوع کرونا در روزهای نخست اسفند ۹۸ تا اواسط خرداد امسال نسبت به بسیاری از استان‌ها و شهرستان‌های کشور در وضعیت بهتری قرار داشت اما اکنون بیش از یک ماه است که آژیر خطر افزایش تعداد مبتلایان و فوتی‌ها در این استان هم به صدا درآمده است.

تا دیروز (چهارم مرداد) ۲۱ بیمار کرونایی در بخش مراقبت ویژه (ICU) بیمارستان‌های استان خراسان جنوبی بستری بوده‌اند که حال عمومی هفت نفر از آنها مناسب نیست.

تعدادی از بهبودیافتگان کرونا در استان که چند روزی میزبان ناخواسته این ویروس بودند تجربیات و حال و روز خود را برای ما به اشتراک گذاشتند.

علائمی ابتدا شبیه سرماخوردگی

فریدون طاهری ساکن شهرستان سرایان بازنشسته آموزش و پرورش یکی از بهبود یافتگان کرونا در خراسان جنوبی است که ۵۶ سال سن دارد و شروع بیماری را این گونه روایت می‌کند:

اوایل اسفند علائمی مانند سرماخوردگی داشتم و چند مرتبه برای همین منظور به بیمارستان مراجعه و بنا به تجویز پزشک قرص مصرف کردم.

یک روز که زیر باران خیس شده بودم علائم سرماخوردگی خیلی شدیدتر شد لذا مجددا برای درمان به بیمارستان مراجعه کردم و در حالی که ترس از کرونا مانند خوره به جانم افتاده بود اما به هیچ عنوان تصور نمی‌کردم که مبتلا شده باشم.

ناگزیر من را برای انجام تست کرونا به محل مربوطه فرستادند و تا آمدن جواب تست ۲ روز در بیمارستان امام علی (ع) سرایان قرنطینه بودم که در کمال ناباوری جواب من و همسرم مثبت شد.

اصلا متوجه نشدم از چه طریقی مبتلا به کرونا شده بودم چون از همان ابتدای شیوع بیماری، ماسک، دستکش و سایر مسایل بهداشتی را رعایت می‌کردم و هیچ مراسم یا مسافرتی نیز نرفته بودیم.

به هر حال صبح روز ۱۴ فروردین به بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند منتقل شدیم و ۱۰ روز بسیار سخت را پشت سر گذاشتیم چون من بیماری زمینه‌ای قندخون و چربی خون داشتم و همسرم نیز سابقه سکته قلبی داشت.

تست دو فرزند دختر (۲۱ ساله) و پسرم (۲۸ ساله) که مقداری کم اشتها شده و حس بویایی خود را از دست داده بودند نیز مثبت شد اما در قرنطینه خانگی بودند ما نیز تا دو هفته بعد از بهبودی بین مردم ظاهر نمی‌شدیم تا عید فطر نه کسی ما را دید و نه ما به دیدن کسی رفتیم.

صادقانه بگویم ۲ روز که در بیمارستان سرایان بودیم به دلیل کمبود امکانات، کمبود پزشک و پرستار با تجربه از ۱۰ روز بیمارستان ولی عصر بیشتر سخت گذشت این در حالی بود که در بخش مربوط به بیماران کرونایی بیمارستان بیرجند پرستاران و کادر درمان به ویژه متخصص بیماری‌های عفونی ( دکتر عابدی) به قدری به ما روحیه می‌دادند که احساس نمی‌کردیم مریض هستیم و از همین جا از تمام زحمات کادر درمان خستگی ناپذیر این بیمارستان قدردانی می‌کنیم.

روحیه و انگیزه کادر درمان بیمارستان به قدری خوب بود که استرس و ترس شدید ما از این بیماری منحوس با توجه به بیماری‌های زمینه‌ای که داشتیم از بین رفته و خیالمان آسوده بود.

من بعد از پنج روز مرخص می‌شدم اما همسرم چون تنگی نفس داشت و اکسیژن خون وی پایین بود باید هنوز بستری می‌بود اما دلم نمی‌خواست او را در این وضعیت تنها بگذارم لذا با همکاری پزشک که دعای خیر من و خانواده همیشه همراه وی خواهد بود تا روز مرخصی کنار همسرم بودم و با هم ترخیص شدیم.

حتی وقتی مرخص شده بودیم با همکاری بهداشت سرایان یک کپسول اکسیژن در منزل در اختیار همسرم قرار گرفت که جای قدردانی دارد.

در نهایت من و خانواده بعد از گذشت چندین روز سخت و طاقت فرسا مجدد در کنار هم قرار گرفتیم اما به شهروندان توصیه می‌کنیم حتما برای حفظ جان خود و همنوعان از ماسک استفاده کنند، دست‌های خود را مرتب با آب و صابون شست و شو دهند و به هیچ عنوان در دورهمی‌ها یا مراسم شرکت نکنند چون از شنیدن تا دیدن تفاوت از زمین تا آسمان است.

پیشگیری از این بیماری خیلی راحت اما درمان آن واقعا سخت و دلهره‌آور است چه بسا افراد زیادی که بخاطر استرس و ترس از این بیماری جان خود را از دست دادند.

این بیماری در مجموع ۴۰ روز از زندگی ما را به شدت تحت تاثیر قرار داد و هنوز استقامت بدنی ضعیفی داریم که بدون شک شاید تا آخر عمر به سلامت قبلی که داشتیم برنگردیم و آثار این بیماری همراه همیشگی ما باشد.

از مردم تمنا داریم بیماری کرونا را جدی بگیرند و بدانند تا زمانیکه در دورهمی‌ها شرکت کنند، ماسک استفاده نکنند و بی‌جهت رفت و آمد داشته باشند این بیماری در میان ما خواهد بود و هر روز شاهد از دست دادن عزیزانمان خواهیم بود پس بیاید با رعایت اصول بهداشتی با جان همدیگر بازی نکنیم.

تصور عادی شدن و به صفر رسیدن بیماری

فاطمه رستگار ۴۸ ساله یکی دیگر از بهبودیافتگان کرونا درباره روند ابتلای خود به این بیماری گفت: از ابتدای شیوع بیماری خود و فرزندان را بنا به توصیه پزشکان در منزل قرنطینه کردیم و تنها همسرم برای کار و خرید مجبور بود به بیرون رفت و آمد داشته باشد البته در بیرون از منزل و بعد از آمدن به خانه تمام نکات بهداشتی را رعایت می‌کرد.

خوشبختانه تا زمانیکه مسایل و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کردیم همیچکدام از خانواده و حتی فامیل درگیر این بیماری نشدیم تا اینکه تعطیلات خرداد که روند شیوع بیماری در استان به صفر رسید تصور کردیم از گزند این بیماری خطرناک رها شده‌ایم از طرفی ماندن بیش از حد در منزل روحیه همه ما را خسته کرده بود لذا برای سفر به مشهد وسوسه شدیم.

حین مسیر به هیچ وجه از ماشین پیاده نشدیم و به محض رسیدن به مشهد به منزل اقوامی رفتیم که از قبل هماهنگ کرده بودیم، وضعیت تا حدودی مطلوب به نظر می‌رسید، روز را در منزل بودیم و شب‌ها بچه‌ها را برای تفریح به بوستان محله می‌بردیم تا حال و هوایی عوض کنند.

یک هفته مشهد ماندیم البته در این مدت استفاده از ماسک و شست و شوی مکرر دست‌ها را فراموش نکرده بودیم همچنین ۲ مرتبه حرم رفتیم و بازار نزدیک خانه را هم سر زدیم اما بعد از برگشت تمام آنچه باید انجام می‌شد را رعایت کردیم.

در نهایت یک هفته بعد از برگشت از مشهد احساس بدن درد، سردرد، سرگیجه و خستگی داشتم هرچند به شدت از رفتن به پزشک ترس داشتم اما بعد از یک هفته خوددرمانی بی نتیجه، حداقل بخاطر حفظ سلامتی فرزندانم با نذر هزاران صلوات به پزشک مراجعه کردم اما دیری نشد که به طیف بیماران کرونا پیوستم.

علایم بیماری در همسر و یکی از فرزندانم نیز بروز پیدا کرد و مسافرت یکی از دلایل ابتلای به بیماری تشخیص داده شد که خوشبختانه به دلیل اینکه بیماری زمینه‌ای نداشتیم همه به مدت دو هفته در منزل قرنطینه شدیم و در این مدت به صورت تلفنی مرکز بهداشت جویای حال ما بود.

ترس و استرس کرونا قبل از خود بیماری انسان را می‌کشد، روز و شب کارم گریه و دعا شده بود. از همه بدتر نگاه جامعه به خانواده‌ای است که یک نفر مبتلا به کرونا داشته باشند حتی بعد از بهبود کرونا همه انگ می‌زنند و از ما دوری می‌کنند در حالیکه نمی‌دانند شاید روزانه با دهها نفر کرونایی ملاقات داشته باشند.

ابتلای به کرونا اصلا دور از انتظار نیست کوچکترین غفلت شاید هر فردی را مبتلا کند، مردم باید تصور کنند همه افراد کرونایی هستند تا همانطور که از ما ترس دارند مسایل بهداشتی را به شدت رعایت کنند تا در دام بیماری نیفتند.

کرونا با کسی شوخی ندارد

حسین جوان ۲۵ ساله بیرجندی نیز گفت: ویروس کرونا با کسی شوخی ندارد و هیچ بدنی چه جوان و چه پیر در مقابل این ویروس مقاوم نیست.

من و دوستانم کرونا را شوخی گرفته بودیم و مانند همیشه شب‌ها تا دیرهنگام خارج از منزل و در بوستان‌ها یا تفریح بسر می‌بردیم، حتی استفاده از ماسک را به تمسخر گرفته بودیم چون بارها گفته شده بود کرونا افراد سالمند را نشانه گرفته و جوانان کرونا نمی‌گیرند.

تا اینکه پدر ۶۰ ساله من که بازنشسته آموزش و پروش است به کرونا مبتلا شد و دو هفته در بیمارستان بستری بود، بعد از درمان دو هفته را نیز در منزل قرنطینه بودند و در این مدت مدام به من توصیه می‌کردند دور دوستان و بیرون رفتن از خانه را خط بکشم اما کو گوش شنوا.

برای کمک به پدربزرگم در امور کشاورزی به روستا رفتم و سه روز را با آنها گذراندم بعد از یک هفته حس چشایی و بویایی خود را از دست داده بودم و به شدت بدن درد داشتم در حالیکه از روستا تماس گرفتند که حال پدربزرگ هم خوب نیست.

آری انگار من ناقل بیماری بوده و کرونا را به پدربزرگم منتقل کرده بودم، پدر بزرگ تنها ۲ روز در بیمارستان بستری بود و بعد در کمال ناباوری خبر فوت او را به ما دادند، در آن لحظه فقط دوست داشتم زمین دهن باز کند، کاش من به جای پدربزرگ مهربانم مرده بودم، اکنون سه هفته است دوری و فراق پدربزرگ، زندگی همه ما را سیاه کرده در حالیکه تنها مقصر فوت او من بودم و هیچوقت بابت این مساله خود را نخواهم بخشید.

دوران سخت بی بی زهرا در بیمارستان

بی بی زهرا ۷۰ ساله یکی دیگر از بهبودیافتگان کرونا گفت: سپری کردن بیش از ۱۰ روز در بیمارستان با درد سخت بیماری بدون هیچ همراهی سخت و طاقت فرسا است، انگار دنیا به پایان رسیده و دیگر قرار نیست هیچکدام از اعضای خانواده را ببینی.

سال‌ها پیش عمل قلب باز انجام داده بودم به همین خاطر در طول دوران شیوع کرونا فرزندانمان خیلی به ندرت از ما سر می‌زدند و بیشتر ارتباط‌گیری از طریق فضای مجازی بود.

تا اینکه یکی از اقوام نزدیک ما فوت کرد و با اینکه فرزندانم توصیه کرده بودند در مراسم شرکت نکنم اما به دلیل حرمت، عزت و احترام متوفی و خانواده وی در مراسم ختم شرکت کردم و بعد از چندین روز متوجه شدم به کرونا مبتلا شده‌ام.

به خاطر بیماری زمینه‌ای که داشتم دو هفته در بیمارستان بستری و تحت درمان بودم که در این مدت تلاش و روحیه کادر درمان واقعا مثال زدنی است چون نمی‌گذاشتند در کنار دردها و سختی‌های درمان احساس یاس و ناامیدی کنیم، خدا به همه پرستاران و کادر درمان سلامتی، اجر و مزد بی پایان بدهد.

بعد از ترخیص از بیمارستان در منزل تحت مراقبت قرار گرفتم اما اکنون نیز به دلیل رعایت نکات بهداشتی هیچکدام از اعضای خانواده نباید به من نزدیک نشوند و یک نفر از من پرستاری می‌کند.

به اعتقاد من شاید کرونا آخر راه زندگی برای برخی نباشد اما اول راه بسیاری از بیماری‌هاست بعد از گذشت یکماه از درمان بیماری، هنوز برخی اوقات دچار تنگی نفس، بدن درد و کم اشتهایی هستم لذا نباید این بیماری را ساده گرفت.

به عنوان فردی که روزهای سخت این بیماری را تجربه کردم از مردم خواهش می‌کنم در خانه بمانند، در مراسم ختم، عزا و عروسی شرکت نکنند و فاصله‌های اجتماعی را رعایت کنند تا با همکاری یکدیگر زنجیره انتقال این بیماری را از بین برده و کادر درمان را نیز نجات بدهیم.

شکست کرونا با امید و تلاش تیم پزشکی

عادل نیز که به گفته خودش با روحیه بالا، امید و تلاش تیم پزشکی و لطف خداوند توانست به سلامتی از چنگال این بیماری منحوس رهایی یابد گفت: رعایت نکردن بهداشت فردی من را به این حال و روز انداخت و با اینکه بارها توصیه بر استفاده از ماسک، رعایت نکات بهداشتی و فاصله اجتماعی شده بود اما من زیاد حساسیت نشان نمی‌دادم و مانند گذشته زندگی می‌کردم.

با اینکه خود را جوانی مغرور و مستحکم در برابر انواع و اقسام بیماری‌ها می‌دانستم اما ابتلای به ویروس کرونا نشان داد این بیماری شوخی‌بردار نیست و پیر، جوان، کودک یا نوجوان نمی‌شناسد.

همچنین ابتلای به ویروس کرونا به من و سایر افرادی که گرفتار آن شدند یادآوری کرد هیچ سرمایه‌ای باارزش‌تر از سلامتی و تندرستی نیست که با ماندن در خانه و حتی الامکان رعایت اصول بهداشتی می‌توان سلامت خود و اطرافیان را حفظ کرد.

اولین مورد بروز ویروس کرونا (کووید ۱۹) که سازمان بهداشت جهانی آن را به عنوان پدیده‌ای «همه گیر» شناسایی و اعلام کرد، در خراسان جنوبی اوایل اسفند سال گذشته اعلام شد و موارد مثبت ابتلا به ویروس کرونا در این استان از اواخر فروردین تا اوایل خرداد امسال روند کاهشی نسبتا ثابت داشت ولی از اواسط خرداد امسال دوباره صعودی شد.

خراسان جنوبی از یک هفته گذشته در شمار استان‌های دارای وضعیت هشدار قرار گرفته است.

براساس آخرین رنگ‌بندی از نظر شیوع کرونا، ۶ شهرستان از ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر)، سه شهرستان در وضعیت نارنجی (پرخطر) و ۲ شهرستان در وضعیت زرد (متوسط خطر) قرار دارند و هیچ شهرستان استان در وضعیت سفید (کم خطر) نیست.

 

 

 

 

 

امید مردم به خانه‌دار شدن با اقدام ملی مسکن

امید مردم به خانه‌دار شدن با اقدام ملی مسکن

بیرجند – ایرنا – تدبیر دولت دوازدهم برای افزایش تولید و عرضه مسکن و پاسخ به نیاز جامعه با اجرای طرح اقدام ملی مسکن علاوه بر آثار اقتصادی، امید مردم خراسان جنوبی برای خانه‌دار شدن را افزایش داده است.

به گزارش ایرنا طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، جدیدترین طرح خانه‌دار کردن مردم در کشور است که سال گذشته با حضور رییس جمهوری رونمایی شد و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند اجرای این طرح که با هدف افزایش تولید مسکن و پاسخ به نیاز جامعه در دست اجراست، بتواند در بلندمدت، تغییرات مثبتی را در بازار مسکن ایجاد کند.

در قالب طرح اقدام ملی مسکن مقرر شد ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شود که از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید، یکصد هزار واحد در بافت‌های فرسوده شهری و یکصد هزار واحد در شهرهای کوچک ساخته می‌شود.

استان خراسان جنوبی با ۱۱ شهرستان بیش از ۷۶۸ هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد ۴۵۳ هزار نفر شهری (۵۹ درصد) و حدود ۳۱۵ هزار نفر در مناطق روستایی مستقر هستند.

براساس آخرین آمار مجموع خانوار شهری و روستایی استان ۲۲۳ هزار خانوار بوده که از این تعداد ۱۲۹ هزار خانوار شهری و ۹۵ هزار خانوار روستایی هستند اما تعداد واحدهای مسکونی استان ۲۱۴ هزار واحد است و در شرایط فعلی ۱۰ هزار واحد مسکونی در استان کمبود مسکن داریم که باید این تعداد در بخش روستایی و شهری تولید شود.

رونق اقتصادی، ایجاد و افزایش اشتغال در بخش‌های مرتبط از جمله صنعت، تولید و خدمات از دیگر اهداف اجرای طرح اقدام ملی مسکن در کشور است در حالی که اجرای ابرپروژه ساخت ۱۰ هزار واحد مسکن محرومان در مناطق روستایی خراسان جنوبی از اسفند ۹۷ تاکنون نیز به تحقق اهداف یادشده در این استان بسیار کمک کرده است.

یک شهروند بیرجندی متقاضی مسکن گفت: سال ۱۳۹۳ ازدواج کردم و از همان زمان تا الان مستاجر هستم.

محسن بخشی با بیان اینکه هر ماه حدود ۵۰۰ هزار تومان باید برای واحد آپارتمانی اجاره پرداخت کند اظهار داشت: روزی که ثبت‌نام مسکن اقدام ملی بود از صبح زود دنبال ورود به سامانه بودم که بالاخره ساعت ۱۰ صبح توانستم ثبت‌نام کنم.

وی افزود: تا الان حدود ۳۰ میلیون تومان توانستیم پس‌انداز کنیم تا با کمک آن بتوانیم از واحدهای طرح اقدام ملی استفاده کنیم.

وی گفت: شنیده شده که هر ماه باید بیش از یک میلیون تومان قسط پرداخت کنیم اما چاره‌ای هم نیست و با این پس‌انداز اندک جای دیگری نمی‌توانیم صاحبخانه شویم.

یک شهروند بازمانده از ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن هم گفت: سال ۹۰ ازدواج کردیم و از همان سال در یک واحد فروشگاهی سرایدار هستم اما اکنون با تعطیلی این واحد فروشگاهی از ما خواسته شده که خانه را خالی کنیم.

زهره محمودی افزود: همسرم کارگر ساده است و در این ۹ سال زندگی مشترک با وجود اینکه اجاره خانه پرداخت نمی‌کردیم اما پس‌اندازی هم نداشتیم.

وی گفت: زمانی که ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن بود، همسرم به خاطر اینکه گفته بودند اقساط آن زیاد است ثبت‌نام نکرد اما الان که مجبور هستیم مستاجر شویم به دنبال ثبت‌نام هستیم که امیدوارم مجددا سامانه باز شود.

وی افزود: اجاره خانه‌ها و قیمت زمین و مسکن در شهر بیرجند سال به سال بیشتر می‌شود و خانه‌دار شدن را برای افرادی چون ما سخت کرده است.

نیاز مسکن در خراسان جنوبی ۲۸ هزار واحد است

به گفته استاندار خراسان جنوبی براساس مطالعات انجام شده نیاز مسکن استان تا سال ۱۴۰۰ معادل ۲۸ هزار واحد مسکونی است.

محمد صادق معتمدیان افزود: در راستای اجرای طرح اقدام ملی با همکاری وزارت راه و شهرسازی مهمترین بخش برای احداث مسکن در استان تامین زمین بود که این مهم تحقق پیدا کرد.

وی بیان کرد: در این زمینه ۵۰۰ هکتار زمین اختصاص یافت و آورده دولت ۱۰ هزار میلیارد ریال است که اراضی به صورت آماده‌سازی به بخش خصوصی واگذار و عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: در این پروژه از ظرفیت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و آستان قدس رضوی برخوردار شدیم که در مجموع زمین برای ۱۲ هزار و ۲۵۰ واحد در استان تامین شده است.

وی گفت: در راستای تحقق منویات رییس جمهوری در تامین زیرساخت های مسکونی استان در تمامی اراضی توجه ویژه‌ای به همه زیرساخت‌های درمانی، فضای سبز، فرهنگی و مذهبی داشته‌ایم و با هدف تامین امکانات و رفاه و رعایت حقوق شهروندی ۲۰ درصد از اراضی برای مسکن و مابقی برای خدمات روبنایی و سایر در نظر گرفته شده است.

وی افزود: تراکم واحدهای مسکونی در قالب ۲ تا پنج طبقه دیده شده است تا دهک‌های مختلف بتوانند مشارکت داشته باشند.

عملیات اجرایی تامین زمین ۱۲ هزار و ۲۵۰ واحد مسکونی طرح اقدام ملی تولید مسکن پنجم شهریور سال گذشته با دستور رییس جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس همزمان با سراسر کشور در استان خراسان جنوبی آغاز شد.

آبان ماه سال گذشته اولین ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن در خراسان جنوبی انجام شد و با وجود اینکه ۲ هزار و ۴۴۹ واحد سهمیه خراسان جنوبی بود در همان ساعت‌های ابتدایی جمعیت زیادی برای ثبت‌نام مراجعه کردند که منجر به ثبت‌نام ۲ هزار و ۴۷۸ نفر شد و با توجه به تکمیل ظرفیت امکان ثبت‌نام سایر متقاضیان وجود نداشت.

۳۰ آذرماه سال گذشته نیز ظرفیت جدید نام‌نویسی در برخی شهرهای استان ایجاد شد.

افرادی که در مرحله اول طرح اقدام ملی ثبت‌نام خود را انجام داده‌اند، پالایش اطلاعات آنان انجام شده و اکنون به مرحله بارگذاری مدارک در سایت رسیده‌اند.

کسانی که مرحله دوم در زمان شیوع کرونا ثبت‌نام کرده‌اند هم به مرحله پالایش رسیده‌اند که بعد از تایید اطلاعات به بارگذاری مدارک خواهند رسید.

چهار روش برای اجرای اقدام ملی مسکن در خراسان جنوبی  

مدیرکل راه و شهرسازی استان خراسان جنوبی گفت: زمین مورد نیاز برای ساخت واحدهای مسکونی در این استان تامین شده است و هیچ گونه دغدغه‌ای برای تامین زمین طرح اقدام ملی مسکن وجود ندارد.

وحید داعی افزود: شیوه‌نامه طرح اقدام ملی مسکن به استان‌ها ابلاغ شده که در چهار روش دسته‌بندی شده است.

وی گفت: روش اول دهک‌های اول تا سوم است که به این دسته زمین رایگان، کمک مالی و حمایتی دولت و یارانه دولتی تعلق می‌گیرد و روش دوم دهک چهارم تا هفتم که زمین در سه قالب ۹۹ ساله، فروش اقساطی و مشارکتی به همراه کمک مالی دولت، یارانه و وام اختصاص می‌یابد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی اظهار داشت: روش سوم تفاهم‌نامه کارگزاری است که با بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی منعقد شده و روش چهارم در قالب تفاهم‌نامه همکاری با وزارت دفاع، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت آموزش و پرورش و وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام می‌شود.

وی درخصوص برنامه ابلاغی طرح اقدام ملی مسکن اظهار داشت: برنامه ابلاغی برای شهر بیرجند یک هزار و ۳۸۳ نفر و در سایر شهرهای استان یک هزار و ۶۷ نفر بوده که با اضافه کردن یک هزار و ۹۷۱ سهمیه برنامه بازآفرینی شهری مجموع برنامه ابلاغی استان چهار هزار و ۴۲۱ واحد است.

داعی با اشاره به ثبت‌نام متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن گفت: برنامه ابلاغی استان خراسان جنوبی ۲ هزار و ۴۵۰ واحد بوده که در فاز اول تعداد پنج هزار و ۱۹۸ نفر، فاز دوم پنج هزار و ۴۰۱ نفر، فاز سوم ۹۱۴ نفر و ۱۹۶ نفر هم متقاضیان آموزش و پرورش بوده‌اند که مجموع ثبت‌نام کنندگان در طرح اقدام ملی مسکن خراسان جنوبی تاکنون ۱۱ هزار و ۷۰۹ نفر هستند.

وی درباره تامین اراضی و عملکرد اجرایی در استان بیان کرد: برنامه ابلاغی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت از جمله بیرجند یک هزار و ۳۸۳ واحد بوده که به میزان چهار هزار و ۶۲۰ واحد زمین تخصیص یافته و از این تعداد یک هزار و ۳۲۰ واحد مسکونی دارای قرارداد ساخت بوده و در مرحله اخذ پروانه، تهیه نقشه و انجام عملیات خاکبرداری هستند.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: برنامه ابلاغی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت استان یک هزار و ۶۷ واحد بوده که برای یک هزار و ۱۷۶ واحد زمین تامین شده و در مجموع تاکنون در استان برای پنج هزار و ۷۹۶ واحد زمین تخصیص یافته است.

وی درخصوص اراضی واگذار شده به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت استان اظهار داشت: تاکنون برای یک هزار و ۱۷۶ واحد زمین تخصیص یافته که ۱۴۴ واحد قرارداد ساخت منعقد و وارد اجرا شده است.

داعی گفت: همچنین اراضی مورد نیاز تعداد ۱۰۰ واحد به مساحت ۱۲ هزار و ۱۴۰ متر مربع به کمیته امداد امام خمینی (ره) واگذار شده که ۱۷۴ واحد در مرحله انعقاد قرارداد است و در مجموع یک هزار و ۴۶۴ واحد در استان وارد مرحله اجرایی شده که در تلاش هستیم با برنامه‌ریزی و پیگیری افزایش خوبی را شاهد باشیم.

وی افزود: ظرفیت اولیه تامین زمین برای ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن در خراسان‌ جنوبی یک هزار و ۳۸۸ واحد بود که در نهایت با پیگیری‌های استاندار خراسان ‌جنوبی این ظرفیت به پنج هزار و ۱۹۸ واحد افزایش یافت.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: از آنجا که زمین و مسکن به عنوان یک محرک اقتصادی در ایجاد توسعه جوامع مطرح است، اجرای طرح اقدام ملی مسکن با گردش مالی بیش از ۱۳ هزار میلیارد ریال موجب ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم قابل توجه در حوزه مباحث مربوط به ساخت و ساز در استان می‌شود.

وی گفت: با اجرای طرح اقدام ملی تامین زمین ضمن افزایش شاخص تامین مسکن استان شاهد بهره‌مندی اقشار متفاوت جامعه خواهیم بود به طوری که هم محرومان و دهک‌های یک و دو و سه جامعه و هم دهک‌های متوسط چهار و پنج و ۶ جامعه از مسکن مناسب برخوردار خواهند شد.

ساخت هزار و ۴۶۴ واحد مسکن ملی در خراسان جنوبی آغاز شد

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی هم گفت: با توجه به شروع عملیات ساخت هزار و ۴۶۴ واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن در خراسان جنوبی پیشرفت فیزیکی این طرح در استان ۱۳ درصد برآورد شده است.

حسن علیزاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این چارچوب مراحل ساخت ۱۸۰ واحد خیرین مسکن ساز در خیابان الهیه بیرجند با انجام خاک‌برداری آغاز شد که از این تعداد ۶۰ واحد در حال اخذ پروانه هستند و ۱۲۰ واحد دیگر هم تهیه طرح را انجام داده‌اند.

وی گفت: ساخت ۷۲۰ واحد هم به شرکت تعاونی ارتش واگذار و برای این واحدها نقشه تهیه شده است که در حال عملیات خاک‌برداری فونداسیون هستند.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با اشاره به واگذاری احداث ۱۹۲ واحد مسکونی به بنیاد مسکن اظهار داشت: این واحدها هم در مرحله اخذ پروانه ساختمانی هستند که پس از آن، عملیات ساخت آغاز می‌شود.

وی عنوان کرد: عملیات ساخت ۸۸ واحد در شهرستان فردوس و ۵۶ واحد در شهرستان طبس به طور مستقیم توسط بنیاد مسکن انجام می‌شود.

علیزاده افزود: همچنین ساخت ۲۲۸ واحد به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در شهر بیرجند واگذار و پیمانکار این واحدها نیز معرفی شده است که در حال تجهیز کارگاه و شروع عملیات اجرایی هستند.

وی گفت: در سایر شهرها زمین‌ها به بنیاد مسکن واگذار شده و به صورت گروه‌های ساخت به مردم واگذار شده است.

وی با یادآوری ثبت‌نام ۱۱ هزار و ۷۵۵ نفر در خراسان جنوبی براساس آخرین آمار گفت: البته همه این افراد واجد شرایط مسکن اقدام ملی نیستند و قطعا بعد از پایش نهایی این آمار ریزش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.

علیزاده افزود: براساس ابلاغیه برای چهار هزار و ۶۲۰ در شهر بیرجند و هزار و ۱۷۹ نفر در سایر شهرها تامین زمین انجام شده است.

وی با بیان اینکه پایش نهایی ۳۰۰ نفر در استان تاکنون انجام و پیامک واریز وجه نیز برای این افراد ارسال شده است گفت: این متقاضیان بعد از افتتاح حساب در بانک مبلغ ۴۰ میلیون تومان واریز کرده‌اند.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه هر واحد ۱۰۰ میلیون تومان وام دارد افزود: قیمت تمام‌شده هر واحد با توجه به نوسان قیمت‌ها قابل برآورد نیست و ساخت این واحدها  براساس آورده متقاضی خواهد بود.

وی اظهار داشت: خراسان جنوبی یکی از پنج استان برتر در طرح اقدام ملی مسکن است که از همان ابتدا برای زمین پیش‌بینی لازم انجام و در تمامی شهرستان‌هایی که متقاضی ثبت‌نام بودند، زمین پیش‌بینی شده است.

همچنین ۶ هزار واحد مسکن شهری براساس تفاهم‌نامه‌ای که در سفر اخیر رییس سازمان برنامه و بودجه به خراسان جنوبی امضا شد، اولین بار در مناطق کمتربرخوردار شهری استان ساخته می‌شود.

 

 

 

 

 

قانون “حدنگار” برای برخی از اراضی دولتی استان خراسان جنوبی هنوز اجرایی نشده است/3-7

 

قانون "حدنگار" برای برخی از اراضی دولتی استان خراسان جنوبی هنوز اجرایی نشده است

 رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با بیان اینکه نباید اراضی دولتی مورد تعرض افراد سودجو قرار گیرد گفت: طبق قانون مدیران باید سند مالکیت حدنگار برای اراضی خود اخذ کنند اما با گذشت ۲ سال هنوز برخی از ادارات استان این قانون را اجرا نکرده‌اند.

حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی صبح امروز در شورای حفظ حقوق بیت‌لمال در اراضی ملی و منابع طبیعی خراسان جنوبی اظهار داشت: ساماندهی برخی از تصرفاتی که در سالهای دور در برخی از  روستاها  و شهرهای خراسان جنوبی و مرکز استان رخ داده و سبب بروز مشکلاتی برای اهالی شده است و مردم با بنیاد مسکن و راه و شهرسازی مشکل دارند باید به نحوی  حق و حقوق دولت استیفا شود  تا مشکل اهالی هم  برطرف شود.

وی با بیان اینکه بنا است مردم هم همکاری لازم را داشته باشند افزود: در این جلسه قرار شد مدیران مسئول مسکن راه و شهرسازی مساعدت لازم با مردم را داشته باشند و مشکل تصرفاتی که مربوط به سال‌های دور است و انجام شده ساماندهی شود.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: نکته مهم پیشگیری از اینگونه تصرفات است و نباید اجازه دهیم اراضی دولت که سرمایه ملی است  و سرمایه‌ای برای نسل‌های آینده است مورد تعرض افراد سودجو و افرادی که دنبال تامین منابع خود هستند قرار گیرد و این امر نیازمند نظارت، بازرسی و سرکشی است.

حمیدی گفت: به مدیران سازمان‌ها تاکید می‌شود که وقت بگذارند و حوزه سرزمینی خود را حفاظت و حراست کنند تا اراضی دولت مورد تصرف غیر مجاز قرار نگیرد چرا که بعدا برای رفع تصرف باید هزینه شود.

وی افزود: تکلیف دیگر این است که مدیران سازمان‌های متولی برای ثبت اراضی و سند مالکیت اراضی خود تعهد دارند و  با توجه به ماده 9 قانون حدنگار مدیران موظف هستند ظرف دو سال  سند مالکیت حد نگاری برای اراضی خود اخذ کنند.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی اظهار داشت: متأسفانه با گذشت 2 سال هنوز برخی مدیران وظیفه خود را انجام نداده و  باید این مورد پیگیری شود.

حمیدی تصریح کرد: تمام منابع طبیعی استان  دارای سند مالیکت است اما برخی قدیمی و اختلافات دارد که دقت لازم را نداشته و تبدیل به سند تک برگی شود و با طرح “شمیم” که در ثبت اسناد اجرا می‌شود دقیقا  ابعاد زمینها مشخص شود که فردا جای اختلافی رخ ندهد و افراد نتوانند تصرف کنند.

 

اجرای طرح کاداستر در خراسان جنوبی از برنامه عقب است

اجرای طرح کاداستر در خراسان جنوبی از برنامه عقب است

 مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی نیز در این جلسه گفت: اجرای طرح کاداستر (حدنگاری) در استان عقب است و از مجموع ۱۴.۵ میلیون هکتار عرصه‌ ملی و منابع طبیعی استان تاکنون چهار میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار دارای اسناد تک برگی است.

غلامرضا شهریاری افزود: حدود ۱۲ میلیون هکتار از اراضی خراسان جنوبی باید حدنگاری شود که در این زمینه نیازمند همکاری دستگاه‌های اجرایی هستیم.

وی بیان کرد: از مجموع عرصه‌های منابع طبیعی استان ۱۴ میلیون هکتار از اراضی دارای سند دفترچه‌ای است که باید تبدیل به سند کاداستری تک برگ شود.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی اظهار داشت: ماده ۹ قانون جامع کاداستر همه دستگاه‌های اجرایی را مکلف کرده است تا نقشه اراضی املاک خود را برای جانمایی در اسناد کاداستر، تعویض اسناد قدیمی یا اخذ اسناد مالکیت جدید به ادارات ثبت اسناد و املاک سراسر استان ارائه دهند.

وی تصریح کرد: پنج سال از اجرای این مصوبه می‌گذرد و وقت آن به اتمام رسیده است در صورتی که از اجرای طرح خیلی عقب هستیم.

شهریاری گفت: همین موضوع سبب می‌شود در برخی اراضی تداخلاتی ایجاد شود و دست‌اندازی‌هایی بر منابع طبیعی و اراضی ملی صورت بگیرد چون اسناد تک برگ مشخصی ندارد.

وی افزود: ابتدای سال جاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکاتباتی را با استانداران و روسای دادگستری‌های استان‌ها انجام داد که برای اجرایی شدن دستورالعمل تعیین تکلیف اسناد اراضی درخواست همکاری شده است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی گفت: در این خصوص در استان نیز ابلاغیه به همه دستگاه‌های اجرایی استان ارسال شده است تا هرچه سریع‌تر نسبت به تعیین تکلیف اراضی اقدام شود.

وی بیان کرد: مجموع اراضی کشاورزی استان ۴۸۵ هزار هکتار است که تاکنون اطلاعات حدود ۲۲ هزار هکتار در مناطق ماژان، مختاران و سیوجان خوسف در لایه‌های اختصاصی بانک جمع اسناد و املاک جانمایی شده و برای مابقی اقدامی صورت نگرفته است.

شهریاری با اشاره به برنامه‌ریزی انجام شده برای تعیین تکلیف اراضی ملی استان گفت: برنامه‌ای توسط سازمان اسناد و املاک کشور برای همه استان‌ها طراحی شد که برای استان ما نیز سهمیه‌ای تا سال ۱۴۰۲ اختصاص یافته است.

وی افزود: بر اساس این برنامه تا پایان امسال باید ۳۲ هزار و ۸۷۰ هکتار نقشه کاداستر با همکاری منابع طبیعی تهیه و جانمایی شود.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی گفت: همچنین برای تثبیت اراضی تا پایان سال جاری باید ۸۲۲ هزار و ۳۹۸ هکتار از اراضی رفع تداخل و اختلاف صورت گیرد و تثبیت شود.

وی اظهار داشت: در مورد سایر دستگاه‌های اجرایی از جمله راه و شهرسازی هنوز اطلاعات جامع و دقیقی در دسترس نداریم.

شهریاری عنوان کرد: درخصوص مناطق چهارگانه محیط زیست ۱۹ قطعه شامل ۲ میلیون هکتار و درباره بستر رودخانه‌ها نیز ۱۰ هزار و ۵۱۰ هکتار در بانک جامع اطلاعاتی جانمایی شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: رویکرد اصلی ما در سال‌های اخیر در زمینه اجرای طرح کاداستر بوده است.

علیرضا نصرآبادی افزود: از مساحت بیش از ۱۵ میلیون هکتاری استان ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هکتار اراضی منابع طبیعی است که از این میزان ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار تاکنون سند دفترچه‌ای و تعیین تکلیف شده و چهار میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار نیز صدور کاداستر انجام شده است.

وی بیان کرد: برنامه امسال اجرای یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار کاداستر در استان است که قراردادها منعقد شده و در حال انجام است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در ارتباط با اختلاف بین منابع طبیعی و شرکت آب منطقه‌ای درخصوص بستر و حریم رودخانه‌ها اظهار داشت: براساس قانون انفال و اراضی ملی بستر و حریم رودخانه‌ها در مالکیت دولت است که نماینده دولت نیز سازمان جنگل‌ها است و شرکت آب منطقه‌ای متولی حفاظت و نظارت بر این عرصه‌ها هستند.

 

 

 

 

 

 

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس:
تهدید هواپیمای ایرانی توسط آمریکا بی پاسخ نمی ماند2-7
خسروی با بیان اینکه بالاترین معروف، حفظ نظام جمهوری اسلامی است، گفت: هم دولت، مجلس و قوه قضائیه باید به وظایف خود عمل کنند و دشمن شادکن نشوند؛ امروز ایران به قدرت بالایی رسیده است و ما تهدید هواپیمای ایرانی توسط آمریکا را بی پاسخ نمی گذاریم.

«حسین خسروی» شامگاه (شنبه 5 مرداد) در جمع نمازگزاران مسجد صدیقه طاهره(س) بیرجند اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر یکی از بالاترین واجبات خدا است؛ اگر این موضوع را فراموش کنیم شاهد خالی شدن مساجد خواهیم بود.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس با بیان اینکه اهمیت امر به معروف و نهی از منکر را باید درک کنیم، افزود: محدوده امر به معروف و نهی از منکر بسیار وسیع است و تمام مسائل کوچک و بزرگ زندگی ما را شامل می شود و روایات و آیات بسیاری در این زمینه وجود دارد و احکام، اخلاق، عقاید، مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را امر به معروف و نهی از منکر در بر می گیرد.

خسروی با اشاره به اینکه امروز مراعات مسائل بهداشتی برای مقابله با این ویروس منحوس یکی از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر محسوب می شود، ادامه داد: امروز 6 ماه از شیوع این ویروس می گذرد و اگر رعایت نکنیم آمار فوتی ها همچنان بالا خواهد بود و ما باید بگوییم که حداقل ماسک را بزنند و برای مقابله با این ویروس تجمعات، عروسی ها، مراسمات عزا را برگزار نکنیم و ما در این زمینه مسئول هستیم.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس با تاکید بر اینکه بالاترین معروفی که باید دنبال آن باشیم حفظ نظام جمهوری اسلامی است، افزود: هر کسی در حیطه اختیارات خودش باید رعایت کند و مردم ایران در این 40 سال در هیچ جا کم نگذاشتند و سرافراز هستند؛ ای کاش ما مسئولان هم پایبند عملی بودیم و مردم ایران اعتقاد بالایی به انقلاب و اسلام دارند و پای انقلاب و اسلام ایستاده اید و امیدواریم ما مسئولان هم به وظایف خود به خوبی عمل کنیم.

وی با بیان اینکه امروز می بینیم که قوه قضائیه با اجرای عدل علوی بین آقازاده و غیراقازاده فرقی نمی گذرد، گفت: امروز قوه قضائیه طعم عدالت قضایی را به مردم می چشاند و اگر این عدالت در همه جای دنیا پیاده شود قطعا همه جای دنیا به بهشت تبدیل می شود و امروز ما مسیر عدالت را به شکرانه خدا می بینیم و امیدواریم این عدالت هم در دولت و هم در مجلس تداوم یابد.

خسروی با توجه به اینکه در مجلس باید کارهای عمرانی انجام شود، افزود: امسال مقدمات یک طرح در دستور کار داریم تا به وضعیت معیشت مستضعفان و خانواده های شهدا رسیدگی کنیم.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس در پایان بیان داشت: دشمن به دنبال یک فرصت برای نفوذ است و هم دولت، مجلس و قوه قضائیه باید به وظایف خود عمل کنند؛ امروز ایران به قدرت بالایی رسیده است و ما این کار تهدید کردن هواپیمای ایرانی توسط آمریکا را بی پاسخ نمی گذاریم.

 

همزمان با هفته دولت محقق می شود؛
گازرسانی به ۹ واحد تولیدی و شهرک شهید رحمانی خوسف2
فرماندار خوسف گفت: گاز رسانی به ۹ واحد تولید و شهرک شهید رحمانی خوسف تا هفته دولت به بهره برداری می رسد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستاناز خوسف، «محمد شفیعی» امروز (4 مرداد) در ستاد تسهیل و روفع موانع تولید شهرستان خوسف که با حضور «عباس جرجانی» سرپرست سازمان صمت و «مهدی پارسا» مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان جنوبی برگزار شد، اظهار کرد: آبرسانی به کارخانه چدن خوسف به صورت 100 درصدی انجام می شود.

فرماندار خوسف با اشاره به مشکلات کارخانه چدن خوسف و تعطیلی چندماهه آن، گفت: این کارخانه به صورت مرحله ای راه اندازی شده است و طبق گفته سرمایه گذاری چینی این کارخانه، کوره این کارخانه ظرف 20 روز آینده راه اندازی خواهد شد.

شفیعی با بیان اینکه پرداخت تسهیلات اولویت نخست کارخانه چدن نیست، افزود: برای تهیه مواد اولیه در ماه های آینده، 10 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه مشکل آب شرب بزرگترین کشتارگاه شرق کشور هنوز حل نشده است، گفت: در این خصوص شرکت آب و فاضلاب سال گذشته قول مساعد داده ولی هنوز عملیاتی نشده، لذا این مشکل باید از سوی این شرکت رفع شود.

فرماندار خوسف تصریح کرد: گاز رسانی به  9 واحد تولیدی خوسف با اعتبار 410 میلیون تومان تا هفته دولت و گاز رسانی به 46 روستای خوسف تا پایان امسال انجام می شود.

افزایش ۹۸ درصدی صادرات کالا از گمرکات خراسان جنوبی3-7

افزایش ۹۸ درصدی صادرات کالا از گمرکات خراسان جنوبی

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی از صادرات ۱۸۶ میلیون دلار کالا از گمرکات استان طی چهارماهه سال جاری خبر داد و گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۸ درصد افزایش داشته است.

محمد علی خاشی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به عملکرد چهارماهه نخست سال جاری بیان کرد: مجموع کالاهای صادراتی خروجی از طریق گمرکات استان از نظر ارزشی ۱۸۶ میلیون و ۱۱۳ هزار دلار و از نظر وزنی یک میلیون و ۴۹ تن بوده است.

وی ادامه داد: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش ۹۸ درصد و از لحاظ وزن ۴۳ درصد افزایش داشته است.

خاشی با اشاره صادرات قطعی از گمرکات بیرجند، ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه مرزی ماهیرود اظهار کرد: از ابتدای سال جاری هزار و ۵۷۳ فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش ۳۵ میلیون و ۶۴۸ هزار و ۱۳۸ دلار و به وزن بالغ بر ۴۷۳ هزار و ۴۰۷ تن تنظیم شده است.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی ادامه داد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد اظهارنامه ۲۶ درصد، به لحاظ ارزش ۱۷ درصد و از نظر وزن ۱۵ درصد افزایش را داشته است.

خاشی اظهار کرد: صیفی‌جات، سیمان، هیدروکربن حاصل از بازیافت خاک‌های مستعمل رنگ بر، کاشی و سرامیک، روغن سوخت تقطیری، گازوئیل، نخود آبگوشتی، هیدروکربن سبک، نمک و تخم مرغ خوراکی عمده اقلام صادرات قطعی گمرک استان بوده است.

وی افزود: همچنین عمده این اقلام به کشور افغانستان، عراق، ترکیه، آذربایجان و تایوان صادر شده است.

خاشی با اشاره به صادرات ماده ۱۱۶ بیان کرد: پنج هزار و ۲۹۸ فقره پروانه به ارزش ۱۵۰ میلیون و ۴۶۴ هزار و ۸۷۹ دلار به وزن بیش از ۵۷۵ هزار تن ارائه شده است.

وی ادامه داد: این میزان نسبت به چهارماهه مشابه سال گذشته از نظر تعداد پروانه ۵۳ درصد، از نظر ارزش ۱۳۷ درصد و از نظر وزن ۷۷ درصد افزایش داشته است.

خاشی بیان کرد: عمده اقلام خروجی موضوع ۱۱۶ شامل شیشه، سیمان، خوراک آماده طیور و ایزوگام بوده است.

 

 

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور