پیام شهروند

سلام خسته نباشید به مسولین که واقعا حق الناس و بیت المال نمی شناسند خدا وکیلی تو معصومیه بعد سرعت گیر کی یک سرعت گیر دیگه نصب میکنه با این آسفالتای نمونتون واقعا پروفسرین ها کدوم دانشگاه مدیر پروژه هاتون درس خوندن ماهم بریم

با سلام
18سال پیش ماشینم زورگیری شده اماهنوزبلاتکلیفم

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

یادداشت/ کرونا و مشکلات بانکی

سیستم بانکی و گرفتاری‌های کرونایی مردم؛ یار شاطر یا بار خاطر؟

کارکنان بانک‌ها از جمله کسانی بودند که در روزهای پرمشغله پایان سال گذشته، درست هنگامی که شیوع کرونا اوج می‌گرفت، به شکلی جدی با خطرات ابتلا به این بیماری دست و پنجه نرم کردند. علاوه بر آن نظام بانکی برای کاهش فشارهای معیشتی بر مردم تمهیداتی خاص را در پیش گرفت. با این حال این تمهیدات از انتقادات برکنار نبوده‌است.

بانک‌ها به دلیل آمد و شد شمار زیادی از شهروندان به یکی کانون‌های انتقال کرونا مبدل شدند. محوطه بانک‌ها به دلیل شلوغی آخرین ماه سال و سر و کار داشتن کارمندان و مشتریان با اسکناس‌های آلوده از همان ابتدا محیط‌هایی پرخطر اعلام شد و بسیاری از رسانه‌ها هم از قربانی شدن تعدادِ به نسبت زیادی از کارکنان بانک‌ها خبر دادند. با این حال، لزوم ارائه خدمات بانکی به مشتریان و واحدهای تجاری، خدماتی و تولیدی سبب شد تا بانکی‌ها بیش از سایر مشاغل و کارمندان بر سر کارِ خود حاضر شوند.

سیستم بانکی علاوه بر اینکه کارگزارانش در عرصه خدمات‌رسانی حاضر بودند کوشید در راستای سیاست‌های دولت تا حد امکان باری را از دوش مردم در روزگار کرونایی بردارد.

یکی از تمهیدات نظام بانکی مهلت دادن به مشتریانی بود که کسب و کارِ آنان با شیوع کرونا به خطر افتاده بود به طوری که طی ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت ماه مقرر شد این مشتریان از پرداخت اقساط بانکی و جرایم دیرکرد معاف شوند.

روابط عمومی بانک مرکزی بیست و سوم فروردین اعلام کرد: بعد از شیوع ویروس کرونا به منظور حمایت از اقشار مردم، تعویق پرداخت اقساط وام‌های قرض الحسنه از سوی بانک مرکزی در دستور کار بانک‌ها قرار گرفت و در همین راستا ضمن راه‌اندازی سامانه ثبت شکایت احتمالی وام‌های قرض الحسنه، سیستم اتوماتیک برداشت اقساط بانک‌ها اصلاح شد.

علاوه بر آن دولت از اعطای وام یک میلیون تومانی به سرپرست خانوارهای یارانه‌بگیر خبر داد؛ ماجرایی که البته با حواشی و فراز و نشیب‌هایی مواجه شد. برخی به مقایسه میزان کمک سایر دولت‌ها به شهروندان و پرداختند و گروهی هم سود ۱۲ درصدی این وام را به دستمایه‌ای برای طرح انتقاد علیه دولت مبدل ساختند.

پس از آن بود که حجت الاسلام «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری در جلسه روز بیست و ششم فروردین ستاد اقتصادی دولت اعلام داشت مقرر شده تسهیلات یک میلیون تومانی به وام قرض‌الحسنه تبدیل شود و سودی که از مردم قرار بود گرفته شود، دولت برعهده بگیرد.

پس از این کش و قوس‌ها بالاخره از نخستین روزهای اردیبهشت‌ماه این وام در اختیار سرپرستان خانوارها قرار گرفت تا اقساط آن به صورت تدریجی از یارانه پرداختی آنان کسر شود.

البته این کش و قوس‌ها با اعطای وام پایان نیافت. بسیاری از ناچیز بودن اعتبار یک میلیونی گفتند و برخی هم از تجربیات خاص خود از گرفتن وام نظیر خانوارهایی که حساب‌هایشان را از هم جدا کرده و بیش از یک وام به آن‌ها تعلق گرفت. برای آن‌هایی هم که از وام یک میلیونی جا مانده بودند وزیر کار اعلام داشت تا پایان این هفته به ۵میلیون و ۱۸۳هزار خانوار باقی‌مانده که پیامک‌های آن‌ها دریافت شده است، این تسهیلات ارائه می‌شود. همچنین حدود ۵۰هزار میلیارد به‌شرط حفظ اشتغال موجود در اختیار بنگاه‌ها قرار خواهد گرفت.

در خصوص وام یک میلیون تومانی رئیس‌جمهوری به انتقادات چنین پاسخ گفت: ۲۴ هزار میلیارد تومان وام یک میلیون تومانی برای مردم در نظر گرفته شد. ممکن است بگویند که یک میلیون پول زیادی نیست اما باید بدانیم که خیلی‌ها به همین پول نیاز دارند.

به گفته روحانی ما به اندازه ای که توانایی داشتیم پرداخت کردیم. البته مردم می‌گویند دولت بیشتر پرداخت کند، مگر پول ندارد؟ دولت می‌تواند بیشتر پول بدهد اما باید عواقب آن را هم دید. اگر پول بیشتری در اختیار مردم باشد آن وقت عواقب نقدینگی آن چیست؟

صرف نظر از مقدورات و محذورات دولت در ارائه تسهیلات اینچنینی به شهروندان و بنگاه‌ها و پیامدهای آن، مساله‌ای که به صورت ویژه خود را در بحبوحه کرونا نشان داد، برخی ضعف‌ها و مشکلات سیستم بانکی بود.

هر چند روحانی اعلام داشته خیلی‌ها به همین پول نیاز دارند، دست برخی به دلیل معدودی اقساط معوق از اعتبار یک میلیون تومانی کوتاه ماند و سیستم‌های بانکی به محض واریز اعتبار اقدام به برداشت از حساب سرپرستان خانوارها کردند. این موضوع حتی در رسانه‌های فارسی زبان خارجی نیز بازتاب یافت و تعدادی از مخاطبان پیام‌ها و تصاویری با مضمون مسدود شدن این اعتبار و تخصیص آن به اقساط معوقه و جرایم آن به این رسانه‌ها ارسال کردند.

این در حالی است که روحانی یکشنبه ۳۱ فروردین در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا اظهار داشته‌بود: افرادی که وام می‌گیرند چون از بانک وام می‌گیرند یک مقرراتی دارد که به هر حال کسی که می‌خواهد وام بگیرد باید چک برگشتی و معوقات نداشته‌باشد و همه این شرایطی که دارد در این وام‌ها نباید مدنظر قرار بگیرد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − یک =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور