پیام شهروند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

گزارش / چرا در دوران رعایت فاصله گذاری اجتماعی ، «صف های مهریه» پر ازدحام شدند؟

چرا در دوران رعایت فاصله گذاری اجتماعی ، «صف های مهریه» پر ازدحام شدند؟

در دورانی که «فاصله گذاری اجتماعی» به عنوان یک اصل بر همه امور حاکم شده و موجب تغییر و اصلاح بسیاری از رفتارها و سنت ها گردیده اما گویا جاهایی وجود دارد که این اصل در آنجا حاکم نشده است. هنگامی که تصویر ازدحام در ادارات ثبت اسناد جهت دریافت اجراییه برای وصول مهریه در فضای مجازی منتشر شد این نکته به اذهان متبادر گردید که گویا عده ای حاضر هستند با عدم رعایت این اصل و به هر قیمتی که شده به سایر حق و حقوق خود دست یابند.

در دورانی که «فاصله گذاری اجتماعی» به عنوان یک اصل بر همه امور حاکم شده و موجب تغییر و اصلاح بسیاری از رفتارها و سنت ها گردیده اما گویا جاهایی وجود دارد که این اصل در آنجا هنوز حاکم نشده است. هنگامی که تصویر ازدحام در ادارات ثبت اسناد جهت دریافت اجراییه برای وصول مهریه در فضای مجازی منتشر شد این نکته به اذهان متبادر گردید که گویا عده ای حاضر هستند با عدم رعایت این اصل و به هر قیمتی که شده به سایر حق و حقوق خود دست یابند.
به گزارش «تابناک» مهریه در واقع یکی از حقوق اقتصادی زن ، است که به موجب عقد ازدواج به او تعلق می گیرد . به موجب عقد ، زن مالک مهریه خواهد شد و می تواند در هر زمانی که بخواهد آن را مطالبه کند . به علاوه اینکه زن از حق حبس در مطالبه مهریه نیز برخوردار است .

در همین زمینه ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی اشاره دارد: «به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید». در واقع ماده مذکور به این مفهوم اشاره دارد که زوجه در هر زمان که اراده کن می تواند مهر خود را مطالبه کرده و زوج نیز پس از مطالبه زن، باید آن را به وی بپردازد.

نکته‌ای که وجود دارد و اغلب افراد به آن توجه ندارند این است که بسیاری از افراد تصور می‌کنند که نمی‌توانند مهریه‌ای بیش از ۱۱۰ سکه تعیین کنند و یا تعیین سکه به بیش از مقدار ذکرشده کاری عبث و بیهوده‌ای است. در صورتی که اگر زن بتواند توانایی مالی مرد برای پرداخت مهریه را ثابت کند، می‌تواند مهریه را به هر میزان که باشد، دریافت نماید. حتی اگر تعداد سکه‌های مهریه به ‌اندازه سال تولد زوجه باشد

یکی از راه حل های قانونی برای مطالبه مهریه ، دریافت اجراییه از طریق ادارات ثبت است که گرچه دارای هزینه بیشتری بوده اما به دلیل فوری بودن و عدم نیاز به محاکم قضایی تمایل زیادتری نسبت به آن وجود دارد و این تمایل به همراه دلایل دیگری چون کاهش درآمد خانوارها ، افزایش قیمت سکه ، مشکلات اجتماعی و فرهنگی کهنه در امر ازدواج و.. همه و همه ذست به هم دادند تا در دورانی که هر روزه شاهد آمارهای سه رقمی فوت شدگان بر اثر کرونا هستیم صف های صویل و پر اردحامی برای دریافت مهریه شکل بگیرد.

البته در همین ارتباط ذبیح الله خداییان در گفت‌وگویی درباره علت ازدحام جمعیت در ادارات اجرای اسناد رسمی جهت وصول مهریه اظهار کرد: علت ازدحام این است که در قانون برنامه ششم توسعه مقرر شده مفاد اسناد رسمی لازم‌الاجرا فقط از طریق واحدهای اجرای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام شود و بر این اساس مردم بدوا از ورود به محاکم برای پیگیری این امور ممنوع شدند.همین عامل باعث شد تعداد پرونده‌های ورودی به واحدهای اجرای سازمان ثبت اسناد چندین برابر شود و موجب تراکم کار در واحدهای اجرا شد.
چرا در دوران رعایت فاصله گذاری اجتماعی ، «صف های مهریه» پر ازدحام شدند؟

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مهم‌ترین و اصلی‌ترین اقدام در این حوزه را الکترونیکی کردن اجرای مفاد اسناد رسمی می داند و معتقد است نتیجه الکترونیکی شدن تمام فرایندهای اجرا، تسریع در رسیدگی و کاهش زمان اجرای مفاد اسناد رسمی خواهد بود و این کار از طریق برون‌سپاری پذیرش تقاضای اجرای مفاد اسناد رسمی لازم‌الاجرا به دفاتر اسناد رسمی صورت گرفته است.

خداییان به تشریح اجرای مفاد اسناد رسمی به صورت الکترونیک پرداخت و گفت: در اجرای این طرح از تشکیل پرونده فیزیکی در واحدهای اجرای ثبت خودداری شده و متقاضیان برای اجرای مفاد اسناد رسمی به دفاتر اسناد رسمی که به وفور و در دسترس هستند مراجعه کرده و نسبت به ثبت درخواست خود اقدام می‌کننددر این فرایند، متقاضیان اسناد و مدارک خود را به دفاتر اسناد رسمی می‌دهند و دفاتر نسبت به اسکن از اسناد و مدارک اقدام کرده و اسناد مربوطه را به صورت الکترونیکی به واحدهای اجرای احکام ارسال می‌کنند و در این واحدها نسبت به تشکیل پرونده الکترونیکی اقدام می‌شود.

خداییان با بیان اینکه در هر مرحله نتیجه کار به صورت الکترونیکی ابلاغ می‌شود توضیح داد: چنانچه واحدهای اجرا موفق به شناسایی اموالی از مدیون شوند، نسبت به توقیف اموال اقدام می‌کنند و از محل این اموال طلب پرداخت می‌شود. اگر هم اموالی شناخته نشود به بستانکار اعلام می‌شود تا اگر خود او از مدیون اموالی می‌شناسد معرفی کند و در صورتی که طلبکار نیز اموالی نشاسد، اعلام می‌شود تا بعد از این مراحل به محاکم قضایی مراجعه کند .اجرای مفاد اسناد رسمی به صورت الکترونیکی هم اکنون در حال انجام است و افراد باید ابتدا در سامانه ثنا ثبت نام کنند.

اما جدا از اظهارات این مقام مسئول نباید کتمان کرد که علت اساسی ایجاد چنین صفوفی را باید در جاهای دیگر پیداکرد. وقتی با شیوع کرونا خیلی از کسب و کارها دچار رکود و کسادی شدند و درآمد خانوارها شدیدا کاهش یافت و یا وقتی افزایش سر سام آور قیمت سکه باعث شکل گرفتن تفکرات مضر برای عدم ادامه زندگی در بین زوجین شد و یا حتی هنگامی که قانون ضمانت کیفری برای دریافت 110 سکه از مهریه ها با شرایط جدید مورد توجه قرار نگرفتند باید منتظر تشکیل چنین صف هایی چه در داخل ادارات ثبت یا محاکم دیگر قضایی می بودیم.

وقتی در قانون برنامه ششم توسعه بدون در نظر گرفتن زیرساخت های الکترونیکی ، چنین الزامی برای مطالبه اسناد رسمی لازم الاجرا در نظر گرفته شد یا وقتی از تربیت نیروی انسانی متخصص و تشکیل دفاتر به تعداد مورد نیاز غافل شدیم باید متوجه می شدیم که همه این بی توجهی ها در روزگاری به نام دوران حاکمیت «فاصله گذاری اجتماعی» بالاخره دامن گیر ما خواهد شد!

آمریکا و قدرت‌نمایی خیالی روی آب

تهران- ایرنا- آمریکا همزمان با ناکامی چندباره در شورای امنیت برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، مدعی توقیف چند نفتکش متعلق به جمهوری اسلامی شده‌است؛ خبری که بلافاصله تکذیب شد و ناظران آن را ادامه جنگ روانی و ناشی از شکست‌های پی در پی کاخ سفید در آستانه انتخابات ۲۰۲۰ ارزیابی می‌کنند.

در روزهای گذشته که شاهد تداوم و تشدید تقابل‌جویی آمریکا هستیم، وزارت دادگستری این کشور در بیانیه‌ای مدعی توقیف چهار نفتکش ایرانی شده که می‌گوید حامل ۱.۱۱۶ میلیون بشکه نفت خام بوده‌اند.

این ادعا قبل از وزارت دادگستری آمریکا در روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» نیز مطرح شده‌ و این روزنامه نوشته‌بود که چهار کشتی مذکور به نام‌های «لونا»، «پاندی»، «برینگ» و «بلا» طی روزهای اخیر در آب‌های آزاد توقیف شده‌اند و اکنون در حال انتقال به سمت شهر «هیوستون» در ایالت تگزاس هستند.

بررسی‌های انجام گرفته از مواضع مسئولان جمهوری اسلامی گرفته تا گزارش‌های خارجی از کذب خبر توقیف نفتکش‌های متعلق به ایران حکایت می‌کند. از آن جهت بسیاری این اقدام آمریکا را یک جنگ روانی بی‌پایه قلمداد می‌کنند که ترامپ قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو به راه انداخته‌است.

از نگاه کارشناسان این ادعا از آن جهت بی‌اساس است که کشتی‌های مورد نظر حامل پرچم ایران نبوده‌ و کادر هدایت‌کننده آنها نیز ایرانی نبوده‌اند. ضمن اینکه در بارنامه آنها نیز اشاره‌ای به نام ایران به عنوان منبع صادرات محموله نشده‌است.

در این ارتباط، «حجت سلطانی» سفیر ایران در ونزوئلا در واکنش به این ادعا در صفحه توییتر خود نوشت: یک دروغ و جنگ روانی دیگر از دستگاه تبلیغاتی امپریالیسم آمریکا. نه کشتی‌ها ایرانی هستند و نه مالک یا پرچم آن‌ها ارتباطی به ایران دارد. ترامپ تروریست نمی‌تواند حقارت و شکست خود در برابر ملت بزرگ ایران را با تبلیغات دروغین جبران کند.

طنز ماجرا آنجا است که در گزارش «وال‌استریت‌ژورنال» نیز آمده‌است که مالکیت این کشتی‌ها یا حق بهره‌بردار ی از آن‌ها به فردی به نام «جورج جیالوزگولو» و پسر او «ماریوس» تعلق دارد. اما این رسانه و مقامات آمریکایی در صددند تا این پرونده را به سپاه پاسداران در راستای سیاست فشار حداکثری بر تهران نسبت دهند.

به باور ناظران اگر آمریکا خواستار تنش جدی با ایران است و قصد تبلیغات و جوسازی ندارد باید چند ماه پیش کشتی‌های حامل سوخت ایران به ونزوئلا را توقیف می‌کرد که در تعلق آنها به ایران شک و شبهه‌ای وجود نداشت.

نفت‌کش‌های ایرانی حامل بنزین صادراتی فروخته شده به ونزوئلا حدود ۲ ماه قبل، با وجود تهدیدات مکرر آمریکا محموله های خود را در بنادر ونزوئلا تخلیه کردند و به جمهوری اسلامی ایران بازگشتند. در آن زمان در جریان صادرات نخستین محموله بنزین و تجهیزات فنی ایرانی به ونزوئلا کشتی‌ها با پرچم، بارنامه و بیمه ایرانی اعزام شده‌بودند.

از نگاه تحلیلگران، اعزام موفقیت‌آمیز نخستین محموله صادراتی ایرانی به ونزوئلا اوج اقتدار و قدرت ایران را به نمایش گذاشت که جمهوری اسلامی ایران به رغم تهدیدات مکرر آمریکا این ماموریت را به انجام رساند.

در روزهای پایانی اردیبهشت‌ماه بود که مقامات آمریکایی برای فشار بیشتر بر تهران و کاراکاس به منظور جلوگیری از فروش نفت ایران به ونزوئلا از اعزام چهار ناو جنگی نیروی دریایی به همراه هواپیمای «پی ۸ پوسایدون» از اسکادران VP-۲۶ به منطقه کارائیب خبر دادند.

در واکنش به اعزام ناوهای جنگی آمریکا «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد که «هرگونه تهدید علیه نفتکش‌های ایرانی با واکنش فوری و قاطع ایران مواجه خواهد شد و دولت آمریکا مسئول عواقب آن است. ضمن اینکه افزون بر نامه هشدارآمیز «محمدجواد ظریف» به دبیرکل سازمان ملل، سفیر سوئیس در تهران نیز احضار شد از آن جهت که سفارت سوئیس حافظ منافع دولت آمریکا در ایران به شمار می‌آید.

نمونه دیگر اقتدار ایران را در رویارویی با آمریکا می‌توان در قضیه توقیف نفتکش «گریس۱» در تنگه جبل‌الطارق مشاهده کرد که دادگاه عالی جبل‌الطارق با بی‌اعتنایی به فشارها و درخواست رسمی آمریکا برای تمدید توقیف نفتکش مذکور، حکم آزادی آن را صادر و آمریکا را از همراهی خود مایوس کرد.

از آنجا که نفت‌کش‌های توقیف شده کنونی متعلق به ایران نیست، تلاش و هشداری نیز از سوی مقامات جمهوری اسلامی صورت نگرفته‌است.

تکاپوی آمریکا برای ظاهرسازی و نشان دادن برتری خود در تنازع با ایران در آستانه انتخابات، ارتباط تنگاتنگی با تصمیمات اخیر شورای امنیت در ارتباط با تحریم‌های تسلیحاتی ایران دارد. باوجود تکاپوی چند ماهه آمریکا و نماینده این کشور در شورای امنیت برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، بالاخره دیروز جمعه شورای مذکور تصمیم خود را در این باره اعلام کرد.

عصر دیروز قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران با  ۱۱ رای ممتنع (بلژیک، استونی، فرانسه، آلمان، اندونزی، نیجر، سنت ویسنت، آفریقای جنوبی، تونس، انگلیس و ویتنام)، ۲ رای موافق آمریکا و جمهوری دومینیکن و ۲ رای مخالف روسیه و چین به تصویب نرسید.

با این تصمیم شورای امنیت اوج استیصال و درماندگی آمریکا به جهانیان مخابره شد؛ آمریکایی که برای تصویب قطعنامه‌های مکرر در فضای پیشابرجام علیه ایران مسیر همواری در پیش رو داشت و ۶ قطعنامه سنگین علیه جمهوری اسلامی وضع و تصویب کرد، اینک خود را در تقابل با ایران تنها می‌بیند.

در همین ارتباط بود که حجت‌الاسلام «حسن روحانی» رییس جمهوری بعد از ناکامی آمریکا در نشست شورای امنیت تاکید کرد «اولین بار است که آمریکا قطعنامه‌ای به سازمان ملل بیاورد و یک کشور که یک سوم یک جزیره است به آن رای می‌دهد. کار آمریکا را ببینید به کجا رسیده‌است. برجام نیمه جان روبروی آمریکا ایستاد و آن را شکست داد.»

 

 

 

بیماری‌های روحی ناشی از کرونا واکسن ندارد

تهران- ایرنا- “مهسا جندقی” روانشناس و مسئول کمیته‌ خودمراقبتی انجمن حمایت از کودکان معتقد است که مشکلات خانواده‌ها به دلیل کرونا جدا از تاثیرات کوتاه‌مدتی که روی روان کودکان به جا می‌گذارد، تاثیرات بلندمدتی هم با خود همراه دارد. اگر کودک ما در دوران کرونا دچار اختلال وسواس یا افسردگی یا مسائلی از این قبیل بشود، دیگر واکسن هم نمی‌تواند این مشکلات را حل کند.

 “کووید ۱۹” ویروسی است که از ابتدای شیوع تا کنون هنوز ابعاد گسترده ای از آن ناشناخته مانده است. روزهای نخست ورود این ویروس به زندگی مردم ، گفته می شد که کرونا با کودکان کاری ندارد،  اما کمی که گذشت محققان اعلام کردند که کودکان نیز به کرونا مبتلا می شوند  اما تنها تعداد کمتری به درمان شدید نیاز دارند. درمیان این بحث ها و  اما و اگرها، آنچه کمتر به آن توجه می شد، پیامدهای روانی حاصل از این بیماری بر روی روح و روان کودکان بود.

برای روشن ترشدن پیامدهای اپیدمی کرونا بر روان کودکان،  پژوهشگر ایرنا گفتگویی اختصاصی با “مهسا جندقی” روانشناس و مسئول کمیته‌ خودمراقبتی انجمن حمایت از کودکان انجام داده است.  در این گفت و گو  جندقی ابتدا به مشکلاتی که این بیماری به صورت کلی برای مردم ایجاد کرده می پردازد. سپس تاثیرات این مشکلات بر روی کودکان را بررسی کرده و در نهایت مجموعه ای خلاصه شده از راه کارها را برای بهبود وضعیت کودکان در این برهه زمانی را  ارائه می دهد.

هم‌بستگی مثبت بین افزایش  فقر و خشونت

مهسا جندقی بعد از توضیح مختصری پیرامون مسائل و مشکلاتی که ویروس کرونا در خانواده ها ایجاد کرده می گوید: بخشی از مشکلات روحی – روانی به وجود آمده به  شیوع این بیماری بر می گردد به مسائل اقتصادی همچون بیکار شدن بعضی از افراد خانواده یا کاهش درآمد برمی‌گردد که  این به خودی خود باعث نگرانی، اضطراب و تنش در خانواده می شود. اما این  وضعیت یک محصول جانبی دیگر هم دارد و آن بالا رفتن  خشونت و پرخاشگری است.

رابطه فقر و خشونت یک رابطه اثبات شده است. پژوهش های زیادی این را اثبات کرده اند که یک هم‌بستگی مثبت بین افزایش  فقر و خشونت وجود دارد.  بنابراین در بسیاری از خانواده هایی که  در اوضاع کنونی تحت تاثیر این مساله قرار گرفته اند، آمار خشونت،  پرخاشگری، خشم و آزارها بالا رفته که اینها   از مشکلات جدی می باشند.

از آینده نامعلوم و نداشتن فرصت سوگواری تا انزوا

این روانشناس معتقد است که نگرانی از آینده وقتی با از دست دادن همراه شود باعث اضطراب، افسردگی و انزوایی از جنس عاطفی – روانی می شود. وی در این باره می گوید: احساس مشخص نبودن آینده، احساس بدی است.  این که ما کنترلی روی آینده مان نداریم ، برای همه آدم ها نگران کننده است و پیش بینی ناپذیربودن اتفاقی که برای ما خواهد افتاد باعث نگرانی، اضطراب، افسردگی و مسایلی از این قبیل می شود.مساله دیگر  از دست دادن عزیزان و ناتوانی در برگزاری مراسم های سوگواری که خودش می تواند تاثیری منفی  داشته باشد.  در این شرایط نمی توان مراسم برگزار کرد و فرصت سوگواری فراهم نمی شود و این اتفاق ها  خیلی سخت است . تعطیل شدن یا کم شدن تفریحات جمعی  مثل دورهمی ها،سینما و سفر رفتن همه این ها باعث گردیده ما دچار انزوایی از جنس عاطفی ، فیزیکی و روانی  بشویم. حتی همان ممنوعیت روبوسی و دست دادن خصوصا در فرهنگ ما که خیلی جدی و پررنگ هم هست  آسیب زا خواهد بود.

مهارت‌های شناختی ضعیف کودکان در برابر مشکلات ناشی از کرونا

جندقی می گوید: ما شاهد تنش های بیشتری در خانواده و روابط افراد نسبت به قبل از کرونا هستیم به خصوص در خانواده هایی که از قبل بین آنها این مشکلات وجود داشته است. مشغول به کار بودن یکی از والدین یا هر دو آنها ، فرصت بروز تعارض را یا کم می کرد یا به آن توجهی نشان داده نمی شد. حالا که خانواده  وقت بیشتری را  با هم می گذرانند و همه با هم در یک جا  گیر کرده اند، تعارض های که از قبل  وجود داشته ، کم کم  بروز پیدا می کند  و شرایط را  سخت تر می کند.

این روانشناس به تفاوت مهارت های شناختی کودکان با بزرگسالان اشاره کرده و می گوید: افراد بزرگسال در خانواده دارای یک سری مهارت های مقابله ای می باشند و  ظرفیت روانشناختی آن ها بیشترو خود باوری بالاتری دارند و می توانند تا حدودی با این مساله (کرونا) کنار بیایند. اماکودکان  شرایطشان بسیار متفاوت است . کودکان مهارت های شناختی ضعیفی دارند.  ناباوری آنها پایین است  و ظرفیت  شناختی آنها در حدی نیست که بتوانند  از پس این مسائل و این تنش های به وجود آمده  برآیند.

به خصوص در این شرایط  آنقدر مشکلات اساسی در خانواده پیش می آید  که توجه به بچه ها در خانواده ها کم می شود. بیکار بودن  پدر خانواده ، مشکل اجاره خانه ،  وجود دعواها و تنش های فرد ی در خانواده که دارد خشونت به خرج می دهد  و مشکلاتی از این دست  باعث می شود،  توجه به کودکان غمگین و ناراحت کم شود و حتی ممکن است کسی  اصلا متوجه ناراحتی و اضطراب بچه نشود .

رابطه‌ی از دست دادن نشاط با بالا رفتن اضطراب در کودکان

وی در پاسخ به این سوال که در وضعیت پیش آمده ، برای بچه ها چه اتفاقی می افتد؟  می گوید: بچه ها لذت های روزانه خود را از دست داده اند . مهد کودک،مدرسه و بیرون رفتن  و ارتباط با دوستان  که برنامه روزانه آنها بوده را  با هم از دست داده اند از طرف دیگر در خانواده هم تنش های زیادی  به دلایلی همچون بی پولی، بیماری یا فوت وجود دارد که مسایل سنگینی برای کودک است. کودکان از یک طرف لذت هایشان  را  از دست داده و از طرف اضطرابشان  به طرز وحشتناکی بالا رفته  است.  حالا اگر بزرگسالی مضطرب شود می تواند بروز دهد اما کودکان  ابزار بروز این اضطراب را ندارند. این اضطراب به شکل های دیگه ای ممکن است  خودش را نشان بدهد مثل  پرخاشگری، شب اداری،  گریه ، به هم ریختگی در  وضعیت خواب و غذا ،جویدن ناخن و چیزهایی از این قبیل .کودکان تمام تنش های داخل خانواده را شاهد هستند و از آنها  تاثیر می پذیرند.

وی در ادامه می گوید: این که ما فکرکنیم بچه است و متوجه نمی شود فکر کاملا اشتباهی است. کودکان از سنین  خیلی خیلی پایین متوجه اضطراب ها و  تنش های  ما می شوند. آن ها با دقت به حرف های ما گوش میکنند و با مدل خودشان برداشت می کنند .  آنها از ما یاد میگیرند.  اگر ما نتوانیم اضطراب خودمان را کنترل کنیم   و مدام مضطرب باشیم ، بچه ها هم دچار اضطراب می شوند.ارتباط مستقیمی بین این دو وجود دارد و دنیای آنها دنیای متفاوتی هست و برداشت متفاوتی می کنند.  ممکن است  در مسایل  پیش آمده در خانواه  کودکان خودشون را  مقصر بدانند همانطور که در مساله طلاق می بینیم که فرزندان طلاق حتی  در سنین بزرگسالی به این فکر می کنند که شاید آنها عامل طلاق والدینشان بوده اند.

اضطراب کودکان با شنیدن مرگ پیرترها بر اثر کرونا

جندقی می گوید: یادمان باشد کلمه «پیر» در درجه اول کودکان را به یاد پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می‌اندازد. این نوع جملات باعث نگرانی کودک از مرگ مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها می‌شود و این مسئله می‌تواند با توجه به وابستگی عاطفی کودک به بزرگ‌ترهای خانواده، باعث ایجاد اضطراب،‌ افسردگی و سایر مشکلات روان‌شناختی شود. همچنین درک کودکان از «پیری»، «جوانی» و «زمان» با درک ما متفاوت است .مثلا ممکن است کودک فکر کند که پدر و مادرش هم پیر هستند و حالا جان آنها در خطر است. یا فکر کند که خواهر و برادرش هم به زودی پیر می‌شوند و در اثر کرونا جان خود را از دست می‌دهند. این نوع افکار می‌تواند آسیب‌های روانشناختی جدی برای کودک در پی داشته باشداگر تا این لحظه مرتکب این اشتباه شده‌اید و یا کودکتان از جای دیگری «کشنده بودن ویروس کرونا» برای افراد مسن را شنیده بحث را دوباره پیش بکشید و به او بگویید:«بعضی آدم‌ها در مقابل این ویروس، قوی‌تر و بعضی ضعیف‌تر هستن و آدم‌های قوی‌تر باید مراقب ضعیف‌ترها باشن و بهشون کمک کنن. پدربزرگ و مادربزرگ هم نکات بهداشتی رو رعایت می‌کنن و حالشون خوبه. مثلا دست‌هاشون رو مرتب می‌شورن و به کسی نزدیک نمی‌شن. ما هم برای مدتی به خونه‌شون نمی‌ریم و اینجوری ازشون مراقبت می‌کنیم»

تاثیرات بلندمدت مشکلات روی روح و روان کودکان

این روانشناس با تاکید بر بلند مدت بودن تاثیر حضور کرونا بر روان کودکان می گوید: مشکلات خانواده ها جدا از تاثیرات کوتاه مدتی که روی روان کودکان  به جا میگذارد، یک سری تاثیرات بلند مدت  هم با خود همراه دارد.  اگر کودک ما در این پروسه دچار اختلال وسواس یا  افسردگی یا چیزهایی از این قبیل بشود،  دیگر واکسن کورونا هم  نمی تواند این مشکلات  را حل کند.  یعنی حتی وقتی این دوران تمام شود این مشکلات و اختلال ها ادامه پیدا خواهد کرد.

مساله مهم دیگر این است که کودکان در سنی هستند که باورهای  اساسیشان  در حال شکل گیری است  و این باورهای اساسی تا آخر عمر روی زندگی آنها تاثیرگذار خواهد بود.  باورهای اساسی درباره خودشان، زندگی،  آینده دنیا  و اگر کودک این باور در او شکل بگیرد که زندگی جای خطرناک و ناامنی است  این تا بزرگسالی با او خواهد بود  و در تمام تصمیم های او این باور اساسی موثر است.  بنابراین باید مراقب باشیم که چه پیامی را داریم به کودکمان را خواسته یا ناخواسته منتقل می کنیم.

مهم‌ترین راهکارهای محافظت از روح و روان کودکان

در پایان این گفتگو “مهسا جندقی” برخی از مهم ترین راه کارهای مقابله با پیامدهای ناشی از این بیماری بر روح و روان کودکان را چنین بیان می کند:

* اگر به دنبال آرامش کودک هستید، اول باید این آرامش را در خودتان ایجاد کنید. یادتان باشد که استرس و اضطراب، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند و شما و کودک شما را در مقابل ویروس آسیب‌پذیر می‌کند.

* به جای اینکه دائما به او بگویید که نگرانی‌اش در مورد این بیماری بی‌مورد است، احساس او را درک کنید و بپذیرید. به او بگویید که “می‌فهمم که حرف‌هایی که در مورد کرونا شنیدی حسابی نگرانت کرده. به تو حق می‌دهم که چنین  احساسی داشته باشی. اما بیا ببینیم که چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم که مریض نشویم”به او بگویید که احتمال بیمار شدن کودکان بسیار کم است و پزشکان در سراسر دنیا در تلاش هستند که دارویی برای این بیماری پیدا کنند.

* به کودک دروغ نگویید. به هیچ عنوان با قطعیت به او نگویید که قرار نیست او و نزدیکانش مبتلا به این ویروس شوند. به جای این با او از حقایقی صحبت کنید که می تواند آرامش‌بخش باشد مثل اینکه «اگر مرتب دست‌هایت را با آب وصابون شست و شو دهی ، احتمال اینکه مریض شوی  خیلی کم می‌شود». تنها چیزی که می‌توانید با قطعیت به او بگویید این است که شما برای حفظ امنیت او ، تمام تلاش خود را خواهید کرد.

* برای کودک بیماری کرونا را به عنوان یک مسئله ترسناک و غیرقابل کنترل عنوان نکنید. لزومی ندارد که برای قانع کردن کودک در راستای رعایت بهداشت، او را بترسانید. بلکه باید با او به شیوه منطقی صحبت کنید و اطلاعات مورد نیاز را به او بدهید. ترساندن کودک می‌تواند آسیب‌های روانشناختی غیرقابل جبرانی برای او به همراه داشته باشد.

* تا می توانید جلوی بچه ها  از  نگرانی ها و صحبت در باره این که نمی دانیم در آینده  چه اتفاقی خواهد افتاد خودداری کنید. در حضور آن ها درباره اخبار و شایعات مربوط به کرونا صحبت نکنید و کودک را در معرض اخبار مربوط به شیوع و آمار مرگ و میر و …قرار ندهید .

* به کودک بگویید که این یک وضعیت موقتی است. اگر چه رعایت بهداشت همیشه و در همه حال واجب است، اما شرایط فعلی مثل دست ندادن و روبوسی نکردن، در خانه ماندن و… می‌تواند برای کودک نگران‌کننده باشد. یکی از نگرانی های او ممکن است این باشد که «نکند از این به بعد باید این جوری زندگی کنیم» یا «نکند دیگر  نتوانم دوستانم را ببینم». به او اطمینان بدهید که این شرایط دائمی نیست و اوضاع دوباره به روال عادی برمی‌گردد.

* برای بچه ها یک روتین به وجود بیاورید. چرا که بخشی از اضطراب آنها ناشی از به هم خوردن برنامه های روتین آنها است . تعریف یک برنامه ریزی  جدید خیلی به آنها کمک می کند مثلا زمان مشخصی برای بازی فکری یا ورزش  که کودک یک برنامه مشخص داشته باشد و به آن پایبند باشد.

* وقت‌گذرانی و بازی کردن با کودک به او احساس آرامش می‌دهد و حواس او را از نگرانی‌ها پرت می ‌کند. سرگرم‌کردن کودک راه مناسبی برای دور کردن او از افکار تنش‌زاست. در این باره «بازی‌های فکری» می‌توانند نقش بسزایی ایفا کنند.

* کودک اطلاعات را از طرق مختلف دریافت می‌کند. گرچه والدین همواره باید بر استفاده کودک از فضای مجازی نظارت کامل و دقیق داشته باشند؛ اما ضرورت این مسئله در این شرایط دو چندان است. اجازه ندهید که کودک در معرض اخبار و شایعات و آمارهای مربوط قرار بگیرد و استفاده او از این فضاها را تا حد ممکن محدود کنید.

* بچه ها تفکر انتزاعی ندارند و خیلی از مفاهیم را در ک نمی کنند  حتی خیلی از وقت ها نمی توانند احساسات خودشان را نامگذاری کنند  و نمی دانند که چه حسی دارند .صحبت کردن با بچه ها  خیلی به آنها کمک می کند و در واقع می توانند یک مقداری از احساسات و اضطرابشان را تخلیه کنند  و حالشان بهتر شود.

 

 

 

 

 

شکست کم‌سابقه آمریکا؛ برجام هنوز زنده است

تهران- ایرنا- بامداد ۲۵ مرداد نتیجه رای اعضای شورای امنیت سازمان ملل به قطعنامه ضدایرانی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی اعلام، از شکست کم‌سابقه کاخ سفید در این شورا رونمایی و مشخص شد با وجود پنج سال تبلیغات مخالفان خارجی و داخلی، برجام همچنان زنده است.

آمریکا با آنکه به امید جلب موافقت اعضای شورای امنیت، پیش‌نویس طولانی و شدیداللحن خود را بسیار خلاصه و تلطیف کرده بود، تنها توانست جمهوری دومینیکن را با خود همراه کند و در رویدادی کم‌سابقه، بریتانیا و فرانسه، متحدان اروپایی آمریکا نیز با آن همراهی نکردند و  روسیه و چین به آن رای منفی دادند.

در شرایطی که طی روزهای اخیر بسیاری از تحلیلگران ایرانی نگران رای‌آوردن این قطعنامه بودند و رد آن را به استفاده چین و روسیه از حق وتو منوط می‌دانستند، قطعنامه مذکور اساسا حد نصاب آرا را هم نیاورد تا نیازمند وتو شود.

این رویداد از یک سو شکستی برای ترامپ بود که کمتر از سه ماه به انتخابات ریاست‌جمهوری نوامبر، پس از به نتیجه نرسیدن اهداف تحریم‌های سخت علیه ایران، دست کم به یک پیروزی تبلیغاتی نیاز داشت و از سوی دیگر مشخص شد با وجود آنکه آمریکا برای به شکست کشاندن برجام، از تمام قدرت نظامی، اقتصادی و دیپلماتیک خود استفاده کرده و بیشترین تنبیهات را علیه هر شخص حقیقی و حقوقی نقض‌کننده تحریم ایران اعمال کرده، نتوانسته جامعه بین‌المللی را اقناع کند.

نتیجه صبر و تدبیر جمهوری اسلامی

به گفته سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه، «دیپلماسی فعال» در کنار «استحکام حقوقی» برجام، دلیل این رای شورای امنیت بوده است. اما در کنار این دو دلیل و تلاش‌های موفق دیپلمات‌های کشورمان، صبر و تدبیر جمهوری اسلامی ایران در حفظ باقی‌مانده برجام، همراه با کاهش تعهدات در چارچوب برجام، عاملی بود که پایبندی ایران به تعهدات بین‌المللی را اثبات کرد و حقانیت توام با مظلومیت ایران را به رخ جهانیان کشید.

شاید از همین رو بود که حتی فرانسه و بریتانیا از اعضای دائم شورای امنیت که متحدان سنتی آمریکا به شمار می‌روند و دست‌کم در قبال مسائل ایران طی زمان‌هایی دنباله‌رو ایالات متحده بوده‌اند، با وجود تعلل در تحقق بخش‌های اقتصادی برجام، این بار نتوانستند در رای شورای امنیت با آمریکا همراه شوند.

مطابق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل، تحریم تسلیحاتی کشورمان قرار است بعد از پنج سال از تصویب برجام، در صورت پایبندی ایران به تعهدات، ۲۷ مهرماه امسال به پایان برسد و شکست آمریکا در جلوگیری از تحقق این دستاورد برجام برای ایران، نشان‌دهنده زنده بودن برجام است.

این در حالی است که «جو بایدن» رقیب دموکرات ترامپ وعده‌هایی درباره بازگشت آمریکا به برجام مطرح کرده است.

شلیک زودهنگام به مکانیسم ماشه

آمریکا قبلا گفته بود اگر پیش‌نویس این کشور علیه ایران در شورای امنیت رای نیاورد، به مکانیسم ماشه به معنای «بازگشت خود به خود تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، در صورت نقض برجام» متوسل خواهد شد. اما دیگر کشورهای حاضر در برجام با چنین برداشتی مخالفت و تاکید کرده‌اند که آمریکا در پی خروج از برجام نمی‌تواند از این مکانیسم استفاده کند؛ امری که رای‌گیری بامداد امروز نیز ظهور عملی آن بود. به نظر می‌رسد آمریکا که در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ناکام بوده، به طریق اولی توفیقی در جلب همراهی اعضای شورای امنیت برای استفاده از مکانیزم ماشه هم نخواهد داشت و روسیه، چین و ایران نیز بر این موضوع تصریح کرده‌اند.

مجید تخت‌روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل نیز درباره گام بعدی آمریکایی‌ها با اشاره به تهدید آمریکا به استفاده از مکانیسم ماشه در صورت رای نیاوردن قطعنامه اخیر گفته است: رای امروز نشان داد سیاست آمریکا یا بازی با کلماتی که می‌خواهند یک برداشت ناصواب حقوقی از  قطعنامه ۲۲۳۱ ارائه دهند، تا چه حد در سطح بین‌المللی مقبولیت دارد. وی به ایرنا تصریح کرد: رای امروز نه تنها پروژه آمریکا را در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران با شکست مواجه کرد بلکه نشان داد همراهی جامعه بین‌الملل با سوء‌استفاده از قطعنامه ۲۲۳۱ که می‌خواهد در چارچوب آن از مکانیسم ماشه استفاده کند، چقدر مقبولیت دارد. این رای خود نشان‌دهنده انزوای آمریکا در استفاده از این مکانیسم بود.

نمایندگی چین در سازمان ملل هم ناکامی آمریکا در تصویب قطعنامه را نشانه آن دانست که «یک‌جانبه‌گرایی از هیچ حمایتی برخوردار نیست و زورگویی شکست خواهد خورد.» چین ضمن حمایت مجدد از برجام، تاکید کرده از آنجا که آمریکا از آن خارج شده، دیگر عضو برجام نیست و نمی‌تواند خواهان برگشتن تحریم‌ها و اجرای مکانیسم ماشه شود.

تعهد مظلومانه نظام و نسخه تندروها

به نظر می‌رسد شکست کم‌سابقه آمریکا در شورای امنیت علاوه بر اینکه سیاستمداران مغرور در واشنگتن را متوجه اشتباه خود کرد، هشداری نیز برای مخالفان داخلی برجام است که در پنج سال اخیر، آن را هیچ و پوچ، بی‌فایده و زیان‌بار می‌دانستند و به دنبال پاره کردن یا اعلام مرگ آن بودند. مثلا یکی از نمایندگان تازه‌وارد مجلس نوشته بود: «آیا روحانی – که علیرغم بدبینی رهبری و مردم انقلابی، با کدخدا مذاکره و برجام را امضا کرد – مجبور خواهد شد قبل از رفتن، تنفس مصنوعی را از جنازه برجام جدا کند و مرگش را بپذیرد؟»

روشن است که عهدشکنی رئیس جمهوری متفاوت آمریکا و ناتوانی و بی‌ارادگی دیگر اعضای برجام، بخش اعظم دستاوردهای اقتصادی برجام را منتفی کرد. با این حال تعهد حقوقی ایران به این توافق بین‌المللی، دستاوردهای سیاسی و حقوقی برای کشورمان داشت و از همین رو تدبیر مجموعه نظام مبنی بر حفظ باقی‌مانده برجام، نتیجه خود را نشان داد.

این در حالی است که به نظر می‌رسد نسخه‌های شعاری تندروهای داخلی، گرچه می‌تواند دستمایه پست‌های توئیتری یا نطق‌های آتشین در مجلس شود، اما تجربه نشان داده نتیجه عملی در راستای حفظ منافع مردم مظلوم و رنج‌کشیده کشورمان نخواهد داشت.

از یاد نبریم که رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار خود با اعضای دولت در شهریور ۹۷ (بعد از خروج آمریکا از برجام) ضمن تاکید بر ناامیدی از اروپا به رغم ادامه مذاکرات اظهار کردند: از من هم گاهی سؤال می‌شود که شما گفتی که برجام را آتش می‌زنی، چرا آتش نزدی؟ علّتی که آتش نزدیم همین بود که گفتیم شاید بشود منافع ملّی را با آن تأمین کرد؛ وَالّا اگر آدم بفهمد که منافع ملّی تأمین نمی‌شود، ما هم آتش ‌زدن را بلدیم که این کار را بکنیم.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور