پیام شهروند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

گزارش / نظارت استصوابی و مساله جمهوریت

تهران- ایرنا- جمهوریت نظام در یکی دو دهه اخیر با فرایندی چون گسترش نظارت شورای نگهبان یا همان نظارت استصوابی پیش رفته است. این نظارت با توجه به اصول قانون اساسی باعث طرح دیدگاه‌های مختلفی درباره جمهوریت نظام شده است.

براساس اصل ۹۱ قانون اساسی؛ شش نفر فقیه عادل، آگاه به مقتضیات زمان با انتخاب رهبری و شش نفر حقوقدان با انتخاب مجلس، ماموریت پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی را به عهده می‌گیرند. براساس اصل ۹۳ قانون اساسی نیز بدون وجود شورای نگهبان،‌ مجلس شورای اسلامی اعتبار قانونی ندارد و باید کلیه مصوبات مجلس طبق اصل ۹۴ قانون اساسی به تایید شورای نگهبان برسد تا قابل اجرا باشد. همچنین طبق اصل ۹۸ قانون اساسی شورای نگهبان ماموریت دارد قانون اساسی را در صورت لزوم تفسیر کند تا اصول آن دستخوش تحریف و انحراف در برداشت قرار نگیرد.

اما این اصول همه کار شورای نگهبان در ساختار سیاسی و حقوقی ایران نیست. نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات مجلس  نیز از جمله ماموریت‌های شورای نگهبان طبق قانون اساسی است که اتفاقا بیشترین مناقشه در مورد شورای نگهبان هم در همین زمینه‌ها بروز و ظهور پیدا کرده است.

در این خصوص در اصل ۹۹ قانون اساسی آمده است «شورای‏ نگهبان‏ نظارت‏ بر انتخابات‏ مجلس‏ خبرگان‏ رهبری‏، ریاست‏ جمهوری‏، مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ و مراجعه‏ به‏ آراء عمومی‏ و همه‏ پرسی‏ را بر عهده‏ دارد»؛ دقیقا وظیفه‌ای که در پیوند مستقیم با جمهوریت نظام جمهوری اسلامی ایران است.

نوع عملکرد شورای نگهبان باعث طرح انتقاداتی در این باره شده است؛ از جمله «حسن روحانی» که در برهه‌های مختلف در این باره سخن گفته است. از منظر روحانی این عملکرد منجر به تحقق کامل اصول مربوط به جمهوریت نظام نمی‌شود. روحانی در نشست با مدیران وزارت خارجه در سال ۹۷ با طرح این موضوع که نمی‌توانیم مخالف خواست مردم ساز جداگانه‌ای بزنیم، گفت: تضمین جمهوری اسلامی ایران برای قرن‌ها در تاریخ آینده با اجرای درست اصل ۶ و ۵۹ قانون اساسی است.

رئیس جمهوری در تبیین این دیدگاه خود به اصل ششم و پنجاه و نهم قانون اساسی اشاره کرد و گفت: تضمین جمهوری اسلامی ایران برای قرن‌ها در تاریخ آینده، با اجرای درست اصل ۶ قانون اساسی است و اگر از اصل ۶ فاصله گرفتیم باید دیر یا زود خداحافظی کنیم. اصل ۵۹ قانون اساسی به عنوان بند کمکی اصل ۶ است و این اصول جمهوری اسلامی ایران را برای همیشه تضمین می‌کند.  یعنی با اجرای اصل ۵۹ و ۶ و تعهد به این اصول و البته همه اصول قانون اساسی اگر همه جهان کنار هم باشند نمی‌توانند نظام جمهوری اسلامی را تغییر دهند.

سخنان انتقادی رئیس جمهوری به عنوان مجری قانون اساسی بار دیگر ضرورت مرور نقش و جایگاه آرای مردم در قانون اساسی را ضروری کرده و در این زمینه نشان دهنده خلاء‌های جدی است.
نکته قابل تامل اینکه اصل یکصد و هفتاد و هفتم قانون اساسی دو رکن اصلی نظام یعنی جمهوریت و اسلامیّت آن را همیشگی و غیر قابل تغییر می‌داند. لذا در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هیچ‌کس و هیچ قانونی نمی تواند خللی به این دو رکن وارد کند و هر اقدامی در راستای تضعیف هر یک از این دو رکن، خلاف قانون اساسی و آرمان‌های انقلاب است.

روحانی در ادامه انتقادهای خود در مورد نظارت استصوابی و محدود کردن بٌعد جمهوریت نظام در آستانه انتخابات مجلس و با توجه به اقدام شورای نگهبان در رد صلاحیت تعداد زیادی از نمایندگان مجلس دهم و داوطلبان شرکت در انتخابات دوم اسفند هشدارهای خود را تکرار کرد.  او در همایش استانداران سراسرکشور در مورد به خطر افتادن جمهوریت نظام هشدار داد و گفت: بعضی‌ها از کلمه «رفراندوم» خوششان نمی‌آید اما پایه انتخابات ما از رفراندوم بود از همه پرسی شروع شده است. نظام ما روی رفراندوم است و پایه اصلی آن رفراندوم است و آن همه پرسی اول بود که تعیین کرد نظام ما جمهوری اسلامی است.

رییس‌جمهوری ادامه داد: همان همه‌پرسی اول بود که به ما گفت دو چیز را تا پایان این نظام مدنظر قرار دهید. اسلامیت و جمهوریت. بنابراین مردم به جمهوری اسلامی رای دادند. ما همه باید پاسدار اسلام و جمهوریت باشیم یعنی پاسدار رضایت عامه و نظر و خواست مردم باشیم. ما به همین رای دادیم. نظام ما از دهم و یازدهم فروردین ۱۳۵۸ شروع شد. و دوازدهم به عنوان روز جمهوری اسلامی اعلام شد.

وی با بیان اینکه انتصابات بزرگترین خطر برای دموکراسی و برای حاکمیت ملی است روزی است که انتخابات تشریفات شود جای دیگری انتصاب فرمایند، بعد مردم پای صندوق بروند تشریفات انتخابات را انجام دهند. خدا نکند چنان روزی برای کشور ما پیش بیاید.  بیاییم پاسدار جمهوریت هم باشیم.  کلمه “جمهوری” در قانون اساسی ما هست.  نگران هستم روزی کلمه جمهوری به جرم تبدیل شود. در قانون اساسی ما کلمه جمهوری، رییس جمهوری، جمهوریت وجود دارد. ما باید پاسدار اسلامیت و جمهوریت باشیم. همه ما باید از اسلام و جمهوریت و ایران و قانون اساسی دفاع کنیم.

در کنار رئیس جمهور به عنوان مقام دوم نظام جمهوری اسلامی جناح‌های مختلف سیاسی هم در مورد محدود شدن اعمال نظر و نقش مردم در اداره امور جامعه نگرانی‌ها جدی دارند و در سخنرانی و مصاحبه‌های خود با رسانه‌ها بارها در این زمینه دغدغه‌های خویش را مطرح کرده‌اند. با این حال در مقابل این انتقادات هم شورای نگهبان معتقد است که عملکرد این نهاد مطابق قانون اساسی بوده و تخطئی از آن صورت نگرفته است و انتقادها از خود را جوسازی سیاسی و رسانه‌ای می‌نامد.

به هرحال مشارکت مردم در انتخابات دوم اسفند هم نشان داد بخش مهمی از جامعه معتقد است که نظر و رای آن‌ها در حاکمیت بازتاب پیدا نمی‌کند و نقش انتخابات در اداره جامعه و تعیین سیاست‌ها کمرنگ شده است چرا که طبق اصل اول قانون اساسی نظام حاکم بر ایران جمهوری است و باید رای مردم در حاکمیت بازتاب متناسب با قانون اساسی پیدا کند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 4 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور