پیام شهروند

با سلام
18سال پیش ماشینم زورگیری شده اماهنوزبلاتکلیفم

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

گزارش / مسکن اجتماعی راهی برای پاک‌سازی زاغه‌ها

قمر تکاوران

مشکل مسکن در آمریکا و انگلیس، در برهه‌های زمانی مختلفی وجود داشته و مسکن اجتماعی نیز به عنوان راه‌حلی مورد توجه و تاکید این دو کشور قرار داشته است. تجربه آنهادر سیاست اجتماعی مسکن می‌تواند آموزنده باشد، هر چند در آمریکا این سیاست‌ها زمان زیادی به طول نیانجامید.

انگلیس، پیشرو در مسکن اجتماعی

انگلیس از جمله کشورهای پیشرو در زمینه مسکن اجتماعی است که اقدام به تامین واحدهای مسکونی برای گروه‌های کم‌درآمد جامعه کرد. از قدیمی‌ترین نمونه‌های مسکن اجتماعی در کشور انگلیس در قرن ۱۰ میلادی احداث شده بود که به منظور اسکان کم‌درآمدها مورد بهره‌برداری قرار می‌گرفته است. تا قبل از سال ۱۸۹۰ در انگلستان دخالت دولت در بخش مسکن، در چارچوب بهداشت عمومی انجام می‌شد. طبق آن دولت‌های محلی حق داشتند واحدهای مسکونی فرسوده و به خصوص اجاری نامناسب را تخریب کنند و بازسازی آن را از مالکان خواستار بشوند. سیاست اجتماعی مسکن از سال ۱۸۹۰ آغاز شد. دولت‌های محلی در این سال اجازه پیدا کردند که مسکن کارگری بسازند.

در این کشور به دلیل نقش تاریخی شوراها در اجرای طرح‌های مسکن عمومی، از این نوع مسکن تحت عنوان مسکن‌های شورایی (Council housing) یاد می‌شود. شرکت‌های غیرانتفاعی نیمه مستقل مسکن‌سازی مسئول ایجاد برخی از این مساکن شورایی بوده‌اند. در حال حاضر از این شرکت‌ها تحت عنوان “مالکین اجتماعی ثبت شده” یا RSLs یاد می‌شود. هرچند نام این شرکت‌ها غیرانتفاعی است اما آنها عموما نرخ اجاره‌بهایی بالاتر از مساکن شورایی وضع می‌کنند.

در انگلیس ابتدای قرن بیستم ۱۰ درصد از واحدهای مسکونی ملکی، ۸۰ درصد اجاری خصوص، ۱ درصد اجاری عمومی و ۹ درصد انواع انجمن‌های غیرانتفاعی بودند. تا نیمه دوم دهه ۱۹۵۰ مسکن‌سازی اجتماعی به صورت گسترده و با کیفیت بالا انجام می‌شد. از دهه‌ی ۱۹۶۰ به بعد هم‌زمان با رشد اقتصادی حکومت‌های محافظه‌کار، گسترش سریع سکونت ملکی را تشویق کردند و نقش این مسکن‌ها مشابه دهه‌ی ۱۹۳۰ بود. شوراهای محلی و حزب کارگر در دهه ۱۹۶۰ برای رونق مسکن اجتماعی تلاش کردند. از اواخر دهه‌ی ۱۹۷۰ حکومت محافظه‌کار فروش مسکن اجتماعی را تشویق کرد. در این کشور، شهرداری‌ها و شورای محلات نقش پررنگی در اداره مسکن عمومی و اجاره آن به اقشار کم‌درآمد ایفا کرده‌اند. در سال ۱۹۷۰ سهم واحدهای مسکونی که دولت ساخته بود، به نسبت کل واحدهای مسکونی کشور انگلیس ۵۰ درصد بود.

پس از پایان جنگ جهانی دوم، بخش عمومی فعالیت وسیعی را برای بازسازی و ساخت مسکن جدید، بوسیله‌ی دولت‌های محلی و شهرهای جدید آغاز کرد. انواع یارانه‌ها برای مالکیت مسکن پرداخت شد. در نتیجه در ابتدای دهه ۱۹۸۰ در مقطع چرخش سیاست واحدهای مسکونی ملکی ۵۷.۱ درصد، واحدهای اجاری خصوصی ۳۰.۶ درصد، اجاری عمومی ۱۰.۱ درصد، انجمن‌های غیرانتفاعی ۲.۱ درصد بود. در سال ۲۰۰۱ مسکن ملکی ۶۹.۲ درصد، اجاری خصوصی ۱۴.۴ درصد، اجاری عمومی ۹.۹ درصد و انجمن‌های عمومی به ۶.۶ درصد رسید. یعنی پس از حل نسبی مساله مسکن به تدریج از سهم مسکن اجتماعی کاسته و بر سهم مسکن ملکی و انجمن‌های غیرانتفاعی افزوده شد.

پاکسازی زاغه‌های درون‌شهری با مسکن اجتماعی

قیمت زمین اصلی‌ترین موردی است که قیمت مسکن را تعیین می‌کند. دولت انگلیس با ذخیره‌سازی زمین بوسیله‌ی مقامات محلی، برنامه‌ریزی کاربری زمین-منطقه‌بندی، کنترل مالیاتی بر بازار زمین و سوبسید کاربری و سیستم‌های مالیاتی برای کنترل قیمت زمین مساکن جدید، سعی در کاهش قیمت زمین کرد. به علاوه دولت برای صاحب‌خانه شدن اقشار کم‌درآمد تسهیلاتی چون معافیت مالیاتی و وام مسکن با نرخ بهره پایین در نظر گرفت و بعدها این خانه‌ها را با تخفیف زیاد به ساکنان‌شان فروخت.

صرف نظر از تاثیرات سیاست مسکن اجتماعی، تجربه این سیاست که در سیاست‌گذاری اکثر کشورهای اروپایی و آمریکایی دیده می‌شود، لزوم و ضرورت دخالت در بازار مسکن را به وضوح نشان می‌دهد. کشورهایی مانند انگلیس و آمریکا که از اقتصاد آزاد پیروی می‌کنند در بخش مسکن به روشنی دخالت کرده و اقدام به تنظیم بازار و تامین مسکن گروه‌های کم‌درآمد کردند. مسکن اجتماعی در انگلیس به عنوان تور ایمنی برای کم‌درآمدها و منفک از استیجار بخش خصوصی بود. در این کشور ضرورت پاک‌سازی زاغه‌های درورن‌شهری و نوسازی ساختار شهرها دلیل ایجاد مسکن اجتماعی بود که گاهی خانوارها آن را بی‌جاذبه می‌یافتند.

مسکن اجتماعی آمریکا محل بروز بزهکاری

در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم میلادی در آمریکا دخالت دولت در مساله مسکن محرومان بیش‌تر در ارائه استانداردهای ساختمان بوده است. اما پس از آن دولت به منظور تامین مسکن محرومان رو به سیاست مسکن اجتماعی آورد. بازسازی بافت‌های فرسوده بزرگ شهری از ابتدای دهه ۱۹۳۰ به بعد که در برخی از نقاط ایالات متحده محدود بوده است را می‌توان نخستین طرح‌های مسکن اجتماعی در ایالات متحده آمریکا نامید. این امر که به دلیل پاک‌سازی زاغه‌ها و کمک به کاهش بیکاری بود، منجر به بهبود شرایط زیستی و اجتماعی بافت‌های فرسوده شد. مسکن‌های عمومی در سال‌های اولیه شروع خود خیلی مورد استقبال مردم قرار گرفت. پروژه‌های اولیه مسکن اجتماعی دارای تراکم‌های خیلی زیاد نبودند اما در سال‌های بعد برج‌های چندین طبقه‌ای احداث شدند که بخشی از آن را مساکن اجتماعی تشکیل می‌داد.

در آمریکا به این خاطر ساخت مسکن اجتماعی محدود بود که اقتصاد و بازار خصوصی مسکن خیلی زود بهبود پیدا کرد. مسکن‌سازی اجتماعی راهی برای کمک به نوسازی شهری شد که بوسیله بخش خصوصی به صورت انتفاعی انجام می‌شد. از دهه ۱۹۵۰ این مسکن‌ها با کیفیت پایینی برای اسکان کم‌درآمدها ساخته شد.

در آمریکا مسکن اجتماعی تنها با کمک دولت‌های محلی ایجاد می‌شدند و این پروژه به جای اینکه در نواحی حاشیه‌ای شهرها احداث شوند، بر روی بافت‌های فرسوده و از طریق احیا و بازسازی این بافت‌ها تولید می‌شدند. یکی از مشکلات پیش روی اجرای این طرح‌ها، تخریب بافت‌های فرسوده و تخلیه ساکنین بوده است. البته طی سال‌های اخیر سیاست مسکن اجتماعی به شدت مورد بازبینی قرار گرفته است؛ چرا که از نظر بسیاری این سیاست منجر به تمرکز فقر شده و افزایش بزهکاری و جرم و جنایت را در پی داشته است. در واقع هنگامی که با احداث مسکن‌های اجتماعی در یک نقطه از شهری اقدام به اسکان گروه‌های هدف در این مسکن‌ها می‌شود، در واقع ناخودآگاه قشر خاصی از مردم که دارای دهک‌های پایین درآمدی هستند در یک منطقه کنار هم جمع می‌شوند. این شرایط منجر به تنزل منزلت اجتماعی این منطقه می‌شود و مسائل دیگری نظیر بروز بزهکاری را به دنبال دارد.

در سال ۱۹۹۳ طرح‌هایی به اجرا درآمد که در آن در جهت کاهش تراکم مجموعه‌های مسکن عمومی تلاش شده بود و نیز اجازه می‌داد تا خانوارها با سطوح مختلف درآمدی در کنار هم زندگی کنند. در واقع هدف این دسته از طرح‌ها مقابله با معضلات فرهنگی اجتماعی‌ای بود که طرح‌های مسکن عمومی با آن مواجه شده بودند. با وجود این، همچنان مجتمع‌های مسکن عمومی معروف به فساد و بزهکاری و محل تبادل مواد مخدر بودند. این امر باعث شده تا دولت فدرال آمریکا قانونی مبنی بر اخراج برخی ساکنین بزهکار از مجمتع‌های مسکونی تصویب کند. تلاش‌های دیگری نیز برای رفع این مشکل به اجرا درآمد که از آن نمونه می‌توان به تشویق بخش خصوصی برای ساخت و احداث مسکن‌های متناسب با نیاز و نیز مساکن عمومی سوبسیدی نام برد.

همانطور که ذکر شد، انگلیس در زمینه مسکن اجتماعی جز کشورهای پیشرو بود و علاوه بر تامین مسکن کم‌درآمدها، به دلیل پاک‌سازی زاغه‌ها و کاهش بیکاری به ساخت واحدهای مسکونی پرداخت. در آمریکا ساخت این نوع مسکن‌ها مدت زیادی طول نکشید چرا که مشکل کمبود مسکن حل شد اما در همان مجتمع‌های مسکونی که ساخته شده بود، بزهکاری و فساد رواج پیدا کرد. لیکن در هر دو این کشورها با اینکه از بازار آزاد پیروی می‌کنند، دولت برای حل مشکل مسکن در بازار مسکن دخالت کرد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور