پیام شهروند

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

گزارش / سلاطین خودرو و طلا چه زمانی اعدام می‌شوند؟

«فشار حداکثری» بر ایران؛ تقلای فراوان اما بی‌نتیجه برای کاخ سفید

«فشار حداکثری» بر ایران؛ تقلای فراوان اما بی‌نتیجه برای کاخ سفید

 «فشار حداکثری» دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی موجب شده‌ برخی شرکای تهران به علت ترس از مجازات‌های کاخ سفید، رفتار محتاطانه‌ای را در پیش بگیرند، با این حال تحلیلگران اعتقاد دارند این فشارها نتوانسته ایران را متوقف کند ضمن این‌که نشانه‌های شکست فشار حداکثری درحال آشکارشدن ‌است.

بسیاری از تحلیلگران اقتصادی اعتقاد دارند کشورهای آنسوی مرزهای شرقی، بازارهای مناسب اقتصادی برای ایران هستند که ظرفیت‌های آن‌ها تاکنون مغفول مانده‌است. اما واقعیت آن است که رویکرد تحریمی دولت «دونالد ترامپ» علیه جمهوری اسلامی ایران باعث شده است تا مولفه‌های سیاسی برای برخی کشورها پررنگ‌تر از منافع اقتصادی جلوه کنند.

افغانستان و پاکستان اگرچه خود بازارهای به نسبت خوبی به شمار می‌روند اما هر دوی آن‌ها می‌توانند مسیر ایران را به سوی کشورهای جنوب آسیا مخصوصا اقتصاد نوظهور و در حال پیشرفت هندوستان هموار کنند. در این میان بحث انرژی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. حجم انبوه نفت و گاز جمهوری اسلامی ایران در کنار نیاز روز افزون کشورهای پرجمعیتی همچون هند، پاکستان و … به راحتی می‌تواند موجب همکاری و استفاده از مزایای مبادلات تجاری شود.

تفوق مولفه‌های سیاسی بر تجارت

چشم‌انداز فوق درچند سال اخیر به شدت از مولفه‌های سیاسی متاثر شده‌است. گذشته از رقابت توام با تقابل اسلام‌آباد و دهلی‌نو، نوع روابط این دو کشور با ایالات متحده و تاثیرپذیری آن دو از سیاست‌های کاخ سفید بیشتر از تمایل و نیاز اقتصادی آن‌ها نقش‌آفرین بوده‌است. به تازگی برخی رسانه‌های جهان از تسلیم شدن دولت پاکستان در مقابل فشار واشنگتن و افزایش سختگیری‌ها در مسیر تجارت رسمی و غیررسمی با ایران خبر می‌دهند.

چند روز قبل «رحمان مالک» رئیس کمیته امنیت داخلی سنای پاکستان اعتراف کرد ترس اسلام‌آباد از مجازات‌های واشنگتن موجب شد دولت این کشور نسبت به هرگونه تجارت با ایران و حتی قاچاق سوخت هم حساس باشد و با آن مقابله کند. سناتور مالک تصریح کرد این مساله بسیار جدی و مهم است چون رعایت نکردن قوانین مربوط به تحریم‌های ایران، باعث فشار دولت آمریکا بر پاکستان می‌شود.

چند سال قبل هم پروژه مهم خط لوله گاز که قرار بود با تقویت همکاری اقتصادی به همگرایی سیاسی حتی به حل مسالمت آمیز چالش‌های مرزی و امنیتی هند و پاکستان منجر شود، به دلیل فشارهای واشنگتن عقیم باقی ماند و نتوانست گرهی از مشکلات سه کشور را رفع کند. نام این خط لوله صلح نامیده شد زیرا در ابتدا امید می‌رفت وابستگی دو کشور به انرژی ایران موجب شود آن‌ها در روابط خصمانه نسبت به یکدیگر بازنگری و چالش‌های مرزی را حل کنند اما اهداف اقتصادی و سیاسی طرح محقق نشد.

با عقب‌نشینی هندوستان، پاکستان هم اعلام کرد توانایی تامین هزینه ساخت این خط لوله را ندارد. با اینکه چند سالی است که کار ساخت این خط لوله در ایران به اتمام رسیده‌است اما دولت پاکستان و هند هرکدام به نحوی پروژه را در خاک خود متوقف نگاه داشته‌اند. کنار کشیدن هندوستان به عنوان مقصد نهایی و اصلی این خط لوله مانع از حضور دیگر سرمایه‌گذاران از ایران، روسیه و حتی چین شد. قرار بود خط لوله تا سال ۲۰۱۴ به اتمام برسد و تا ۲۵ سال و فراتر از آن، گاز ایران به دو کشور منتقل شود اما بیان دلایلی که برخی آن را در حد بهانه می‌دانند باعث توقف پروژه شد.

تحلیلگران اعتقاد دارند این بهانه‌گیری تنها به دلیل فشار واشنگتن بر این دو کشور برای توقف همکاری با ایران و افزایش فشار تحریم‌ها بر تهران بوده‌است.

فشار حداکثری واشنگتن بر ایران و شرکایش

بحث فشار کاخ سفید بر کشورهای دوست ایران و از جمله هند و پاکستان موضوعی نیست که قابل کتمان باشد و حتی مقام‌های آمریکایی نیز هیچگاه سعی نکرده‌اند این موضوع را پنهان کنند. در هر صورت این رویکرد تاکنون نتوانسته‌است باعث تغییر سیاست‌های ایران شود.

اگرچه اذعان تازه رحمان مالک گواهی بر تاثیرپذیری برخی کشورها از فشار آمریکا است، در سال ۲۰۱۹ نیز دولت پاکستان با صراحت عنوان داشت که به دلیل فشار واشنگتن قادر به تکمیل پروژه خط لوله صلح نیست. به نوشته خبرگزاری آلمانی «دویچه وله» با اینکه اسلام‌آباد نیاز شدیدی به انرژی ایران دارد اما تحریم آمریکا در کنار روابط و فشارهای عربستان سعودی موجب تعلیق قرارداد گازی با تهران شده است.

همان زمان به رغم تاکید «عمران خان» نخست وزیر پاکستان بر تمایل اسلام‌آباد به تکمیل پروژه خط لوله گاز با ایران، «مبین صولت» رئیس اداره گاز این کشور تصریح کرد که اسلام‌آباد نمی‌تواند تحت فشارهای آمریکا پروژه انتقال گاز را پیش ببرد.

یک سال پیش از آن نیز ایالات متحده از هند خواست روابط اقتصادی خود با ایران به ویژه در حوزه انرژی را متوقف کند. اگرچه تهدید ایالات متحده از طریق نماینده این کشور در سازمان ملل با تمرکز بر خریدهای نفتی ایران صورت گرفته بود اما دهلی‌نو از سال‌ها قبل در مورد همکاری با ایران محتاط شد و حتی در دریافت گاز ایران تجدیدنظر کرد.

ایران در دوره‌ای سومین کشور صادرکننده نفت به هند بود و حدود ۱۵ درصد نفت مورد نیاز این کشور را تامین می‌کرد اما به تدریج هندوستان مسیر سیاست‌های خود را به خاطر فشارهای آمریکا تغییر داد. در نمونه‌ای از این فشارها بر دهلی‌نو روزنامه «تلگراف هند» چند سال قبل فاش ساخت واشنگتن به دلیل همکاری‌های اقتصادی دهلی‌نو با تهران، مذاکرات دوجانبه هند-آمریکا را لغو کرد.

تارنمای خبری تحلیلی «المانیتور» نیز در گزارشی عنوان داشت که فشارهای ایالات متحده موجب دور شدن دولتمردان هندی از ایران گردید. واشنگتن حتی در مورد همکاری هند و ایران در توسعه بندر چابهار هم فشار بسیاری را بر دهلی‌نو وارد آورده‌است.

خبرگزاری روسی «راشا تودی» مهمترین دلیل برای توقف پروژه خط لوله گازی صلح را تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران دانست. مقام‌های پاکستانی اعتراف می‌کنند که باوجود نیاز روزافزون این کشور به انرژی، به خاطر فشار و محدودیت‌های ایجاد شده از سوی آمریکا نمی‌توانند خطر کنند و حتی خط لوله گازی «I.P» را برای منافع خود به سرانجام برسانند.

با این حال رویکرد فشارحداکثری دولت ترامپ به اهدافش دست نیافته است و به نوشته نشریه«فارین پالسی» به رغم فشارهای اقتصادی باعث تغییر سیاست‌های ایران نشده‌است. طبق این تحلیل ادامه این روند موجب هزینه‌های بیشتر برای کاخ سفید و ترامپ می‌شود و در نهایت جایگاه ایران در خاورمیانه را مستحکم‌تر و نقش‌آفرینی تهران را عمیق‌تر می‌کند.

 

 

 

 

نقشه فرار ثروتمندان آمریکایی به سنگر‌های خصوصی برای گریز از آخرالزمان! + تصاویر

ایده ساخت پناهگاه‌های زیرزمینی که بانکر یا شلتر نامیده می‌شوند از پناهگاه‌های اسکان اضطراری سیاستمداران در سال‌های جنگ جهانی دوم آمد.

نقشه فرار ثروتمندان آمریکایی؛ سنگر‌های خصوصی برای گریز از آخرالزمان!

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  «پناهگاه‌های آخرالزمانی»؛ این نامی است که رسانه‌ها به خانه‌های زیرزمینی ثروتمندان داده‌اند. دلیلش هم اینکه خرید این پناهگاه‌ها در واقع یک ایده آخرالزمانی دارد! حالا به‌نظرتان زمانه برای ثروتمندان آمریکایی چه وقت به پایان می‌رسد؟ وقتی حوادث بزرگ رخ دهند؛ از جنگ هسته‌ای گرفته تا جنگ‌جهانی یا جنگ داخلی یا انقلاب مردمی یا شورش فقرا.

بی‌دلیل نیست که این پناهگاه‌های زیرزمینی انواع مختلفی دارند؛ از پناهگاه ضد حمله هسته‌ای و شیمیایی تا پناهگاه‌های خودکفا از‌ نظر آب و غذا برای اقامت طولانی و حتی انواع ساده‌تر که مزیتشان فقط به «مخفی» بودن در زیرزمین است. بازار ساخت و فروش این پناهگاه‌ها در آمریکا داغ است تا ثروتمندان به هر دلیلی که بخواهند روزی از روی زمین فرار کنند، امکان خرید اقامتگاهی مناسب را داشته داشته باشند.

در شرایط فعلی، بسیاری از کارشناسان دلیل وجود چنین پناهگاه‌هایی را ترس از نابودی آمریکا در جنگ و ترس از شورش مردمی می‌دانند. شاید عجیب به نظر برسد، ولی در کشوری که در بیرون با زور و سلطه نظامی زنده است و در درون با نارضایتی اقتصادی شدید مواجه است ترس‌های آخرالزمانی عجیب هم نیست.

نقشه فرار ثروتمندان آمریکایی؛ سنگر‌های خصوصی برای گریز از آخرالزمان!

تصویری از پناهگاه کاخ سفید در جریان حملات ۱۱ سپتامبر- خردادماه امسال نیز زمانی که تظاهرات علیه تبعیض و نژادپرستی در آمریکا به جلوی کاخ‌سفید کشیده شد ترامپ و خانواده‌اش برای ساعتی به پناهگاه زیرزمین کاخ سفید فرار کردند. انتشار این خبر توسط سی‌ان‌ان به گمانه‌زنی گسترده رسانه‌ها درباره این پناهگاه منجر شد

ایده‌ای که ثروتمندان پسندیدند!

ایده ساخت پناهگاه‌های زیرزمینی که بانکر (bunker) یا شلتر (Shelter) نامیده می‌شوند از پناهگاه‌های اسکان اضطراری سیاستمداران در سال‌های جنگ جهانی دوم آمد. در آمریکا زیر محوطه کاخ سفید پناهگاهی مشهور به East Wing و با نام رسمی «مرکز عملیات اضطراری ریاست‌جمهوری» وجود دارد که اطلاعات مربوط به آن به کلی محرمانه است.

این پناهگاه در زمان جنگ جهانی دوم به دستور «فرانکلین روزولت» رئیس‌جمهور وقت ساخته و کمی بعد توسعه یافت. سال‌های طولانی نیز تقریبا بلااستفاده بود تا اینکه در روز ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ همزمان با حمله به برج‌های دوقلو، مقامات ارشد دولت آمریکا به جز جورج بوش پسر که به شهر دیگری سفر کرده بود گذرشان به این پناهگاه افتاد.

همان‌جا بود که ایده ساخت پناهگاه‌های زیرزمینی مدرن شکل گرفت؛ چون مشاوران رئیس‌جمهور به این نتیجه رسیدند که این پناهگاه دیگر به درد نمی‌خورد و به جایش پروژه‌ای گران‌قیمت برای ساخت یک پناهگاه زیرزمینی مدرن (احتمالا در بخش شمالی کاخ سفید) ارائه شد. پناهگاهی احتمالا در ۵ طبقه که در مقابل حملات شیمیایی، بیولوژیکی و هسته‌ای مقاوم باشد، برای چند ماه ذخیره غذایی کافی داشته باشد و البته احتمالا ۲ راه فرار مخفیانه نیز برای رئیس جمهور و اطرافیانش در آن تعبیه شده باشد.

خیلی زود ثروتمندان آمریکایی از چنین طرحی خوششان آمد و ترس‌هایشان موجب شد دنبال چنین پناهگاهی برای خودشان باشند. بلافاصله شرکت‌هایی هم دست به کار شدند تا به این نیاز مشتری ثروتمند آمریکایی پاسخ دهند.

نقشه فرار ثروتمندان آمریکایی؛ سنگر‌های خصوصی برای گریز از آخرالزمان!

به دلیل شیوع ترس جهانی از پایان دنیا در سال ۲۰۱۲ بنا به پیش‌بینی تقویم قوم مایا، از سال ۲۰۱۰ استقبال ثروتمندان از پناهگاه‌های زیرزمینی بیشتر شد. آن موقع، ترس اصلی از حمله اتمی به آمریکا یا برخورد شهاب‌سنگ به کره زمین بود.

حمله به آمریکا!

احتمال حمله اتمی یا بیولوژیکی به آمریکا می‌تواند ترسی جدی برای ثروتمندان باشد. آمریکا در دنیا دشمن زیاد دارد و فقط این نیست؛ «آمریکا‌ستیزی» یک پدیده معاصر است. از نظر تاریخی شاید جنگ ویتنام و یورش بی‌دلیل و بی‌فرجام آمریکا به این کشور فقیر و کشتار بی‌رحمانه و فجایع انسانی کم‌نظیر، نقطه شروع این پدیده جهانی باشد، ولی تاثیر جهانی سیاست‌های آمریکا نیز در دهه‌های بعدی به افزایش آمریکا‌ستیزی منجر شد. جنگ افغانستان، جنگ عراق، بحران مالی سال ۲۰۰۸ و بسیاری اتفاقات دیگر، به آمریکاستیزی در جهان دامن زده است و این یعنی نفرت انباشته و خصومت مستقیم در ابعاد بین المللی؛ چیزی که حتما برای ثروتمندان آمریکایی ترسناک است.

نظرسنجی «مرکز تحقیقات پیو» که یک اندیشکده آمریکایی در واشینگتن است نشان داده نگرش مطلوب نسبت به آمریکا از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ به دلیل بروز جنگ افغانستان و جنگ عراق به شدت کاهش یافته و در آلمان از ۷۸ درصد به ۳۷ درصد رسیده است؛ در فرانسه از ۶۲ به ۳۹، در انگلستان از ۸۳ به ۵۶ و در اسپانیا از ۵۰ به ۲۳ درصد. نمونه دیگر از میان تعداد زیادی تحقیق و بررسی در این زمینه، اینکه در سال ۲۰۰۸ حدود ۸۵ درصد مردم فرانسه دولت و بانک‌ها و موسسات مالی آمریکا را مسئول بحران مالی جهانی می‌دانستند. نمونه به‌روزتر اینکه موسسه آمریکایی «گالوپ» با نظرسنجی و تحقیق در ۱۳۵ کشور جهان، میزان محبوبیت جهانی آمریکا در سال ۲۰۱۹ را تنها ۳۳ درصد اعلام کرده است؛ پایین‌ترین حد در تاریخ معاصر. در اروپا رکورد تازه‌ای ثبت شده است؛ نارضایتی ۶۱ درصدی از سیاست‌های آمریکا. در آسیا نیز فقط ۳۲ درصد مردم نسبت به آمریکا نگرش مثبت دارند.

نقشه فرار ثروتمندان آمریکایی؛ سنگر‌های خصوصی برای گریز از آخرالزمان!

پناهگاه مشهور به کاندو (Survival Condo) دیوار‌های بتنی قوی و ۱۵ طبقه زیرزمینی دارد. این پناهگاه باقی‌مانده از جنگ سرد در ایالت کانزاس حالا برای ثروتمندان تبدیل به اقامتگاهی لوکس و امن در برابر تهدیدات خارجی شده است.


بیشتر بخوانید


ترس به‌خاطر ثروت!

آمریکا از نظر توزیع ثروت، نابرابرترین کشور جهان است. گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) در سال ۲۰۱۸ بر این موضوع تاکید دارد و می‌افزاید: «۷۹ درصد ثروت آمریکا در اختیار یک درصد از خانواده‌های ثروتمند این کشور قرار دارد.» این، همه ماجرای ثروت و ثروتمندبودن در آمریکا نیست؛ داستان تلخ‌تر از این حرف هاست.

«موسسه اعتبارسنجی مودیز» که یک موسسه بزرگ خدمات مالی در آمریکا و یکی از معتبرترین موسسات اعتبارسنجی مالی در جهان است در سال ۲۰۱۸ گزارش داد: «در ۲ دهه اخیر، نابرابری ثروت و درآمد در آمریکا افزایش یافته است و افراد دارای درآمد بالا و بسیار بالا توانسته‌اند سهم بیشتری از درآمد و ثروت را به خود اختصاص دهند. یک دهک بالای درآمدی جامعه آمریکایی از سال ۱۹۹۵ تاکنون توانسته‌اند در حدود ۲۰۰ درصد بر دارایی خالص خود بیفزایند. در‌حالی‌که ۴ دهک پایینی درآمدی در همین مدت، شاهد سقوط میانگین دارایی‌هایشان بوده‌اند.»

در آمریکا معروف است که حدود ۳ هزار خانواده، ثروت و قدرت را در اختیار دارند؛ خانواده‌هایی که سهام‌داران اصلی برترین شرکت‌های سودآور آمریکا و همچنین تجارت‌های بین‌المللی هستند. نظام سیاسی این کشور نیز به گونه‌ای است که صاحبان ثروت، قدرت را هم در دست دارند، چون به شیوه‌های قانونی و عرفی یا حتی روش‌های مخفی و پشت‌پرده می‌توانند در انتخابات تاثیر بگذارند؛ از جمله از طریق حمایت رسانه‌ای و مالی از نامزد‌های نزدیک به خود.

بالطبع این تاثیرگذاری بر سیاست، با هدف اقتصادی انجام می‌شود و این‌گونه است که ۱۸۵ خانواده ثروتمند آمریکا که مجله فوربز فهرست کرده از جمله والتون، واربرگ، مارس، کارگیل، دوپونت، جانسون، هیرست، دانکن و براون درمجموع بیش از ۱۲۰۰ میلیارد دلار ثروت دارند.

در چنین شرایطی ثروتمندان بیش از دیگران از تغییر ناگهانی و غیرقابل کنترل این وضعیت هراس دارند. به ویژه اینکه در آمریکا مالکیت سلاح مجاز است و وضعیت این‌گونه است که شبکه خبری سی‌ان‌ان در سال ۲۰۱۹ گزارش داد تعداد سلاح‌های شخصی در آمریکا از تعداد جمعیت بیشتر شده و به ۳۹۰ میلیون قبضه رسیده است.

پس چندان هم عجیب نیست که «ترس» ثروتمندان با همکاری «پول»، به سفارش یا خرید یک پناهگاه امن برای آینده منجر شود. البته، چون پول دست بعضی‌ها خیلی زیاد است بعضی از این پناهگاه‌ها هم تبدیل می‌شوند به خانه‌های میلیون دلاری لوکس با امکانات رفاهی در حداکثر میزان ممکن!

نقشه فرار ثروتمندان آمریکایی؛ سنگر‌های خصوصی برای گریز از آخرالزمان!

تصویری از یک پناهگاه لوکس در جمهوری چک – در سال ۲۰۱۷ سی‌ان‌ان گزارش داد که تقاضا برای پناهگاه‌های زیرزمینی در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال قبلش بیش از ۷۰۰ درصد رشد داشته است. مدیر یک شرکت سازنده این پناهگاه‌ها نیز به این شبکه گفته است: «بسیاری از ثروتمندان از‌جمله مدیران بانک‌ها و مدیران عرصه فناروی هزینه زیادی را صرف خرید پناهگاه‌های زیرزمینی برای خانواده و اطرافیان خود می‌کنند.»

شهر‌های زیرزمینی!

پناهگاه‌های زیرزمینی فقط برای ابر‌ثروتمندان نیستند و کمی پولدارتر‌ها نیز می‌توانند یک پناهگاه برای خودشان بخرند؛ پناهگاه‌هایی که به صورت کانکس‌های بزرگ، تولید و زیر زمین جاگذاری می‌شوند. این‌گونه است که تجمع برخی پناهگاه‌های کوچک در یک مکان، شهری زیرزمینی پدید می‌آورد که البته هنوز خالی است! ساخت و فروش این‌گونه پناهگاه‌ها توسط شرکت‌های تخصصی با نوعی از تبلیغات تجاری همراه است که بیشتر بر جنبه‌های آخرالزمانی یک جنگ‌جهانی یا حمله هسته‌ای به آمریکا تاکید دارند. ایده ساخت آن‌ها نیز از زمان جنگ‌سرد به ذهن برخی رسید؛ پناهگاهی کوچک و ضد بمب برای روزی که شوروی به آمریکا حمله کند.

نقشه فرار ثروتمندان آمریکایی؛ سنگر‌های خصوصی برای گریز از آخرالزمان!

پناهگاه‌های زیرزمینی در ایالت داکوتای جنوبی، امکانات یک شهر کوچک از جمله سینما، مدرسه، پارک، ورزشگاه و بیمارستان را در اختیار دارند

پناهگاه‌ها کجا هستند؟

در سال‌های اخیر شرکت‌های معروفی برای ساخت پناهگاه‌های زیرزمینی فعال شده‌اند. شرکت‌هایی نظیر ویووس، لری هال، رایزینگ اس بانکرز و اطلس معروف‌ترین‌ها هستند و اطلاعاتی که درباره این پناهگاه‌ها داریم از سخنان و تبلیغات مدیران این شرکت‌هاست. از نظر تعداد که حساب کنیم بیشتر پناهگاه‌ها در آمریکا قرار دارند و اغلب در اماکنی که قبلا پایگاه‌های موشکی یا مراکز حساس نظامی بوده‌اند.

اما شرکت‌های آمریکایی در آلمان و جمهوری‌چک نیز پناهگاه‌هایی ساخته و برای فروش آن‌ها تبلیغ می‌کنند؛ و البته همه این‌ها بخش آشکار ماجراست. بخش پنهان به پناهگاه‌های زیرزمینی مخفی ابرثروتمندان آمریکایی اختصاص دارد که طبیعی است درباره‌شان اطلاع‌رسانی نمی‌شود. با این حال مشهور است که بسیاری از ثروتمندان آمریکا در نیوزلند املاک مخفی، پناهگاه‌های زیرزمینی و ارتش خصوصی دارند.

ارتش خصوصی اصطلاحی است برای خدماتی که شرکت‌های تامین امنیت فردی و خانوادگی ارائه می‌دهند؛ ماموران حفاظتی به همراه تجهیزات امنیتی و نظامی و مراقبتی ویژه. کار به جایی رسیده که دردسر‌های ساخت و فروش پناهگاه‌های زیرزمینی در نیوزلند سبب شد این کشور در سال ۲۰۱۸ برای خرید املاک توسط خارجی‌ها محدودیت بگذارد.

نقشه فرار ثروتمندان آمریکایی؛ سنگر‌های خصوصی برای گریز از آخرالزمان!

تصویری از مراحل ابتدایی ساخت یک پناهگاه در نیوزلند- نشریه ایندیپندنت اردیبهشت ماه امسال گزارش داد که برخی ثروتمندان آمریکایی از ترس همه‌گیری کرونا راهی پناهگاه‌های زیرزمینی یا به قول این نشریه «سنگر‌های خصوصی» در نیوزلند شده اند.

چه قیمتی دارند؟

قیمت آن دسته از پناهگاه‌های سفارشی که برای ابرثروتمندان و در املاک خصوصی‌شان ساخته می‌شود بالطبع محدودیتی ندارد. اما قیمت پناهگاه‌هایی که برایشان تبلیغ می‌شود، می‌تواند به میلیون‌ها دلار هم برسد. برای مثال شرکت رایزینگ اس بانکرز پناهگاه‌هایی با قیمت ۹ میلیون دلار هم می‌فروشد. در همه انواع این پناهگاه‌ها ذخیره غذایی حتی تا چند سال، گلخانه‌های کوچک برای پرورش گیاهان خوراکی، امکانات دسترسی به منابع آب زیرزمینی و تجهیزات تصفیه و بازچرخانی آب، امکانات رفاهی نسبی، تجهیزات حفاظتی پیشرفته در برابر حملات شیمیایی و… وجود دارد. در واقع این پناهگاه‌ها قرار است سدی ضدنفوذ ایجاد کند برای در امان ماندن از هر گونه تهاجم خارجی به مدت طولانی.

نقشه فرار ثروتمندان آمریکایی؛ سنگر‌های خصوصی برای گریز از آخرالزمان!

تصویری از یک پناهگاه مجلل در آلمان – درباره بیل گیتس شایع است که در بسیاری از املاک خصوصی‌اش پناهگاه‌های مخفی و بسیار مجهز دارد. شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی در آگوست ۲۰۱۹ به این موضوع اشاره کرد و البته افزود بسیاری از ثروتمندان از جمله گیتس تصمیم گرفته‌اند پناهگاه‌هایی مخفی برای خانواده و حتی کارمندان خود طراحی کنند.

وقتی شرایط ناگهان تغییر کند!

شرکت ویووس (vivos) یکی از پرسروصداترین شرکت‌های ساخت پناهگاه برای ثروتمندان است و نشریه گاردین نیز اواسط مارس ۲۰۲۰ گزارشی میدانی از پناهگاه‌های ساخت این شرکت در منطقه بلک هیلز ایالت داکوتای جنوبی منتشر کرد. بخش‌هایی از گزارش گاردین وضعیت این پناهگاه‌ها را به خوبی نشان می‌دهد: «ویووس مدعی اداره چند مرکز در نقاط مختلف آمریکاست.

همگی در نقاط دورافتاده و مخفی، دور از اهداف احتمالی هسته‌ای، گسل‌های زلزله‌خیز و نواحی بزرگ شهری که در دوران همه‌گیرشدن بیماری‌ها فاجعه‌بارتر از هر جای دیگر می‌شود. آن‌ها برای یک پناهگاه در آلمان هم تبلیغ می‌کردند، یک انبار اسلحۀ بزرگ دوران شوروی سابق که در بستر صخره‌ای زیر یک کوه در تورینگیا ساخته شده بود.

ویووس اسم محل جدیدش در داکوتای جنوبی را ایکس‌پوینت گذاشته بود… تیم امنیتی ویووس می‌تواند هرکسی را که از فاصلۀ ۵ کیلومتری به این محل نزدیک می‌شود، تشخیص دهد؛ مکانی بزرگ، امن، ایمن، جداافتاده، خصوصی، قابل‌دفاع و پنهان… یک تشکیلات امنیتی و نظامی، مبتنی بر توافقات قراردادی برای حفاظت از ثروت شخصی و خصوصی.»

این اواخر فراگیرشدن ناگهانی اعتراض علیه تبعیض و نژادپرستی در آمریکا که دامنه آن به صد‌ها شهر این کشور رسید و به استقرار گارد ملی در ایالت‌ها انجامید به روشنی نشان داد ترس‌های ثروتمندان آمریکایی بی‌دلیل نیست و شرایط ممکن است خیلی سریع و ناگهانی تغییر کند. کسی چه می‌داند، شاید روزی نه‌چندان‌دور مجبور شوند از این کشور فرار کنند؛ روزی که پایان نظام سیاسی حاکم بر ایالات‌متحده و آخرالزمان ثروت‌اندوزی از نوع آمریکایی باشد!

 

 

 

 

 

سلاطین خودرو و طلا چه زمانی اعدام می‌شوند؟

گرچه حکم اعدام سلطان خودرو و طلا صادر شده، اما هنوز دیوان عالی کشور نظر خود را در مورد درخواست اعاده دادرسی این ۲ نفر اعلام نکرده است.

سلاطین خودرو و طلا چه زمانی اعدام می‌شوند؟به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، بعد از آنکه در تاریخ سی ام اردیبهشت ماه سخنگوی قوه قضاییه از صدور حکم اعدام سلاطین خودرو و طلا خبر داده بود اما هنوز خبری از اجرای حکم این زن و شوهر نیست چرا که آنها درخواست اعاده دادرسی خود را به دیوان عالی داده اند.

حالا این دیوان عالی است که باید با اعلام نظر خود مشخص کند که این زن و شوهر اعدام می شوند و یا درخواست اعاده دادرسی مقبول میفتد.

ماجرای صدور حکم اعدام سلاطین طلا و خودرو چیست؟

سی ام اردیبهشت ماه غلامحسین اسماعیلی سخنگوی دستگاه قضا در نشست خبری خود از صدور حکم  اعدام برای یک زن و شوهر که به سلطان خودرو معروف بودند خبر داد.

وحید بهزادی و نجوا لاشیدایی زن و شوهری بودند که  هر دو به جرم مشارکت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی منجر به قاچاق ارز از طریق ثبت سفارشات صوری و حواله جات امورات صرافی بدون مجوز اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی کشور از طریق پیش خرید بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو از شرکت سایپا مشارکت در عملیات پولشویی سازمان یافته میزان ۳۲ هزار میلیارد ریال و موضوعات مربوط به بحث که از منزل متهمه ۲۴ هزار و ۷۰۰ سکه تمام بهار آزادی به علاوه یکصد کیلوگرم طلا کشف شده بود به اعدام محکوم شدند.

نجوا لاشیدایی

بر  اساس آنچه که توسط قوه قضاییه اعلام شد این دو زن و شوهر در سال ۸۶ شرکت هرمی را تاسیس کرده بودند و با استفاده از ادعا‌های واهی و متقلبانه اقدام به تحصیل مال نامشروع کردند و طی سال‌های متوالی توانسته بودند از طریق اخلال در نظام ارزی و پولی منجر به قاچاق ارز اقدامات متعددی را انجام دهند و پول زیادی را به جیب بزنند.

این زن و شوهر پرونده‌های متعددی را در حوزه قاچاق موبایل، اخلال در نظام اقتصادی، پولشویی، تاسیس شرکت هرمی، قاچاق ارز، ثبت سفارش‌های صوری و نفوذ در شبکه بانکی کشور داشته‌اند.

البته وحید بهزادی و نجوا لاشیدایی که به سلطان خودرو معروف بودند ۶ هزار خودرو به قیمت ۳۰ میلیارد تومان را از شرکت سایپا خریداری کردند؛ خریدی که با همکاری دو تن از نمایندگان مجلس به نام‌های محمد عزیزی و فریدون احمدی انجام شد و البته نایب رئیس و مدیرعامل وقت شرکت خودروسازی سایپا هم در این مسئله نقش داشتند.

در همین راستا شرکت خودروسازی سایپا در قبال تولید ۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو آنها را تنها با پیش پرداخت ۵ میلیون تومان تحویل این زن و شوهر داده بود.

به گفته سخنگوی دستگاه قضا نجوا لاشیدایی بیش از ۲۴۰ حساب به نام اشخاص مختلف حقیقی و حقوقی ایجاد کرده بود و از طریق این حساب‌ها به منافع بسیار زیادی دست یافته بود و متاسفانه ارتباطات و مراودات بسیاری هم با مدیران شرکت خودروسازی سایپا ایجاد کرده بودند.

اما یکی از علل اصلی صدور حکم اعدام برای این زن و شوهر اخلالی بود که در توزیع مایحتاج عمومی کشور ایجاد شده بود و آنها  با خرید هزاران خودرو اخلال بسیار زیادی را در صنعت خودروسازی به وجود آورده بودند.

از علل دیگر صدور حکم اعدام برای این زن و شوهر اخلال در نظام ارزی سکه و خرید و اقدامات مفسدانه دیگر بود و با توجه به اعمال مجرمانه‌ای که این زن و شوهر  انجام داده بودند دادگاه به این نتیجه رسید که اقدام آنها مصداق افساد فی الارض بوده و مجازات آن اعدام است.

پس از اعلام صدور حکم اعدام برای این زن و شوهر سخنگوی دستگاه قضا اعلام کرد که این حکم می‌تواند در دیوان عالی کشور بررسی شود تا در صورت وجود شرایط قانونی اعاده دادرسی شود و البته هنوز جواب رسیدگی به این پرونده صادر نشده است و این دو متهم هنوز اعدام نشده‌اند.

 

 

 

 

اشتغال فراگیر و بهبود توزیع درآمد با توسعه صنایع کوچک

اشتغال فراگیر و بهبود توزیع درآمد با توسعه صنایع کوچک

صنایع کوچک و متوسط از جمله مؤثرترین عوامل در رشد و توسعه سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی کشور به شمار می‌روند که سهم قابل توجهی در تولید ناخالص ملی و ایجاد ارزش افزوده دارند. از این رو گسترش این بنگاه‌ها می‌تواند به یک استراتژی کارآمد برای کسب مزیت رقابتی و رشد کارآفرینانه‌ در اقتصاد جهانی تبدیل شود.

رویکردهای مربوط به تحولات اقتصادی و صنعتی در سال‌های گذشته با تغییرات اساسی و عمیقی‌ روبرو بوده و یکی از راه‌های توسعه صنعتی که در این سال‌ها مورد توجه کشورهای در حال‌ توسعه و توسعه یافته قرار گرفته روی آوردن به کوچک‌سازی صنایع و اتکاء به توسعه و گسترش‌ این صنایع بوده است. صنایع کوچک روزبه‌روز در حال رشد و فزونی هستند و امروزه در بیشتر کشورهای‌ جهان، صنایع کوچک و متوسط از جنبه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، تولید صنعتی و ارایه خدمات به نقش‌آفرینی می پردازند و این صنایع تأمین‌کنندگان اصلی اشتغال جدید، مهد تحول و نوآوری و پیشرو در ابداع فناوری‌های جدید به شمار می روند. گسترش صنایع کوچک و متوسط در اقتصاد کشورها موجب افزایش تأثیر آنها بر شاخص‌های اقتصادی در این برهه از زمان شده‌ است. ضرورت توجه به صنایع کوچک سبب شد تا شورای فرهنگ عمومی، ۲۱ مرداد را در تقویم رسمی کشور به عنوان «روز حمایت از صنایع کوچک و متوسط» ثبت کند.

تقویت صنایع کوچک بستری برای رقابت پذیری

صنایع کوچک و متوسط به‌عنوان بستر مناسبی برای ایجاد صنایع رقابت‌پذیر و توانمند محسوب می شود و در بیشتر کشورها بر سیاستگذاری مناسب برای این صنایع تأکید شده است، بنابراین‌ بسیاری از کشورها شکل‌گیری و تقویت صنایع کوچک و متوسط در مناطق صنعتی را در قالب خوشه به‌عنوان یک استراتژی توسعه صنعتی منطقه‌ای مدنظر قرار داده و در این میان‌ توسعه و گسترش خوشه‌ها را به عنوان یک استراتژی کارآمد برای کسب مزیت رقابتی و رشد کارآفرینانه‌ در اقتصاد جهانی تبدیل کرده اند.

در سال‌های اخیر توجه به کوچک‌سازی کردن و روند توسعه بنگاه‌های کوچک‌ و متوسط‌ بـه‌طور قـابل‌توجهی افـزایش‌ یافته است. این بنگاه‌ها دارای مزایای زیادی نسبت به صنایع‌ بزرگ‌ هستند کـه از آن جـمله مـی‌توان از ارزش‌افزوده، نوآوری، اشتغال‌آفرینی و انعطاف‌پذیری بیشتر نسبت به صنایع‌ بزرگ‌ نام برد. بنابراین لزوم توجه بـه ایـن بـخش از اقتصاد ضروری است. (۱)

اهـمیت و ضرورت صنایع

توسعه صنعتی مبتنی بر خوشه‌ها به‌عنوان یک استراتژی نوین‌ ‌سال‌هاست‌ که مورد توجه برنامه‌ریزان و سیاستگذاران در کشورهای‌ صنعتی و در حال‌توسعه بوده است و ضرورت دارد تا ابـعاد نـظری‌ و اجرایی آن در کشور ما نـیز مـورد مطالعه و بررسی قرار گیرد. سازمان‌های‌ بین‌المللی همچون «یونیدو و سازمان بین‌المللی کار» پروژه‌های‌ متعددی را از طریق ایجاد یا توسعه خوشه‌های صنعتی‌ در کشورهای‌ مختلف پیاده‌ کرده‌اند که وزارت صنایع به دلایل متعددی توجه ویـژه‌ بـه این مقوله را لازم می‌داند.

اشتغال‌زایی؛ ایجاد فرصت‌های شغلی و فراهم کردن امکان حصول درآمد مناسب، یکی از اهداف کلیدی نظام است که با وجود تلاش‌های‌ مثبت و امیدوارکننده‌ای که صورت پذیرفته همچنان امیدوار است تـا راهـکارهای نوین، مـؤثر و منبعث از تجارب موفق جهانی را به کار گیرد. روشن است که فعالیت‌های صنعتی و حوزه‌های خدماتی‌ مرتبط‌ با آن، مـهم‌ترین محور ایجاد اشتغال و درآمد برای شهروندان‌ است و اشتغال‌زایی از طریق توسعه صـنایع کـوچک و مـتوسط و بزرگ‌ یا رویکرد خوشه‌های یکپارچه یکی از موفق‌ترین تجارب بین‌المللی‌ بوده است.

توسعه منطقه‌ای؛ عموما توسعه خوشه‌های صـنعتی‌ ‌بـاتوجه به مزیت‌ها و قابلیت‌های‌ منطقه‌ای برنامه‌ریزی می‌شود. امروزه ایجاد این‌گونه خوشه‌ها با تکیه بـر تـوانمندی‌های مـنطقه‌ای به مؤثرترین ابزار توسعه منطقه‌ای‌ در بسیاری از کشورهای صنعتی‌ و تازه‌ صنعتی شده بدل شده است.

ایـجاد ارتباط میان واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ، ۲ قطبی بودن صنایع کشور، درجه بالای ادغـام عمومی در واحدهای بزرگ و نبود ارتـباط میان آنها با دیگر واحدهای‌ صنعتی‌ یکی از معضلات ساختار صنعتی‌ کشور است.

تناسب با فرهنگ و ساختارهای اجتماعی‌ کشور؛ بعضی کشورها، توسعه شتابان صنعتی خود را ناشی از به کارگیری‌ نهادهای محدود سلسله مراتبی و ارایه امتیازات ویژه به‌ آنها می‌دانند. واقعیت آن است که فرهنگ و ساختار اجتماعی ایران، چنین ساختار سلسله مراتبی‌ را مشکل‌ برمی‌تابد و از این‌رو باید به دنبال راهبردهایی بود که مشابه موفقیت این کشورها را از طریق ایجاد ساختارهای غـیرسلسله مـراتبی ممکن سازد.

ایجاد سازمان صنایع کوچک، پشتیبانی‌ از شـکل‌گیری‌ تشکل‌های صنعتی، تحول در مأموریت سازمان‌های تابعه وزارت‌ صنایع و معادن از بنگاه‌داری‌ به‌ طرف سازمان‌های توسعه‌ای و خصوصی‌سازی، همگی در جهت تـقویت سـاختارهای مـدنی ایجاد شده در حوزه فعالیت صنعتی‌ جامعه‌ است. رویکرد خوشه‌ای‌ مسلما در جـهت دادن و بـهره‌برداری از ساختارهای مدنی به‌ منظور ارتقاء توان رقابتی مؤثر است.(۲)

ایـن عناصر اصلی در کنار یکدیگر می‌توانند ضمن حرکت دادن اقتصاد در جهت تخصص‌گرایی‌ و پذیرش هویت‌ تخصصی‌ مشخص‌، هـزینه‌های وارده را کاهش‌ دهند و از صرفه‌های بیرونی و درونی ناشی از مقیاس و نیز صرفه‌های ثابت و مـتحرک نـاشی از تـجمع‌، بهره‌برداری کنند.

نهادها و بنگاه‌های پشتیبانی‌کننده خدماتی‌ نیز با ایجاد امکان‌ انجام خدمات تخصصی‌ برای‌ بـنگاه‌های عـضو خـوشه، شرایط دسترسی آنها به آموزش‌های عمومی و تخصصی در سطوح مختلف، تربیت نیروی انـسانی‌ و اجـرای‌ برنامه‌های‌ هماهنگ‌سازی مهارتی و استانداردسازی، توسعه برنامه‌های تولیدی و برنامه‌ریزی‌های فنی و کیفیتی‌، اجرای‌ موفق‌ برنامه‌ها و مدیریت کیفیت یـکسان‌ در سـطوح متفاوت، تعهدات‌ بنگاه در مقابل مشتری، تسهیلات بنگاه در مقابل خدمات حقوقی در تدوین، اجـرا و دادخـواهی قراردادهای اقتصادی و نیز اجرای موفق‌ برنامه‌های‌ تـحقیق و تـوسعه را فـراهم می‌آورند. (۳)

توسعه صنایع کوچک

صنعت کـوچک بـه مفهوم هـر نـوع فـعالیت سازنده‌ای است‌ که‌ در مـؤسسات نسبتا کوچک انجام می‌گیرد، اگرچه صنایع کوچک در سال‌های گذشته با سرعتی فزاینده در حـال‌ تـبدیل شدن به کانون توجه بسیاری از سـیاستگذاران و پژوهـشگران‌ بوده اند اما هـنوز تعریف‌ واحدی از آن در سـطح بـین‌المللی ارائه‌ نشده است. تعریفی که هر کشوری ارائه می‌کند بستگی به‌ شرایط اقتصادی و ساختار صنعتی آن کشور دارد. مـعیارهای مـختلفی بـرای‌ تعریف‌ این‌ صنایع‌ به کار می‌رود کـه در بـعضی کـشورها از یـکی از ایـن‌ مـعیارها و در بعضی دیگر از ترکیبی ‌از این معیارها برای تعریف صنایع‌ کوچک و متوسط استفاده می‌شود. از این معیارها می‌توان‌ به‌ تعداد کارکنان، میزان سرمایه، حجم دارایی، حجم فروش و ظرفیت‌ تـولید اشاره کرد که در تعریف‌ صنایع به دلیل ویژگی‌های مشترک‌ صنایع کوچک و متوسط این ۲ گروه درموارد بسیاری‌ کنار هم قرار می‌گیرند.

رایج‌ترین شاخص برای‌ تعریف صنایع کوچک و مـتوسط اسـتفاده از تعداد کارکنان است، مؤسسات‌ کوچک و متوسط شامل صنایع تولیدی و مؤسسات خدمات تجاری‌ هستند و غیر از معیاری که برای تعریف استفاده می‌شود، صنایع‌ کوچک و متوسط به صـنایعی گفته می‌شوند که به صورت مستقل‌ اداره و مدیریت ‌شده و شرکت‌هایی که به‌عنوان شعبه‌ای از یک شرکت بزرگ‌ فعالیت‌ می‌کنند در تعریف صنایع کوچک و متوسط قرار نمی‌گیرند(۴)

شـاخص‌های توسعه صنایع کوچک به ۲ بخش فـنی و اقتصادی‌ تقسیم می‌شوند که از شاخص‌های فنی می‌توان به جایگزینی و تعویض‌ ماشین‌آلات‌ فرسوده با مدل‌های جدید و مدرن، تولید محصولات جدید، افزایش درآمد با طراحی مـحصولات جـدید، حمل‌ونقل و جابجایی بهتر مـواد، بـرخورداری از حدقل یک‌ سوم نیروی تحصیلکرده فوق‌دیپلم به بالا، استفاده‌ از دانش‌ها و مهارت‌های کارکنان، برخورداری از مدیریت صحیح، برخورداری از روند طراحی و تولید خط مکانیزه مهندسی، تغییر در فناوری نرم‌افزار و سخت‌افزار واحدهای تولیدی و برخورداری شـرکت از فـناوری‌ پیشرفته بازاریابی اشاره‌ کرد و از مولفه ‌های اقتصادی باید به‌ ارایه‌ خدمات‌ بعد از فروش، افزایش ظرفیت تولید با قیمت تمام‌شده‌ کمتر، افزایش در سرعت برگشت سرمایه‌گذاری‌ها، افزایش میزان‌ فروش، تنوع در محصولات تولیدی‌، صـادرات‌ مـحصولات‌ به خـارج و برخورداری شرکت از قیمت قابل رویت‌ در بازارهای داخلی و خارجی‌ نام برد.

بنابراین هدف نهایی هر برنامه تـوسعه باید به این امر منجر شود که صنایع خود اتکا شوند و بـدون آنکه به حمایت‌های بیشتری‌ از طرف دولت نیاز داشته باشند، بتوانند واحدهای تولیدی خود را به‌ گونه‌ای اداره کنند که از سود اقـتصادی‌ ‌ ‌مـناسبی‌ برخوردار شوند و با ارایه محصولات قابل رقابت بتوانند در بازارهای داخلی‌ و خارجی‌ حضور موفقی داشته باشند.

پیـامدهای تـوسعه صـنایع کوچک

صنایع کوچک حداقل از چهار جنبه کارآفرینی، نوآوری،‌ پویایی صنعت و ایجاد فرصت های شغلی به اقتصاد جهانی‌ کمک‌ می‌کنند.

کارآفرینی؛ صنایع کوچک بـا کمک رشد روحیه کارآفرینی و ایفای نقش‌ به‌عنوان عامل‌ تغییر در اقتصاد مدرن به رشـد و توسعه اقتصادی‌ کمک مـی‌کنند.

نـوآوری؛ صنایع کوچک نقش مهمی در فرایند تغییر فناوری به عهده دارند. آنها منبع قابل‌توجهی از فعالیت‌های نوآوری هستند.

پویایی صنعت؛ صنایع‌ کوچک‌ نقش مهمی در فرایند تحول صنعت به عهده دارند.

ایجاد فرصت‌های شـغلی؛‌ صنایع‌ کوچک‌ در سال‌های اخیر سهم قابل‌ملاحظه‌ای در ایجاد شغل‌های جدید داشته‌اند. در دنیای‌ مدرن‌ کنونی، صنایع کوچک با مشخصات مخصوص‌ به خود در موضوعات مختلف و مهمی چون‌ رشد اقتصادی‌، رقابت و حل بحران بیکاری هـمه‌گیر، اثـرات قابل‌توجهی دارند. این روندها پیامدهای بسیاری برای اقتصاد جهانی‌ دارند.

توسعه واحدهای تولیدی

در کشور ما باوجودی که بیش از ۹۰درصد واحدهای تولیدی‌ در گروه صنایع کوچک و متوسط قرار مـی‌گیرند، بـه دلیـل نداشتن‌ استراتژی‌ توسعه مبتنی بر ساختارهای موجود صنعتی‌ و رها کـردن‌ واحدهای کوچک‌ تولیدی‌ به حال خود، این‌ بنگاه‌ها نتوانسته‌اند، سهم قابل‌توجهی در تولید ناخالص ملی و ایجاد ارزش‌افزوده‌ داشته بـاشند. خـوشه‌های صـنعتی یکی‌ از الگوهای موفق‌ سازماندهی صنایع کوچک و متوسط‌ هستند که کاستی‌های‌ صـنایع‌ کـوچک‌ و متوسط را رفع و مزیت‌های‌ مختلف صنایع کوچک، چون‌ انعطاف‌پذیری و تنوع را قوت می‌بخشند. از طرف دیگر چون در شکل‌گیری‌ خـوشه‌ صـنعتی، ارایه خـدمات پشتیبانی از قبیل‌ نهادهای‌ مشاوره‌ای‌، آموزشی‌، فنی‌- مهندسی، بازاریابی و بازرگانی‌ و مالی‌ اهمیت بـسزایی دارد، بـخش‌های ارتـباطی که تسهیل‌کننده روابط بنگاه‌ها و مرتبط کننده واحدها با یکدیگر بوده و بخش‌های تجاری‌ و تولیدی‌ که‌ ارایهکننده خـدمات بـه واحدها و…را دارا هستند، نقش‌ قابل‌توجهی‌ در توسعه‌ صنایع‌ کوچک دارند و بر همین پایه می‌توان استنباط کـرد کـه فعالیت‌های دارای پتانسیل خوشه‌بندی، سهم زیادی از ساختار صنعتی یک منطقه را به خود اختصاص خـواهند داد کـه‌ در قـالب آن ارائه خدمات حمایتی پشتیبانی، بخش‌های‌ ارتباطی و بخش‌های تولیدی تجاری توجیه‌پذیر خواهد بود.

نهادهای پشتیبانی‌کننده و تـوسعه صـنایع کوچک

از آنجا که صنایع کوچک دارای واحدهای کوچک هستند و آنقدر انعطاف‌پذیر نیستند که بـتوانند نـیازهای مـتعدد مصرف‌کنندگان‌ را به دست آورند و مانند واحدهای بزرگ توان بهره‌مندی از توسعه، کیفیت،آموزش، بهره‌وری، قانونمندی و…را دارا نـیستند، بنابراین بـاید نهادی یا نهادهایی‌ وجود داشته باشند تا از این واحدها حمایت و پشتیبانی کـنند تـا سـبب خروج این واحدها از صحنه تولید نشوند. در غیر این صورت این‌ واحدها تعلطیل و زنجیره تأمین واحـدهای بـزرگ‌ نـیز با مشکل مواجه می‌شود. بنابراین اگر این نهادهای حمایتگر و پشتیبانی‌کننده صنایع کـوچک بـاشند، این صنایع روزبه‌روز در حال‌ رشد و فزونی خواهند بود و موجبات بهبود عملکرد و رقابتی‌ کردن‌ فعالیت‌های محوری توسعه‌ صـنایع‌ کـوچک را فراهم می‌آورند.

زنجیره ارتباطی صنایع کـوچک بـرای حضور فعال در صحنه فعالیت‌های اقتصادی اگر در جـهت تـسهیل اقـدامات جمعی‌ و به صورت تعاملی‌ با یکدیگر وارد فـعالیت شـوند، می‌توانند ضمن‌ حرکت به سمت تخصص‌گرایی و پذیرش هویت تخصصی مشخص، کاهش هزینه بـرای واحـدها را فراهم بیاورند و باعث بهره‌مندی تـمام‌ واحـدها در برنامه‌های آمـوزشی، اسـتراتژی‌های هـمسان‌، خـریدوفروش‌ و بسیاری از مزایای دیگر شوند. بهبود ارتباط هرچه بیشتر این‌ واحدها به‌ تـرویج و تـوسعه بنگاه‌های موجود و سرعت بخشیدن به‌ ایـجاد شبکه‌های میان اعضاء‌ و در مـیان‌ بـنگاه‌ها کمک کرده، روابط بنگاه‌ها را بـا یـکدیگر تسهیل کرده و موجبات توسعه این صنایع را فراهم می‌آورند.

‌بخش‌های‌ تجاری و توسعه صنایع کـوچک

در ایـن بخش به دلیل بهره‌مندی از فـعالیت‌هایی مـانند تـحقیق‌ و توسعه‌، واحدها مـی‌توانند کـیفیت محصولات خود را بهبود بخشند. ایـن بخش‌ها که تأمین کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای‌ را عهده‌دار هستند و خدمات تولیدی را به واحدها ارایه می‌دهند، هـرقدر در تـأمین‌ این کالاها خودکفا باشند و نیازهای‌ خـود را از داخـل تأمین کـنند، مـوجبات تـسهیل نوآوری و تسهیل در گردش اطـلاعات و فناوری را فراهم آورده، دستیابی به پروسه مهم‌ترین تولیدات را آسان کرده، موجبات کاهش هزینه برای این صـنایع‌ شـده و توسعه این صنایع را موجب می‌شوند.

منابع:

۱.  کی‌مرام،فـرید(۴۸۳۱‌)،نقش صنایع کوچک و مـتوسط در تـوسعه صنعتی،دانشگاه صنعتی شریف،انتشارات علمی،چاپ اول.

۲. اشمیتز، هوبر،خالدندوی‌(۱۸۳۱‌)خوشه‌های‌ صنعتی رویکردی نوین در توسعه صنعتی،عـباس زنـدباف و عباس‌ مخبر،تهران،انتشارات‌ طرح‌ نو،چاپ اول

۳. دل‌انگیزان،سهراب(۵۸۳۱)بررسی جایگاه خوشه‌های صنعتی در کـسب مـزیت‌ رقابتی‌ و تـوان صادراتی(مورد صنعت‌ نساجی پوشاک چین)،مجله تعاون،شماره‌های آذرماه و دی‌ماه.

۴. کرمی،اژدر(۷۸۳۱)،نگرش استراتژیک به بررسی نقش SME ما ارائه راهـکارهای توسعه‌ آن‌ در استان آذربایجان‌ شرقی،معاوت برنامه‌ریزی استانداری آذربایجان شرقی،چاپ اول.

۵. دین‌ محمدی‌،مصطفی‌،سهراب دل‌انگیزان و زیـن العابدین صادقی(۳۸۳۱)،خوشه‌بندی قضایی صنایع با فناوری‌ برتر و تأثیر آن‌ بـر تـوسعه فـناوری،دومین همایش دو سالانه آموزش عالی و اشتغال،دانشگاه تربیت مدرس،تهران‌.

 

 

 

 

 

چگونه از چهارمین واردکننده گندم به خودکفایی رسیدیم؟

تهران- ایرناپلاس- در بین محصولاتی که خودکفایی در تولید آنها در طول سال‌های پی‌درپی به‌عنوان یک اصل راهبردی در کشور مورد توجه قرار گرفته، سال ۱۳۸۳ این هدف برای گندم تحقق یافت اما در سال ۱۳۸۸ با واردات بیش از ۵.۴ میلیون تن گندم، به چهارمین واردکننده بزرگ این محصول در جهان تبدیل شدیم؛ با این حال از سال ۱۳۹۵ بار دیگر روند خودکفایی ادامه‌ یافته است.

به گزارش ایرناپلاس، رئیس جمهوری در اوایل ماه جاری در مراسم بهره‌برداری از سه طرح ملی وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر اهمیت خودکفایی در تولید محصولات استراتژیک کشاورزی گفت: خوشبختانه در محصولات استراتژیک مانند گندم امسال نیز خودکفا خواهیم بود و امیدواریم در محصولات دیگر هم امسال تلاش بیشتری انجام دهیم و همانگونه که تاکنون کشاورزان توانسته‌اند ایران را سرسبز کرده و نیازمندی‌های ملت را به صورت حداکثری تأمین کنند، شاهد باشیم امسال و سال آینده با محصولات بیشتر کشاورزی و استفاده بهتر از آب و خاک شاهد تحول مثبت دیگری در محصولات کشاورزی باشیم.

حسن روحانی همچنین دوشنبه ۶ مردادماه در نشست تولیدکنندگان و فعالان صنایع پتروشیمی و فولاد کشور گفت: ما بخش عمده گندم را از خارج می‌خریدیم امروز برای تامین گندمی که مورد نیاز مردم هست، هیچ نیازی نداریم. البته ممکن است برای بخش صنعتی، مقداری از جایی بخریم و وارد کنیم اما برای نیاز مردم و نان مردم خودکفا هستیم. در سال ۹۹ خودکفا هستیم و در سال‌های ۹۵ تا ۹۸ نیز خودکفا بودیم. در واقع ما ۵ سال پشت‌سرهم در گندم خودکفا هستیم.
رییس جمهوری افزود: پیش از انقلاب در یک زمان‌هایی که جمعیت کم بوده ممکن است گندم به اندازه کافی وجود داشته است؛ با این حال بعد از انقلاب در یک یا دو سال خودکفایی داشتیم اما هیچ وقت نبوده که ۵ سال متوالی خودکفایی ایجاد کنیم.

ایران، یکی از تولیدکنندگان قابل توجه محصولات کشاورزی در سطح جهان است و در محصولات متنوع کشاورزی، بین ۲۰ تولیدکننده عمده جهان قرار دارد. به‌عنوان نمونه، آمارهای سازمان جهانی خواروبار یا فائو در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد ایران سومین تولیدکننده بادام، سومین تولیدکننده خرما، پنجمین تولیدکننده سیب و سیزدهمین تولیدکننده بزرگ گندم در سطح جهان بوده است.

تولید داخلی و ذخیره‌سازی برخی محصولات کشاورزی به‌دلیل اهمیت ویژه آنها در امنیت غذایی جامعه، مورد توجه دولت‌های مختلف در سراسر جهان است.
وزارت جهاد کشاورزی نیز در ادوار مختلف، همواره خودکفایی در محصولات استراتژیک و اقلام ضروری محصولات کشاورزی را در دستور کار خود قرار داده زیرا این موضوع به امنیت غذایی خانوار و سلامت جامعه گره خورده است.

محصولاتی مانند گندم، جو، ذرت، دانه‌های روغنی، چغندر قند و نیشکر، گوشت مرغ و گوشت قرمز، شیر و تخم مرغ، در سال‌های مختلف، به‌عنوان اهداف این وزارتخانه برای دستیابی به سطوح بالای تولید و خودکفایی، مورد توجه قرار گرفتند.
در بین محصولاتی که خودکفایی در تولید آنها در طول سال‌های پی‌درپی به‌عنوان یک هدف مورد توجه بود، خودکفایی در تولید گندم در اوایل دهه ۱۳۸۰ محقق شد، پس از چند سال از دست رفت و دوباره در نیمه دوم دهه ۱۳۹۰ به دست آمد.

از خودکفایی تا رتبه چهارمی واردات
اهمیت خودکفایی در تولید گندم تا جایی است که در سال ۱۳۸۱ «طرح گندم» به یکی از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی تبدیل و در سال ۱۳۸۳ با عبور تولید از حدود ۱۴ میلیون تن گندم، جشن خودکفایی تولید این محصول برگزار شد. با این حال حفظ این هدف تحقق‌ یافته در سال‌های پس از آن ادامه نیافت.

عوامل متعددی در از دست رفتن خودکفایی گندم در کشور مؤثر بودند. برخی از این عومل، قابل کنترل و برخی دیگر غیر قابل کنترل بودند. به‌عنوان نمونه عوامل محیط زیستی مانند خشکسالی در سال زراعی ۸۷-۱۳۸۶ بر سطح تولید محصولات کشاورزی از جمله گندم قابل توجه بود.

به‌جز عوامل محیط زیستی که خارج از کنترل هستند، عوامل اقتصادی نیز در تغییر جایگاه ایران از کشوری خودکفا در زمینه تولید گندم به یکی از واردکنندگان این محصول زراعی تأثیرگذار بود.
سیاست‌های نادرست قیمتی در نیمه دوم دهه ۱۳۸۰ موجب شد کشاورزانی که در سال‌های گذشته با صرف منابع دولتی آموزش‌دیده و با امکاناتی مانند تجهیزات کشاورزی و سیستم‌های آبیاری بهینه کشور را به خودکفایی در زمینه تولید گندم رسانده بودند، دیگر اقبالی به تولید این محصول نداشته باشند.
ایرناپلاس- تولید و واردات گندم، خودکفایی گندم

در مجموع ایران که در سال ۱۳۸۳ با تولید بیش از ۱۴.۵ میلیون تن گندم در تولید این محصول استراتژیک کشاورزی به خودکفایی رسیده بود، در سال ۱۳۸۸ با واردات بیش از ۵.۴ میلیون تن گندم، به چهارمین واردکننده بزرگ این محصول در جهان تبدیل شد.
ایران که در سال ۱۳۸۳ با تولید بیش از ۱۴.۵ میلیون تن گندم در تولید این محصول استراتژیک کشاورزی به خودکفایی رسیده بود، در سال ۱۳۸۸ با واردات بیش از ۵.۴ میلیون تن گندم، به چهارمین واردکننده بزرگ این محصول در جهان تبدیل شد.
با این حال، مجموعه اقدامات انجام‌شده از سال ۱۳۹۲ تاکنون موجب شد تولید داخلی گندم بار دیگر در سال ۱۳۹۴ و پس از ۱۱ سال به سطح نخستین سال خودکفایی برسد. همچنین در سال بعد از آن یعنی سال ۱۳۹۶ با رسیدن سطح تولید گندم به حدود ۱۴.۶ میلیون تن، ایران توانست از وابستگی به واردات گندم و فهرست ۲۰ کشور اصلی واردکننده این محصول با اهمیت کشاورزی خارج شود.

به‌طور کلی آمارها نشان ‌دهنده افزایش ۱۳.۴ میلیون تنی حجم تولید گندم در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ هستند. علاوه بر این، دولت به‌عنوان یکی از خریداران اصلی گندم از ابتدای سال جاری بیش از هفت میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم را به‌صورت تضمینی از کشاورزان خریداری کرده است.

چرا با وجود بازگشت به‌ سطح خودکفایی، همچنان واردکننده هستیم؟
حجم ذخایر گندم در کشور همواره به‌صورتی تنظیم می‌شود تا از وجود مقادیر مازاد نیاز، برای مدتی در حدود چهار تا پنج ماه اطمینان حاصل شود. در واقع، حتی با وجود خودکفایی در تولید داخلی گندم، حجم واردات به صفر نمی‌رسد، بلکه محصول وارداتی برای ذخیره به سیلوها فرستاده می‌شود.

علاوه بر این، شیوع کرونا موجب شده توجه کشورهای صادرکننده محصولات کشاورزی و مواد غذایی بیش از پیش به مصرف داخلی جلب شود و منطقی است در چنین شرایطی، دولت برای افزایش ذخایر مازاد گندم که بخشی از آن با واردات تأمین می‌شود اقدام کند.

تأثیر ویروس کرونا بر کشاورزی، زنجیره تأمین غذا و امنیت غذایی موجب شد کشورهای مختلف برای تضمین امنیت غذایی شهروندان خود اقدامات گوناگونی را در پیش گیرند تا جایی که برخی کشورها برای تأمین نیاز داخلی خود، صادرات محصولات کشاورزی را متوقف کردند.
پیش از این، فارین پالیسی از توقف صادرات غلات توسط روسیه، از ماه آوریل (اردیبهشت) تا ژوئن (خرداد) خبر داده بود. این تصمیم روسیه به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده گندم جهان، تأثیر قابل توجهی بر امنیت غذایی طرف‌های تجاری آن خواهد داشت.
علاوه بر این، مصر که بزرگ‌ترین واردکننده گندم است، واردات غلات را افزایش و صادرات حبوبات را متوقف کرده است. بنابراین، واردات گندم در شرایط کنونی نه‌تنها در تضاد با خودکفایی در تولید نیست، بلکه گامی مؤثر در حفظ امنیت غذایی جامعه است.

براساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی، امسال ضریب خوداتکایی گندم بیش از ۱۰۲ درصد پیش‌بینی می‌شود. با این حال نیاز کشور به گندم حدود ۱۳ میلیون تن برآورد شده و تولیدات کشور در این سال‌ها تا اندازه‌ای برابر با همین مقدار بوده است. به عنوان مثال سال گذشته ۱۳.۷ میلیون تن گندم تولید شد و امسال نیز پیش‌بینی می‌شود این میزان به حدود ۱۴ میلیون تن برسد.

گندم از بودجه خط خورد؟
بر اساس اطلاعات سازمان برنامه و بودجه کشور، در پیش‌بینی اهداف کمّی طرح گندم که در سال ۱۳۸۱ با هدف خودکفایی در تولید گندم کلید خورد، سال ۱۳۸۸ به‌عنوان سال پایانی این طرح در نظر قرار گرفته بود. با این حال، این طرح تا سال ۱۳۹۳ ادامه یافت. لازم است توجه شود که پایان این طرح به‌معنای روی ‌برگرداندن دولت از گندم در بوجه نبود.

با پایان طرح گندم و از سال ۱۳۹۴، بخشی از اعتبارهای مربوط به تولید گندم، دستیابی به خودکفایی و حفظ آن، در ذیل سایر برنامه‌های تعریف‌ شده برای وزارت جهاد کشاورزی از جلمه «ارتقای ضریب خوداتکایی در تولید محصولات راهبردی کشاورزی» که دارای اهداف کمّی مشخص ‌شده و مدون است، تخصیص یافته. تفاهم‌نامه‌هایی بین سازمان برنامه و وزارت کشاوزی در رابطه با این طرح از سال ۱۳۹۴ به‌بعد در دسترس بوده و بودجه مرتبط با ارتقای تولید گندم، هر ساله بر اساس عملکرد تخصیص یافته است.

در واقع، بودجه ردیف خود کفایی گندم در قالب‌های دیگری برای حمایت بخش کشاورزی و تولید گندم آورده شده است. بخشی از آن در قالب ضریب خوداتکایی محصولات کشاورزی دیده شده، بخشی از آن در قالب طرح مکانیزاسیون اعمال شده و بخشی از آن نیز برای نهاده ها به منظور تامین بذر اختصاص داده شده است.

طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی، تا اوایل مردادماه امسال در خرید تضمینی گندم، حدود ۸۸ درصد مجموع خرید سال گذشته تحقق یافته و این در شرایطی است که تا آخر آبان‌ماه خرید ادامه دارد. تا این مدت، ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال پیش، خرید بیشتری انجام شده است.

 

 

 

 

سهام عدالت| از راه‌اندازی اولین شرکت سرمایه‌گذاری استانی تا امکان فروش ۶۰ درصد سهام

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان‌جنوبی از راه‌اندازی اولین شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استانی خبر داد و گفت: نخستین شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالتی استانی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، برای خراسان‌جنوبی فعال شد.

سهام عدالت| از راه‌اندازی اولین شرکت سرمایه‌گذاری استانی تا امکان فروش ۶۰ درصد سهام

عیسی جعفری‌گیو امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیرجند، اظهار داشت: ثبت‌نام برای دریافت سهام عدالت در کشور از شهریورماه ۱۳۸۴ آغاز و تا سال ۱۳۹۲ ادامه داشت که ۴۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت کشور سهام عدالت به‌طور قطعی به آن‌ها تعلق گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در استان خراسان‌جنوبی از جمعیت ۷۶۸ هزار و ۸۹۸ نفری براساس سرشماری سال ۹۵، تعداد ۶۴۹ هزار و ۲۰۵ نفر سهامدار نهایی طرح سهام عدالت‌ هستند، بیان داشت: ۴۰ هزار نفر از مشمولان سهام عدالت در استان فوت کرده‌ و وراث می‌توانند مدیریت سهام عدالت آنان را برعهده بگیرند.

از ۶۴۷ هزار و ۴۰۹ مشمول سهام عدالت در خراسان‌جنوبی ۱۸۴ هزار و ۵۶۳ نفر روش مستقیم و ۴۶۲ هزار و ۸۴۶ نفر روش غیرمستقیم را انتخاب کردند

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان‌جنوبی مطرح کرد: از ۶۴۷ هزار و ۴۰۹ مشمول سهام عدالت در خراسان‌جنوبی ۱۸۴ هزار و ۵۶۳ نفر روش مستقیم و ۴۶۲ هزار و ۸۴۶ نفر روش غیرمستقیم را انتخاب کردند یعنی ۲۸ درصد جمعیت استان روش مستقیم و ۷۲ درصد نیز روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند.

جعفری از شناسایی ۱۰ هزار جاماندگان سهام عدالت در خراسان‌جنوبی خبر داد و افزود: این افراد کسانی هستند که قبل از سال ۹۳ اقدامات اولیه برای ثبت‌نام را انجام دادند و اوراق این سهام را دریافت کردند ولی نام آن‌ها به دلایل مختلف در فهرست نهایی سهامداران سازمان خصوصی‌سازی قرار نگرفته است.

برای افرادی که روش غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت را انتخاب کردند امکان فروش ۶۰ درصد سهام عدالت فراهم شد

وی با اعلام اینکه برای افرادی که روش غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت را انتخاب کردند امکان فروش ۶۰ درصد سهام عدالت فراهم شد، تبیین کرد: طی ماه‌های گذشته امکان فروش  ۳۰ درصد سهام عدالت برای افرادی که روش مستقیم را برگزیده بودند فراهم شد و هم‌اکنون نیز امکان فروش ۳۰ درصد دیگر این سهام فراهم است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان‌جنوبی اضافه کرد: افرادی هم که روش آزادسازی غیرمستقیم داشتند نیز می‌توانند روش آزادسازی مستقیم را انتخاب کنند و با تهیه کد بورسی در مجموع ۶۰ درصد سهام خود را به فروش بگذارند.

جعفری با تأکید بر اینکه هر فردی که سهام عدالت دارد باید به تدریج کد بورسی بگیرد و مهلتی هم برای دریافت این کد تعیین نشده، تصریح کرد: برای برخی سهام‌داران این پیامک ارسال شده و برای برخی هم ارسال نشده است.

نخستین شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالتی استانی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، برای خراسان‌جنوبی فعال شد

وی از راه‌اندازی اولین شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استانی خبر داد و بیان داشت: نخستین شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالتی استانی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، برای خراسان‌جنوبی فعال شد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان‌جنوبی ادامه داد: مردم استان که روش غیرمستقیم در سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند می‌توانند از امروز با نماد «وسخراج» شاهد داد و ستد سهام این شرکت در بازار دوم معاملات بورس تهران باشند که دارای سهام ۳۶ شرکت از صنایع مختلف فلزات اساسی، بانکی، پالایشگاهی، خودرو است.

جعفری خاطرنشان کرد: با پیش‌بینی وضعیت بازار، ارزش سهام عدالت در روز‌های آینده بیشتر خواهد شد لذا به همه سهامداران توصیه می‌شود از فروش سهام عدالت خود در حال حاضر خودداری کنند.

وی عنوان کرد: سهامدارانی که که سهام عدالت خود را نگهداری کنند، همزمان با مالکیت سهام شرکت سرمایه‌گذاری استان و بهره‌مند شدن از افزایش ارزش آن در بازار سرمایه، امکان دریافت اعتبار یا وام به‌صورت کارت اعتباری از برخی از بانک‌ها از جمله بانک ملی را خواهند داشت.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 19 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور