پیام شهروند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

گزارش / خطر مرگ/ به این ماده نزدیک نشوید

تنها یک بار استفاده، دنیا را به قدری عجیب می‌کند و بر مغز مصرف کننده طوری اثر می‌گذارد که شخصیت فرد تا پایان عمرش غیر طبیعی می‌شود.

 

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، آنقدر داد می‌زد که تمام جنگل صدایش را می‌شنیدند، هر چقدر می‌پرسیدیم که چرا داد می‌زنی نمی‌گفت، خودم هم اصلا حال خوبی نداشتم، فکر کردم به خاطر مواد است که صدای دوستم را بلند می‌شنوم. به تهران که برگشتیم تا چند روز از شدت داد و فریاد‌هایی که آن روز زده بود نمی‌توانست خوب حرف بزند، فهمیدم که آن روز واقعا فریادهایش بلند بوده است.

آرمین از فریاد‌های دوستش می‌گفت و در بین صحبت‌هایش از حس‌هایی که قبلا برای خودش به وجود آمده حرف می‌زد، از گریه‌های بی اختیارش تا فشار عصبی، حال بد، از بد گمانی به اطرافیان، توهم‌هایی که فکر می‌کرد درخت‌ها‌ی خیابان به او حمله می‌کردند و انواع و اقسام فکرهای واهی دیگر.

آرمین ادامه داد: با چهار نفر از دوستانم به یکی از شهر‌های شمال سفر کردیم و برای تفریح به یکی از جنگل‌های آنجا رفتیم. جنگلی سرسبز که به غیر از اینکه می‌خواستیم از تفریح در آنجا لذت ببریم و یک روز را در جنگل سپری کنیم، قصد کار دیگری هم داشتیم.

آرمین حین صحبتمان رول گل را هم آماده کرد. بعد از گرفتن چند کام از گل نفسش را حبس کرد، در همان حالت خواستم از او سوال کنم که با دستش اشاره داد که صبر کنم. سپس چند سرفه کرد و گل را به دوستش داد و در حالی که صورتش سرخ شده بود، گفت این گل خوبیه تازه گرفتیم، هر ۲ تا از این رول‌هایی که پیچیده‌ایم ۵۰ هزار تومان شده است.

آرمین به ادامه‌ توضیح داستان شمالشان پرداخت و گفت: آره، مستقر که شدیم و ناهار خوردیم، شروع کردیم به اسید زدن، خودم چند باری اسید که ال اس دی هم اسم دیگرش است مصرف کرده بودم، اما یکی دو تا از دوستانم دفعه اولشان بود که امتحان می‌کردند.

آرمین حرفش را ادامه داد که هر کسی بعد از مصرف این مواد‌ها یک حس خاص دارد، اصلا نمی‌شود گفت که برای فلان شخص دقیقا چه اتفاقاتی می‌افتد، اسید هوشیاری را بالا می‌برد، تو می‌توانی جز به جز هر چیزی را ببینی، آنقدر به جزئیات توجه می‌کنی که دچار حال بدی می‌شوی و احساس می‌کنی مغزت در حال منفجر شدن است. در جنگل با دوستانم اسید را بر روی زبان گذاشتیم و صبر کردیم که جذب شود، تقریبا نیم ساعت نگذشته بود که کم کم اثراتش را در دوستانم دیدم، با اینکه قبل از مصرف اسید به آن‌ها گفته بودم به چیز‌های خوب فکر کنند، اما آن‌ها گوش ندادند.

او گفت: بعد از گذشت یک ساعت که همه ساکت نشسته بودند، افکار منفی به سراغشان آمد. از آنجایی که همه دوستان صمیمی بودیم، از بیشتر زندگی یکدیگر خبر داشتیم. به خاطر افکار بد، در ظرف چند دقیقه همه با هم به بهانه‌های الکی و مسخره درگیر شدیم و کتک کاری کردیم، به شکلی که خدا به کمکمان رسید که کسی در آن بین کشته نشد.

از شکل و شمایل اسید از او پرسیدم که گفت: از اولش شروع کنم. این ماده را یک دانشمند به اسم هافمن کشف کرده است، این ماده در کشور‌های دیگر در بسته بندی‌های مختلف است. یک کاغذ مخصوص است که یک لیکویید یا مایع بر روی آن ریخته‌اند.

از نوع ماده و آثار و جزئیات و ساختارش می‌گفت. من که متعجب به او نگاه می‌کردم ادامه داد که قیمت هر کدام از آن‌ها که برای یک نفر استفاده می‌شود، حدود ۱۰۰ هزار تومان شده که البته قیمت‌ها مختلف است.

آرمین که جوان حدود ۳۰ ساله با قد بلند و جثه لاغر بود، ظاهرش به کسانی که مواد مخدر‌ صنعتی یا سنتی مصرف می‌کنند، شبیه نبود. کسی اگر تخصص خاصی در شناسایی این افراد را نداشته باشد و به رفتار فرد دقت نکند نمی‌تواند تشخیص دهد که آن‌ها مصرف کننده این مواد‌های روانگردان هستند.

آرمین از بالا رفتن قیمت مواد‌هایی مانند گل ناراحت بود و می‌گفت اصلا نمی‌ارزد که بخواهیم آنقدر پول برای این‌ها خرج کنیم، چون کشیدن گل هم مثل سیگار عادی شده است.

از او پرسیدم که تویی که این طور از این مواد بد می‌گویی و اتفاق‌های بدی که برایت رخ داده، پس چرا باز هم به سراغشان می‌روی؟ می‌گفت: خودم هم نمی‌دانم عادت کرده‌ام و وابسته به آن‌ها شده‌ام، اما مهم‌ترین دلیل مصرف کردنم این است که چندبار اول از بعضی مواد مخدر و روانگردان‌ها لذت برده‌ام. همین به دنبال لذت دوباره بودن، باعث می‌شود که دوباره به سراغ مواد بروم و حتی به مواد قوی‌تر روی بیاورم. لذتی که دفعه اول وجود دارد، بهایش زیاد است و تمام اعصاب و روان آدم را بهم می‌ریزد.

شاید در چهره کمتر مشخص باشد که آرمین از روانگردان‌ها استفاده می‌کند، اما با چند دقیقه دقت به کسی که این مواد را مصرف کرده می‌توان فهمید که در رفتار و کارهایش چقدر دچار اختلال شده است.

آرمین یکی از دوستانش را مثال زد که مواد مخدری مثل اسید و قارچ و قرص‌های روانگردان را مصرف می‌کرده، اما با وجود اینکه چند سال است که دیگر هیچ موادی مصرف نمی‌کند، در رفتار و زندگی روزمره هنوز دچار مشکل است. به اعتقاد آرمین او تعادل رفتاری ندارد و اخلاقش خیلی تغییر کرده است. این‌ها را درباره دوستش گفت، اما آرمین هم رفتار عجیبی داشت که مثل یک فرد عادی نبود.

این‌ها صحبت‌های یکی از افرادی بود که تجربه مصرف این ماده توهم زا را داشت.

توهم و سوء ظن شایع‌ترین عوارض ال اس دی (اسید)

باغبانیان درمانگر اعتیاد در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، با ا‌شاره به توهم زا بودن ال اس دی (LSD) و ایجاد اختلال در حس‌های پنج گانه فرد مصرف کننده این ماده مخدر گفت: اختلالات درکی در فرد مصرف کننده LSD به وجود می‌آید و اختلالاتی مانند توهم و سوء ظن به اطرافیان از پیامد‌های شایع این مواد مخدر است.

وی ادامه داد: مصرف کنندگان این ماده در طول مدت مسمومیت با ال اس دی، رفتار‌های خطرناکی را از خود نشان می‌دهند که ممکن است منجر به صدمات جدی و حتی مرگ شود. برای مثال، پرش از مکان‌های مرتفع، پیاده شدن از ماشین در حین رانندگی و … را می‌توان نام برد.

این درمانگر اعتیاد افزود: مصرف ال اس دی از نظر روانی صدمات جبران ناپذیری بر فرد دارد و باعث وابستگی روانی به این ماده مخدر می‌شود و فرد برای استفاده دوباره دچار وسوسه، وابستگی، اضطراب و سردرگمی می‌شود. مهمترین خطر مصرف ال سی دی این است که چون بر ذهن و شخصیت افراد اثر می‌گذارد، ممکن است مشکلات جدی روانی را ایجاد کند. در نوع شدید آن، فرد احساس می‌کند که دیوانه شده است.

باغبانیان با اشاره به اینکه ال سی دی، یک داروی روانی-تقلیدی است و موجب شکل گیری واکنش‌های تقلیدی می‌شود، گفت: مصرف ال‌ اس دی و افزایش قدرت تلقین پذیری شخص موجب افزایش حساسیت پذیری وی نسبت به تأثیرات محیطی و گروهی (اجتماعی) می‌شود که موارد گفته شده در فرد موجب ایجاد تمام اثرات مطرح شده ناشی از ال سی دی می‌شود.

باغبانیان خواهان نظارت بیشتر بر نوجوانان از سوی خانواده‌ها شد و ادامه داد: هر گونه تغییر رفتار ناگهانی در نوجوان باعت می‌شود که خانواده نظارت بیشتری را داشته باشد، به عنوان مثال اگر نوجوانی در گذشته فعالیت کمی داشته و به یک باره فعال شده و یا اینکه در اشتها و خواب او تغییر ناگهانی به وجود آمده، همین مسأله می‌تواند از علائم هشداری برای مراقبت بیشتر از نوجوانان باشد.

در تکمیل صحبت‌های این درمانگر بیایید این ماده را بیشتر بشناسیم.

ال اس دی را بهتر بشناسید

ال اس دی (LSD) یکی از قوی‌ترین مواد روانگردان یا توهم زای نیمه صناعی است که ماده اصلی تشکیل دهنده آن اسید لایزرجیک دی اتیل آمید است.

ال. اس. دی در سال ۱۹۳۵ توسط شیمیدانی به نام آلبرت هافمن تصادفاً شناسایی شد. این ماده توهم زا معمولاً به صورت خوراکی مصرف می‌شود و اثرات این دارو شامل توهمات بینایی، شنوایی و تغییر شکل محیط و تصویر بدن است.

ال اس دی به صورت مایع کمتر فروخته می‌شود، اما در برخی موارد شکل مایع آن را بر روی کاغذ‌های جذب کننده با اشکال کارتنی ریخته و سپس آن‌ها را به مربع‌های کوچکی تقسیم کرده و می‌فروشند. اثرات آن از ۲۰ دقیقه تا یک ساعت بعد از مصرف آغاز شده و حدود ۶ تا ۱۲ ساعت طول می‌کشد.

همان طور که گفته شد، ال اس دی به طور معمول بلعیده یا روی زبان نگه داشته و جذب می‌شود، اما صرف‌نظر از نوع مصرف، اثرات آن با توجه به میزان مصرف و درجه خلوص آن تقریباً یکسان است و فرد مصرف کننده اسیر دنیای اوهام و خیالات شده و ارتباط آن با دنیای واقعی قطع می‌شود.

تأثیرات مصرف مواد روانگردان مانند ال اس دی در یک بار مصرف معمولاً یک سفر (تریپ) نامیده می‌شود که در صورتی‌ که این تجربه خوب و خوشایند باشد، آن‌ را سفر خوب و در صورتی که این سفر بد و ناخوشایند باشد آن‌ را سفر بد یا زندگی در جهنم می‌نامند.

یکی از اختلالاتی که به دنبال مصرف دراز مدت مواد توهم زا، چون ال اس دی ایجاد می‌شود، اختلال ادراکی ماندگار نامیده می‌شود و در این حالت، شخص بازگشت نشانه‌های توهم زایی را تجربه می‌کند.

مصرف ال اس دی معمولاً باعث ایجاد وابستگی فیزیکی و اعتیاد نمی‌شود، اما مصرف مداوم و طولانی مدت آن باعث ایجاد مقاومت می‌شود و فرد مصرف کننده برای تجربه مصرف اولیه و حال خوش آن نیاز به مصرف مقادیر بیشتری از این ماده روانگردان دارد.

اکثر کسانی که ال اس دی مصرف می‌کنند معتقدند که این ماده اعتیاد آور نیست و اصلاً نیازی به ترک ال اس دی ندارند. این افراد با توجه به احساس خوشی و شادی که بعد از مصرف این ماده می‌کنند، از عوارض بعدی، از بین رفتن اثر این دارو بی خبرند. با توجه به اینکه این ماده مخدر صدمات زیادی به روان و مغز فرد مصرف کننده می‌زند، برای ترک این ماده نیاز به مشاوره با پزشک متخصص و تیم روان کاوی است.

معمولاً ترک ال اس دی با جلسات مشاوره و روان درمانی فردی و گروهی و پیگیری، تیم متخصص تشکیل شده از روانپزشک، روانشناس و روان درمانگر انجام می‌شود. با توجه به وابستگی‌های روانی ال اس دی، در روند ترک باید میل به مصرف دوباره و وسوسه در فرد مصرف کننده از بین برود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 12 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور