پیام شهروند

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

گزارش / خانه‌های نُقلی برای عبور از چالش بدمسکنی

خانه‌های نُقلی برای عبور از چالش بدمسکنی

نازیلا مهدیانی
خانه‌های نُقلی برای عبور از چالش بدمسکنی

تهران- ایرنا- سال‌ها پیش بسیاری از خانواده‌های ایرانی در یک اتاق زندگی می‌کردند؛ البته اتاقی که رو به حیاطی بزرگ با حوضی میان آن باز می‌شد.

آخرین سرشماری نفوس و مسکن در سال ۹۵ می‌گوید که وسعت بیش از ۶۵ درصد از واحدهای مسکونی در ایران ۱۰۰ متر و کمتر است و ۹.۳ درصد آن را خانه‌های زیر ۵۰ متر تشکیل می‌دهد. با توجه به جمعیت خانوار در کشورمان، این الگوی مسکن‌سازی معنای اسراف یا زیاده‌خواهی را نمی‌دهد کما اینکه به خاطر می‌آوریم، گذشتگان که نسل دوری هم نیستند اکثرا در اتاق‌های گراگرد یک حیات حوض‌دار زندگی می‌کردند. هر چند که فضای خصوصی کمتری داشتند اما به این فضای مشاع وابسته بودند.

حالا با گران‌ شدن زمین و ساختمان در کلان‌شهرها و همچنین افزایش جمعیت و تقاضا در این مناطق، الگوی ساخت مسکن در حال تغییر است و خانه های با متراژ متوسط و کمتر یعنی حدود ۷۰ متر و کمتر از آن در اولویت حمایت‌های دولتی قرار گرفته‌اند.

در نبود خانه‌های کم‌متراژ و در شرایطی که جمعیت مستاجران تهران در حال افزایش است و گرانی باعث شده حاشیه‌نشینی و سکونتگاه‌های غیررسمی گسترش پیدا کند، پیشنهاد انبوه‌سازی خانه‌های ۲۵ تا ۴۵ متر مطرح شده‌است؛ پیشنهادی که صفی از موافقان و مخالف در برابر آن ایستاده‌اند.

مهم‌ترین عاملی که باعث شده عده‌ای به طرح پیشنهاد خانه‌های کم متراژ برسند، نایاب و گران شدن زمین است. از سوی دیگر سیاست‌های اشتباه در چند دهه گذشته باعث شده، مهاجرت از روستا به شهر و از شهر به کلان‌شهرها افزایش یابد. در این شرایط وقتی تامین خانه و سرپناه آنقدر گران و کم‌یاب می‌شود، شاهد انواع بزه در کلونی‌های حاشیه شهرها و سرخوردگی‌های اجتماعی هستیم.

از این رو  پیشنهاد خانه‌های کم‌متراژ داده شده که این خانه‌ها محلی برای گذر از دوره‌ای برای افراد باشد یعنی قرار نیست این میکرو واحدها خانه ابدی ساکنان آن باقی بماند بلکه می‌تواند محل امنی برای یک دانشجو، یک شاغل مجرد یا زوج‌های جوان و … برای گذران یک دوره از زندگی شهری و افزایش و ذخیره پس‌اندازها باشد.

البته ایران اولین کشوری نیست که این شرایط را تجربه می‌کند و در بسیاری از کشورهای صنعتی و پیشرفته از جمله چین، ژاپن و … به جزئی از فرهنگ شهرنشینی تبدیل شده‌است.

تجربه کشورهای خارجی از خانه‌های نقلی

ژاپن را می‌توان جزو اولین کشورهای دارای خانه‌های کپسولی معرفی کرد. برج کپسولی۱۴ طبقه «ناکاجین» در سال ۱۹۷۲ در منطقه گینزا نزدیک به مرکز توکیو برای کارمندانی که ساعات طولانی در طول هفته مشغول به کار بودند، ساخته شد. ژاپنی‌های ساکن توکیو در حالی زندگی در این واحدهای کوچک را انتخاب کرده‌اند که دنیا خانه‌های ژاپنی را با سقف‌های سفالی، پیکره چوبی و درهای کشویی(فوسوما) می‌شناسد.

اما خانه‌های کپسولی در هنگ‌کنگ بیشترین رواج و شیوع را دارد. هنگ‌کنگ یکی از گران‌ترین مناطق جهان برای زندگی محسوب می‌شود به طوری که میانگین قیمت مسکن ۱۹ برابر میانگین درآمد سالانه مردم است. از سوی دیگر هنگ کنگ یکی از متراکم ترین شهرهای جهان هم به حساب می‌آید، به همین دلایل مشکل مسکن در آن بسیار جدی‌تری از شهری مانند تهران است.

در واقع در برخی از مناطق هنگ‌کنگ اساسا دیگر بحث خانه یا اتاق مطرح نیست بلکه افراد در کپسول‌های یک‌نفره شب را به صبح می‌رسانند یا چند ساعتی را استراحت می‌کنند.

در چین هم زندگی در اتاقک‌هایی که آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی، جایی برای خواب و … را در یک فضای ۲۰ متری یا کمتر بسته‌بندی و جمع کرده، بسیار شایع است و سکونت در این واحدها هیچ برچسبی به ساکنان آن نمی‌چسباند. هر چند که زندگی انفرادی و جلوگیری از افزایش جمعیت در این کشورها تعریف شده‌است اما خانه‌های کوچک فقط به کشورهای چشم بادامی‌ها محدود نمی‌شود بلکه طبق گزارش‌های اعلام شده، میانگین متراژ خانه در روسیه ۵۵ متر است و حتی در مرکز کلان‌شهرهای آمریکا هم که متوسط متراژ خانه‌های آن به ۲۰۱ متر می‌رسد، خانه‌های کم‌متراژ فراوان است و مردم به این واحدها به دید محل سکونتی برای ارتقای توان پس‌انداز نگاه می‌کنند.

فرهنگ ایرانی خانه ۲۵ متری را پس می‌زند؟

واقعیت این است که خانه‌های کم‌متراژ در ایران انتخاب نیست بلکه جبر اقتصادی است،اگر در کشورهایی مانند ژاپن و … خانه‌های کوچک و کپسولی رایج است بخشی از آن به تراکم جمعیت و وسعت کشورشان برمی‌گردد اما در ایران وسیع به جز تهران، شهرهای دیگر مشکل کمبود زمین ندارند و سیاست‌های اشتباه اقتصادی باعث شده، امروز پیشنهاد ساخت خانه‎های ۲۵ متری داده‌شود.نکته حائز اهمیت این است اگر این پیشنهاد رد شود، چه پیشنهاد دیگری جایگزین خواهد شد تا بتواند مشکل مسکن برای کارکنان، کارگران، دانشجویان و ساکنان تهران بزرگ را رفع کند. آیا پیشنهاد دیگری است که بتواند جلوی گسترش سکونتگاه‌های غیر رسمی، بد مسکنی و حاشیه نشینی را بگیرد.

مهم‌تر اینکه آیا فرهنگ ایرانی، انبوه تنهای خانه‌های کم‌متراژ را می‌پذیرد؟ اگر در کشوری مانند پاریس خانه کم‌متراژ می‌سازد اما فضای مشاعات آن را از یاد نمی‌برد و از بعد بسیار مهم ارتفاع در ساخت این واحدها استفاده می‌کند. مانند آنچه که مادربزرگ‌هایمان زندگی در خانه‌های با اتاق‌های فراوانی که هر یک از آنها یک خانواده را در خود جای داده‌بود اما در آن رو  به یک حیاط و فضای مشاع حوض‌دار باز می‌شد، تجربه کرده‌اند.

از آنجایی که عده‌ای از جمله وزیر راه و شهرسازی مخالفت خود با این پیشنهاد را اعلام کرده، هنوز جزییاتی از آن مشخص نیست اما آن چیزی که بسیار اهمیت دارد این است که این واحدها باید نمونه فاخر و ارزان معماری ایرانی باشند تا زندگی در این واحدها تصویری از قفس یا خوابگاه برای یک ایرانی نسازد.

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارشی از پیامدهای گرانفروشی دو اپراتور؛

ضربه‌ای به کسب‌وکارهای اینترنتی مناطق محروم

ضربه‌ای به کسب‌وکارهای اینترنتی مناطق محروم

گرانفروشی دو اپراتور اینترنت همراه در یک ماه گذشته کار را به اخطار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و در نهایت برگزاری دادگاه رسانده است. با این حال هنوز اپراتورها اقدام به کاهش قیمت نکرده و همچنان به سرکشی خود ادامه می‌دهند.

به گزارش ایرنا افزایش خودسرانه افزایش قیمت اینترنت همراه دو اپراتور ایرانسل و همراه اول این روزها همچنان به اعتراض کاربران همراه شده و در انتظار برخورد دستگاه‌های نظارتی و قضایی با این روند هستند.
با وجود اخطار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پی گرانی نزدیک به ۲ برابری قیمت اینترنت همراه در اواسط تیرماه، هنوز مشکل اینترنت کاربران حل نشده است؛ گرچه حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ابتدا جریمه ۲ میلیارد تومانی برای اپراتورها را مطرح کرد تا شاید آنها ملزم به بازگشت به نرخ قبلی شوند اما سود افزایش قیمت‌ها تا امروز که کمتر از یک ماه از آن می‌گذرد، برای بیش از ۶۳ میلیون کاربر که از طریق موبایل به اینترنت متصل می‌شوند، بسیار بیش از این مبالغ بوده است.

ایرانسل از بین بسته‌های شبانه‌روزی ماهانه تنها امکان خرید بسته‌های ۱ و ۲ گیگ را باز گذاشته است. این مساله کاربران پرمصرف‌تر را به سمت انتخاب بسته‌های داغ و هفتگی متمایل کرده است. یکی از این بسته‌های هفتگی ۱۰.۵ گیگ با قیمت ۲۹ هزار و ۴۰۰ تومان با همه ارزش افزوده عرضه می‌شود که حدود ۱۱۷ هزار تومان در این یک ماه برای کاربر هزینه داشته است. درحالی که پیش از این کاربر می‌توانست با حدود ۶۳ هزار تومان یک بسته ۲۴ گیگ سه‌ماهه خریداری کند. بنابراین حتی در صورت جریمه ۲ میلیارد تومانی نیز اپراتورها از حذف بسته‌های اینترنت پرمخاطب سود می‌برند.

با پیگیری سازمان تنظیم مقرارت و ارتباطات رادیویی، ششم مرداد دادگاه رسیدگی به تخلف گران‌فروشی اپراتورهای تلفن همراه در تعزیرات حکومتی برگزار شد.
جوشقانی پیش از این درباره اقدام دو اپراتور یاد شده گفته بود: این کار مصداق گران‌فروشی است و اگر معادل‌سازی کنیم متوجه می‌شویم که مردم باید بیش از دو برابر پول بدهند. علاوه بر اینکه بسته‌هایی که جذابیت داشته‌ و سبب مدیریت مصرف می‌شد مانند بسته‌های یک، دو و سه‌ماهه حذف‌ شده‌اند.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه اپراتورها، برای هرگونه تغییر قیمت، حذف بسته و افزایش قیمت حتی در چارچوب مصوبه‌ها باید به هماهنگی و تائید سازمان تنظیم اقدام کند، گفت: اپراتورها حتی محدودیت در بسته‌ها را هم باید به تائید سازمان تنظیم برسانند اما این اتفاق نیفتاده است. اپراتورها ظاهر را درست کرده‌اند یعنی در حالی‌که گران‌فروشی اتفاق افتاده، بسته‌های بلندمدتی که مردم برای خرید آن‌ها تمایل بیشتری داشته‌اند را حذف کرده‌اند تا مردم بسته‌های گران و نامطلوب را بخرند.

ضربه به کسب‌و کارهای مناطق محروم
امروز انحصار بازار اینترنت همراه به علت اینکه مجموعاً بیش از ۹۵ درصد بازار را در اختیار دارند، به دست اپراتورهای بخش خصوصی افتاده است.
انحصارگران به راحتی از تصمیم‌ها دولتی سرپیچی می‌کنند و با افزایش قیمت‌ها، مردم را تحت فشار قرار می‌دهند. این درحالی است که در بسیاری از شهرهای مرزی که مردم به لحاظ معیشتی وضعیت مناسبی ندارند، کسب‌وکارهای اینترنتی پا گرفته و مشکلات اینترنت تاثیر خود را بر بازار غیررسمی کار در استان‌های محروم از جمله سیستان و بلوچستان، بندرعباس، کرمانشاه و کردستان و دیگر شهرهای مرزی خواهد گذاشت.

البته اپراتورها حدود یک ماه پیش درخواست افرایش قیمت و تغییر بسته را ارائه داده بودند که به گفته فلاح جوشقانی، سازمان تنظیم به‌صراحت با افزایش قیمت‌ها مخالفت کرده بود و این نشان می‌دهد اپراتورها می‌دانند برای هرگونه تغییر باید به رگولاتوری مراجعه کنند و چون نتیجه مطلوب موردنظر خود را نگرفته‌اند به‌صورت غیرقانونی اقدام کرده‌اند. البته جوشقانی گفته، گزارش‌هایی داریم که این کار حتی مورد تائید هیات‌مدیره آن‌ها هم نبوده است.

آیا محرومان جامعه به اینترنت دسترسی دارند؟
در حوزه اینترنت، دسترسی همگانی یکی از معیارهای عدالت محسوب می‌شوند. به ویژه در دوران کرونایی، ضرورت توجه به زیرساخت‌های اینترنت اهمیت بیشتری می‌یابد. آموزش مجازی در نبود زیرساخت‌های کافی، عدالت آموزشی را کم می‌کند و دهک‌های پایین جامعه امکان تحصیل و پیشرفت و زندگی انسانی را از دست خواهند داد.

طرح آمارگیری دسترسی خانوارها و استفاده افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات مربوط به سال ۱۳۹۶ شاخص ضریب نفوذ اینترنت را ۶۴ درصد نشان می‌دهد. در حالی که براساس آخرین آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تا پایان شهریور ۹۸، ضریب نفوذ اینترنت به ۸۱.۴۸ درصد رسیده است. همچنین از سال ۹۲ تا ۹۷ ضریب نفوذ اینترنت بیش از ۱۲۳ درصد رشد داشت.

اهمیت این موضوع وقتی مشخص می‌شود که بدانیم مشکل دسترسی به اینترنت در خانواده‌ها تا ۳ سال پیش برای بخشی از خانوارهای ایرانی مشکلی اساسی بوده است.
براساس تخمین مرکز آمار ایران، در سال ۹۵ نسبت ۳۷.۷۹ درصد از «خانوارهای کل کشور» بدون دسترسی به اینترنت بوده‌اند. با این حال رخدادهای اخیر درخصوص افزایش قیمت بسته‌های اینترنتی نشان داد همه تلاش دولت‌ها برای افزایش ضریب نفوذ اینترنت، می‌تواند با وجود شرکت‌های خصوصی و انحصاری نقش برآب شود. شرکت‌هایی که سودهای بالایی کسب می‌کنند.

مجموع درآمدهای عملیاتی شرکت همراه اول در ۶ ماه نخست سال ۹۸ برابر ۸۴۸۵ میلیارد تومان بوده است. شرکت ارتباطات سیار ایران، مطابق صورت‌های مالی تا پایان سال ۹۸ توانست ۱۸۰۵۰ میلیارد تومان درآمد عملیاتی کسب کند. بنابراین توسعه نت و فراهم کردن زیرساخت‌های اینترنتی در کشور از سوی دولت، با وجود انحصاری بودن اپراتورهای موجود، با موانع مهمی رو به رو خواهد بود.

 

 

 

 

۹ کشوری که تابه حال اسمشان را نشنیده‌اید! + تصاویر

در گزارش زیر با ۹ کشور جهان که نه‌تنها درباره‌شان هیچ اطلاعاتی ندارید بلکه اسمشان هم به گوشتان نخورده آشنا می‌شوید.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، با وجود تقریبا ۲۰۰ کشور در سطح جهان، شما باید خوره جغرافی باشید تا درباره همه این کشور‌ها شناخت و اطلاعات کافی داشته باشید، اما آشنایی با اسم همه آن‌ها و این‌که حداقل یک بار به گوش‌تان خورده باشد، انتظار غیرمعقولی به نظر نمی‌رسد! ۲۰۰ کشوری که هر کدامشان برای خودشان تاریخی پر فراز و نشیب، فرهنگ و آداب و رسومی خاص، جغرافیایی جذاب و زیبایی‌های طبیعی منحصر به فردی دارند که دانستن در باره آن‌ها می‌تواند برای ما جذاب و هیجان‌انگیز باشد.

کشور‌هایی که بعضی‌هایشان نه خیلی کوچک هستند و نه خیلی دورافتاده. مثلا یکی از همین کشور‌ها که در پرونده امروز با آن آشنا خواهید شد، در قلب اروپاست، اما یا اسمش را نشنیده‌اید یا اگر شنیده باشید، هیچ اطلاعاتی درباره کشورش ندارید! در این بین، بعضی از این کشور‌ها هم آن‌قدر دورافتاده هستند که رسیدن به آن‌ها بسیار دشوار است، اما کسانی که حس ماجراجویانه بالایی دارند و البته تعدادشان زیاد نیست، نمی‌توانند از زیبایی‌های بی‌نظیر و طبیعت بکر و منحصر به فرد این کشور‌ها صرف نظر کنند.

در پرونده امروز  سعی کرده‌ایم درباره تعدادی از کشور‌های ناشناخته جهان بگوییم، سرزمین‌هایی که برخی از آن‌ها طبق گزارش سال ۲۰۱۹ سازمان جهانی توریسم، گردشگر زیادی نداشته‌اند یا سرعت رشدشان برای جذب گردشگر فقط در چند سال اخیر زیاد بوده است. سرزمین‌هایی که ممکن است شما حتی از این که چنین کشور‌هایی در جهان وجود دارند، بی‌اطلاع باشید.

سان مارینو

دارای قدیمی‌ترین قانون اساسی جهان

۹ کشوری که تابه حال اسمشان را نشنیده‌اید/ کوراسائو، بلیز، سیشل و نائورو!

کدام قاره؟ اروپا

جمعیت: ۳۰ هزار نفر

کشور کوچک و کمتر شناخته شده سان مارینو تنها ۶۱ کیلومتر مربع مساحت دارد و با جمعیت ۳۰ هزار نفری‌اش، پنجمین کشور کوچک جهان است. سن مارینو نیز یکی از زیباترین نقاطی است که می‌توانید در اروپا ببینید. این کشور با وجود سه قلعه قرون وسطایی زیبا که بر بالای چشم انداز زیبایی از کوه تیتانو قرار ‏دارند، اولین کشور با حکومت جمهوری در جهان شناخته می‌شود.

قانون اساسی سان مارینو که در سال ۱۶۰۰ میلادی تدوین شده، قدیمی‌ترین قانون اساسی ملی در جهان است که هنوز هم اجرا می‌شود. قدم زدن در خیابان‌های سنگی و باریک پایتخت سان مارینو باعث می‌شود، احساس کنید یک قدم در تاریخ به عقب برگشته‌اید. یک واقعیت جالب دیگر درباره سان مارینو این است که تعداد وسایل نقلیه و همین‌طور تعداد جهانگردانی که هر سال به این کشور سفر می‌کنند، از جمعیت آن بیشتر است!

سنت‌وینسنت و گرنادین‌ها

بهترین جزیره جهان برای ماه‌عسل

۹ کشوری که تابه حال اسمشان را نشنیده‌اید/ کوراسائو، بلیز، سیشل و نائورو!

کدام قاره؟ آمریکا

جمعیت: ۱۱۷ هزار نفر

سنت‌وینسنت و گرنادین‌ها یک کشور جزیره‌ای کوچک در دریای کارائیب است که از بیش از ۳۲ جزیره کوچک خیره‌کننده تشکیل شده، اما جمعیت کشور فقط در ۹ جزیره از این جزایر ساکن هستند. سواحل سنت‌وینسنت و گرنادین‌ها عمدتاً با سه نوع ماسه به رنگ‌های طلایی، سیاه و سفید پوشیده شده‌اند که از آن‌ها برای مقاصد صنعتی از جمله ساخت جاده نیز استفاده می‌شود. یکی از جزایر سنت‌وینسنت که ماستیک نام دارد، به طور خصوصی در اختیار کنسرسیومی از مالکان زمین است.

این کنسرسیوم جزیره را به مسافرانی که توانایی پرداخت اجاره بهایی بین ۲۰ تا ۱۰۰ هزار دلار در هفته داشته باشند، اجاره می‌دهد. در این کشور کوچک بیش از ۲۸ هزار و ۳۶۰ وسیله نقلیه (۲۵۸ دستگاه برای هر هزار نفر جمعیت) و بیش از ۸۲۹ کیلومتر جاده آسفالت شده (۰۰۱/۰ درصد از کل جاده‌های جهان) وجود دارد. جالب است بدانید که حداکثر سرعت مجاز در جاده‌های سنت‌وینسنت و گرنادین‌ها، ۴۸ کیلومتر بر ساعت است. سنت‌وینسنت و گرنادین‌ها به عنوان بهترین مکان برای مراسم عروسی و ماه عسل شناخته می‌شود. این کشور در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ جایزه جهانی بهترین جزیره ماه عسل سال را دریافت کرد.

نائورو

کشوری بدون پایتخت

۹ کشوری که تابه حال اسمشان را نشنیده‌اید/ کوراسائو، بلیز، سیشل و نائورو!

کدام قاره؟ اقیانوسیه

جمعیت: ۱۲ هزار نفر

جمهوری نائورو کوچک‌ترین کشور جزیره‌ای جهان است که در منطقه میکرونزی قاره اقیانوسیه قرار دارد. نائورو ۳۰ کیلومتر جاده و یک راه آهن ۵ کیلومتری و فقط دو هتل دارد. این کشور کوچک چاق‌ترین کشور جهان شناخته می‌شود، زیرا ۹۵ درصد از جمعیت ۱۰ هزار نفری آن درصدی از چاقی را دارا هستند. نائورو یکی از کشور‌های شناخته نشده‌ای است که کمترین میزان بازدیدگان کنندگان در جهان را در سال به خود اختصاص داده است.

به عنوان مثال در سال ۲۰۱۱ فقط ۲۰۰ گردشگر از این کشور بازدید کردند. به دلیل وجود معادن فراوان فسفر، نائورو در دهه ۱۹۶۰ ثروتمندترین کشور جهان شناخته می‌شد، اما هم اکنون یکی از فقیرترین کشور‌های جهان است و نرخ بیکاری در آن بالای ۸۰ درصد است. دور تا دور نائورو را صخره‌های مرجانی فراگرفته‌اند به همین دلیل این کشور هیچ بندری ندارد. نائورو همچنین مرز زمینی مشترک و پایتخت رسمی ندارد و یارن بزرگ‌ترین شهر این کشور و مقر پارلمان آن است.

لیختن اشتاین

ناشناخته، اما در قلب اروپا

۹ کشوری که تابه حال اسمشان را نشنیده‌اید/ کوراسائو، بلیز، سیشل و نائورو!

کدام قاره؟ اروپا

جمعیت: ۳۸ هزار نفر

این کشور کوچک، اما جذاب با آن‌که در قلب اروپا واقع شده در فهرست کشور‌هایی قرار دارد که سالانه کمترین میزان گردشگر را دارند. شاید یکی از دلایلش این باشد که لیختن اشتاین هیچ فرودگاهی ندارد. با این حال این کشور کوچک آن‌قدر جذاب است که نمی‌توان همه جاذبه‌های آن را از قلعه‌ها و کوه‌ها گرفته تا موزه‌ها و رستوران‌های پنج ستاره‌اش در یک فهرست گنجاند.

این کشور پادشاهی که حاکم آن یک شاهزاده است، تنها کشوری است که به طور کامل در کوه‌های آلپ واقع شده و یکی از امن‌ترین کشور‌های جهان به شمار می‌آید. آخرین قتل در لیختن اشتاین که ثروتمندترین کشور جهان نیز هست، در سال ۲۰۱۴ به دلیل اختلاف بین مدیرعامل بانک و یک کارمند صورت گرفته که مورد بسیار نادری بوده است.

هر سال در روز ملی لیختن اشتاین، شاهزاده حاکم بر این کشور و پسرش، همه مردم را به قلعه فادوتس در پایتخت این کشور دعوت می‌کنند و پذیرایی باورنکردنی از آن‌ها با سرو انواع خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها، صورت می‌گیرد. لیختن اشتاین که تولید کننده ۲۰ درصد از دندان‌های مصنوعی جهان است در سال ۲۰۱۱ به طور کامل قابل اجاره دادن بود. جالب است بدانید این کشور ۳۸ هزار نفری، آن‌قدر کوچک است که می‌توانید ظرف یک روز از همه دیدنی‌های آن بازدید کنید و تقریبا در همه خیابان‌های اصلی‌اش قدم بزنید.

کوراسائو

خوش رنگ‌ترین کشور جهان

۹ کشوری که تابه حال اسمشان را نشنیده‌اید/ کوراسائو، بلیز، سیشل و نائورو!

کدام قاره؟ آمریکا

جمعیت: ۱۳۴ هزار نفر

جزیره زیبای کوراسائو یکی از جذاب‌ترین جزایر منطقه هند غربی است. این کشور که پایتخت آن ویلمستاد نام دارد، یکی از خوش‌رنگ‌ترین کشور‌ها در منطقه کارائیب است. رنگ ساختمان‌های این کشور (با توجه به تاریخ و مالکیت گذشته این جزیره) الهام گرفته از ساختمان‌های هلندی است. بیشتر خانه‌ها به رنگ زرد روشن، قرمز، نارنجی و دیگر رنگ‌های روشن هستند.

کوراسائو ممکن است کشور شناخته شده‌ای روی کره زمین نباشد، اما به داشتن غواصانی که در اعماق دریا مهارت دارند، مشهور است. یکی از بهترین مناطق غواصی در این جزیره، جایی به نام جنگل قارچ است که بیشتر به یک مرجان زیرآبی قارچی شکل شباهت دارد! در این جزیره کوچک مردمانی از ۶۵ ملیت مختلف زندگی می‌کنند. به همین دلیل بیشتر بومیان این منطقه دست کم به چهار زبان مختلف صحبت می‌کنند. آب نوشیدنی مردم کوراسائو آب دریای تصفیه شده است و در سراسر این جزیره آب شیر مستقیماً از دریا تقطیر می‌شود که برای نوشیدن کاملا بی‌خطر است.

تووالو

یک رستوران برای ۱۱ هزار نفر

۹ کشوری که تابه حال اسمشان را نشنیده‌اید/ کوراسائو، بلیز، سیشل و نائورو!

کدام قاره؟ اقیانوسیه

جمعیت: ۱۱ هزار نفر

تووالو با جمعیتی کمتر از ۱۱ هزار نفر و مساحتی حدود ۲۶ کیلومتر مربع، کم جمعیت‌ترین کشور و سومین کشور کوچک جهان است. این مجمع الجزایر بسیار زیبا که گفته می‌شود شبیه‌ترین نقطه به بهشت در روی زمین است، کمترین میزان بازدید کننده را در سراسر جهان دارد. تووالو تماماً مسطح است و هیچ نقطه‌ای با ارتفاعی بیش از ۵/۴ متر در آن وجود ندارد. به همین دلیل مسئله گرم شدن جهانی به معضلی مهم برای این کشور تبدیل شده است.

در تووالو هیچ رودخانه‌ای جریان ندارد، به همین دلیل زندگی مردم حتی برای آب آشامیدنی به آب باران وابسته است. جالب است بدانید که در مجمع الجزایر تووالو فقط یک هتل و یک مسافرخانه واقعی وجود دارد که تنها رستوران‌های این کشور نیز به شمار می‌آیند. تووالو همچنین فقط یک مدرسه ابتدایی و یک دبیرستان دارد. همچنین هیچ آرامستانی در تووالو وجود ندارد و مردم مردگان‌شان را در حیاط خانه‌شان دفن می‌کنند. نکته جالب دیگر درباره تووالو این است که هیچ‌گونه کارت اعتباری در این کشور مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و فقط پول نقد در معاملات اعتبار دارد.

سنت لوسیا

چشم در چشم با آتشفشان‌ها

۹ کشوری که تابه حال اسمشان را نشنیده‌اید/ کوراسائو، بلیز، سیشل و نائورو!

کدام قاره؟ آمریکا

جمعیت: ۱۷۳ هزار نفر

این کشور جزیره‌ای کوچک در دریای کارائیب و شمال کشور سنت‌وینسنت و گرنادین‌ها قرار دارد. کشور ۱۷۳ هزار نفری سنت لوسیا به کوه‌های آتشفشانی و دریای فیروزه‌ای رنگش معروف است. زمین‌های آتشفشانی و کوهستان‌هایی با دره‌های وسیع حاصلخیز و سواحل شنی بسیار زیبا این منطقه را به سرزمینی دیدنی تبدیل کرده‌است. زمین‌شناسی شگفت‌انگیز سنت لوسیا به گونه‌ای است که بازدید کنندگان از آتشفشان‌ها می‌توانند به راحتی به چشمه‌های آتشفشانی گوگرد نزدیک شوند و از نزدیک شاهد قدرت خارق‌العاده طبیعت باشند. آبشار‌های الماس یکی دیگر از شگفتی‌های طبیعی سنت لوسیا هستند.

آب این آبشار‌ها غنی شده با مواد معدنی است. چند متر بالاتر از این آبشار‌ها می‌توان منظره بسیار زیبایی را که از تلفیق بخار آبشار‌ها با بخار آتشفشان‌ها ایجاد می‌شود، شاهد بود. بزرگ‌ترین جشنواره سنت لوسیا، جشنواره جاز است که در ماه می‌میلادی برگزار می‌شود و نوازندگان از سراسر دنیا در آن شرکت می‌کنند. فرودگاه هوانورا تنها فرودگاه سنت لوسیاست که بیشتر، پرواز‌های تجاری در آن صورت می‌گیرد به همین دلیل بسیاری از گردشگران به وسیله کشتی به این کشور سفر می‌کنند. از نکات جالب توجه درباره مردم سنت لوسیا این است که بسیاری از آن‌ها تا سنین میان سالی ازدواج نمی‌کنند.

بلیز

مقصدی جذاب برای غواص‌ها

۹ کشوری که تابه حال اسمشان را نشنیده‌اید/ کوراسائو، بلیز، سیشل و نائورو!

کدام قاره؟ آمریکا

جمعیت: ۸۲ هزار نفر

بلیز کم جمعیت‌ترین و کوچک‌ترین کشور منطقه آمریکای مرکزی به شمار می‌آید. زیبایی‌های طبیعی این کشورِ کمتر شناخته شده، آن را به‌طور فزاینده‌ای به مقصد گردشگران تبدیل کرده است. جنگل‌ها، آبشارها، غار‌ها و بقایای باقی‌مانده از مایا‌ها که اقوام اولیه ساکن در این منطقه بوده‌اند از دیدنی‌های جذاب بلیز به شمار می‌آیند. گفته می‌شود ۹۰۰ مکان باقی مانده از مایا‌ها در این کشور کوچک وجود دارد و بلندترین ساختمان این کشور هم یک معبد مایاست! بلیز زیستگاه برخی از جذاب‌ترین و مسحور کننده‌ترین حیوانات وحشی منطقه آمریکای مرکزی نیز هست.

همچنین شگفت انگیزترین پدیده آبی دنیا که گودال آبی بلیز نامیده می‌شود در ۷۰ کیلومتری شهر بلیز واقع شده و لقب عمیق‌ترین دریای دنیا را به خود اختصاص داده است. این گودال زیبا که عمری چند هزار ساله دارد، از جمله مکان‌های معروفی است که در سال، غواصان زیادی را برای ماجراجویی و شنا به خود جذب می‌کند.

سیشل

مقر دزدان دریایی

۹ کشوری که تابه حال اسمشان را نشنیده‌اید/ کوراسائو، بلیز، سیشل و نائورو!

کدام قاره؟ آفریقا

جمعیت: ۹۴ هزار نفر

گفته می‌شود سیشل دارای شگفت‌انگیزترین منابع طبیعی دنیاست. این کشور زیبا با آب‌های عمیق آبی رنگ، سواحل شنی سفید و موجودات دریایی عجیب و نادر خود به مقصدی برای گذراندن تعطیلات سلبریتی‌ها و افراد مشهور تبدیل شده است. جمهوری سیشل که در مجموع از ۱۱۵ جزیره تشکیل شده در اقیانوس هند و در حدود ۱۵۰۰ کیلومتری سواحل شرقی آفریقا واقع است و کمترین جمعیت را در بین کشور‌های مستقل آفریقا داراست.

ویکتوریا پایتخت سیشل، کوچک‌ترین پایتخت جهان است و شما می‌توانید در کمتر از یک روز تمام شهر را پیاده طی کنید. تقریبا نیمی از مساحت این کشور را پارک‌های ملی و مناطق حفاظت شده تشکیل می‌دهد که یک رکورد جهانی محسوب می‌شود. جالب است بدانید که این کشور زیبا در قرن ۷ میلادی مقر دزدان دریایی بوده و اولین ساکنان آن در قرن هجدهم در این جزایر سکونت گزیده‌اند.

 

 

 

بررسی سیاست جدید دولت برای اشتغالزایی؛

کارورزی، طرحی کاغذی که بی‌سرانجام ماند!

یکی از سیاست‌های دولت دوازدهم برای «حل معضل بیکاری فارغ التحصیلان» رونمایی از طرح بزرگی به نام کارورزی بود.

کارورزی، طرحی کاغذی که بی‌سرانجام ماند!به گزارش خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، مسئله اشتغال و اشتغالزایی جزو آن دسته از تاکیداتی بود که روحانی حتی در دوره دوم ریاست خود یعنی دولت دوازدهم به آن اهتمام زیادی می‌ورزید و همچون سال‌های پیشین وعده‌های خوش آب و رنگی را سرلوحه کار دولت تدبیر و امید قرار داده بود.

یکی از طرح‌ها یا سیاست جدیدی که رئیس جمهور پس از به دست گرفتن منصب خود یعنی ۹ اردیبهشت سال ۹۶  از آن برای «حل معضل بیکاری فارغ التحصیلان» روزنمایی کرد، طرح بزرگی به نام (طرح کارورزی) بود، روحانی معتقد است که این طرح می‌تواند به حدود ۷۰ درصد از جوانان کشور در حوزه اشتغالزایی آموزش دهد تا پس از اتمام دوره آموزشی، این افراد به سمت بنگاه‌های تولیدی برای فعالیت جذب شوند.

در حال حاضر حدود ۳ سال و ۳ ماه از رونمایی  این طرح می‌گذرد و باشگاه خبرنگاران جوان در این گزارش به بررسی طرح بزرگ اشتغالزایی کارورزی در طول این مدت می‌پردازد که در ادامه می‌خوانید:

گزارش/

اشتغالزایی در قالب طرحی ملی!

رئیس جمهور کشورمان از همان سال ۹۶ اعلام کرد که طرح کارورزی، برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار، فاقد بیمه و سابقه‌ی کار در نظر گرفته شده، این طرح  حدود ۱۰۰ هزار دانش‌آموخته‌ی دانشگاهی را هدف قرار می‌دهد و دولت هم موظف شده تا به ازای هر کارورز آموزشی مبلغ ۵۰ هزار تومان جهت تأمین بیمه در سال پرداخت کند.

اول تیر ماه سال ۹۶ بود که وزیر کار از آغاز اجرای طرح کارورزی خبر داد و ۱۹ روز بعد یعنی ۲۰ تیرماه، روحانی اعلام کرد که سهمیه هر استان در طرح کارورزی مشخص شده است و در سال آینده به واسطه این طرح در ۳۱ استان کشور جمعا ۱۰۰ هزار نفر با منابع ۱۸۰ میلیارد تومانی مشغول به کار خواهند شد، همچنین در استان تهران هم ۵ هزار ۴۰۰ نفر کارورز با حدود ۱۰ میلیارد تومان منابع  پیش بینی شده،  که مشغول به کار خواهند شد.

اما این طرح زمانی کار خود را آغاز کرد که در مرحله اول تنها ۶۰ هزار نفر در آن ثبت نام کردند، البته طبق آمار اخیر یکی از معایب طرح کارورزی این بوده که  دولت بدون درنظر گرفتن سایر بیکاران، تنها فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را مدنظر قرار داده و برای این قشر عمده تدبیری اندیشیده نشده و این موضوع موجب اختلافات و اعتراضات بسیاری از کارمندان و کارگران کشور هم شده است.

علی بابایی کارنامی رئیس فراکسیون کارگری مجلس یازدهم در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان در ۱۱ مرداد امسال با اشاره به عملیاتی شدن طرح کارورزی و انتقاد‌های وارد شده به آن بیان کرد که هر طرحی که برای اشتغال جوانان در نطر گرفته شود بسیار خوب است اما دولت باید  این طرح‌ها را افزایش می‌داد که متاسفانه چنین اتفاقی رخ نداد.

بابایی بر این باور است که در جامعه ما سیاست‌های اشتغالزایی ترویج داده نمی‌شود اما مجلس آمادگی دارد که از این سیاست‌ و طرح‌ها استقبال کند همچنین در جامعه کنونی فاصله شعار تا عمل بسیار زیاد است.

با وجود اختلاف نظرهای متفاوت، اما برخی کارشناسان همچون علی اکبر لبافی نظر دیگری دارند، او معتقد است که این نقدها بر طرح کارورزی وارد است اما در شرایطی که با بحران بیکاری مواجه هستیم و جوانان ناامید در خانه‌ها نشسته‌اند چاره‌ای جز اجرای چنین طرح‌هایی نداریم و باید از هر ظرفیتی استفاده کنیم و شورای عالی اشتغال باید محدودیت‌ها و ایرادها طرح را از میان بردارد.

البته هرطرحی برای رشد و پیشرفت نیاز به یک نگاه کلی دارد، نه اینکه تنها بخشی از اقشار جامعه را هدف قرار دهد، با این حال طبق گزارشات وزارت کار، این طرح نوانسته تا پایان سال ۹۷ حدود ۳۹۱ هزار و ۲۲ نفر را به سمت خود جذب کند.

کارورزی، طرحی کاغذی که امید جوانان را نا امید کرد!

استقبال سرد فارغ‌التحصیلان از سیاست اشتغالزایی دولت

یکی از تعهدات ذکر شده در پیش‌نویس طرح کارورزی دولت این است که اگر فردی در این طرح ثبت نام کند حق فعالیت در جای دیگری را ندارد و از همه مهمتر نباید قبلا مشغول به کار بوده باشند، تنها می‌توان گفت این طرح اشتغالزایی فقط یک سال به بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی اضافه می‌کند.

شاید دولت در همان اوایل کار تاکید کرده بود که افراد دوره دیده سریعا جذب بنگاه‌های تولیدی می‌شوند، اما بعد از گذشت ۲ سال هنوز تمام این افراد در کارگاهی تحت پوشش قرار نگرفته‌اند، به طوری که تقریبا هیچ تضمینی برای ادامه کار کارآموز در آن کارگاه وجود ندارد و کارورز مجبور است نهایت تلاش خود را انجام بدهد تا شاید جذب بازار کار شود.

در ارتباط با این موضوع، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سابق در ۵ آذر سال ۹۷ در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها اعلام کرد که بسیاری از کسانی که در سامانه کارورزی ثبت نام کردند شرایط قانونی یعنی تحصیلات را نداشتند، بعضی‌ها را هم به کارورزی فرستادیم، ولی شغل‌هایی بود که مایل نبودند در آن کار کنند و برخی‌ها هم شاغل بودند و فکر می‌کردند جای بهتری معرفی می‌شوند.

با توجه به اینکه ۲ سال از صحبت ربیعی می‌گذرد، به نظر می‌رسد که تنها سلیقه کارورزان برای اشتغال مطرح نبوده و اگر نگاهی گذرا به بازار کار و اعتراضات  افراد بیندازیم، متوجه می‌شویم که آیا اصلا ینگاه تولیدی یا کارگاهی وجود دارد که افراد را سریع برای کار و شروع فعالیت جذب کند؟

از سال ۹۶ که رئیس جمهور دغدغه بیکاری فارغ‌التحصیلان را مهم شمرد، بسیاری از مسئولان کشور معتقد بودند که مشکل بیکاری در جامعه ما نبود نیروی متخصص نیست؛ بلکه نبودن فرصت خالی شغلی است؛ حتی نیرو‌های فعال بازار کار هم که تمام نگرانی‌شان رشد و پیشرفت فعالیت خود است بر این باورند که طرح کارورزی تا به امروز نتوانسته مشکل آموزش و حتی بیکاری را تا حدودی رفع کند.

با این حال طرح کارورزی به امیدی موقت برای جوانان تبدیل شده، به این معنا که پس از گذراندن دوره آموزشی تازه باید به دنبال محلی برای فعالیت باشند، سوال اینجاست که این طرح پس چه نقشی در اشتغالزایی دارد؟ به نظر می‌رسد که تنها دوره‌ای آموزشی است که تا حدودی جوانان را سرگرم می‌کند.

همچنین بر اساس آخرین آمار عملکرد طرح کارورزی، تا پایان سال ۹۸ بیش از ۴۱۱ هزار و ۶۸ نفر به عنوان متقاضی کارورزی ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد فقط  ۱۱۵ هزار و ۴۲ نفر متقاضی واجد شرایط برای شرکت در دوره کارورزی شناخته شده‌اند.

کارورزی، طرحی کاغذی که امید جوانان را نا امید کرد! / طرح اشتغالزایی که تنها یک سال جوانان را سرگرم می‌کند

سرانجام نامعلوم طرح کارورزی و اشتغال جوانان!

حدود ۵ ماه از آغاز سال ۹۹ می‌گذرد، اما تا به امروز آمار و ارقام جدیدی در حوزه طرح کارورزی از سوی وزارت کار و دولت مطرح نشده است، با این حال باشگاه خبرنگاران جوان چند روزی در پی دریافت گزارش کار از میزان استقبال و موفقیت این طرح از وزارت کار بود، اما متاسفانه این وزارتخانه عملکرد خود را شفاف سازی نکرد و آماری در اختیار ما قرار نداد.

حال با توجه به اینکه تنها ۹ ماه به پایان دولت دوازدهم مانده، لازم است بدانیم که ایجاد اشتغال در هر قشری توسط دولت با منابع درست و امنیتی اساسی بوجود می‌آید، اما در صورتی که همان دولت طرحی را بدون در نظر گرفتن دغدغه ملت ارائه دهد ممکن است که علاوه بر بیکاری مشکلی دیگر در جامعه ترسیم کند به طوری که شاید عواقب آن جبران‌ناپذیر و حتی غیرقابل پیش بینی باشد.

در چنین شرایطی لازم است که دولت تنها برای رونمایی از یک طرح بزرگ با کلمات بر روی یک کاغذ بازی نکند، زیرا این عمل موجب می‌شود که  رئیس جمهور کشور کارنامه‌ای ناموفق از کاهش نرخ بیکاری و اشتغالزایی از خود به جای بگذارد  و نارضایتی حداکثری را رقم بزند.

 

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − یازده =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور