پیام شهروند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

گزارش / جمهوری اسلامی بحرین را شوهر داد!

جمهوری اسلامی بحرین را شوهر داد!

اگر بحرین در دوران جنگ تحمیلی و حاکمیت نظام جمهوری اسلامی ایران، از کشورمان جدا می‌شد، رسانه‌های غربی و فارسی‌زبان این اتفاق را به عنوان یک خیانت بزرگ در تاریخ ثبت می‌کردند؛ اما جالب است اکنون در برابر این اتفاق که در دوران حکومت پهلوی رخ داد، سکوت کرده‌اند.

جمهوری اسلامی بحرین را شوهر داد!

 29 فروردین سال 1367 ارتش بعث عراق توانست با یک حمله برق‌آسا و طی چند ساعت منطقه فاو را که در تصرف رزمندگان ایرانی بود، بازپس بگیرد. عراق همچنین طی روزهای بعد توانست به شلمچه و جزایر مجنون حمله کند و نیروهای ایرانی را از آن مناطق بیرون براند.

فاو، شلمچه و جزایر مجنون جزو خاک عراق بود و رزمندگان ایرانی در عملیات‌های والفجر هشت، کربلای 5 و خیبر طی سال‌های 62 تا 65 توانستند این مناطق را به تصرف خود درآورند.

در واقع عراق که آمده بود بخش‌هایی از ایران را جدا کند، با مقاومت مردم و نیروهای مسلح ایران روبرو شد. در نتیجه صدام به اهداف خود دست پیدا نکرد و در مقابل، ایران در راستای سیاست تنبیه متجاوز و برای اینکه حقوقش توسط سازمان‌های جهانی و شورای امنیت سازمان ملل به رسمیت شناخته شود، بخش‌هایی از خاک کشور عراق را به تصرف درآورد؛ اما ارتش عراق در میانه سال 1366 با پشتیبانی‌های مالی و سیاسی که از سوی شوروی و کشورهای غربی و عربی شد، از لاک دفاعی بیرون آمد و همچون ابتدای جنگ حالت تهاجمی به خود گرفت. در نتیجه در ماه‌های نخست سال 67 توانست آن مناطقی را که ایران به تصرف خود درآورده بود، بازپس بگیرد.

در خصوص چرایی سقوط فاو، شلمچه و جزایر مجنون دلایل بسیاری مطرح و بحث‌های مختلفی بین پژوهشگران تاریخ جنگ ایران و عراق درگرفته است که مورد بحث این گزارش نیست؛ اما این موضوع در سال‌های گذشته مورد استفاده سیاسی رسانه‌های فارسی‌زبان و برخی افراد سیاسی در داخل کشور قرار گرفته است.

آنان برخلاف یافته‌های پژوهشگران تاریخ جنگ، کوتاهی و کم‌کاری فرماندهان را به عنوان دلیل اصلی سقوط این مناطق برجسته کرده‌اند. اینکه آنان با متهم کردن فرماندهان جنگ چه هدفی را دنبال می‌کنند، بماند، اما همواره ادعا می‌کنند که قرار بود برخی از فرماندهان جنگ اعدام شوند. در حالی که این ادعا از اساس کذب است و تاکنون هیچ سند تاریخی برای ادعای خود ارائه نکرده‌اند. این ادعا چند ماه پیش هم توسط سعید حجاریان تکرار شد که البته با واکنش مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس روبرو شد. او در یادداشتی نوشت: «در جنگ ایران و عراق، در همان روزهای نخست ضعف‌های بعضی از فرماندهان جنگ مشهود بود اما علاج را به بعد موکول کردیم تا حدی که در خاتمه جنگ گفته شد، بنا بود عده‌ای از فرماندهان سپاه محاکمه و مجازات شوند.»

این حملات رسانه‌ای در حالی صورت می‌گیرد که ایران در پایان جنگ، آن مناطقی را که متعلق به خودش نبود و از کشور عراق در اختیار داشت، از دست داد. حال اگر منطقه‌ای از ایران در پایان جنگ از دست می‌رفت و یا اینکه اصلاً بحرین به جای اینکه در دوران رژیم پهلوی و در شرایط صلح از ایران جدا شود، در دوران جنگ تحمیلی و در دوران حاکمیت نظام جمهوری اسلامی ایران تجزیه می‌شد، این رسانه‌ها و جریان‌های سیاسی چه واکنشی نشان می‌دادند؟

 سوژه‌ای برای حملات رسانه‌‌ای و آشوب

آن چیزی که مسلم است، رسانه‌های فارسی‌زبان و بیگانه گاه و بی‌گاه، بی‌مناسبت و بامناسبت، به این موضوع می‌پرداختند و حملات و هجمه‌هایی که اکنون در بحث پایان جنگ علیه ایران مطرح می‌شود، ده برابر و بلکه صد برابر می‌شد.

رسانه‌های فارسی‌زبان جنگی را که ایران در آن به پیروزی رسید و شورای امنیت، عراق را به عنوان آغازگر جنگ معرفی کرد، به عنوان یک دفاع با اشتباهات محاسباتی فراوان قلمداد و ایران را عامل آغاز جنگ معرفی می‌کنند. حال اگر ایران در این جنگ شکست می‌خورد و سرزمینی از آن جدا می‌شد، چه هیاهویی راه می‌انداختند؟ بدون شک به یک سوژه رسانه‌ای دست پیدا می‌کردند که با استفاده از انواع تاکتیک‌های جنگ روانی و رسانه‌ای می‌توانستند سال‌ها از آن بهره‌برداری کنند.

این موضوع می‌توانست به راحتی در ایجاد آشوب‌ها و ناامنی‌های اجتماعی به عنوان یک محرک مورد استفاده رسانه‌ها و دشمنان قرار بگیرد و اصلاً خود این موضوع می‌توانست یک آشوب و ناامنی مستمر و تکرارپذیر برای نظام جمهوری اسلامی ایران به وجود بیاورد. بدین‌صورت که هرساله در سالروز جدایی بحرین از ایران، تجمعی در شهرهای ایران انجام می‌گرفت و به رفتارهای تند و خشنِ خارج از قاعده هر تجمع و اعتراضی کشیده می‌شد.

 بهانه‌ای برای تسویه حساب‌های سیاسی

در داخل کشور نیز قطعاً همان افرادی که امروز موضوع جنگ را دستاویز تسویه حساب‌های سیاسی قرار داده‌اند، تهاجمات بیشتری نسبت به فرماندهان سابق جنگ که امروز وارد عرصه سیاست شده‌اند، وارد می‌کردند و به آنان برچسب‌هایی همچون وطن‌فروش و بی‌غیرت می‌زدند و سعی می‌کردند با همین برچسب‌ها حریف سیاسی خود را از میدان رقابت و یا حتی از میدان سیاست برای همیشه به در کنند.

آنان از موضوعاتی همچون عملیات کربلای چهار و پایان جنگ بارها و به روش‌های گوناگون برای تسویه حساب سیاسی استفاده کرده‌اند و فضایی را به وجود آورده‌اند که اجازه نمی‌دهند، موضوع عملیات کربلای چهار در یک نشست کارشناسانه و در فضای علمی و دانشگاهی بحث و بررسی شود. آنان صرفاً این اتهام را مطرح می‌کنند که فرماندهان با علم به لو رفتن عملیات، دستور به آغاز آن دادند، در حالی که بر اساس اسناد منتشر شده و گفته‌های فرماندهانی همچون سردار شهید قاسم سلیمانی، در تمامی عملیات‌ها همواره سطحی از لورفتگی وجود داشته و در آن عملیات فرماندهان علم و یقین به لو رفتن عملیات نداشتند.

آسیب بزرگ اجتماعی و فرهنگی

اما مهمتر از همه اینکه اگر بحرین در دوران جنگ تحمیلی از ایران جدا می‌شد، با عملیات‌های رسانه‌ای و موضع‌گیری‌های سیاسی، مفهوم قداست از دفاع همه‌جانبه مردم ایران زدوده می‌شد.

قداست‌زدایی از دفاع مقدس به معنای رنگ باختن مفاهیم اجتماعی مهمی مانند ایثار و از خودگذشتگی در جامعه ایران است. آن وقت گرامی داشتن یاد و خاطره شهدا به فراموشی سپرده می‌شد. وقتی که شهدا و خانواده‌های آنان فراموش شوند، علاوه بر اینکه ممکن است برخی از آن خانواده‌ها دچار سرخوردگی و پشیمانی شوند، دیگر کمتر خانواده‌ای حاضر است، فرزند خود را برای دفاع از مرزهای میهن و آرمان‌های انقلاب اسلامی آماده سازد، به عضویت بسیج و نیروهای مسلح درآورد و در نبردهایی همچون نبرد با داعش و تکفیری‌ها، روانه میدان جنگ کند.

در واقع آن هدفی که برخی سیاسیون در دوران اصلاحات داشتند و می‌خواستند مفاهیمی همچون دفاع و ایثار را به موزه‌ها و فراموشی بسپرند، به راحتی محقق می‌شد.

کاهش توان نظامی

بدین‌ترتیب اگر بحرین در دوران جنگ تحمیلی از ایران جدا می‌شد، علاوه بر اینکه ایران بدنه قدرت نظامی خود را که متکی بر نیروی انسانی مومن و فداکار است، از دست می‌داد، برای توسعه توان نظامی خود با موانع و مشکلات بسیاری روبرو می‌شد.

در شرایطی که ایران با پیروزی از جنگ با عراق بیرون آمد و با تکیه بر توسعه توان موشکی توانست به قدرت بازدارندگی دست یابد، برخی افراد موثر و برجسته در داخل کشور مطرح می‌کردند که امروز عصر گفتمان‌هاست و عصر موشک نیست. یا اینکه می‌گفتند باید مانند آلمان و ژاپن، توسعه نظامی را کنار گذاشت.

از این رو همین افراد مدام بر طبل مذاکره با آمریکا می‌کوبیدند و مدام با آمریکا مذاکره می‌کردند، مانع از توسعه قدرت نظامی و غیرنظامی ایران می‌شدند و در نتیجه برای همیشه سایه جنگ را بر سر کشور نگه می‌داشتند و چه بسا تاکنون جنگ‌هایی علاوه بر جنگ ایران و عراق به مردم ایران تحمیل شده بود.

دیگر خبری از محور مقاومت نبود

در ادامه آن پیامدهایی که ذکر شد، اگر بحرین در دوران جنگ تحمیلی از ایران جدا می‌شد، احتمالاً دیگر امروز خبری از محور مقاومت، نفوذ منطقه‌ای ایران و ایستادگی در برابر توسعه‌طلبی و تجاوزگری رژیم صهیونیستی نبود؛ چرا که هم توان نظامی ایران کاهش یافته بود و هم مردم در اثر عملیات‌های رسانه‌ای و سیاسی مانع از نفوذ ایران در منطقه می‌شدند.

عده‌ای که پیروزی‌های ایران در محور مقاومت جلوی چشم‌هایشان بود و معترف بودند که ایران در منطقه نفوذ سیاسی دارد، در سال 88 شعار نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران را سر دادند. حال اگر بحرین در دوران جنگ تحمیلی از ایران جدا شده بود، آنان شعارهای تندتری سر می‌دادند و می‌گفتند شما که جرات نداشتید در دوران جنگ از یک جزیره بزرگ ایرانی دفاع کنید، چگونه می‌خواهید امروز از مردم دیگر کشورها حمایت کنید؟

در واقع هر آن چیزی که امروز آمریکا و ترامپ با مذاکره، فشار اقتصادی و یا هر چیز دیگر به دنبال تحمیل آن به مردم است، با جدایی بحرین از ایران در دوران جنگ تحمیلی خود به خود اتفاق می‌افتاد. یعنی هم توان موشکی و نظامی ایران محدود می‌شد. هم نفوذ منطقه‌ای ایران کاهش پیدا می‌کرد و در نتیجه همه چیز برای تحمیل یک جنگ تمام عیار علیه ایران آماده می‌شد.

به هر حال اگر بحرین در دوران جنگ تحمیلی از ایران جدا می‌شد، چنین پیامدهای هولناکی برای کشورمان به دنبال داشت و قطعاً رسانه‌ها آن را به عنوان یک توطئه و خیانت بزرگ و نابخشودنی نظام جمهوری اسلامی در حق ایران در تاریخ ثبت می‌کردند، اما جالب اینجاست که رسانه‌های فارسی‌زبان در قبال این خیانتی که رژیم پهلوی و محمدرضاشاه با حمایت انگلیسی‌ها انجام داده، سکوت کرده و در مقابل در برابر ادعای پوچی یعنی واگذاری امتیاز جزیره کیش به چین که از اساس صحت ندارد، هیاهو و جار و جنجال به راه انداخته‌اند.

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

راز سارق بدهکار با حساب بانکی اش لو رفت

مرد تبهکار برای اینکه خود را در ماجرای سرقت طلاها بی‌گناه نشان دهد نقش یک گروگان را بازی کرد اما پولی که به حسابش واریز شده بود و دوربین‌های مداربسته راز او را برملا کرد.

به گزارش ایران، اوایل مرداد مرد جوانی نزد پلیس رفت و از سرقت طلاها و ربوده شدنش توسط چند مأمورنما شکایت کرد. او گفت: من بُنکدار هستم و چند وقتی است که پسر جوانی به‌نام ایمان به مغازه‌ام می‌آید و مواد غذایی از من خریداری می‌کند. با افزایش قیمت طلا تصمیم گرفتم که طلاهایم را بفروشم. موضوع را برای ایمان تعریف کردم و بعد از مدتی ایمان به سراغم آمد و گفت مشتری خوبی برای طلاهایت پیدا کرده ام. روز معامله در شرکت دوستم قرار گذاشتم و با ایمان منتظر خریدار بودیم که ناگهان سه مرد مسلح در حالی که شوکر و بی‌سیم به همراه داشتند وارد شرکت شدند.

آنها دست و پای ایمان را بستند و طلاهایم را از من گرفتند. مردان مسلح خودشان را مأمور معرفی کرده و گفتند گزارش شده که درکار قاچاق طلا هستم. از من خواستند که برای ارائه فاکتورها به خانه‌ام بروم. یکی از آنها نزد ایمان ماند و دو نفر دیگرشان با من آمدند. ما سوار خودروی پژو آنها شدیم و زمانی که به خانه‌ام رسیدیم یکی از مردان با من وارد خانه شد و بعد از گرفتن طلاها و فاکتورش که حدود یک میلیارد تومان بود، از خانه‌ام خارج شد.وقتی برای آزاد کردن ایمان به شرکت دوستم رفتم نه از ایمان خبری بود و نه از مردی که محافظ او بود. آنجا بود که به او و مأموران شک کردم و تصور می‌کنم که بازی خورده‌ام و طلاهایم را به سرقت برده‌اند. آنها حدود 4 ساعت مرا گروگان گرفته بودند.

همدستی مرد رابط

با شکایت مرد بنکدار، بلافاصله دوربین‌های مداربسته اطراف محل شرکت مورد بازبینی قرار گرفت. دوربین‌ها تصویر فرار ایمان و مردان مسلح را نشان می‌داد. بدین ترتیب احتمال دست داشتن ایمان در این سرقت پررنگ‌تر شد و به دستور بازپرس شعبه نهم دادسرای امور جنایی پایتخت وی دستگیر شد.

اما مرد جوان منکر همدستی با آدم ربایان بود و ادعا کرد که خود نیز قربانی شده است. ولی زمانی که پرینت حسابش که فردای روز سرقت 5 میلیون تومان به حسابش واریز شده و از طرفی تصاویر دوربین‌های مداربسته و فرارش با آدم ربایان به او نشان داده شد، اعتراف کرد.او گفت: مدتی بود که بدهی داشتم و طلبکار هر روز به سراغم می‌آمد.

شایان یکی از دوستانم گفت بهتر است با سرقت بدهی ات را پرداخت کنی. یاد مرد بنکدار و ماجرای فروش طلاهایش افتادم. دوستم نقشه این سرقت را طراحی کرد دو نفر دیگری هم که در این ماجرا همراه ما بودند از دوستان شایان بودند.

روز حادثه وقتی وارد شرکت شدیم، من در را پشت سرم باز گذاشتم تا همدستانم وارد شوند و نقشه را اجرا کنند. اما آنها به من نارو زدند و فقط 5 میلیون تومان به من پول دادند.با اعتراف متهم جوان به دستور بازپرس شعبه نهم دادسرای امور جنایی پایتخت، او در اختیار کارآگاهان اداره یکم پلیس آگاهی قرار گرفت و بررسی‌ها برای دستگیری سه متهم فراری ادامه دارد.

 

 

 

 

سرانجام زنان بازیگری که مهاجرت و کشف حجاب کردند/ برهنگی با سودای شهرت +تصاویر

هر از چند گاهی خبر می‌رسد یک بازیگر سینما و تلویزیون کشف حجاب کرده است، اما وقتی نام او را می‌شنوی هیچکدام از نقش‌هایش را به خاطر نمی‌آوری!

پشت‌پرده مهاجرت و کشف حجاب هنرپیشه‌های زن / برهنگی با سودای شهرت

طی سال‌های اخیر هر از چندگاهی در اخبار رسانه‌های زرد و حاشیه‌ای و یا در فضای مجازی خبر کشف حجاب یک بازیگر منتشر می‌شود، اما وقتی نام او را می‌شنوید، چیزی از نقش‌هایی که ایفا کرده به خاطر نمی‌آورید!

**قصه از کجا شروع شد؟

داستان این مهاجرت‌ها از مرداد سال ۱۳۸۷‏‎ ‎آغاز شد که گلشیفته فراهانی به دنبال ایفای نقش در یک فیلم هالیوودی و برای حضور بر فرش قرمز آن به آمریکا رفت. اما او در این مراسم بدون حجاب و با لباس شب ظاهر شد. این درحالی بود که او به تازگی در فیلم درخشان میم مثل مادر ایفای نقش کرده بود و بسیاری از مردم او را به واسطه حضور در این اثر به کارگردانی زنده یاد رسول ملاقلی پور می‌شناختند.

اما این بازیگر بعد از اکران خصوصی فیلم، در مصاحبه‌ای با روزنامه آمریکایی دیلی نیوز اعلام کرد که دیگر قصد بازگشت به ایران را ندارد.

پشت‌پرده مهاجرت و کشف حجاب هنرپیشه‌های زن / برهنگی با سودای شهرت

ابتذال‌های گلشیفته فراهانی به کشف حجاب ختم نشد و بعد از مدتی مدل شدن برای عکاس یک مجله برهنه شد و تصاویرش در شبکه‌های اجتماعی و مجازی دست به دست چرخید، او که با سودای حضور در فیلم‌های هالیوودی قید وطن خود را زده بود، در ادامه تنها توانست در چند فیلم متوسط نقش‌های دست چندم و کوتاهی به دست بیاورد که هیچکدام نه تنها در عرصه بین الملل حرفی برای گفتن نداشت، بلکه حتی به چشم مخاطبان او در کشورش هم نیامد.

اما این بازیگر که همه شهرت خود را مدیون فضای فرهنگی داخل ایران بود، مدتی هم پس از خروج از کشور ژست‌های مبارزه با اختناقی گرفت که اساسا به او نمی‌آمد. حالا هم که در مدار فراموشی قرار گرفته، همچنان خود را از تک و تا نمی‌اندازد و برای نجات خود از نسیان، گاهی تلاش می‌کند با انتشار عکس‌های زننده‌اش افکار عمومی را به خود جلب کند تا به یاد بیاورند او هنوز هست!

سقوط گلشیفته فراهانی در گرداب فراموشی و دست و پا زدن‌های او درحالی است که این بازیگر در ایران شناخته شده بود و از جمله هنرپیشه‌های مشهور به حساب می‌آمد، اما بد نیست بدانیم که بازیگران دست چندم دیگری هم بودند که با همین رویا و سودا از کشور مهاجرت کردند تا بیشتر دیده شوند، در حالی که امروز هیچکس آن‌ها را به یاد نمی‌آورد.

**محفل‌هایی برای ترویج و عادی سازی برهنگی

بعد از حضور گلشیفته فراهانی در خارج از کشور، این مسیر توسط عده‌ای دیگر از بازیگران زن نیز ادامه یافت و همواره عده‌ای سودجو در کنار چنین افرادی حضور داشته و دارند که آن‌ها را با سودای شهرت و ثروت بیشتر به خارج از کشور فرا می‌خوانند. در حالی که شهرت این افراد از قِبل حضور در کشور خودشان و آثاری متعلق به سرزمینشان به دست آمده و می‌توان گفت برای خارجی‌ها و خارج نشینان خیلی جذابیتی ندارد.

 

اما همان طور که گفته شد، دام گستران، پیش از این از مواردی، چون تئاتر‌های زیرزمینی و یا موسسات آموزش رقص به سبک غربی ها، طعمه‌های خود را جذب می‌کردند، ولی این روز‌ها داستان دیگری در جریان است، برخی بازیگران زن سینمای ایران با اغوای دشمنان این سرزمین، طعمه‌هایی می‌شوند در راستای تغییر فرهنگ زنان و دختران این سرزمین تا بی حجابی و برهنگی را فریاد بزنند و تصور کنند با این کار بیشتر دیده شده اند.

**جم و سودای زندگی در هالیوود

شبکه تلویزیونی جم با هدف تغییر سبک زندگی ایرانیان راه اندازی شد و در همان ابتدای راه نیز با پخش سریال‌های ترکیه‌ای که بیشتر مضامین آن‌ها عشق‌های چند ضلعی و خیانت بود، مسیر خود را به وضوح برای مخاطبانش روشن کرد. این شبکه در ادامه تلاش کرد با اغوای زنان بازیگر ایران، آن‌ها را جذب کند و از آن‌ها در آثار خود بهره ببرد.

آثاری که به بهانه عدم آزادی در ایران ساخته شدند و همگی آن‌ها از سطح کیفی بسیار نازلی برخوردار بودند که از جمله آن‌ها می‌توان به مهدی مظلومی اشاره کرد. او کارگردانی بود که طنز‌های پرطرفدای نظیر کمربند‌ها را ببندیم در ایران ساخت، اما همین بازیگر با پول‌های بادآورده جم و حضور بازیگران ایرانی و البته آزادی در نگارش قصه و به تصویرکشیدن بی بندوباری ها، نتوانست اثر قابل توجهی در سراب جم بسازد.

**سرخوردگان بی بازگشت!

در میانه دهه ۹۰ بود که اخبار خروج بازیگران زن از ایران بیشتر شد. هر از چندگاهی خبر پیوستن یکی از بازیگران به این شبکه منتشر می‌شد. البته افرادی که حاضر شدند وطنشان را رها کرده و به جم پیوندند، بیشتر از جمله بازیگرانی بود که یا طی سال‌های فعالیتشان تنها نقش‌های دست چندم بازی کرده بودند و حالا در آستانه فراموشی بودند و یا زنان و دخترانی بودند که تازه در ابتدای راه قرار داشتند و با وعده و وعید و میل به دیده شدن، راهی دیار غربت شدند.

** چکامه چمن ماه و شهرتی که ناکام ماند

در سال ۹۴، این بازیگر که بیشتر نقش‌های فرعی در چند فیلم سینمایی را برعهده داشت، با انتشار عکس بدون حجاب و نامتعارف در شبکه‌های مجازی روشن کرد صحبت‌هایی که درباره خروج او از ایران شنیده می‌شد، چندان دور از واقعیت نیست تا اینکه به فاصله کوتاهی عکس‌هایی از حضور او مقابل دوبین در ترکیه منتشر شد و سپس تیزر‌های فیلم تلویزیونی «آبی عشق» انتشار پیدا کرد. «اوتوپیا» و «ماگنولیا» از دیگر کار‌هایی هستند که چمن ماه در آن‌ها بازی کرده است که هر دو از لحاظ سطح کیفی حتی از تله فیلم‌های درجه ج هم پایین‌تر هستند.

 

 

او این روز‌ها و درحالی که دیگر رمقی برای جم نمانده و همه بازیگرانی که به این شبکه پیوسته بودند، آن را ترک کرده اند همچنان در ترکیه به سر می‌برد.

 

**رابعه اسکویی و مهاجرتی که نیمه تمام ماند

رابعه اسکویی از جمله بازیگران محبوب سینما و تلویزیون بود که علی رغم کم کاری هایش، مخاطبان او را دوست داشتند و خبر مهاجرت و پیوستن او به شبکه جم هوادارانش را شوکه کرد.

او بعد از مهاجرت، در فیلم تلویزیونی «پیاده رو‌های خالی» به کارگردانی مهدی مظلومی ایفای نقش کرد و پس از مدتی از مهاجرت پشیمان شد و به ایران بازگشت.

پشت‌پرده مهاجرت و کشف حجاب هنرپیشه‌های زن / برهنگی با سودای شهرت

او پس از بازگشت به ایران در مصاحبه‌ای گفت: من زمانی تصمیم به رفتن گرفتم که حدودا دوسال بود که هیچ فیلمنامه‌ای در ایران به من پیشنهاد نمی‌شد، هم برایم جای تعجب داشت و هم شرایط زندگی به خاطر این مورد برایم سخت شده بود. زمانی که تصمیم به رفتن گرفتم فکر کردم با رفتنم میتوانم یک کار فرهنگی جدید با معیار‌هایی که در ذهنم بود در خارج از ایران داشته باشم.

وقتی رفتم دو کار هم تولید شد، ولی بعد از مدتی متوجه شدم این شرایطی که در خارج از ایران است به هیچ وجه با معیار‌های من سازگار نیست و من ربطی به اینجا و شرایطش ندارم، چون من درایران رابعه اسکویی هستم نه دراینجا و از رفتنم پشیمان شدم، قطع همکاری خود را اعلام کردم و تصمیم گرفتم با هر شرایطی شده به کشورم برگردم.

**صدف طاهریان و از چاله به چاه افتادن

صدف طاهریان را هم می‌توان جزو نخستین گروه بازیگران مهاجر ایرانی به جم دانست. او تقریبا همزمان با اسکویی از ایران خارج شد و پس از خروج از ایران در مصاحبه‌ای اعلام کرد که برخی موسسات و شرکت‌های سینمایی و حتی برخی کارگردانان و تهیه کنندگان برای بازی دادن او در فیلم‌های خود از وی درخواست‌های شرم آور می‌کردند.

پشت‌پرده مهاجرت و کشف حجاب هنرپیشه‌های زن / برهنگی با سودای شهرت

او که به خیال بیشتر دیده شدن و رهایی از فساد، ایران را ترک کرد مدتی پس از حضور در خارج از کشور، گفت فکر می‌کردم ترکیه فرق دارد، ولی اشتباه می‌کردم.

هرجا برای کار مراجعه کردم پیشنهادی غیر اخلاقی داده می‌شود اینجا نمی‌توانم به شغل بازیگری ادامه بدهم. از شنیدن پیشنهاد‌های غیر اخلاقی خسته شده ام. اینجا کسی را نمی‌شناسم. اعتماد به نفسم را از دست داده ام. سه بار در کلاس‌های زبان ترکی شرکت کردم، ولی موفق نشدم زبانشان را یاد بگیرم. دیگر اعتماد به نفس ندارم. اینجا خانوادم خرجی ام را می‌دهند و اسپانسر مبلغ کمی می‌دهد.

او حالا مدتی است که به عنوان مدل یکی از شرکت‌های آرایشی و بهداشتی فعالیت می‌کند و برای بیشتر دیده شدن دست به هر کاری می‌زند!

**خروج بازیگری که هیچ کس او را نمی‌شناخت!

در ادامه جریان خروج بازیگران از ایران، در خبر‌ها آمد که یکی از بازیگران «یتیم خانه ایران» تازه‌ترین ساخته ابوالقاسم طالبی هم راهی ترکیه شد! نام این بازیگر بهارک صالح نیا بود که بسیاری او را نمی‌شناختند. او در سودای توجه و دیده شدن، پس از خروج از ایران و رسیدن به ترکیه، خود را استعداد کشف نشده‌ای در ایران نامید و دلیل سفرش را رسیدن به رویاهایش عنوان کرد!

پشت‌پرده مهاجرت و کشف حجاب هنرپیشه‌های زن / برهنگی با سودای شهرت

صالح نیا درباره کشف حجاب خود گفت: یک کشف دیر هنگام استعدادیست که تا امروز آنطور که باید دیده نشده!

**مهاجرت پردیس افکاری از ترس فراموشی

پردیس افکاری از تئاتر وارد سینما و تلویزیون شده بود و در سال‌های اخیر در فیلم‌هایی «شیرین قناری بود» و «گیرنده» ایفای نقش کرده بود. مسیر بازیگری افکاری در سینما با افت و خیز‌هایی همراه بود، از جمله اینکه او به مدت ۱۴ سال از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۸ در هیچ فیلمی حاضر نشد.

پشت‌پرده مهاجرت و کشف حجاب هنرپیشه‌های زن / برهنگی با سودای شهرت

هنوز مدتی از رفتن او به ترکیه نگذشته بود که نسبت به رفتنش ابراز پشیمانی کرد و در حالی که شبکه جم نیز دست به تعدیل نیروی گسترده زده بود، بعد از ناامیدی از جم از کمیساریای عالی سازمان ملل در ترکیه تقاضای پناهندگی کردند.

**فراموشی نقطه اشتراک

اسامی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، تنها تعداد انگشت شماری بودند که شاید نام آن‌ها برای مخاطب آشنا بود، در کنار آن‌ها زنان بازیگر دیگری هم بودند که زمان حضورشان در ایران کسی آن‌ها را نمی‌شناخت، با رویای شهرت جلای وطن کردند و در حالی به برهنگی تن داده اند که حتی امروز دیگر کسی نام آن‌ها را به خاطر نمی‌آورد.

از جمله آن‌ها می‌توان به بهناز سلیمانی، مینا لاکانی، ساناز زرین مهر، ملیسا مهربان، سهیلا عزیزی، حنانه شهشهانی، ساناز طاری، شقایق نوروزی، فائزه علوی، سمیرا سیاح، سارا باهنر، شبنم طلوعی، سپیده ذاکری و … اشاره کرد.

**مهاجرت زنان بازیگر و تکمیل پروژه نفوذ

امروزه دیگر بر همه عیان است که هر شبکه تلویزیونی که تاسیس می‌شود، قطعا در لابه لای اهدافی که برای راه اندازی آن ذکر می‌شود به موضوع فرهنگ و تاثیر بر آن نیز می‌پردازد. همان طور که مجموعه شبکه جم با حدود ۱۹ کانال، تمام تلاش خود را به کار بست تا دست به تغییرات فرهنگی عمیق در جامعه ایرانی بزند و در این مسیر بر ارزش‌ها و اهداف خود نیز اصرار و پافشاری داشته و دارد.

 

این اقدامات و برنامه ریزی‌های ضد فرهنگی که صورت می‌گیرد، با جذب بازیگران داخل ایران تلاش می‌کند تا پروژه نفوذ را از طریق بازیگران تکمیل کند. در این میان زنان هنرپیشه‌ای که در ایران توفیق چندانی به دست نیاورده اند، با رویای آینده طلایی وطن خود را ترک می‌کنند. آن‌ها پس از مدتی دیگر به کار هیچکس نمی‌آیند و در حالی که نه راه پس دارند و نه راه پیش علی رغم تمام تلاشی که برای بیشتر دیده شدن خود کرده اند و در این مسیر تن به ذلت‌های بسیاری داده اند، به فراموشی سپرده می‌شوند.

 

 

 

 

 

 

 

سونامی قیمت محصولات لبنی؛

یک خداحافظی تلخ با لبنیات

 یک خداحافظی تلخ با لبنیات

با افزایش روز به روز قیمت لبنیات، دیگر نمی توان مهمان ناخوانده را با تعارف “دور هم یک لقمه نان و پنیر می خوریم” نگه داشت! و لبنیات در سبد غذایی اشرافی و گران قرار گرفته است.

 مرضیه کیان: قدیم‌ترها مهمان سرزده که می‌آمد، وقتی شام آماده نبود و می‌خواستند با غذای ساده تعارفی بکنند، می‌گفتند: «آقا حالا یه نون و پنیر دور هم می‌خوریم»

اما حالا با یک چرخ ساده در بقالی و سوپرمارکت‌ها و دیدن قیمت‌ها متوجه می‌شویم که دیگر ماست و پنیر و کشک و دوغ جز موادغذایی ساده نیستند؛ بلکه باید آنها را در سبد موادغذایی لاکچری قرار داد! نمونه‌اش حرف‌های احمد آقای بازنشسته در یک مهمانی خانوادگی است که با خانمش این طور تعریف می‌کنند: «ما خودمان ماست کم می‌خریدیم و معمولاً با شیر ماست درست می‌کردیم، اما همان هم بالاخره یک ظرف کوچک ماست می‌خواهد، خود شیر هم که گران شده! کلاً ماهی دو بار شیر کیسه‌ای می‌خریم؛ یک بار ماست درست می‌کنیم، یک بار هم شیر را مصرف می‌کنیم.»

این حال و روز خیلی از خانواده‌های ایرانی است. یخچال‌های خلوت مغازه‌ها هم نشان می‌دهد که گویا خیلی‌ها در همین وضعیت مشترک به سر می‌برند!

اگر در همین روزها برای خرید شیر به بقالی محله رفته باشید، دلیل این خلوتی را متوجه می‌شوید؛ خصوصاً از روی تاریخ انقضای گذشته شیرها که معمولاً با جمله آقای فروشنده همراه می‌شود: «اون چند تا کناری‌ها تاریخ دارد.» و انگار از تعجب کردن شما که در چشمانتان از بالای ماسک معلوم است ناچار می‌شود که توضیحات تکراری را دوباره بگوید: «از بس روز به روز قیمت‌ها تغییر می‌کند و بالا می‌رود، مردم کمتر خرید می‌کنند، خیلی از شیرها هم می‌ماند و تاریخ انقضایشان می‌گذرد.»

و اگر کنجکاوی شما بیشتر شود، ادامه می‌دهد: «محصولات لبنی که تاریخ انقضا ندارند را خود شرکت مرجوع می‌کند. حالا نمی‌دانم چه کاری با آنها می‌کنند ولی به جای آن‌ها، بار جدید به ما می‌دهند.»

همین می‌شود که وزارت بهداشت هشدار می‌دهد مصرف لبنیات در برخی خانوارها هفتگی یا ماهانه شده است! ماجرا از این قرار است که جلال‌الدین رزاز، رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع کشور، در ۱۹ خرداد ماه، میزان مصرف سالیانه هر نفر ایرانی از شیر و لبنیات را بین ۶۵ تا ۷۰ لیتر اعلام کرده که این آمار در کشورهای توسعه یافته حدود ۲۰۰ لیتر است؛ البته این آمار مربوط به خرداد ماه است و با اخباری که هر چند روز مبنی بر افزایش قانونی و غیرقانونی لبنیات شنیده می‌شود و هیچ نهادی هم گردن نمی‌گیرد، لابد مصرف سرانه لبنیات از این هم کمتر شده و خواهد شد! مصداق این حرف‌ها را باید در دل شهر پیدا کرد. آقا مسعود فروشنده است و درددل‌هایش درباره قیمت‌های عجیب لبنیات زیاد است. او می‌گوید: «قیمت بعضی از اقلام مثل پنیر خامه‌ای که ۴,۰۰۰ تومان بوده، هفته پیش شده ۷,۰۰۰ تومان و امروز ویزیتور برای ما ۹,۰۰۰ تومان فاکتور کرده! یا شیری که ۳,۲۰۰ تومان بوده شده ۳۷۰۰ تومان! آن هم در عرض یک روز….»

اگر افزایش قیمت به همین روال پیش برود، در چند سال آینده خبری از ایرانی‌های رشید و چهارشانه نیست؛ چرا که انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع کشور این را هم گفته که اگر مصرف شیر و لبنیات کاهش پیدا کند، علاوه بر کوتاه شدن قد فرزندان در ۱۰ تا ۲۰ سال آینده، شاهد بیماری‌هایی نظیر پوکی استخوان و راشیتیسم خواهیم بود؛ که هزینه‌های بیماری‌های ناشی از درمان کمبود مصرف لبنیات به مراتب بالاتر است.

لبنیات در جنگ با کرونا

در اوایل شیوع ویروس کرونا در شبکه‌های مجازی شایعه شده بود که مصرف شیر برای کرونا مضر است و می‌گفتند کرونا از طریق مصرف فرآورده‌های لبنی به انسان منتقل می‌شود!

این در حالی بود که سازمان بهداشت جهانی بارها اعلام کرد که ویروس کرونا از طریق خوردن و آشامیدن منتقل نمی‌شود!

اما از آنجایی که در فضای جدید، حجت آخر را شبکه‌های اجتماعی تمام می‌کنند، باز هم شایعات رتبه اول را گرفت و زورش چربید! همین شایعه مزید بر علت شد تا مدتی مصرف لبنیات از قبل هم کمتر شود. هنوز چند وقت نگذشته بود که کرونا به شیر هم رحم نکرد و یکی دیگر از قربانیان کرونا، شیر بود! و تمام این اتفاقات در حالی رخ می‌داد که مثلاً نگین نوری دانشیار گروه بهداشت و کنترل موادغذایی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران در مصاحبه‌هایش گفته بود: «هیچ گونه گزارشی مبنی بر انتقال ویروس کرونا از طریق شیر به انسان وجود ندارد، و انتقال ویروس از انسان به انسان است.»

هر موقع بحث از هر آلودگی پیش می‌آید، مصرف شیر به شدت توصیه می‌شود، در مورد کرونا هم تحقیقات نشان داده که مصرف لبنیات پاستوریزه به دلیل اینکه منبع بسیار غنی از کلسیم و ویتامین B۲ است، در کنار سایر مواد غذایی دارای ویتامین‌های گروه E، D وC در سبد غذایی روزانه می‌تواند با بالا بردن قدرت دفاعی بدن، به مقابله و پیشگیری از بیماری کوید ۱۹ کمک کند.

آن چیزی که در مورد مصرف شیر بسیار مهم است رعایت مقررات بهداشتی در تمامی مراحل است. حرارت دیدن شیر مهمترین عامل نابودی انواع آلودگی‌ها از شیر است و خیال ما را راحت می‌کند که می‌توانیم با خیال راحت شیر مصرف کنیم.

ظرف‌های ماست دکوری

اگر یادتان باشد، چند ماه پیش، قبل از کرونا، بعضی‌ها کلیپ‌های طنزی ساخته بودند که شخصی در مغازه می‌رفت و می‌پرسید: «این پنیر تبریزی‌هاتون کیلویی چند است؟» و همزمان کمی از آن می‌چشید. فروشنده قیمت نسبتاً بالایی می‌گفت و مشتری هم جواب می‌داد: «حالا که هوس کردم و نمی‌توانم یک کیلو بخرم حداقل ۵ هزارتومن پنیر به من بدهید.» در جواب فروشنده هم می‌گفت: «همون که چشیدی ۵ تومان بود!» گویا سازندگان آن کلیپ خوب آینده را پیش‌بینی کرده بودند. گرچه این روزها دیگر این طنز هم جواب نمی‌دهد. احتمالاً اگر هر یک از ما انگشتمان به نوک چاقوی پنیرهای خوب و گران قیمت بخورد، باید ۵ هزارتومن کارت بکشیم.

اگر دولت مجدداً برای محصولات لبنی یارانه در نظر نگیرد و جلوی افزایش غیرقانونی محصولات توسط کارخانه‌ها گرفته نشود، دیگر کته ماست که غذای خوشمزه روزهای بی خورشتی بود، غذای گران به حساب می‌آید یا دیگر خبری از ماست و خیار کنار بشقاب استانبولی نیست و باید سبزی را جایگزین آن کنیم! اگر مهمان سرزده هم به خانه آمد و چیزی برای پذیرایی شام در خانه نبود، باید خیلی محترمانه و غیرمستقیم از خداحافظی او، استقبال گرم کرد!

حال و روز اقتصادِ دولت با بحران‌های بی‌سابقه

حال و روز اقتصادِ دولت با بحران‌های بی‌سابقه

تهران- ایرناپلاس- یک سال تا پایان دولت دوازدهم باقیمانده است. در هفت سال زمامداری دولت روحانی، اقتصاد کشور با بحران‌های غیرمترقبه مواجه شده که در ۳۰ سال پیش از آن نیز وجود نداشته است. یکی از مهم‌ترین آنها شیوع کرونا بود که موجب شد کل وضعیت اشتغال و تولید تحت‌الشعاع قرار گیرد و هزینه‌های گزاف روی دست خزانه کشور بگذارد.

به گزارش ایرناپلاس، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی درباره آثار تخریبی ویروس کرونا بر اقتصاد دولت روحانی اعلام کرد: بررسی شواهد آماری نشان‌دهنده اثرگذاری ۷.۸ درصدی شیوع ویروس در بخش مصرف و ۱۰ درصدی در بخش صادرات، در ماه اسفند ۱۳۹۸ است و در نتیجه میزان حداقل خسارت ناشی از این بحران در اسفند نزدیک به ۳،۲۵۰ میلیارد تومان در بخش مصرف و ۷۰۰ میلیارد تومان در بخش صادرات تخمین زده می‌شود.

براساس این گزارش، تدوام شیوع ویروس کرونا در ماه‌های فروردین و اردیبهشت امسال، دامنه خسارت‌ها را به صورت تصاعدی گسترش داده است. از جمله کمک هزینه ۵ هزار میلیارد تومانی به صندوق بیمه بیکاری از صندوق توسعه ملی و به طور کلی ۱۳ هزار میلیارد تومان از این صندوق بابت مبارزه با کرونا و بسیاری از مخارجی که به طور بی‌سابقه‌ بر دوش دولت روحانی قرار گرفت. دولت، پرداخت وام کرونا به خانواده‌ها و کارفرمایان را در دستور کار قرار داد تا بتواند کمکی به معیشت جامعه باشد.
پیش از این نیز هزینه‌های زیادی بابت سیل فراگیر در ابتدای سال ۹۸ بر دوش دولت قرار گرفته بود. این اقدامات در حالی انجام شده که معضل تحریم‌ها نیز به خودی خود شکاف مشکلات اقتصادی را چندین برابر کرده است.

تحریم درآمد صنعت و نفت را بلعید
صنعت خودروسازی نخستین بخشی بود که تحریم شد که در نتیجه، اشتغال و تولید ارزش افزوده در کشور را با مشکلات بزرگی مواجه کرده است. صنعت خودروسازی به عنوان یکی از صنایع مادر، سهم بالایی در تولید ارزش در کشور دارد. با این‌حال سال ۱۳۹۱ با آغاز نخستین موج تحریم که تا به امروز شدت آن بسیار گسترده بوده و دولت روحانی را درگیر خود کرده، ادامه یافته است.
تا پیش از شروع تحریم‌های سال ۱۳۹۱، سهم حلقه عملیات و تولید شرکت ایران‌خودرو روندی صعودی را طی کرده و از ۳ درصد در سال ۱۳۸۲ به ۹ درصد در سال ۱۳۸۹ رسید؛ اما پس از شروع تحریم‌ها، سهم این حلقه روند نزولی را ادامه داده و به رقم یک درصد در سال ۱۳۹۶ رسید.
مشخص است که این کاهش درآمدی و در نتیجه بیکاری‌های گسترده در صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی کشور چه بار بزرگی بر دوش دولت روحانی گذاشته است. درحالی که در دولت پیشین با وجود درآمد نفتی ۷۰۰ میلیارد دلاری دولت احمدی‌نژاد، صنعت خودرو نیز پویاتر بوده و هنوز تحریم‌ها کمر این صنعت را نشکسته بود.

کاهش رشد اقتصادی خاورمیانه به علت کاهش رشد اقتصادی ایران درنتیجه تحریم‌های نفتی حتی در گزارش بانک جهانی نیز مورد تاکید قرار گرفت. فقط مساله این نبود که در دولت روحانی درآمدها کم بود، بلکه به علت سیاست‌های غلط پیشین، حتی امکان احیای اقتصاد سخت‌تر شده بود. در دوره دولت‌های نهم و دهم که نزدیک به ۷۵۰ میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم، بخش عمده این درآمد صرف واردات شد. درهای تجارت خارجی باز شدند و به این ترتیب اقتصاد ایران آسیب‌پذیرتر شد اما صنایع داخلی در اواخر این دوره بر اثر بیماری هلندی رو به رکود رفت.
در دولت دهم موج تحریم‌ها علیه ایران شروع شد؛ دولت به سمت استقراض از بانک مرکزی، بخش خصوصی، پیمانکاران رفت و شرایط سختی برای دولت بعدی رقم زد. دولت روحانی از همان اول با شرایط تحریم نفتی دست‌وپنجه نرم می‌کرد. در سال ۱۳۹۲، تولید ملی ۶. ۸ درصد کاهش یافت که دست‌کم حدود پنج درصد آن مربوط به تحریم نفت بود.

دست‌انداز بی‌سابقه تحریم‌ها بر درآمد نفتی
مقایسه درآمد نفتی دو دولت احمدی‌نژاد و روحانی نشان می‌دهد درحالی دولت پیشین در ۸ سال بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد داشت اما دولت روحانی در ۶ سال اول فقط ۲۹۴ میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است. کار به جایی رسید که درآمد نفتی ایران در سال ۹۸، فقط به ۸ میلیارد دلار رسید. آن هم درحالی که در کشور ما درآمد نفتی سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار نیز وجود داشته است.
به نظر می‌رسد این رقم پایین‌ترین میزان درآمد نفتی کشور پیش و پس از انقلاب باشد.

در چنین شرایط سخت تحریمی بود که خبر رسید در دو تا ۳ سال گذشته حدود ۲۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به کشور بازنگشته است و دولت مجبور به تهدید به اقدام قضایی، تعلیق کارت بازرگانی و پیگرد صادرکنندگان کرد. موضوع فقط این نبود؛ کمبود ذخایر ارزی سبب شد دولت ۲۵۰۰ قلم کالا را با ایجاد تعرفه ممنوعیت وارداتی از فهرست خارج کند تا بتواند با منابع ارزی محدود ارزهای ضروری کشور را تامین کند.

برجام، فاز اجرایی بهبود
در همان دوران ابتدای دولت یازدهم بود که پیگیری مذاکرات هسته‌ای در دستور کار قرار گرفت و برجام خون تازه‌ای در رگ‌های اقتصاد ایران دمید؛ گرچه از زمانی که وارد فاز اجرایی شد تا زمانی که آثار مثبت آن در سال ۲۰۱۶ دیده شود، زمان بُرد.
سال ۲۰۱۶ بی‌گمان سال طلایی اقتصاد ایران بود. بنا به آمارهای صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۱۶، رشد اقتصادی ایران به ۱۲.۵ درصد رسید. صادرات نفت ایران نیز در این سال به ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در روز رسید. اما در سال ۲۰۱۹ بار دیگر با حضور ترامپ در کاخ سفید و اجرای «سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران» با اعمال شدیدترین تحریم‌ها، اقتصاد ایران با مشکلات متعدی مواجه شده است. اگر تحریم‌ها نبود، ۱۳ هزار میلیارد تومانی که از صندوق توسعه ملی گرفته شد تا برای مبارزه با کرونا صرف شود، از طریق فروش نفت تامین شده بود.
دولت با همه سختی‌ها این مبلغ را تامین کرد تا بتوان فشار را از دوش خانواده‌های آسیب‌دیده و زیر خط فقر بردارد. خروج آمریکا از برجام ضربه بزرگی بر اقتصاد ایران بود که با وجود تلاش‌های دولت در به نتیجه رساندن آن، رخ داد و پیامدهای عمیقی بر اقتصاد ایران گذاشته است. به ویژه اکنون با بحران کرونا، فشار بی‌سابقه‌ای به اقتصاد کشور وارد شده است. کرونا بخش خدمات را نیز هدف گرفته؛ درحالی که در سال ۹۸ – با کاهش بی‌سابقه درآمد نفتی‌ دولت- سهم بخش خدمات از تولید ناخالص داخلیِ ۲۴۳۷ هزار میلیارد تومانی در ۹ ماهه نخست سال ۹۸ عدد ۱۰۹۳ هزار میلیارد تومان بود. این رقم ۴۴.۹ درصد کل ناخالص داخلی کشور است. از همینجا پیداست که آسیب مشاغل خدماتی ضربه بزرگی بوده است.

پایان سال ۹۸ نیز برای دولت روحانی چندان خوشایند نبود. به دنبال عدم تصویب کنوانسیون پالرمو و لایحه تامین مالی تروریسم، کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF ) از قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه خبر داد.
مسیر تصویب لوایح FATF  و CFT به دلیل مرجعیت کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام برای شورای نگهبان به منظور نظارت بر حسن اجرای قانون اساسی و نامه این کمیسیون پیش از تصویب این لوایح در مجلس و ارسال آن به شورای نگهبان موجب پدید آمدن مشکلاتی در پذیرش لوایح شد و در نهایت کار دولت روحانی را در حفظ اقتصاد ایران سخت‌تر کرد.

هدف از تحریف واقعیت‌ها چیست؟
هرچند دولت دوازدهم با چنین وضعیت بی‌سابقه‌ای از مشکلات و بحران‌ها مواجه شده،‌ اما با این حال اقدامات انجام شده در چند ماهه اخیر در مسیر توسعه، با تکمیل و افتتاح طرح‌های بزرگ ملی در سراسر کشور همچنان ادامه دارد به گونه‌ای که هر هفته با حضور وزیران و مسئولان در شهرهای مختلف، طرح‌های گوناگونی به بهره‌برداری می‌رسد.

با این حال،‌ بی‌توجهی مخالفان و منتقدان دولت به مشکلات و بحران‌های پیش آمده برای دولت تدبیر وامید سبب واکنش چندین باره رئیس جمهوری شده است.

وی روز پنجشنبه (۱۶ مرداد) در آیین افتتاح ویدئو کنفرانسی طرح‌های زیربنایی و توسعه‌ای وزارت نفت در استان‌های بوشهر و لرستان با بیان اینکه روزهای سختی را می‌گذرانیم و فشار دشمنان بر ما بسیار سنگین است، تصریح کرد: در کنار کرونا تحریم را داریم و در کنار تحریم، تحریف و تهدید را؛ در کنار همه اینها دشمنانی داریم که در رسانه‌های بیگانه و خارجی می‌خواهند مردم را دلسرد کنند، اما در برابر همه آنها امید، اعتماد، ایمان، تلاش، وحدت و هماهنگی را  داریم و امروز می‌بینیم قوای کشور، نیروهای مسلح و مردم در سایه هدایت‌های رهبری شاهد یک وحدت و اتحاد و هماهنگی هستند و در این زمینه رسانه‌ها و خبرنگاران می‌توانند نقش داشته باشد.

رئیس جمهوری چهارشنبه هفته گذشته(۱۵ مرداد) نیز در جلسه هیات دولت با توجه به تحریف‌های صورت گرفته نسبت به بحران‌های بی‌سابقه برای دولت و مشکلات مختلف و ندیدن اقدامات مهم از سوی مخالفان و منتقدان، تصریح کرد: تحریم بسیار رنج‌آور است اما تحریف دردآور؛ تحریم را دشمن را انجام می‌دهد و ما آثار آن را لمس می کنیم. تحریف را گاهی دشمن انجام می‌دهد و گاهی متاسفانه در درون کشور رخ می‌دهد که دردناک‌تر است.
«اینکه ما در میدان جنگ در برابر دشمنان باشیم و یک نفر دیگر بیرون از میدان جنگ به زخمی که ما در جنگ با دشمن بر بدن ما نشسته است، ‌می‌نگرد دردناک است؛ آیا در میدان جنگ کسی می‌آید به نیروی خودی لبخند زده و بگوید دست خونی خود را نگاه کن؟؛ این ‌آدم درک نمی‌کند که سرباز در میدان جنگ است و با دشمن می جنگد و میدان جنگ زخم ‌و درد و مسائل زیادی دارد.»

وی ادامه داد: خیلی مهم است که ما تحریم را ببینیم. بعضی‌ها می‌خواهند تحریم را نبینند و می‌گویند دولت چه کار کرده و یا چرا آن کار را نکرده؟ مهم است که ببینیم دولت در چه وضعیتی تلاش می‌کند. میدان را تشخیص بدهیم. ‌آیا در میدان جنگ این دولت تلاش می‌کند یا در یک بیابان سبز مشغول استراحت است؛ واقعیت را ببینیم.

کشوری که از هر طرف در محاصره قرار می‌گیرد و هر کسی می خواهد با آنها معامله کند آن را تحریم می‌کنند، از طرفی دوستان ایران هم جرات نمی کنند به سمت ایران بیاییند و دشمنان هم به شدت دشمنی می‌کنند، این کشور چگونه اداره خواهد شد؟ و چگونه می‌توان این کشور را یکی دو ماه و یا چند ماه اداره کرد.

وی با انتقاد از برخی بدبینی‌ها و تحریف‌ها تصریح کرد: چرا چیزهایی که درست شده است را نمی‌گویید؟ ۸۰ درصد مساله درست شده در تحریم را نمی‌گویند اما ۲۰ درصد باقیمانده را می‌گویند. نمی‌گویند در این شرایط تحریمی چه اقداماتی شده؛ هرچند که موضوع‌های نیز باقیمانده است.

رئیس جمهوری تصریح کرد: «بیایید در کنار تحریم، تحریف را درست نکنیم؛ اشکال از تحریم آمریکاست، آن را نمی‌بینند و اشکال را جای دیگر مطرح می‌کنند؛ اشکال تحریم، علت و شرایط آن و اقدامات منفی و مثبت را ببینیم؛ قادریم تحریم را بشکنیم به شرط آنکه اول تحریف را بشکنیم؛ اگر تحریف را نشکنیم و سخنان و قضاوت‌های ناروا مطرح شود، ذهن مردم مشغول شود، شادابی مردم از آنها گرفته و آنها را مایوس و نگران کنیم، ما موفق نمی‌شویم.»

روحانی افزود: اگر واقعیت‌ها را زیر خنجر تحریف ذبح نکنیم، موفق خواهیم شد؛ با تحریم جنگیدن سخت است در عین حال هر جا فرصت کنیم تحریم را بشکنیم می‌رویم؛ اما اکنون شرایطی است که باید همدیگر را یاری کنیم و با یاری یکدیگر به سمت مطلوب می‌رویم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتغال فراگیر و بهبود توزیع درآمد با توسعه صنایع کوچک

اشتغال فراگیر و بهبود توزیع درآمد با توسعه صنایع کوچک

تهران- ایرنا- صنایع کوچک و متوسط از جمله مؤثرترین عوامل در رشد و توسعه سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی کشور به شمار می‌روند که سهم قابل توجهی در تولید ناخالص ملی و ایجاد ارزش افزوده دارند. از این رو گسترش این بنگاه‌ها می‌تواند به یک استراتژی کارآمد برای کسب مزیت رقابتی و رشد کارآفرینانه‌ در اقتصاد جهانی تبدیل شود.

رویکردهای مربوط به تحولات اقتصادی و صنعتی در سال‌های گذشته با تغییرات اساسی و عمیقی‌ روبرو بوده و یکی از راه‌های توسعه صنعتی که در این سال‌ها مورد توجه کشورهای در حال‌ توسعه و توسعه یافته قرار گرفته روی آوردن به کوچک‌سازی صنایع و اتکاء به توسعه و گسترش‌ این صنایع بوده است. صنایع کوچک روزبه‌روز در حال رشد و فزونی هستند و امروزه در بیشتر کشورهای‌ جهان، صنایع کوچک و متوسط از جنبه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، تولید صنعتی و ارایه خدمات به نقش‌آفرینی می پردازند و این صنایع تأمین‌کنندگان اصلی اشتغال جدید، مهد تحول و نوآوری و پیشرو در ابداع فناوری‌های جدید به شمار می روند. گسترش صنایع کوچک و متوسط در اقتصاد کشورها موجب افزایش تأثیر آنها بر شاخص‌های اقتصادی در این برهه از زمان شده‌ است. ضرورت توجه به صنایع کوچک سبب شد تا شورای فرهنگ عمومی، ۲۱ مرداد را در تقویم رسمی کشور به عنوان «روز حمایت از صنایع کوچک و متوسط» ثبت کند.

تقویت صنایع کوچک بستری برای رقابت پذیری

صنایع کوچک و متوسط به‌عنوان بستر مناسبی برای ایجاد صنایع رقابت‌پذیر و توانمند محسوب می شود و در بیشتر کشورها بر سیاستگذاری مناسب برای این صنایع تأکید شده است، بنابراین‌ بسیاری از کشورها شکل‌گیری و تقویت صنایع کوچک و متوسط در مناطق صنعتی را در قالب خوشه به‌عنوان یک استراتژی توسعه صنعتی منطقه‌ای مدنظر قرار داده و در این میان‌ توسعه و گسترش خوشه‌ها را به عنوان یک استراتژی کارآمد برای کسب مزیت رقابتی و رشد کارآفرینانه‌ در اقتصاد جهانی تبدیل کرده اند.

در سال‌های اخیر توجه به کوچک‌سازی کردن و روند توسعه بنگاه‌های کوچک‌ و متوسط‌ بـه‌طور قـابل‌توجهی افـزایش‌ یافته است. این بنگاه‌ها دارای مزایای زیادی نسبت به صنایع‌ بزرگ‌ هستند کـه از آن جـمله مـی‌توان از ارزش‌افزوده، نوآوری، اشتغال‌آفرینی و انعطاف‌پذیری بیشتر نسبت به صنایع‌ بزرگ‌ نام برد. بنابراین لزوم توجه بـه ایـن بـخش از اقتصاد ضروری است. (۱)

اهـمیت و ضرورت صنایع

توسعه صنعتی مبتنی بر خوشه‌ها به‌عنوان یک استراتژی نوین‌ ‌سال‌هاست‌ که مورد توجه برنامه‌ریزان و سیاستگذاران در کشورهای‌ صنعتی و در حال‌توسعه بوده است و ضرورت دارد تا ابـعاد نـظری‌ و اجرایی آن در کشور ما نـیز مـورد مطالعه و بررسی قرار گیرد. سازمان‌های‌ بین‌المللی همچون «یونیدو و سازمان بین‌المللی کار» پروژه‌های‌ متعددی را از طریق ایجاد یا توسعه خوشه‌های صنعتی‌ در کشورهای‌ مختلف پیاده‌ کرده‌اند که وزارت صنایع به دلایل متعددی توجه ویـژه‌ بـه این مقوله را لازم می‌داند.

اشتغال‌زایی؛ ایجاد فرصت‌های شغلی و فراهم کردن امکان حصول درآمد مناسب، یکی از اهداف کلیدی نظام است که با وجود تلاش‌های‌ مثبت و امیدوارکننده‌ای که صورت پذیرفته همچنان امیدوار است تـا راهـکارهای نوین، مـؤثر و منبعث از تجارب موفق جهانی را به کار گیرد. روشن است که فعالیت‌های صنعتی و حوزه‌های خدماتی‌ مرتبط‌ با آن، مـهم‌ترین محور ایجاد اشتغال و درآمد برای شهروندان‌ است و اشتغال‌زایی از طریق توسعه صـنایع کـوچک و مـتوسط و بزرگ‌ یا رویکرد خوشه‌های یکپارچه یکی از موفق‌ترین تجارب بین‌المللی‌ بوده است.

توسعه منطقه‌ای؛ عموما توسعه خوشه‌های صـنعتی‌ ‌بـاتوجه به مزیت‌ها و قابلیت‌های‌ منطقه‌ای برنامه‌ریزی می‌شود. امروزه ایجاد این‌گونه خوشه‌ها با تکیه بـر تـوانمندی‌های مـنطقه‌ای به مؤثرترین ابزار توسعه منطقه‌ای‌ در بسیاری از کشورهای صنعتی‌ و تازه‌ صنعتی شده بدل شده است.

ایـجاد ارتباط میان واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ، ۲ قطبی بودن صنایع کشور، درجه بالای ادغـام عمومی در واحدهای بزرگ و نبود ارتـباط میان آنها با دیگر واحدهای‌ صنعتی‌ یکی از معضلات ساختار صنعتی‌ کشور است.

تناسب با فرهنگ و ساختارهای اجتماعی‌ کشور؛ بعضی کشورها، توسعه شتابان صنعتی خود را ناشی از به کارگیری‌ نهادهای محدود سلسله مراتبی و ارایه امتیازات ویژه به‌ آنها می‌دانند. واقعیت آن است که فرهنگ و ساختار اجتماعی ایران، چنین ساختار سلسله مراتبی‌ را مشکل‌ برمی‌تابد و از این‌رو باید به دنبال راهبردهایی بود که مشابه موفقیت این کشورها را از طریق ایجاد ساختارهای غـیرسلسله مـراتبی ممکن سازد.

ایجاد سازمان صنایع کوچک، پشتیبانی‌ از شـکل‌گیری‌ تشکل‌های صنعتی، تحول در مأموریت سازمان‌های تابعه وزارت‌ صنایع و معادن از بنگاه‌داری‌ به‌ طرف سازمان‌های توسعه‌ای و خصوصی‌سازی، همگی در جهت تـقویت سـاختارهای مـدنی ایجاد شده در حوزه فعالیت صنعتی‌ جامعه‌ است. رویکرد خوشه‌ای‌ مسلما در جـهت دادن و بـهره‌برداری از ساختارهای مدنی به‌ منظور ارتقاء توان رقابتی مؤثر است.(۲)

ایـن عناصر اصلی در کنار یکدیگر می‌توانند ضمن حرکت دادن اقتصاد در جهت تخصص‌گرایی‌ و پذیرش هویت‌ تخصصی‌ مشخص‌، هـزینه‌های وارده را کاهش‌ دهند و از صرفه‌های بیرونی و درونی ناشی از مقیاس و نیز صرفه‌های ثابت و مـتحرک نـاشی از تـجمع‌، بهره‌برداری کنند.

نهادها و بنگاه‌های پشتیبانی‌کننده خدماتی‌ نیز با ایجاد امکان‌ انجام خدمات تخصصی‌ برای‌ بـنگاه‌های عـضو خـوشه، شرایط دسترسی آنها به آموزش‌های عمومی و تخصصی در سطوح مختلف، تربیت نیروی انـسانی‌ و اجـرای‌ برنامه‌های‌ هماهنگ‌سازی مهارتی و استانداردسازی، توسعه برنامه‌های تولیدی و برنامه‌ریزی‌های فنی و کیفیتی‌، اجرای‌ موفق‌ برنامه‌ها و مدیریت کیفیت یـکسان‌ در سـطوح متفاوت، تعهدات‌ بنگاه در مقابل مشتری، تسهیلات بنگاه در مقابل خدمات حقوقی در تدوین، اجـرا و دادخـواهی قراردادهای اقتصادی و نیز اجرای موفق‌ برنامه‌های‌ تـحقیق و تـوسعه را فـراهم می‌آورند. (۳)

توسعه صنایع کوچک

صنعت کـوچک بـه مفهوم هـر نـوع فـعالیت سازنده‌ای است‌ که‌ در مـؤسسات نسبتا کوچک انجام می‌گیرد، اگرچه صنایع کوچک در سال‌های گذشته با سرعتی فزاینده در حـال‌ تـبدیل شدن به کانون توجه بسیاری از سـیاستگذاران و پژوهـشگران‌ بوده اند اما هـنوز تعریف‌ واحدی از آن در سـطح بـین‌المللی ارائه‌ نشده است. تعریفی که هر کشوری ارائه می‌کند بستگی به‌ شرایط اقتصادی و ساختار صنعتی آن کشور دارد. مـعیارهای مـختلفی بـرای‌ تعریف‌ این‌ صنایع‌ به کار می‌رود کـه در بـعضی کـشورها از یـکی از ایـن‌ مـعیارها و در بعضی دیگر از ترکیبی ‌از این معیارها برای تعریف صنایع‌ کوچک و متوسط استفاده می‌شود. از این معیارها می‌توان‌ به‌ تعداد کارکنان، میزان سرمایه، حجم دارایی، حجم فروش و ظرفیت‌ تـولید اشاره کرد که در تعریف‌ صنایع به دلیل ویژگی‌های مشترک‌ صنایع کوچک و متوسط این ۲ گروه درموارد بسیاری‌ کنار هم قرار می‌گیرند.

رایج‌ترین شاخص برای‌ تعریف صنایع کوچک و مـتوسط اسـتفاده از تعداد کارکنان است، مؤسسات‌ کوچک و متوسط شامل صنایع تولیدی و مؤسسات خدمات تجاری‌ هستند و غیر از معیاری که برای تعریف استفاده می‌شود، صنایع‌ کوچک و متوسط به صـنایعی گفته می‌شوند که به صورت مستقل‌ اداره و مدیریت ‌شده و شرکت‌هایی که به‌عنوان شعبه‌ای از یک شرکت بزرگ‌ فعالیت‌ می‌کنند در تعریف صنایع کوچک و متوسط قرار نمی‌گیرند(۴)

شـاخص‌های توسعه صنایع کوچک به ۲ بخش فـنی و اقتصادی‌ تقسیم می‌شوند که از شاخص‌های فنی می‌توان به جایگزینی و تعویض‌ ماشین‌آلات‌ فرسوده با مدل‌های جدید و مدرن، تولید محصولات جدید، افزایش درآمد با طراحی مـحصولات جـدید، حمل‌ونقل و جابجایی بهتر مـواد، بـرخورداری از حدقل یک‌ سوم نیروی تحصیلکرده فوق‌دیپلم به بالا، استفاده‌ از دانش‌ها و مهارت‌های کارکنان، برخورداری از مدیریت صحیح، برخورداری از روند طراحی و تولید خط مکانیزه مهندسی، تغییر در فناوری نرم‌افزار و سخت‌افزار واحدهای تولیدی و برخورداری شـرکت از فـناوری‌ پیشرفته بازاریابی اشاره‌ کرد و از مولفه ‌های اقتصادی باید به‌ ارایه‌ خدمات‌ بعد از فروش، افزایش ظرفیت تولید با قیمت تمام‌شده‌ کمتر، افزایش در سرعت برگشت سرمایه‌گذاری‌ها، افزایش میزان‌ فروش، تنوع در محصولات تولیدی‌، صـادرات‌ مـحصولات‌ به خـارج و برخورداری شرکت از قیمت قابل رویت‌ در بازارهای داخلی و خارجی‌ نام برد.

بنابراین هدف نهایی هر برنامه تـوسعه باید به این امر منجر شود که صنایع خود اتکا شوند و بـدون آنکه به حمایت‌های بیشتری‌ از طرف دولت نیاز داشته باشند، بتوانند واحدهای تولیدی خود را به‌ گونه‌ای اداره کنند که از سود اقـتصادی‌ ‌ ‌مـناسبی‌ برخوردار شوند و با ارایه محصولات قابل رقابت بتوانند در بازارهای داخلی‌ و خارجی‌ حضور موفقی داشته باشند.

پیـامدهای تـوسعه صـنایع کوچک

صنایع کوچک حداقل از چهار جنبه کارآفرینی، نوآوری،‌ پویایی صنعت و ایجاد فرصت های شغلی به اقتصاد جهانی‌ کمک‌ می‌کنند.

کارآفرینی؛ صنایع کوچک بـا کمک رشد روحیه کارآفرینی و ایفای نقش‌ به‌عنوان عامل‌ تغییر در اقتصاد مدرن به رشـد و توسعه اقتصادی‌ کمک مـی‌کنند.

نـوآوری؛ صنایع کوچک نقش مهمی در فرایند تغییر فناوری به عهده دارند. آنها منبع قابل‌توجهی از فعالیت‌های نوآوری هستند.

پویایی صنعت؛ صنایع‌ کوچک‌ نقش مهمی در فرایند تحول صنعت به عهده دارند.

ایجاد فرصت‌های شـغلی؛‌ صنایع‌ کوچک‌ در سال‌های اخیر سهم قابل‌ملاحظه‌ای در ایجاد شغل‌های جدید داشته‌اند. در دنیای‌ مدرن‌ کنونی، صنایع کوچک با مشخصات مخصوص‌ به خود در موضوعات مختلف و مهمی چون‌ رشد اقتصادی‌، رقابت و حل بحران بیکاری هـمه‌گیر، اثـرات قابل‌توجهی دارند. این روندها پیامدهای بسیاری برای اقتصاد جهانی‌ دارند.

توسعه واحدهای تولیدی

در کشور ما باوجودی که بیش از ۹۰درصد واحدهای تولیدی‌ در گروه صنایع کوچک و متوسط قرار مـی‌گیرند، بـه دلیـل نداشتن‌ استراتژی‌ توسعه مبتنی بر ساختارهای موجود صنعتی‌ و رها کـردن‌ واحدهای کوچک‌ تولیدی‌ به حال خود، این‌ بنگاه‌ها نتوانسته‌اند، سهم قابل‌توجهی در تولید ناخالص ملی و ایجاد ارزش‌افزوده‌ داشته بـاشند. خـوشه‌های صـنعتی یکی‌ از الگوهای موفق‌ سازماندهی صنایع کوچک و متوسط‌ هستند که کاستی‌های‌ صـنایع‌ کـوچک‌ و متوسط را رفع و مزیت‌های‌ مختلف صنایع کوچک، چون‌ انعطاف‌پذیری و تنوع را قوت می‌بخشند. از طرف دیگر چون در شکل‌گیری‌ خـوشه‌ صـنعتی، ارایه خـدمات پشتیبانی از قبیل‌ نهادهای‌ مشاوره‌ای‌، آموزشی‌، فنی‌- مهندسی، بازاریابی و بازرگانی‌ و مالی‌ اهمیت بـسزایی دارد، بـخش‌های ارتـباطی که تسهیل‌کننده روابط بنگاه‌ها و مرتبط کننده واحدها با یکدیگر بوده و بخش‌های تجاری‌ و تولیدی‌ که‌ ارایهکننده خـدمات بـه واحدها و…را دارا هستند، نقش‌ قابل‌توجهی‌ در توسعه‌ صنایع‌ کوچک دارند و بر همین پایه می‌توان استنباط کـرد کـه فعالیت‌های دارای پتانسیل خوشه‌بندی، سهم زیادی از ساختار صنعتی یک منطقه را به خود اختصاص خـواهند داد کـه‌ در قـالب آن ارائه خدمات حمایتی پشتیبانی، بخش‌های‌ ارتباطی و بخش‌های تولیدی تجاری توجیه‌پذیر خواهد بود.

نهادهای پشتیبانی‌کننده و تـوسعه صـنایع کوچک

از آنجا که صنایع کوچک دارای واحدهای کوچک هستند و آنقدر انعطاف‌پذیر نیستند که بـتوانند نـیازهای مـتعدد مصرف‌کنندگان‌ را به دست آورند و مانند واحدهای بزرگ توان بهره‌مندی از توسعه، کیفیت،آموزش، بهره‌وری، قانونمندی و…را دارا نـیستند، بنابراین بـاید نهادی یا نهادهایی‌ وجود داشته باشند تا از این واحدها حمایت و پشتیبانی کـنند تـا سـبب خروج این واحدها از صحنه تولید نشوند. در غیر این صورت این‌ واحدها تعلطیل و زنجیره تأمین واحـدهای بـزرگ‌ نـیز با مشکل مواجه می‌شود. بنابراین اگر این نهادهای حمایتگر و پشتیبانی‌کننده صنایع کـوچک بـاشند، این صنایع روزبه‌روز در حال‌ رشد و فزونی خواهند بود و موجبات بهبود عملکرد و رقابتی‌ کردن‌ فعالیت‌های محوری توسعه‌ صـنایع‌ کـوچک را فراهم می‌آورند.

زنجیره ارتباطی صنایع کـوچک بـرای حضور فعال در صحنه فعالیت‌های اقتصادی اگر در جـهت تـسهیل اقـدامات جمعی‌ و به صورت تعاملی‌ با یکدیگر وارد فـعالیت شـوند، می‌توانند ضمن‌ حرکت به سمت تخصص‌گرایی و پذیرش هویت تخصصی مشخص، کاهش هزینه بـرای واحـدها را فراهم بیاورند و باعث بهره‌مندی تـمام‌ واحـدها در برنامه‌های آمـوزشی، اسـتراتژی‌های هـمسان‌، خـریدوفروش‌ و بسیاری از مزایای دیگر شوند. بهبود ارتباط هرچه بیشتر این‌ واحدها به‌ تـرویج و تـوسعه بنگاه‌های موجود و سرعت بخشیدن به‌ ایـجاد شبکه‌های میان اعضاء‌ و در مـیان‌ بـنگاه‌ها کمک کرده، روابط بنگاه‌ها را بـا یـکدیگر تسهیل کرده و موجبات توسعه این صنایع را فراهم می‌آورند.

‌بخش‌های‌ تجاری و توسعه صنایع کـوچک

در ایـن بخش به دلیل بهره‌مندی از فـعالیت‌هایی مـانند تـحقیق‌ و توسعه‌، واحدها مـی‌توانند کـیفیت محصولات خود را بهبود بخشند. ایـن بخش‌ها که تأمین کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای‌ را عهده‌دار هستند و خدمات تولیدی را به واحدها ارایه می‌دهند، هـرقدر در تـأمین‌ این کالاها خودکفا باشند و نیازهای‌ خـود را از داخـل تأمین کـنند، مـوجبات تـسهیل نوآوری و تسهیل در گردش اطـلاعات و فناوری را فراهم آورده، دستیابی به پروسه مهم‌ترین تولیدات را آسان کرده، موجبات کاهش هزینه برای این صـنایع‌ شـده و توسعه این صنایع را موجب می‌شوند.

 

 

 

 

سهمیه بندی جدید بنزین کلید خورد؛ تغییر سهمیه از خودرو به خانوار/ پیشنهاد اختصاص ۷ دهم لیتر بنزین به هر کدملی/ واکنش وزیر نفت به طرح جدید بنزینی

گفته می‌شود قرار است این طرح تغییراتی را در سهمیه بندی بنزین ایجاد کند که از جمله مهمترین این تغییرات، تغییر تخصیص بنزین از هر خودرو به هر خانوار به ازای هر کد ملی است؛ طرحی که از سال ۱۳۹۲ مطرح بوده است.

کد خبر:۹۹۶۲۲۵
تاریخ انتشار:۲۲ مرداد ۱۳۹۹ – ۱۶:۴۰12 August 2020

سهمیه بندی جدید بنزین کلید خورد؛ تغییر سهمیه از خودرو به خانوار/ ۷ دهم لیتر بنزین به ازای هر کدملی/ واکنش وزیر نفت به طرح جدید بنزینی

شاید مهمترین اتفاق سال ۹۸ در آبان ماه رقم خورد. زمانی که از ساعت صفر ۲۴ آبان ماه بنزین سهمیه بندی شد و قیمت آن نیز افزایش یافت. از روز ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸، قیمت بنزین سهمیه‌ای با رشد ۵۰ درصدی به ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین آزاد با رشد ۲۰۰ درصدی به ۳۰۰۰ تومان افزایش یافت. آخرین باری که دولت قیمت بنزین را افزایش داده بود به سال ۱۳۹۴ بازمی‌گشت که بنزین تک نرخی و به هزار تومان افزایش یافت.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ دولت در راستای افزایش قیمت بنزین اهداف مختلفی را دنبال می کرد؛ یکی از این اهداف دولت، توزیع عادلانه یارانه بنزین بود.

بررسی‌های سال ۱۳۹۷ مرکز آمار ایران نشان می‌داد که ۵۳.۲ درصد از خانوار‌های شهری و ۳۲.۳ درصد از خانوار‌های روستایی دارای خودرو و همچنین ۱۴.۱ درصد از خانوار‌های شهری و ۲۸.۴ درصد از خانوار‌های روستایی دارای موتور سیکلت بوده اند. با این آمار مشخص بود که بخشی از خانوار‌های ایرانی از یارانه پرداخت شده برای بنزین بهره‌ای نمی‌بردند.

همچنین قبل از آن که بنزین توسط دولت سهمیه بندی شود و قیمت آن افزایش یابد طبق برآورد‌های انجام شده ـ که در سایت سازمان برنامه و بودجه منتشر شد ـ دولت حدود ۱۲۳ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان به بنزین اختصاص داده بود که از این میزان حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان سهم سه دهک پایین (کم درآمد) و حدود ۶۷ هزار میلیارد تومان سهم سه دهک بالا (پردرآمد) بود. یعنی سه دهک بالا حدود شش برابر بیشتر از سه دهک پایین از یارانه‌های بنزین نفع می‌بردند.

 

به هر صورت، دولت با افزایش قیمت بنزین سعی کرد مازاد رقم حاصل از افزایش قیمت را به صورت یارانه معیشتی در اختیار خانوارها قرار دهد و با این کار یک قدم به عادلانه تر شدن توزیع یارانه بنزین نزدیک شود.

اما گویا در اجرای عدالت در توزیع یارانه بنزین دولت آن گونه که باید موفق نبود و در همین رابطه، مالک شریعتی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در نوزدهم مرداد ماه ۱۳۹۹ گفت: در اوضاع کنونی، نوع سهمیه بندی بنزین برای خانوار‌هایی که خودرو دارند، خوب است. وی با بیان اینکه ۵۰ درصد خانواده‌ها فاقد خودرو هستند و از یارانه انرژی بی‌بهره‌اند، ادامه داد: در شرایط فعلی نحوه توزیع یارانه سوخت ناعادلانه است و حتماً باید اصلاح شود. نماینده تهران در مجلس از تدوین طرحی از سوی نمایندگان برای تغییر در نحوه سهمیه‌بندی بنزین خبر داد.

طرح جدید مجلس برای تغییر سهمیه بندی بنزین چیست؟

این طرح که با نام “سهمیه بندی بنزین سرانه خانوار” شناخته می شود و طبق گفته نمایندگان مجلس، باقی مانده از مجلس قبل است و بازنویسی شده، قرار است در صورت اجرا، برای رعایت بیشتر عدالت، مبنا را از هر خودرو به هر خانوار تغییر و سهمیه ای نیز متناسب با پیمایش به خودروهای حمل و نقل عمومی و تاکسی های اینترنتی اختصاص دهد.

بیشتر بخوانید:

همچنین مالک شریعتی، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم درباره این طرح گفت: انتظار داریم با تصویب و اجرای طرح مبتنی بر تخصیص سهمیه بنزین به هر خانوار به ازای هر کدملی، کاهش آثار تورمی در دهک های پایین تر و کاهش فاصله طبقاتی و ضریب جینی در اقتصاد ملی از نتایج مهم طرح “سهمیه بندی بنزین سرانه خانوار” باشد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اضافه کرد: اگر روزانه به هر فردی ۷ دهم لیتر بنزین تعلق بگیرد، مثلا یک خانواده ۵ نفره ماهیانه ۱۰۰ لیتر بنزین تعلق می گیرد.

شریعتی با اعلام اینکه در این طرح برای هر فرد ماهیانه ۲۰ لیتر بنزین در نظر گرفته شده است، افزود: در این طرح پیش بینی شده تا سامانه ای برای فروش بنزین افرادی که خودرو ندارند پیش بینی شود.

قرار است، بر اساس این طرح، اگر صاحب خودرویی تمام سهمیه خانوار خود را استفاده نکند، سهمیه باقی مانده از طریق سامانه های بانکی، قابل واگذاری به دیگران باشد یا در پایان هر ماه به شرکت پالایش و پخش بازگردد و معادل قیمت متوسط ماهانه آزاد بنزین در کارت بانکی صاحب خودرو شارژ شود تا بتواند کالای ایرانی خریداری نماید که این خود کمک به جهش تولید داخلی خواهد بود.

قیمت دوم و آزاد بنزین در این طرح به صورت شناور و معادل ۹۰درصد قیمت بنزین فوب خلیج فارس با نرخ تسعیر سامانه نیما خواهد بود. بیشتر منابع حاصل از این طرح به اصلاح و گسترش سیستم حمل و نقل عمومی اختصاص خواهد یافت و بخشی نیز صرف دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی و تاکسی های اینترنتی خواهد شد.

همچنین در این طرح هرگونه افزایش نرخ خدمات حمل و نقل عمومی توسط دولت، شوراهای شهر و روستا و شهرداری ها ممنوع و وزارت صمت نیز مکلف شده است سهم خودروهای پایه گازسوز با موتور داخلی را به ۳۵درصد افزایش دهد.

طرح سهمیه بندی بنزین سرانه خانوار به کجا رسیده است؟

سیدمحسن دهنوی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی امروز (چهارشنبه ۲۲ مرداد) طرح سهمیه‌بندی بنزین سهمیه خانوار را اعلام وصول کرد.

نظر وزیر نفت در مورد طرح جدید سهمیه بندی بنزین مجلس چیست؟

سهمیه بندی جدید بنزین  زنگنه وزیر

بیژن زنگنه امروز چهارشنبه مورخه ۲۲ مرداد ماه ۱۳۹۹ در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: تغییر سهمیه‌بندی بنزین در دولت بحث نشده و بستگی دارد چه چیزی تصویب شود. وی افزود: در طرح مجلس پیشنهاد اختصاص ۲۰ لیتر بنزین به هر فرد در ماه مطرح شده که به معنای ۰.۷ لیتر در روز است.

زنگنه ادامه داد:‌ در این صورت میزان بنزین سهمیه‌ای در روز عددی حدود ۶۰ میلیون لیتر در روز خواهد بود که با میزان فعلی برابر است. برای ما فرق ندارد و ما به یک قیمت می‌دهیم و مابقی باید در حساب یارانه‌ای افراد واریز شود.

طرحی که از سال ۱۳۹۲ مطرح بود!

در آذر ماه ۱۳۹۲ نیز طرحی اینچنینی در رسانه ها مطرح و در روزنامه های آن زمان اعلام شد: در مرحله نخست بر اساس تجمیع بانک اطلاعاتی به دست آمده از هدفمند کردن یارانه ها و کارت هوشمند سوخت، سهمیه ۶۰ لیتر بنزین یارانه ای به هر خانواده به جای هر وسیله نقلیه اختصاص یابد. همچنین مبلغ مابه تفاوت قیمت ۶۰ لیتر بنزین یارانه ای با ۶۰ لیتر بنزین آزاد به حساب خانوارهای فاقد وسیله نقلیه واریز شود با این کار توزیع یارانه بنزین میان تمامی خانوارهای دارای وسیله نقلیه اعم از خودرو و موتورسیکلت یا فاقد وسیله نقلیه برابر و عادلانه می شود و به خانوارهایی که بیش از یک وسیله نقلیه دارند، سهمیه و یارانه اضافه ای اختصاص نمی یابد. در مرحله دوم با تک نرخی کردن بنزین و تخصیص مقدار مشخصی یارانه به هر فرد به جای هر خانواده می توان به وضعیت عدالت توزیعی مناسب تری دست یافت.

همچنین در آذر ماه سال ۱۳۹۷مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی با عنوان “مساله بنزین و رویکرد و مخاطرات” سه سناریو را برای قیمت‌گذاری و شیوه توزیع بنزین پیشنهاد داده و در بخشی با عنوان یارانه بنزین به همه ایرانیان آورده بود: اگر هدف سیاستگذار توزیع یارانه به طور مساوی است، رویکردهای این بخش می تواند مورد توجه قرار گیرد. در این طرح که بدیل های گوناگون دارد، یارانه بنزین نه به خودرو، بلکه به شخص تعلق گیرد.

در ادامه آمده بود: در این طرح که توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تدوین شده است به هر ایرانی دارای کد ملی (به جز ساکنین خارج کشور)، به اندازه مشخصی اعتبار استفاده از بنزین به طور ماهیانه تعلق می گیرد. این سهمیه ها به جای کارت سوخت در کارت ملی هوشمند افراد و یا کارت بانکی بارگذاری می شود. در این طرح، روزانه ۵۶ میلیون لیتر بنزین بین مردم (به ۸۰ میلیون ایرانی، هر نفر روزانه ۰.۷ لیتر و یا ماهیانه ۲۰ لیتر) تقسیم شده و البته برای کنترل قیمت حمل و نقل عمومی به ماشین‌های ارائه کننده خدمات عمومی مانند تاکسی‌ها (اعم از سنتی و اینترنتی)، وانت‌ها و آمبولانس و … در ابتدای طرح ۲۵ میلیون لیتر بنزین تخصیص می‌یابد. (این سهمیه با استفاده از تکنولوژی‌های رصدکننده جابجایی در ماه تعیین خواهد شد). با شروع سهمیه بندی ظرف مدت شش ماه با ایجاد فراخوان تمام خودروهای عمومی با وام های بدون بهره با قسط های بلندمدت CNG سوز خواهند شد و این سهمیه حذف می شود. البته لازم به ذکر است که در این طرح نرخ CNG به مدت سه سال ثابت خواهد ماند. درآمد حاصل از مابه التفاوت فروش ۲۵ میلیون لیتر بنزین بابت پرداخت یارانه سود تسهیلات در اختیار شهرداری‌های کل کشور قرار گرفته تا صرف سرمایه گذاری و حمل و نقل عمومی شده و مطابق آن ماهانه به اطلاع مردم خواهد رسید.

قیمت بنزین در این طرح بر اساس درصدی از قیمت فوب تعیین می شود (مثلا 90 درصد قیمت فوب) و در مقابل به هر ایرانی معادل ما به التفاوت ارزش ۲۰ لیتر بنزین نسبت به قیمت پایه ۱۰۰۰ تومانی یعنی ۴۰۰۰۰ تومان در کارت اعتباری سرپرست خانوار‌ها تخصیص می‌یابد. قیمت دوم بر مبنای نرخ ارز سامانه نیما و ۹۰ درصد قیمت فوب تعیین خواهد شد.

 

سخن پایانی

همان گونه که ملاحظه می‌گردد، طرحی که هم اکنون برای سهمیه بندی بنزین در مجلس اعلام وصول شده است، طرحی است که می‌تواند عدالت را در توزیع یارانه پنهان بنزین به درستی به اجرا درآورد؛ اما باید گفت تقریبا از سال ۱۳۹۲ این طرح مطرح شده و حتی در سال ۱۳۹۷ مرکز پژوهش‌ها تقریبا مطابق با همین طرح را جهت اجرا پیشنهاد کرده است. همچنین به اذعان خود اعضای حال حاضر کمیسیون انرژی مجلس این طرح از مجلس قبل باقی مانده و الان بازنویسی صورت گرفته و به جریان افتاده است. پرسش این که اگر این طرح کارشناسی شده و خوب بود، چرا نمایندگان دوره گذشته مجلس به دنبال اجرایی کردن آن نرفتند و به نوعی در این زمینه فرصت سوزی کردند؟ اگر این طرح ایراداتی داشت که قابل اجرا نبود، آن ایرادات چه بود و چرا هم اکنون نمایندگان مجلس به دنبال اجرایی کردن آن هستند؟ آیا آن ایرادات هم اکنون برطرف شده است؟

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 4 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور