پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

گزارش امروز خراسان جنوبی از کلاهبرداری های اینترنتی

امروز خراسان جنوبی _ حمیدی /  خریدهای آن لاین و اینترنتی با گسترش فضای مجازی و همچنین مزایایی که دارند بیش از گذشته مورد استقبال مردم قرار گرفته است اما به رغم تمام مزایایی که دارند دارای معایبی هستند که در صورت آشنا نبودن با راه های درست خرید آن لاین به راحتی می توان در دام شیادان گرفتار و از کرده خود پشیمان شد. این روزها علاوه بر فروشگاه های اینترنتی شاهد کانال های مختلفی از فروش انواع و اقسام کالا در تلگرام هستیم. خیلی از افراد برای راه انداختن کسب و کار سالم به چنین فضایی روی آورده و یک کسب مجازی را در چنین فضایی راه اندازی کرده اند که این کانال ها به دلیل معرفی کالا و عموما قیمت های مناسب و حتی ارسال رایگان مورد استقبال قرار گرفته است. در کنار این نوع کانال ها برخی از فروشندگان نیز در کنار داشتن مغازه برای تبلیغات اقلام مغازه خود نیز کانالی راه انداخته تا ضمن معرفی کالا اقدام به فروش و ارسال کالای مورد نیاز برای افرادی کنند که وقت چندانی برای خریدهای حضوری ندارند.
اما باید آگاه بود که در کنار تمام این مزایا و کارکردهای مثبت فضای مجازی به ویژه تلگرام که مورد استفاده بسیاری از مردم است، برخی نیز به دنبال سوء استفاده از این فضا هستند به گونه ای که در قالب راه اندازی سایت یا کانال های خرید آن لاین اقدام به فریب مردم کرده و از این کار هیچ ابایی ندارند.
کلاهبرداری 200 هزار تومانی
بخاطر خرید مبل با قیمت مناسب
یکی از شهروندان بیرجندی با ارسال پیامک به دفتر روزنامه از خبرنگار ما می خواهد با تهیه گزارشی از کلاهبرداری های اینترنتی، مردم را نسبت به این موضوع حساس کنند. محبی می گوید: در سایت دیوار آگهی فروش یک دست مبل را دیدم که قیمتش با بازار 3 تا 4 میلیون تومان تفاوت داشت و از این رو با فروشنده تماس گرفتم که از من خواست با توجه به تعداد زیاد سفارشات مبلغ 200هزار تومان را به عنوان بیعانه به حسابش واریز کنم و مابقی آن را بعد از تحویل بپردازم و من هم چون دیدم مبلغ بیعانه زیاد نیست ولی در عوض سود زیادی بابت خرید این مبل می کنم، مبلغ را واریز کردم که متأسفانه بعد از آن گوشی فروشنده از دسترس خارج شد و من متوجه اشتباهم شدم.
کلاهبرداری 2 میلیون و 150 هزار تومانی
برای خرید ماشین لباسشویی
یکی دیگر از شهروندان بیرجندی هم که به پلیس فتا مراجعه و عنوان کرده بخاطر سفارش یک ماشین لباسشویی از یکی از سایت های خرید و فروش کالا مبلغ 2میلیون و 150 هزار تومان از او کلاهبرداری شده به خبرنگار ما گفت: وقتی دیدم این ماشین لباسشویی با همان مشخصات در بازار چند میلیون تومان بیشتر فروخته می شود به فروشنده اعتماد کردم و مبلغ درخواستی را به حساب واریز کردم تا طی چند روز آینده کالا ارسال شود ولی روز بعد هر چقدر با شماره همراه فروشنده تماس گرفتم گوشی از دسترس خارج شده بود.
کلاهبرداری یک میلیون تومانی برای خرید خودرو
یکی دیگر از مراجعه کنندگان به پلیس فتای استان با طرح شکایت کلاهبرداری اینترنتی بخاطر خرید یک دستگاه خودروی پژو به خبرنگار ما گفت : در یک سایت فروش کالا وخدمات به آگهی رسیدم که خودروی پژو را به قیمت 19 میلیون تومان به فروش گذاشته بود که بعد از تماس با فروشنده تحت تأثیر صحبت های او قرار گرفتم چرا که بسیار مؤدبانه و با احترام و با کلاس حرف می زد که با خودم گفتم این فرد متدین و متشخصی است و احتمالا مسئول یک اداره باشد. وی ادامه داد: بعد از این تماس فروشنده به من گفت ماشین مال شما و مشکلی وجود ندارد و تلفن را قطع کرد و بعد چند دقیقه خودش با من تماس گرفت و گفت یک نفر دیگر هم ماشین را می خواهد ولی اولویت با شماست بنابراین اگر می خواهید ماشین را برایتان نگه دارم مبلغ یک میلیون تومان را به عنوان بیعانه واریز کنید و من هم این کار را کردم ولی بعد از واریز، فروشنده گوشی اش خاموش و از دسترس خارج شد.
کلاهبرداری 700 میلیون تومانی در بازه 55 روزه سال 98
به گفته رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی 84 درصد کل جرائم فضای سایبر استان مربوط به برداشت اینترنتی غیر مجاز از حساب های بانکی و کلاهبرداری رایانه ای می شود که در بازه زمانی فروردین تا 25 اردیبهشت ماه جاری میزان ریالی جرائم مالی در فضای مجازی استان که از شهروندان کلاهبرداری شده بیش از 700 میلیون تومان بوده که برای آنها پرونده تشکیل شده است و این در حالی است که این رقم در بازه زمانی 55 روزه ابتدای سال 97 حدود 100 میلیون تومان بوده که این رشد 600 درصدی در کلاهبرداری های فضای مجازی می طلبد که مردم، سطح اطلاعات خود را در این حوزه افزایش دهند تا به راحتی گرفتار این کلاهبرداران و سودجویان نشوند.
اعتماد بیش از حد مردم به سایت های اینترنتی
سرهنگ محمدپور در گفت و گو با خبرنگار ما به عمده دلایل رشد این کلاهبرداری ها در فضای مجازی اشاره کرد و با بیان اینکه مجرمین سایبری در این حوزه از عدم اطلاع خریداران و مالباختگان نهایت سوء استفاده را می کنند، افزود: علاوه بر این حضور کاربران فضای مجازی در استان بخصوص بخش خرید اینترنتی نسبت به سال گذشته افزایش زیادی داشته و مردم نسبت به سایت های واسطه گر و سایت های فروش کالا و خدمات اعتماد بیش از حد دارند و به صرف درج یک آگهی در سایتی اقدام به خرید می کنند بدون اینکه تصور کنند ممکن است مشکلی بوجود آید.
واریز وجه بدون رد و بدل کردن کالا
وی هم چنین به گوشه ای از روش های کلاهبرداری مجرمان فضای مجازی در این حوزه اشاره کرد و افزود: در یک روش کلاهبرداران در نقش فروشنده ظاهر می شوند و بعد از تماس خریداران آنها را اغفال کرده و درخواست واریز مبلغی را بعنوان بیعانه برای رزرو کردن کالا می کنند آن هم قبل از اینکه کالایی رد و بدل شود و متأسفانه بعد از واریز مبلغ توسط خریدار، فرد فروشنده دیگر پاسخگو نیست و گوشی همراهش را پاسخ نمی دهد.
برای واریز پول به حساب فقط شماره کارت کافی است
وی به یکی دیگر از این روش ها اشاره کرد و با بیان اینکه گاهی کلاهبردار در نقش خریدار ظاهر می شود و بعد از تماس فروشنده برای واریز مبلغ کالا از او درخواست شماره کارت، رمز دوم کارت و تاریخ انقضای کارت را می کند و بعد از اینکه مشخصات را گرفت اقدام به برداشت غیر مجاز حساب فروشنده می کند، ادامه داد : برای واریز مبلغ به حساب بانکی فقط شماره کارت کافی است و نیازی به سایر اطلاعات نیست. رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی هم چنین به فروش کالای معیوب بر خلاف آنچه در سایت عنوان شده، فروش کالای سرقتی و یا ممنوعه بنام خودشان در سایت های اینترنتی با قیمت های مناسب و فریبنده و … به عنوان دیگر روش های کلاهبرداری در این فضا یاد کرد .
90 درصد کلاهبرداران خارج از استان اند
سرهنگ محمد پور 90 درصد کلاهبرداران فضای مجازی در این حوزه را مربوط به خارج از استان عنوان کرد و در ادامه با بیان اینکه 80درصد پرونده های شکایت در حوزه کلاهبرداری اینترنتی منتج به نتیجه می شود، گفت : با توجه به اینکه درصد بالایی از کلاهبرداری ها از خارج استان صورت می گیرد مدت زمان زیادی صرف می شود تا یک پرونده به نتیجه برسد و شاکی هم به پولش دسترسی پیدا کند و از طرف دیگر گاهی کلاهبردار شناسایی هم می شود اما تمکن مالی ندارد که بتواند به این زودی ها پول مردم را برگرداند بنابراین پروسه وصول پول مردم زمان بر می باشد .
دادستان به عنوان مدعی العموم می تواند
ورود پیدا کند
وی هم چنین به یک خلأ قانونی در این حوزه اشاره کرد و با بیان اینکه معمولا در این کلاهبرداری ها فقط خریدار و مردم متضرر می شوند و هیچ مدیر و یا ناظر سایتی بازخواست و یا توبیخ نمی شود، افزود: مدیر و ناظر سایت های اینترنتی (که اکثرا شناسایی شده هستند) با توجه به عدم نظارت بر قیمت گذاری ها و یا فروش کالای سرقتی در کانالشان، به عنوان معاونت در جرم باید بازخواست شوند و پلیس فتا در این زمینه نمی تواند اقدام قانونی انجام دهد و به نظر می رسد دادستانی به عنوان مدعی العموم می تواند در این حوزه ورود پیدا کند.
بیشتر قربانیان جرائم مالی مربوط به اثاثیه منزل
و زنان خانه دار است
وی بیشتر قربانیان جرائم مالی در حوزه کالا و خدمات را مربوط به اثاثیه منزل و عموما در بین زنان خانه دار عنوان کرد و بیشتر قربانیان برداشت های غیر مجاز اینترنتی از حساب افراد را مربوط به کسانی عنوان کرد که رمز دوم کارت بانکیشان را در اختیار فرزندان قرار می دهند و آنها هم موقع خرید بازی رایانه ای و یا نرم افزارهای مورد نیازشان با درگاه بانکی جعلی مواجه شده و بعد از ورود رمز دوم کارت مبالغ زیادی از حسابشان برداشت می شود که از این نمونه ها زیاد به چشم می خورد که دقت والدین را می طلبد. وی قربانیان کلاهبرداری در زمینه وسایل نقلیه را عموما آقایان عنوان کرد و با بیان اینکه رده های سنی مختلف با سطح تحصیلات متفاوت در دام این کلاهبرداران قرار می گیرند، بیان کرد: فروش و عرضه هر گونه کالای پزشکی و دارو در سایت های اینترنتی ممنوع است و مرجع شناسایی و رصد این تخلفات مراکز بهداشتی و دانشگاه های علوم پزشکی هستند.
شیوه های شناسایی یک آگهی مجاز
سرهنگ محمد پور هم چنین به چند شیوه شناسایی آگهی مجاز از غیر مجاز اشاره کرد و گفت: اگر کالایی که فروشش در فضای مجازی ممنوع است مانند دارو، سلاح و مهمات، مواد مخدر و روان گردان، آرایشی بهداشتی و کالای قاچاق مثل پوشاک در این سایت ها ارائه شود، خریدار باید برایش حساسیت ایجاد شود و از طرف دیگر اگر نرخ کالایی با قیمت واقعی خیلی متفاوت بود مثلا بیش از حد تصور ارزان بود باید در کیفیت آن شک کرد و یا اینکه ممکن است اصلا چنین کالایی وجود نداشته باشد.
نماد اعتماد الکترونیک یکی از راه های
شناسایی آگهی معتبر
وی از داشتن نماد اعتماد الکترونیک به عنوان یکی از راه های شناسایی فروشگاه های معتبر اینترنتی یاد کرد و گفت : اگر روی این نماد کلیک شود تمامی اطلاعات فروشگاه حاوی آدرس ، مدیر فروشگاه و …. اعلام می شود که در نمادهای جعلی این اطلاعات اصلا رویت نمی شود .
وی در توصیه به خریداران از فضای مجازی گفت: اگر قصد خرید اینترنتی از داخل استان را دارند حتما قبل از واریز وجه مراجعه حضوری داشته باشند و در مورد سفارشات خارج استان هم ابتدا کالا را ببینند و بعد پول واریز کنند .
برخورد با مدیران سایت های اینترنتی در صورت معاونت در جرم و تشخیص توسط دستگاه قضا
معاون دادستان مرکز استان در امور فضای مجازی هم در پاسخ به خبرنگار ما در مورد برخورد دستگاه قضا با مدیران سایت های فروش اینترنتی اینگونه پاسخ داد که: در سایت های اینترنتی شخصی، مسئولیت یک آگهی جعلی و مجرمانه زمانی با مدیر سایت است که اثبات شود این مدیر قبل از ارسال آگهی و یا در زمان درج در سایت از آن مطلع بوده و اقدام به حذف آن نکرده که در این صورت به عنوان معاونت در جرم مسئولیت کیفری پیدا می کند.
علی همدم با بیان اینکه احراز معاونت در جرم مدیر سایت هم با مرجع قضایی است، ادامه داد: سایت های اینترنتی شخصی که دارای شخصیت حقوقی هم هستند مانند مؤسسات و شرکت ها علاوه بر مدیر سایت، آن مؤسسه و شرکت و خود سایت هم مسئولیت کیفری خواهد داشت. وی افزود : اگر پرونده ای در حوزه کلاهبرداری اینترنتی در دادگستری تشکیل شود ( شعبه ویژه رسیدگی به جرائم رایانه ای) به پلیس فتا برای بررسی ارجاع می شود و دوباره برای صدور حکم به مرجع قضایی ارسال می شود که با توجه به اینکه مدیران اینگونه سایت ها معمولا در خارج استان هستند، برخورد قضایی با آنها هم از طریق دادستان کل کشور صورت می گیرد.
سازمان صمت در حوزه نظارت بر قیمت گذاری های
سایت های اینترنتی ورود پیدا نمی کند
رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صمت خراسان جنوبی هم در پاسخ به خبرنگار ما در مورد نحوه نظارت این مجموعه بر قیمت گذاری های سایت های اینترنتی در حوزه فروش کالا و خدمات به خبرنگار ما گفت : در این حوزه سازمان صمت ورود پیدا نمی کند چون بیشتر عرضه و تقاضا است . تهوری افزود: این نحوه نظارت مربوط به ما نیست و آماری هم نداریم و فقط در صورت شکایت و تشکیل پرونده می توانیم ورود پیدا کنیم.
در صورت شکایت تعزیرات ورود می کند
مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی هم با بیان اینکه نظارت بر قیمت گذاری کالاهای عرضه شده در سایت های اینترنتی با ما نیست، در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: اگر شکایتی در این حوزه به تعزیرات حکومتی ارسال شود و خریدار بخاطر خرید کالا و خدمات متضرر شده باشد رسیدگی به پرونده را در دستور کار قرار می دهیم.
اشرفی به گشت های مشترکی که تعزیرات با اتاق اصناف از صنوف مختلف در طول سال انجام می دهد، اشاره کرد و افزود: تعزیرات حکومتی به عنوان مرجع رسیدگی برای پرونده های گرانفروشی حکم صادر می کند و مستقیما در حوزه نظارت بر قیمت ها نمی تواند ورود پیدا کند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 7 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور