پیام شهروند

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

گزارش / اسکناس‎ سواری کرونا و ضرورت حذف مبادلات نقدی / تغذیه با شیر مادر، تضمین تندرستی و تقویت ایمنی نوزادان

 

سبدگردانی کانال‌های بورسی ناشناس؛ سهام‌داران مراقب باشند

سبدگردانی کانال‌های بورسی ناشناس؛ سهام‌داران مراقب باشند

 هرچند معامله‌گری مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی یا سوشیال تریدینگ در سطح دنیا پذیرفته شده اما آیا این روند در کشورمان روال قانونی خود را طی کرده است؟ وقتی قانون‌گذار، افراد حقیقی را که به مشاوره برای سرمایه‌گذاری و سبدگردانی در فضای مجازی مشغولند به رسمیت بشناسند، امکان نظارت و برخورد با فعالیت‌هایی که با قصد دستکاری در بورس انجام می‌شود، فراهم خواهد شد.

بسیاری از ما روزانه با تبلیغات زیادی مواجه می‌شویم که محتوای مرتبط با بورس دارند. یک نفر از سود چند درصدی در عرض یک ماه می‌گوید و مخاطب را تشویق می‌کند در دوره‌های آموزشی یک استاد خاص شرکت کند تا لذت کسب سود بورسی را تجربه کند.
آگهی دیگر، پیامی است که از یک دوست به‌دستمان رسیده و می‌گوید سیگنال‌های سودده فردا، به‌شرط اضافه کردن پنج عضو جدید در گروه «مرد شماره دو بورس تهران» برایمان ارسال خواهد شد.
در یک گوشه از وب‌سایتی که هر روز به آن سر می‌زنیم نیز تازگی‌ها یک بنر چشمک‌زن اضافه شده که می‌گوید سود سهم‌های معرفی شده توسط خانم فلانی چندین برابر درآمد سالانه‌مان است.

استقبال قابل توجه مردم از بورس در یک سال گذشته، موجب شده فعالیت‌های مرتبط در این زمینه در فضای مجازی، پررنگ‌تر شود. دوره‌های آموزشی آنلاین و گروه‌هایی که در آن افراد به بحث و تبادل نظر در زمینه سهام می‌پردازند نیز فعال‌تر شده‌اند.
در این میان، برخی افراد با توجه به استقبال مردم از سرمایه‌گذاری در بورس، دست به‌فعالیت‌هایی می‌زنند که موجب اخلال در روند بازار می‌شود. البته این نوع سوءاستفاده‌ها جدید نیست و پیش از این نیز توسط نهاد ناظر، شناسایی، متوقف و اطلاع‌رسانی شده ‌است.

بسیاری از فعالان بازار به‌ یاد دارند برخی از افراد با ایجاد گروه‌ در پیام‌رسان‌های مختلف، تحلیل‌های نادرستی درباره نمادهایی ارائه می‌کردند که به‌صورت گروهی خریداری شده بود تا قیمت‌ آنها را دستکاری کنند.
فعالیت این افراد به دلیل اقداماتی که منجر به ایجاد ظاهری گمراه‌کننده از روند معاملات یا ایجاد قیمت‌های کاذب و یا اغوای اشخاص به انجام معاملات اوراق بهادار می‌شود، براساس مفاد فصل ششم قانون بازار اوراق بهادار، جرم محسوب می‌شود.
سال گذشته تفاهمنامه‌ای بین سازمان بورس و پلیس فتا در زمینه فروش سیگنال منعقد شد تا همکاری فنی لازم با بورس در این زمینه انجام شود و برخورد قضایی با متخلفان صورت گیرد.

با وجود این نظارت‌ها، گزارش‌ها حاکی از آن است که فعال‌سازی و هدایت بسیاری از این کانال‌ها و گروه‌ها که در حوزه‌های بورس، ارز و طلا فعال شده‌اند، توسط گروه‌هایی در خارج از کشور انجام شده و اهداف آنها با ماهیت اعلامی کاملاً متفاوت بوده و براین اساس اسامی آنها برای بررسی دقیق‌تر به نهادهای ذی‌ربط اعلام شده است.

فضای مجازی افراد بسیاری را با بورس آشنا کرد
« حسین خزلی » فعال بازار سرمایه درباره تأثیر فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بر بازار سهام به ایرناپلاس گفت: تأثیر فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بر بازارهای مالی یک پدیده جهانی است. این موضوع نه‌ فقط مورد توجه اقتصاددان‌ها، فعالان بورس و متخصصان امور مالی، بلکه به موضوعی برای مطالعه توسط جامعه‌شناسان و رفتار شناسان تبدیل شده و می‌توان آثار مثبت و منفی را برای آن در نظر گرفت.

وی حضور مردم در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را بستر مناسبی برای آموزش و فرهنگ‌سازی دانست و گفت: مردم در کانال‌ها، گروه‌ها و چت‌روم‌ها درباره بازارهای مالی با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند و این فضا موجب شد فرهنگ‌سازی در زمینه بازار سهام اتفاق بیافتد. بسیاری از افراد به‌وسیله این بستر با سرمایه‌گذاری مدیریت مالی و بورس آشنا شدند و این موضوع برای آنها جذابیت پیدا کرد.
خزلی افزود: می‌توان کمک بزرگ فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را در زمینه آموزش و اطلاع‌رسانی این مباحث مربوط به بورس و بازار سرمایه، به عنوان اثر خوب آن نام برد.

بُعد مخرب فضای مجازی در بازار سهام
این فعال بازار سرمایه با بیان اینکه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مانند هر پدیده دیگری، دو بُعد مثبت و منفی دارد، افزود: نباید از پیامدهای مخرب در این زمینه غافل شد. افرادی بدون پشتوانه دانش، تخصص یا حتی عامدانه، اطلاعات گمراه کننده و اغوا کننده‌ای و همچنین محتوای نادرست درباره بازار سهام منتشر و توزیع می‌کنند. اکنون پرسش این است که آیا باید با این افراد برخورد شود؟
خزلی در ادامه گفت: واقعیت اینکه نمی‌توان با همه این افراد برخورد و همه آنها را شناسایی کرد. آنچه اهمیت دارد این است که مصرف‌کننده و مخاطب این اطلاعات، با ارتقای سطح دانش و مهارت خود بتواند قدرت تشخیص پیدا کند.

رسمی شدن اینفلوئنسرهای بورس
این فعال بازار سرمایه با تأکید بر مزایایی که فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برای فعالان بازار سرمایه به‌همراه دارد گفت: یکی از کارهایی که می‌توان برای استفاده از این ظرفیت انجام داد این است که نهادهای ناظر به‌ویژه سازمان بورس، شرکت‌های بورس یا کانون‌های فعالان بورس، به افراد حقیقی نیز اجازه انتشار اطلاعات دهند. می‌توان افراد حقیقی را با یک دستورالعمل شناسایی کرد و به عنوان نمونه براساس تجربه سواد مالی، دانش، تخصص و مهارت خود، با نام و پروفایل واقعی‌شان اجازه فعالیت داشته باشند.

وی با یادآوری فعالیت شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری و سبدگردان ادامه داد: در حال حاضر شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری و سبدگردان در این حوزه فعالیت می کنند اما حقیقت این است که صفحه‌های ایجاد شده توسط اشخاص حقیقی، هزاران برابر بازدید کننده و دنبال کننده بیشتری نسبت به اشخاص حقوقی و رسمی دارد.
خزلی افزود: این همان موضوع اثرگذاری اینفلوئنسرهاست* و نشان‌دهنده اینکه نفوذ اشخاص حقیقی بسیار بیشتر است. به نظر می‌رسد می‌توان در این زمینه قانونگذاری کرد و فعالیت اشخاص حقیقی را نیز در فضای مجازی به گونه‌ای به رسمیت بشناسیم.
* influencer به معنی «تاثیرگذار» است و به کسانی گفته می‌شود که در یک یا چند شبکه اجتماعی شناخته شده باشند. اینفلوئنسرها در حقیقت سلبریتی‌های شبکه‌های اجتماعی هستند. در حالی که امکان دارد در دنیای واقعی آنچنان شناخته شده نباشند.

معامله‌گری مبتنی بر فضای مجازی در دنیا
خزلی با تأکید بر اینکه معامله‌گری مبتنی بر فضای مجازی یا سوشیال تریدینگ در سطح دنیا پذیرفته شده، توضح داد: با احراز هویت افراد حقیقی که مشاوره سرمایه‌گذاری و سبدگردانی انجام می‌دهند کیفیت تحلیل‌ها ارتقا می‌یابد. تیک آبی که در شبکه‌هایی مانند توئیتر، فیسبوک و اینستاگرام استفاده می‌شود و نشان‌دهنده احراز هویت صاحب پروفایل است، می‌تواند به‌عنوان الگو قرار بگیرد.

وی افزود: با یک دستورالعمل می‌توان افراد حقیقی را که مشاوره سرمایه‌گذاری و سبدگردانی انجام می‌دهند، تأیید کرد و آنها را به رسمیت شناخت. زمانی که افراد با نام و پروفایل واقعی خود صحبت می‌کنند، مسئولیت مدنی و کیفری گفته‌های خود را خواهند پذیرفت. علاوه بر این، برای رشد برند شخصی خود تلاش می‌کنند از انتشار اطلاعات و تحلیل‌های نادرست پرهیز کنند.

این فعال بازار سرمایه درباره معامله‌گری مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی گفت: این موضوع در دنیا با عنوان سوشیال تریدینگ شناخته شده و افراد در همان بستری که تحلیل‌های خود را به اشتراک می‌گذارند، معاملات و خریدوفروش را نیز انجام می‌دهند.

اینفلوئنسرهای بورسی چگونه فعالیت می‌کنند؟
خزلی با یادآوری دیگر پدیده‌هایی که از مسیر فضای مجازی بر معاملات سهام تأثیرگذار بوده‌اند، گفت: در سال‌های اخیر دو پدیده دیگر در دنیا مطرح شده که شامل «کپی تریدینگ» و «میرور تریدینگ» است. کپی تریدینگ به این معناست که یک تحلیل‌گر، روزانه در صفحه شخصی خود اعلام می‌کند چه خریدوفروش‌هایی داشته و نظرها و پیشنهادهایش را مطرح می‌کند و دنبال‌کننده‌ها می‌توانند کپی کرده و همان خریدوفروش را انجام دهند.

وی ادامه داد: میرور تریدینگ به این معناست که وقتی تحلیل‌گر اعلام می‌کند سهامی را خریده، سفارش خرید به‌طور خودکار به‌همان نسبت برای دنبال‌کننده‌هایش نیز ارسال شود. این موضوع از نظر فنی، پیچیدگی‌های بیشتری نسبت به کپی ‌تریدینگ دارد.

راهکار قانون برای برخورد با اغواگران بازار
خزلی در پاسخ به این پرسش که آیا این نوع اثرگذاری افراد، با ایجاد تغییر در روند نمادها، با ماهیت بازار در تداخل نیست، گفت: همان‌طور که شبکه‌های اجتماعی بر همه شئون انسانی و اجتماعی اثر گذاشته‌اند، بر بازارهای مالی نیز تأثیرگذار بوده‌اند. این تأثیرگذاری به ویژه در بازارهای کم عمق‌تری مانند بورس، موجب ایجاد نوسان، رفتارهای توده‌وار و هیجانی می‌شود. همه اینها پدیده‌هایی است که در بستر فضای مجازی در حال رخ دادن بوده و ما باید آمادگی مواجهه با آن را داشته باشیم. مهم این است که ما سطح سواد مالی افراد را افزایش دهیم.

وی افزود: وقتی یک فرد حقیقی به‌طور رسمی اجازه داشته باشد در صفحه مجازی‌اش اعلام کند من سهم خاصی را خریدم حتی اگر قصد فریب بازار را داشته باشد، ممکن است بتواند چند بار با خرید گروهی، قیمت سهمی را بالا ببرد. با این حال زمانی که تجزیه و تحلیل‌کنندگان اطلاعات، مشاوران و کارشناسان رصد این افراد را برعهده داشته باشند، امکان برخورد قانونی با این افراد وجود خواهد داشت.

این فعال بازار سرمایه گفت: در ایران و جهان برای این موارد، قانون وجود دارد. در قانون اوراق بهادار آمده است کسی که ظاهر اغواکننده‌ای از روند بازار و روند معاملات ایجاد کند، با برخورد کیفری مواجه می‌شود.
وی افزود: در حال حاضر نمی‌دانیم بسیاری از کانال‌ها و صفحات فضای مجازی توسط چه افرادی گردانده می‌شود. این افراد ناشناس، در حال شکل دادن به افکار مردم هستند و به راحتی می‌توانند از مسئولیت خود فرار کنند. در صورتی که اگر قانون فعالیت آنها را به رسمیت بشناسد، در مقابل صحبت‌های خود مسئولیت حقوقی، مدنی و کیفری پیدا خواهند کرد.

بحران‌سازی در بورس با هدف تخریب امنیتی و سیاسی
خزلی درباره امکان دست‌کاری بورس تهران برای سوءاستفاده از فضای مجازی توسط افرادی که با عناوینی مانند گروه‌های مافیایی خارج‌نشین یاد می‌شود، گفت: ممکن است افرادی با ساختار افرادی که با ساختار سیاسی یک کشور موافق نیستند، بخواهند با ایجاد بحران در بازار مالی، ضربه سیاسی به کشور وارد کنند.
وی ادامه داد: ما موارد مشابه را در زمینه ارزاق عمومی، تورم و دلار مشاهده کرده‌ایم. افرادی با اغراض سیاسی و اظهارنظرهای مخرب ممکن است به طور مشابه به‌دنبال چنین پدیده‌ای در بورس باشند.

وی افزود: نکته مهم اینکه ما اجازه می‌دهیم پدیده‌ای فراگیر و عمومی شود و بعد از گذشت چند سال به‌یاد می‌آوریم که باید آن را تنظیم کرده و قانون‌گذاری انجام دهیم. مسئولان نظارتی و اجرایی ما باید خود را به‌روز نگه دارند و به خواست افکار عمومی و مردم احترام بگذارند. نمی‌توان با افکار عمومی و مردم، رفتار سلبی داشت و فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را محدود و مسدود کرد. باید بیاموزیم از فناوری در راستای اقداماتی که به نفع کشور است، استفاده کنیم.

با توجه به اینکه با اقدامات انجام شده از سوی دولت و عرضه سهام شرکت‌های دولتی در قالب‌های مختلف در کنار سهام عدالت و … ، توجه مردم به بازار سرمایه دوچندان شده و حضور عامه مردم در این بخش را به دنبال داشته است. براین اساس ضرورت توجه سهامداران و آموزش آنها برای کسب دانش و مراجعه به مراکز قانونی ثبت شده، اولویت اساسی است که باید بیش از پیش به آن توجه شود.

 

 

 

تغذیه با شیر مادر، تضمین تندرستی و تقویت ایمنی نوزادان

تغذیه با شیر مادر، تضمین تندرستی و تقویت ایمنی نوزادان

 نامگذاری یکم آگوست به نام روز جهانی شیر مادر با هدف توانمندسازی مادران به منظور تغذیه نوزدان با این عنصر حیات‌بخش است. از این رو شیر مادر به عنوان تغذیه‌ای با ارزش شناخته می‌شود که سلامتی، تندرستی و شکوفایی فرد را از تولد تا پایان زندگی تضمین می‌کند و حسی توامان با آرامش و امنیت را برای نوزاد به ارمغان می‌آورد.

تکوین و رشد انسان از نظر فیزیولوژیک به مادر وابسته است زیرا این مقوله جلوه ای از زیبـایی و تجربـه ای سرشار از شگفتی ها محسوب می شود. امروزه فواید تغذیه نوزاد با شیر مادر به درستی شناخته شده اسـت و ایـن مهم در طول سال هـای گذشـته از مهـم‌تـرین توصـیه هـای سـازمان جهـانی بهداشـت و یونیسـف به شمار می رود به طوری که بر تغذیه با شیر مادر را در ساعت نخستین پس از زایمان و تا حداقل ۶ ماه پس از زایمان تأکید مـی کننـد. ایـن امـر از آن روسـت کـه متخصصان حوزه بهداشـت و سـلامت شیر مادر را بهترین انتخاب برای تغذیه شیرخواران مـی داننـد. امروزه، کوتاه شدن طول مدت تغذیه شیرخوار بـا شـیر مـادر بـه ویژه در کشورهای در حال توسعه یک مشـکل جـدی محسـوب می شود زیرا سالیانه بیش از یک میلیون کودک زیـر ۱۲ ماه به علت عدم استفاده از شیر مادر تلـف مـی شـوند. متأسـفانه در سراسر دنیا تنها ۳۶ درصد شیرخواران به طور انحصـاری از شـیر مادر تغذیه می کنند که در ایران نیز این میزان ۲۳.۱ درصد است. کاهش در میزان و طول مدت تغذیه انحصاری با شیر مـادر کـه هم اکنون در کشـورهای رو بـه رشد بـه صـورت یـک مسـاله بهداشتی درآمده می تواند به افزایش دو تا سه برابـر در میزان سوء تغذیه، عفونت و مـرگ و میـر شـیرخواران منجر شود.(۱)

اهمیت شیر مادر از نگاه جامعه بین المللی

به منظور توجه دادن به جامعه بشری، سازمان بهداشت جهانی و یونیسف ۱۰ تا ۱۶ مرداد را همه ساله هفته جهانی شیر مادر نام گذاری کرده است. هدف از این نامگذاری ترویج و توسعه تغذیه انحصاری نوزادان با شیر مادر به شمار می رود. به این ترتیب از نظر سلامتی و کمال، رشد جسمانی برای کودکان تغذیه با شیر مادر بسیار دارای اهمیت است و به همین دلیل نیز می توان این نوع تغذیه را برای انسان تا زیر ۲ سال به عنوان یک حق بشری قلمداد کرد.

باید اذعان داشت اگرچه جامعه بین المللی، دولت ها و نهادهای حقوق بشری همواره بر اهمیت تغذیه با شیر مادر تاکید دارند و آن را صرف نظر از سلامتی کودک برای تندرستی مادر نیز موثر می دانند و اساسا به پشتوانه همین امر همگان از آن به عنوان یک حق یاد می کنند. با وجود این تغذیه با شیر مادر چه به عنوان حق کودک یا حق مادر در هیچ سند حقوقی الزام آوری به صراحت به رسمیت شناخته نشده است.(۲)

تبیین مبنایی حق تغذیه کودک با شیر مادر

همان طور که اشاره شد از تغذیه با شیر مادر برای کودک تا زیر ۲ سال می توان به عنوان یک حق بشری یاد کرد. کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، دارای ضریب هوشی بالاتر، تکلم روان‌تر، ارتباط عاطفی قوی‌تر با مادر و تربیت‌پذیری بهتر هستند و بیماری‌های اسهالی، عفونت‌های تنفسی، عفونت ادراری، آلرژی و آسم، پوسیدگی دندان، سوءتغذیه و چاقی، بیماری‌های بدخیم و سرطان کمتر دیده می‌شود. ترکیب شیر مادرانی که نوزاد نارس دارند با بقیه مادران متفاوت است. بهترین تغذیه برای نوزادان نارس، شیر مادر خودشان است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن آنها می‌شود و این نوزادان زودتر از بیمارستان مرخص می‌شوند و در سنین بزرگسالی نیز از ضریب هوشی بالاتری برخوردار خواهند شد. (۳) تغذیه با شیر مادر یک غذای طبیعی و تجدیدپذیر است که بدون آلودگی، بسته‌بندی و مواد زاید تولید می‌شود. ترکیب شیر مادر بر حسب سن شیرخوار و تغییر نیازهای او حتی در هر وعده تغییر می‌کند. در هنگام بیماری مادر، ترکیب شیر تغییر کرده و به دفاع کودک علیه بیماری‌ها کمک می‌کند. در مادرانی که شیرخوارشان را با شیر خود تغذیه می‌کنند، سرطان‌های سینه، تخمدان، دهانه رحم و نیز پوکی استخوان، سنگ کیسه صفرا، دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی کمتر است.

مزایای اقتصادی و اجتماعی شیر مادر

هزینه خرید شیر خشک برای شیرخواران محروم از شیر مادر چندین برابر میزان هزینه‌ای است که مادر برای تغذیه صحیح خود و شیردهی موفق نیاز دارد.  کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند به دلیل کمتر بیمار شدن، هزینه درمان کمتری نیز به خانواده تحمیل می‌کنند. در بیمارستان‌هایی که از شیوه مراقبت هم‌اتاقی مادر و نوزاد استفاده می‌شود، میزان بروز عفونت و همه‌گیر شدن آن بین نوزادان به مراتب کمتر است و طبق محاسبات دقیق، هزینه بیمارستان‌ها و نیروی انسانی مورد نیاز نیز کاهش می‌یابد.  تغذیه شیرخوار با شیر مادر افزون بر کمک به رشد و تکامل مناسب نسل آینده، از خروج مقادیر هنگفتی ارز به خارج از کشور برای ورود شیر خشک نیز جلوگیری می‌کند و از این طریق باعث توسعه اقتصادی کشور می‌شود. (۴) مطالعات متعددی در سراسر جهان نشان داده‌ که ویروس‌های معده، اسهال، بیماری‌های دستگاه تنفسی تحتانی، عفونت‌های گوش و مننژیت در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند کمتر رخ می‌دهد و زمانی هم که به وجود می‌آید، خفیف است و تغذیۀ نوزاد فقط با شیر مادر یعنی بدون غذای جامد، شیر خشک یا آب به مدت حداقل ۶ ماه بیشترین محافظت را از کودک به عمل می‌آورد. یک پژوهش وسیع دیگر نیز نشان داده که خطر مرگ در میان کودکانی که تا یک‌سالگی با شیر مادر تغذیه می‌شوند، کمتر از کودکانی است که با شیر مادر تغذیه نمی‌شوند.

عامل اصلی ایمنی شیر مادر، ماده‌ای به نام ایمونوگلوبولین ترشحی A است که به مقدار زیاد در آغوز یا همان نخستین شیر مادر در ۴۸ ساعت اول بعد از زایمان وجود دارد و در غلظت‌های پایین‌تر نیز در شیر اصلی مادر به‌طور مرتب موجود است. این ماده با تشکیل یک لایۀ محافظ روی غشاهای مخاطی در روده، بینی و گلوی کودک از او در مقابل میکروب‌های مهاجم محافظت می‌کند. شیر مادر به‌طور خاص برای کودکان تولید می‌شود و بدن در پاسخ به عوامل بیماری‌زای موجود در بدن وی مثل ویروس‌ها و باکتری‌ها، یک ایمونوگلوبولین ترشحی A می‌سازد که ویژه مقابله با آن عوامل بیماری‌زاست و همان را به نوزاد انتقال می‌دهد، بدین ترتیب که مادر در معرض چه عوامل بیماری‌زایی قرار دارد، شیر مادر محافظت لازم را برای کودکان فراهم می‌کند. همچنین محافظتی که تغذیه با شیر مادر از کودک در برابر بیماری‌ها به عمل می‌آورد، تا مدت‌ها بعد از پایان شیردهی دوام می‌آورد. محققان همچنین تغذیه با شیر مادر را با رشد شناختی کودک ارتباط داده‌اند. در پژوهشی که هزاران نوزاد را از بدو تولد تا ۶ و نیم سالگی دنبال کرد، با گرفتن آزمون‌های هوش به این نتیجه رسیدند که تغذیه طولانی‌مدت و فقط با شیر مادر، رشد شناختی کودک را به میزان قابل ‌توجهی بهبود می‌دهد. نوزادان نارس با وزن تولد بسیار پایین که از مدت کوتاهی پس از تولد با شیر مادر تغذیه شدند، در مقایسه با نوزادان زودرسی که شیر مادر دریافت نکرده‎اند، در ۱۸ ماهگی میزان رشد ذهنی بالاتری داشتند.(۵)

حمایت از مادران در دوران شیردهی

اعضای خانواده می‌توانند مادر را در انجام کارها و مراقبت از کودکان دیگر کمک کنند و در تشویق مادر به شیردهی نقش مهمی داشته باشند. همه اقشار جامعه از جمله خانواده، همسر، دوستان، کارکنان بهداشتی درمانی، مدیران و قانون‌گذاران در حمایت از مادران شیرده نقش دارند. در جامعه می‌توان با ایجاد فضاهای حمایتی نظیر اتاق تغذیه با شیر مادر در اماکن عمومی از مادران شیرده حمایت کرد تا بتوانند با آرامش در هر زمانی و در هر جایی به کودک خود شیر دهند.  با انجام شیردهی سلامت مادر، کودک و خانواده تامین می‌شود و در نهایت فواید آن به جامعه، سیستم سلامت و بیمه‌ها منتقل خواهد شد.

اسکناس‎ سواری کرونا و ضرورت حذف مبادلات نقدی

اسکناس‎ سواری کرونا و ضرورت حذف مبادلات نقدی

تهران- ایرنا- اسکناس‌ و وجوه نقد از منابع اصلی انتشار ویروس کرونا به شمار می‌آیند. به همین خاطر، ترغیب مردم به استفاده از بانکداری الکترونیکی، می‌تواند به شکستن زنجیره انتقال ویروس کرونا کمک کند.

مطالعات و تحقیقات مختلفی نشان داده‌اند که اسکناس‌ها، از راه‌های مهم انتقال ویروس «کویید-۱۹» محسوب می‌شوند. از همین رو پزشکان و محققان توصیه می‌کنند که شهروندان تا حد ممکن استفاده خود از اسکناس‌ها را کاهش دهند؛ امری که امروزه با استفاده از فناوری‌های دیجیتالی به راحتی امکان‌پذیر است.

انتقال ویروس با «چرک کف دست»

پس از شیوع ویروس کرونا در جهان، به سرعت مشخص شد که یکی از راه‌های انتقال این ویروس، استفاده از اسکناس است. تحقیقات نشان داده است که ویروس کرونا می‌تواند مدت زمانی قابل توجه،  روی کاغذهای اسکناس به حیات خود ادامه داده و از این طریق در فضای عمومی جامعه منتشر شود. شستشو یا پاکیزه سازی اسکناس‌های کاغذی نیز به سادگی ممکن نیست. در نتیجه همین مسئله، متاسفانه برخی کارکنان شبکه بانکی کشور و به ویژه تعدادی از نیروهایی که مسئولیت شمارش، بسته‌بندی یا جابجایی اسکناس‌ها را عهده داشتند، طی ماه‌های گذشته جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند.

از همین رو بانک مرکزی در ابلاغیه‌هایی از بانک‌ها خواست تا از ارائه وجه نقد به مشتریان یا دریافت آن خودداری کنند و از شهروندان نیز درخواست شد تا حد ممکن استفاده از اسکناس‌ها را کنار بگذارند. بانک مرکزی در اطلاعیه‌ی که اسفندماه سال گذشته صادر کرده، تاکید کرده است: «از آنجایی که اسکناس جزو اصلی‌ترین راه‌های انتقال ویروس کرونا است هموطنان تا حد امکان از ابزارهای پرداخت الکترونیکی استفاده کنند».

برخی پزشکان نیز گفته‌اند که اسکناس جزو یکی از راه‌های اصلی انتقال ویروس کرونا است و در نتیجه باید تا حد امکان از ابزارهای پرداخت الکترونیکی برای انجام معاملات استفاده شود. نکته مهم آن است که اسکناس برخلاف سایر وسایل روزمره، به سادگی قابل شستشو نیست و تلاش برای شستشوی اسکناس می‌تواند خساراتی جدی به این سرمایه ملی بزند. برخی شهروندان نیز که تلاش کرده‌ بودند تا از طریق اقداماتی به ظاهر ابتکاری اسکناس را ضدعفونی کنند، دریافتند این امر آسان نیست. بطور مثال شهروندی تصاویری را در فضای مجازی منتشر کرد که در آن ادعا کرده بود تلاش کرده است تا با قراردادن اسکناس در مایکروفر، آن را با حرارت پاک کند، اما در نهایت اسکناس‌های مذکور، سوختند!

وقتی عدو سبب خیر می‌شود

تا پیش از شیوع ویروس کرونا و با وجود پیشرفت‌های روزافزون در زمینه بانکداری الکترونیکی و امکان تبادل پول از طریق نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها، برخی شهروندان یا گروه‌های شغلی همچنان اصرار داشتند تا با دریافت یا پرداخت اسکناس، امور روزمره خود را انجام دهند و تلاش می‌کردند تا به بهانه‌های مختلف از نصب دستگاه‌های پوز در محل کار خود ممانعت کنند. همین امر به بحث‌ها و انتقاداتی در فضای عمومی جامعه دامن زده بود. اما شیوع ویروس کرونا باعث شد تا این بهانه‌ها به پایان برسند و اکنون اغلب قریب به اتفاق شهروندان، ضرورت عدم استفاده از اسکناس را پذیرفته‌اند.

استفاده از دستگاه‌های پوز به تنهایی نمی‌تواند چاره حل مشکل استفاده از اسکناس باشد، زیرا دریافت دستگاه پوز نیز روند اداری خاص خود را دارد و ممکن است با دشواری‌هایی همراه شود. استفاده از دستگاه پوز برای برخی از گروه‌های شغلی همچون رانندگان تاکسی نیز ممکن نبود. در نتیجه چند سالی است که اپلیکیشن‌های دریافت و پرداخت بانکی برای استفاده مشاغلی همچون نانوایی‌ها و رانندگان تاکسی طراحی و ارائه شده‌اند. با شیوع ویروس کرونا مشخص شد که این اپلیکیشن‌ها قابلیت‌های فراوانی دارند و دارندگان مشاغل متنوع دیگری نیز می‌توانند به جای استفاده از دستگاه‌های پوز، از این نرم‌افزارها برای دریافت‌ها و پرداخت‌های بانکی استفاده کنند و هزینه‌ها و مشکلات استفاده از دستگاه‌های پوز نیز به این ترتیب کاهش خواهد یافت.

کاهش استفاده از اسکناس و روی آوردن شهروندان به استفاده از روش‌های دیجیتالی دریافت و پرداخت اثرات مثبت دیگری نیز خواهد داشت. چاپ اسکناس کاری پرهزینه و دشواری است و استفاده مداوم از اسکناس‌ها، باعث می‌شود تا این سرمایه‌های ملی به سرعت فرسوده و از رده خارج شوند. در نتیجه می‌توان گفت کاهش استفاده از اسکناس‌ها، باعث می‌شود تا از صرف هزینه‌های مربوط به این کار کاسته شده و در بودجه صرفه‌جویی شود. همچنین گسترش استفاده از بانکداری الکترونیکی، با خود شفافیت بیشتر را به همراه خواهد آورد و می‌تواند به مبارزه با پولشویی کمک کرده و مانع از ورود پول‌هایی با منابع غیرقانونی به اقتصاد کشور شود.

بانک‌ها به کمک بیایند

اگرچه طی چند ماه گذشته، شهروندان تلاش کرده‌اند تا کمتر از اسکناس‌ها استفاده کنند، اما اگر بانک‌ها بیشتر به کمک بیایند، می‌توان استفاده از اسکناس‌ها را بیش از پیش کاهش داد. ارتقاء نرم‌افزارهای بانکداری الکترونیک، رفع موانع و مشکلات استفاده از رمز دوم، افزایش سرعت تبادلات مالی الکترونیکی، افزایش ضریب امنیت این تبادلات و آموزش بیشتر شهروندان، همگی راه‌هایی به شمار می‌ایند که می‌توانند باعث ترغیب بیشتر مردم به استفاده از خدمات بانکداری الکترونیکی شوند.

همچنین رفع برخی مشکلات و قواعد بانکی دست و پا گیر می‌تواند مردم را به کاهش استفاده از اسکناس‌ها تشویق کند. بطور مثال کارت‌های هدیه بانکی طی سال‌های گذشته مورد استقبال قرار گرفته‌اند و برخی شهروندان ترجیح می‌دهند تا از این کارت‌ها به جای پرداخت وجه نقد، به عنوان هدیه به نزدیکان خود استفاده کنند، اما عدم امکان انتقال موجودی از کارت‌های هدیه به کارتی دیگر باعث می‌شود تا بسیاری از افراد ترجیح دهند مبالغ موجود در این کارت‌های هدیه را به صورت نقدی و از  طریق دستگاه‌های خودپرداز دریافت کنند. از همین رو بانک‌ها باید برای حل این مشکلات چاره‌ای بیاندیشند و گامی دیگر در جهت کاهش استفاده عمومی از اسکناس بردارند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − پنج =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور