پیام شهروند

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

گزارش۹۸۰۷۲۷

واکاوی ابعاد اجتماعی پیاده‌روی اربعین

تهران- ایرنا- پیاده‌روی اربعین به مثابه بزرگترین تجمع بشری، طی سال‌های گذشته از چنان رشدی برخوردار شده که پژوهشگران اجتماعی را مبهوت کرده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، سال ۶۱ هجری نقطه‌ عطف و سرسلسله‌ نهضت‌های آزادی‌بخش در طول تاریخ است و یادآور حماسه‌ بزرگ و فراموش‌نشدنی که در تاریخ بشر، با فداکاری‌ها و ایثارگری‌های کاروان شورانگیز و سلحشور حسینی به وقوع پیوست و هنوز که هنوز است، عاشقان و شیفتگان راه راستین خود را واله و شیدای خود کرده و قلب‌های میلیون‌ها انسان را به تپش واداشته است.

نزدیک به ۱۴ سده از قیام عاشورا می‌گذرد اما هنوز این نهضت زنده و پویا است و تا ابد، تاریخ، متحیر شیدایی امام حسین(ع) است که عاشق حق و مظهر آزادگی است.

این روزها بار دیگر زائران مشتاق و عاشقان امام ایثار و شهادت، ‌پای در راه نهاده اند تا نشان دهند حق و حقیقت تا ابد پیروز است.

آیین پیاده روی اربعین که هرساله مصادف با ۲۰ صفر و همزمان با اربعین شهادت حضرت سیدالشهداء در مسیرهای منتهی به کربلای معلی برگزار می شود، با توجه به حضور میلیونی اقشار و ملیت های گوناگون شیعه از اقصی نقاط جهان، به ویژه در سالهای اخیر گسترش چشمگیری داشته و به یکی از بزرگترین اجتماعات آیینی جهان تبدیل شده است.

امسال نیز همچون سال های گذشته خیل عظیم زائران از کشورهای مختلف و با حضور مسلمانان اعم از شیعه و سنی و پیروان ادیان الهی مراسم پیاده روی اربعین با شکوه هرچه تمام تر برگزار شد. نکته مهم این که هر ساله بر جمعیت زائران افزوده می شود.

در واقع رشد کمی و کیفی پیاده روی اربعین آن قدر به سرعت رخ داده که پژوهشگران اجتماعی را غافلگیر کرده است. به همین دلیل هنوز ادبیات نظری و پژوهشی قابل توجهی پیرامون این آیین پدید نیامده است. البته طی سال های گذشته آثاری منتشر شده اما هنوز نیازمند مطالعات بیشتر و دقیقتر هستیم.

سرمایه اجتماعی اربعین

عاشورا به مثابه سرمایه اجتماعی است، قیام امام حسین(ع) در سال ۶۱ هجری آغاز جریانی بود که الگویی عینی از سرمایه اجتماعی را در قالب اعتماد، صداقت، مشارکت و نظایر آن به منصه ظهور رساند. این مولفه‌ها را در بیان امروزی، نوعی سرمایه اجتماعی تعریف می‌کنند که مجموعه هنجارها، روابط، تعهدات و ارزش‌های مادی و معنوی یک جامعه را در بر می‌گیرند. اربعین، رویدادی در امتداد عاشورا و خود سرمایه‌ای اجتماعی و نوپدید است. در رویداد اربعین، نمایندگان ادیان دیگر حضور دارند و در پیاده‌روی شرکت می کنند. از حیث سرمایه اجتماعی شرایط فوق‌العاده‌ای در اربعین فراهم می‌شود.

اربعین و همبستگی اجتماعی

از مهمترین عواملی که به حفظ و تقویت همبستگی، وفاق و نظم اجتماعی منجر می شود باورها، اعتقادات، انجام فرائض و آئین های دینی مشترک یک جامعه است؛ چنانکه هرچه اعتقادات و باورهای دینی از ارزشمندی بیشتری در بین اعضای جامعه برخوردار باشند و افراد خود را با اعتقاد و ایمان بیشتری نسبت به آن متعهد بدانند، همبستگی اجتماعی مستحکم تری میان اعضای جامعه شکل خواهد گرفت و انجام امور دینی نیز از انرژی عاطفی بیشتری در جامعه برخوردار خواهد بود.

همبستگی و نظم اجتماعی از جمله مفاهیم مهمی است که مورد بحث و نظر اندیشمندان و جامعه شناسان قرار داشته است. چنانکه «امیل دورکیم» جامعه شناس فرانسوی معتقد است، بنیان هر اجتماعی بر نوعی نظم اجتماعی خودانگیخته بنا شده است. از دیدگاه وی نظم اجتماعی به نظم بیرونی و نظم درونی تقسیم می شود. در نظم درونی به علت وجود وفاق اجتماعی، از اعتماد اجتماعی دو جانبه، تعهد درونی تعمیم یافته، همدلی و ثبات بهره مند است. سازگاری اجتماعی اغلب از نوعی سازگاری درونی برخوردار بوده و اعضاء جامعه به صورت داوطلبانه و از روی احساس تکلیف به نقشها و وظایف خود عمل می نمایند. در واقع پیاده روی اربعین تجلی همبستگی اجتماعی و همگرایی انسانی بر پایه آموزه‌های عاشورایی است. به عبارت دیگر پیاده روی اربعین تجلی همبستگی اجتماعی است.

اربعین تجلی آرمانشهر عینی

کنش اجتماعی در اصطلاح دربر گیرنده گزینش‌های ارادی افراد و گروه‌ها برای محقق ساختن اهداف مورد نظرشان است. یکی از کنش ها «کنش عقلانی معطوف به ارزش» است که فراتر از نگره مبتنی بر هدف مادی است. در حقیقت پیاده روی اربعین را می توان در کنار نمایش جلوه ­های مختلف فضائل اخلاقی همچون از خود گذشتگی و ایثار، صبر، یاری به هم نوع، محبت و عطوفت و صدها خصلت والای انسانی نشان از شکل­ گیری یک فراجنبش اجتماعی در سطح جهانی دانست که بشریت را به آرمانشهری عینی فرا می­ خواند. در واقع خیزش­ هایی جهانی همچون اربعین، زنده بودن معنویت و دین را در ابعاد بزرگ منطقه ای و حتی جهانی نشان می­ دهد.

در پیاده روی اربعین نظم سلسله مراتبی طبقاتی و منزلتی در هم می‌ریزد و افرادی از طبقات، مذاهب، قومیت‌ها و ملیت‌های مختلف با هم همراه و همنشین می‌شوند . در واقع جامعه آرمانی که مکتب ها و ایدئولوژی های مختلف در پی تحقق آن بودند و نتوانستند هیچگاه چنین آرمانشهری را بسازند اما اربعین و مکتب متعالی تشیع چنین ظرفیتی را به شکل احسن تجلی بخشیده است.

اربعین و انسجام اجتماعی

شرکت جمعی افراد در این آیین، نوعی همبستگی و پیوندهای احساسی محکم‌تری میان آنها ایجاد می‌کند و در پی آن انسجام اجتماعی شکل می‌گیرد. اینکه جمعیتی میلیونی به صورت خودجوش و در کمال آرامش برای روز معینی به صورت یکپارچه و هماهنگ در آیینی شرکت می کنند به نوعی می توان آن را باز تولید مسالمت آمیز همبستگی و انسجام اجتماعی دانست؛ فرصتی که شیعیان با همراهی برادران اهل سنت می توانند همچون سپری در برابر گروههای تکفیری قرار دهند؛ گروههایی که وحدت و انسجام مسلمانان را بر نمی تابند و دنبال انفکاک و فاصله گذاری بین مسلمانان با تفکرات منحرف خود هستند.

از آنجایی که انسان امروز یک سرگشتگی عجیبی دارد؛ حتی عرفان نوظهور و مجازی نتوانسته است انسان را به جایی برساند اما اربعین می تواند مبنایی برای انسان امروزی ایجاد کند. در واقع این مراسم به عنوان نمادی از فرهنگ ایثار، از خودگذشتگی و آزادگی در جهان، مساله ای مهم و ضروری است. بنابر این راهپیمایی اربعین ابعاد جهانی دارد.

توجه به این نکته ضروری است که عصر امروز را عصر رسانه می‌نامند؛ نهضت عاشورا نیز پیام انسانیت و ایثار را مخابره کرده که هنوز پس از ۱۴ سده، این پیام بشر را به تفکر و آگاهی وامی‌دارد. ازاین‌رو حضور زائران در عزاداری‌ها و پیاده‌روی اربعین را می‌توان بزرگترین رسانه برای  همبستگی و همدلی میان ملت‌ها در راستای مقابله با نظام سلطه دانست.

 

 

 

اما و اگرهای حذف زبان انگلیسی از مدارس

تهران-ایرنا- 57 نماینده مجلس طرح یک فوریتی رفع انحصار از زبان انگلسی در نظام آموزش همگانی کشور را به هیات رییسه مجلس ارسال کردند؛ طرحی که با اما و اگرهای بسیار همراه است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، زبان انگلیسی در کنار زبان‌های روسی، اسپانیایی، فرانسوی، چینی و عربی، به‌عنوان یکی از ۶ زبان رسمی سازمان ملل شناخته‌ شده است. هم‌اکنون نیز ۶۷ کشور در کل جهان، زبان انگلیسی را به‌عنوان زبان رسمی کشور خود اعلام کرده‌اند. از طرفی بسیاری از کشورها در روابط سیاسی و تجاری خود با سایر کشورها از زبان انگلیسی با عنوان زبان دوم استفاده می کنند.

علاوه بر بکارگیری زبان انگلیسی در مجامع بین الملل این زبان کاربردهای دیگری هم دارد که یکی از آنها مهارت های عمومی و پر کاربرد آن در زندگی اشخاص است. بطوریکه در صورت آشنایی با زبان انگلیسی، کار با منوی موبایل یا کامپیوتر راحت تر می شود و افراد با اطلاع از این زبان به نوعی خودکفایی در انجام فعالیت های مربوط به خود می رسند. از طرفی آشنایی با این زبان می تواند زمینه های انجام بهتر برخی از کارها و پروژه ها را خصوصا در فضای دانشگاه فراهم کند. حتی در سفرهای تفریحی، سطح متوسطی از مهارت زبان انگلیسی، می‌تواند بسیار مفید باشد.

همچنین آشنایی با زبان انگلیسی می تواند فرصت ها و چشم انداز های شغلی را بهبود بخشد. به این معنا که هر چه افراد به زبان های بیشتری مسلط باشند، به مراتب شغل های بیشتری هم در انتظار آنها خواهد بود و توانایی انجام بسیاری از کارها را خواهند داشت.

از این رو بنا به اهمیت زبان خصوصا زبان انگلیسی در مجامع بین المللی و زمینه های دیگر، بسیاری از کشورها آموزش زبان انگلیسی و فراگیری آن را به صورتی اجباری در سیستم آموزشی خود درآورده اند.

ایران نیز یکی از نخستین کشورهای منطقه در زمینه آغاز آموزش زبان انگلیسی، به عنوان یکی از مواد درسی در نظام آموزش رسمی خود است و پیشینه آموزش رسمی زبان انگلیسی در مدارس ایران به سال ۱۳۱۷ باز می‌گردد که در آن سال و با حمایت وزارت فرهنگ آن زمان، مجموعه شش جلدی کتاب‌های زبان انگلیسی برای تدریس در مقطع شش ساله دبیرستان را گروهی از مؤلفان ایرانی و غیر ایرانی تدوین و منتشر کردند و از آن پس تاکنون، آموزش زبان انگلیسی در مدارس کشور به مثابه یکی از دروس اصلی نظام آموزشی کشور، بدون وقفه محسوس و طولانی مدت، در جریان بوده است.

این در حالی است که اخیرا 57 نماینده مجلس طرح یک فوریتی رفع انحصار از زبان انگلسی در نظام آموزش همگانی کشور را به هیات رییسه مجلس ارسال کردند که بر اساس آن آموزش زبان انگلیسی از برنامه مدارس حذف و اختیاری اعلام شده و دانش آموزان برای یادگیری می توانند به آموزشگاه های آزاد مراجعه کنند.

این نمایندگان اظهار کرده اند: دانش‌آموزانی که با هدف مهارت آموزی و ورود سریع به بازار کار مسیر تحصیل در شاخه‌های کار و دانش و فنی و حرفه‌ای را انتخاب کردند به‌نظر می‌رسد ضرورتی به یادگیری زبان نداشته باشند. علاوه بر این نمایندگان در بندی از این طرح آورده‌اند، از تاریخ تصویب این قانون آموزش و پرورش مکلف است آموزش‌های زبان‌های موضوعی این قانون و زبان انگلیسی را صرفاً از طریق آموزشگاه‌های آزاد تحت نظارت آن وزارتخانه و حداکثر معادل سه سال تحصیلی منحصراً برای دانش‌آموزان مقطع دبیرستان ارائه کند.

پس از ارائه این طرح در مجلس، بازخوردهای مختلفی به وجود آمد وکارشناسان از جنبه های مختلف به این موضوع نگریسته و اظهار نظر کرده اند. عده ای از کارشناسان معتقد هستند در صورت تصویب این طرح  منوط به اینکه آموزش زبان انگلیسی به آموزشگاه های آزاد تحت نظر آموزش و پرورش سپرده شود، زمینه خصوصی سازی آموزش مطرح می شود و این امر خلاف اصل ۳۰ قانون اساسی است. بر اساس این اصل، دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد. تصویب این طرح به نحوی با مبحث عدالت آموزشی یعنی فراهم آوردن زمینه های آموزش رایگان برای همه مقاطع و همه دانش آموزان ناسازگار است و به عبارتی موضوع عدالت آموزشی را زیر سوال می برد. چه بسا بسیاری از خانواده ها خصوصا خانواده هایی که در مناطق محروم و شهرهای مرزی زندگی می کنند به دلیل وضعیت اقتصادی و فقر، قادر به تامین ملزومات و امکانات لازم زندگی نیستند و از حداقل امکانات در همه زمینه ها و خصوصا آموزش و پرورش بهره مند هستند. لذا تصویب چنین امری سبب می شود، از فراگیری زبان انگلیسی در مدرسه محروم شوند و از آنجایی که از یک سو یافتن چنین آموزشگاه هایی در این مناطق به سختی امکان پذیر است و از سویی به دلیل وضعیت اقتصادی قادر به شرکت در این آموزشگاه ها نیستند، از فراگیری این زبان و مزایای آن در زمینه های مختلف محروم شوند. همچنین در این خصوص نظرات دیگری نیز مطرح شده است که از جمله آنها به وجود آمدن مافیای آموزشگاه ها و بحث سو استفاده از دانش آموزان است. بحثی که نمی توان از اهمیت آن کاست و به مرور با تصویب آن و شروع فرایند اش آثار و پیامدهای متعددی خواهد داشت.

از طرفی عده ای از کارشناسان از منظر فرهنگی به این امر نگریسته و معتقد هستند کشورهای مختلف از طریق زبان فرهنگ ها، ارزش ها و هنجارهای خود را به دیگر کشورها منتقل می کنند. در واقع می توان گفت زبان یکی از ابزار لازم برای اشاعه فرهنگی است. در  واقع این دسته از کارشناسان معتقد هستند در صورت سپردن زبان انگلیسی به آموزشگاه ها، دانش آموزان با اموری فراتر از محتوای کتاب های درسی آشنا شده و این امر بر ذهنیت، هویت و نیز اعمال و رفتارهای آنها و به خصوص بر سبک زندگی دانش آموزان تاثیر می گذارد. امری که هم اکنون در آموزشگاه های زبان در میان افراد مشاهده می شود.

از طرفی همانطور که ذکر شد یکی از موارد اهمیت زبان و یادگیری آن به دلیل کاربردهای آن است. درست است که برخی  از رشته ها نیاز چندانی به یادگیری ندارند اما هستند رشته هایی که در آنها کلمات و اصطلاحات انگلیسی وجود دارد و این نیازمند آشنا بودن دانش آموزان با زبان انگلیسی است. بطوریکه عادل برکم، کارشناس آموزشی در گفت و گویی در این زمینه اظهار کرد: بر اساس طرحی که نمایندگان دادند دانش‌آموزان کارودانش و فنی وحرفه‌ای لازم نیست زبان یاد بگیرند، این درحالی است در برخی رشته‌ها مثل کامپیوتر، برق و مکانیک دانش‌آموزان باید با اصطلاحات انگلیسی آشنا باشند. اگر برخی کلمات را ندانند در این رشته‌ها با مشکل مواجه می شوند.

تمام موارد فوق در حالی است که با توجه به مدت زمان مقرر برای آموزش زبان انگلیسی که حدود 90 دقیقه در هفته برای دانش آموزان مقطع متوسطه در نظر گرفته شده است، به هیچ وجه کافی نبوده و حذف اجباری این درس از سرفصل های آموزشی و اختیاری کردن آن زمینه عدم بهره مندی و برخورداری دانش آموزان از بسیاری از مزایا و کاربردهای این زبان را به همراه خواهد داشت.

 

 

 

 

توریست‌هایی که به ایران‌هراسی «نه» می‌گویند

تهران- ایرنا- حضور پرشمار و رو به افزایشِ جهانگردان خارجی در ایران و روایت آنان از سفر رضایت‌بخششان، باعث می شود تا تلاش‌ رسانه‌های بیگانه برای دامن زدن به ایران‌هراسی ثمر چندانی نیابد و این جهانگردان، پیام صلح‌جویی و مهربانی ایرانیان را در شبکه‌های اجتماعی و در سطحی بین المللی منتشر سازند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، در حالی که آمارها از افزایش ورود گردشگران به ایران حکایت دارند و سیاست‌های کلان دولت نیز تشویق حضور گردشگران در ایران است اما رسانه‌های معاند همچنان در تلاشند تا ضمن دامن زدن به سناریوهای ایران هراسانه، تصاویر واقعی را که حاکی از امنیت و ثبات در ایران است مخدوش کنند. این در حالی است که گردشگران خارجی، با ثبت تصاویر واقعی از وضعیت عینی جامعه ایرانی، پیام صلح و دوستی شهروندان ایرانی را در جهان بازتاب داده‌اند.

گردشگران خارجی، هر روز بیشتر از دیروز

آمارها نشان از افزایش ورود گردشگران خارجی به ایران دارند. بر طبق آخرین آماری که «ولی تیموری» معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارایه داده است، در نیمه ابتدایی امسال، تعداد گردشگران خارجی وارد شده به ایران، حدود ۲۶ درصد افزایش داشته است. این آمار نشان می‌دهد که ایران در حال تبدیل شدن به یکی از مقاصد مهم گردشگری در منطقه است و می‌توان با اقداماتی، این آمار را به صورتی منظم افزایش داد.

افزایش آمار گردشگران یکی از اهداف مهم برنامه ششم توسعه است و طبق بند پنجاهم «سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه» ابلاغی مقام معظم رهبری و «برای دستیابی به توسعه پایدار صنعت ایرانگردی»، باید آمار ایرانگردان خارجی به میزان «پنج برابر افزایش یابد».

به همین منظور در برنامه ششم توسعه و مواد ۹۸ تا ۱۰۰، دستگاه‌های اجرایی موظفند تا نسبت به توسعه زیرساخت‌ها، اختصاص یارانه‌ها و در نظر گرفتن معافیت‌های مختلف و همچنین بهبود کیفی امکانات خدماتی و به ویژه گردشگری خارجی همت گمارند. از همین رو و به دلیل اهمیت بالای این صنعت، در گزارش عملکرد سال اول برنامه ششم وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌خوانیم «در ایران صنعت گردشگری به عنوان یک بخش اقتصادی دارای اثر فزاینده نسبتاً بالایی در تولید بوده (ضریب فزاینده تولید صنعت گردشگری در ایران بعد از صنایع غذایی و ساختمان در رتبه سوم قرار دارد) و قدرت اشتغال‌زایی آن به صورت مستقیم و غیرمستقیم از بسیاری از بخش‌های اقتصادی دیگر بیشتر است (ضریب فزاینده اشتغالزایی صنعت پس از بخش‌های کشاورزی، صنایع غذایی و ساختمان رتبه چهارم را در کشور دارد)»

از هر ۱۰ شغل در جهان، یک شغل مربوط به حوزه گردشگری است و به ازای ورود هر ۶ گردشگر خارجی و هر ۲۵ گردشگر داخلی، یک شغل ایجاد می‌شود

در همین گزارش عملکرد می‌خوانیم که از هر ۱۰ شغل در جهان، یک شغل مربوط به حوزه گردشگری است و به ازای ورود هر ۶ گردشگر خارجی و هر ۲۵ گردشگر داخلی، یک شغل ایجاد می‌شود. این آمار به معنای این است که افزایش گسترده ورود گردشگران به ایران، می‌تواند موجب افزایش رشد اقتصادی و همچنین درآمدهای ارزی کشور خواهد شد.

گردشگرانی که از آمدن به ایران راضی‌اند

تصاویری که گردشگران خارجی در ماه‌های اخیر، از سفرهای خود به ایران و در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند، نشان می‌دهد که بسیاری از آنان، از سفر به ایران، راضی و خوشحال هستند و سفر به ایران را به دیگر گردشگران نیز توصیه می‌کنند. یکی از گردشگران با انتشار تصاویری از حضور خود در یکی از مساجد تاریخی اصفهان، می‌نویسد: «سفری بود که هرگز فراموش نخواهم کرد». یک گردشگر دیگر نیز پیش از سفر به ایران می‌گوید که در رسانه‌های غربی درباره ایران و بجز در مورد مسایل سیاسی، اطلاعات زیادی وجود ندارد و برای همین هم منتظرم خود شخصا این سفر را تجربه کنم. علاوه بر این مشتاق دیدن ایرانی‌های و شکل گیری ذهنیت شخصی خودم از زندگی روزانه‌ آن‌ها هستم.

تصویری که یک گردشگر مشهور از معماری زیبای ایران در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است.

گردشگری هم حضور در ایران را همچون تداعی قصه‌های هزار و یک شب توصیف می‌کند. برخی از کاربران خارجی با دیدن تصاویری که جهانگردان ایرانی از بناهای زیبای ایران به اشتراک گذاشته‌اند با تعجب این پرسش را مطرح کرده‌اند که آیا واقعا ایران اینقدر زیبا است؟

کاربری در یکی از شبکه ای اجتماعی در این خصوص نوشته که سفرهای خارجی غیر همه جذابیت‌هایش یک فایده بزرگ دارد و آن هم این است که مرزهای قراردادی بین انسان‌ها برداشته می‌شود و مردم کشورهای مختلف می‌توانند با هم ارتباط برقرار کنند، همدیگر را بشناسند و از هم یاد بگیرند. در پست دیگری نیز اظهار شگفتی گردشگران از معماری بی‌نظیر ایرانی را می‌بینیم و اینکه این معماری خاص و اعجاب برانگیز می‌تواند هزاران گردشگر را به سمت ایران جذب کند. گردشگران خارجی که از ایران بازدید کرده‌اند معتقدند که ایران بهشتی برای عکاسی و ساخت تصاویر خارق العاده است؛ مخصوصاً با وجود بناهای زیبا و معماری خاص و جزئیات منحصر به فردی که در شهرهای مختلف وجود دارد.

یکی از گردشگران مشهور نیز در توصیف ایران می‌گوید که ایرانیان بسیار مهربان و مهمان‌نواز هستند و بدون هیچ چشم‌داشتی از مهمانان خارجی ایران، پذیرایی کنند. این گردشگر تاکید می‌کند که ایرانیان گرم و خوش مشرب هستند و همواره دوست دارند بدانند مسافران خارجی از کدام کشور به ایران آمده‌اند و آیا از دست آنان کمکی برای آنکه سفر این جهانگردان به یادماندنی‌تر شود، برمی‌آید یا خیر؟

هراس افکنی و سیاه نمایی، حربه رسانه‌های معاند

به نظر می‌رسد که افزایش سفر گردشگران خارجی به ایران، به مذاق رسانه‌های بیگانه خوش نمی‌آید. از یکسو افزایش تعداد گردشگران، به معنای افزایش درآمدهای دولت و ملت ایران است و در نتیجه آن، تلاش کشورهای بیگانه و به ویژه آمریکا برای در حصار قرار دادن ایرانیان، شکست خواهد خورد.

از سوی دیگر، تصاویری عینی، واقعی، غیرجانب دارانه و بی‌طرفانه این گردشگران، بطور حتم باعث ترس رسانه‌هایی خواهد شد که تنها تلاش آن‌ها، ایران هراسی است. کاربری در همین ارتباط و در فضای مجازی می‌نویسد «عکس‌هایی خانوادگی جنبه دیگری از گردشگری ایران را نشان می‌دهد. حضور خانوادگی گردشگران خارجی حامل پیام امنیت و امکانات گردشگری ایران برای گردشگران جهان است.»

پس از رشد فزاینده انتشار تصاویر گردشگران خارجی از ایران، اکنون رسانه‌های فارسی زبان خارجی، بیش از گذشته تلاش می‌کنند تا با ایجاد فضای تهدید آمیز، آنان را از سفر به ایران برحذر دارند. کلید واژگان اصلی این رسانه‌های نیز دو واژه «ناامنی» و «قوانین جمهوری اسلامی ایران» است. این رسانه‌ها تلاش می‌کنند تا به جهانگردان خارجی، اینطور القاء کنند که کشور ایران، کشوری ناامن برای میهمانان خارجی آن است و ممکن است این گردشگران با مشکلاتی جدی در ایران مواجه شوند. این در حالی است که دولت ایران همواره متعهد به حفاظت از جان و مال و تضمین امنیت و سلامت گردشگران بوده است و گردشگرانی که به صورت فردی یا گروهی به ایران سفر کرده‌اند، با ناامنی و مشکل مواجه نشده و روزهای خوبی را سپری کرده‌اند.

همچنین این رسانه‌ها تلاش دارند تا نشان دهند که ایران دارای قوانین خاصی است که می‌تواند برای آنان غیرقابل قبول و دشوار باشد؛ در حالی که یکی از گردشگران، در گزارشی تصویری از ایران، تاکید می‌کند که «ایران همچون سایر کشورها قوانینی دارد که باید به آن احترام گذاشت». همانطور که سایر کشورها نیز قوانینی دارند که گردشگران ایرانی باید آن قوانین را رعایت کنند. جالب آنجا است گردشگرانی که به ایران سفر می‌کنند، نه تنها رعایت قوانین را در ایران سخت و دشوار نمی‌دانند که به نظر آنان اغلب این قوانین حافظ امنیت آنان خواهد بود.

مشکلاتی که هنوز باقی است

گروهی از گردشگرانی که به ایران سفر می‌کنند از برخی مشکلات موجود که مربوط به زیرساخت‌های گردشگری در ایران می‌شود، گلایه دارند. انتقاد اولی که برخی از گردشگران دارند، این مساله است که تعدادی از افرادی که باید به گردشگران خدمت رسانی کنند، به زبان‌های خارجی تسلط ندارند. این امر به ویژه در مورد برخی رانندگان پایانه‌ها یا فروشندگان فروشگاه‌های نزدیک به اماکن توریستی کشور، به گوش می‌رسد و باید برای حل این مساله، بایستی چاره اندیشی شود تا گردشگران خارجی بتوانند با سهولت بیشتری در مسیرهای گردشگری رفت و آمد کرده یا کالاهای مورد نظر خود را تهیه کنند.

چالش دیگر پیش روی گردشگران به ویژه در یک سال اخیر، وجود برخی مشکلات در تبادلات ارزی است. برخی گردشگرانی که از ایران بازدید کرده‌اند، به این نکته اشاره می‌کنند که برای تبدیل ارز خود به ریال ایران، با مشکلاتی روبرو بوده‌اند و مراکزی که به صورتی قانونی این کار را صورت می‌دهند، آنقدر زیاد نیست که سرعت تبادل ارز قابل قبول باشد. همچنین گردشگران اغلب به این نکته اشاره می‌کنند که قادر نیستند از کارت‌های اعتباری بین المللی خود استفاده کنند؛ هرچند که به نظر می‌رسد گردشگران خارجی می‌توانند به آسانی کارت‌هایی اعتباری را در فرودگاه‌ها یا هتل‌های ایران تهیه کنند که مشکل گشای کار آنان است.

فقدان زیرساخت‌های لازم برای جذب گردشگران در برخی شهرهای کوچک و مناطق روستایی نیز موضوعی است که این گردشگران اغلب در اظهارات خود درباره ایران، به آن انتقاد دارند و این امر باعث می‌شود تا سفر گردشگران به این مناطق با چالش‌هایی مواجه شوند؛ هرچند که به نظر می‌رسد با طرح‌های گسترده دولت برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری در روستاهای نمونه و شهرهای کوچک، می‌توان امیدوار بود که به زودی چنین مشکلاتی نیز رفع و باز هم ورودی گردشگران به ایران، افزایش خواهد یافت.

 

 

 

 

فضای مجازی و ضرورت مدیریت آن

تهران- ایرنا- در حالی که مسوولان و خانواده‌ها از آسیب‌های حضور افراد نامتعارف در فضای مجازی ابراز نگرانی می‌کنند و برخی نیز فیلتر را تنها راه حل موجود عنوان می‌کنند، کارشناسان بر این باورند که نمی‌توان فضای مجازی را مسدود و محدود کرد و برای کنترل آسیب‌های این فضا باید از دانش افراد متخصص بهره برد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، فضای مجازی ابزاری است که همزمان با قرار دادن امکانات ارتباطی در اختیار کاربران، می‌تواند بستری برای شکل‌گیری برخی تخلفات، جرایم و بی اخلاقی‌ها باشد. از این رو بسیاری از صاحبنظران، از فضای مجازی به عنوان شمشیری دودم یاد می‌کنند که در کنار امکاناتی که در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، ممکن است برای آنان آسیب‌ها و تهدیدهایی را نیز به همراه داشته باشد.

یکی از این آسیب‌ها، فعالیت نامتعارف برخی کاربران در فضای مجازی است. قرار دادن فیلم‌ها و عکس‌های مغایر اصول اخلاقی که می‌تواند روح و روان جامعه را خدشه دار سازد و به ویژه بر افکار قشر نوجوانان و جوانان تاثیر منفی بگذارد. ابراز رفتارهای غیرعادی و غیراخلاقی و بیان موضوع‌های مغایر با فرهنگ و عفت عمومی از جمله اقدامات افراد نامتعادل و نامتعارف در فضای مجازی است که می تواند متاثر از دلایل مختلفی باشد؛ از مشکلات فردی، اخلاقی، روحی و روانی افراد گرفته تا معضلاتی چون کم سوادی و عدم آگاهی از نحوه‌ی استفاده از فضای مجازی.

در این میان، نقد ونظرها پیرامون چگونگی برخورد با چنین آسیب‌هایی در فضای مجازی، همواره طی چند سال گذشته به ویژه با روی کار آمدن فضاهای مجازی مبتنی بر تلفن همراه میان مسوولان و نهادهای متولی وجود داشته است. فیلترینگ یکی از راهکارهایی است که برخی در برخورد با فضای مجازی بر آن تاکید دارند.

کارشناسان اما بر این باورند که راه مقابله با آسیب‌های موجود در فضای مجازی نه ایجاد محدودیت، بلکه فرهنگ‌سازی و آموزش به جامعه است. آنان معتقدند در کنار فرهنگ‌سازی در خصوص نحوه استفاده کاربران از فضای مجازی، مسوولان باید برنامه‌هایی برای بالا بردن سطح نشاط اجتماعی و ایجاد تفریحات و سرگرمی‌های جایگزین فضای مجازی در دستور کار قرار دهند.

فرهنگ سازی می تواند از چالش‌ها بکاهد

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که راه مقابله با آسیب‌های فضای مجازی فرهنگ سازی در خصوص نحوه استفاده از آن در جامعه است.

«مجید ابهری» آسیب شناس اجتماعی، در گفت وگویی که پیشتر در این زمینه با ما داشت، فرهنگ سازی را کلید مهمی دانست که پیش از ورود هر نوع فناوری به کشور باید به آن توجه کرد.

وی در این باره گفت: ورود هر فناوری در یک جامعه باید همراه با فرهنگ‌سازی و آموزش‌های لازم در زمینه کاربرد آن باشد. در این صورت تهدیدات تبدیل به فرصت‌ها شده و کاربرد و استفاده منطقی و درست از آن فناوری در جامعه رشد و توسعه می‌یابد.

ابهری افزود: فضای مجازی یکی از این فناوری‌ها است که بدون آمادگی‌های فکری و فرهنگی همچون ویروسی به جامعه ما وارد شده و موجب خودنمایی و رشد و توسعه‌ی بسیاری از ناهنجاری ها گردید. دروغ، قمار، شاخ‌های مجازی و اوباش مجازی گوشه‌ای از ناهنجاری‌های موجود در این فضا هستند.

این رفتار شناس و آسیب شناس اجتماعی اضافه کرد: اگر فرهنگ سازی توسط نرسانه‌های ما صورت می‌گرفت امروز فضای مجازی به جای آنکه جولانگاه افراد ناهنجار باشد می‌توانست به فرصتی برای توسعه علم و فرهنگ، خلق آثار هنری و برقراری ارتباطات مفید تبدیل شود. این وظیفه بر عهده رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما، نهادهای آموزشی و خانواده‌ها است. تا شکل صحیح بهره گیری از تکنولوژی‌های مدرن به جامعه و به ویژه جوانان آموخته شود.

فضای مجازی؛ راهی برای دیده شدن

برخی کارشناسان بر این باورند که عطش دیده شدن که نوعی اختلال روانی به شمار می‌رود، یکی از مهم ترین علل دست زدن افراد به رفتارهای ناهنجار در فضای مجازی است.

«عبدالکریم خیامی» جامعه شناس و مدرس دانشگاه در این زمینه در گفت و گویی رسانه‌ای یادآور شده است: تلفن‌ همراه چند ویژگی دارد: یکی از ویژگی‌های آن، امکان استفاده از شبکه‌های اجتماعی است که فردیت آدم‌ها را توسعه می‌دهد. این فضا فراهم شده است که افراد خودگزین، خود تولید و خود توزیع شوند.

به گفته وی، خودیت افراد توسط شبکه‌های اجتماعی در دو بُعد مثبت و منفی گسترش پیدا کرده است.

به باور این جامعه‌شناس، در بعد منفی این گسترش خودیت، می‌توان به اشخاصی که با صحنه ها و حوادث دلخراش عکس سلفی می گیرند و در فضای مجازی به اشتراک می گذارند اشاره کرد.آنها می خواهند خودیت شان را بروز دهند و به دنبال دیده شدن هستند.

ابهری نیز در ادامه گفت و گو با ایرنا، دیده شدن را یکی از انگیزه های مهم افراد برای دست زدن به رفتارهای ناهنجار در فضای مجازی دانست.

این رفتار شناس و آسیب‌شناس اجتماعی، با بیان این جمله که بخش قابل توجهی از جوانان ما دچار کمبود و مشکل دیده شدن هستند، افزود: کمبود توجه به جوانان در خانواده و در جامعه باعث شده است، برخی از آنان هنگام مواجه شدن با فناوری‌های جدید دچار افراط شوند. آنان به خاطر دیده شدن خود و آثارشان دست به اقداماتی می زنند که جای تاسف و تفکر دارد.

وی در ادامه با ابراز تاسف از دنبال شدن صفحات مربوط به افراد ناهنجار در فضای مجازی توسط کاربران، اضافه کرد:  صفحات مجازی به اصطلاح شاخ‌ها و اوباش‌های مجازی که دشنام‌ها و کلمات ناهنجار به یکدیگر و به بینندگان منتقل می‌کنند، مخاطبان زیادی دارند. زیرا نهادهای متولی در این زمینه فرهنگ سازی نکرده و آموزش لازم را به جامعه ندادهاند و جامعه سرگرمی دیگری ندارد.

ابهری در ادامه با تاکید بر لزوم ایجاد تفریحات و سرگرمی‌های سالم و ارزان از سوی مسوولان به عنوان جایگزینی برای حضور مداوم جوانان در فضای مجازی، اضافه کرد: به خاطر پایین بودن سطح نشاط اجتماعی و کاستی‌ها در زمینه تفریحات و امور رفاهی، سرگرمی اصلی بسیاری از افراد حضور در فضای مجازی و مطالعه اینگونه صفحات است. ایجاد نشاط اجتماعی، عرضه امکانات رفاهی، تفریحی و ورزشی ارزان قیمت یا رایگان می‌تواند پوششی برای کاهش اینگونه ناهنجاری‌ها گردد.

از حضور نخبگان اجتماعی بهره ببریم 

در حالی که مسوولان و خانواده‌هایی که فرزندان آن‌ها کاربر فضای مجازی هستند، همواره از آسیب‌های حضور افراد نامتعارف در این فضا ابراز نگرانی می‌کنند و برخی متولیان، هر از چندگاهی فیلتر را تنها راه مبارزه با چالش‌های فضای مجازی عنوان می‌کنند، کارشناسان بر این باورند که نمی‌توان فضای مجازی را مسدود و محدود کرد و برای کنترل آسیب‌های این فضا باید از دانش افراد متخصص بهره برد. «سعید معیدفر» جامعه شناس، در این باره در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا، برخورد سلبی با فضای مجازی را راهکار نامناسبی برای مقابله با آسیب‌های آن دانست و گفت: این روزها فناوری‌های اینترنتی از جمله شبکه‌های مجازی مانند دیگر امکانات رفاهی، بخشی از زندگی مردم شده و برخورد سلبی با آنها و داد و فریاد در مورد آسیب‌زا بودن آنها بی فایده است.

این جامعه شناس افزود: به جای دامن زدن بر نگرانی‌ها در مورد آسیب‌های فضای مجازی باید فرهنگ مصرف گرایی، اشاعه بی هویتی و زوال نخبگان را کنترل کنیم و از نظرات آسیب شناسان و نخبگان در امور اجتماعی استفاده کنیم. امور اجتماعی باید به متولیان و کارشناسان این امور سپرده شود و فضا برای فعالیت نخبگان اجتماعی گشوده‌تر شود.

به گفته معیدفر، خواه یا ناخواه جامعه به صورت انفعالی با فناوری‌های جدید رو به رو شده است و تنها راه مدیریت این تغییرات و کنترل آسیب دستاوردهای جدید، استفاده از نظرات کارشناسی افراد اهل فکر، معتمد، نخبه و تاثیرگذار است.

سخن پایانی اینکه، اگرچه فضای مجازی غیر واقعی است! اما یک واقعیت است که در شرایط کنونی جهان، از واقعیت عینی و فیزیکی فراتر رفته و در حال بلعیدن فضای فیزیکی است. راهکار حل چالش‌های فضای مجازی در دوره بی شک، برخورد سلبی به معنای کنترل دقیق یا حذف کامل این فضا در شرایط کنونی نیست و باید جامعه را در این زمینه آموزش داد که چگونه از این فضا استفاده کند.

افزایش سواد رسانه‌ای و آموزش آن به مردم به شکل جدی از طریق صداوسیما و سایر رسانه‌ها ،‌ نهادها و سازمان‌های فرهنگی و همه آنانکه دغدغه حفظ جامعه از سقوط در تباهی را دارند، از مهمترین اقداماتی است که می‌توان در این زمینه انجام داد.

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 14 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور