پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

چند خبر سیاسی و اجتماعی

هشدار یک زمین شناس / برخی پروژه های عمرانی بیرجند روی گسلها فعال احداث شده اند/ هیچ سازه ای توان مقاومت روی گسل فعال را ندارد

 

استاد زمین شناسی دانشگاه بیرجند گفت: مسئولان، زمین لرزه و گسل را جدی بگیرند زیرا هیچ سازه‌ای را نمی توان در مسیر گسل ساخت.

محمدمهدی خطیب با بیان اینکه تصمیمات امروز مسئولان سال‌ها بعد نمود پیدا می‌کند تاکید کرد: در ارتباط با زعفرانیه، مسیر و حریم گسل‌ها با دقیق‌ترین مطالعات پیدا شده که امیدواریم هرگونه تغییر ساختاری در این منطقه بر اساس همین مطالعات باشد.

وی یادآور شد: سال ۱۳۸۸ بنا به پیشنهاد شهردار وقت، تاب آوری شهر بیرجند در ارتباط با زمین لرزه مورد مطالعه کارشناسان قرار گرفت و مطالعات انجام شده به معاون عمرانی استانداری، شهرداری و راه و شهرسازی ابلاغ شد.

خطیب گفت: اما به این ابلاغیه در برخی نقاط عمل نشد به طوری که پروژه بزرگی همچون فرهنگسرا روی یکی از گسل‌های فعال ساخته شد که اگر اتفاقی بیفتد هیچ مسئولی نخواهد توانست کاری انجام دهد.

وی تصریح کرد: زلزله برای امسال و سال بعد نیست؛ در طبس پس از یک هزار و ۱۰۰ سال و در بم پس از ۲ هزار و ۵۰۰ سال زلزله شد و آن خسارت‌های سنگین را به دنبال داشت که برای ما قابل تأمل است.

 

 

رئیس سازمان فناوری اطلاعات: دو مرتبه درباره خطر هک به تامین اجتماعی هشدار داده بودیم

تهران- ایرنا- مرکز ماهر سازمان فناوری اطلاعات، از آن دست مراکزی است که کارش را در حوزه شناسایی آسیب‌پذیری‌های اینترنتی به خوبی بلد است. زمانی که بحث هک پیش می‌آید می‌توان روی کمک این مرکز حساب کرد. به دنبال هک شدن سایت تامین اجتماعی در روزهای گذشته، رئیس سازمان فناوری اطلاعات در گفت‌و گوی اختصاصی با ایرنا گفت: قبل از هک شدن سامانه تامین اجتماعی دو مرتبه و در فواصل مختلف به آن‌ها هشدار دادیم.

ظهر پنجشنبه گذشته، سایت تأمین اجتماعی مورد نفوذ قرار گرفت. هر چند این نفوذ به بانک اطلاعاتی نبوده و داده‌های مردم دست‌نخورده باقی ماند، اما آسیب‌پذیری سامانه‌های مهمی همچون تأمین اجتماعی گاهی اوقات می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.

بر همین اساس با رئیس سازمان فناوری اطلاعات گفت‌وگو کردیم و او به شرح جزئیاتی از این اتفاق و اینکه طرح «دژفا» چطور سامانه‌های مهم کشور را رصد کرده و مورد پایش قرار می‌دهد، پرداخت.

امیر ناظمی گفت: طبق قوانین و مقررات ایران، هر دستگاهی مسئولیت جمع‌آوری داده‌های مخصوص به خود و محافظت از آنها را برعهده دارد. اما زمانی که رخداد و جرایمی اتفاق می‌افتد، نوبت به «نظام مقابله» با رخدادها می‌رسد که با بحران‌های این چنینی مقابله کند.

وی گفت: در نظام مقابله، بانک‌های داده دستگاه‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول سازمان‌های حساس هستند که مسئولیت مقابله با رخداد در این سازمان‌ها به «افتا» ریاست جمهوری – امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات کشور- بر می‌گردد. سازمان تأمین اجتماعی نیز جزو دستگاه‌هایی است که افتا مسئولیت رسیدگی به رخدادهای احتمالی آن را برعهده دارد.

دسته دوم کسب‌وکارها هستند که مقابله با جرایمی که در خصوص آنها رخ می‌دهد، برعهده پلیس فتاست. مقابله با رخدادهای بقیه سازمان‌های دولتی نیز بر عهده وزارت ارتباطات و مرکز ماهر است.

او ادامه داد: به این ترتیب سازمان فناوری اطلاعات ایران و مرکز ماهر عملاً در این رخدادهای بانکی، تأمین اجتماعی و کسب‌وکارها مسئولیتی ندارد و به همین دلیل سعی کردیم اطلاع‌رسانی در این خصوص انجام ندهیم.

البته سازمان فناوری معمولاً به این مسائل حتی اگر در حوزه وظایف خود نباشد، دوستانه کمک می‌کند: با این دوستان در ارتباط هستیم، هر کجا که نیاز باشد به آنها کمک می‌کنیم و توصیه‌های خود را در اختیارشان قرار می‌دهیم.

وی درباره اخطارهایی که به سازمان تأمین اجتماعی داده‌اند، گفت: سازمان فناوری طی دو مرحله، یک‌بار یک ماه قبل و یک بار دو روز قبل از هک شدن سایت، به آنها در نامه‌ای گوشزد کردیم، مشکلاتی وجود دارد که ممکن است منجر به آسیب‌پذیری سایت‌شان شود.

او در خصوص استخراج این آسیب‌پذیری‌ها گفت: سازمان فناوری بر اساس طرح دژفا، پایشی را به صورت مداوم روی سایت‌ها و سامانه‌های دولتی انجام می‌دهد و پس از رصد آن‌ها، نقاط آسیب‌پذیرشان را شناسایی می‌کند. پس از شناسایی آسیب نیز شروع می‌کند به اخطار دادن. هر دو مرتبه به همین شکل به سازمان تأمین اجتماعی اخطار داده دادیم.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: بر اساس اطلاعی که داریم مشکل جدی پیش نیامده است. دسترسی به داده‌های مردم اتفاق نیفتاده و هکرها نتوانسته‌اند به بانک‌های داده دسترسی پیدا کنند.

وی درباره نحوه کار دژفا گفت: زمانی که به واسطه پایش طرح دژفا، آسیبی شناسایی می‌شود یا تغییراتی در حوزه تنظیمات سایت‌ها رخ می‌دهد، اخطارهای لازم را به آن‌ها می‌دهیم.

او با اشاره به ماجرای هک شدن سایت تپسی در هفته‌های قبل گفت: با استفاده از طرح دژفا، قبل از اینکه دسترسی به اطلاعات برخی از صورت حساب‌های تپسی رخ دهد، با همین روش پایش از طریق ایمیل به آن‌ها هشدار داده بودیم، اما مدیر امنیت ایمیل خود را چک نکرده بود و متأسفانه آن نفوذ اتفاق افتاد.

ناظمی در خصوص برنامه‌های آتی سازمان فناوری اطلاعات در این خصوص گفت: پس از تجربیات اخیری که در خصوص هک کسب‌وکارهای اینترنتی و مواردی شبیه سایت تأمین اجتماعی به دست آوردیم، سعی داریم پیشنهاداتی در مورد بهبود نظام مقابله با رخدادهای این چنینی را به شورای عالی فضای مجازی ارائه کنیم تا در موقعیت‌های مشابه رفتارهای بهتری از خودمان نشان بدهیم.

او در پایان درباره اینکه آیا قرار است سازمان فناوری اطلاعات از هکرهای کلاه سفید استفاده کند و بودجه‌ای برای تشویق آن‌ها در حوزه شناسایی آسیب سایت‌ها اختصاص دهد نیز گفت: اکنون در سایت «کلاه سفید» با همین محوریت توسعه داده شده است. بودجه‌ای برای استفاده از توانمندی هکرهای کلاه سفید در نظر گرفته شده و جوایز نیز روی سایت قرار دارند.

البته با توجه به محدودیت‌های منابع دولتی، این جوایز مبلغ زیادی را شامل نمی‌شوند اما در نظر داریم سازمان‌ها را نیز به استفاده «باگ بانتی» تشویق کنیم. تا آن‌ها به صورت داوطلبانه بیایند و آسیب‌پذیری‌هایشان را از طریق مشارکتی که هکرهای کلاه سفید انجام می‌دهند، بهبود ببخشند.

با اینکه سازمان فناوری طبق همان دسته‌بندی، مسئولیتی در قبال برخی سازمان‌ها ندارد، اما به گفته ناظمی هم به دلیل وظیفه ملی و هم به این دلیل مهم که آن‌ها سامانه توانمندتری برای شناسایی آسیب‌های این‌چنین دارند، همواره آماده کمک‌رسانی به سازمان‌ها خواهند بود.

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا نیز طی اظهارنظری در این زمینه گفت: در پی دریافت گزارشی مبنی بر دیفیس و ایجاد تغییر ظاهری در صفحه پورتال خبری سایت رسمی سازمان تأمین اجتماعی، بررسی موضوع در دستور کار کارشناسان واکنش سریع این پلیس قرار گرفت.

سرهنگ پاشایی از رفع مشکل سایت رسمی سازمان تأمین اجتماعی خبر داد و گفت: بررسی فنی و تخصصی وقوع این حادثه در پلیس فتا ناجا در حال انجام است و متعاقباً گزارشات تکمیلی به شهروندان اعلام خواهد شد.

 

 

 

 

چرا نمی توان با آمریکا مذاکره کرد؟

تهران- ایرنا- تلاش ترامپ برای نشستن با مقامات ایران پشت میز مذاکره در حالی همچنان ادامه دارد که برخی از اعضای کاخ سفید شروط دوازده گانه پمپئو را زمزمه می کنند؛ مطالبات گزافی که ایران را بیش از پیش به دولت کنونی امریکا بدبین می کند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، مدتی است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در فرصت های مختلف و از تریبون های گوناگون، موضوع مذاکره با تهران را مطرح می کند و از نشان دادن اشتیاق خود برای نشستن با مقامات ایران پشت میز مذاکره ابایی ندارد.

در این ارتباط مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی نیز بارها اعلام موضع کرده اند که اظهارات حجت الاسلام «حسن روحانی» رئیس جمهوری روز چهارشنبه هشتم خرداد از آن جمله بود.

رئیس جمهوری کشورمان در آستانه روز قدس، تاکید کرد: معیار برای ما کلام نیست، بلکه عمل آنها است؛ هر زمان آنها دست از ظلم نسبت به ملت ایران برداشته و تحریم های ظالمانه را کنار گذاشته و در برابر تعهدات خود پایبند بوده و به میز مذاکره ای که خودشان ترک کردند و برهم زدند، بازگشتند، راه به روی آنها بسته نیست.

از سخنان روحانی آشکارا می توان به این نتیجه رسید که شرط مذاکره با آمریکا بازگشت این کشور به برجام و گفت وگو در قالب ایران و ۱+۵ است؛ توافقی که ترامپ بی اعتنا به نگرانی های بین المللی، اردیبهشت ماه پارسال از آن خارج شد و متعاقب این تصمیم، تحریم های ثانویه را در دو مرحله علیه ایران به اجرا درآورد.

از این رو نه تنها رئیس جمهوری ایران بلکه دیگر مقامات کشورمان اقداماتی چون لغو تحریم ها، بازگشت به برجام، انجام تعهدات آمریکا در چارچوب توافق هسته ای و مسائلی از این دست را پیش نیاز هر نوع گفت وگویی با کاخ سفید ارزیابی می کنند.

ترامپ اما همزمان با ابراز اشتیاق به مذاکره، اهرم فشار و تهدید را نیز در دست دیگر خود دارد. او هفته گذشته در ژاپن وقتی از ایران صحبت می کرد، لحن خود را بیش از پیش ملایم ساخت و گفت ««ما به دنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم ما به دنبال این هستیم که ایران سلاح هسته ای نداشته باشد.» او همچنین افزود: من معتقدم که ایران مایل به مذاکره است و اگر آنها مایل به مذاکره باشند ما هم خواهان آن هستیم.

اما در طرف دیگر، ابزارهای تهدید آمریکا قرار دارند که حضور ناو «یو اس اس آبراهام لینکلن» در آب های خلیج فارس، استقرار سیستم پاتریوت و جنگنده های بی ۵۲ در منطقه از جمله آنها است. ضمن اینکه به تازگی مقامات آمریکایی از اعزام ۱۵۰۰ نیروی نظامی به خاورمیانه خبر داده اند.

بهره گیری ترامپ از ابزارهای متنوع فشار برای کشاندن تهران پشت میز مذاکره، سیاستی است که شاید در قبال برخی بازیگران منطقه ای و بین المللی موثر واقع شود اما به باور ناظران در ارتباط با ایران نتیجه نداده و نخواهد داد.بی تردید تداوم چنین سیاست دوگانه ای، بیش از پیش بذر بی اعتمادی را در ذهن مردم و مقامات کشورمان نسبت به سیاست های آمریکایی خواهد کاشت.

در مواضعی که اخیراً رهبر معظم انقلاب و مقامات وزارت امور خارجه در برابر موضوع مذاکره با ترامپ اتخاذ کرده اند، بدبینی و بی اعتمادی به سیاست های آمریکای دوره ترامپ موج می زند.

رهبر معظم انقلاب اواخر اردیبهشت ماه در جمع سران قوا، مسئولان و کارگزاران نظام، مذاکره با آمریکا را سم دانست و تاکید کرد: گزینه قطعی ملت ایران در مواجهه با دشمن، مقاومت در همه زمینه هاست، چرا که مذاکره با دولت کنونی امریکا سمّ مضاعف است، البته جنگی نخواهد شد بلکه برخورد، برخورد اراده هاست.

این سخنان مقام معظم رهبری در آستانه روز قدس نیز بار دیگر البته با ادبیاتی متفاوت تکرار شد. وی روز چهارشنبه هشتم خردادماه در دیداری سه ساعته با هزاران نفر از استادان و اعضای هیات های علمی دانشگاه ها با تاکید بر اینکه «مذاکره تاکتیک آمریکا برای تکمیل راهبرد فشار به ایران است»، تاکید کرد: آمریکایی ها معمولاً برای رسیدن به اهداف خود یک راهبرد دارند و یک تاکتیک. راهبرد آنها «فشار» با هدف خسته کردن طرف مقابل است و سپس از «مذاکره» به عنوان مکمل فشار استفاده می‌کنند تا به خواسته خود برسند.

مقامات وزارت امور خارجه نیز همواره هر نوع مذاکره با آمریکایی که برجام را ترک کرده و با فشارهای حداکثری خود در پی توافقی مجزا از برجام است، مخالفت کرده اند. در همین ارتباط «سید عباس عراقچی» سه شنبه هفته گذشته در قطر، بخشی از صحبت های خود را در گفت وگو با مقامات این کشور به مذاکره با آمریکا اختصاص داد و هر گونه مذاکره ای را منتفی دانست.

همان طور که اشاره شد، مقامات جمهوری اسلامی ایران یکی از شروط مذاکره با آمریکا را تعهدپزیری و بازگشت ترامپ به برجام می دانند در حالی که گویا کاخ سفید علیرغم تکاپو برای انجام مذاکره با تهران، ۱۲ شرط «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه سرلوحه مذاکرات احتمالی قرار داده است؛ واقعیتی که با تازگی «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از آن پرده برداشته و اظهار امیدواری کرده که «ایران با در نظر گرفتن این شروط پشت میز مذاکره حاضر شده و همانند یک کشور نرمال رفتار کند.»

پمپئو پارسال برای مذاکره با تهران شروطی کذائی را مطرح کرد که گویی بیشتر برای مذاکره نکردن طرح شده بود تا مذاکره کردن!

توقف غنی سازی اورانیوم، تعطیلی رآکتور آب سنگین اراک، اجازه دسترسی کامل و بدون قید و شرط به آژانس برای بازرسی تمامی سایت ها در سراسر ایران، پایان دادن به برنامه موشک های بالستیک، آزادی تمامی شهروندان آمریکایی و متحدان آن، دست برداشتن ایران از حمایت حزب الله، حماس و جهاد اسلامی، خارج شدن ایران از خاک سوریه تنها چند مورد از آن شروط بود.

با نگاهی هر چند کوتاه به مطالبات گزاف پمپئو، می توان به این پرسش که «چرا نمی توان با آمریکای ترامپ مذاکره کرد؟»، پاسخ داد.

 

 

ملخ زنده کیلویی هشت هزار تومان از روستاییان خریداری می شود

بندرعباس – ایرنا – فرماندار بندرعباس گفت: به منظور تبدیل این تهدید به فرصت و برای ارتقاء معیشت روستاییان طبق دستور استاندار هرمزگان و هماهنگی انجام شده با جهاد کشاورزی استان، هر روستایی می تواند به ازای جمع آوری و تحویل هر کیلوگرم ملخ زنده به دهیار روستای خود مبلغ ۸۰ هزار ریال دریافت کند.

به گزارش ایرنا، عزیز الله کناری شنبه شب در نشست مدیریت بحران بندرعباس که با دستور کار مبارزه با ملخ صحرایی تشکیل شد، اظهار داشت: دهیاران نیز در پایان هر روز و پس از جمع آوری و تحویل ملخ‌های روستاییان به بخشداران به ازای هر کیلو ۹۰ هزار ریال دریافت کنند.
وی ادامه داد: بخشداران مسؤول مبارزه با ملخ در بخش مربوطه هستند و دهیاران باید در خصوص خرید تضمینی ملخ صحرایی اطلاع رسانی گسترده انجام دهند.
کناری ادامه داد: دهیاران از طریق نیروهای مردمی نسبت به رصد محیط و اطلاع آنی به بخشداران اقدام کرده و جهاد کشاورزی بندرعباس با نظر بخشداران دهیاران را آموزش دهد.
وی ابراز داشت: همچنین شوراهای بخش به عنوان نیروهای تشویق کننده مردم در زمینه مبارزه با ملخ در خط مقدم قرار گیرند.

 

 

 

 

 

«کفچلزی» بهانه ای برای تبرک جویی

بیرجند- ایرنا- ۲ کیلو آرد، مقداری نخود و کمی خرما حاصل یک ساعت گشت و گذار است که شب ۲۷ رمضان در کوچه پس کوچه های روستا با کفچلزی (ملاقه زنی) دنبال تبرک جویی است.

به گزارش ایرنا، از یک هفته پیش فرزند شهربانو در تب می سوزد و کار او شب و روز گریه است. از بین چهار فرزند همین یک پسر برایش مانده و بقیه هر کدام به دلایلی فوت کرده‌اند.

همانطور که با آب سرد پاهای پسرش را ماساژ می‌دهد صدای مهربان مادربزرگ را می‌شنود که به او می‌گوید: امشب ۲۷ رمضان است برو از خانه‌های همسایه‌ها مقداری آرد و حبوبات جمع کن، فردا آش نذری بپز و برای تبرکی به فرزندت هم بده انشاالله شفا می‌گیرد.

شهربانو می‌پذیرد قلبیر (نوعی سبد) بزرگ را از روی دیوار برداشته پارچه‌ای کف آن پهن می‌کند، ملاقه بزرگ، کفگیر، شانه، آینه، سرمه دان و قرآن کوچکی را درونش می‌گذارد چادر سفیدی که کمتر با آن بیرون رفته را سر انداخته و چهره اش را می‌پوشاند و راهی کوچه‌ها می‌شود.

به درب اولین خانه که می‌رسد چادر را به طور کامل روی چهره اش می‌پوشاند تا شناخته نشود و با کفگیر چند نوبت به در حیاط می‌زند. مدتی نمی‌گذرد زن صاحبخانه که انگار این صدای کوبیدن برایش آشنا است با مقداری آرد بیرون آمده و آرد ها را درون ملاقه بزرگ روی قلبیر می‌ریزد.

سرمه دان روی قلبیر را برداشته، برای تبرکی به چشمانش می‌کشد و برای این زن ناشناس طلب حاجت می‌کند.

خانه‌های بعدی و بعد تر هم همینطور پشت سر هم هر کدام مقداری از ملزومات آش شهربانو را هدیه می‌دهند. و روز بعد آش بیست و هفتمی پخته و برای تبرکی بین اهالی روستا باز هم به صورت ناشناس توزیع می‌شود. هیچکس اطلاعی ندارد این زن ناشناس همان مادری است که یک هفته در تب فرزندش سوخته است.

اینها خاطره‌ای است که بانویی از روستای بزقنج شهرستان بیرجند در سالهای بسیار دور به چشمان خود دیده و اکنون مرور می‌کند.

زهرا دهقانی که اکنون ۶۰ سال سن دارد آیین شب ۲۷ رمضان را یکی از رسم‌های مورد احترام مردم این روستا معرفی کرد و به خبرنگار ایرنا گفت: زمان قدیم مردم اعتقاد زیادی به این شب داشتند و معمولاً کسانی که فرزندشان بیمار بود یا برایشان فرزندی نمی‌ماند با اجرای این آیین از خدا طلب شفا می‌کردند.

وی ادامه داد: البته دختران دم بخت هم این آیین را اجرا می‌کردند و اعتقاد داشتند که تا رمضان سال آینده به خانه بخت خواهند رفت.

دهقانی با بیان اینکه در حال حاضر آیین ملاقه زنی رنگ و بوی گذشته را ندارد اظهار داشت: از حدود ۲۰ سال پیش دیگر به خاطر ندارم که کسی شب ۲۷ رمضان به درخانه ها رفته و به دنبال تبرک جویی از خیرات مردم باشد.

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی هم کفچلزی را از جمله آیین سنتی خراسان جنوبی معرفی کرد که توسط زنان و دختران در شب ۲۷ ماه مبارک رمضان انجام می‌شود.

سید احمد برآبادی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این آیین به شماره ۸۱۶ چهارم بهمن ماه ۹۱ به ثبت آثار ملی ناملموس (معنوی) رسیده است.

وی تبریک جویی را ماهیت اصلی این آیین عنوان کرد و گفت: وقتی شخص صاحبخانه در را به روی فرد کفچلزی باز می‌کند، سبد آنها را گرفته، ابتدا برای تیمم شانه را بر می‌دارد و به موهای خود می‌کشد، بعد سرمه دان را بدست گرفته و چشمهایش را با سرمه سیاه، آنگاه آینه را برداشته و چهره خود را در آینه نگاه می‌کند، سپس مبلغی پول داخل سبد می‌گذارد و به صاحبش می‌دهد.

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی یادآور شد: در برخی نقاط استان هم افراد به زن کفچلز پول هدیه می‌دهند و او با مبلغ جمع آوری شده، پارچه‌ای گرفته و ظهر روز بیست و هفتم رمضن در محل مسجد و یا منزل مسکونی خودش در فاصله زمانی بین نماز ظهر و عصر پارچه را برش می‌دهد و همان روز می دوزد و می پوشد و بر این باورند که تمام سال را به شادی خواهند گذراند و از بلایا و مشکلات مصون می‌مانند.

وی یادآور شد: در فرهنگ واژگان استان خراسان جنوبی، واژه‌ای با عنوان کَفچِلِز، کَفچِلیز یا در اصطلاح محلی کُوچِلِز وجود دارد که به معنای کفگیر یا کفچه است.

 

 

 

 

نسل های ایرانی: شکاف یا همدلی؟

تهران- ایرنا- بحث درباره اختلافات میان نسل های مختلف بسیار زیاد است و برخی کارشناسان سخن از «شکاف نسلی» به میان می آورند؛ اما اغلب جامعه شناسان معتقدند که هرچند تفاوت میان نسل های مختلف چشمگیر و مهم است؛ اما این تفاوت ها آنقدر زیاد نیستند که بتوان از شکاف نسلی سخن گفت.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا؛ سال ها است که در ایران بحث بر سر شکاف نسل ها، در محافل علمی و فرهنگی مطرح می شود. بطور کلی صاحب نظران سه موضوع متفاوت نسبت به این مسئله دارند. گروهی معتقدند که ما در ایران با شکاف میان نسل ها مواجه هستیم و امکان هرگونه تفاهم و گفت وگو میان نسل ها، تقریباً منتفی است. گروه دیگری اما معتقدند که چیزی به نام شکاف نسلی وجود ندارد و والدین و فرزندان، بطور کلی مشابه هم می اندیشند و منابع هویتی یکسانی دارند. گروه سوم نیز رویکردی میانه را اتخاذ می کنند و معتقدند هرچند تفاوت هایی جدی میان نسل های مختلف وجود دارد؛ اما این تفاوت ها آنقدر جدی و عمیق نیستند که بتوان از شکاف میان نسل ها سخن گفت.

** منظور از نسل چیست؟

بطور کلی و در تعریفی ساده «نسل» به معنای افرادی است که در یک بازه زمانی مشخص زاده شده اند و در طول زندگی خود، تجارب یکسانی از روندهای تاریخی داشته اند. «کریستوفر بالس» نظریه پرداز فرهنگی برجسته، اشاره می کند که برخی جامعه شناسان معتقدند: «یک نسل عبارت است از فاصله میان والدین و فرزندانشان». بدین ترتیب می توان فاصله تقریبی ۲۰ تا ۲۵ سال را برای تفکیک میان نسل های مختلف، مشخص کرد.

بالس در ادامه یادآوری می کند که در مقابل گروهی از جامعه شناسان نسل را در بازه های زمانی ۱۰ ساله در نظر می آورند. در ادبیات جامعه شناختی غربی، افراد عضو یک نسل، دوران جوانی خود را در یک دهه خاص تجربه کرده اند. بطور مثال نسل دهه ۱۹۷۰ میلادی، شامل افرادی می شود که دوران جوانی خود یعنی ۱۸ تا ۳۰ سال خود را به صورت تقریبی در دهه ۱۹۷۰ میلادی گذرانده اند.

در عرف زندگی روزمره ایرانی؛ اما نسل به معنای متولدین در یک دهه است. بطور مثال در ایران تمامی افرادی که متولد سال ها ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۹ باشند را «نسل دهه ۶۰» و متولدین ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۹ را «نسل دهه ۷۰» می نامند. واضح است که چنین تفکیک هایی دقیق نیست و ممکن است افرادی که در دهه ۱۳۶۰ متولد شده اند، بیشتر با متولدین دهه ۱۳۷۰ پیوند داشته باشند و روحیات آنان مشابه باشد.

جامعه شناسانی چون بالس معتقدند که دلیل تفکیک نسل ها آن است که اعضای هر نسل، تجربیاتی مشترک از وقایع تاریخی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دارند که برای نسل های بعد ممکن است حتی قابل تصور نباشد و انتقال این تجربیات بسیار دشوار است. از همین نقطه است که بحث بر سر «شکاف» یا «تفاهم» میان نسل ها جدی می شود.

«ورن بنگستون» از پیشگامان این بحث معتقد است که سه دیدگاه کلی در این ارتباط وجود دارد: ۱- دیدگاهی که از وجود «شکاف بزرگ» حمایت می‏ کند، ۲- دیدگاهی که در نقطه مقابل، شکاف بزرگ را توهم دانسته و آن را ناشی از فریب افکار عمومی از سوی رسانه‏‬ های عمومی می ‏داند و ۳- دیدگاه سوم، دیدگاهی است بین دو دیدگاه پیشین و اعتقاد به وجود «گسست و تفاوت انتخابی» میان نسل‏ها دارد.
** مدافعان شکاف نسلی چه می گویند؟

جامعه شناسان هوادار شکاف نسلی، با اشاره به تفاوت های تاریخی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و با تاکید بر نقش فناوری معتقدند تفاوت نگرشی در میان نسل های مختلف بسیار جدی است. هواداران این رویکرد معتقدند که تفاوت تجربه زیسته میان نسل های مختلف آنقدر زیاد است که امکان تفاهم میان دو نسل، هرچه فاصله بیشتری از یکدیگر داشته باشند، کمتر است.

تکیه اصلی هواداران نظریه شکاف نسلی بر روی «فناوری» است. آنان معتقدند تغییرات فناوری آنچنان چشمگیر و تاثیرگذار بوده است که می توان از قطع ارتباط میان نسل ها و عدم امکان مفاهمه سخن گفت. بطور مثال یک متولد ۱۳۳۰ که آشنایی بسیار محدودی با گوشی تلفن همراه هوشمند، رایانه، اینترنت، فضای مجازی و مانند آن دارد، به سختی می تواند درک متقابلی از یک متولد دهه ۱۳۸۰ داشته باشد که در اوج دوران پیشرفت فناوری به دنیا آمده و امروز ابزارهای فناورانه، بخشی از هویت او است.

این گروه از جامعه شناسان بر این نظرند در حالی که نسل ۱۳۳۰ دوران جوانی خود را با سینمای «فیلمفارسی» گذرانده است؛ انقلاب و جنگ را به چشم دیده و بسیاری از آنان هنوز به کشور «روسیه»، «شوروی» خطاب می کنند؛ چگونه می توانند با نوجوانی که هیچ درکی از این تجربیات نداشته است، گفت وگو نمایند؟ بطور مثال «مهری بهار» استاد ارتباطات دانشگاه تهران، در پژوهشی در ارتباط با دینداری نشان می دهد که: «به طور کلی میان نسل های ۵۰ و ۷۰ از نظر جنبه های مختلف نگرش نسبت به مناسک دینی- شناختی، احساسی و عملی- شکاف رخ داده است».

** مخالفان شکاف نسلی چه نظری دارند؟

جامعه شناسان مخالف نظریه شکاف نسلی، معتقدند که تفاوت میان نسل ها به هیچ وجه جدی نیستند. بطور معمول این گروه از جامعه شناسان بر داده های آماری تکیه می کنند که نشان می دهد اعضای دو نسل متفاوت، تفاوت چندانی در میزان پایبندی به باورهای عمده ندارند. آنان با تکیه بر نتایج برخی پیمایش ها، معتقدند اعضای نسل ۱۳۳۰ همانقدر به عدالت باور دارند که متولدین نسل ۱۳۸۰. آنان نشان می دهند که این وضعیت در مورد مفاهیم عمده همچون باورهای دینی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی نیز برقرار است و تنها تفاوت میان دو نسل در سبک مد، مصرف محصولات فرهنگی و برخی تکیه کلام ها است.

این گروه از نظریه پردازان معتقدند تفاوت های صوری میان دو نسل به هیچ وجه به معنای شکاف نیست و با توجه به آموزش های هماهنگ و نظام مند و مطالعه تاریخ و کسب دانش در مورد گذشته، بطور حتم متولدین دهه ۱۳۸۰، همانقدر جنگ را درک می کنند که متولدین دهه ۱۳۶۰. هرچند ممکن است تجربه گروه اول، تجربه غیرمستقیم باشد و تجربه گروه دو تجربه مستقیم.

مخالفان نظریه شکاف نسلی همچنین یادآوری می کنند که اگر نسل ۱۳۸۰ تجربیات بسیار متفاوتی از فناوری دارند، این وضعیت برای اعضای نسل ۱۳۳۰ نیز همینطور بوده است و آنها نیز به همین اندازه تحولات شگفت انگیزی را نسبت به نسل خود طی کرده است. بطور مثال اگر امروز یک متولد دهه ۱۳۸۰ با اینترنت، فضای مجازی، رایانه، تلفن همراه هوشمند و مانند آن آشنا است و این برای نسل های پیش از آن، باور ناپذیر است؛ متولدین دهه ۱۳۳۰ نیز با «تلویزیون ملی»، «سینما»، «صفحه گرامافون»، «رادیو» و مانند آن به صورتی آشنا شده اند که برای متولدین ۵۰ سال پیش از آنان، باور ناپذیر به نظر می رسیده است.

بطور مثال «باقر ساروخانی» جامعه شناس برجسته در مقاله ای با عنوان «شکاف نسلی در خانواده ایرانی؛ دیدگاه ها و بینش ها» به این نتیجه می رسد که «در زمینه رویارویی ارزش های نسلی با خانواده و روابط میان نسلی و درون نسلی در درون آن، تفاوت های قابل ملاحظه ای در عرصه ارزش های خانوادگی میان نسل ها وجود ندارد و کمابیش نوعی وفاق جمعی در رابطه با این ارزش ها، میان نسل جوان و بزرگسال جامعه دیده می شود».

** رویکرد «گسست نسلی» چیست؟

گروه سومی از جامعه شناسان نیز هستند که معتقدند هرچند تفاوت هایی میان نسل ها وجود دارد و این تفاوتها با اهمیت هستند؛ اما نمی توان از شکاف سخن گفت. در این رویکرد تفاوت میان نسل ها به چشم می خورد و طبیعی نیز هست. این تفاوت نه ناشی از تغییرات اجتماعی، که ناشی از تفاوت نگرش هایی است که همواره میان جوانان و بزرگسالان وجود دارد. بطور مثال جوانان همواره آرمان خواه تر از بزرگسالان هستند، بیشتر دست به خطر می زنند، فعال تر و جسورترند و بطور کلی در تلاشند تا نشان دهند هویت آنان با هویت نسل پیش از آنها متفاوت است.

کریستوفر بالس معتقد است که زمانی که افراد به جوانی می رسند، در پی آن هستند که هویتی متمایز از هویت والدین خود پیدا کرده و بدین ترتیب به استقلال هویتی دست یابند. «هویت نسلی» از دیدگاه بالس زمانی ایجاد می شود که اعضای هر نسل علیه نسل قبل و نمادهای آن بشورند و تلاش کنند تا نشان دهند که اعضای نسلی متمایز هستند. از همین رو است که اغلب نوجوانان و جوانان بر این «شکاف» تاکید دارند و معتقدند که جهان را به صورتی دیگر می بینند؛ به نظر بالس این «شکاف» ظاهری است و تفاوت ها هرچند به صورت ظاهری بسیارند؛ اما عمیق نخواهند بود.

در داخل ایران نیز اغلب جامعه شناسان، همین رویکرد را دارند. بطور مثال «محمدرضا طالبان» استاد حوزه جامعه شناسی انقلاب، در پژوهشی در ارتباط با «ارزش های سیاسی انقلاب اسلامی» و میزان پایبندی نسل ها به آن، نشان می دهد که: «علی رغم تفاوت های موجود در تعلق والدین و فرزندان شان نسبت به ارزش های سیاسی انقلاب اسلامی، این تفاوت ها به اندازه ای نبود که بتوان نام شکاف نسلی به آنها داد و تفاوت نسلی عنوان مناسب تری برای بازنمایی یافته های این تحقیق است».

** شکاف یا گسست؟

مجموع تحقیقات جامعه شناسان در ایران چند نکته را نشان می دهد. اول آنکه امروز و در ایران بیشتر می توان از گسست یا تفاوت نسلی سخن گفت تا شکاف. به عبارت دیگر، به رغم برخی تفاوت ها میان باورها و رفتارهای نسل های مختلف، نمی توان از شکاف سخن گفت. تفاوت در نگرش نسبت به ارزش ها و باورها هرچند میان نسل ها مختلف متفاوت است؛ اما این تفاوت به اندازه ای نیست که بشود گفت نسل ها با یکدیگر در تعارض هستند و سخن یکدیگر را نمی فهمند.

نکته دیگر آن است که بطور طبیعی هرچه میان نسل ها بیشتر شود، بطور طبیعی تفاوت ها نیز بیش از پیش خواهد بود. به عبارت دیگر تفاوت میان متولدین دهه ۱۳۸۰ و دهه ۱۳۷۰ چندان چشمگیر نیست؛ اما بطور حتم این دونسل تفاوت هایی جدی با متولدین نسل ۱۳۲۰ دارند

نکته سوم نیز این است که بخشی از این تفاوت ها، به شرایط سنی افراد باز می گردد. همواره جوانان رویکردهای تندتر، چالش برانگیزتر و متفاوت نسبت به نسل بزرگسالان خود دارند؛ اما زمانی که جوانان به دوران بزرگسالی می رسند، به اندازه نسل پیش از خود آرام و متعادل خواهند شد.

نکته چهارم نیز آن است که در درون یک نسل نیز اختلافات جدی است. اگر مبنای هویت نسلی، تجارب مشترک باشد؛ بطور حتم تجارب یک متولد دهه ۱۳۷۰ در تهران با یک متولد دهه ۱۳۷۰ در سیستان و بلوچستان، خوزستان یا خراسان، متفاوت است. عواملی همچون جنسیت، قومیت، دین یا وضعیت اقتصادی می تواند در تجارب یک نسل از زندگی، تفاوت های مهمی را ایجاد نماید که غیرقابل اغماض است.

نکته آخر نیز این است که هر نسلی به دنبال تمایز هویتی خود است. بایستی پذیرفت که هرگز نمی توان انتظار داشت نسل جوان دست به هویت یابی نزنند و تلاش نکنند تا خود را متمایز از نسل قبل نشان دهند. همانطور که تحولات فناورانه ادامه دارند و بطور حتم ابداعات جدید در فناوری، نسل متولدین دهه ۱۴۰۰ را از نسل های پیشین خود متمایز خواهد کرد. همانطور که تحولات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و فرهنگی نیز همواره ادامه دارند و می توان انتظار تجربیات جدید و متفاوت را در نسل های بعد نیز انتظار داشت.

 

 

 

 

دلایل جهش قیمت‌ها در بازار مسکن

تهران- ایرناپلاس- در بازار مسکن چه خبر است؟ قیمت مسکن و اجاره‌بها پیش از فصل نقل و انتقالات، افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است. برخی عامل جهش در بازار مسکن را قیمت‌گذاری‌های صوری دانسته و برخی دیگر شرایط اقتصاد کلان را مقصر می‌دانند.

گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن تهران نشان از افزایش قیمت خرید و فروش و همچنین اجاره‌بها دارد. متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی در مناطق شهری تهران در فروردین سال جاری، ۱۱ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بوده است که نسبت به سال گذشته حدود ۱۰۴ درصد افزایش داشته است.

بیشترین قیمت معامله شده در منطقه یک و به‌طور متوسط، متری ۲۴ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان و کم‌ترین قیمت معامله، متری چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در منطقه ۱۸ بوده است. افزایش قیمت بر اجاره‌بها بی‌تأثیر نبوده و رشد حدود ۲۲ درصدی در شهر تهران و حدود ۱۹ درصدی در مناطق شهری کشور را به دنبال داشته است.

قیمت‌گذاری صوری و رفتار سوداگرانه در این بازار و نیز تأثیر متغیرهای کلان مانند افزایش نرخ تورم و کاهش ارزش پول ملی، دلایلی هستند که بازار مسکن را با اختلال مواجه کرده‌اند. ایرناپلاس در گفت‌وگو با کارشناسان حوزه مسکن، راهکارهای مدیریت بازار را جویا شده است.

قیمت‌گذاری صوری، از پشت شیشه املاکی‌ها تا گوشی‌های هوشمند

مصطفی قلی‌خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک در رابطه با قیمت‌گذاری‌های صوری و نقش آن در اختلالات به وجود آمده در بازار مسکن به خبرنگار ایرناپلاس گفت: پیش از این، بین برخی مشاوران املاک قیمت واحدهای مسکونی و ویژگی‌های آن را به‌صورت برگه‌هایی در معرض دید قرار می‌دادند و همین باعث می‌شد مالکان آن محدوده که از قیمت‌‎‌های پیشنهادی باخبر شده‌اند، به دنبال قیمت‌های بالاتری برای واحد خود باشند که البته، اتحادیه مشاوران املاک با همکاری اداره اماکن، از این اقدام جلوگیری کرد.

وی ادامه داد: اعتقاد ما این است که ارتباط مشاور املاک نباید با یک کاغذ یا یادداشت با مشتری کم شود، چون وظیفه مشاور املاک ارتباط با مشتری، ارائه مشاوره و راهنمایی کردن اوست. امروزه درج قیمت در اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها همان کارکرد برگه‌های سنتی را دارد و بدون هیچ فعل و انفعالی، قیمت‌های بازار را افزایش می‌دهد که البته با همکاری دادستانی برای ممنوع کردن درج قیمت در این فضا، هیاهو و هیجان بازار تا حدودی فروکش کرد.

اپلیکیشن‌ها قانونمند شوند

وی راه‌حل عبور از این شرایط را قاعده‌مند کردن اپلیکیشن‌ها در یک چارچوب قانونمند دانست و گفت: ما تعامل خوبی با اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی داریم و قرار بر این شد که همکاری‌هایی نیز صورت بگیرد. مسئله مهم این است که از عنوان دانش‌بنیان با وجود کارکردهای مفید آن، سوءاستفاده نشود. مشاوران املاک بر اساس قانون نظام صنفی، درجه‌بندی می‌شوند و قانون مشخصی برای فعالیت مشاوران املاک وجود دارد و اگر مجموعه‌ای بخواهد تحت عنوان دانش‌بنیان یا عناوینی مانند دپارتمان مسکن و مانند این تخلف کند، با آن برخورد می‌کنیم.

امیدواری به ثبات در بازار مسکن

ارزیابی رئیس اتحادیه مشاوران املاک از آینده بازار مسکن، امیدوارکننده است. وی با اشاره به تأثیر مثبت دغدغه مسئولان نسبت به بخش مسکن گفت: این موضوع تأثیر مثبتی بر بازار دارد. تکمیل پروژه‌های مسکن مهر و نیز طرح مسکن امید و نوسازی بافت فرسوده، تحرکات خوبی را در بازار ایجاد کرده‌اند و امیدوارم که در چند ماه آینده، بازار به ثبات برسد.

قلی‌خسروی با اشاره به تجربه چهار بار جهش قیمت مسکن در سال‌های ۱۳۶۸، ۱۳۸۶، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۷ گفت: در سال ۱۳۹۱ به دنبال افزایش سه برابری نرخ ارز، قیمت مسکن نیز سه برابر افزایش یافت که البته، با وجود عدم ارتباط معنادار این دو مقوله، بازار مسکن به دلیل جو روانی ایجاد شده، تحت تأثیر قرار گرفت. اما در سال ۱۳۹۲ افزایش قیمت رخ نداد، زیرا قدرت خرید پایین آمده بود.

وی ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد در نتیجه افزایش قیمت در سال گذشته، حجم معاملات ۳۱ درصد کاهش یافته است و اگر قیمت بیش از این بالا برود، شاهد کسادی در بازار مسکن خواهیم بود. البته من شرایط فعلی را رکود نمی‌دانم، زیرا کانال معاملات مسکن، بسته نشده، هر چند معاملات به‌سختی انجام می‌شوند.

راه‌حل‌های پادگانی شکست می‌خورند

قلی‌خسروی در نقد راهکارهای دستوری گفت: ما تجربه ناموفقی از راهکارهای پادگانی را در دولت قبل نیز مشاهده کردیم. در آن دوره نیز تعزیرات وارد عمل شد و مقرر شد رشد اجاره‌بها هفت درصد و برای سال بعد ۹ درصد باشد، اما نتیجه آن افزایش قیمت و نیز رفتارهای غیرقانونی بود. بهترین راه‌حل و نیز، مهم‌ترین درخواست ما در حال حاضر این است که مجلس شورای اسلامی به مصوبه هیئت وزیران در زمینه ثبت معاملات املاک و مستغلات، ساز و کار قانونی دهد. در این صورت ما می‌توانیم از تجربه کشورهای پیشرفته در زمینه هدایت بازار مسکن استفاده کنیم و آخرین قیمت معامله شده یک ملک به‌صورت شفاف در دسترس تمام بازیگران این بازار، از جمله مالک، خریدار، مؤجر و مستأجر قرار خواهد گرفت.

استقبال از ایجاد شفافیت در معاملات

پیشنهاد مطرح شده توسط رئیس اتحادیه مشاوران املاک برای انتشار و در دسترس بودن اطلاعات قراردادهای املاک را با سید کمال‌الدین شهریاری، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در میان گذاشتیم. وی با استقبال از این ایده گفت: با شفاف‌سازی قیمت‌ها و در دسترس بودن آخرین قیمت‌های معامله شده موافق هستم، طراحی چنین سازوکاری کمک می‌کند مردم در هنگام مراجعه به بازار، قرینه‌هایی در ذهن داشته باشند و معاملات با آگاهی بیشتری انجام شود. به نظر می‌رسد می‌توان این موضوع را بدون مداخله مجلس و با تعامل بین وزارت راه و شهرسازی، اتحادیه مشاوران املاک و سازمان ثبت اسناد کشور در پیش گرفت.

علت افزایش قیمت‌ها خارج از بازار مسکن است

شهریاری درباره علل افزایش اجاره‌بها گفت: علت این افزایش قیمت‌ها در خارج از بازار مسکن است. وقتی پدیده‌ای مانند تورم و ارزش کاهش پول ملی در اقتصاد رخ می‎‌دهد و شاخص‌های کلان اقتصاد تغییر می‌کنند، همه بازارها از جمله بازار مسکن تحت تأثیر قرار می‌گیرد. پس مسئله اصلی را باید در اقتصاد کلان کشور دنبال کرد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس درباره راهکار کنترل اجاره‌بها و قیمت مسکن گفت: قیمت‌گذاری دستوری، بر خلاف اصول اقتصادی است. عرضه و تقاضاست که قیمت‌ها را تعیین می‌کند و در شرایط کنونی، راه‌حل کنترل قیمت در بازار مسکن، افزایش تولید و عرضه است.

مدیریت بازار مسکن با حمایت از ساخت‌‎وساز

شهریاری راه‌حل‌های کاربردی کنترل بازار مسکن را در افزایش عرضه دانست و گفت: سیاست‌های حمایتی مانند اعطای یارانه به تولیدکنندگان واحدهای مسکونی برای اقشار کم درآمد یکی از راهکارهای افزایش تولید و عرضه است که به کنترل قیمت‌ها می‌انجامد و لازم است از تولیدکنندگان مسکن برای اقشار هدف، حمایت کرد.

ابزارهای مالیاتی برای عرضه واحدهای خالی

وی اصلاح قوانین برای وارد کردن خانه‌های خالی به جریان معاملات مسکن را از دیگر راهکارها دانست و با تأکید بر اینکه در این زمینه، به قوانین دقیق نیاز داریم، گفت: به سازوکار و قوانین دقیقی نیاز داریم تا با ابزارهایی مانند مالیات و از طریق ایجاد هزینه برای مالکان واحدهای خالی، انگیزه عرضه این واحدها در بازار افزایش یابد. قوانین فعلی در این زمینه، نارسا و ناکارآمد هستند و علاوه بر این، باید تعریف دقیقی از واحد خالی ارائه شود، چرا که در غیر این صورت، قانون به بیراهه خواهد رفت.

گزارش از مریم‌السادات علم‌الهدی

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور