پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

چند خبر از خراسان جنوبی

تفاهم‌نامه‌های ۱۰۰ میلیون تومانی برای ایجاد اشتغال در خراسان جنوبی امضا شد‌

مدیر عامل صندوق کارآفرینی امید در خراسان جنوبی گفت: سه تفاهم نامه برای رونق تولید و تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی برای ایجاد اشتغال در خراسان جنوبی منعقد شد.

تفاهم‌نامه‌های 100 میلیون تومانی برای ایجاد اشتغال در خراسان جنوبی امضا شد‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، خراسان جنوبی بر اساس آخرین آمارهای اعلامی با چالش بیکاری بیش از 27 هزار نفر مواجه است و در کنار این موضوع روند استمرار خشکسالی و تعطیلی واحدهای صنعتی سبب شده این معضل با وجود اقدامات اشتغال‌زایی، باز هم نمود داشته باشد و خانواده‌های زیادی را از اینکه فرزندان آنها تحصیل کرده و بیکار هستند، گلایه‌مند کند.

در این بین طی سال‌های اخیر رویکرد مثبتی اجرا شده تا بر اساس آن با پرداخت تسهیلات اشتغالزایی، حتی مشاغل خانگی رونق بگیرد و نمونه آن را می‌توان در افزایش تولیدات صنایع دستی اصیل منطقه یافت.

زنگنه در گفتگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: صندوق کارآفرینی امید به عنوان حامی ایجاد اشتغال ورود کرده است و به عنوان مثال طی سه ماه گذشته با پرداخت اعتباری بیش از 28 میلیارد ریال به 100 طرح، زمینه اشتغال برای 180 نفر را به طور مستقیم فراهم کرده و برای 334 میلیارد ریال تسهیلات روستایی طی این مدت 55 پرونده تشکیل شده و پرداخت 280 میلیارد ریال به مجریان طرح‌ها در دست اقدام است که طی دو ماه آینده پرداخت خواهد شد.

مدیر عامل صندوق کارآفرینی امید در خراسان جنوبی افزود: در کنار این موارد تفاهم نامه‌های جدیدی برای رونق اشتغال و تولید در استان منعقد شده یا در آستانه ابلاغ است تا چرخ ایجاد اشتغال و تولید سریع‌تر بچرخد.

وی بیان کرد: صندوق کارآفرینی امید استان یکی از این تفاهم نامه‌ها را با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای توسعه شرکت‌های دانش بنیان در زمینه ایجاد اپلیکیشن‌ها و خدمات اینترنتی منعقد کرده و بر اساس آن تسهیلات تا سقف 100 میلیون تومان با نرخ سود 4 درصد پرداخت می‌شود.

زنگنه افزود: از ابتدای امسال در خراسان جنوبی از سه شرکت دانش بنیان حمایت و تسهیلات 100 میلیون تومانی پرداخت شده است همچنین تفاهم نامه دیگری در مرحله ابلاغ به این صندوق است که با مرکز ملی فرش منعقد شده است و پرداخت تسهیلات قرض الحسنه تا سقف 100 میلیون تومان برای حمایت از تولیدات فرش استان انجام می‌شود.

مدیر عامل صندوق کارآفرینی امید در خراسان جنوبی تصریح کرد: تفاهم نامه‌ای نیز تا پایان ماه آینده ابلاغ خواهد شد و تا دو سال اعتبار دارد که برای حمایت از هنرمندان و اصحاب رسانه است و تسهیلات 100 تا 200 میلیون تومانی با نرخ سود 4 درصد پرداخت می‌شود.

 

۴۰ درصد واحدهای تولیدی خراسان جنوبی باید نوسازی شوند

بیرجند – ایرنا – رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: اکنون ۶۰ درصد واحدهای تولیدی استان فعال است و ۴۰ درصد دیگر باید خط تولید را عوض یا ساختار تولید را به سمت محصولات مشتری مدار و بازارپسند هدایت کنند.

داود شهرکی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: راهکار دیگر این است که مسئولان در حوزه بدهی‌های بانکی این گونه واحدها را مورد حمایت قرار دهند.

وی گفت: شرایط اقتصادی که سال‌های اخیر بر کشور حاکم شد به بخشی از واحدهای کوچک و کم توان آسیب زد و واحدهای بزرگ‌تر کمتر تحت تأثیر تحرکات و تحریکات بازار قرار گرفتند.

وی بیان کرد: برای رفع موانع واحدهای تولیدی بازدیدهای میدانی از کارخانه ها و صنایع استان با حضور استاندار به صورت هفته‌ای برگزار می‌شود تا از این طریق با فرایند تولید آشنا شده، مشکلات و مسائل مربوط به واحدها توسط فعالان صنعتی بیان شود و در نهایت در خصوص رفع مشکلات تصمیم‌گیری شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه بخش تولید همیشه و به صورت دوره‌ای مشکلات خاص خود را دارد تصریح کرد: امسال با تصمیمات دولت در خصوص تقسیط مالیات، تأمین اجتماعی، معوقات بانکی، عدم صدور اجرایی برای تملک واحدهای تولیدی، قطع خدمات و سایر امکانات و تسهیلاتی پیش بینی شده و فضا متعادل‌تر می‌شود.

وی اظهار داشت: با توجه به سال رونق تولید و حساسیتی که در این زمینه توسط استاندار شکل گرفته است توجه ویژه به بخش تولید در اولویت استان است.

شهرکی اضافه کرد: توجه جدی استاندار خراسان جنوبی بدون شک به سایر دستگاه‌های اجرایی نیز سرایت می‌کند و امید است با همراهی و همدلی در رفع موانع تولید استان گام برداریم.

وی یادآور شد: خراسان جنوبی از ظرفیت مرز برخوردار است و خیلی از مشکلاتی که در مرزهای دریایی و دیگر وجود دارد در مرز زمینی نیست.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی اظهار امیدواری کرد: از این ظرفیت در مسیر صادرات نهایت استفاده بشود هرچند موانع زیرساختی از جمله حمل و نقل، جاده‌ها، راه آهن و سایر کماکان در استان به تولید فشار آورده و هزینه‌ها را بالا می‌برد.

وی گفت: تصمیم استان بر این است تا متناسب با توان اعتباری کشور و بخش خصوصی بخشی از مشکلات زیرساختی حل و فصل شود که در این خصوص با بازدیدهای میدانی و همکاری دستگاه‌های خدمات‌رسان با فعالان اقتصادی می‌توان در کوتاه مدت مسیر تولید را تا حدودی هموار کرد.

شهرکی میزان صادرات واحدهای تولیدی استان را در سال گذشته ۱۶۰ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: امسال پیش بینی می‌شود ظرفیت صادرات استان افزایش یابد البته مشکلات ارزی و تبادل پول کماکان مانع اصلی است.

وی بیان کرد: امسال برای حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی، دستورالعمل اجرایی برنامه تولید و اشتغال حوزه صنعت و معدن موضوع بند «الف» تبصره ۱۸ قانون بودجه به استان ابلاغ شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ادامه داد: در قالب این دستورالعمل تسهیلاتی برای تکمیل طرح‌های ناتمام صنعتی و معدنی (با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی)، توسعه واحدهای صنعتی موجود، بازسازی و نوسازی واحدها پرداخت می‌شود.

وی عنوان کرد: در میزان تسهیلات پرداختی استان محدودیتی وجود ندارد و متناسب با نیاز واحدهای تولیدی این تسهیلات در اختیار تولیدکنندگان قرار خواهد گرفت.

شهرکی با بیان اینکه تنها بخشی از واحدهای تولیدی نیازمند تسهیلات رونق هستند یادآور شد: گاهی اوقات تسهیلات به واحد تولیدی آسیب می‌زند چراکه اگر بیش از توان درآمدی و تولیدی باشد تولیدکنندگان بدهکار بانکی خواهند شد.

وی تاکید کرد: تسهیلات تبصره ۱۸ به صورت کارشناسی شده و متناسب با هر واحد تولیدی پرداخت خواهد شد.

 

 

 

 

 

 استقبال شهروندان بیرجندی از همایش دوچرخه سواری

بیرجند- ایرنا- شهروندان بیرجندی همزمان با هفته شهرداری‌ها با استقبال از همایش دوچرخه سواری همگانی به همراه شهردار بیرجند مسیر انتهای خیابان غفاری تا ابوذر را رکاب زدند.

شهردار بیرجند روز سه شنبه در حاشیه این همایش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: همایش دوچرخه سواری همگانی با استقبال خوبی از سوی شهروندان مواجه شده است.

محمد علی جاوید افزود: هدف از برگزار این همایش اجرای برنامه حمل و نقل پاک، توسعه فرهنگ دوچرخه سواری و عدم استفاده از خودرو است.

وی ادامه داد: امیدواریم با همراهی شهروندان و دستگاههای متولی بتوانیم سه شنبه های بدون خودرو را در شهر بیرجند نهادینه کنیم.

شهردار بیرجند بر همراهی کارکنان دولت و دستگاههای اجرایی در استفاده از دوچرخه برای حمل و نقل پاک تاکید کرد و گفت: این امر در حفاظت از محیط زیست، جلوگیری از آلودگی هوا و مدیریت ترافیک نقش موثری دارد و گام مثبتی در شهر فرهنگی بیرجند محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اجرای سه شنبه‌های بدون خودرو برای سومین هفته پیاپی در شهر بیرجند اضافه کرد: در همایش دوچرخه سواری همگانی جوایزی به قید قرعه تقدیم شرکت کنندگان می‌شود.

جاوید بیان کرد: در آینده با مشخص شدن اشکالات طرح سه شنبه‌های بدون خودرو مسیرهای اختصاصی برای دوچرخه سواری در شهر بیرجند مشخص می‌شود.

وی این لازمه این امر را ایجاد زیرساخت‌هایی در شهر دانست و گفت: شهرداری تلاش دارد برای خرید دوچرخه با استفاده تسهیلات بانکی به شهروندان کمک کند و در این خصوص برنامه‌ریزی‌های انجام خواهد گرفت.

شهردار بیرجند توسعه ایستگاه‌های دوچرخه سواری در شهر بیرجند را از دیگر برنامه‌ها در راستای نهادینه شدن فرهنگ حمل و نقل پاک عنوان کرد و افزود: امید است با استفاده از تسهیلات ارزان قیمت بتوانیم از حمل و نقل پاک در شهر بیرجند به بهترین شیوه استفاده کنیم.

دوچرخه سواران بیرجندی امروز مسیر بلوار پیامبر اعظم از انتهای خیابان غفاری را شروع به رکاب زدن کردند و پس از خیابان مدرس در میدان ابوذر به پایان خط این همایش رسیدند.

۲۷ خردادماه امسال اولین سه شنبه بدون خودرو در شهر بیرجند بود که با آغاز به کار پویش حمل و نقل پاک توسط اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند و جمعی از مدیران شهرداری رقم خورد.

 

 

 

 

تا پایان دهه کرامت؛
هر هفته ۲۰۰ مددجو به اماکن زیارتی اعزام می شوند
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی خراسان جنوبی گفت: تاپایان دهه کرامت، هر هفته ۲۰۰ مددجوی تحت حمایت این نهاد به اردو‌های زیارتی اعزام می شوند.

«رضا سلم آبادی» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در بیرجند، اظهار داشت: از ابتدای امسال تا پایان دهه کرامت، 533 مددجوی تحت حمایت این نهاد به سفرهای زیارتی قم، مشهد و عتبات عالیات اعزام می شوند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی خراسان جنوبی با بیان اینکه این افراد در قالب طرح «شوق زیارت» به اردوهای زیارتی اعزام می شوند، گفت: این اردو در قالب دو دوره اردوی سه روزه است که تعداد افراد شرکت کننده در هر یک از این دوره‌ها ۲۰۰ نفر است.

سلم آبادی افزود: اعزام مددجویان در قالب «طرح شوق زیارت» با اولویت اعزام مددجویانی که تاکنون موفق به زیارت مشهد مقدس و عتبات عالیات نشده‌اند؛ انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه کمیته امداد امام خمینی(ره) با اجرای طرح شوق زیارت نیازمندانی که تاکنون به اماکن زیارتی مشرف نشده‌اند را شناسایی نمی کند، گفت: خیران می توانند برای مشارکت در طرح شوق زیارت به سایت شوق زیارت به آدرس shoghe ziarat.ir مراجعه، ثبت‌نام و زمینه اعزام مددجویان به سفر‌های زیارتی را فراهم کنند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی خراسان جنوبی گفت: تاپایان دهه کرامت، هر هفته ۲۰۰ مددجوی تحت حمایت این نهاد به اردو‌های زیارتی اعزام  می شوند.

مسئول شورای اسلامی شهر سرایان عنوان کرد: 
سهم ناچیز سرایان از بودجه های ملی
سهم برخورداری شهرستان سرایان از پروژه های ملی بسیار ناچیز بوده و تنها دو پروژه ملی در این شهرستان درحال اجراست که چند سال است به دلیل محدودیت های اعتباری ناقص مانده است.

«محمد رضا ابراهیم زاده» مسئول شورای اسلامی شهر سرایان در گفتگو با خبرنگار شبستان در سرایان به تلاش مطلوب مسئولان شهرستان در جذب بودجه‌های ملی و استانی اشاره کرد و با اشاره به تبعیض در اختصاص بودجه های ملی به شهرستان‌ها اظهار کرد: سهم شهرستان سرایان به نسبت محرومیت و برخورداری از جمعیت و وسعت از بودجه های ملی بسیار ناچیز است.

وی خطاب به نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با ارایه  پیشنهادی خواستار اختصاص نماینده در سازمان برنامه و بودجه برای تامین سهم شهرستان‌های حوزه مدیریت با هدف افزایش نفوذ و قدرت لابیگری گفت: با روند کنونی حق شهرستان‌های کوچک  و محروم ضایع می شود و اختصاص نیرو در جهت پشتیبانی و رسیدن به جایگاه شهرستان در بودجه های ملی و استانی ضروری است.

ابراهیم زاده خواستار افزایش اعتبارات و پروژه های ملی در شهرستان محروم سرایان شد و اضافه کرد: سهم این شهرستان از اعتبارات ملی در قالب دو پروژه در حوزه دانشکده کشاورزی و راه و شهرسازی در شهرستان سرایان در حال اجرا است که آنهم چند سال است متوقف و یا با روند کندی مواجه است.

وی به برنامه هایی که در دانشکده کشاورزی سرایان  وجود داشت  پرداخت و افزود: دو سال است که اعتبارات ملی در این مرکز علمی جذب نمی شود و به عناوین مختلف در مرکز استان هزینه می شود و باید در جهت پایداری این پروژه در شهرستان تلاش شود.

وی به اعتبار حوزه راه در مسیر «پروژه سرایان به سه راهی روم» اشاره کرد و افزود: این اعتبار هم حدود 12 سال است که به دلیل محدودیت های اعتباری با روند بسیار کندی مواجه شده است و عملا متوقف مانده است.

مسئول شورای اسلامی شهر سرایان با اشاره به سفر استاندار به سرایان،بالاترین میزان مصوبات سفرهای استانی را متعلق به سرایان عنوان کرد و افزود: تمام مشکلات شهرستان در مصوبات سفر استاندار نهفته است  و در صورت تحقق این مصوبات مشکلات شهرستان به حداقل خواهد رسید .

وی با تاکید بر پیگیری مصوبات سفر و اضافه کرد: پیگری مصوبات سفر به شیوه کلاسیک شدنی نیست و نیازمند عزم جهادی و تلاش شبانه روزی است.

 

 

 

 

 

 

رئیس اداره اوقاف طبس:
بیش از ۲ میلیارد ریال از نیات واقفین اجرا شد
حجت الاسلام خدایی گفت: در چهار ماهه اول سال جاری و از محل موقوفات و نیات واقفین، ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اجرا شده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از طبس و به نقل از روابط عمومی اداره اوقاف و امورخیریه طبس، حجت الاسلام «دادخدا خدایی» با اعلام این خبر افزود: یکی از رسالت‌های خطیر سازمان اوقاف و امور خیریه نظارت و صیانت بر نحوه اجرای صحیح و امینانه نیات واقفان خیراندیش و مراقبت لازم از این امانات است.

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه طبس گفت: از ابتدای سال 98 تاکنون،مبلغ 2 میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال، در زمینه های مساعدت به نیازمندان، کمک به مساجد، افطار ماه مبارک رمضان، طلاب و حوزه علمیه، توزیع نان صلواتی در شب جمعه، عزاداری، تلاوت و امورات قرآنی، مساعدت دارو و درمان نیازمندان، مبلغین اعزامی و … هزینه شده است.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه والای وقف در مکتب اسلام، بیان کرد: چنانچه فرهنگ وقف شایسته احیا شود، هم نیازهای مادی و هم نیازهای معنوی، رفع می‌شود و چنانچه این فرهنگ به‌درستی، نهادینه شود، بسیاری از مشکلات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی جامعه رفع خواهد شد.

همزمان با دهه کرامت انجام شد؛
عطر رضوی در پادگان ۰۴ پیچید/ اهدای مرخصی ۷۲ ساعته به سربازان
به یمن دهه کرامت و ولادت امام هشتم(ع) به نیروهای پایور که اسم آن‌ها «رضا» بود به مدت ۲۴ ساعت و سربازانی که اسم آن‌ها «رضا» است به مدت ۷۲ ساعت مرخصی داده شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از بیرجند، همزمان با ششمین روز از ایام دهه کرامت خدام بارگاه ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا(ع) با حضور در جمع سربازان و کارکنان پادگان 04 امام رضا(ع) بیرجند مورد استقبال باشکوه قرار گرفتند و فضایی با حال و هوای معنوی به وجود آمد.

در ابتدای این مراسم نیز یکی از خادمان رضوی صلوات خاصه کرد و پرسنل پایور و وظیفه نیز با ادای احترام سلام نظامی به احترام پرچم متبرک ملکوتی امام هشتم(ع) ایستادند.

مداحی و شعرخوانی خدام رضوی حال و هوای خاصی به فضای پادگان بخشید و سربازان وظیفه به همراه نیروهای پایور نوبت به نوبت بر پرچم منور رضوی بوسه زدند.

به یمن دهه کرامت و ولادت امام هشتم(ع) به نیروهای پایور که اسم آن‌ها رضا بود به مدت 24 ساعت و سربازانی که اسم آن‌ها رضا است به مدت 72 ساعت مرخصی داده شد.

در این مراسم نیز نشان خادمی امام رضا(ع) به سرهنگ «مهدی جلالی نیک» جانشین فرمانده مرکز آموزشی 04 و حجت الاسلام «علی منصوری نیا» رئیس عقیدتی سیاسی مرکز آموزشی 04 امام رضا(ع) بیرجند اهدا شد.

قالی بافی 5 هزار بانوی طبسی برای عتبات عالیات

5 هزار بانوی طبسی برای کمک به بازسازی عتبات عالیات، قالی می بافند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، شب گذشته همایش بافندگان قالی اهدایی به عتبات عالیات در طبس در فعالیت 80 کارگاه قالی بافی در طبس+ فیلمآستان مبارک امامزاده حسین بن موسی الکاظم ( ع) این شهر برگزار شد.

مسئول برگزاری این همایش گفت: 80 کارگاه قالی بافی درشهرستان طبس فعال است.

مهریان افزود: تاکنون 285 تخته فرش به متراژ 2 هزار و 468 مترمربع در کارگاههای قالی بافی طبس برای عتبات عالیات بافته شده و 62 تخته فرش دیگر به متراژ 680 مترمربع در دست بافت است.

 

 

 

 

 

 

کشفیات کالای قاچاق در خراسان جنوبی ۱۲۰ درصد افزایش یافت

بیرجند- دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی از افزایش ۱۲۰ درصدی کشفیات کالای قاچاق در استان طی سه ماهه نخست امسال خبر داد.

محمدرضا حسنی مقدم در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: طی سه ماهه نخست سال جاری بالغ بر ۱۰۶ میلیارد و ۵۰ میلیون ریال کالای قاچاق توسط نیروهای نظامی و امنیتی استان کشف و ضبط شده است.

وی با بیان اینکه این رقم در سه ماهه نخست سال گذشته بیش از ۴۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون بوده است، بیان کرد: آمارهای مقایسه ای نسبت به سال گذشته افزایش ۱۲۰ درصدی کشفیات در سال جاری را نشان می دهد.

دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی از تشکیل ۱۵ پرونده قاچاق بالای ۱۰۰ میلیون تومان طی این مدت خبر داد و گفت: این رقم در مدت مشابه سال گذشته چهار مورد بوده است.

تشکیل ۱۴۱۲ پرونده

حسنی مقدم، تعداد پرونده های زیر ۱۰۰ میلیون تومان در سال جاری را یک هزار و ۴۱۲ مورد اعلام کرد و افزود: در این ارتباط یک هزار و ۴۹۶ نفر دستگیر و ۴۹۷ خودر نیز توقیف شده است.

وی به افزایش ۳۴۰ درصدی لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق در سه ماهه نخست امسال اشاره کرد و گفت: در سال گذشته چهار هزار و ۵۸۹ قلم لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق در استان کشف شد که این رقم در سال جاری به ۲۰ هزار و ۱۴۷ قلم افزایش یافته است.

دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی با اشاره به کشف سه هزار و ۶۳۴ سوپ پوشاک قاچاق در این مدت، بیان داشت: این رقم نیز در مقایسه با سال قبل کاهش ۵۶ درصدی را نشان می دهد.

افزایش ۱۳۳ برنج قاچاق

حسنی مقدم با بیان اینکه کشفیات پارچه قاچاق نیز در سال جاری ۹۳ درصد کاهش داشته است، عنوان داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۱۶ هزار و ۸۴۷ متر پارچه قاچاق در استان کشف و ضبط شده است.

وی، افزایش ۱۳۳ درصدی برنج قاچاق را یکی دیگر از اقدامات انجام شده در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان کرد و گفت: طی سه ماهه نخست امسال بالغ بر سه هزار و ۵۲۰ کیلوگرم برنج قاچاق در استان کشف شده است.

دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی، کشف ۱۳ هزار و ۷۶۶ قلم مواد خوراکی قاچاق، دو هزار و ۲۴۸ رأس دام و ۴۲۷ هزار لیتر سوخت را از دیگر کشفیات کالای قاچاق در سال جاری برشمرد.

 

 

 

مشارکت۸۰ درصدی جمعیت هدف خراسان جنوبی در طرح فشار خون
دکتر دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اتمام بسیج ملی کنترل فشارخون بالا در ۱۵ تیر، از مشارکت ۸۰ درصدی جمعیت هدف استان در این طرح خبرداد.

«محمد دهقانی فیروزآبادی» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در بیرجند با اشاره به اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در سطح استان گفت: جمعیت بالای 30 سال استان 381 هزار و 806 نفر است که در طرح غربالگری فشار خون باید 50 درصد این جمعیت زیرپوشش قرار می‌گرفتند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به اتمام بسیج ملی کنترل فشارخون بالا در 15 تیر، از مشارکت 80 درصدی جمعیت هدف استان در این طرح خبرداد و افزود: در طرح غربالگری کنترل فشارخون در استان 307 هزار و 38 نفر زیرپوشش قرار گرفتند.

 

دهقانی فیروزآبادی بیان کرد: در شهرستان‌های سربیشه، قاین و درمیان بیش از 100 درصد جمعیت بالای 30 سال آن در طرح غربالگری کنترل فشارخون شرکت کردند.

 

به گفته وی بیماری پرفشاری خون زمینه بروز بیماری‌های خطرناکی از جمله سکته‌های قلبی و مغزی و نارسایی‌های کلیوی را فراهم و در مراحل حادتر به سایر بخش‌های بدن نیز خسارت وارد می‌کند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه بسیاری از شهروندان از علائم فشارخون بالا اطلاعی ندارند، عنوان کرد: فشار خون بالا در اکثر افراد جامعه علامتی ندارد و تنها با اندازه گیری مشخص می‌شود که فرد به فشار خون بالا مبتلاست یا خیر و به همین دلیل مردم به این بیماری توجه کمتری می‌کنند.

 

در اجرای غربالگری فشار خون افراد بالای 30 سال استان حدود 500 واحد ثابت بهداشتی فعالیت داشتند و علاوه بر این 148 پایگاه ثابت و سیار کنترل فشار خون در خراسان جنوبی برای مشارکت در طرح برپا شده بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پرواز حجاج بیرجندی برای سومین سال از فرودگاه بیرجند انجام می‌شود‌

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی با بیان اینکه پرواز حجاج بیرجندی از فرودگاه بیرجند انجام می‌شود‌، گفت: توسعه ترمینال فرودگاه بیرجند در مساحتی با ۴ هزار و ۱۵۰ مترمربع در حال انجام است.

پرواز حجاج بیرجندی برای سومین سال از فرودگاه بیرجند انجام می‌شود‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، هادی سلامی در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه امسال دو هزار و 500 زائر در قالب 17 کاروان از فرودگاه بیرجند عازم سرزمین وحی می‌شوند اظهار داشت: با اقدامات انجام شده بیرجند به عنوان ایستگاه پرواز شناخته شده است و این ایستگاه به لحاظ کیفیت در رتبه سوم کشوری قرار دارد.

وی افزود:پروازهای حج از 25 تیرماه آغاز می‌شود و تا 29 تیرماه ادامه دارد که رفت و برگشت زائران حج تمتع خراسان جنوبی با 20 پرواز انجام می‌شود.

مدیرکل فردوگاه‌های خراسان جنوبی گفت: توسعه ترمینال فرودگاه بیرجند در مساحتی با چهار هزار و 150 مترمربع در حال انجام است که امسال برای سومین سال پرواز بیرجند برای مراسم حج تمتع انجام می‌شود.

سلامی افزود: طی سال گذشته در راستای توسعه باندهای پرواز، دستگاه‌ها و هوانوردی اقدامات مطلوبی انجام شده است.

مدیرکل حج و زیارت خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار داشت: با توجه به سیلی ‌که امسال اتفاق افتاد حجاج مبلغ 100 میلیون تومان در قالب کمک‌های نقدی و غیرنقدی به سیل‌زدگان کمک کردند.

نوفرستی با بیان اینکه این‌که حجاج سال‌ها قبل ولیمه خود را صرف کارهای خیر از جمله مدرسه‌سازی، بیماران شیمی‌ درمانی و کنگره شهدا می‌کردند افزود: همه ساله ذابحین برای ذبح در سرزمین وحی مورد آزمون قرار می‌گیرند که این آزمون امسال برای نخستین بار در خراسان‌ جنوبی برای ذابحین استان‌های خراسان‌رضوی، کرمان و سیستان و بلوچستان در کشتارگاه صنعتی بیرجند برگزار شد.

وی اظهار داشت: بیش از 47 هزار نفر ساعت آموزش برای زائران بیت‌الله الحرام خراسان‌جنوبی برگزار شده است.

مدیرکل حج و زیارت خراسان جنوبی میانگین سن حجاج امسال را 55 سال بیان کرد و گفت: دختر نوجوان 17 ساله از بشرویه جوان‌ترین زائر و پیرمرد 93 ساله از قائن مسن‌ترین زائر بیت‌الله الحرام امسال هستند.

نوفرستی افزود: آموزش میدانی، تعیین هدف، آگاهی کامل، تامین مخارج، توشه حلال، لوازم سفر، آغاز سفر با نماز، وصیت و غسل، ترک ناسازگاری، جوانمردی در سفر، عزت و کرامت زائر ایرانی، رفع مشکل همسفران، ایجاد جاذبه معنوی و پرهیز از اسراف از جمله نکاتی است که در 10 جلسه قبل از سفر حجاج مطرح شده و همچنین 3 جلسه در سرزمین وحی برگزار خواهد شد.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 4 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور