پیام شهروند

با سلام
18سال پیش ماشینم زورگیری شده اماهنوزبلاتکلیفم

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

چند خبر از خراسان جنوبی

زندگی و منظومه فکری بزرگان خراسان جنوبی در کتاب “پنجاه چهره فاخر خراسان بزرگ” منتشر شد

    
زندگی و منظومه فکری بزرگان خراسان جنوبی در کتاب "پنجاه چهره فاخر خراسان بزرگ" منتشر شد
جمال مدیرشانه‌چی در کتاب «پنجاه چهره فاخر خراسان بزرگ» زندگی و تفکر مهم‌ترین شخصیت‌های دینی، فلسفی و ادبی خراسان را روایت کرده است و در این بین نام بزرگان خراسان جنوبی همچون “دکتر محمدحسن گنجی”، “بدیع الزمان فروزان فر” ، ” محمد مهدی ناصح” و “احمد احمدی بیرجندی” دیده می شود.

به گزارش مهر کتاب «پنجاه چهره فاخر خراسان بزرگ» نوشته جمال مدیر شانه‌چی، با شمارگان هزار نسخه، ۱۰۲ صفحه و بهای ۲۲ هزار تومان توسط انتشارات کتابدار توس در دسترس مخاطبان قرار گرفته است. در این کتاب به روایت زندگی و منظومه فکری مهم‌ترین شخصیت‌های دینی، ادبی، هنری و فلسفی معاصر خراسان پرداخته شده است.

در این کتاب نام بزرگان خراسان جنوبی از جمله “دکتر محمدحسن گنجی” پدر علم جغرافیای ایران، “استاد بدیع الزمان فروزان فر” ، ” استاد محمد مهدی ناصح” ، “استاد احمد احمدی بیرجندی” و “دکتر رضا زمردیان” از اساتید شعر و ادب پارسی و “علامه سید غلامرضا سعیدی” اسلام شناس و متفکر برجسته معاصر، نیز می درخشد.

مرتضی مطهری، سیدجلال الدین آشتیانی، ، علی شریعتی، محمدرضا شفیعی کدکنی، مهدی اخوان ثالث، پوران شریعت رضوی، محمود دولت آبادی، محمدرضا شجریان و… برخی از چهره‌هایی هستند که زندگینامه آنها در این کتاب درج شده است.

در این کتاب صرفا به چهره‌های زاده خراسان اکتفا نشده و برخی از مهم‌ترین چهره‌هایی که در زادگاه آنها خراسان نبوده اما در خراسان رشد کرده و بالیده‌اند یا مدتی را در خراسان به اثرگذاری پرداخته‌اند، نیز معرفی شده‌اند. از میان این چهره‌ها می‌توان به زنده‌یاد سیدجلال الدین آشتیانی، استاد برجسته فلسفه و عرفان و از شاگردان علامه طباطبایی، اشاره کرد که در آشتیان متولد و در قم و نجف بالیده و پرورده شد و در ادامه سال‌های طولانی در دانشگاه مشهد به تدریس پرداخت.

درباره عنوان کتاب نیز باید گفت که چون نویسنده از «خراسان بزرگ» استفاده کرده، کاش که به مرزهای سیاسی فعلی محدود نمی‌ماند و علمای خراسان فرهنگی را معرفی می‌کرد. گویا این کتاب نخستین مجلد از مجموعه‌ای بزرگ است و امید است که نویسنده در مجلدات بعدی به معرفی چهره‌های مرزهای خراسان فرهنگی نیز بپردازد.

بازدید مدیر کل دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ۳ موسسه فرهنگی و آموزشگاه آزاد هنری استان

    
بازدید مدیر کل دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از 3 موسسه فرهنگی و آموزشگاه آزاد هنری استان
مدیر کل دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی ، معاون امور هنری و سینمایی، مسئول حراست و جمعی از کارکنان این اداره کل از ۳ موسسه فرهنگی و هنری “هنر زیبا” ،”عرفان” و “رباب” بازدید کردند.

علی اکبر صفی پور ۱۳ مهر ماه سال جاری در سفر یک روزه خود به خراسان جنوبی، در جریان این بازدید ها ، ضمن شنیدن مشکلات مدیران این موسسات، با برخی از مدرسان نیز گفتگو کرد. وی با اشاره به این که چندین سال مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی بودم، ادامه داد: همانند موسسات خراسان جنوبی در تبریز نیز زیاد است، اما همچون این فضای پرشور و نشاط و استقبال زیاد مردم این استان از فضاهای فرهنگی و هنری را در هیچ کجا ندیده ام.

صفی پور با بیان این که مشکلات موسسات خراسان جنوبی را پیگیری خواهم کرد، یادآور شد: موسسات استان هم سطح موسسات خوب کشور هستند، همین موضوع به ارتقاء آموزش های فرهنگی و هنری خراسان جنوبی کمک شایانی می کند.

 

۱۴ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۴

در همایش ملی روستا و عشایر

خراسان جنوبی فردا میزبان معاون اول رئیس جمهور و هیأت همراه

 استاندار خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی فردا میزبان معاون اول رئیس جمهور و هیأت همراههمایش ملی روستا و عشایر به میزبانی خراسان جنوبی در بیرجند برگزار می شود که معاون اول رئیس جمهور، 6 وزیر ، جمعی از رؤسای دستگاه های اجرایی کشور و شماری از استانداران و فرمانداران و نمایندگان روستایی و عشایر استان های کشور مهمان این همایش هستند.
معتمدیان افزود: در این همایش 2480  طرح ملی روستایی و عشایر در سراسر کشور همزمان مورد بهره برداری قرار می گیرد و 8 تفاهم نامه برای توسعه مناطق روستایی و عشایر کشور به امضاء می رسد که 4 تفاهم مختص خراسان جنوبی است.
وی گفت: یکی از تفاهم نامه های مختص خراسان جنوبی ، مربوط به تعیین دستگاه های حاکمیتی به عنوان دستگاه معین محرومیت زدایی در 4 شهرستان مرزی و کم برخوردار این استان است که بر طبق آن بنیاد برکت کشور دستگاه معین شهرستان نهبندان ، کمیته امداد امام خمینی (ره) کشور دستگاه معین شهرستان سربیشه ، بنیاد علوی دستگاه معین شهرستان درمیان و قرارگاه سازندگی بسیج دستگاه معین شهرستان زیرکوه می شود.
استاندار افزود: دستگاه های معین تعیین شده برای این 4 شهرستان مرزی ، مسئولیت اجرای طرح های اشتغالزایی و محرومیت زدایی را در این شهرستانها به عهده می گیرند تا سطح برخورداری شهرستانهای نهبندان، سربیشه، درمیان و زیرکوه از امکانات و اشتغال، افزایش یابد.
معتمدیان افزود: فردا همچنین عملیات اجرایی پروژه کلان راه آهن خراسان جنوبی با حضور آقای جهانگیری، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت زیرساخت وزارت راه و شهرسازی آغاز می شود که این پروژه به طول 271 کیلومتر از بیرجند تا ایستگاه یونسی گناباد در خراسان رضوی و در قالب کنسرسیوم انجام می شود.
مسیر بیرجند تا یونسی گناباد به عنوان قطعه شانزدهم کریدور جنوب شرق به شمال شرق انجام می شود که پیمانکار این قطعه مشخص و در خراسان جنوبی مستقر شده است.
وی گفت: انعقاد قرارداد ایجاد هزار هکتار شهرک گلخانه ای در خصوص اجرای سند سازگاری با شرایط کم آبی به عنوان استان الگو، برقراری مزایای صندوق بیمه اجتماعی برای تمامی سرپرستان خانوارهای روستایی و عشایر استان به صورت پرداخت دوسوم حق بیمه از سوی دولت و یک سوم از سوی سرپرست خانوار، رونمایی از لوح جهانی روستای نمونه گردشگری جهانی خراشاد خراسان جنوبی، آغاز عملیات اجرایی 100 طرح آبخیزداری و بهره برداری از چند راه روستایی از دیگر برنامه های همایش ملی روستا و عشایر و سفر معاون اول رئیس جمهور و هیأت همراه به خراسان جنوبی است.
خراسان جنوبی

اختصاص 500 میلیارد تومان برای تکمیل مجتمع های آبرسانی

500 میلیارد تومان برای تکمیل مجتمع های آبرسانی روستایی خراسان جنوبی اختصاص یافته است.

استاندار گفت: 300 میلیارد تومان از این اعتبار از محل ظرفیت قانونی اختصاص 500 میلیارد تومان برای تکمیل مجتمع های آبرسانیماده 56 در برنامه ششم توسعه به خراسان جنوبی اختصاص یافته که به صورت فاینانس داخلی و استقراض دولت از بانکها به استان پرداخت می شود.
معتمدیان افزود: این فاینانس داخلی با محوریت بانک رفاه کارگران و با عضویت بانکهای ملی و صادرات برای خراسان جنوبی انجام می شود.
وی گفت: همچنین 200 میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه برای تکمیل مجتمع های آبرسانی خراسان جنوبی اختصاص یافته است که تا پایان دولت به طرح های تکمیلی مجتمع ها تزریق می شود.
استاندار با اشاره به پیشرفت 60 درصدی 39 مجتمع آبرسانی روستایی در خراسان جنوبی افزود: برای تکمیل این مجتمع ها 460 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که با اختصاص آن در مدت 10 سال، 500 روستای استان از آب آشامیدنی لوله کشی و سالم بهره مند می شوند.
کاهش ۶۵ درصدی صادرات از مرزهای خراسان جنوبی

بیرجند- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی از کاهش ۶۵ درصدی صادرات از مرزهای استان طی شش ماهه نخست امسال خبر داد.

داوود شهرکی شنبه شب در شورای مبادلات مرزی و کارگروه توسعه صادرات خراسان جنوبی اظهار داشت: خراسان جنوبی دارای ۳۳۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان بوده و سهم زیادی از تجارت با این کشور از طریق مرزهای استان انجام می شود.

وی، افغانستان، عراق و پاکستان را از جمله مهمترین بازارهای هدف صادراتی استان دانست و گفت: در حال حاضر کشور افغانستان ۹۰ درصد از بازارهای هدف استان را به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی از صادرات ۱۵۱ میلیون دلار کالا از طریق مرزهای استان طی شش ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: این رقم نسبت به سال گذشته ۶۵ درصد کاهش را نشان می دهد.

شهرکی اضافه کرد: از مجموع کالاهای خروجی از مرزهای استان ۱۰۲ میلیون دلار از محل ماده ۱۱۶ و ۴۹ میلیون دلار نیز مربوط به صادرات کالاهای خود استان بوده است.

وی ادامه داد: صادرات استان طی شش ماهه نخست امسال نسبت به سال قبل ۴۴ درصد کاهش و با این وجود میزان واردات ۷۱۷ درصد افزایش را نشان می دهد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ادامه داد: بررسی روند صادرات استان طی هفت سال گذشته نشان می دهد علی رغم افزایش میزان صادرات استان از نظر وزنی، میزان صادرات از نظر ارزش ریالی روند یکسانی داشته است.

شهرکی، تعهد برگشت ارز حاصل از صادرات، تخصصی شدن صادرات برخی کالاها صرفا توسط واحدهای تولیدی یا نمایندگان مجاز آن ها و ممنوعیت صادرات برخی از اقلام عمده صادراتی استان مانند خوراک دام و طیور را از جمله عمده ترین دلایل کاهش صادرات در استان عنوان کرد.

شهرکی همچنین به مهمترین موانع و مشکلات تجارت با افغانستان اشاره کرد و گفت: تعطیلی بازارچه های مرزی استان و سیاست های افغانستان  در این مورد، نبود سیاست تجاری مشخص در افغانستان و قدرت تصمیم گیران محلی، ممنوعیت های مقطعی اعمال شده از جانب افغانستان برای کالاهای ایرانی و ثبت غیرقانونی برندهای معتبر ایرانی در افغانستان از جمله مهمترین این موانع بوده است.

وی خواستار تسهیل صدور ویزای تجار معتمد و خوشنام افغانستان به ایران شد و گفت: علاوه بر این نیاز است مشابه آنچه در سیستان و بلوچستان مصوب شد ایجاد گذرهای مرزی با کشور افغانستان در جهت تامین اقلام مورد نیاز کشور انجام شود.

 رکوردهای گرما در تابستان جابجا شد/افزایش ۱.۴ درجه ای دمای هوا

بیرجند- مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی از افزایش ۱.۴ درجه ای دمای هوا در تابستان امسال نسبت به بلند مدت خبر داد.

علیرضا خندان رو در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: طی سال زراعی گذشته میانگین دمایی استان ۱۹.۶ درجه سلسیوس به ثبت رسیده که نسبت به بلند مدت نیم درجه افزایش را نشان می دهد.

وی، همچنین میانگین دمایی استان طی تابستان امسال را ۳۰.۴ درجه سلسیوس اعلام کرد و گفت: این رقم نیز نسبت به بلند مدت افزایش ۱.۴ درجه افزایش یافته است.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی با بیان اینکه شهرستان های زیرکوه، بشرویه و فردوس به ترتیب بیشترین افزایش میانگین دما در سال زراعی گذشته را خود اختصاص داده اند، بیان کرد: در تابستان نیز بیشترین افزایش میانگین دما را در بشرویه و فردوس شاهد بودیم.

خندان رو با بیان اینکه در تابستان امسال رکودهای بلندمدت دما در استان جابجا شده است، عنوان داشت: در این مدت بیشترین دمای ثبت شده در نهبندان ۴۴.۸ درجه سلسیوس بوده که نسبت به بلند مدت ۰.۶ درجه افزایش یافته است.

تجربه شب های گرمتر نسبت به بلند مدت

وی ادامه داد: همچنین در تابستان امسال بیشترین دمای ثبت شده در فردوس ۴۳.۶ درجه بود که این رقم نسبت به بلند مدت ۰.۴ درجه سلسیوس افزایش را نشان می دهد.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه همچنین در تابستان امسال حداقل دماهای ثبت شده در برخی مناطق نسبت به بلند مدت بی سابقه بوده است، افزود: در این مدت حداقل دمای ثبت شده در بیرجند ۲۸.۸ درجه سلسیوس بوده که نسبت به بلند مدت نیم درجه افزایش داشته است.

خندان رو اضافه کرد: همچنین حداقل دمای ثبت شده در فردوس نسبت به بلند مدت ۰.۹ درجه و نهبندان ۱.۹ درجه افزایش را نشان می دهد.

وی یادآور شد: این آمارها نشان می دهد در تابستان امسال علاوه بر روزهای گرم شب های گرمی نیز داشته ایم و نسبت به بلند مدت شب های گرمتری را تجربه کرده ایم.

به گفته مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی، طبس با ثبت دمای ۴۸.۸ درجه سلسیوس بالای صفر گرمترین شهر استان در تابستان امسال بوده است.

همایش طلایه داران فرهنگ ترافیک خراسان جنوبی برگزار شد
همزمان با همایش طلایه داران فرهنگ ترافیک خراسان جنوبی از خانواده های شهیدان «تیمورپور» و «نایبی»، تنها بانوی همیار پلیس استان و جمعی از رانندگان نمونه خراسان جنوبی تجلیل شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، سرهنگ «علیرضا عباسی» امروز یکشنبه (14 مهر) در همایش طلایه داران فرهنگ ترافیک خراسان جنوبی با گرامیداشت هفته نیروی انتظامی اظهار داشت: پلیس راهور مسئول اجرای نظم ترافیکی برون و درون شهری است.

رئیس پلیس راهور خراسان‌جنوبی با بیان اینکه امروزه یکی از معضلات ما وجود مشکلات ترافیکی است، گفت: امروز شاهد افزایش بی رویه تعداد وسایل نقلیه و عدم گسترش علائم راهنمایی رانندگی هستیم و در این راستا کنترل نظم ترافیکی به شکل قدیمی موثر نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم پلیس با همکاری سازمان ها بتواند در زمینه کاهش تصادفات و افزایش نظم ترافیکی قدم های مؤثرتری را بردارد، بیان کرد: برنامه همیار پلیس که از سال 86 آغاز شده باعث تغییر در رفتار رانندگان، کاهش ترافیکی درون و برون شهری و کاهش تصادفات و تلفات در استان شده است.

عباسی با توجه به اینکه شاهد کاهش 18 درصدی تلفات در جاده ها و معابر کشور هستیم، افزود: امروز کشته های ما در کشور به 17 هزار نفر سالانه در تصادفات رسیده است که نشان می دهد آموزش های ما در زمینه رعایت موارد راهنمایی رانندگی موثر بوده است.

رئیس پلیس راهور خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در نظر داریم تا حکم همیار پلیس برای بانوان نیز صادر کنیم، ادامه داد: بانوان در امر فرهنگ ترافیک و کاهش تصادفات می توانند نقش موثری داشته باشند و امروز اولین حکم همیار پلیس را به یکی از بانوان استان تقدیم می کنیم.

عباسی با اشاره به اینکه امیدواریم با آموزش های خود بتوانیم شاهد کاهش تصادفات در استان باشیم، تاکید داشت: رفتار غلط برخی از رانندگان و نواقص راه ها در وقوع تصادفات بسیار تاثیرگذار است و پلیس به همکاری آحاد جامعه نیاز دارد تا بتواند تلفات رانندگی در استان را به حداقل برساند.

وی با توجه به اینکه پلیس به تنهایی نمی تواند نظم ترافیکی را ایجاد کند، گفت: امیدواریم همه دستگاه‌های اجرایی پای کار بیایند و پلیس را در این امر یاری کنند تا امسال و سال های آینده شاهد کاهش آمار تلفات باشیم.

گفتنی است در پایان این همایش از خانواده شهدای نیروی انتظامی شهید «تیمورپور» و شهید «نایبی»، بانوی همیار پلیس استان، رانندگان نمونه خراسان جنوبی با حضور فرمانده نیروی انتظامی استان تجلیل به عمل آمد.

توصیه رئیس قوه قضائیه به بازرس کل خراسان جنوبی:
راهبرد آیت الله عبادی خط حرکت دستگاه های نظارتی در خراسان جنوبی باشد
بازرس کل خراسان جنوبی گفت: رئیس قوه قضاییه در سفر به بیرجند به من تاکید کرد که «راهبردهای نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی خط حرکت دستگاه های نظارتی در خراسان جنوبی باشد».

 «سید مسلم مظهری» صبح امروز (۱۴ مهر) در جلسه دیدار معاون رسیدگی به شکایات دفتر مدیریت عملکرد بازرسی کشور با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار کرد: هنگامی که آیت الله رئیسی به استان خراسان جنوبی سفر کردند با توجه به اینکه ایشان علاوه بر مقام قضایی، در مقام نظارتی نیز تجربه کار داشته اند، در جلسه شورای قضایی به صورت خصوصی به بنده تاکید کردند که «باید راهبردهای آیت الله عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند، خط یک حرکت دستگاه های نظارتی در استان باشد زیرا ایشان هم در معنویت، هم در مقام اجرا و هم در مقام مطالبه گری از همه ماها جلوتر هستند.»

وی افزود: وسعت دیدی که ریاست قوه قضائیه نسبت به دیدگاه های امام جمعه بیرجند داشتند، به نوعی فتوای حرکت مسیر ماست.

بازرس کل خراسان جنوبی خطاب به امام جمعه بیرجند گفت: تاکید کرده اید که در انجام وظایف تلاش مضاعف صورت گیرد، لذا در سطح منطقه رتبه یک پیشرفت و در سطح کشور نیز رتبه سوم را از آن خود کرده ایم.

مظهری اضافه کرد: خدماتی که دولت باید در حوزه اجرا انجام دهد تمام تلاشمان را کرده ایم به عدالت صورت گیرد.

زمینه ارتباط دوسویه با افغانستان فراهم شود

بیرجند – ایرنا – معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: باید ارتباطات دوسویه بین خراسان جنوبی با ولایت‌های کشور افغانستان از جمله ولایت فراه و هرات میسر شود تا از این طریق جلوی تنش‌های فی البداهه نیز گرفته شود.

مشیرالحق عابدی عصر روز شنبه در نشست کارگروه توسعه صادرات و شورای ساماندهی مبادلات مرزی خراسان جنوبی افزود: اگر تعاملات بین این استان و ولایت‌های افغانستان شکل بگیرد یکی از مشکلات استان که ممنوعیت‌های صادراتی بود نیز حل خواهد شد.

وی بیان کرد: مرز ماهیرود به عنوان تنها مرز فعال خراسان جنوبی چندین مرتبه از سوی کشور افغانستان مسدود شد و جلوی صادرات چهار کالای اساسی استان گرفته شد که در چنین مواقعی با توسعه تعاملات می‌توان برای مرز ماهیرود جایگزین انتخاب کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: در دانشگاه بیرجند گروه افغانستان‌شناسی اکنون فعال است و اساتید دانشگاهی در این زمینه برنامه‌هایی تحت عنوان سند آمایش سرزمینی استان تهیه کرده‌اند.

وی تصریح کرد: بر مبنای سند آمایش خراسان جنوبی، این استان ۳۳۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد که در این زمینه بسیاری از موضوعات در استان رقم خورده است.

عابدی یادآور شد: سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان اختیارات بالایی در زمینه توسعه تجارت در افغانستان دارد لذا واقعیت این است با تشکیل اتاق‌های فکر در خراسان جنوبی به این نتیجه رسیدیم که آیا سهم واقعی استان از صادرات همین میزان کنونی است یا خیر؟

وی اضافه کرد: درخواست ما از سفیر ایران در افغانستان این است ضمن اینکه مدام به استان سفر داشته باشند، با پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های این استان مرزی آشنایی بیشتری پیدا کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: در استان کارخانه‌هایی بر مبنای صادرات بنا نهاده شده است لذا برخی قوانین و بخشنامه‌ها بایستی بومی‌سازی شود.

وی با تاکید بر اینکه تنها هدف صادراتی محصولاتی خراسان جنوبی ولایت فراه نبوده و نخواهد بود افزود: ولایت فراه بدون شک می‌تواند به عنوان عاملی در صادرات مجدد به سایر نقاط افغانستان موثر باشد.

عابدی به ایجاد نمایشگاه تولیدات ایران در شهر مزار شریف افغانستان اشاره کرد و گفت: در این زمینه اقدامات خوبی انجام شد و بسیاری از صاحبان صنایع استان اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی اضافه کرد: گرچه این نمایشگاه با محوریت خراسان جنوبی برگزار می‌شود اما هدف این است خراسان جنوبی میدان‌دار برگزاری نمایشگاهی در افغانستان شود که به این مهم جامعه عمل پوشیده شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: این استان به هیچ عنوان حاضر به صادرات یکطرفه به افغانستان نبوده و نیست اما بایستی زمینه واردات محصولات فراهم شود و این موضوع را باید در کلان کشور بومی‌سازی کرد.

وی بر تاکید بر لزوم تداوم ارتباط تجاری با افغانستان گفت: بدون شک دیپلماسی وزارت خارجی در کلان کشور بر این موضع صحه می‌گذارد که در این زمینه از سفیر ایران در افغانستان نیز درخواست داریم در این زمینه توجه ویژه‌ای داشته باشند.

 

 

 

 

میانگین رسیدگی به پرونده‌های قضایی در خراسان جنوبی‌ ۴۰ روزه شد

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: میانگین رسیدگی به پرونده‌های قضایی در خراسان جنوبی‌ ۴۰ روزه شد.

میانگین رسیدگی به پرونده‌های قضایی در خراسان جنوبی‌ 40 روزه شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم حمیدی ظهر امروز در جمع قضات و کارکنان دادگستری شهرستان طبس اظهار داشت: در حوزه قضایی و اداری غرب استان خراسان جنوبی آنچه دیدم روحیه نشاط، انگیزه کاری، اهتمام قضایی و خدمت به مردم است.

وی افزود: دشمن دنبال ایجاد ناامیدی نسبت به نظام و انقلاب است و آنچه می‌تواند در این زمینه دشمن را زمین‌گیر کند امیدواری مردم است و پاسخگویی و خدمت موثر به مردم بهترین راهکار است که به جامعه امید می‌دهد و امروز این یک وظیفه شرعی و قانونی است.

مقام عالی قضایی استان خراسان جنوبی به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اشاره و تصریح کرد: دستگاه قضایی باید در ایجاد امید و در مسیر خدمت موثر، الگوی سایر اداره‌ها و نهادها باشد.

وی افزود: ناامیدی مردم وقتی جدی و خطرناک می‌شود که از سیستم قضایی ناامید برگردند و حامی منافع مردم نباشیم و این امید به معنی رضایت شاکی و متشاکی نیست بلکه باید با نحوه عملکرد نزد وجدان مردم؛ موجب رضایت شده باشیم.

حمیدی به اقدامات مطلوب رئیس قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: شناخت نیازها و مطالبات مردم در دوره جدید ریاست قوه قضائیه باعث شده که مردم راضی شوند و این یک ظرفیت برای قوه قضائیه است و باید ضمن حفظ این دست‌آورد؛ با رفتارهای مطلوب و اعتمادبخش و امیدوارکننده دنبال ارتقاء این اعتماد جامعه باشیم.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی تاکید کرد: برنامه‌های اعلامی و ابلاغی رئیس قوه قضائیه مفید و امیدبخش برای جامعه است و همه باید کمک کنیم این تحول مدنظر در دستگاه قضایی صورت گیرد و این با تغییر در رفتار امیدآفرین ما در حوزه قضایی و اداری ممکن می‌شود.

وی تصریح کرد: وضعیت منابع انسانی حوزه قضایی و کارکنان در استان خراسان جنوبی بسیار خوب است و به همین جهت رضایتمندی مردمی هم مناسب است و معطلی رسیدگی نداریم و میانگین، ظرف 40 روز پرونده‌ها به نتیجه می‌رسد.

حمیدی توصیه کرد: به وضع موجود سیستم قضایی استان نباید راضی باشیم و برای رسیدن به حد عالی خیلی کارها را باید انجام دهیم و باید تلاش را مضاعف کنیم و اگر مردم اکنون نمره قبولی به سیستم قضایی می‌دهند باید نمره قبولی ارتقاء یابد و شرایط را طوری پیش ببریم که مردم در سطح رضایتمندی عالی قرار گیرند.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی شرایط شهرستان طبس را در استان ویژه برشمرد و به ارتقاء سطح کیفی و کمی اداری و قضایی تاکید کرد.

دادستان شهرستان طبس نیز در این جلسه بیان کرد: با جدیت و اهتمام همکاران قضایی و کارکنان مطلوب؛ پرونده بدون اقدام در دادگستری شهرستان طبس نداریم وبیشترین آمار پرونده‌های قضایی دادگستری طبس مربوط به تصادفات و حوادث رانندگی است.

حجت الاسلام و المسلمین امیر زارع‌حسینی گفت: در بستر و حاشیه رودخانه وضعیت را در بارندگی گذشته با همکاری دستگاه‌های مرتبط کنترل کردیم و در حوزه حمایت از تولید و صنعت نیز با چند نفر از افراد مخل در نظم اجتماعی و اقتصادی برخورد قضایی صورت گرفت و مصمم هستیم که از حوزه اقتصادی به قوت حمایت کنیم.

 

 

 

 

 

افزایش 3.5 برابری معامله سهام در تالار بورس خراسان جنوبی

معاملات تالار بورس خراسان جنوبی در نیمه نخست امسال، سه و نیم برابر در مقایسه با مدت مشابه پارسال، افزایش داشت.

مدیر بورس منطقه ای استان گفت: در این مدت 682 میلیون و 837 هزار افزایش 3.5 برابری معامله بورس در تالار بورس خراسان جنوبیو 293 سهم به ارزش 250 میلیارد تومان خرید و فروش شد که 56 درصد آن مربوط به فروش سهام بود.
هریوندی افزود: اردیبهشت ماه با معامله 54 میلیارد تومان رکورددار معاملات بورس در نیمه نخست امسال بود.
وی گفت: در 6 ماه گذشته، شاخص کل 123 هزار و 445 واحد افزایش یافت.
مدیر بورس منطقه ای خراسان جنوبی، با بیان اینکه سرمایه گذاران قبل از ورود به این بازار باید شناخت کافی نسبت به بورس، قوانین و مقررات آن و ابزارهای متنوع قابل معامله در آن (با سطوح متفاوت ریسک )کسب کنند گفت: در این خصوص هزار و 541 نفر ساعت، آموزش رایگان در تالار بورس استان برگزار شده است.
هریوندی همچنین به علاقمندان سرمایه گذاری در بورس توصیه کرد در بازار سرمایه ابزارهای قابل معامله متنوعی با سطوح متفاوت ریسک(ریسک بالا تا بدون ریسک) وجود دارد و افراد با توجه به میزان آشنایی با بازار و سطح ریسک مورد قبولشان می توانند از این ابزارها خریداری کنند.

 

 

 

 

 

 درخشش بانوی جودوکار نوجوان بیرجندی در مسابقات کشوری

 سپیده طاهری در چهاردهمین دوره مسابقات قهرمانی نوجوانان کشور  که در زنجان برگزار شد مدال طلا گرفت و در رده بندی تیمی تیم جودوی نوجوانان دختر  خراسان جنوبی در رده پنجم کشور قرار گرفت.

در این دوره از مسابقات راضیه و مرضیه سبزه‌کار، سپیده طاهری، مهدیه یوسفی‌نیا و فاطمه کوچی با سرپرستی و مربیگری شهناز ملولی به نمایندگی از استان به مصاف برترین جودوکاران ایران رفتند

گفتنی است باتوجه به کسب مدال طلای سپیده طاهری و هنرنمایی فاطمه کوچی در سی‌ونهمین دوره مسابقات قهرمانی جودو نوجوانان کشور، این دو بانوی خراسان‌جنوبی به اردوی آمادگی تیم ملی دعوت شدند

 

راهیابی جودوکاران خراسان‌جنوبی به اردوی تیم ملی

 

 

 

 

توزیع 370هزار دفتر یارانه ای بین دانش آموزان خراسان جنوبی
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: 370 هزار و 500 جلد دفتر یارانه ای بین 168 هزار دانش آموز مدارس دولتی استان توزیع شد.

محمد علی واقعی شنبه شب با اعلام این خبر تصریح کرد: پس از اعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت و اخذ وجوه دفاتر از مدارس و واریز آن به حساب مباشر این تعداد دفتر در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفت که صبح امروز به دانش آموزان مدارس دولتی تحویل شد.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، با بیان این مطلب که سهم هر دانش آموز مدارس دولتی 2 دفتر می باشد، یاد آور شد: دفاتر 40 و 50 برگ بین دانش آموزان ابتدایی و 60 ، 80، 100 بین دانش آموزان متوسطه اول و دوم توزیع شده است.

باید ارتباط دوسویه بین خراسان جنوبی با ولایت‌های کشور افغانستان میسر شود
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: باید ارتباطات دوسویه بین خراسان جنوبی با ولایت‌های کشور افغانستان از جمله ولایت فراه و هرات میسر شود تا از این طریق جلوی تنش‌های فی البداهه نیز گرفته شود.

مشیرالحق عابدی در نشست کارگروه توسعه صادرات و شورای ساماندهی مبادلات مرزی خراسان جنوبی افزود: اگر تعاملات بین این استان و ولایت‌های افغانستان شکل بگیرد یکی از مشکلات استان که ممنوعیت‌های صادراتی بود نیز حل خواهد شد.

وی بیان کرد: مرز ماهیرود به عنوان تنها مرز فعال خراسان جنوبی چندین مرتبه از سوی کشور افغانستان مسدود شد و جلوی صادرات چهار کالای اساسی استان گرفته شد که در چنین مواقعی با توسعه تعاملات می‌توان برای مرز ماهیرود جایگزین انتخاب کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: در دانشگاه بیرجند گروه افغانستان‌شناسی اکنون فعال است و اساتید دانشگاهی در این زمینه برنامه‌هایی تحت عنوان سند آمایش سرزمینی استان تهیه کرده‌اند.

وی تصریح کرد: بر مبنای سند آمایش خراسان جنوبی، این استان ۳۳۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد که در این زمینه بسیاری از موضوعات در استان رقم خورده است.

عابدی یادآور شد: سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان اختیارات بالایی در زمینه توسعه تجارت در افغانستان دارد لذا واقعیت این است با تشکیل اتاق‌های فکر در خراسان جنوبی به این نتیجه رسیدیم که آیا سهم واقعی استان از صادرات همین میزان کنونی است یا خیر؟

وی اضافه کرد: درخواست ما از سفیر ایران در افغانستان این است ضمن اینکه مدام به استان سفر داشته باشند، با پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های این استان مرزی آشنایی بیشتری پیدا کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: در استان کارخانه‌هایی بر مبنای صادرات بنا نهاده شده است لذا برخی قوانین و بخشنامه‌ها بایستی بومی‌سازی شود.

وی با تاکید بر اینکه تنها هدف صادراتی محصولاتی خراسان جنوبی ولایت فراه نبوده و نخواهد بود افزود: ولایت فراه بدون شک می‌تواند به عنوان عاملی در صادرات مجدد به سایر نقاط افغانستان موثر باشد.

عابدی به ایجاد نمایشگاه تولیدات ایران در شهر مزار شریف افغانستان اشاره کرد و گفت: در این زمینه اقدامات خوبی انجام شد و بسیاری از صاحبان صنایع استان اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی اضافه کرد: گرچه این نمایشگاه با محوریت خراسان جنوبی برگزار می‌شود اما هدف این است خراسان جنوبی میدان‌دار برگزاری نمایشگاهی در افغانستان شود که به این مهم جامعه عمل پوشیده شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: این استان به هیچ عنوان حاضر به صادرات یکطرفه به افغانستان نبوده و نیست اما بایستی زمینه واردات محصولات فراهم شود و این موضوع را باید در کلان کشور بومی‌سازی کرد.

وی بر تاکید بر لزوم تداوم ارتباط تجاری با افغانستان گفت: بدون شک دیپلماسی وزارت خارجی در کلان کشور بر این موضع صحه می‌گذارد که در این زمینه از سفیر ایران در افغانستان نیز درخواست داریم در این زمینه توجه ویژه‌ای داشته باشند.

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور