پیام شهروند

سلام خسته نباشید به مسولین که واقعا حق الناس و بیت المال نمی شناسند خدا وکیلی تو معصومیه بعد سرعت گیر کی یک سرعت گیر دیگه نصب میکنه با این آسفالتای نمونتون واقعا پروفسرین ها کدوم دانشگاه مدیر پروژه هاتون درس خوندن ماهم بریم

با سلام
18سال پیش ماشینم زورگیری شده اماهنوزبلاتکلیفم

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

چند خبر از خراسان جنوبی

 

 

خواهرخواندگی بیرجند با یکی از شهرهای دنیا در دستور کار قرار گرفت

بیرجند – ایرنا – نشست بررسی طرح پیشنهادی خواهرخواندگی بیرجند با یکی از شهرهای دنیا در شهرداری بیرجند برگزار شد.

شورای توسعه و امنیت پایدار مناطق مرزی، خواهرخواندگی را به عنوان یکی از مسائلی که برای امنیت مناطق پیرامونی و مرزی اهمیت ویژه دارد، مطرح کرده است.

شهردار بیرجند در این نشست اظهار داشت: هدف از این قرارداد پیوند و اتحاد بین شهروندان دو شهری است که دارای منافع مشترک هستند.

به گزارش روز پنجشنبه مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیرجند، محمدعلی جاوید گفت: در همین راستا باید براساس یک برنامه ریزی درست تلاش کنیم برداشت‌های متناسب با شهر و ظرفیت خواهرخوانده‌ها را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در نظر داریم از پتانسیل‌های اقتصادی شهرهای دنیا و تجربیات آنان در مدیریت شهری استفاده کنیم افزود: نوع نگاه مدیریت شهری که به عنوان خواهرخوانده انتخاب می‌شود می‌بایست با شرایط، قوانین و فضای حاکم بر مدیریت شهری ما شباهت داشته باشد که بررسی کارشناسی می‌تواند افق متفاوتی را روشن و امکان تعریف مسیرهای جدید اقتصادی را برای ما فراهم کند.

شهردار بیرجند گفت: در شرایطی که می‌بایست از همه ابزارهای موجود برای رشد و توسعه اقتصادی شهر بیرجند بهره برد، ارتباطات خواهرخواندگی به عنوان یک ابزار ویژه برای تحقق این هدف مورد نظر است.

عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند نیز در این نشست با اشاره به برداشت‌های متناسب با شهر بیرجند و ظرفیت خواهرخوانده‌ها گفت: اقتصاد و فرهنگ در قالب شهر نمود پیدا می‌کند.

محمد اسکندری با بیان اینکه تهران با ۲۳ مورد بیشترین تعداد خواهرخواندگی در ایران را دارد افزود: هشت شهر از کشورهای اسپانیا، هند، عمان، ایتالیا، ژاپن و مزارشریف افغانستان می‌توانند به عنوان نامزدهای خواهرخواندگی با بیرجند باشند.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری خراسان جنوبی نیز گفت: محور اصلی شورای توسعه و امنیت پایدار در مسیر تقویت امنیت مناطق مرزی، سرمایه گذاری و تولید توسط بخش خصوصی است.

محمدعلی آخوندی اظهار داشت: هرچه سرمایه گذاری و تولید را در مناطق مرزی اعم از شهر و روستا افزایش دهیم، موجب تقویت امنیت به صورت پدافند غیرعامل خواهد بود و شهرداری‌ها محور عملیاتی و اجرایی هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: گستره مرزها براساس ارتباطات تاریخی، فرهنگی و اجتماعی است.

ناصر نبی زاده افزود: ما از طریق خواهرخواندگی و تعاملات فرهنگی می توانیم، داشته‌های فرهنگی، ارزشی و بومی خود را به دنیا نشان و آنها را اشاعه دهیم.

 

 

 

برخی شائبه‌ها نیازمند پاسخگویی به موقع است

بیرجند – ایرنا – معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: یکی از رسالت‌ها در حال حاضر بررسی نحوه و ابزار پاسخگویی به‌ موقع در مورد شائبه‌هایی است که از سوی برخی رسانه ها در جامعه شکل می‌گیرد.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی، ناصر خوش خبر در دومین نشست شورای اطلاع رسانی استان در سال جاری که در محل دفتر معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری برگزار شد، از جمله ابزار پاسخگویی را رسانه ملی، نشریات، پایگاه‌های خبری و خبرگزاری‌های دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد.

وی گفت: دو اقدام ایجابی و سلبی باید در دستور کار قرار گیرد و اقدام ایجابی یعنی انعکاس درست و صحیح واقعیت‌ها با استفاده از مکانیزم‌هایی که در استان فعال هستند اما اقدام سلبی زمانی رخ می‌دهد که رسانه‌هایی بدون هویت مشخص و بدون تعهد نسبت به نظام و خدمات دولت، یکسری اخبار و اطلاعات را نشر و بازنشر دهند و تاثیر سوء و منفی بر اعتماد مردم داشته باشند.

رئیس شورای اطلاع رسانی استان خراسان جنوبی اظهار داشت: این گونه رسانه‌ها در کم شدن باور مردم نسبت به توانمندی‌های نظام و ایجاد انشقاق بین مردم، دلسوزان و دولتمردان تاثیرگذار هستند.

وی شورای اطلاع رسانی را یکی از ضرورت‌های فعلی جامعه دانست و افزود: نقش و جایگاه این شورا در تنویر افکار عمومی و جهت دهی به انعکاس درست و صحیح خدمات دولت به مردم بسیار مشهود است.

خوش خبر با اشاره به اینکه بسترسازی لازم برای ایجاد امیدواری بیشتر به نظام جمهوری اسلامی و جلب اعتماد مردم باید به صورت دقیق، منظم و با دستور کار مشخص انجام شود گفت: نقش هر کدام از اعضای شورای اطلاع رسانی کلیدی و محوری بوده و متناسب با این ترکیب تمامی مسائل حوزه رسانه‌ای و خبری باید مدیریت شوند به گونه‌ای که اعتماد عمومی، امیدواری مردم به نظام و تقویت پایگاه دولت برای حل مسائل، مشکلات و مطالبات را به دنبال داشته باشد.

به گفته وی ورود در فضای مجازی و رسانه‌هایی که فضای مجازی را در اختیار دارند و منطبق بر قانون و مطابق با رسالت قانونی خود عمل می کنند نیز بی تاثیر نخواهد بود، همچنین آنها باید چرخه اطلاعات را به درستی مدیریت کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به رسانه‌های بدون هویتی که در استان فعال بوده و اخبار جعلی را منتشر می‌کنند گفت: ساماندهی این معضلات باید با هماهنگی دستگاه‌های قضایی و مجری انجام گیرد و برای آن دسته از رسانه‌هایی که اخبار کذب را منتشر کرده و افکار جامعه را مخدوش و منحرف می‌کنند، نیز باید چاره‌اندیشی شود.

وی ماموریت اصلی شورای اطلاع رسانی را رصد فعالیت‌های تبلیغی و سیاستگذاری صحیح و درست، متناسب با نوع نیاز جامعه خراسان جنوبی دانست و افزود: موضوع بعدی، نظارت بر تصمیمات شورا است لذا باید تصمیماتی گرفته شود که در دستگاه‌های اجرایی قابلیت اجرا داشته باشد از سوی دیگر برنامه‌ها در قالب‌های کوتاه مدت و بلندمدت تعریف شوند.

خوش خبر با اشاره به حساسیت امسال با توجه به انتخابات پیش رو گفت: در این فضا امکان انحراف در برخی رسانه‌ها وجود دارد و در فضایی که دشمن با فشار حداکثری در حوزه اقتصاد، سعی در القای ناکارآمدی نظام به مردم دارد نیازمند پررنگ نشان دادن خدمات دولت و انتشار اخبار صحیح هستیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی هم در این نشست در رابطه با اعضای جدید و وظایف شورای اطلاع رسانی استان توضیحاتی بیان کرد.

ناصر نبی زاده ماموریت‌های شورای اطلاع رسانی را رصد، پایش و تحلیل مستمر فعالیت‌های تبلیغی رسانه‌ها، سیاستگذاری رسانه‌ای، خبری و تبلیغی در موضوعات مرتبط و ابلاغ به دستگاه‌های ذیربط، نظارت بر اجرای سیاست‌ها و تصمیمات شورا و ایجاد هماهنگی بین رسانه‌ای، برنامه ریزی رسانه‌ای کوتاه مدت و بلندمدت برای دستیابی به جایگاه و نقش فعال و موثر در مواجهه با تبلیغات دشمن عنوان کرد.

براساس آخرین تصویب نامه هیات وزیران، شورای اطلاع رسانی استان به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و دبیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل می‌شود و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، مدیرکل اطلاعات، مدیرکل صدا و سیما، مدیرکل تبلیغات اسلامی، مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان، مدیر خبرگزاری جمهوری اسلامی در استان، مدیر روابط عمومی استانداری و سه نفر از افراد صاحب نظر به انتخاب رئیس شورا ترکیب جدید آن هستند.

 

 

 

 

علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی با حضور در شهر بیرجند با معتمدیان استاندار خراسان جنوبی دیدار و گفت و گو کرد.

علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی با حضور در شهر بیرجند با معتمدیان استاندار خراسان جنوبی دیدار و گفت و گو کرد.

علیرضا دبیر در مورد تأثیر برگزاری این مسابقات در استان خراسان جنوبی گفت: برگزاری این رقابت ها و رقابت های لیگ در استان خراسان جنوبی و پخش زنده مسابقات و حضور تماشاگران و علاقمندی آن ها باعث می شود که کشتی استان در سال های آینده حرف های زیادی در رده های سنی نوجوانان و جوانان داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ورزش و جدانان خراسان جنوبی علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی امروز در شهر بیرجند محل برگزاری رقابت های کشتی آزاد بزرگسالان قهرمانی کشور حضور یافت و با محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی دیدار و گفت و گو کرد.
دبیر در مورد دیدار خود با استاندار خراسان جنوبی گفت: تصمیمات خوبی در این جلسه در مورد کشتی استان گرفته شد که نتایج آن در آینده مشخص می شود.
وی ادامه داد: قرار شد که از چند جهت به کشتی استان کمک کنیم که در مورد مواردی همچون مربیان کشتی پایه، میزبانی مسابقات، لیگ و حمایت های مالی در این جلسه بحث و تبادل نظر شد.
رئیس فدراسیون کشتی در مورد برگزاری مسابقات قهرمانی کشور به میزبانی بیرجند گفت: سیاست ما حمایت از استان هایی است که رو به رشد باشند و استان خراسان جنوبی هم این ظرفیت را دارد و هم خود مسئولان هیأت می خواهند که روند رو به رشدی داشته باشند. به همین دلیل وظیفه ما بود که میزبانی مسابقات قهرمانی کشور را به این استان بدهیم.
علیرضا دبیر در مورد تأثیر برگزاری این مسابقات در استان خراسان جنوبی گفت: برگزاری این رقابت ها و رقابت های لیگ در استان خراسان جنوبی و پخش زنده مسابقات و حضور تماشاگران و علاقمندی آن ها باعث می شود که کشتی استان در سال های آینده حرف های زیادی در رده های سنی نوجوانان و جوانان داشته باشد.
وی افزود: البته استان قدم هایی را برای برگزاری مسابقات و میزبانی لیگ برداشته است اما باید بر روی مربیان پایه کار شود و سطح فنی دانش آن ها را ارتقاء دهیم و برنامه هایی را در این زمینه در دستور کار داریم.
رئیس فدراسیون کشتی تصریح کرد: در نظر داریم برای مربیان خوب استان خراسان جنوبی و سایر استان ها، کلاس های دانش افزایی با حضور مدرسان و قهرمانان المپیک و جهان برگزار کنیم و این موضوع در دستور کار انستیتو کشتی قرار دارد و به زودی برنامه های ما با حضور تیم فنی فدراسیون کشتی که یکی از موارد مهم آن چگونگی بحث آموزش به کشتی گیران است، اجرایی می شود.
وی در مورد برنامه های هیأت کشتی استان خراسان جنوبی اظهار داشت: آقای سروری رئیس هیأت کشتی و همکارانشان، پیشرفت و رشد کشتی استان را در دستور کار دارند و این موضوع را دنبال می کنند و این اتفاق بزرگی است و کار آن ها مرا سر شوق می آورد.
دبیر در پایان خاطرنشان کرد: مدیریت باید عملیاتی باشد و بنده بعنوان فرد اول با حضور در استان ها کار را از نزدیک پیگیری می کنم و سایر همکاران من هم باید چندین بار در استان ها حضور داشته باشند. یکی از برنامه های من این است که حداقل دو یا سه بار در سال در استان ها حضور داشته باشم.
رئیس فدراسیون کشتی همچنین با حضور در سالن شهیدین قاسمی شهر بیرجند از نزدیک شاهد رقابت های کشتی آزاد بزرگسالان قهرمانی کشور بود.
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی خبر داد:
ساماندهی 435 سرویس دانش آموزی در استان/استفاده 5200 دانش آموز روستایی از وسایل عمومی
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: مهر ماه امسال و با همکاری دستگاه های ذیربط 435 خودرو اعم از مینی بوس، اتوبوس، ون و سواری به عنوان سرویس های مدارس ساماندهی شده و صلاحیت رانندگان آن ها توسط نهادهای نظارتی تأیید شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی محمد علی واقعی پیش از ظهر امروز در نشست کارگروه ماده 19 که در محل استانداری خراسان جنوبی برگزار شد، تصریح کرد: مهم ترین مشکل سرویس های مدارس در استان عمر بالای وسایل حمل و نقل عمومی و فرسودگی آنان است.

وی، با اشاره به فعالیت 19 شرکت پیمانکاری در سطح خراسان جنوبی در زمینه تأمین سرویس های مدارس، اظهار کرد: از این تعداد، 11 شرکت پیمانکاری در شهر بیرجند وظیفه سرویس دهی  به دانش آموزان دختر و پسر مدارس مرکز استان را برعهده دارند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، از اجرای گشت های مشترک و نامحسوس با پلیس به منظور نظارت بر فعالیت سرویس های مدارس خبر داد و ابراز داشت: شرکت هایی که از خودروی بالای 4 نفر سرنشین مانند ون، مینی بوس و اتوبوس، به عنوان سرویس مدارس ابتدایی فعالیت می کنند ملزم  به استفاده از مراقب در سرویس؛ به منظور هدایت و مراقبت از دانش آموزان هستند.

دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی، بر ساماندهی سرویس های دانش آموزی روستاهای استان تأکید کرد و افزود: در روستاهایی که شرکت های پیمانکاری وجود ندارد و دانش آموزان آن که بیشتر محصل دوره های اول و دوم متوسطه بوده و باید به روستای دیگر و یا مرکز شهرستان تردد کنند، بهتر است زمینه ی استفاده از خدمات شرکت های بین شهری  پس از اخد استعلامات لازم از نهادهای نظارتی برای آنان فراهم شود.

واقعی با اشاره به استفاده بیش از 5 هزار و 200 دانش آموز روستایی از وسایل حمل و نقل عمومی جهت حضور در کلاس های درس، ادامه داد: نظارت مستمر بر فعالیت سرویس های مدارس توسط مدیران مدارس، مسئولین آموزش و پرورش و نهادهای نظارتی از بروز حوادث ناگوار پیشگیری می نماید.

وی اضافه کرد: در حال حاضر 196 آموزشگاه با 14 هزار و 500 دانش آموز در حاشیه جاده های اصلی  و پرتردد استان فعالیت می کنند که افزایش ضریب ایمنی این مدارس ضروری است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: نظارت مستمر بر فعالیت‌ شرکتهای پیمانکاری در خصوص سرویس‌های مدارس الزامی است.

سید کمال‌الدین میرجعفریان، با بیان این که مدیران مدارس باید با دقت به وظایف قانونی خود در زمینه ی سرویس مدارس عمل کنند، خاطر نشان کرد: نهادهای نظارتی نیز در تأیید صلاحیت شرکت های پیمانکاری و رانندگان ضمن سرعت عمل باید با وسواس بیشتر و تخصصی عمل نمایند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی:
فعالیت 210 سرگروه آموزشی در دوره ابتدایی
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: در سال تحصیلی جاری 210 نفر از معلمین و آموزگاران دوره ابتدایی به عنوان سرگروه های آموزشی با در دوره های اول و دوم ابتدایی فعالیت می کنند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، محمد علی واقعی صبح امروز در نشست هم اندیشی سرگروه های قطب مرکز و جنوبی استان که در آموزشگاه نمونه تربیت بیرجند برگزار شد، با بیان اینکه تدریس و ارزشیابی در توانمندی معلمان مد نظر می باشد، تصریح کرد: برای ایجاد توانمندی در معلمان باید از دو گام فرهنگ سازی و تکنیک استفاده کرد.

وی، با اشاره به قرارگرفتن سرگروه های آموزشی دوره ابتدایی در ردیف سه استان برتر کشور در سال تحصیلی گذشته، اظهار کرد: گام اول و مهم در توانمندی، فرهنگ سازی تعامل و گفتگوی دبیران در مورد موضوع خاصی درسی می باشد و این نشانگر این است که یادگیری فردی در حوزه حرفه ای به کار تیمی نیاز دارد.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با بیان این مطلب که در سال تحصیلی گذشته صد در صد کلاس های دوره ابتدایی توسط سرگروهای آموزشی مورد بازدید قرار گرفتند، اضافه کرد: الگوهای تدریس و ارزشیابی، الگوهای یادگیری می باشند، که باید ارتقا کیفیت در یادگیری را بدنبال داشته باشند.

دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی،با بیان اینکه تدریس و ارزشیابی هدف نیست و اصالت خود را از یادگیری دریافت می کند، ادامه داد:  رویکرد و خواستگاه اصلی گروه های آموزشی؛ مدرسه است و در راستای تبدیل مدارس به سازمان های یادگیرنده تلاش می نماید.

واقعی، تأکید کرد: معلمان به ویژه سرگروه های آموزشی در دوره ی ابتدایی باید  با حضور مؤثر و تعامل سازنده با یکدیگر فرصت های هم اندیشی را در خصوص امور مختلف برنامه های درسی ، آموزشی و تربیتی فراهم کنند.

وی، نیاز سنجی و آسیب شناسی،ایجاد شرایط برای تبادل اطلاعات بین معلمان،ایجاد تعامل اثربخش،ارتقا صلاحیت های حرفه ای معلمان،شناسایی نیروهای زبده،نقد و بررسی و تحلیل کتب درسی،ترویج و توسعه ی استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات و راهنمایی و نظارت بر عملکرد آموزشی و تربیت معلمان را مهم ترین اهداف گرو ه های آموزشی در مدارس استان برشمرد.

رونمایی از تمثال اولین شهیده خراسان جنوبی در آیین اختتامیه قصه گویی

آیین اختتامیه مرحله استانی  بیست ودومین جشنواره بین المللی  قصه‌گویی  در استان  خراسان جنوبی با رونمایی  از تمثال مبارک  شهیده  «نسترن خسروی» متبرک شد.

 این برنامه کاری مشترک از  کانون  پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان خراسان جنوبی، بیناد حفظ ونشر ارزش‌های دفاع مقدس وبسیج هنرمندان بود که هم‌زمان با روز تولد این شهیده کوچک  برگزار شد.

 

 

 

 

 

 

قضاوت داور خراسان جنوبی در لیگ برتر فوتبال

داور خراسان جنوبی بازی تیم های فوتبال شهرخودرو مشهد و پرسپولیس تهران را سوت می زند.

فرهاد فرهادپور بعنوان داور چهارم دیدار تیمهای شهرخودرو مشهد و پرسپولیسقضاوت داور خراسان جنوبی در لیگ برتر تهران را فردا  جمعه12مهر در ورزشگاه امام رضا علیه السلام مشهد قضاوت خواهند کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

رکاب زنی دوچرخه سوار قاینی به عشق امام حسین (ع)

حامد حسن پور دوچرخه سوار قاینی مسیر 2 هزار کیلومتری قائن تا کربلای معلی را رکاب خواهد زد تا در جمع خیل عظیم تجمع جهانی اربعین حضور پیدا کنند .

وی هدف از این اقدام خود  را ترویج فرهنگ عاشورایی و دوچرخه سواری عنوان کرد.رکاب زنی دوچرخه سوار قاینی به عشق امام حسین (ع)

حامد حسن پور دوچرخه سوار قائنی از مدال آوران مسابقات دوچرخه سواری کشوری و استانی است.

حسن پور مسیر قائن مرز مهران را به مدت ۱۲ روز و دو روز هم در کشور عراق رکاب خواهد زد تا در مراسم اربعین امسال شرکت کند.

 

 

 

 

 

ایجاد 200 شغل با حمایت بنیاد برکت در سربیشه

بنیاد برکت با پرداخت تسهیلات اشتغال زایی برای 200 نفر در شهرستان سربیشه شغل ایجاد کرده است.

مسئول اجرای طرحهای اشتغال زایی بنیاد برکت در سربیشه گفت: این ایجاد 200 شغل با همت بنیاد برکت در سربیشهشغلها در یک سال گذشته با پرداخت 3 میلیارد و 500 میلیون تومان تهسیلات ایجاد شده است .
حداد افزود: حوله بافی، قالی بافی، پرورش شترمرغ، مرغ، بوقلمون، دامهای سبک و سنگین از جمله زمینه های شغلی فراهم شده است که بیشتر آنها در مناطق روستایی بوده است .

 

 

 

 

 

 

 

به همت محققان دانشگاه بیرجند

اختراع دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی با عملکرد دقیق و دینامیک سریع

محققان و پژوهشگران دانشگاه بیرجند دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی طراحی کرده و ساختند.

عضو هیات علمی گروه برق دانشگاه بیرجند و مخترع این دستگاه اختراع دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی با عملکرد دقیق و دینامیک سریع در دانشگاه بیرجندگفت:  این دستگاه با همکاری محمد فراهانی دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک قدرت و ماشین های الکتریکی دانشگاه بیرجند طراحی و ساخته شده است .

شمسی نژاد افزود: این دستگاه دارای ویژگی های منحصر بفردی است که از آن جمله می توان به ولتاژ و جریان فتوولتائیک با ریپل بسیار پایین (کمتر از 0/5 درصد)، کنترل تمام دیجیتال، دینامیک سریع، انعطاف‌پذیری بالا، تغذیه ورودی سه فاز و بازدهی بالا نام برد.

وی افزود:  قیمت این دستگاه در مقایسه با مدل خارجی بسیار پایین و حدود یک ششم قیمت مدل وارداتی است، گفت:  در میان منابع انرژی تجدید‌پذیر، استفاده از سیستم‌‌های تولید انرژی خورشیدی به دلیل  هزینه عملکرد و نگه‌داری پایین، قابلیت اطمینان بالا، طول عمر زیاد،  نصب سریع و آسان، عملکرد بدون سر و صدا، تولید توان بدون آلودگی و دسترسی در سراسر کره زمین به سرعت در حال رشد است، اما با وجود مزیت‌های فراوان، سیستم‌های خورشیدی بازدهی مطلوب را ندارند.

وی با بیان اینکه نمونه آزمایشگاهی دستگاه شبیه ساز خورشیدی، تولید شده گفت: این دستگاه در آزمایشگاهها و مراکز تحقیقاتی که در زمینه انرژیهای نو و تجدیدپذیر فعالیت می کنند قابل استفاده است و می تواند رفتار پنلهای خورشیدی را شبیه سازی کند.

عضو هیات علمی گروه برق دانشگاه بیرجند با بیان اینکه دستگاه نمونه داخلی ندارد و نمونه خارجی آن قیمت بالایی دارد، افزود: هزینه اجرای این دستگاه 5 میلیون تومان و زمان طراحی و ساخت آن نیز 2 سال بود.

اختراع دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی با عملکرد دقیق و دینامیک سریع با شماره  99087 در سازمان ثبت اسناد کشور به ثبت رسید.

 

 

اخذ 12 نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی خراسان جنوبی

خراسان جنوبی از 25 سهمیه در نظرگرفته شده از کشور، 12 نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی را به خود اختصاص داد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستیاخذ 12 نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی خراسان جنوبی استان گفت: در پنجمین دوره داوری نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی که به میزبانی استان فارس 8 مهر در شیراز برگزار شد، خراسان جنوبی از میان 25 سهمیه در نظر گرفته شده موفق به اخذ 12 نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی شد.

حسین عباس زاده افزود: 2 اثر سفره آردی از زهرا افشاری از شهرستان قاین، رومیزی نساجی سنتی از انسیه جانی از شهرستان قاین، شال سر از کبری ایمانی از شهرستان قاین، 2 اثر زیور آلات سنتی از راضیه فریور از شهرستان بیرجند، البسه محلی از زینب چمنی از شهرستان بیرجند، 2 اثر مله و نساجی سنتی(شال سر) از مریم حسنی از شهرستان خوسف، 2 اثر حوله حمام از فاطمه عاجز از شهرستان سربیشه و جلیقه برک از پروین مرموزیان از شهرستان بشرویه نشان ملی مرغوبیت گرفت.

وی گفت: این آثار سال آینده در داوری بین ‌المللی برای دریافت مهر اصالت یونسکو 2020 (نشان بین‌المللی) شرکت داده خواهد شد.

 

 

 

 

 

خراسان جنوبی میزبان روز روستا و عشایر

بیرجند – ایرنا – همایش ملی روز روستا و عشایر که پنج دوره آن در تهران برگزار شد، اکنون در ایستگاه ششم به خراسان جنوبی رسید که نشان از توجه دولت به مناطق کم برخوردار دارد.

بنا به درخواست مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، شورای فرهنگ عمومی شهریور ۹۲ با پیشنهاد نامگذاری یک روز به نام روستاییان و عشایر موافقت کرد و قرار شد ۱۵ مهر در تقویم رسمی ایران روز روستا و عشایر شود.

معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور نخستین همایش ملی روز روستا و عشایر را سال ۹۳ در  سالن اجلاس سران تهران برگزار کرد که رئیس جمهوری اسلامی ایران سخنران ویژه این همایش بود.

پس از آن هر سال همایش ملی روز روستا و عشایر با حضور مسئولان کشوری، فعالان این حوزه و دستگاه‌های مرتبط در تهران برگزار شد و بازتاب خوبی پیدا کرد.

معرفی چنین روزی و برگزاری همایش در سطح ملی تدبیر و امیدی بود که فرهنگ روستایی و عشایر در جهت رونق تولید ملی توسعه و ترویج یابد و هدف اصلی از این اقدام ارزشمند ایجاد روحیه خودباوری و اعتماد به نفس بین روستاییان و عشایر است و از همه مهمتر این مناسبت می‌تواند روزی برای بزرگداشت شایسته مقام و منزلت جامعه روستایی و عشایری کشور باشد.

همایش ملی روز روستا و عشایر سال‌های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ با حضور رئیس جمهوری در سالن اجلاس سران برگزار شد و سخنران چهارمین و پنجمین همایش نیز معاون اول رئیس جمهوری بود.

امسال بعد از گذشت پنج دوره از برگزاری همایش روز روستا و عشایر با تصمیم مسئولان اولین بار این همایش ملی قرار است خارج از پایتخت و در خراسان جنوبی برگزار شود. مسئولیت ستاد ملی روز روستا و عشایر با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری است و در کنار آن ۶ وزارتخانه، سه سازمان و سه نهاد انقلاب اسلامی از جمله مشارکت کنندگان این ستاد محسوب می‌شوند.

خراسان جنوبی؛ استان پایلوت

خراسان جنوبی که امسال چند اولین از جمله تصویب سند سازگاری با کم‌آبی را به نام خود ثبت کرد، روز دوشنبه ۱۵ مهر میزبان حدود یک هزار میهمان از سراسر کشور خواهد بود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ۲۶ شهریور امسال در جلسه هماهنگی همایش روز ملی روستا و عشایر گفت: مقرر شد همایش این روز در یکی از استان‌های کم برخوردارتر برگزار شود که نهایتا استان خراسان جنوبی برای برگزاری این مراسم انتخاب شد.

محمد امید افزود: رئیس جمهوری پروژه‌های حوزه روستایی را تقسیم کردند و مقرر شد که پروژه‌های زیرساختی در هفته دولت امسال و سایر پروژه‌ها و اقدامات دستگاه‌های مرتبط در ۱۵ مهر ماه همزمان با روز ملی روستاییان و عشایر معرفی و افتتاح شود.

وی اظهار داشت: فرصت دو هفته‌ای که برای برگزاری این روز داریم از همه دستگاه‌ها می‌خواهیم پروژه‌های قابل افتتاح خود را برای این روز معرفی کنند و همچنین در برگزاری همایش روز ملی روستاییان و عشایر قطعا افتتاح پروژه، برگزاری نمایشگاه و انعقاد تفاهم‌نامه‌ها انجام خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی نیز در این نشست گفت: خراسان جنوبی سومین استان پهناور کشور است و رتبه ۲۸ جمعیت را دارد که با توجه به پهناور بودن استان کمترین تراکم انسانی را در کشور به خود اختصاص داده است.

محمدصادق معتمدیان افزود: یک هزار و ۷۰۰ روستای دارای سکنه در استان خراسان جنوبی داریم که ۴۱ درصد جمعیت استان را به خود اختصاص دادند و از این میان ۱۱ درصد جمعیت روستایی استان از عشایر هستند.

وی گفت: ما در این استان طولانی‌ترین مرز مشترک را با افغانستان را داریم و با ۶ استان کشورمان همسایه هستیم.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به معضل خشکسالی در این استان گفت: یکی از مهمترین مشکلات ما چالش کم‌آبی است به شکلی که در تامین آب شرب روستاها با مشکلات زیادی مواجه هستیم و سال گذشته ۵۰۰ روستا را از طریق تانکر آبرسانی کردیم و شرایطی سختی را داشتیم.

همچنین شورای قیمت گذاری و ارزیابی فرش دستباف استان خراسان جنوبی اولین بار در کشور همزمان با سفر مرداد امسال معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور به این استان تشکیل شد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری اظهار داشت: در راستای امضای این تفاهم‌نامه تولیدات افرادی که نمی‌توانند محصولات خود را به فروش برسانند به صورت تضمینی خریداری می‌شود.

وی گفت: امروز نشست بسیار مبارکی است و برای اولین بار در کشور، خارج از حوزه کمیته امداد، شرکت صنعت آفرینان مجتمع اقتصادی امداد، محصولات را خریداری می‌کند.

امید با بیان اینکه این اقدام می‌تواند فتح بابی برای سایر نقاط کشور باشد افزود: در وهله نخست حدود یک میلیارد تومان برای ۹۶ تخته فرش‌ دستباف مددجویی و غیرمددجویان قیمت گذاری شده که خریداری می شود و قیمت‌ها نیز مناسب بود.

ششمین همایش با حضور معاون اول رئیس جمهوری

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان جنوبی هم گفت: ششمین همایش ملی روز روستا و عشایر روز دوشنبه ۱۵ مهر ماه با حضور معاون اول رئیس جمهوری، تعدادی از وزرا، مسئولان کشوری، استانداران و مسئولان و فعالان حوزه روستایی و عشایری در سالن اجلاس دانشگاه پیام نور بیرجند برگزار می‌شود.

عالیه خواجوی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همزمان با برگزاری همایش ملی روز روستا و عشایر در خراسان جنوبی نمایشگاه دستاوردهای دستگاه‌های اجرایی نیز برپا می‌شود.

وی گفت: همچنین نمایشگاه ظرفیت‌های استان خراسان جنوبی در چهار حوزه کشاورزی، صنایع دستی، معدن و گردشگری در مجاورت سالن برگزاری همایش برپا می‌شود.

وی افتتاح همزمان تعدادی از پروژه‌های روستایی را از مهمترین بخش‌های همایش ملی روز روستا و عشایر در این استان عنوان کرد و گفت: این پروژه‌ها همزمان با سایر استان‌ها با حضور معاون اول رئیس جمهوری در بیرجند افتتاح می‌شود.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان جنوبی با اشاره به حضور تعدادی از وزرا و معاونان آنان در این همایش اظهار داشت: برخی استانداران و مدیران کل دفاتر روستایی استانداری‌های سراسر کشور نیز در این همایش حضور خواهند داشت.

وی افزود: در این همایش کارآفرینان برتر، نخبگان روستایی، دهیاران منتخب و منتخبان روستایی و عشایری هم حضور دارند.

خواجوی با بیان اینکه تلاش می‌شود چند تفاهم‌نامه در این همایش به امضا برسد گفت: مهمترین تفاهم‌نامه با موضوع آب است که با وزارتخانه مربوط به امضا خواهد رسید.

وی اظهار داشت: هدف این است که در قالب تفاهم‌نامه‌های مختلف تا پایان دولت دوازدهم گام‌های موثری برای توسعه بخش‌های مختلف استان برداشته شود.

زرشک، زعفران و عناب از محصولات استراتژیک و مشهور خراسان جنوبی هستند و این استان مرزی و کویری داراری رتبه نخست زرشک و عناب، رتبه دوم زعفران، رتبه پنجم گل نرگس و ششم انار کشور را به خود اختصاص داده است.

سطح زیرکشت محصولات کشاورزی خراسان جنوبی بیش از ۱۴۹ هزار هکتار و تولیدات سالانه استان ۶۲۷ هزار تن است.

با وجود اینکه خراسان جنوبی ۲۰ سال درگیر خشکسالی است سال گذشته ۱۴ تولیدکننده و بهره‌بردار برتر بخش کشاورزی از این استان در سطح ملی به عنوان نمونه معرفی شدند.

بدون تردید یکی از علل انتخاب این میزبانی، تلاش‌ها و اقدامات هدفمند و موثری بوده که به ویژه در یک سال اخیر از سوی مدیریت عالی استان و با حمایت دولت و سایر ارکان حاکمیت در خراسان جنوبی برای توسعه روستایی و محرومیت‌زدایی انجام شده و نمونه آن تفاهم‌های اخیر استانداری با سازمان برنامه و بودجه، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، آستان قدس رضوی، بسیج سازندگی و… برای اجرای طرح‌های مختلف توسعه و آبادانی در روستاها و مناطق محروم است.

برگزاری مطلوب همایش ملی روز روستا و عشایر اولین بار در خراسان جنوبی می‌تواند نه تنها برای این استان که برای سایر استان‌ها دستاوردهای خوبی به همراه داشته باشد.

 

 

 

۴۰۸۰ خانوار مرزنشین از عواید فروش سوخت بهره‌مند شدند

بیرجند – ایرنا – معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: چهار هزار و ۸۰ خانوار مرزنشین استان در چهارمین دوره پرداخت عواید حاصل از فروش سوخت که هفته جاری انجام شد، از این ظرفیت بهره‌مند شدند.

مشیرالحق عابدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق مصوبه هیات دولت خانوارهایی که در روستاهای شعاع ۲۰ کیلومتری مرز قرار دارند از این مزیت منتفع می‌شوند و خدمات این دوره به ۶۹ روستای مرزنشین استان خراسان جنوبی ارایه شد.

وی با بیان اینکه در دوره قبل ۲ هزار و ۹۷۳ خانوار مرزنشین از عواید فروش سوخت منتفع شدند تصریح کرد: تاکنون در قالب این طرح مردم روستاهای مرزنشین شهرستان‌های سربیشه، درمیان، نهبندان و زیرکوه منتفع شده‌اند.

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: خانوارهای ۱۰ روستا شهرستان زیرکوه، پنج روستا شهرستان درمیان، ۳۲ روستا شهرستان سربیشه و ۲۲ روستا شهرستان نهبندان از عواید حاصل از فروش سوخت در این دوره بهره‌مند شدند.

وی اعلام کرد: در این دوره به ازای هر خانوار مرزنشین ۷۱۴ هزار تومان پرداخت شد.

با توجه به قیمت پایین سوخت در ایران و وجود تقاضا در افغانستان همواره شاهد قاچاق سوخت به اشکال مختلف از مناطق شرق کشور بوده‌ایم اما از سال گذشته تلاش شد به صورت قانونی از جمله مشارکت مرزنشینان، سوخت مورد نیاز کشور همسایه به طور رسمی تامین شود.

این اقدام دولت و مسئولان کاهش قاچاق سوخت و جلوگیری از خروج میلیاردها ریال سرمایه کشور را در پی داشت.

مصوبه هیات وزیران در صدور مجوز فروش سوخت توسط اتحادیه تعاونی‌های مرزرنشینان و توزیع سود آن بین خانوارهایی که تا فاصله ۲۰ کیلومتری مرز سکونت دارند در عین حال که موجب تامین سوخت موردنیاز کشور همسایه از روش قانونی می‌شود به معیشت و اقتصاد خانوارهای مرزنشین نیز کمک می‌کند.

استاندار خراسان جنوبی فروردین امسال در جمع مردم شهر حاجی‌آباد شهرستان مرزی زیرکوه گفت: در پی رایزنی با وزارت نفت سهمیه سوخت فروردین ماه امسال مرزنشینان استان با افزایش ۱۰۰ درصدی نسبت به قبل به ۱۵ میلیون لیتر رسید.

محمدصادق معتمدیان افزود: در گذشته از عواید فروش سوخت در مرز ۱۵ درصد به مرزنشینان می‌رسید اما اکنون این رقم به ۲۰ درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به قوانینی که می تواند بخشی از مشکلات مرزنشینان را حل کند گفت: ساکنان تا شعاع ۲۰ کیلومتری مرز می‌توانند درصدی از فروش سوخت بهره‌مند شوند.

افزایش سهمیه فروش سوخت مرزنشینان یکی از عوامل ماندگاری جمعیت و مهاجرت معکوس نیز به شمار می‌رود.

 

 

 

مسؤولان در برابر گستاخی‌های دشمن بایستند/ بر سر آرمان‌های خود مذاکره نمی‌کنیم

امام جمعه موقت بیرجند گفت: از مسؤولان انتظار داریم در برابر گستاخی‌های دشمنان بایستند تا کلاهی گشادتر از برجام بر سر ما نرود زیرا برجام یک تجربه تلخ بود.

مسؤولان در برابر گستاخی‌های دشمن بایستند/ بر سر آرمان‌های خود مذاکره نمی‌کنیم

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد مختاری ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه شهر بیرجند اظهار داشت: طبق آیات قرآن کریم خداوند از طریق عقل و انبیاء راه حق و باطل را به انسان نشان می‌دهد که عده‌ای راه ایمان و شکر را انتخاب کرده و عده‌ای کفر و باطل را انتخاب می‌کنند.

وی افزود: آنچه باعث نجات انسان از تنگناهای عالم ماده است ایمان است.

امام جمعه موقت بیرجند با بیان اینکه مهم‌ترین هدف مخالفان با جمهوری اسلامی مبارزه و نفی دین است، اضافه کرد: حرف دشمنان بر خلاف دین و فطرت و حرفی غیرقابل پذیرش است.

مختاری با اشاره به عهدشکنی و ناتوانی اروپایی‌ها در پایبندی به تعهدات برجام عنوان داشت: تیم دیپلماسی کشور باید در کمال صلابت، عظمت مردم ایران و نارضایتی آنان از بدعهدی اروپایی‌ها را به آن‌ها نشان دهند، چراکه با فریب و ریا عمل کرده و درک و عظمت ملت و مسؤولان ما را به بازی گرفتند.

وی با اشاره به اینکه بهترین فرهنگ، فرهنگ اسلامی و بهترین مقصد مقصدی است که اهل بیت(ع) تعیین می‌کنند یادآور شد: استکبار نمی‌خواهد ما بنده خدا بوده و در مقابل ظالمین بایستیم، بلکه به دنبال آن است ما نوکر ظالمین بوده و هرچه آنان می‌گویند را قبول کنیم.

امام جمعه موقت بیرجند عنوان داشت: دشمن به دنبال مذاکره است، اما باید دانست ما بر سر آرمان‌های خود مذاکره نمی‌کنیم، چراکه آن‌ها استقلال ما را نمی‌خواهد و حاضر نیستیم که در این زمینه کوتاه بیاییم.

مختاری تصریح کرد: دشمن در تلاش است که دعوای استکبار و ایران اسلامی را بر سرقدرت، انرژی هسته‌ای و غیره جلوه دهد در حالی که دعوای اصلی بر سر آرمان‌های اسلامی است و این آرمان ها ایجاب می کند ما در مقابل مستکبرین بایستیم.

وی ضمن تقدیر از مواضع و سخنان رئیس جمهور در سازمان ملل گفت: اروپا در ارتباط ایران با دورویی اگر بیشتر از آمریکا به دنبال منافع خود نباشد کمتر هم نیست، بنابراین ما از ریاست جمهوری انتظار داشتیم در برخورد با سران اروپایی صلابت بیشتری به خرج دهد و عظمت امت اسلامی و ناراحتی مردم را به آنان نشان دهد.

امام جمعه موقت شهرستان بیرجند تأکید کرد: از مسؤولان انتظار داریم در برابر گستاخی‌های دشمنان بایستند تا کلاهی گشادتر از برجام بر سر ما نرود زیرا برجام یک تجربه تلخ بود.

مختاری با اشاره به روز نیروی انتظامی عنوان داشت: نیروی مجاهد انتظامی در سطح کشور و استان اقدامات جهادی زیادی برای حفظ امنیت داشته انجام داده است که وجود 13 هزار شهید و 22 هزار جانباز نیروی انتظامی گواهی براین مدعا است.

 

 

 

پیکر سردار شهید غلامی در بیرجند تشییع شد

پیکر سردار شهید ابراهیم غلامی روز پنجشنبه با حضور گسترده قشرهای مختلف مردم و مسئولان در شهر بیرجند تشییع و به خاک سپرده شد.

  پیکر پاک این شهید والامقام که حین ماموریت در مرزهای غربی کشور به شهادت رسید، با حضور نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی، استاندار، فرماندهان نظامی و انتظامی، خانواده معظم شهدا و ایثارگران از هیات ابوالفضلی (مصلی) بیرجند تا قطعه ۲ گلزار شهدا با انجام تشریفات نظامی و بر دستان مردم تشییع شد.

گفتنی است، شهید غلامی، پاسدار بازنشسته، جانباز شیمیایی و از فعالان بسیج جزیره کیش بود که چند روز گذشته هنگام انجام مأموریت در مرزهای غربی کشور و در نقطه صفر مرزی به شهادت رسید.

شهید ابراهیم غلامی متولد سال 1341 در شهرستان بیرجند است که در دوران دفاع مقدس، جانباز شیمیایی شد و به علت مشکلات ریوی و تنفسی از سال 1381 در جزیره کیش اقامت داشت و با وجود بازنشستگی، همچنان از مدافعان وطن بود.

 

 

 

 

پایان مسابقات کشتی آزاد قهرمانی کشور

مسابقات کشتی آزاد قهرمانی کشور با معرفی برترین ها در بیرجند پایان یافت.

سرپرست این مسابقات گفت: پس از دو روز رقابت سخت و نفس گیر در پایان مسابقات کشتی آزاد قهرمانی کشوروزن 57 کیلوگرم محسن ملکی از توابع تهران، در وزن 61 کیلوگرم مجید داستان از تهران، 65 کیلوگرم مرتضی قیاسی از لرستان، 70 کیلوگرم محمد مهدی یگانه جعفری از مازندران، 74 کیلوگرم سعید داداش پور از تهران، 79 کیلوگرم امید حسن تبار از مازندران، 86 کیلوگرم جلال زمان از مازندران، 92 کیلوگرم ارشک محبی از کرمانشاه، 97 کیلوگرم اسماعیل نجاتیان از خراسان رضوی و در وزن 125 کیلوگرم امین طاهری از تهران عناوین نخست را بدست آوردند.

 

 

 

 

 

 خراسان جنوبی در گروه دو مرحله اول مسابقات زیر گروه فوتبال ساحلی

خراسان جنوبی در مرحله اول مسابقات زیر گروه فوتبال ساحلی کشور در گروه دو قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، مراسم قرعه کشی مرحله اول مسابقات زیرگروه فوتبال ساحلی کشور در فصل ۹۹-۹۸ برگزار شد و در گروه دو تیم های شهدا بافق یزد، آذرخش کرمان، بالابان اردکان، شهید شرفی فردوس خراسان جنوبی و  بندر شهید بهشتی چابهار هم گروه هستند.

مسابقات گروه دو به میزبانی باشگاه بالابان آرین اردکان یزد از پنجشنبه ۱۸ مهر آغاز  می شود و شنبه ۲۰ مهر به پایان می رسد.

 

 

 

 

توقیف خودروی سواری حامل دام قاچاق در نهبندان

خودروی سواری حامل یک راس گوساله و 3 راس گوسفند فاقد مجوز بهداشتی- قرنطینه‌ای در شهرستان نهبندان متوقف شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی،رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان گفت: خودروی پژو 405 حامل یک راس گوساله و 3 راس گوسفند بدون هویت و سابقه بهداشتی مشخص که از شهرستان زابل بارگیری و به مقصد کاشمر حرکت می کردبه دلیل نداشتن مجوز بهداشتی- قرنطینه‌ای دامپزشکی توسط مامورین ایست و بازرسی سهل آباد متوقف شد.

محمد راه انجام با بیان اینکه دامپزشکی با ورود دام غیرمجاز و بیمار به شهرستان برای حفظ سرمایه ملی برخورد می کند، افزود: براساس قانون سازمان دامپزشکی کشور حمل و نقل هر نوع دام ، طیور و فرآورده های خام دامی بدون دریافت مجوز بهداشتی- قرنطینه ای دامپزشکی ممنوع است.

وی  از دلالان دام خواست: در زمینه جابجایی و حمل و نقل دام زنده با شبکه های دامپزشکی هماهنگی به عمل آورند تا برابر مقررات و اصول حمل بهداشتی دام زنده اقدامات لازم انجام ‌شود.

 

 

 

 

 

 

۲۰۰ کتابخانه در سطح کشور در حال ساخت است

بیرجند- دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: در حال حاضر بالغ بر ۲۰۰ کتابخانه در سطح کشور در حال ساخت داریم که تا سال آینده به بهره برداری می رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا مختارپور چهارشنبه شب در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: در حال حاضر بیش از سه میلیون نفر عضو کتابخانه های عمومی کشور هستند.

وی با اشاره به اینکه بیشتر این اعضا را کودکان و نوجوانان تشکیل می دهند، بیان کرد: با توجه به اینکه این افراد از کودکی عادت به خواندن کتاب دارند در آینده نیاز به ترویج کتابخوانی نخواهند داشت.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور همچنین به وجود سه هزار و ۴۵۰ کتابخانه فعال در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۴۰ میلیون جلد کتاب در این کتابخانه ها موجود بوده و این کتابخانه ها از مراکز ارائه کتاب به اجتماع های بزرگ فرهنگی تبدیل شده اند.

ساخت ۶۰۰ کتابخانه طی چهار سال گذشته

مختارپور از ساخت ۶۰۰ کتابخانه در سطح کشور طی چهار سال گذشته خبر داد و افزود: علاوه بر این در حال حاضر ۲۰۰ کتابخانه در کشور در دست اجرا داریم که بخشی از آن ها در هفته کتاب و کتابخوانی، برخی دهه فجر و برخی نیز سال آینده به بهره برداری می رسند.

وی با بیان اینکه امروز انتقال حجم زیادی از اطلاعات در شبکه‌های مختلف اجتماعی فرصت انتخاب صحیح را از مخاطب گرفته است، عنوان داشت: جوانان در طول شبانه روز در معرض پیام های متفاوت و متناقض قرار می گیرند که جلوی رشد آن ها را گرفته و به جای خواندن کتاب های مفصل به پیام های کوتاه اکتفا می کنند.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با بیان اینکه در حال حاضر جوانان در معرض بمباران فرهنگی دشمن قرار گرفته اند، تأکید کرد: عبور از این وضعیت خاص نیازمند همت مضاعف است.

مختارپور همچنین بر نقش مؤثر ائمه جمعه در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و گفت: در برخی استان‌ها ائمه جمعه کتاب‌های خوب و مفید را در نمازجمعه معرفی می‌کنند که نقش موثری در فرهنگ کتاب و کتابخوانی دارد.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور