پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

چند خبر از خراسان جنوبی

 

 

گردوغبار ‌نوار شرقی خراسان جنوبی منشأ خارجی دارد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی از وجود ۳۵ کانون بحرانی فرسایش بادی در استان خبر داد و گفت: ‌گردوغبار ‌نوار شرقی خراسان جنوبی منشأ خارجی دارد.

‌گردوغبار ‌نوار شرقی خراسان جنوبی منشأ خارجی دارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، علیرضا نصرآبادی صبح امروز در مراسم گرامیداشت بیست و پنجمین سالگرد روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی اظهار داشت: معضلات جهانی زیست محیطی و منابع طبیعی در همه جاست و این معضلات موجب گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی، کمبود منابع آبی و تخریب سرزمین و بیابان‌زایی می‌شود.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی دومین استان بیابانی کشور است گفت: 86 درصد عرصه‌های طبیعی استان را عرصه بیابانی و مراتع کم تراکم بیابانی تشکیل می‌دهد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی افزود: خراسان جنوبی جز پنج استان درگیر با پدیده گردوغبار است و بیش از 5 میلیون هکتار معادل 33 درصد مساحت استان تحت تاثیر فرسایش بادی قرار دارد.

نصرآبادی با بیان اینکه تا پایان سال گذشته تمام عرصه‌های بیابانی استان تحت تاثیر فرسایش بادی قرار گرفته است تصریح کرد: فرسایش بادی به منابع زیستی و اقتصادی کانون‌های بحرانی فرسایش بادی استان سالانه بیش از 20 میلیارد تومان خسارت وارد می‌کند.

بیشتر بخوانید

وی با بیان اینکه 96.5 درصد مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل می‌دهد ادامه داد: خراسان جنوبی دارای 35 کانون بحرانی فرسایش بادی است و مساحت کانون‌های بحرانی فرسایش بادی استان نیز بیش از 2 میلیون هکتار است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: مدیریت و تغییر کاربری نادرست سرزمین در مناطق خشک، دخالت بی‌رویه انسان در زیست بوم‌ها، تولیدگازهای گلخانه‌ای و وجود بیابان بدون پوشش گیاهی از جمله دلایل ایجاد گردوغبار است.

نصرآبادی اظهار کرد: ‌گردوغبار در نوار شرقی استان منشأ خارجی داشته و ناشی از وزش بادهای 180 و 120 روزه سیستان نیاز است نسبت به کنترل منشأ برداشت این گردوغبار در خارج از کشور با همکاری سازمان‌های بین‌المللی اقدام و تفاهم‌نامه‌های همکاری مبادله شود.

وی افزود: در حال حاضر 189 بادشکن زنده و 551 کیلومتر بادشکن غیرزنده در مناطق خاص و بحرانی خراسان جنوبی احداث و  اجرا شده است.

تالاب کجی نهبندان تنها تالاب زنده و پویای کشور است‌

فرماندار نهبندان نیز با بیان اینکه تالاب کجی نمکزار نهبندان تنها تالاب زنده و پویای کشور است و این تالاب می‌تواند ظرفیتی برای حوزه گردشگری باشد گفت: خراسان جنوبی 25 درصد کل گونه‌ها و پرندگان کشور را دارد و یک پنجم پستانداران جهان در استان وجود دارند.

‌مجید بیکی‌با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در کمربند خشک دنیا قرار دارد گفت: در برخی از نقاط کشور شاهد افزایش بیابان و ریزگردها بودیم و میلیاردها تومان هزینه شده تا برخی از اقدامات پیشگیرانه انجام دهیم.

فرماندار نهبندان با بیان اینکه 80 درصد مساحت کشور بیابانی و نیمه بیابانی است و ضرورت مقابله با پدیده بیابان‌زایی وجود دارد افزود: تالاب کجی نمکزار نهبندان تنها تالاب زنده و پویای کشور است و این تالاب می‌تواند ظرفیتی برای حوزه گردشگری باشد.

بیکی تصریح کرد: استفاده از سمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در حوزه محیط زیست باید بیش از پیش گسترش یابد چرا که سازمان‌های مردمی کمک کننده خوبی در این حوزه هستند.

وی با بیان اینکه در شهرستان‌ نهبندان و استان خراسان جنوبی از هرگونه فعالیت مردمی و هدفمند استقبال می‌کنیم ادامه داد: بسیاری از دستکاه‌های اجرایی به دلیل برخی از قوانین و دستورالعمل‌ها شاید از توسعه باز بمانند و برخی از اقدامات و قانون‌ها شاید موجب مهاجرت عده‌ای از شهرها و روستاها شود.

فرماندار نهبندان با بیان اینکه توجه به عوامل زیست محیطی تدوام حیات بشری را به دنبال دارد خاطرنشان کرد: باید از همه ظرفیت‌ها برای توسعه شهرستان و برای کمک به اکوتوریسم تالاب کجی نمکزار استفاده شود و برای مسیر تالاب نیز اعتباراتی برای بهبود آن گذاشته شده است.

امام جمعه نهبندان نیز در این مراسم بیان کرد: در روایات و آیات قرآن به بحث درخت‌کاری و محیط زیست تاکید شده و قطع کردن یک درخت حکم کشتن یک انسان را دارد.
حجت‌الاسلام خزاعی تصریح کرد: در بخش محیط زیست اقدامات خوبی شده و نهبندان دارای مناطق خوب، مستعد و بکر است که این مناطق باید حفظ و نگهداری شوند.

یک پنجم پستانداران جهان در استان وجود دارند

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی نیز در این باره اظهار داشت: خراسان جنوبی 9 درصد مساحت کشور را دارد و 25 درصد کل گونه‌ها و پرندگان کشور در استان قرار دارد.

وی با بیان اینکه یک پنجم پستانداران جهان در استان وجود دارند گفت: متاسفانه در نیم قرن گذشته بخش زیادی از تنوع زیستی را از دست دادیم و در حوزه آب بیش از حد مجاز بهره‌برداری می‌کنیم و در دو دهه اخیر سه میلیارد مترمکعب اضافه برداشت از سفره‌های زیرزمینی استان داشتیم.

اکبری افزود: در بسیاری از شاخص‌ها و دفع پسماندها خوب عمل نکردیم و این یک زنگ خطر است و باید تغییر رفتار در خود ایجاد کنیم.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی تصریح کرد: تالاب کجی نمکزار نهبندان دارای 22 هزار هکتار است و از مجموع نیز حدود 7 هزار هکتار این تالاب آبگیر است که از انتهای شهریورماه به بعد آبگیری انجام می‌شود.

وی ادامه داد: منبع تغذیه‌ای این تالاب نیز بیشتر چشمه‌هایی در داخل تالاب است و انواع پرندگان نیز در این تالاب زیست می‌کنند و  100 هکتار از مجموعه تالاب با همکاری منابع طبیعی نهال کاری شده است.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: پروژه مطالعات نیاز آبی با همکاری دانشگاه‌های استان در حال انجام است و چاه‌های کشاورزی و میزان برداشت آب از چاه‌ها و پوشش گیاهی از جمله مخاطرات خاص این منطقه است.

اکبری اظهار کرد: تالاب هامون روند خوبی ندارد و تالاب کجی نمکزار نهبندان تنها تالاب زنده و پویا در شرق کشور است و این تالاب در ردیف 29 تالاب‌های ملی قرار گرفته است.

وی افزود: تالاب کجی نمکزار نهبندان تنها تالابی است که در کشور ردیف اعتباری ملی دارد و سال گذشته نیز یک میلیارد و 800 میلیون تومان برای تالاب گذاشته شده است.

افتتاح طرح نهال کاری تعمیم ترسیب کربن نهبندان 

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی نیز در مراسم افتتاح طرح نهال کاری تعمیم ترسیب کربن نهبندان افزود: این طرح به مساحت 235 هکتار با اعتبار یک میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

غلامرضا آخوندی گفت: از این تعداد 35 هکتار از محل اعتبارات تملک دارایی استان و 200 هکتار از محل اعتبارات ملی بوده که این طرح در دو نقطه قبل و بعد از ایست و بازرسی سهل آباد انجام شده است.

وی افزود: خراسان جنوبی سومین استانی است که با گردوغبار دست و پنجه نرم می‌کند و کشور در کمربند بیابانی قرار گرفته است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی تصریح کرد: شهرستان نهبندان دارای 9 کانون بحرانی بیابانی است و به دلیل واقع شدن کانون بحرانی سهل آباد در کریدور جنوب به شمال و با تمام اولویت‌های گردشگری و اتصال راه آهن جنوب به شمال اقداماتی در زمینه مقابله با بیابان‌زایی انجام شده است.

وی ادامه داد: پروژه ترسیب کربن در رونق و توانمندسازی مردم کمک بسیاری کرده و این منطقه بیابانی دارای 7 هزار و 600 کیلومتر مساحت است و 380 کیلومتر آن نهال کاری شده است.

 

 

 

 

 

 

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی مطرح کرد:
صرفه جویی 2میلیاردی با تعمیر تجهیزات آموزشی مدارس
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: در سال تحصیلی جاری 200 میلیون تومان با تعمیر تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی مدارس در هزینه های آموزش و پرورش استان صرفه جویی شد.

محمد علی واقعی در نشست شورای آموزش و پرورش شهرستان نهبندان  اظهار کرد: در سال تحصیلی با مشارکت هنر جویان هنرستان های استان بیش از 40 درصد تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی مدارس به چرخه آموزش برگشته است و در این راستا 200 میلیون تومان در هزینه های آموزش و پرورش صرفه جویی شده است.

وی، با اشاره به تحقق قریب 96 درصد از مصوبات آموزش و پرورش نهبندان در سال تحصیلی جاری، تصریح کرد: در حال حاضر 14 هنرستان استان در زمینه تعمیر، مرمت و بازسازی تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی مدارس فعالیت می کنند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، با بیان این مطلب که 65 مدرسه خرید خدمات با 340 کلاس و 4 هزار و 990 دانش آموز در سطح استان فعالیت می کنند، ادامه داد: از این تعداد 13 آموزشگاه خرید خدمات در شهرستان نهبندان با یک هزار و 55 دانش آموز فعالیت می کند.

دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی، بر افزایش مشارکت اولیا، خیرین و صاحب نظران استان در فرایند تعلیم و تربیت تأکید کرد و افزود: بر اساس  سند تحول بنیادین، آموزش و پرورش  استان در کنار علم آموزی، به دنبال تربیت علمی، اخلاقی، ایمانی و عملی دانش‌آموزان است.

واقعی توسعه و گسترش مدارس هیأت امنایی در استان را نمونه بارز مشارکت در فرایند تعلیم و تربیت دانست و اضافه کرد: در حال حاضر 29 مدرسه هیأت امنایی با 6 هزار و 339 دانش آموز در خراسان جنوبی فعالیت می کنند که سهم شهرستان کویری نهبندان 3 آموزشگاه با 527 دانش آموز دختر و پسر می باشد.

گفتنی است توسعه مدارس خرید خدمات، تداوم فعالیت مدارس هیأت امنایی نهبندان و تخصیص نیروی انسانی به اردوگاه فرهنگی غدیر این شهرستان از مهم ترین مصوبات این نشست بود.

 

 

 

 

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی عنوان کرد:
جمع آوری50هزارسندمکتوب دفاع مقدس درآموزش و پرورش
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: تا کنون 50 هزار سند مکتوب در خصوص نقش آفرینی فرهنگیان و دانش آموزان بهارستان علم و ادب در هشت سال دفاع مقدس توسط آموزش و پرورش استان جمع آوری شده است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی؛ محمد علی واقعی با بیان این خبر اظهار کرد: این اسناد در عرصه ی اعزام، کمک های آموزش و پرورش،مجتمع های آموزشی رزمندگان در ایام دفاع مقدس، ستاد پشتیبانی جنگ آموزش و پرورش خاطرات شهدا، آزادگان، رزمندگان، جانبازان و ایثارگران دانش آموز و فرهنگی و مکاتبات اداری آموزش و پرورش در زمینه دفاع مقدس طبقه بندی شده است.

وی با اشاره به اتمام کار جمع آوری اسناد مکتوب آموزش و پرورش در 12 شهرستان و منطقه استان، تصریح کرد: آموزش و پرورش خراسان جنوبی نگارش مقاله مربوط به مدخل آموزش و پرورش در کتاب دایره المعارف دفاع مقدس استان را بر عهده دارد که به منظور تدوین آن طرح پژوهشی نقش آموزش و پرورش در دفاع مقدس توسط  فرهنگیان پیشکسوت، اندیشمند، صاحب قلم وصاحب ذوق هنری در حال انجام است.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی اضافه کرد: پیش بینی می شود تدوین این طرح پژوهشی برای چاپ در دایره المعارف دفاع مقدس استان نیمه دوم سال جاری به اتمام رسیده و آماده چاپ شود.

واقعی،با بیان اینکه شهدا،جانبازان، آزادگان و ایثارگران معزز دانش آموز و فرهنگی استان حق بزرگی برگردن نظام تعلیم و تربیت خراسان جنوبی دارند، ابراز داشت: آموزش و پرورش خراسان جنوبی با توجه به رسالت خود و با بسیج تمامی امکانات سخت افزاری و نرم افزاری،در راستای حفظ و انتقال ارزش ها و دستاوردهای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی ایران در تمامی عرصه ها حضور فعال دارد.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، حفظ، ترویج، تعمیق و اشاعه دستاوردها و ارزشهای والای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را مهم ترین رسالت دستگاه تعلیم و تربیت استان دانست و تأکید کرد: امیدواریم که این حرکت بیش از پیش موجب تبلیغ و ترویج مکتب ایثار و شهادت در جامعه بویژه در بین نسل جوان و آینده ساز انقلاب شود.

 

 

 

 

افتتاح 145 هکتار طرح نهال کاری در شهرستانهای نهبندان و سربیشه

طرح نهال کاری 145 هکتاری در کانون فرسایش بادی خاکی مزار سید علی و در دو شهرستان سربیشه و نهبندان افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، این طرح با اعتبار یک میلیارد تومان از محل 110 هکتار طرح بیابان زدایی ملی و35 افتتاح 145هکتار طرح نهال کاری در شهرستان سربیشههکتار تملک و دارایی های سرمایه ای طرح تعمیم ترسیب کربن اجرا شد.

در این طرح گونه های گیاهی تاغ ،عجمو، آترپیلکس و کلمو کشت می شود.

درحوزه شهرستان های سربیشه و نهبندان 2کانون فرسایش بادی خاکی وجود دارد.

گفتنی است علاه بر این طرح بوته کاری مراتع آیسک به مساحت ۶٠هکتار افتتاح شد.

 در این طرح گونه های اشنیان، آتریپلکس، عجوه، تاغ  و قیچ با اعتبار 150افتتاح طرح بوته کاری مراتع آیسک به مساحت ۶٠هکتارمیلیون تومان از محل صندوق توسعه ملی کاشت شد.

در طرح بوته کاری مراتع آیسک ٩٠خانوار دامدار از مزایای آن بهره مند می شوند.

 

 

 

 

 

 

 

پاکسازی 3 پاتوق مواد مخدر در بیرجند

3 پاتوق مواد مخدر در بیرجند پاکسازی و 8 سوداگر مرگ دستگیر شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، پلیس مبارزه با مواد مخدر استان با اجرای طرح پاکسازی نقاط آلوده و پاتوق های فروش مواد مخدر، 8 خرده فروش مواد مخدر را دستگیر و 300 گرم مواد مخدر صنعتی کشف کردند.
 رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی گفت: با دریافت گزارش های مردمی مبنی بر خرید و فروش مواد مخدر صنعتی در برخی از نقاط مرکزی و حاشیه ای شهرستان بیرجند، موضوع به صورت ویزه توسط پلیس مبارزه با مواد مخدر پیگیری و دستگیری سوداگران مرگ در دستور کار قرار گرفت.
سرهنگ حسین محمدی افزود: مأموران با اقدامات فنی و پلیسی 3 پاتوق خرید و فروش مواد مخدر صنعتی را در نقاط مرکزی و حاشیه ای شهرستان بیرجند شناسایی کردند که پس از هماهنگی با مقام قضائی این محل ها بازرسی و پاکسازی شد.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی افزود: مأموران پلیس در بازرسی از این محل ها 8 نفر از خرده فروشان مواد مخدر را دستگیر و در بازرسی از آنان 300 گرم مواد مخدر صنعتی بسته بندی شده و آماده فروش، یک خودروی سواری و 230 میلیون ریال وجه نقد حاصل از فروش مواد مخدر کشف کردند.
سرهنگ محمدی با تأکید بر اقدام قاطع پلیس در مبارزه با سوداگران مرگ و خرده فروشان مواد مخدر، افزود: متهمان دستگیر شده به پلیس مبارزه با مواد مخدر منتقل و با تشکیل پرونده به مقام قضائی معرفی شدند.

 

 

زنده گیری و بازگشت ۳بزمجه بیابانی به طبیعت در  خوسف

۳بزمجه بیابانی (بزغاله مار) در خوسف زنده گیری و به طبیعت بازگردانده شدند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، رئیس محیط زیست شهرستان خوسف گفت: این حیوانات در یکی از مرغداری های شهرستان رؤیت شدند که با تلاش آتش نشانی و دوستداران حیات وحش زنده گیری و به اداره محیط زیست تحویل شدند.
تقی زاده افزود: این بزمچه یا بزغاله مارها با توجه به فصل گرما برای رفع تشنگی به روستاها و محل زندگی انسان نزدیک می شوند اما هیچ گونه خطری برای انسان و دام ندارند و مردم در صورت مشاهده، باید سریع به ادارت محیط زیست اطلاع دهند.
بزمچه یا بزغاله مار، حیوانی گوشت خوار است و از حیواناتی مانند موش و مارمولک و حشرات تغذیه می کند و زیستگاه اصلی اش مناطق بیابانی و نیمه بیابانی است.

 

خراسان جنوبی

آغاز سی و هفتمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزی

سی هفتمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزی خراسان جنوبی امروز با حضور ۳۰۰دانش آموز پسر در بیرجند کار خود را آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، رئیس اداره امور قرآن، عترت و نماز اداره کل آموزش و پرورش استان گفت: درآغاز سی و هفتمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزیاین دوره از مسابقات هزار و 390دانش آموز دختر و پسر در مقطع متوسطه اول و دوم با هم در رشته های  قرائت، حفظ، تفسیر، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، مداحی، اذان، انشای نماز و احکام  رقابت خواهند کرد.

حجت الاسلام حسینی با بیان اینکه سی و هفتمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزی به مدت 8روز ادامه دارد افزود: 74نفر از برگزیدگان مسابقات استانی برای شرکت در مسابقات کشوری که اواخر تیر و اوایل مرداد در استانهای زنجان و مشهد برگزار خواهد شد اعزام می شوند.

وی هدف از برگزاری اینگونه مسابقات را آشنایی و توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی در بین دانش آموزان عنوان کرد و گفت: دانش آموزان خراسان جنوبی همواره نقش پررنگی در شرکت مسابقات قرانی داشته اند به طوری که همه ساله در مرحله آموزشگاه بیش از 90درصد دانش آموزان شرکت می کنند.

 

 

 

 

 

 

 

حضور ۹ تیم ورزشی طبس‌ در لیگ‌های برتر کشور

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان طبس گلشن از آمادگی ۹ تیم برای حضور در لیگ‌های دسته‌جات و برتر کشور خبر داد و گفت: حمایت همه‌جانبه مسؤولان و خیران‌ می‌تواند زمینه معرفی پدیده‌های سرآمد ورزشی را در کشور فراهم نماید.

حضور ۹ تیم ورزشی طبس‌ در لیگ‌های برتر کشور

حسین قدیمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در طبس اظهار داشت: پتانسیل‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، استعدادهای بالقوه و توانمندی‌های بی‌نظیر سرمایه انسانی موجود در شهرستان طبس نیازمند حمایت‌های معنوی و مالی دوچندان مسؤولان استانی است.

وی افزود: در سال جاری ۹ تیم ورزشی شهرستان طبس‌گلشن در لیگ‌های برتر کشور حضور فعال دارند.

رئیس اداره ورزش شهرستان طبس تصریح کرد: تیم هندبال زغال‌سنگ طبس به نمایندگی از خراسان‌جنوبی برای نخستین بار با اقتدار از لیگ دسته یک به لیگ برتر ایران صعود کرد و امید می‌رود در رقابت‌ با قطب‌های هندبال کشور شگفتی‌ساز شود.

قدیمی یادآور شد: تیم رول‌بال طبس پس از درخشش خیره‌کننده‌ در رقابت‌های لیگ دسته یک و صعود به لیگ برتر کشور خود را برای رویارویی با برترین‌های ایران آماده می‌کند.

وی از قهرمانی تیم‌های فوتسال رده‌های سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان در مسابقات قهرمانی خراسان‌جنوبی خبر داد و گفت: رایزنی‌های لازم برای حضور فوتسال طبس در لیگ‌های دسته‌جات و برتر کشور در حال انجام است.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان طبس گلشن افزود: مقدمات حضور تیم راگبی بانوان و ساحلی آقایان طبس در لیگ‌های دسته‌جات کشور فراهم شده و مربیان و دست‌اندرکاران نیز درصدد فراهم‌کردن اردوهای آمادگی تیم هستند.

قدیمی با اشاره به تیم‌های قوی رشته‌های والیبال و فوتسال ساحلی شهرستان طبس‌گلشن تأکید کرد: وجود زمین‌های ساحلی و ورزشکاران سرآمد در این رشته‌های ورزشی؛ رایزنی‌های لازم برای جذب اسپانسر و پشتیبانی‌های خیران ورزش‌یار از‌ حضور تیم‌ها در لیگ‌های دستجات آزاد در حال انجام است.

وی از درخشش کاراته‌کاهای شهرستان طبس‌گلشن در مسابقات قهرمانی ملی و بین‌المللی بانوان خبر داد و افزود: در صورت حمایت و پشتیبانی مؤثر این ورزشکاران می‌توانند به‌عنوان نماینده‌های خراسان‌جنوبی در رقابت‌های مختلف لیگ‌های کشوری حضور فعال و پویا داشته و افتخارآفرینی نمایند.

 

 

 

 

دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در تراز دانشگاه های اول کشور است

بیرجند – ایرنا – رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در عرصه کتابداری و پزشکی به عنوان دانشگاه موفق و نمونه عمل کرده و زیرساخت و امکانات لازم را دارد و در تراز دانشگاه‌های اول کشور در حوزه کتابخانه است.

پیام کبیری روز یکشنبه در شانزدهمین همایش ملی رئیسان کتابخانه های مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در بیرجند به خبرنگار ایرنا افزود: وقتی منابع اطلاعاتی به روز در اختیار باشد در تصمیم سازی بالینی پزشکان تأثیرگذار است و این امر مبتنی بر شواهد پژوهشی معتبر به معنی ارائه خدمات درمانی بهتر است.

وی ادامه داد: چشم انداز این همایش توسعه خدمات، امکانات و گسترش عرضه خدمات دانشگاه برای پزشکان و پرستاران است که به ارتقای سطح سلامت کشور به طور غیرمستقیم کمک می‌کند.

وی اظهار داشت: این همایش با هدف هم اندیشی، تضارب آرا و افکار و تصمیم سازی بر اساس سیاست‌های اطلاع رسانی و کتابداری در عرصه علوم پزشکی در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی است.

رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات وزارت بهداشت بیان کرد: توسعه زیرساخت‌های پژوهشی کتابخانه های دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و ارائه خدمات بهتر در دانشگاه‌ها از دیگر اهداف این همایش است.

کبیری گفت: نخستین دوره این همایش در سال ۱۳۹۲ در دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد و هر ۶ ماه یکبار این همایش تکرار شد و هر سال دو گردهمایی به این شکل در دانشگاه‌هایی که در عرصه کتابخانه های خود موفقیت داشته‌اند برگزار می‌شود.

وی اظهار داشت: ۵۰ نفر از مدیران کتابخانه های دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در این همایش حضور دارند و به ارائه نظرات خود در خصوص نحوه ارتقا کیفی و کمی کتابخانه های دانشگاه‌های علوم پزشکی در کشور می‌پردازند.

وی در خصوص اقدامات انجام شده در عرصه سلامت گفت: در عرصه سلامت کشور، مجموعه‌ای از راهنماهای تصمیم گیری بالینی و درمانی و مجموعه‌ای از شواهد مورد نیاز برای تصمیم گیری بالینی پزشکان در عرصه درمان در مجموعه‌ای با عنوان «سایت کاکرین ایران» آماده شده و کاکرین یک مؤسسه غیرانتفاعی در انگلستان است که به تولید شواهد برای تصمیم گیری بالینی در دنیا می‌پردازد که در ایران هم یک شعبه دارد و تا کنون دو هزار از این شواهد به زبان فارسی ترجمه شده است.

کبیری افزود: کاکرین مربوط به همه حوزه‌های پزشکی و سلامت است و در همه رشته‌های بالینی پزشکی فعال است و دو هزار عنوان مستند ترجمه شده به زبان فارسی در این مجموعه در اختیار داریم و از یکسال قبل از سایت در کشور فعال شده و همه مردم می‌توانند از این سایت استفاده کنند.

 

شانزدهمین همایش ملی روسای کتابخانه های دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد
شانزدهمین همایش ملی روسای کتابخانه های مرکزی دانشگاه علوم پزشکی با حضور رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات وزارت بهداشت و با شرکت ۴۵ نفر در بیرجند برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «پیام کبیری» صبح امروز دوشنبه (27 خرداد) در شانزدهمین همایش ملی روسای کتابخانه های مرکزی دانشگاه علوم پزشکی در بیرجند اظهار داشت: ۷۰ دانشگاه علوم پزشکی در سطح کشور با هدف ارائه خدمات سلامت به مردم و کارآفرینی در عرصه سلامت مشغول فعالیت هستند.

رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات وزارت بهداشت با اشاره به اینکه گردهمایی روسای کتابخانه‌های دانشگاه‌های سراسر کشور از سال ۹۲ تاکنون، به صورت منظم هر سه ماه یک‌بار برگزار می‌شود، ادامه داد: در این گردهمایی‌ها درخصوص سیاست‌ها و فعالیت‌های صنفی کتابخانه‌ها بحث و تبادل نظر می شود.

وی همچنین با تاکید بر اینکه این تبادل‌نظرها در سطح روسای کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در فضای مجازی همواره ادامه دارد، گفت: تبادل علم و دانش و تجربیات در این گردهمایی‌ها رقم می خورد.

کبیری از آینده جایگاه کتاب، کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی در دانشگاه‌ه ابراز نگرانی کرد.

۱۱۵ عنوان کتاب از نویسندگان طبسی روانه بازار شد
با اهدای ۷ جلد کتاب ارزشمند توسط «جواد قاسمی» مترجم طبسی، تاکنون ۱۱۵ عنوان کتاب از نویسندگان طبسی چاپ و به گنجینه کتب نویسندگان این شهرستان اهدا شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از طبس، ۷ جلد کتاب در حوزه علوم اسلامی و انسانی با عناوین «فرهنگ اصطلاحات فلسفه، کلام و منطق»،« قطب الدین شیرازی و علم الانوار در فلسفه اسلامی»،«فلسفه علم و دین در اسلام و مسیحیت»،«طبقه بندی علوم از نظر حکمای مسلمانان»، «جانشینی حضرت محمد(ص)»، «کلام قدسی در هنر بشری» و «مکتب ها و فرقه های اسلامی در سده های میانی» امروز (27 خرداد) با قلم و ترجمه جواد قاسمی و به همت حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدجواد زنجانی طبسی به گنجینه کتب نویسندگان این شهرستان اهداء شد.

این کتاب ها توسط بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی به چاپ رسیده است.

گنجینه کتب نویسندگان طبسی از سال 1387 در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی طبس تشکیل شده است و شهروندانی که دارای تالیفاتی هستند، آثار خود را به این گنجینه اهداء می کنند که هم اکنون شامل تعداد قابل توجهی از آثار نویسندگان طبسی است.

پیش از این 108 عنوان کتاب از آثار نویسندگان طبسی در بانک اطلاعاتی نویسندگان این شهرستان ثبت شده است که در پایگاه اطلاع رسانی این اداره به نشانی https://tabas.farhang.gov.ir  قابل مشاهده است.

لازم به ذکر است: شهروندان طبسی که دارای تالیفاتی هستند، می توانند آثار خود را به این گنجینه اهداء کنند.

برگزاری شانزدهمین همایش ملی روسای کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

مدیر اطلاع رسانی پزشکی و منابع علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت:شانزدهمین همایش ملی روسای کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در بیرجند برگزار شد.

 به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند  ،بیدختی، مدیر اطلاع رسانی پزشکی و منابع علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت:شانزدهمین همایش ملی رؤسای کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور امروز با حضور ۴۵ نفر در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار شد.

وی افزود:هدف از برگزاری این همایش ملی را بحث و تبادل نظر روسای کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور درباره توسعه، تجهیز و حل مسائل و مشکلات کتابخانه‌ها و نحوه استفاده صحیح از منابع عنوان کرد.

بیدختی گفت:شرکت کنندگان در این همایش دو روزه همچنین با توانمندی‌ها و قابلیت‌های دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز آشنا شدند.
انتهای پیام/ب

 

 

 

 

 

 

رقابت ۳۰ورزشکار در رشته تفنگ بادی

۳۰نفر از ورزشکاران بازنشسته در رشته تفنگ بادی امروز در بیرجند با هم رقابت کردند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، مسئول روابط عمومی مدیریت بازنشستکان کشوری استان گفت: این رقابت هارقابت 30 ورزشکار در رشته تفنگ بادیبه مناسبت سومین جشنواره ورزشی بازنشستکان کشوری استان است که از اردیبهشت آغاز و تا شهریور ادامه دارد.

باقرنژاد با بیان اینکه در این دوره از جشنواره مسابقات بازنشستکان کشوری 124ورزشکار آقا و خانم در 6رشته ورزشی دارت، شطرنج، شنا، دو نیمه استقامت، تنیس روی میز و تیراندازی با تفنگ بادی با هم رقابت خواهند کرد افزود: نفرات برتر از هر رشته به مسابقات کشوری که آبانماه در تهران برگزار میشود اعزام خواهند شد.

وی هدف از برگزاری این جشنواره ورزشی را تشویق و ترغیب بازنشستکان به فعالیتهای ورزشیف ترویج ورزش همگانی و تقویت روحیه نشاط و شادابی و اشاعه فرهنگ ورزش سلامت محوردر بین بازنشستگان عنوان کرد و گفت: میانگین سنی شرکت کنندگان بین 50تا65 سال است.

 

 

 

 

 

 

آغاز رزمایش بسیج کشاورزی، جهاد خدمت در خراسان جنوبی

رزمایش ملی بسیج کشاورزی، جهاد خدمت همزمان با سراسر کشور در خراسان جنوبی آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی،این مراسم امروز در سالروز تشکیل جهاد سازندگی و با سخنرانی رئیسآغاز رزمایش بسیج کشاورزی، جهاد خدمت در خراسان جنوبیسازمان بسیج مستضعفین کشور به صورت ویدئو کنفرانس آغاز شد.

رئیس بسیج مهندسان کشاورزی و منابع طبیعی سپاه انصار الرضای خراسان جنوبی در این مراسم گفت:در این رزمایش سه روزه، 33گروه جهادی با حضور در روستاهای کم برخوردار، خدمات رایگان کشاورزی و دامی به روستائیان ارائه می کنند.

جویبان افزود: در قالب این طرح که با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی، دامپزشکی و بسیجیان اجرا می شود، خدمات مشاوره کشاورزی، آموزش های مختلف ترویجی و واکسیناسیون دام و طیور در حوزه کشاورزی ارائه می شود.

وی گفت: هر گروه جهادی با یاد و نام یک شهید کشاورز، این خدمات را به کشاورزان و دامداران ارانه می کند تا فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه کشاورزی می تواند محور توسعه همه جانبه باشد، محقق شود.

مدیرکل دامپزشکی هم گفت: در این رزمایش 14تیم دامپزشکی شامل 33نفر با اعزام به روستاهای هدف، خدمات درمانی، سم پاشی، ضدعفونی و واکسیناسیون دام و طیور را رایگان به دامداران ارائه می کنند.

جانشین سپاه انصارالرضای استان هم با تشکر از بسیجیان و مجموعه های سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: مجموعه کارآمدی از مهندسان و متخصصان بسیجی در رزمایش بسیج کشاورزی سازماندهی شده اند تا در تمام شهرهای خراسان جنوبی به روستاهای محروم اعزام شوند و داوطلبانه به کشاورزان خدمت کنند.

سرهنگ اسماعیلی این حرکت جهادی را یادآور خدمات جهاد سازندگی در اوایل انقلاب دانست که مردم خاطرات خوش خدمت آن دوران را هیچگاه فراموش نمی کنند.

 

 

 

 

استاندار خراسان جنوبی گفت:مرحله نخست فولاد قاین تا پایان سال به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش   گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند  ، معتمدیان، استاندار خراسان جنوبی دیشب در جمع مردم خضری دشت بیاض، کارخانه فولادراظرفیتی خوب برای شهرستان قاین و بخش نیمبلوک دانست و گفت:امیدواریم با رفع موانع، مرحله نخست این طرح تا پایان سال به بهره برداری برسد و زمینه اشتغال برای جوانان بویژه جوانان این منطقه فراهم شود.

وی افزود: گسترش صنایع دستی و بوم گردی ازاولویت‌های دولت در بخش نیم بلوک است و امیدواریم با تلاش مردم و مسئولان شاهد توسعه این بخش باشیم.

معتمدیان نیروی انسانی متدین و متعهد، مرز گسترده و معادن غنی را از پشتوانه‌ها و ظرفیت‌های خراسان جنوبی اعلام کرد و افزود: باید با هم اندیشی در بخش‌های علمی، پژوهشی و استفاده از ظرفیت نمایندگان و حمایت مردمی از این ظرفیت‌ها برای توسعه استفاده کنیم.

استاندار با یادآوری اهداف سفر‌های شهرستانی مسئولان گفت: در کنار همه تلاش‌های اجرایی و مدیریتی، حضور میدانی مسئولان در شهر‌ها و روستا‌ها و بخش‌ها و آشنا شدن با مشکلات برای برنامه ریزی در طرح هااست.

محمد صادق معتمدیان همچنین با خانواده شهید محسن مشرقی در شهر خضری دشت بیاض دیدار و گفتگو کرد.

 

 

 

 

 

 

 

خراسان جنوبی| دانشکده معدن و کشاورزی در شهرستان‌های نهبندان و سربیشه احیا شود

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: نهبندان قطب معدنی و سربیشه قطب کشاورزی استان است که با تشکیل کمیته‌ای ویژه برای احیای این دو دانشکده در این شهرستان‌ها باید برای پذیرش دانشجو و تربیت نیروی ماهر و متخصص تلاش شود.

خراسان جنوبی| دانشکده معدن و کشاورزی در شهرستان‌های نهبندان و سربیشه احیا شود

نظر افضلی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند، با اشاره به جلسه فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی در محل کمیسیون تلفیق با موضوع بررسی مسائل دانشگاه‌های کشور در حضور وزیر علوم و تحقیقات و فناوری برگزار شد با توجه به گرانی‌ها و افزایش قیمت‌ها اظهار داشت: پایان نامه‌های پژوهش محور نیز از این گرانی‌ها متاثر شده و سطح کیفی آنها افت شدیدی داشته است بنابراین باید در جهت افزایش کیفیت این پژوهش‌ها، منابع این بخش افزایش یابد.

وی با اشاره به خالی بودن ساختمان‌های دانشکده معدن نهبندان و دانشکده کشاورزی سربیشه افزود: با توجه به اینکه نهبندان قطب معدنی و سربیشه قطب کشاورزی منطقه است باید با تشکیل کمیته‌ای ویژه احیای این دو دانشکده در جهت پذیرش دانشجو و تربیت نیروی ماهر و متخصص در این حوزه ها تلاش شود تا در میان مدت شاهد توسعه منطقه و شکوفایی اقتصادی آن باشیم.

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در ادامه با اشاره به مکاتبات متعدد در مورد پوشش دهی اینترنت و تلفن ثابت و همراه در شهرها و روستاهای نهبندان و سربیشه و مذاکره حضوری با وزیر ارتباطات پیرامون این موضوع عنوان کرد: باید حداکثر توان را برای پوشش حداکثری این موارد و رساندن سطح حوزه انتخابیه به حداقل استاندارد این موضوع در کشور به کار گرفت و در دو سال گذشته در مجلس پیگیر این مبحث بوده‌ایم و دولت نیز قول‌های مساعدی داده و کارهای خوبی نیز در حوزه انتخابیه انجام شده است.

افضلی ضمن تشکر و قدردانی از اقدامات انجام شده توسط اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان در رفع محرومیت روستاهای نهبندان و سربیشه از نعمت تلفن همراه و ثابت و همچنین اینترنت پرسرعت اظهار امیدواری کرد: با اقدامات انجام شده شاهد رضایت مردم محروم این منطقه و پوشش حداکثری تلفن همراه و اینترنت در این شهرها و روستاها باشیم.

مدیرکل فناوری ارتباطات خراسان جنوبی نیز بیان کرد: در زمینه پوشش اینترنت در این دو شهرستان در دو قسمت اقدامات انجام شده است نخست اینکه در دو فاز سعی شده اینترنت پرسرعت های وب به بیش از 350 روستا در فاز اول 178 روستا که اتمام یافته و در فاز دوم 173 روستا که براساس برنامه زمان بندی تا پایان شهریور 98 اتمام خواهد یافت رسانده شود.

دلگیر افزود: در قسمت دوم برنامه‌ریزی برای نصب دکل جدید همراه اول با قابلیت پوشش اینترنت فور جی در 27 روستای پر جمعیت نهبندان وسربیشه در دستور کار است و چهار روستا از نعمت تلفن خانگی های وب بهره‌مند شدند.

 

 

 

 

 

 

 

 

فاز نخست فولاد قاینات تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد

استاندار خراسان جنوبی در سفر دو روزه به قاینات در بازدید از پروژه فولاد این شهرستان اظهار امیدواری کرد واحد احیای آهن اسفنجی تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.

فاز نخست فولاد قاینات تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، پروژه فولاد قاینات یکی از پروژه‌هایی است که مسئولان زمان‌های مختلفی برای افتتاح آن وعده دادند اما در حال حاضر این پروژه متوقف بوده و در انتظار تعیین تکلیف است.

طرح فولاد قاینات را می‌توان بزرگترین پروژه عمرانی صنعتی نه تنها قاین بلکه خراسان جنوبی دانست.

شرکت ملی فولاد ایران در راستای اصلاح و افزایش ظرفیت فولاد خاک در قالب طرح‌های استانی با سرمایه‌گذاری سازمان توسعه نوسازی معادن اقدام به احداث کارخانه احیای مستقیم فولاد قاینات کرد.

و حال استاندار خراسان جنوبی که از روز گذشته سفر خود را به شهرستان قاینات آغاز کرده است از این پروژه بازدید کرد.

معتمدیان نهمین مقصد سفرهای شهرستانی را به پایتخت طلای سرخ اختصاص داد تا فقط دو شهرستان سربیشه و بیرجند در فهرست انتظار برنامه‌ریزی برای توسعه باقی بماند.

مقام عالی دولت در استان بنا بر روال سفرهای شهرستانی در این سفر دو روزه که از دیروز آغاز شده است ابتدا همراه با معاونان نزد مردم شهرها و روستاها رفت و رو در رو با آنها گفت‌و‌گو کرد تا در جریان خواسته‌ها و مطالبه‌هایشان قرار گیرد البته در این بین طرح‌ها و پروژه‌های مهم نیز در این بازدیدها فراموش نمی‌شود.

استاندار خراسان جنوبی در بازدید از پروژه فولاد قاینات اظهار داشت: خراسان جنوبی استانی برخوردار و سرشار از ظرفیت‌های معدنی، ظرفیت‌های استراتژیک، نیروی انسانی با فرهنگ و با تاریخ است.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی استان محرومی نیست بلکه برخوردار از مواهبی است که باید کشف شود در حالی که متأسفانه با وجود ثروت فراوان محرومیت را به یدک می‌کشد افزود: یک هزار کیلومتر جاده در نقاط مختلف استان داریم و 90 درصد از زیرساخت‌های اصلی خراسان جنوبی به برکت انقلاب احداث شده است.

معتمدیان ادامه داد: کارخانه فولاد یکی از مهمترین ظرفیت‌هایی است که به دلیل اختلافات بین شرکت‌های پیمانکاری متوقف شده بود اما این نوید را می‌دهیم که با تدابیری که اتخاذ شده به سرعت این پروژه عظیم را که در چند روز اخیر به دولت واگذار شده را به سرانجام برسانیم و اشتغال پایدار را تا پایان سال با افتتاح فاز اول این پروژه فراهم کنیم.

وی یکی از مطالبات جدی را اشتغال دانست و گفت: اشتغال در پروژه فولاد با اولویت جوانان این منطقه باید صورت گیرد و شاید با توجه به آب بر بودن این پروژه نگرانی بین مردم وجود داشته باشد اما با توجه به فناوری‌های جدید و استفاده از پساب فاضلاب کمترین میزان آب از منابع آب زیرزمینی برداشت خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی خواهان جذب نیروهای متخصص در اشتغالزایی نیروهای بومی است و اظهار امیدواری کرد: تا پایان سال واحد احیای آهن اسفنجی فولاد قاینات به بهره‌برداری برسد که با راه‌اندازی این پروژه برای یک هزار نفر به صورت مستقیم و برای شش هزار نفر به صورت غیرمستقیم شغل ایجاد می‌‌شود.

معتمدیان بیان کرد: در حال حاضر واحد احیا 85 درصد و واحد فولاد سازی 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و یکی از ویژگی‌های سفرهای شهرستانی این است که قبل از سفر استاندار هیئتی از استانداری نیازهای شهرستان‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند تا با آمادگی کامل به شهرستان‌ها سفر کنیم و امیدواریم با همه محدودیت‌ها توجه جدی به مطالبات مردم داشته باشیم.

 

 

 

 

اجرای طرح‌های مقابله با بیابان زایی در درمیان ضروری است

بیرجند – ایرنا – فرماندار درمیان گفت: طرح های مقابله با بیابان زایی از جمله کاشت نهال، هلالی آبگیر و بذرپاشی در مراتع این شهرستان ضروری است.

محمد بشیری زاده روز دوشنبه در بازدید از اجرای پروژه بیابان زدایی منابع طبیعی شهرستان افزود: توسعه بیابان زایی و افزایش آن نسبت به سال های گذشته تهدید جدی برای محیط زیست است.

وی عنوان کرد: اگر اقدام مقابله کننده با پدیده بیابان زایی صورت نگیرد، آثار زیان بار این پدیده به تدریج آشکارتر و مشخص تر خواهد شد.

بشیری زاده با بیان اینکه ۷۵ هزار و ۴۴۳ هکتار از مساحت شهرستان از اراضی بیابانی تشکیل شده است، اضافه کرد: ۳۰۸ هزار و ۴۲۰ هکتار مساحت درمیان شامل مراتع فقیر با اقلیم بیابانی است.

وی بزرگترین کانون فرسایش بادی شهرستان را طبس مسینا با ۲۴ هزار و ۹۹۷ هکتار وسعت ذکر کرد که سالانه خسارت زیادی به زیرساخت ها و منابع زیستی منطقه وارد می کند.

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری درمیان هم در این بازدید گفت: از محل اعتبارات سال گذشته ۳۵ هکتار نهال کاری و ۴۰ هکتار احداث هلالی آبگیر و بذر پاشی با اعتبار ۶۲ میلیون تومان در مراتع شهرستان انجام شده است.

امان الله مرادی با بیان اینکه از سال ۱۳۸۴ اقدامات مختلف بیابان زدایی در کانون فرسایش بادی طبس مسینا شهرستان آغاز شده است، افزود: حفظ، احیا و مدیریت منابع طبیعی در گرو مشارکت مردم است و جوامع محلی و مردم نقش و جایگاه بسزایی در فرآیند مدیریت منابع طبیعی دارند.

وی اظهار داشت: تاکنون در مراتع شهرستان یک هزار و ۵۰۰ هکتار عملیات نهال کاری و یک هزار و ۵۰۰ هکتار عملیات هلالی آبگیر و بذر پاشی انجام شده است.

شهر اسدیه مرکز شهرستان مرزی درمیان در ۱۰۵ کیلومتری شرق بیرجند قرار دارد.

 

به مناسبت روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی؛

خیز بلند بیابان در برابر اعتبارات خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی به دلیل واقع شدن در منطقه خشک و حاشیه کویر با حوادث طبیعی مختلف از جمله خشکسالی مواجه است. بیابان‌زایی، گرد و غبار و کاهش بارندگی این خشکسالی را تشدید کرده است.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، بیابان‌زدایی  به کارها و روش‌هایی است که برای سبزکاری در  بیابان   و جلوگیری از روند شتابناک تخریب سرزمین در   مناطق خشک ، نیمه خشک و نیمه مرطوب انجام می‌شود.

کوشش‌هایی که برای مهار   بیابان‌زایی   در   ایران  آغاز شده ‌است، پیشینه‌ای بیش از ۵ دهه داشته و به دهه۲۰ خورشیدی در سبزوار و خوزستان باز می‌گردد.

کاشت درختان و گیاهان مقاوم و متناسب با مناطق خشک همچون   گیاهان شوره‌زی ، تعادل دام و مراتع برای حفاظت از پوشش گیاهی موجود، بهره‌گیری از روش‌های کارآ در انباشتن آب باران، احیاء شوره زارها و بهره گیری از سوخت‌های جایگزین از جمله راهکارها برای مهار بیابانزایی است.

21 تا 27 خردادماه هفته جهاد کشاورزی با شعار “جهادکشاورزی، رونق تولید و امنیت غذایی کشور” نام گذاری شده است. آخرین روز این هفته با نام روز جهانی مقابله با بیابانزایی به طرح‌ها و برنامه‌های سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری اختصاص دارد.

صفر؛ سهم بیابان‌های خراسان جنوبی از اعتبارات ملی 

علیرضا نصرآبادی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی به ایسنا گفت: اعتبارات سال 96 بارقه امیدی در حوزه بیابانزدایی روشن کرد، چرا که 21 میلیارد و 700 میلیون تومان از محل اعتبارت ملی برای استان مصوب شد، که 12 میلیارد تومان آن تخصیص پیدا کرد.

وی ادامه داد: از 850 میلیون تومان اعتبار استانی 309 میلیون تومان محقق شد و همه این اعتبارات باعث شد در سال 96،  3705 هکتار نهال کاری و حدود 1500 هکتار هلالی آبگیر اجرا شود .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: اما این تخصیص‌ها انگار همان سال 96 رنگ و بوی توجه به خود گرفته بود چراکه در سال 97 نه تنها از آنچه قبلا برای این استان تصویب شده بود، با توجه به تورم هرساله اندکی اضافه‌تر نشد، بلکه اعتبارات با پس رفتی چندین پله‌ای مواجه شد.

نصرآبادی با تاکید بر اینکه با این روند رشد بیابان در خراسان جنوبی از بیابانزدایی بسیار بیشتر خواهد بود گفت: سال 96 مصوب شد تا از محل صندوق توسعه ملی 150 میلیون دلار به طرح‌های بیابانزدایی و مقابله با پدیده گرد و غبار در کشور تعلق گیرد، اما به دلیل شرایط استان خوزستان تمام این اعتبار به سمت آن استان شیفت داده شد و دیگر استان‌ها از این اعتبار بی نصیب ماندند.

وی افزود: در حالی که برای پیشگیری از پدیده گرد و غبار باید علاج واقعه قبل از وقوع کرد و از اعتبارت در نظر گرفته شده به استان‌هایی که هنوز می‌توان اقدامات پیشگیرانه در آن انجام داد، مبلغی اختصاص داد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: هر چند هدف از اجرای این طرح‌ها مقابله با بیابان‌زایی، پدیده های ناخوشایند گرد و غبار، هجوم ماسه‌های روان و همچنین محافظت از زمین‌های کشاورزی بوده است، اما چون سرعت فرسایش بادی از سرعت تخصیص اعتبارات بسیار بیشتر بوده است، انگار قدم‌های بیابان در خراسان جنوبی بلندتر شده است.

نصرآبادی تصریح کرد: این استان جزو پنج استان درگیر با پدیده گرد و غبار است و در ردیف استان‌هایی مانند خوزستان و سیستان و بلوچستان قرار می‌گیرد، هرچند شدت شرایط حاکم بر استان‌ها با یکدیگر متفاوت است.

وی با اشاره به وسعت عرصه‌های درگیر با فرسایش، خراسان جنوبی را دومین استان بیابانی کشور و در معرض پدیده فرسایش و بیابان زایی اعلام کرد و افزود: 23 منطقه از استان به مساحت 3 میلیون و 100 هزار هکتار درگیر فرسایش بادی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: در وسعت یاد شده 28 کانون بحرانی فرسایش بادی وجود دارد، یعنی در این کانون‌ها به لحاظ مهار مشکلات به شرایط سخت و دشوار رسیدیم که مساحت آن به یک میلیون 400 هزار هکتار می‌رسد.

نصرآبادی تصریح کرد: این کانون‌ها در همه شهرستان‌های استان وجود دارند و تاکنون اقداماتی برای مهار بحران‌های مربوط به آن انجام شده است.

وی اظهار کرد: دو منطقه شاهرخت و آهنگران زیرکوه جزو مناطق اجرای طرح بیابان زدایی بین المللی است که طی یک بازه زمانی 27 ساله 28 طرح مبارزه با بیابان‌زایی در استان تهیه و بخشی از آن‌ها اجرایی شد که مساحتی بیش از یک میلیون و 700 هزار هکتار را پوشش می‌دهد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی ماهیت این 28 طرح را متفاوت دانست و گفت: از این 28 طرح 16 طرح مدیریت مناطق بیابانی، 9 طرح مدیریت جنگل‌های دست کاشت و سه طرح نیز مقابله با کانون بحران فرسایش بادی است.

نصرآبادی ادامه داد: برخی از طرح‌های اجرایی مبارزه با بیابانزدایی استان نیز به سال 54 برمی‌گردد و یک دوره 43 ساله را شامل می‌شود.

وی افزود: به هر حال در این دوره پر فراز و نشیب به لحاظ اعتبارات قطره چکانی که به بیابانزدایی تعلق می‌گرفت، در استان حدود 140 هزار هکتار عملیات نهال کاری، 14 هزار هکتار بذر کاری، 22  هزار هکتار مدیریت روان آب‌های سطحی، 189 کیلومتر احداث بادشکن زنده و551 کیلومتر احداث بادشکن غیر زنده اجرا شده است .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در پاسخ به این پرسش که آیا این اقدامات توانسته اندکی از آلام بیابانزایی در این استان را کاهش دهد، گفت: در مناطقی مانند سرچاه عماری خوسف، ریگ بشرویه، سه قلعه سرایان،کجه چهنو فردوس، کویر همت آباد زیرکوه، چاه داشی نهبندان و . . . مردم به شدت دچار مشکلات هجوم ماسه‌های روان و پدیده بیابانزایی بودند که با اجرای طرح‌های بیابانزدایی 80 درصد مشکلات موجود در منطقه به حداقل ممکن رسید.

نصرآبادی با اشاره به اینکه در اغلب این مناطق از کاشت بوته‌ها با تنوع گونه‌ای استفاده شده است، ادامه داد: تنوع گونه‌ای را به دلیل مهار در برابر آفات انجام دادیم، حتی برخی از گونه‌های امتحان شده در استان‌های دیگر را کشت کردیم و البته پاسخ خوبی نیز گرفتیم که یکی از این گونه‌ها بوته قره داغ بود که از استان مرکزی به خراسان جنوبی منتقل شد.

وی یکی از اهداف مهم در راستای اجرای طرح‌ئهای بیابان زدایی را کنترل و مهار روان آب‌های سطحی یا کنترل هرز آبها عنوان و تصریح کرد: تشویق و کمک از مردم در برنامه‌های بیابانزدایی یکی دیگر از اهداف ما بوده است که در این راستا دو پروژه بین المللی موفق در استان اجرایی شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به طرح تعمیم ترسیب کربن، گفت: موفقیت این طرح در استان باعث شد در 21 استان دیگر کشور نیز این طرح عملیاتی شود که از محل اعتبارات استانی تامین مالی شد.

نصرآبادی یادآور شد: اکنون در همه شهرستان‌های خراسان جنوبی علاوه بر شهرستان‌هایی که پروژه ملی داشته‌اند، تعمیم ترسیب کربن در حال اجرا است.

رتبه نخست خراسان جنوبی در اجرای طرح‌های آبخیزداری کشور 

وی افزود: خراسان جنوبی با دریافت ۱۶ میلیارد تومان اعتبار از صندوق توسعه ملی توانست در اجرای طرح های آبخیزداری کشور مقام نخست را کسب کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: خشکسالی، کمبود آب و تغییرات اقلیمی سه معضلی است که امروز تمام جهان را به چالش کشیده است، چالشی که در ایران نیز کارشناسان محیط زیست را وادار به انجام تحقیقات مقابله‌ای کرده است، در این میان منابع طبیعی مانند سیبلی که در گوشه رینگ مشکلات خشکسالی به دام افتاده باشد، بیشترین تاثیرات تخریبی را متحمل شده است.

نصرآبادی گفت: خراسان جنوبی با داشتن ۱۵ میلیون هکتار سومین استان پهناور کشور است که متاسفانه در بحث بحران‌های زیست محیطی دومین استان بیابانی کشور و نیز در ردیف پنج استان درگیر گرد و غبار قرار گرفته است.

وی با تاکید بر نقش گیاهان دارویی در بیابان زدایی، افزود: این امر نیز از اقدامات مهم اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری است که طی سال‌های گذشته به بار نشسته، تا جایی که برداشت سالانه ۶۰ تن از گیاها آنغوزه توانسته عایدی ۴۴ میلیاردی را برای روستاییان به دنبال داته باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان اینکه اکنون خراسان جنوبی نیاز به اقدام کوتاه مدت و زودبازده برای بیابانزدایی و آبخیزداری دارد، خاطرنشان کرد: استفاده از دانش بومی برای سازگاری با خشکسالی و تلفیق دانش بومی و نوین از جمله راهکارها است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + هفده =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور