پیام شهروند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

چند خبر از خراسان جنوبی

بهره‌برداری از واحد تولید جرم قلیایی در کارخانه اکسید منیزیم سربیشه
بهره‌برداری از واحد تولید جرم قلیایی در کارخانه اکسید منیزیم سربیشه
رضا رحمانی روز شنبه در ادامه سفر یک روزه به خراسان جنوبی از کارخانه اکسید منیزیم سربیشه بازدید و این خط تولید را با حضور استاندار خرساان جنوبی و جمعی از مسئولان افتتاح کرد.

این واحد تولیدی سال ۱۳۷۲ با سرمایه‌گذاری سه میلیون دلار و ظرفیت تولید سالانه ۳۰ هزار تن محصول به بهره برداری رسید و اکنون سالانه ۷۵ هزار تن اکسید منیزیم تولید می‌کند.

تاکنون ۹۳۰ میلیارد ریال برای این طرح سرمایه‌گذاری و زمینه اشتغال ۳۸۶ نفر نیز به صورت مستقیم در این واحد فراهم شده است.

همچنین واحد تولیدی جرم‌های قلیایی شرکت تهیه و تولید مواد نسوز کشور با ظرفیت تولید سالانه ۳۶ هزار تن امروز به بهره‌برداری رسید.

ظرفیت این کارخانه ۳۶ هزار تن در سال است و زمینه اشتغال ۵۰ نفر را به صورت مستقیم در شهرستان سربیشه ایجاد کرده و سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی ایجاد این خط تولید از سوی بخش خصوصی انجام شده است.

جرم‌های نسوز قلیایی در دوره تولید آزمایشی خود در مدت بسیار کوتاهی مورد استقبال واحدهای تولید فولاد کشور قرار گرفته و نیاز آنان را به این ماده برطرف کرده است.

جرم‌های پاششی، کوبیدنی کوره قوس الکتریکی، پوشش تاندیش، ریختنی و پرکردنی، پنج نوع جرمی هستند که در این کارخانه به تولید می‌رسند و پروانه بهره‌برداری واحد اجرام نسوز کوره تیرماه امسال به نام شرکت تهیه و تولید مواد نسوز کشور صادر شده است.

استان خراسان جنوبی با داشتن ذخایر بزرگ منیزیت به قطب تولید اکسید منیزیم کشور تبدیل شده است.

صنایع بزرگ کشور از جمله صنایع سیمان، فولاد و ذوب فلزات مهمترین مصرف‌کنندگان محصولات این کارخانه هستند و مواد معدنی اولیه آن از بیش از ۱۴ محدوده معدنی در داخل و خارج از استان تامین می‌شود.

 

 

 

 

 

طرح توسعه واحد اکسید منیزیم سربیشه با حضور وزیر صنعت افتتاح شد

امروز در مراسمی  وزیر صنعت، معدن و تجارت از واحد اکسید منیزیم شهرستان سربیشه بازدید و این واحد با حضور وزیر افتتاح شد.

طرح توسعه واحد اکسید منیزیم سربیشه با حضور وزیر صنعت افتتاح شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، واحد اکسید منیزیم در زمینی به مساحت 70 هزار مترمربع و زیربنای 12 هزار مترمربع سالانه ظرفیت تولید 75 هزار تن اکسید منیزیم را دارد.

آب مصرفی واحد اکسید منیزیم 30 هزار مترمکعب بوده که برای این طرح 930 میلیارد ریال هزینه شده و برای 386 نفر نیز به صورت مستقیم اشتغال ایجاد کرده است.

بیشتر بخوانید

همچنین طرح توسعه تولید اجرام نسوز کوره شرکت اکسید منیریم سربیشه با حضور وزیر صمت افتتاح شد که این طرح سالانه ظرفیت تولید 30 هزار تن را دارد.

برای این طرح تاکنون 107 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده و برای 14 نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی ایجاد شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

از سال گذشته هیچ واحد تولیدی در استان تعطیل نشده است
از سال گذشته هیچ واحد تولیدی در استان تعطیل نشده است
محمدصادق معتمدیان بعد از ظهر شنبه در نشست توسعه و سرمایه گذاری استان با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در هشت ماه گذشته جلسات متعددی با وزارتخانه برگزار و مسائل و مشکلات استان در این جلسات مطرح و پیگیری شد. وی با اشاره به ثبات اخیر قیمتی در کشور بیان کرد: تحقق این امر به دلیل سیاست‌ها و برنامه‌های خوب مجموعه جدید وزارت صنعت و معدن و تجارت و دولت بوده است.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به توجه دولت به ساخت داخل، عنوان داشت: برپایی نمایشگاه ساخت داخل سبب رفع مشکل بخش زیادی از واحدهای صنعتی کشور شد. معتمدیان با بیان اینکه در سال جاری خدمات قابل توجهی در تنظیم بازار اتفاق افتاد، بیان داشت: خراسان جنوبی یکی از استان‌های موفق در بحث تنظیم بازار در تعطیلات عید بود و جزء معدود استان‌هایی بودیم که توانستیم اقلام مورد نیاز مردم را مدیریت کنیم.
وی اضافه کرد: همچنین علیرغم تحریم‌های اخیر با سیاست‌های دولت و وزارتخانه و پای کار بودن تولیدگران، با افتخار اعلام می کنیم که از سال گذشته تا کنون هیچ واحد صنعتی در استان تعطیل نشده و حتی شاهد فعالیت دوباره تعدادی از واحدها بوده ایم.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه برای رفع موانع تولید مدل بومی و استانی تدوین شده است، افزود: در این طرح از نزدیک از واحدها بازدید و با مشکلات آن‌ها آشنا شدیم.
معتمدیان، بانک‌ها، سرمایه در گردش، مشکلات بیمه‌ای و مالیاتی و تعهدات زیرساختی را از جمله مشکلات واحدهای تولیدی استان عنوان کرد و گفت: برای رفع این مشکلات با حضور مدیران استانی مصوبات خوبی داشتیم که بخشی اجرا و مابقی در حال اجرا است تا بتوانیم در جهت رفع موانع تولید گام عملی برداریم.
وی همچنین به درخواست واحدهای تولیدی مبنی بر اجرای چند طرح تولیدی در شهرستان‌ها اشاره کرد و گفت: انتظار داریم حداقل در هر شهرستان یک واحد تولیدی توسط شرکت‌های وابسته به وزارتخانه مانند ایدرو و ایمیدرو احداث شود.
استاندار خراسان جنوبی همچنین خواستار افزایش اعتبارات ویژه برای افزایش فعالیت‌های اکتشاف معادن در استان شد و افزود: کمک به تأمین زیرساخت‌های معادن استان یکی دیگر از خواسته‌های مردم استان است.
معتمدیان اضافه کرد: تاکنون ۲۰ تن طلا در استان شناسایی و قابل واگذاری است و نیازمند ایجاد زیرساخت‌ها در این بخش هستیم. وی اظهار امیدواری کرد: با تمرکز بر فراوری مواد معدنی شاهد حذف خام فروشی مواد معدنی باشیم.
استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد: مردم این استان دارای کمترین درآمد در سطح کشور بوده و نیازمند ایجاد صنایع فراوری و تولید ثروت هستیم.
معتمدیان به وجود چهار بازارچه مرزی در استان اشاره کرد و گفت: سه بازارچه مرزی استان از سال ۹۳ بسته است و به دلیل محدویتی که افغانستان بر روی چهار کالای استان ایجاد کرد سال گذشته شاهد کاهش ۴۰۰ میلیون دلاری صادرات بودیم.
وی بر لزوم حمایت از بخش خصوصی در نمایشگاه بین المللی تاکید کرد و افزود: امسال برای اولین بار نمایشگاه ظرفیت‌های استان در افغانستان برگزار می‌شود و باید از بخش خصوصی برای حضور در این نمایشگاه حمایت کنیم.
استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه مهمترین مشکل استان در بخش استان نبود بازار مناسب است، بیان کرد: دوری از مرکز و نبود زیرساخت‌ها بازار را دچار مشکل کرده و لذا بازار افغانستان می‌تواند نقش زیادی در رفع این مشکل داشته باشد.
معتمدیان خواستار دستورات اجرایی برای بیمه ۲۰ هزار قالیباف استان شد و گفت: در ارتباط با کارخانه فولاد قاین نیز انتظار داریم با تخصیص ۱۰۰ درصدی منابع مورد نیاز تا دهه فجر شاهد افتتاح فاز نخست این طرح باشیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با بیان اینکه زمینه را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم می‌کنیم، گفت: علیرغم کمبود بودجه برای استان‌های محروم از جمله خراسان جنوبی محدودیتی نداریم.

رضا رحمانی، امشب ۹ شهریور، در نشست توسعه و سرمایه گذاری خراسان جنوبی با اشاره به هماهنگی مسئولان استان، اظهار کرد: برنامه خاصی برای مناطق محروم نوشته‌ایم. وی با بیان اینکه امروز تنها در فولاد قاین ۲۳۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده‌ایم، افزود: علی رغم کمبود بودجه برای استان‌های محروم از جمله خراسان جنوبی محدودیتی نداریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: در دوره جدید به خصوص در حوزه معادن سیاست راهبردی و اصولی وزارتخانه است که جذب نیرو باید از همان منطقه باشد و این امر به همراهی مسئولان منطقه نیز نیاز دارد.

رحمانی با بیان اینکه باید تدارکات شرکت‌ها تا جایی که ممکن است از منطقه تامین شود و گردش مالی در داخل استان باشد، تصریح کرد: اگر این گونه عمل کردیم بر روی اقتصاد استان تاثیرگذار خواهد بود. وی با بیان اینکه خراسان جنوبی موقعیت مرزی دارد، خاطرنشان کرد: بخشی از بازارچه‌ها در استان تعطیل است که مورد پیگیری قرار خواهیم داد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: یکی از سیاست‌های ما این است که همه گذرگاه‌های مرزی کشور فعال باشند.

رحمانی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی نعمت‌های بی شماری از مردم بزرگوار تا ظرفیت‌هایی چون معادن دارد، تصریح کرد: امسال خراسان جنوبی رتبه اول تخصیص بودجه برای اکتشاف را دارد و هدف گداری ما در این مورد درست بوده است. وی با بیان اینکه زمینه را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم می‌کنیم، اظهار کرد: سیاست دولت توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیست و باید این اتفاق با برنامه باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در خراسان جنوبی محدودیتی برای انجام کار در حوزه صنعت نداریم، تصریح کرد: صدها میلیارد هزینه کردیم که محیط زیست را در کنار توسعه صنعت حفظ کنیم. رحمانی یادآور شد: در مورد صادرات به آسیای میانه و پاکستان کارگروهی را تشکیل دهید تا در دوره تحریم صادرات افت پیدا نکند.

 

 

 

 

 

 

 

 

هیچ کارخانه ای نباید نعطیل شود ، حتی اگر جانمان را بدهیم
هیچ کارخانه ای نباید نعطیل شود ، حتی اگر جانمان را بدهیم
وزیر صنعت، معدن و تجارت از کارخانه کویر تایر بازدید کرد و گفت: یکی از موضوعات مهمی که امسال واقعا جدی گرفته شده، ساخت داخلی اقلام وارداتی و رفع وابستگی است.

رضا رحمانی عصر شنبه در بازدید از کارخانه کویر تایر که به عنوان بزرگترین واحد صنعتی خراسان جنوبی شناخته می‌شود افزود: مقام معظم رهبری در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر رفع وابستگی و تکیه بر توان داخلی تاکید کرده و فرموده‌اند در برخی امور حتی بحث توجیه اقتصادی مطرح نیست.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه صنعت ظرفیت‌های خوبی دارد و در برخی محصولات از قبیل فولاد، آلومینیوم، مس، کاشی و سرامیک، پتروشیمی و سایر موارد بیش از ظرفیت تولید داریم، باید صادر شود که صادر هم می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تا پارسال ۷۰ درصد در زمینه تایر به خارج وابسته بودیم اظهار داشت: این موضوع را شخصا پیگیری می‌کنم و پنج طرح در این زمینه در کشور در دست پیگیری قرار دارد.

وی گفت: بحث نخست رفع وابستگی به خارج کشور به ویژه در زمینه لاستیک و تایرهای سنگین است که حمل و نقل و اقتصاد کشور به آن وابسته است.

رحمانی ادامه داد: منابع ارزی بانک مرکزی خیلی محدود است یا اینکه ملاحظاتی اکنون می‌شود و در برخی مکان‌ها سعی می‌کنند منابع هزینه نشود.

وی گفت: اکنون آنچه شدنی است را پیش می‌بریم لذا برای تامین منابع موردنیاز طرح توسعه کویر تایر بیرجند به خاطر اهمیت این طرح قرار شد از سرجمع منابع کشوری به آن اختصاص دهیم.

وزیر صمت گفت: در حال حاضر با این مدل جلو می‌رویم تا مشکل نقدینگی این طرح حل شود و ممکن است در ادامه گشایش‌های دیگری نیز لحاظ شود.

وی افزود: تاکید جدی ما به استاندار خراسان جنوبی و مدیرعامل شرکت کویر تایر این است که چیزی به نام تعطیلی نباید داشته باشیم و هیچ کارخانه ای نباید نعطیل شود حتی اگر جانمان را بدهیم.

رحمانی اظهار داشت: استاندار همدان در جلسه اقتصاد مقاومتی گزارش داد در دوران تحریم‌ها حتی یک مورد تعطیلی واحد تولیدی نداشته‌ایم یعنی مثل دوران دفاع مقدس در این جنگ هم پیروز می شویم و تردیدی نیست اما باید مقداری دقت داشته باشیم.

وی گفت: بانک‌ها نیز باید محکم‌تر پای کار بیایند زیرا کشور در حال صنعتی شدن است و در همین شرایط هم فعالیت‌ها بیشتر به سمت صنعتی شدن ادامه دارد و جزو کشورهای نوظهور صنعتی خواهیم شد.

وی بیان کرد: صنعت حمل و نقل یکی از بازارهای خوب آینده است که امید می‌رود در این حوزه با موفقیت پیش برویم.

در این بازدید قرار شد موضوع تامین اعتبار طرح توسعه کویر تایر با رئیس کل بانک مرکزی در میان گذاشته و پیگیری شود.

 

 

 

 

 

 

 

پیام مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی به مناسبت روز ملی صنعت چاپ

 
پیام مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی به مناسبت روز ملی صنعت چاپ

ناصر نبی زاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی به مناسبت ١١شهریورماه روز ملی صنعت چاپ پیامی را صادر نمود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی؛در متن اینپیام آمده است:

بسم‌ الله‌الرحمن‌الرحیم

١١ شهریور یادآور صنعتی است که طلایه دار توسعه هنر، فرهنگ واقتصاد است. این روز یاد آور تلاش مستمر و مداوم جمع بزرگی از رادمردان این مرز پرگُهر است.

مطمئنا یازدهم شهریور ماه هر سال باید سمبلی بزرگ برای ارج نهادن به تلاش‌های انجام شده دویست سال طلایه داری مردان و زنان پرتلاش و کم‌توقع صنعت چاپ جمهوری اسلامی ایران باشد.

لذا روز ملی صنعت چاپ تنها دستمایه‌ای برای تفکر در این زمینه، تعامل عقاید و فکرسازی برای رسیدن به جهش این صنعت و متعاقباً توسعه و پیشرفت اقتصاد و توسعه پایدار صادرات غیر نفتی است.

اینجانب یازدهم شهریورماه روز ملی صنعت چاپ را به کلیه صنعتگران، فعالان اقتصادی، کارآفرینان و صادرکنندگان عرصه پهناور صنعت چاپ و بسته‌بندی استان تبریک عرض می‌ نمایم و برای آنها آرزوی سلامت و موفقیت دارم.

 

ناصر نبی زاده

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی

 

 

 

همایش شیرخوارگان حسینی در ۲۰۰ نقطه خراسان جنوبی برگزار می‌شود

عضو هیئت امنای مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) در خراسان جنوبی گفت: در خراسان جنوبی همایش شیرخوارگان حسینی در بیش از ۲۰۰ نقطه در ۱۱ شهرستان استان خراسان جنوبی برگزار می‌شود.

همایش شیرخوارگان حسینی در 200 نقطه خراسان جنوبی برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، علیرضا گرجی صبح امروز در نشست خبری اظهار داشت: مجمع جهانی حضرت علی‌اصغر(ع) و نمایندگی آن در خراسان جنوبی همایش شیرخوارگان حسینی را هر ساله برگزار می‌کند.

وی گفت: در نخستین روز جمعه ماه محرم (6 محرم) مصادف با 15 شهریورماه جاری همایش شیرخوارگان حسینی برگزار خواهد شد.

عضو هیئت امنای مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) در خراسان جنوبی افزود: امسال در 6 هزار و 500 نقطه کشور و 45 کشور جهان این همایش انجام می‌شود و در خراسان جنوبی این همایش در بیش از 200 نقطه در 11 شهرستان استان خراسان جنوبی برگزار می‌شود.

گرجی تصریح کرد: در سراسر کشور کارگاه‌های دوخت لباس به صورت خودجودش ویژه همایش شیرخوارگان حسینی برپا می‌شود که در استان نیز این کارگاه شکل گرفته است.

وی ادامه داد: امسال 8 هزار دست لباس شیرخوارگان حسینی در استان دوخت شده و در ابتدای روز همایش این لباس بین مادران برای فرزندان زیر دو سال توزیع می‌شود.

بیشتر بخوانید

عضو هیئت امنای مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) در خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: خیران که آمادگی کمک دارند می‌توانند به ازای هر دست لباس مبلغ 3 هزار تومان در اختیار نمایندگی هیئت حضرت علی اصغر(ع) استان قرار دهند و یا به شماره کارت 6037707000126965 بانک کشاورزی واریز کنند تا به نیابت آن‌ها لباس تهیه و در همایش توزیع شود.

گرجی اظهار کرد: همایش شیرخوارگان حسینی در مرکز استان در 3 نقطه حسینیه جماران، آستان مقدس امامزادگان باقریه(ع) و سالن شهیدین قاسمی برگزار خواهد شد.

وی افزود: همچنین برای ایاب و ذهاب همشهریان نیز در سه نقطه میدان آزادی، میدان امام خمینی(ره) و میدان ابوذر وسایل نقلیه برای رفاه مردم حضور خواهند داشت.

عضو هیئت امنای مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) در خراسان جنوبی گفت: بیان مظلومیت و واقع گویی حادثه کربلا با تکیه بر عاطفی ترین نقطه کربلا یعنی حضرت علی اصغر(ع)، ایجاد هماهنگی، همسویی و وحدت رویه به منظور راه‌اندازی نهضت عاشوراشناسی در جهان، نشان دادن ارادت به خاندان عصمت و طهارت(ع)، بیعت مادران با آرمان‌ها و اهداف امام حسین(ع) و اعلام آمادگی مادران در تربیت سرباز برای صاحب الزمان(عج) از جمله اهداف این همایش است.

گرجی با بیان اینکه سال گذشته 45 هزار نفر در همایش شرکت کردند که از این تعداد 20 هزار نفر در مرکز استان شرکت کرده بودند بیان کرد: گهواره گردانی، سخنرانی و نذرنامه خوانی از جمله برنامه‌های همایش شیرخوارگان حسینی در استان است.

 

 

 

دشت اسفدن ثبت ملی شد

بیرجند – ایرنا – دشت اسفدن قاین در استان خراسان جنوبی شامل دق اسفدن و دره هندوستان در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد.

کارشناس ثبت میراث طبیعی استان خراسان جنوبی گفت: دشت اسفدن یکی از زیبایی‌ها و شگفتی‌های طبیعی استان خراسان جنوبی است که در این دشت با مساحت ۲۴۰ کیلومتر مربع دو اثر شاخص شامل دق اسفدن به شکل نمکزاری مسطح و بدون هیچ پوشش گیاهی و دره هندوستان با سرسبزی و پوشش گیاهی بسیار غنی به فاصله ۱۰ کیلومتری هم قرار دارند.

به گزارش روز یکشنبه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی زهرا رضایی ملکوتی افزود: دره هندوستان اسفدن دره‌ای با پوشش گیاهی متنوع است که در قسمت کوهستانی درخت‌های انجیر وحشی، بنه، پسته کوهی، بادامشک و گز آن را فراگرفته و بوته‌های آویشن و زیره نیز در آن می‌روید.

وی با بیان اینکه پوشش گیاهی دامنه‌های این دشت سوسن، شقایق و غیره است عنوان کرد: درون دره نیز زرشک، عناب، پسته و کاج، قیچ، تاغ و گل شقایق می‌روید.

کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان جنوبی با بیان اینکه دق به سرزمین‌های نسبتا هموار گفته می‌شود که دارای شیب ناچیز و کم است ادامه داد: دق‌ها یکی از پدیده‌های زمین شناسی هستند که قابلیت نفوذپذیری کمی دارند، به جهت شوری خاک، این مناطق از پوشش گیاهی بسیار ضعیف برخوردارند همچنین پوشش جانوری منطقه به دلیل نبود آب و گیاهان بسیار ضعیف است.

وی گفت: طبیعت بهاری دره هندوستان اسفدن در روزهای بهاری بسیار آرامش بخش بوده و پوشش گیاهی این منطقه بسیار متنوع است به طوری که انواع گیاهان دارویی و بوته‌های قیچ، تاغ و دشتی سرسبز و سرتاسر گل شقایق در بهار این منطقه را فرا می‌گیرد.

رضایی ملکوتی افزود: انواع گیاهان دارویی به عنوان پوشش گیاهی این دشت جلوه زیبایی به منطقه داده است، به گونه‌ای که جمع زیادی از مردم منطقه برای استفاده از طبیعت بکر منطقه در ایام سال به این جا سفر می‌کنند.

وی گفت: آب سرد و گوارای دره هندوستان که از دل رشته کوه سرچشمه می‌گیرد بر لطافت و زیبایی این منطقه می‌افزاید.

کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان جنوبی اظهار داشت: دشت اسفدن قاین در همایش میراث طبیعی کشور که پنجم شهریور ماه جاری در استان گیلان – بندرانزلی برگزار شد، در فهرست میراث طبیعی – ملی به ثبت رسید.

اسفدن در فاصله ۵۷ کیلومتری شرق قاین مرکز شهرستان قاینات قرار دارد و فاصله قاین تا بیرجند ۱۰۰ کیلومتر است.

استان خراسان جنوبی چهار اثر ثبت جهانی شامل باغ اکبریه بیرجند، قنات بلده فردوس، بیابان لوت و توبافی روستای خراشاد دارد و چند اثر دیگر این استان در فهرست پیشنهادی جهانی شدن قرار دارد.

 

 

 

 

فرماندار نهبندان خواستار روکش مناسب جاده‌ها شد

بیرجند – ایرنا – فرماندار نهبندان گفت: جاده‌های این شهرستان دوباند نیست حداقل برای رفاه مردم از روکش مناسب برخوردار باشد.

مجید بیکی روز یکشنبه در آیین تودیع و معارفه فرمانده پلیس راه شهرستان نهبندان افزود: برخی محورهای شهرستان از جمله محور بیرجند – نهبندان فاقد علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی لازم است.

وی با بیان اینکه ۱۷ کیلومتر باند دوم محور شوسف – نهبندان از مصوبات سفر استاندار خراسان جنوبی در دست انجام است گفت: محور نهبندان – شهداد نیز هنور بسته است که بازگشایی این محور  برای تردد راحت‌تر رانندگان ضروری است.

جاده نهبندان – شهداد در پی وقوع سیل اوایل امسال در کشور تخریب و بسته شد که به گفته مسئولان راه و شهرسازی بخش تخریب شده در حوزه استحفاظی استان کرمان بوده و قرار است پس از مطالعات لازم به طور اساسی بازسازی و بازگشایی شود.

جانشین رئیس پلیس راه خراسان جنوبی هم گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون  فوتی‌های تصادفات رانندگی در نهبندان ۲۵ درصد و تعداد فقره تصادف منجر به فوت ۱۲ درصد کاهش یافته است.

سرهنگ محمدباقر توفیقی نیا با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تعداد فقره تصادفات جرحی در نهبندان ۴۱ درصد افزایش یافته است اضافه کرد: در این مدت همچنین مجروحان تصادفات جرحی این شهرستان ۲۴ درصد افزایش یافته است.

وی بیان کرد: ۶۰ درصد تصادفات نهبندان در راه‌های اصلی و ۴۰ درصد در راه‌های فرعی و روستایی رخ داده و بیشترین تصادفات جاده‌ای این شهرستان از نوع واژگونی با ۵۸ درصد بوده که بیشترین تصادف بین ساعت ۱۴ تا  ۲۲ رخ داده‌ است.

جانشین رئیس پلیس راه خراسان جنوبی توجه نکردن به جلو با ۲۸ درصد، تخطی از سرعت مطمئنه با ۱۹ درصد و انحراف به چپ با ۱۵ درصد را از مهمترین عامل تصادفات جاده‌ای ذکر کرد و گفت: رعایت موارد ایمنی از جمله قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی برای همه ضروری است تا شاهد روند کاهش تصادفات در استان باشیم.

در این آیین حاجی محمد سنجری به عنوان فرمانده جدید پلیس راه نهبندان معرفی و از خدمت جواد شاهزهی تقدیر شد.

 

 

 

 

 

افزایش ۵۴ درصدی کشته‌های حوادث جاده‌ای

بیرجند – ایرنا – رئیس پلیس راه خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال تا پایان مرداد، ۱۲۵ نفر در حوادث جاده‌ای استان فوت کرده‌اند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۴ درصد رشد داشته است.

سرهنگ علیرضا رضایی روز یکشنبه در چهارمین نشست کمیسیون اجرایی مدیریت ایمنی حمل و نقل و سوانح رانندگی استان خراسان جنوبی اظهار داشت: پنج ماه نخست سال گذشته ۸۱ نفر بر اثر حوادث رانندگی جاده‌ها فوت کرده بودند که مقایسه آمار نشان می‌دهد وضعیت تصادفات در پنج ماه امسال اصلا مناسب نیست و نیازمند اقدامات جهادی است.

وی با بیان اینکه ۴۷ درصد تصادفات و ۶۵ درصد فوتی‌ها در جاده‌های اصلی رخ داده است افزود:  ۵۱ درصد تصادفات و ۴۸ درصد فوتی‌ها نیز ناشی از واژگونی خودرو است.

رئیس پلیس راه خراسان جنوبی گفت: واژگونی در طبس، دیهوک و نهبندان زیاد است و عمده تصادفات در روزهای پنجشنبه و جمعه صورت می‌گیرد.

وی زمان وقوع تصادفات را ساعت ۱۲ ظهر تا ۲۲ عنوان کرد و گفت: بیشتر تصادفات منجر به فوت در ساعت ۱۶ تا ۲۲ رخ می‌دهد.

سرهنگ رضایی با بیان اینکه ۸۰ درصد تصادفات ناشی از عدم توجه به جلو، تخطی از سرعت مطمئنه و تجاوز و انحراف به چپ است افزود: ۵۳ درصد مجروحان و فوتی‌های تصادفات، بومی و ۴۷ درصد غیربومی هستند.

وی  تاکید کرد: با وجود اینکه ۶۳ درصد مقصران تصادف سواری هستند اما وانت بارها و موتورسیلکت‌ها نیز سهم بسزایی در بروز تصادفات دارند.

رئیس پلیس راه خراسان جنوبی با اشاره به افزایش تصادفات اتوبوسی در جاده‌های استان گفت: در حالی که سال گذشته اصلا سانحه اتوبوسی نداشتیم اما از ابتدای سال تا کنون ۹ فقره تصادف اتوبوس را شاهد بودیم که در ۶۷ درصد این فقره‌ها اتوبوس مقصر بوده است.

وی بیان کرد: تصادفات اتوبوس‌ها ۴۵ درصد در حوزه طبس، ۳۳ درصد نهبندان، ۱۱ درصد بیرجند و ۱۱ درصد قاین بوده است.

رضایی اظهار داشت: درخواست داریم از ساعت ۱۲ شب تا ۶ صبح اتوبوس‌ها در سطح جاده‌های استان ثبت ساعت شود تا این مساله باعث توقف اجباری و رفع خستگی آنها باشد.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال ۲۳۳ هزار برگ جریمه نوشته‌ایم گفت: در یک ماه فقط پنج هزار خودرو توسط پلیس راه استان کنترل شده است.

رئیس پلیس راه خراسان جنوبی با اشاره به توقیف یک هزار و ۸۹ دستگاه خودرو از ابتدای امسال ادامه داد: بعضی مواقع جریمه به تنهایی کارساز نیست و تاکنون نتیجه دلخواه نبوده است.

وی با بیان اینکه شهریور سال گذشته تعداد تصادفات زیاد بوده است گفت: در پنج ماه گذشته به طور میانگین روزانه ۱۸ نفر در تصادفات مجروح شده‌اند.

سرهنگ رضایی با اشاره به اهمیت روشنایی پارکینگ‌ها گفت: حدود ۲ ماه شده ترانسی در محور سربیشه دچار مشکل شده و علیرغم نامه‌نگاری راهداری هنوز مشکل برطرف نشده که درخواست پیگیری داریم.

وی عنوان کرد: با توجه به آغاز فصل دوم مسافرهای تابستانی درخواست تخصیص ۱۰ خودروی کنترل نامحسوس از ۱۳ شهریور تا یکم مهر به پلیس راه را داریم.

رئیس پلیس راه خراسان جنوبی بیان کرد: برای تعطیلات پایانی سال ۵۰ نیروی کمکی به کار گرفته ایم، ۱۵ خودرو برای مسیرهای روستایی پیش بینی و مرخصی تمام همکاران ما در استان از ۱۳ شهریور لغو شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی نیز گفت: نیمه دوم امسال ۸ محور اصلی استان ایمن‌سازی می‌شود و بیش از ۲۴ میلیارد تومان اعتبار برای این مهم برآورد که ۱۷ میلیارد تومان از اعتبارات ملی برای آن دیده شده است.

جعفر شهامت اظهار داشت: ۲ ماه گذشته یک هزار و ۶۶۸ کنترل و نظارت مشترک بر ناوگان حمل و نقل استان انجام شده است که ۱۴ مورد جریمه پلیس راه و ۱۸ مورد به کمیسیون ۱۱ و ۱۲ برای برخورد با تخلفات ارسال شده است.

وی با بیان اینکه در این مدت برای ۲ شرکت حمل و نقل استان به دلیل تخلفات رای به تعطیلی صادر شده است گفت: از ابتدای امسال بیش از ۳۲ هزار و ۵۰۰ متر شیار لرزاننده عرضی، ۵۳۶ کیلومتر خط‌کشی راه‌ها و ۹ هزار و ۵۰۰ مورد طراحی، جانمایی و نصب انواع تابلوهای انتظامی و اخطاری اجرا شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی با اشاره به شروع طرح جدید شیار طولی افزود: آزمایشی این طرح در ۴۷.۵ کیلومتر از محور نهبندان اجرا شده که امید است در کاهش تصادفات اثرگذار باشد.

وی گفت: همچنین در مدت یادشده ۴۶ کیلومتر اجرای عملیات نصب حفاظ، ۶۳ مورد ایمن سازی دماغه‌ها، ۹۶ مورد نصب سرعت‌گیر در فرعی، ۲۹۲ مورد شناسایی تخلفات حریم راه‌های استان انجام شده است.

شهامت از ۲۲۸ مورد برخورد و قلع و قمع تخلفات حریم راه‌ها خبر داد و افزود: تاکنون هفت نقطه پرتصادف استان ایمن سازی شده و پنج نقطه در دستور کار است.

وی تاکید کرد: کمبودهای بسیاری در راه‌های استان وجود دارد اما باید براساس اولویت کار شود و در حال حاضر ایمن سازی کریدورهای و راه‌های شریانی استان آغاز شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی از آماده شدن پلان نواری ایمنی در راه‌های استان خبر داد و گفت: امسال حداقل ۱۰۰ کیلومتر شیب شیروانی در سطح راه‌های استان اجرا می‌شود همچنین احداث ۲۰ سکوی پلیس در شهرستان‌های نهبندان، طبس، خوسف، بیرجند، قاینات و سربیشه در دست اقدام است.

وی بیان کرد: تامین روشنایی برخی پارکینگ‌ها در محور طبس – یزد و طبس – اصفهان برای کنترل شبانه پلیس راه از مهرماه امسال آغاز می‌شود.

 

 

 

بیرق‌های عزای حسینی برافراشته شد/ «عَلَم بندان» آئینی ۱۰۰ ساله در خراسان‌جنوبی
غروب آخرین روز ذی‌الحجه که می‌شود، دلدادگان به اباعبدالله الحسین علیه السلام در محبان الزهرا (س) بیرجند به قرار توسل پای «عَلَم» های عشق جمع می‌شوند تا مهیای ماه عزای حسینی شوند.

خبرگزاری شبستان- خراسان جنوبی:ذی‌الحجه که به روزهای آخر نزدیک می‌شود، بیرق‌های عزا و پرچم‌های مشکی بیرون آورده می شوند، مردم به تکاپو می افتند تا رخت مشکی بر تن کوچه و خیابان‌های شهر کنند. جوان‌تر ها هم در انبارهای هیئات مذهبی کمک می کنند تا عَلَم‌های عزاداری و طبل و سنج‌ها بیرون آورده شود.

 

در بیرجند یک روز مانده به آغاز سال جدید قمری و فرا رسیدن ماه محرم، مراسم «علم‌بندان» با حضور عاشقان و دلدادگان به اباعبدالله‌الحسین علیه السلام برگزار می‌شود. مراسمی که در غروب آخرین روز ذی‌الحجه در هیات محبان الزهرا سلام الله علیها بیرجند با دلی مالامال از عشق به پسر فاطمه انجام می‌شود. در برخی روستاها این مراسم در روزهای پنجم، ششم و هفتم محرم آغاز می شود و علت آن را ورود اهل بیت به کربلا ذکر می کنند.

 

علم مهمترین وسیله در اجرای مراسم سوگواری محرم به شمار می‌رود در هر یک از نقاط استان هر یک از علم ها را به نشانه امام حسین (ع) و اصحابش نامگذاری کرده و هر علم را نمادی از آن شخصیت می پندارند.

علم ها اغلب بانی و علمچی دارند که این شغل بطور موروثی به آنها منتقل شده و در برخی مناطق بانیان، علم ها را در خانه هایشان به اتفاق اقوام بسته و برای بقیه مراسم به مسجد و یا محل تجمع مردم می آورند. گروهی هم مراسم علم بندان را در مسجد انجام می دهند و برای این کار روز قبل از مراسم پارچه های علم را می شویند.

روز علم بندان مردم را به وسیله «چاووشی خوانی» یا اعلام از بلندگو و یا شیپور زدن آگاه می کنند و پس از جمع شدن مردم، بزرگان و سادات محل، لباس، دستمال ها، پارچه ها و توغ علم را می بندند و در حین این کار اسپند دود می کنند و فردی چاووشی می خواند و دیگران صلوات می فرستند. پس از علم بستن، علم ها را به قبرستان می برند و دور قبرستان چرخانده و برای اهل قبور فاتحه می خوانند و در برخی روستاها، علم ها را به دور روستا می چرخانند.

در گذشته در شهر بیرجند یک روز قبل از محرم، علم ها توسط تعدادی از سادات در خانه بسته می شد و به مسجد عاشورا می آوردند و پس از روضه خوانی علم ها را پای منبر می بردند که در اصطلاح به آن «به تخت بردن علم» گفته می شد.

پس از جمع شدن علم ها نوحه خوانده می شود وقتی نوحه خوان مصرع «یک سو علم ها بسته شد» را می خواند، علم چی ها همه با هم سنگی به ته علم زده و سنگ ها را به پای منبر می برند. مردم علم ها را به نشانه یادآوری ورود اهل بیت امام حسین (علیه السلام) به کربلا و برپایی علم هایشان در صحرای کربلا می بندند.

هرکدام از این علم‌ها به نام یکی از ائمه اطهار (علیهم السلام) نامگذاری شده و به این ترتیب ۱۲ علم به نام ۱۲ امام و ۲ علم نیز به نام حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و حضرت ابوالفضل العباس نامگذاری می شود.

از روز چهارم تا عصر عاشورا علم‌ها بر دوش علم گردان در روستا‌ها و کوچه‌ها حمل شده و برای سلامتی اعضا خانواده و آمرزش درگذشتگان فاتحه سر می‌دهند. این مراسم با حضور تعدادی از سادات که به سادات علم دار معروف هستند برگزار شده و این سادات هستند که باید علم‌ها را بر دوش خود حمل کنند.

مراسم با روضه خوانی در محل هیئت حسینی شهر آغاز شده و بعد از آن همراه با نوای چاوشی علم‌ها توسط سادات بسته می‌شوند. بعد از آن علم گردان‌ها به سمت هیئت فاطیمه و هیئت محبان الزهرا (سلام الله علیها) حرکت می‌کنند. در مسیر نیز علم گردان‌ها، علم‌های هیئت‌های دیگر را به همراه سادات‌‌ همان هیئت می‌بندند.

پس از بستن علم یکی از سادات آن را برداشته و دور حسینیه می‌چرخاند، سپس در اطراف علم مراسم سینه زنی سنتی حسن- حسین برگزار شده و در انتها علم‌ها در جای ویژه نصب می‌شوند.

در برخی نقاط استان، در زمان علم بندان اگر فصل سیب تازه یا انار باشد، سیب و یا اناری را به علم می بندد و اگر فصل آنها نباشد پارچه‌ای را به جای سیب و یا انار در داخل یکی از دستمال‌های علم گره می زنند.

در شهر قهستان مردم محل برای برطرف شدن گرفتاری ها و مشکلات شان پارچه هایی البته نو نذر علم ها می کنند که این پارچه ها با نظم و رنگ بندی خاصی توسط سادات و بزرگان بر روی علم‌ها بسته می‌شود و با برافراشته شدن علم‌ها، اسپند دود می کنند، یک نفر چاووشی می خواند و دیگران صلوات می فرستند و همزمان مراسم سینه زنی و عزاداری امام حسین(ع) هم آغاز می شود.

علم نسل به نسل از پدر به پسر بزرگتر خانواده به ارث می رسد و هرکدام از علم‌ ها علاوه بر اینکه دارای صاحبی موروثی است دارای علم‌گردان موروثی نیز هست.

در این شهر نگهداری طوق بالای علم در تمام سال بر عهده علم ‌گردان است، علم‌ گردان در زمان مراسم، حراست و مواظبت از علم را برعهده دارد و به اعتقاد اهالی اگر علم دچار خسارت شود و یا بر زمین بیفتد، صاحب علم باید قربانی کند در غیر این صورت برای خانواده صاحب علم اتفاق ناگواری در سال رخ می‌دهد.

به اذعان اهالی این شهر آمدن علم‌ها به درب منزل بسیار خوش یمن و نیامدن آنان بد یمن است، بنابراین اهالی مواظب هستند در این چند روز علم‌ها به درب منازل آنان آمده و برای لحظاتی جلوی منزل آنان توقف کنند.

در این منطقه هر علم‌ گردان برای خود یک جارچی یا همراه استخدام می ‌کند که وظیفه جارچی همراهی با علم‌ گردان و جمع‌ آوری نذوراتی است که مردم به علم ‌گردانان اهدا می‌ کنند و در پایان مراسم نذورات جمع ‌آوری شده بین علم‌ گردان و جارچی تقسیم و یا برای ساخت اماکن مذهبی هزینه می‌‌شود.

گفتنی است، مراسم علم بندان به شماره 628 سال 91 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

ورزشکاران خراسان جنوبی

کسب 2 مدال در مسابقات استعدادهای برتر دو ومیدانی کشور

ورزشکاران خراسان جنوبی در مسابقات استعدادهای برتر دو ومیدانی کشور 2 مدال کسب کردند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، خانم ها عباسی در دوی 800 متر مدال نقره و قاسمی در دوی 400 متر با کسب 2 مدال در مسابقات استعدادهای برتر دو ومیدانی کشورمانع مدال برنز این مسابقات را کسب کردند.

خراسان جنوبی در مجموع امتیازات تیمی در بین 28 تیم شرکت کننده در رده 13 کشور قرار گرفت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 1 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور