پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

چند خبر از خراسان جنوبی 2

راه اندازی بزرگترین کارگاه تولید حفاظ های بتنی شرق کشور در بیرجند

بزرگترین و اولین کارگاه تولید حفاظ های بتنی جداکننده مفصلی (نیوجرسی) شرق کشور در بیرجند راه اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی استان با بیان اینکه راه اندازی بزرگترین کارگاه تولید حفاظ های بتنی شرق کشور در بیرجندقبل از این، نیاز استان در حفاظ های بتنی از تهران تامین می شد، گفت: تولیدات این کارگاه در محور بیرجند – قاین و محورهای شرق کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

مودی، با اشاره به هزینه کرد 5 میلیارد تومانی بخش خصوصی برای ساخت این کارگاه گفت: 1 میلیارد تومان دیگر نیز برای تکمیل این طرح نیاز است.

معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی استان با اشاره به عقد قرارداد 23 میلیارد تومانی با این کارگاه برای تامین حفاظ های بتنی مسیر بیرجند – قاین گفت: 80 کیلومتر از مسیر دوبانده محور بیرجند – قاین با نیوجرسی های این کارگاه جدا می شوند.

مدیرعامل این کارگاه هم با اشاره به اشتغالزایی حدود 40 نفر در کارگاه تولید حفاظ های بتنی شرق کشور گفت: 5 متخصص نیز راه اندازی بزرگترین کارگاه تولید حفاظ های بتنی شرق کشور در بیرجنداز تهران در این کارگاه مشغول به کار خواهند شد.

عبدالمالکی افزود: این کارگاه سالانه ظرفیت تولید 10 هزار قطعه نیوجرسی و 40 هزار مترمکعب قطعه بتنی دارد.

 

 

 

 

 

 

 

۳۰ خرداد برگزار می شود؛
رقابت ۲۰۰ نفر در مرحله شهرستانی مسابقات قرآن بیرجند
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند گفت: مرحله شهرستانی چهل و دومین دوره مسابقات قرآن با حضور بیش از ۲۰۰ متسابق ‌برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام «اسماعیل مختاری» در گفتگو با خبرنگار شبستان  با بیان اینکه ترویج و تبلیغ فرهنگ قرآنی از مهم‌ترین اهداف برگزاری مسابقات قرآن است، اظهار داشت: برگزاری رویدادهای بزرگ قرآنی موجب به کارگیری تعالیم قرآنی در زندگی نسل جوان شده و جامعه را در مسیر تعالیم اخلاقی قرار داده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند با بیان اینکه ترویج قرآن در بین گروه‌های مختلف جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان راهبردی مؤثر برای مقابله با معضلات و تهدیدها و آسب‌های اجتماعی است، افزود: انس با قران و ایجاد نهضت حفظ این معجزه بزرگ الهی نقش مؤثری در ترویج سبک زندگی اسلامی در جامعه به ویژه در میان نسل جوان و نوجوان دارد .
وی از آغاز برگزاری مرحله شهرستانی چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در شهرستان بیرجند خبر داد و گفت: این دوره از مسابقات در رشته‌های قرائت(ترتیل و تحقیق)، حفظ 5 جزء، حفظ 10 جزء، حفظ 20جزء، حفظ کل قرآن کریم، حفظ و معارف موضوعی قرآن کریم، حفظ و معارف احادیث قرآن و تفسیر قرآن کریم برگزار می‌شود.

 

حجت الاسلام مختاری با یادآوری اینکه این مسابقات در بخش معارفی نیز در رشته‌های حفظ و معارف موضوعی قرآن کریم، حفظ معارف احادیث، تفسیر قرآن کریم و تفسیر قرآن ویژه اهل سنت برگزار می‌شود، تبیین کرد: در بخش نغمات دینی نیز رشته‌های همسرایی و هم‌‌خوانی قرآن کریم، آثار دو یا چند زبانه و انشاد انفرادی تعریف شده که در بخش بانوان فقط رشته همسرایی برگزار اما در بخش آقایان رقابت‌ها در هر سه رشته برگزار خواهد شد.
وی با بیان اینکه در مرحله شهرستانی چهل‌ودومین دوره مسابقات قرآن بیش از 200 متسابق در شهرستان بیرجند و درمیان برای راهیابی به مرحله استانی به رقابت می‌پردازند، افزود: نفرات اول تا سوم مسابقات شهرستانی هر رشته در صورت حد نصاب به مرحله استانی راه خواهند یافت.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند با اعلام اینکه مرحله شهرستانی مسابقات اوقاف روز پنجشنبه 30 خردادماه برگزار می‌شود، تصریح کرد: متسابقین بخش خواهران در دارالقران عترت و متسابقان بخش برادران در امامزادگان باقریه ساعت 8 صبح به رقابت خواهند پرداخت.

 

 

 

پرواز نوبرانه‌ها/ سیب‌زمینی هم صدرنشین شد!
قیمت سیب زمینی این روزها در بازار اشک مشتری ها را در آورده است، عرضه محصول بی کیفیت با قیمتی بالا که به گفته برخی از مردم طی یک هفته گذشته افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است.

خبرگزاری شبستان – خراسان جنوبی؛ صبح یک روز گرم بهاری برای نوشتن گزارشی از قیمت میوه و تره‌بار سری به نقاط مختلف شهر بیرجند زدیم، ابتدا چند مغازه میوه فروشی بازار و بعد مغازه های شلوغ و مملو از میوه‌های مختلف با انواع کیفیت و قیمت‌ها؛ اما مردم بیشتر از آنکه بخواهند خریدی داشته باشند، قیمت می گیرند و با غرغری بر زیر لبان، عبور می کنند؛ برخی ها هم خرید می کنند اما به اندازه. مغازه های میوه فروشی هم برای اینکه مردم از قیمت ها مطلع باشند تابلویی در مقابل دیدگان با درج قیمت ها نصب کرده اند.

داخل یکی از همین مغازه ها می شوم تا ضمن پرسیدن قیمت میوه، واکنش مردم را هنگام قیمت گرفتن از مغازه دار مشاهده کنم. ابتدا قیمت سیب زمینی که به نظر می رسد این روزها گران هم شده را می پرسم. کیلویی چند؟ «سیب زمینی یک نمونه داریم 7000 تومان و یک نمونه دیگر 8500 است. از کی گران شده؟ «یک هفته ای میشه، قبلا 5 هزار تومان بوده بعد هزار تومان هزار تومان بالا رفته است. آلو زرد هم داریم کیلویی 8000 تومان، زردآلو 15000 هر میوه ای بخواهید هست. هندوانه هم کمی بالاتر رفته و 2500 تومان شده است، قبلا 1800 می دادیم.»

دست فروش ها هم در کنار بازار بساطی دارند و چند قلم میوه را با قیمتی تقریبا پایین تر از مغازه‌ها می فروشند، مسئول فروش یک مردم میانسال و حساب ترازو را همسرش بر عهده دارد، چند قلم میوه از جمله هلو، آلو زرد و سیاه، گوجه و خیار و قندک بیشتر ندارد، می پرسم سیب زمینی هم داری؟ پاسخ می دهد « نیاوردیم، درب مغازه‌ها می‌آورند اما چون گران است؛ نمی آورم، مشتری می بینند گران شده سر و صدا و دعوا به راه می اندازد، حوصله بحث کردن نداریم، نمی آورم، قیمت بقیه میوه ها هم گوجه 4500، خیار 3500، هلو ۸ هزار و آلو ۷ هزار تومان است.»

اینجا چون قیمت ها پایین تر است، مردم خیلی بیشتر می‌خرند، البته بیشتر پیاز و خیار و گوجه، کمی آن طرف تر در گوشه ای از پیاده رو نوجوانی بر روی گاری قندک و در کنار آن چند جعبه گوجه و پیاز دارد، می گوید قندک ها را از زابل آورده و شیرین و آبدار است؛ کیلویی چند می فروشی قندک؟ « الان کیلویی 3500 می فروشم، همین ها یکی دو هفته قبل می دادیم کیلویی 5000 تومان.» پس ارزان تر شده؟« بله خیلی آمده پایین.» زابل کیلویی چند می خرید؟«نمی دونم باید از صاحبش بپرسید!»

نوبرانه‌ها یکه تاز بازار میوه!

آنچه در بازار میوه این روزها به عروس میوه‌ها معروف است، نوبرانه ها هستند، تا یک هفته قبل خربزه و قندک و زرد آلو و هلو و الان هم آلبالو و گیلاس. این میوه ها را فقط در مغازه های عمده فروشی می توان دید، خرده فروشی ها نمی آورند و یا جنس درجه 2 و 3 دارند.

کمی جلوتر مغازه میوه فروشی است که انواع میوه از جمله نوبرانه ها در آن عرضه می شود، البته با نگاهی گذرا به سبدهای گیلاس و البالو معلوم می‌شود که مردم خیلی رغبتی به خرید ندارند. پیردمردی با همسرش قیمت گیلاس را می پرسد. بر روی تابلو نوشته شده گیلاس و آلبالو کیلویی 15 هزار تومان، بدون هیچ واکنشی، به سمت بادمجان ۴ هزار تومانی می رود و از آنها جدا می کند.

برای اطلاع از قیمت‌ها در میدان اصلی توزیع میوه و تره بار و دلیل گرانی برخی میوه ها به سراغ مسئول اتحادیه میوه و تره‌بار بیرجند رفتیم، او هم از این وضعیت گلایه دارد و می گوید: «کاش خبرنگاران کمتر تماس بگیرید! هر روز تماس می‌گیرند، البته روزهایی که گران می‌شود؛ روزایی که میوه ارزان می‌شود کسی تماس نمی گیرد.»

بازار سیب زمینی هنوز داغ است!

«محمد حیدری» با تایید اینکه قیمت سیب زمینی در یکی دو هفته اخیر بالا رفته است، پاسخ می‌دهد: «قیمت سیب زمینی متاسفانه بالا رفته و پایین نیامده، برخی سیب زمینی هایی که با قیمت پایین تر عرضه می شود کیفیت پایین است وگرنه هنوز بازار داغ تر است. سیب گرگان که کیفیت پایین تری دارد با قیمت کمتر به فروش می رسد؛ اما به قیمت خودش نمی‌ارزد، کیفیت ندارد اما چون بازار خالی است می فروشند؛ این موضوع در الان سطح کشور وجود دارد، مختص بیرجند نیست.»

او دلیل گرانی قیمت سیب زمینی را کاهش عرضه به دلیل سرمای هوا و دیرتر رسیدن سیب زمینی همدان و اصفهان عنوان می‌کند و می گوید: «امسال هوا سرد تر بود و سیب زمینی کمتر در بازار عرضه شد، سیب زمینی همدان هر سال این موقع روانه بازار می شد؛ اما امسال هنوز نیامده و تا 10 تیر سیب همدان نخواهد آمد، سیب زمینی اصفهان تازه آمده، به محض اینکه از اصفهان و همدان سیب زمینی برداشت و وارد بازار شود قیمت ها پایین خواهد آمد

مسئول اتحادیه میوه و تره‌بار بیرجند قیمت سایر میوه ها به جز نوبرانه را منصفانه عنوان می کند و می افزاید: « هندوانه شیراز در میدان 1800 تا 2 هزار تومان است، در بازار برخی مغازه ها 2500 و بیش از 90 درصد، هندوانه های شهر 1800 تومان عرضه می شود، هندوانه در بیرجند حتی از شهرهای دیگر هم ارزان تر است؛ هر کیلو هندوانه حداقل 400 تا 500 تومان کرایه حمل و نقل می خورد، ماشینی حداقل 400 هزار تومان کارگری دارد. اگر حساب کنیم کیلویی 600 تومان فقط همین ها می شود لذا مبلغ زیادی دست کاسب را نمی گیرد و به نظرم هندوانه زیر 2 هزار تومان یعنی ضرر کشاورز.»

حیدری دلیل گرانی برخی میوه ها مانند گیلاس و آلبالو را نوبرانه بودن ذکر می کند و می‌گوید:«الان جنس‌های سردرختی قیمت شان بالا رفته که بزودی پایین می آید، زرد آلو اوایل که وارد بازار شد کیلویی 35 هزار تومان بود اما الان به 8 هزار تومان و نهایتا درجه یک و پیوندی باشد 12 هزار تومان رسیده است.»

او ادامه می‌دهد:« عرضه میوه در بازار فراوان اما مشتری نیست که بخرد، قدرت خرید مردم هر سال پایین تر آمده است، سال به سال قدرت خرید مردم بدلیل درآمد پایین کمتر شده است و سعی می کنند به جای میوه مایحتاج اولیه زندگی را تامین کنند.»

طرح تابستانه امداد و نجات هلال احمر اجرا می شود

بیرجند – ایرنا – معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: طرح تابستانه امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان همزمان با سراسر کشور از ۳۱ خردادماه جاری آغاز و به مدت ۹۴ روز ادامه می یابد.

حمزه اسعدزاده روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: در راستای اجرای این طرح ۲۳ پایگاه ثابت و پنج پایگاه موقت در محورهای مواصلاتی و حادثه خیز استان مستقر می‌شوند.

وی ادامه داد: در این طرح ۴۶ خودرو آمبولانس و خودرو نجات به صورت شبانه روزی در آمادگی کامل خواهند بود و همچنین ۱۴۰ نجاتگر در این طرح همکاری خواهند داشت.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی اظهار داشت: تیم امداد و نجات هوایی استان هم آماده پوشش امدادی حوادث طبیعی و غیرمترقبه است.

وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح تابستانه پارسال یادآور شد: در این مدت ۲۸۴ مورد حادثه در محورهای استان رخ داد که ۸۹۷ نیز دچار حادثه شدند که ۲۳۲ مورد توسط نیروهای هلال احمر استان نجات یافتند.

اسعدزاده به اسکان اضطراری ۵۰ نفر در حوادث جاده‌ای استان اشاره کرد و گفت: همچنین ۶۹ مورد عملیات رهاسازی در تابستان سال گذشته توسط نیروهای هلال احمر استان انجام شد.

وی بیان کرد: برای امدادرسانی به حوادث تابستان سال گذشته ۹۴۶ نفر نجاتگر در قالب ۳۹۵ تیم به محل حوادث اعزام شده اند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی اظهار داشت: در این حوادث ۳۹۵ خودروی امدادی به کارگیری شد و بیشترین حوادث به ترتیب در شهرستان‌های قاین، طبس و نهبندان رخ داده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حضور عشایر بشرویه در جشنواره ملی فرهنگی ورزشی عشایر کشور

عشایر بشرویه خراسان جنوبی در جشنواره ملی فرهنگی ورزشی عشایر کشور حضور یافتند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، مدیرکل امور عشایر استان گفت: در جشنواره ملی فرهنگی ورزشی عشایر کشور که باحضور عشایر بشرویه در جشنواره ملی فرهنگی ورزشی عشایر کشور شرکت 15استان عشایری در استان خراسان شمالی شهرستان اسفراین برگزار شد، شرکت تعاونی عشایری بشرویه شرکت کرد.

حسین حسین پور افزود:این شرکت تعاون با هدف معرفی آداب و رسوم و سبک زندگی و فرهنگ اقوام و طوایف و معرفی پتانسیل ها و ظرفیتهای گردشگری و تولیدی جامعه عشایری به نمایندگی از عشایر سختکوش و مولد استان در این جشنواره شرکت کرد.

وی گفت: در این جشنواره که با حضور مقامات کشوری و استانی از 23خرداد تا 24خرداد ماه برگزار شد، عشایر استان در بخش های فرآوری محصولات لبنی ( شیر،دوغ و کشک شتر)، گیاهان دارویی، صنایع دستی، محصولات تولیدی و تبدیلی، پخت غذا و نان محلی حضور پررنگ و فعال داشته است.

 

 

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور