پیام شهروند

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

چند خبر از خراسان جنوبی 2/ محرومیت‌زدایی در خراسان جنوبی با روش ترکیبی دنبال می‌شود

زیرساخت‌های ورزش همگانی برای عموم مردم تامین شود
زیرساخت‌های ورزش همگانی برای عموم مردم تامین شود
استاندار خراسان جنوبی گفت: زیرساخت‌های ورزش همگانی باید برای عموم مردم تامین شود و توجه به زیرساخت‌های ورزش همگانی از مطالبات مردم استان در مناطق مختلف است.

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، محمدصادق معتمدیان در دیدار سید عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزیر ورزش و جوانان افزود: برنامه ما در استان این است که در بحث تامین زیرساخت‌ها، متناسب با ظرفیت‌های هر منطقه اقدام کنیم.

وی تاکید کرد: اگر زیرساختی در یک منطقه ایجاد می‌شود، باید براساس مطالبات مردم و نیازهای واقعی باشد.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی، احداث زمین چمن مصنوعی در روستاها را به عنوان یکی از درخواست‌های استان برشمرد و گفت: یکی دیگر از نیازهای مردم استان به ویژه در روستاها، سالن‌های ورزشی سقف کوتاه است.

وی ادامه داد: تامین این دو نیاز در روستاها، بخشی از مشکلات مردم را رفع می‌کند.

معتمدیان گفت: احداث سالن ورزشی استاندارد ۴ هزار نفره و ایجاد یک باب زورخانه استاندارد از دیگر نیازهای استان است که وزارتخانه می‌بایست برای تامین آن برنامه‌ریزی کند.

وی با اشاره به اینکه در راستای توسعه ورزش همگانی در پارک‌ها از محل اعتبارات سفر دکتر نوبخت به استان، مبالغی لحاظ شده است تصریح کرد: برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام استان نیز با رییس سازمان برنامه و بودجه کشور توافق کرده‌ایم.

استاندار خراسان جنوبی گفت: بخشی از پروژه‌های نیمه تمام استان، مربوط به حوزه ورزش است که تکمیل آنها توجه ویژه وزارتخانه را می‌طلبد.

وی در بخش دیگری از سخنانش، میزبانی مسابقات ملی و بین المللی را از ظرفیت‌های مناسب برای معرفی استان عنوان کرد و گفت: خراسان جنوبی تا قبل از این، مسابقات ملی کشتی آزاد و فرنگی را به خوبی میزبانی کرده و بعد از این هم می‌تواند میزبان مسابقات دیگر رشته‌های ورزشی باشد.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزیر ورزش و جوانان که بدو ورود به خراسان جنوبی به دیدار استاندار رفته بود، توجه به ورزش همگانی، ورزش بانوان و توسعه ورزش روستایی را از اولویت‌های این وزارتخانه برشمرد و ضمن تشریح برنامه‌هایش برای توسعه ورزش خراسان جنوبی، درخصوص پیگیری پنج میلیارد تومان اعتبارات سفر دکتر نوبخت برای توسعه ورزش استان که در اختیار وزارتخانه قرار گرفته بود، قول مساعد داد.

آیین سنتی «نان و نمک» نیز چهارشنبه شب با حضور معاون وزیر ورزش و جوانان و استاندار خراسان جنوبی در زورخانه امیر عرب بیرجند برگزار شد.

معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: استان خراسان‌جنوبی یک سالن ورزشی پنج هزار متری برای میزبانی رویدادهای ورزشی نداشته و در شهرستان‌ها نیز سالن‌های کوچک که بتواند به صورت چندمنظوره در اختیار علاقه‌مندان به ورزش قرار بگیرد وجود ندارد.

سهم کم خراسان‌جنوبی از سالن‌های ورزشی استاندارد

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، سیدعبدالحمید احمدی بعدازظهر امروز در نشست هم‌اندیشی مدیران و نخبگان فرهنگی استان خراسان‌جنوبی با «محوریت تبیین گام دوم انقلاب» اظهار داشت: ورزش همگانی یعنی پاسخگویی به نیازهای ۸۲ میلیون نفر جمعیت ایران که هیچ دستگاهی به‌تنهایی از عهده این بار سنگین برنمی‌آید.

وی با اشاره به اینکه ورزش همگانی حق‌الناس است و باید به درستی ادا شود، افزود: در قانون اساسی ورزش برای همه توصیه شده که باید در گام دوم انقلاب این موضوع جدی‌تر دنبال شود و نقیصه‌های موجود را اصلاح کرد.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: هم‌افزایی بین دستگاه‌های متولی ورزش از رویکردهای راهبردی وزارت است و در حوزه مدیریت شهری و شهرداری‌ها باید ظرفیت‌ها در بخش ورزش همگانی برای توسعه ورزش شهروندی هزینه شود.

احمدی با تأکید بر اینکه در حوزه ورزش همگانی باید گام‌های بلندی برداشته شود، افزود: برای فعال کردن و درگیر شدن ۱۴ میلیون نفر جمعیت کارگری، ۱۴ میلیون نفر جمعیت دانش‌آموزی و ۵ میلیون دانشجو در ورزش باید با هم‌افزایی بین‌بخشی تدابیر مناسبی اندیشیده و برنامه‌ریزی روبه جلویی صورت گیرد.

عدم تعامل بین دستگاه‌ها در حوزه ورزش و جوانان

وی با اشاره به بخش عظیم جمعیت زنان کشور و کم‌تحرکی بانوان تأکید کرد: حوزه ورزش بانوان باید جدی‌تر دنبال شود و در بخش کودکان و سالمندان نیز فعالیت‌های ورزشی هدفمندی تدوین گردد.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان با تأکید بر اصلاح نگرش در ورزش همگانی خاطرنشان کرد: باید تلاش بیشتری در راستای افزایش سواد ورزشی مردم با همکاری رسانه‌های برخط، مکتوب، دیداری و شنیداری صورت گیرد و نسبت به جذب مردم به‌سوی ورزش‌های همگانی برنامه‌ریزی شود.

احمدی عنوان داشت: در ۴۰ سال گذشته گام‌های بلندی در ورزش برداشته شده و رخدادهای خوشایندی را نیز شاهد بودیم.

وی افزود: گرچه در برخی از برنامه‌های اجرایی و زیرساخت‌های ورزشی کارشناسی لازم نشده و اشتباهات مدیریتی هم وجود دارد که نمی‌توان به آن‌ها بی‌توجه بود، لذا باید گذشته را چراغ راه آینده قرار داد.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی با بیان اینکه یکی از نقاط ضعفی که همچنان وجود دارد عدم تعامل در همراهی و همکاری بین دستگاه‌ها است، گفت: از آنجایی که مخاطب اصلی همه نهادها مردم هستند و فلسفه وجودی همه مجموعه‌های ساختاری و مدیریتی گره‌گشایی از کار مردم است لذا دستگاه‌ها باید حرف واحد بزنند و از جزیره‌ای عمل کردن و ناهماهنگ بودن پرهیز کنند.

هیج سالن چندمنظوره ورزشی استاندارد در خراسان‌جنوبی وجود ندارد

احمدی گفت: مشکلات جامعه ورزشی فقط توسط یک دستگاه رفع نمی‌شود و هنر مدیریت در هر حوزه‌ای توانمندی در ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی است.

وی با بیان اینکه منابع و نیروی انسانی وزارت ورزش و جوانان به‌تنهایی نمی‌تواند پاسخگوی نیاز مردم باشد، یادآور شد: تا زمانی که وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، نیروهای مسلح، بخش کارگری، صدا و سیما، رسانه‌ها و نهادهای اجتماعی و مدنی با یکدیگر تعامل نداشته باشند، اقدامات ما پاسخگوی نیازها نخواهد بود.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزات ورزش و جوانان با اشاره به اینکه ایران کشوری نیست که با کمبود منابع مواجه باشد، افزود: هزینه‌های زیادی در ۴۰ سال گذشته در بخش‌های مختلف انجام‌شده که متأسفانه برخی از هزینه‌هایی انجام‌شده منطبق با نیازها و مطالعه نبوده است که اگر با مطالعات دقیق‌تر انجام می‌شد امروز پروژه‌های با هزینه‌ کمتر و بهره‌وری بیشتری داشتیم.

احمدی بیان کرد: هیچ کشوری در ۴۰ سال گذشته به اندازه ایران ساخت و ساز ورزشی نداشته اما برخی از این ساخت و سازها با مطالعه و کارشناسی نبوده برای مثال در خراسان‌جنوبی یک ورزشگاه ۱۵ هزار نفری ساخته شده و اینکه این ورزشگاه چقدر با نیاز استان انطباق داشته سؤالی است که باید به دنبال پاسخ آن باشیم.

احداث پروژه‌های ورزشی با هزینه کمتر و بهره‌وری بیشتر

وی بیان داشت: این در حالی است که استان یک سالن ورزشی پنج هزار متری برای میزبانی رویدادهای ورزشی ندارد و در شهرستان‌ها نیز سالن‌های کوچک که بتواند به صورت چندمنظوره در اختیار علاقه‌مندان به ورزش قرار بگیرد وجود ندارد.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: امروز بدون مطالعه و نیازسنجی هیچ ساخت و ساز ورزشی صورت نمی‌گیرد و هیچ کلنگ احداث پروژه‌ای بر زمین نمی‌خورد مگر اینکه جزو سازه‌های کم‌هزینه و زودبازده باشد.

احمدی تأکید کرد: خراسان‌جنوبی استان پرظرفیتی است و گام‌های خوبی از زمان انتصاب استاندار خراسان‌جنوبی برای توسعه این منطقه در ابعاد مختلف برداشته شده که امیدواریم این دستاوردها به ثمر بنشیند.

وی عنوان داشت: نگاه شخص استاندار به مقوله توسعه استان بسیار خوب است و تعامل ایشان با وزارت ورزش و جوانان هم مطلوب بوده و نیازهای ورزشی استان هم احصا شده است که بر اساس اولویت‌ها پیگیری می‌شود.

انتهای پیام/69014/ج

 

 

 

 

زیرساخت‌های ورزش همگانی برای عموم مردم تامین شود
زیرساخت‌های ورزش همگانی برای عموم مردم تامین شود
استاندار خراسان جنوبی گفت: زیرساخت‌های ورزش همگانی باید برای عموم مردم تامین شود و توجه به زیرساخت‌های ورزش همگانی از مطالبات مردم استان در مناطق مختلف است.

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، محمدصادق معتمدیان در دیدار سید عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزیر ورزش و جوانان افزود: برنامه ما در استان این است که در بحث تامین زیرساخت‌ها، متناسب با ظرفیت‌های هر منطقه اقدام کنیم.

وی تاکید کرد: اگر زیرساختی در یک منطقه ایجاد می‌شود، باید براساس مطالبات مردم و نیازهای واقعی باشد.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی، احداث زمین چمن مصنوعی در روستاها را به عنوان یکی از درخواست‌های استان برشمرد و گفت: یکی دیگر از نیازهای مردم استان به ویژه در روستاها، سالن‌های ورزشی سقف کوتاه است.

وی ادامه داد: تامین این دو نیاز در روستاها، بخشی از مشکلات مردم را رفع می‌کند.

معتمدیان گفت: احداث سالن ورزشی استاندارد ۴ هزار نفره و ایجاد یک باب زورخانه استاندارد از دیگر نیازهای استان است که وزارتخانه می‌بایست برای تامین آن برنامه‌ریزی کند.

وی با اشاره به اینکه در راستای توسعه ورزش همگانی در پارک‌ها از محل اعتبارات سفر دکتر نوبخت به استان، مبالغی لحاظ شده است تصریح کرد: برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام استان نیز با رییس سازمان برنامه و بودجه کشور توافق کرده‌ایم.

استاندار خراسان جنوبی گفت: بخشی از پروژه‌های نیمه تمام استان، مربوط به حوزه ورزش است که تکمیل آنها توجه ویژه وزارتخانه را می‌طلبد.

وی در بخش دیگری از سخنانش، میزبانی مسابقات ملی و بین المللی را از ظرفیت‌های مناسب برای معرفی استان عنوان کرد و گفت: خراسان جنوبی تا قبل از این، مسابقات ملی کشتی آزاد و فرنگی را به خوبی میزبانی کرده و بعد از این هم می‌تواند میزبان مسابقات دیگر رشته‌های ورزشی باشد.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزیر ورزش و جوانان که بدو ورود به خراسان جنوبی به دیدار استاندار رفته بود، توجه به ورزش همگانی، ورزش بانوان و توسعه ورزش روستایی را از اولویت‌های این وزارتخانه برشمرد و ضمن تشریح برنامه‌هایش برای توسعه ورزش خراسان جنوبی، درخصوص پیگیری پنج میلیارد تومان اعتبارات سفر دکتر نوبخت برای توسعه ورزش استان که در اختیار وزارتخانه قرار گرفته بود، قول مساعد داد.

آیین سنتی «نان و نمک» نیز چهارشنبه شب با حضور معاون وزیر ورزش و جوانان و استاندار خراسان جنوبی در زورخانه امیر عرب بیرجند برگزار شد.

 

بخشش قاتل پای چوبه‌ی دار

قاتل محکوم به قصاص در فردوس، صبح امروز پای چوبه دار با بخشش اولیاء دم از اعدام نجات یافت.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان جنوبی، مدیر روابط عمومی و ارتباطات دادگستری کل استان گفت: این قاتل محکوم به بخشش قاتل پای چوبه‌ی داراعدام که مردی ۲۸ ساله است از سال ۹۵ تاکنون به اتهام قتل عمد در زندان بوده و صبح امروز پس از طی مراحل قانونی و تأیید استیذان قصاص نفس ، آماده اجرای حکم قصاص بود.
رستگاری افزود: اولیای دم مقتول ، صبح امروز هنگام اجرای حکم قصاص، پای چوبه‌ی دار از حق قصاص نفس متهم گذشتند و حیاتی دوباره به او بخشیدند.

 

رمزگشایی از فتنه‌ها در یادواره شهدای کربلای ۴ و ۵ فردوس

فتنه‌های ۸۸ و ۹۸ در مراسم گرامیداشت شهدای کربلای ۴ و ۵ فردوس رمزگشایی شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در مراسم گرامیداشت رمزگشایی از فتنه‌ها در یادواره شهدای کربلای ۴ و ۵ فردوسشهدای کربلای ۴ و ۵ که شب گذشته در مهدیه فردوس برگزار شد ضمن ارائه تحلیلی جامع از عملیات کربلای ۴ و ۵ گفت: در فتنه ۸۸ مقام معظم رهبری گفتند به هر حال این فتنه است و خلق الساعه نیست، از ۳۰ سال پیش با یک مرکزیت بوده است که بخشی از آن هم در خارج از کشور است. شبکه وصل آن‌ها را باید بشناسیم و منهدم کنیم تا انقلاب سرپا بماند.
سردار کریمی قدوسی با تشریح اهداف دشمن از تحمیل جنگ علیه ایران افزود: جنگ علیه ایران به تنهایی کار صدام نبود بلکه استکبار جهانی به سرگردگی آمریکا و انگلیس خبیث پشت سر صدام بودند و می‌خواستند با تحمیل جنگ وانمود کنند که ایران در بدو انقلاب به کشور همسایه اش عراق حمله کرده و در افکار عمومی به عنوان متجاوز معرفی شود.
وی گفت: هدف دیگری را که دنبال می‌کردند این بود که می‌خواستند نیرو‌های جان برکف و انقلابی در این جنگ کشته، زخمی و اسیر شوند تا انقلاب در آغاز راهش با بحران نیروی انقلابی مواجه شود.
سردار کریمی قدوسی هدف دیگر دشمن را در تحمیل جنگ علیه ایران به بار آوردن خسارت‌های زیاد و نابودی تمام زیرساخت‌های عمرانی، صنعتی و کشاورزی، شکل گیری اعتراض‌های مردمی و ساقط شدن نظام جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد.
سردار کریمی قدوسی در بخش دیگری از سخنان خود به استناد سخنان حضرت امام (ره) اشاره کرد و افزود: ایشان در بدو انقلاب فرموده بودند که با این انقلاب شما از شر محمدرضا پهلوی و طاغوت راحت شدید، اما از شر غرب گرا‌ها و نفوذی‌ها راحت نمی‌شوید.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: اسناد کامل جریان فتنه و افرادی که به طور مستقیم در به وجود آوردن فتنه دست داشتند توسط وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و نیروی انتظامی تهیه، و مشخص شد که تقلب بهانه و اصل نظام نشانه بود که می‌خواستند نظام اسلامی را ساقط کنند.
معاون وزیر ورزش و جوانان

پراکنده کاری و جزیره‌ای عمل کردن از مشکلات مدیریت در کارها

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزیر ورزش گفت: پراکنده کاری و جزیره‌ای عمل کردن از مشکلات مدیریت در کارهاست.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان جنوبی، معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان در نشست هم اندیشی مدیران و نخبگان فرهنگی استان گفت: ما در حوزه ورزش و جوانان به عنوان حوزه‌ای پرجمعیت نیازمند همکاری و هم افزایی هر چه بیشتر سایر بخش‌ها در انجام وظایفمان هستیم که وزارت ورزش هم باید این هم افزایی را ایجاد کند.
احمدی با اشاره به اینکه ورزش همگانی حق الناس است افزود: باید در گام دوم انقلاب اسلامی با برطرف کردن نواقص این حق را ادا کنیم.
وی انتقاد درباره  هزینه‌های بدون مطالعه و کارشناسی را برای وزارت ورزش و جوانان درست دانست و گفت: علت محکمی برای ساخت ورزشگاه ۱۵ هزار نفری بیرجند نیافتیم در حالی که در استان یک سالن ۵ هزار نفری مجهز و پیشرفته برای برگزاری مراسم‌ها و مسابقات ورزشی سطح اول وجود ندارد.
احمدی افزود: طبق برنامه‌ای که تدوین شده در موضوع دانش افزایی و توسعه زیرساخت ها ، جذب مشارکت مردم و تنوع بخشی در فعالیت‌ها نیازمند همکاری در بخش‌های مختلف هستیم.
معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان توجه به ظرفیت‌های اقشار مختلف مردم اعم از کارگری ، دانش آموزی و دانشجویی را در اشاعه ورزش همگانی مهم دانست و گفت: با توجه به وجود بحران چاقی و دیابت در کشور ، ترویج فرهنگ ورزش همگانی و هم افزایی بین دستگاه‌های مختلف برای مقابله با این بحران‌ها موثر است.
در این نشست، برخی از مدیران و فعالان فرهنگی خراسان جنوبی نیز راهکار‌های خود را برای توجه بیشتر به فرهنگ سازی، شناسایی و استفاده از ظرفیت‌های استان ارائه کردند.

محرومیت‌زدایی در خراسان جنوبی با روش ترکیبی دنبال می‌شود

محرومیت‌زدایی در خراسان جنوبی با روش ترکیبی دنبال می‌شود

بیرجند – ایرنا – استاندار خراسان جنوبی گفت: در شرایط اقتصادی فعلی و کمبود منابع مالی دولتی باید با روش‌های ترکیبی از منابع ملی و استانی و با کمک گرفتن از خیرین و نهادهای عمومی غیردولتی از جمله بسیج سازندگی نسبت به محرومیت‌زدایی و توسعه در استان اقدام کنیم.

 محمدصادق معتمدیان عصر پنجشنبه در نشست سند محرومیت‌زدایی و ‌توسعه شهرستان زیرکوه و بررسی مصوبات سفر قبلی افزود: شهرستان زیرکوه در برخی شاخص‌ها نه تنها از میانگین ملی بلکه از شاخص‌های استانی نیز عقب‌تر است لذا مدیران دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند با برنامه‌ریزی دقیق، زمان‌بندی مشخص و انجام برآوردهای لازم، نسبت به انجام تکالیف و اقدامات پیش‌بینی شده در این شهرستان تسریع ایجاد کنند.

وی گفت: ساخت مجتمع آموزشی در شهر حاجی‌آباد اولویت دارد که باید این طرح نیز با روش ترکیبی و مشارکت سازمان بسیج سازندگی، اجرا و بهره‌برداری شود.

وی با بیان اینکه در سند توسعه و محرومیت‌زدایی خراسان جنوبی چهار شهرستان مرزی زیرکوه، درمیان، سربیشه و نهبندان مورد توجه قرار گرفته‌ است اضافه کرد: براساس تفاهم‌نامه‌های منعقد شده، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) متولی شهرستان نهبندان، بنیاد مستضعفان متولی شهرستان درمیان، کمیته امداد متولی شهرستان سربیشه و بسیج سازندگی متولی شهرستان زیرکوه انتخاب شد که این الگو برای اولین بار در کشور در خراسان جنوبی اجرایی شد.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی گفت: این تفاهم‌نامه‌ها با هم‌افزایی دستگاه‌ها و تمرکز بر خدمت‌رسانی اجرایی خواهد شد.

وی اظهار داشت: گاهی هزینه‌هایی انجام می‌شود ولی به خاطر اینکه اولویت‌ها مشخص نیست عملیات اجرایی پیش نمی‌رود.

معتمدیان گفت: بنا نیست بسیج سازندگی و دیگر حمایت کننده‌ها در بحث محرومیت‌زدایی اعتبار بدهند اما در زمینه تامین نیروی انسانی و تجهیزات انتظار داریم ورود پیدا کنند.

وی با بیان اینکه در سفر رییس سازمان برنامه و بودجه به خراسان جنوبی احداث بیمارستان در زیرکوه را با استفاده از ماده ۲۳ پیگیری کردیم افزود: اما ماده ۲۳ چندین سال است که مجوز نمی‌دهد و مجلس هم در کمیسون تلفیق ماده‌هایی را تصویب می‌کند که از دکتر نوبخت خواستیم در ارتباط با این ردیف‌ها و ماده ۲۳ مجوز بگیرند.

استاندار خراسان جنوبی گفت: طبق پیشنهاد قبلی که به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دادیم، کمیته‌ای متشکل از معاونان و مدیران ستادی وزارتخانه برای بررسی میزان تحقق تعهدات قبلی و شناسایی نیازها و کمبودهای حوزه بهداشت و درمان استان، طی روزهای آتی وارد خراسان جنوبی می‌شوند.

وی بیان کرد: همچنین در قالب پیشنهادی که طی سفر اخیر دکتر نوبخت به استان ارائه دادیم و مورد موافقت ایشان قرار گرفت، مقرر شد منابع و اعتبار موردنیاز برای تکمیل ۲۴ پروژه مهم و دارای اولویت حوزه بهداشت و درمان استان که قابلیت بهره برداری تا دهه فجر را دارند به طور ۱۰۰ درصد تخصیص یابد.

وی ادامه داد: در سفر رییس سازمان برنامه و بودجه مقرر شد ۱۰ هزار واحد مسکونی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر (خورشیدی) تجهیز شود و در این ارتباط پیشنهاد دادیم ۵۰ درصد یارانه دولت و ۵۰ درصد تسهیلات ارزان قیمت را بگیریم که تحقق آن زمینه ماندگاری روستاییان را فراهم می‌کند.

معتمدیان گفت: امیدواریم با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به عنوان یک ظرفیت نسبی اشتغال خوبی را در استان داشته باشیم.

وی اظهار داشت: یکی از اهداف در استان تمرکز بر مناطق محروم و مرزی است که با تقسیم کار و هم‌افزایی نهادهای انقلابی و دستگاه‌ها همپوشانی ایجاد خواهیم کرد تا سرعت بخشی به پروژه‌های عمرانی و اقتصادی را در شهرستان داشته باشیم.

معتمدیان گفت: توجه ما به مزیت‌های نسبی هر منطقه بوده‌ که یکی از مهمترین ظرفیت‌های شهرستان زیرکوه، مرز مشترک با افغانستان است از این رو وضعیت موجود و مقایسه‌ای شهرستان را مورد بررسی قرار دادیم تا شاخص‌ها مشخص شود.

وی افزود: در بسیاری از شاخص‌ها در این شهرستان از جمله برق و راه روستایی از محرومیت عبور کرده و به عدد صد درصد رسیده‌ایم که طی ۲ سال آینده در گازرسانی هم روستاهای مختلف شهرستان از این نعمت برخوردار خواهند شد.

استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: در لایحه بودجه ۹۹ ردیف‌ها و اعتبارات ملی توسعه استان در قالب برنامه میان مدت توسعه که مرتبط با سفر رییس سازمان برنامه و بودجه بود، اعتبارات خوبی جذب شد که سهم شهرستان زیرکوه را در برنامه‌ریزی‌های آتی لحاظ خواهیم کرد.

او گفت: برخی شهرستان‌های استان از شاخص‌های توسعه عقب مانده‌اند که تلاش می‌کنیم فاصله برخورداری آنها را کم و تا پایان دولت دوازدهم برنامه‌های مختلف توسعه‌ای استان را اجرا کنیم چراکه برنامه نوشتن برای بقیه درست نیست.

همچنین در نشست سند محرومیت زدایی و توسعه شهرستان زیرکوه به ریاست استاندار خراسان جنوبی اصلاح و بازسازی لوله‌ای ۱۴۰ کیلومتر شبکه فرسوده توزیع آب روستایی با اعتبار ۳۵۰ هزار میلیون ریال، آبرسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار (شامل ۱۰ روستا) در قالب ۸ پروژه با اعتبار ۳۸۵ هزار میلیون ریال، حذف مدارس دارای سیستم گرمایشی غیراستاندارد تا هفته دولت سال ۱۳۹۹، هوشمندسازی ۲۰۰ کلاس درس با کمک دستگاه معین، حذف مدارس کانکسی تا سال ۱۴۰۰، احداث مدرسه ۶ کلاسه در حاجی‌آباد و بهمن‌آباد و محوطه سازی و دیوارکشی ۲۰ مدرسه روستایی مصوب شد.

استاندار خراسان جنوبی امروز (پنجشنبه) به همراه معاونان اقتصادی و عمرانی خود و جمعی از مسوولان استان از طرح‌های عمرانی شهرستان زیرکوه بازدید کرد.

استان خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد و زیرکوه دارای سه بخش مرکزی، شاسکوه و زهان است.

استاندار خراسان جنوبی فروردین امسال در قالب سفر شهرستانی به زیرکوه سفر کرد که این سفر ۳۵ مصوبه برای این شهرستان داشت و تاکنون به طور میانگین ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

 

 

 

 

نان از دل سنگ

بیرجند – ایرنا – گوهرتراشی، هنر تبدیل سنگ‌های معدنی به نگین‌های متنوع برای استفاده در زیورآلات است که تعداد زیادی صنعتگر در خراسان جنوبی با کار روی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی از دل سنگ، نان در می‌آوردند.

 خراسان جنوبی دارای قابلیت‌های متعددی است که از جمله آن می‌توان به ذخایر معدنی شامل سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی اشاره کرد که زیبایی و تنوع رنگ از مهمترین برجستگی آنها است.

روستای خور، کوه تَشتاب، روستای بمرود قاین، روستای بُرجَک از جمله مناطق غنی از سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی است که بیشتر ذخایر استان در آن وجود دارد.

افرادی در استان هستند که با علاقه و اهمیت به رشد صنعت گوهرتراشی تلاش می‌کنند و کارگاهی احداث کرده‌اند و با به کارگیری چند نفر و آموزش به سایر افراد فرصت شغلی خوبی را فراهم کرده‌اند که حسین خرمی از روستای خور شهرستان خوسف از جمله این افراد است.

وی که حدود ۱۰ سال قبل در پی چرای گوسفندان در صحرای اطراف روستای خور بود، برق و زیبایی سنگی در دل بیابان نگاهش را به خود جلب کرد و تنها به خاطر اینکه از رنگ و نقش آن خوشش آمده بود، آن را برای استفاده در دکور خانه خود به منزل آورد.

هیچ وقت با خودش فکر نمی‌کرد که این سنگ رنگارنگ و زیبا که توجهش را به خود جلب کرده گوهر نابی است که خیلی‌ها در پی آنند تا از آن درآمد کسب کنند.

چند سالی از این ماجرا می‌گذرد و مسافرانی از اصفهان به خور آمده بودند و سراغ سنگ می‌گرفتند که او سنگ‌ را به آنان نشان می‌دهد که از تعریف و تمجیدشان متوجه می‌شود که این نوعی سنگ قیمتی از نوع عقیق است اما محلی که آن‌ را یافته بود لو نمی‌دهد.

از آن پس هر زمان که برای چرای دام‌ها به بیابان می‌رود، جست‌وجوگر عقیق می‌شود و بعدها خودش به دنبال آموختن فوت و فن گوهرتراشی می‌رود که امروز استاد گوهر تراشی عقیق‌های رنگارنگ در روستای خور خوسف است و این حرفه را به کمک کمیته امداد به سایر افراد روستا نیز آموزش داده است.

به طوری که در حال حاضر بیش از ۵۰ کارگاه گوهرتراشی در روستای خور فعال است و در هر خانه‌ای از اهالی این روستا را که بزنی به طور حتم با کیسه‌هایی از عقیق‌های رنگارنگ که در گوشه و کنار این خانه‌ها جا خوش کرده است مواجه می‌شویم.

بازاریابی؛ مشکل اصلی گوهرتراشان

خرمی گوهرتراش روستای خور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: خدا رو شکر بعد از سالها تلاش فراوان دستمان به دهانمان می‌رسد و از گوهرتراشی در این شرایط خشکسالی درآمدی داریم و محتاج کسی نیستیم.

وی بیان کرد: بازاریابی مهمترین مشکل این صنعت است چرا که مهمترین آروزی هر هنرمندی امید به فروش محصولاتش است.

این صنعتگر گفت: باید مسوولان حمایت کنند تا چرخه این صنعت در روستا تکمیل شود چرا که با سوار کردن همین نگین‌های عقیق برروی زیورآلات مختلف، قیمت کارمان چند برابر می‌شود.

خرمی ادامه داد: نیاز است با توجه به وجود تجهیزات در روستا، آموزش‌های رکاب زنی انگشتر و سایر زیورآلات به ما ارائه شود و با تنوع‌بخشی به محصولات مشکلی در فروش نخواهیم داشت.

چرخه گوهرتراشی تکمیل شود

یکی دیگر از صنعتگران گوهرتراش خوسف هم گفت: سنگ‌های عقیق که بیشتر از نوع عقیق کاملین قرمز، سبز خزه‌ای، اونیکس مشکی و سارد است را از بیابان اطراف روستا پیدا می‌کنیم.

نجیبه نوخواه افزود: مردم روستاهای خور این سنگ‌ها را در کارگاه تولیدی و خانگی تبدیل به انواع نگین می‌کنند و با حضور در نمایشگاه‌های مختلف به فروش می‌رسانند.

وی با بیان اینکه از فعالیت در این صنعت راضی هستیم اما با حمایت‌های مختلف مسوولان این صنعت می‌تواند خیلی بیشتر از این هم رونق داشته باشد، اضافه کرد: در حال حاضر که با خشکسالی‌های مختلف دامپروری و کشاورزی صرفه‌ای ندارند، فعالیت در این صنعت اشتغال و درآمدی برای اهالی روستا ایجاد کرده‌ است.

نوخواه گفت: مواد اولیه این صنعت را به صورت رایگان از بیابان جمع‌آوری می‌کنیم که این خود یک پتانسیل است.

وی بیان کرد: اگر مسوولان در زمینه بازاریابی، خرید تجهیزات بروز، تکمیل چرخه این صنعت به خصوص تولید رکاب انگشتر و سایر نقرجات و آموزش‌های تخصصی ما را حمایت کنند، روستای ما نه تنها محروم نیست بلکه در زمینه گوهرتراشی، اشتغال و درآمد می‌تواند در سطح کشور و استان نیز نمونه باشد.

این گوهرتراش ادامه داد: اکنون هم بیش از ۴۰ کارگاه گوهرتراشی در این روستا فعال است و مردم به صورت خودجوش این صنعت را فرا گرفته‌اند و در این صنعت فعالیت دارند.

نوخواه گفت: شنیده شده که معادن عقیق اطراف روستای توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت به مزایده گذاشته شده که با این اقدام نان مردم خور آجر می‌شود که باید مسوولان از این اقدام جلوگیری کنند.

وی با اشاره به اینکه اگر محصولات متنوع ایجاد کنیم، فروش بهتری داریم، اضافه کرد: برای فروش بهتر حتما باید چرخه تولید این صنعت در روستا تکمیل شود و مردم خودشان زیورآلات متنوع تولید کنند و فقط روی تولید نگین کار نکنند.

به گفته وی اگر بازار دائمی باشد و هرچه را تولید می‌کنیم به موقع خریداری شود به طور حتم کارمان بیشتر از حال حاضر رونق می‌گیرد، درآمد این هنر هر چند هنوز بازار عمده خود را پیدا نکرده اما خوب است.

نوخواه عنوان کرد: مسوولان پیش از این دستگاه ساخت رکاب انگشتر را در روستا مستقر کردند و نیاز است آموزش‌های لازم و تخصصی را هم ارائه کنند تا با تکمیل چرخه این صنعت در روستا، دست دلالان قطع شود.

خور روستای ملی گوهر سنگ‌ها

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوسف هم گفت: در حال حاضر ۵۰ کارگاه تولیدی و خانگی گوهرتراشی در روستای خور شهرستان وجود دارد و تعداد زیادی از افراد این روستا در این صنعت مشغول به فعالیت هستند.

علی صالحی افزود: روستای خور به صورت موقت و مشروط به عنوان روستای گوهر سنگ‌ها ثبت ملی شده‌ است و سازمان میراث فرهنگی به ما فرصت داده که برای ثبت روستا به صورت دائم به عنوان روستای ملی گوهرتراشی، تعداد کارگاه‌های روستا را به ۱۰۰ یا ۱۵۰ کارگاه افزایش دهیم.

وی گفت: تلاش ما این است که تا پایان سال جاری تعداد کارگاه‌های گوهرتراشی روستای خور را با همکاری بخش خصوصی افزایش دهیم.

صالحی اظهار داشت: امسال تعداد ۱۰ نفر را برای دریافت تسهیلات در این بخش و راه‌اندازی کارگاه به صندوق کارآفرینی امید معرفی کرده‌ایم.

وی دشت عقیق روستای خور را یکی از پتانسیل‌های شهرستان ذکر و اضافه کرد: مردم سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی را از این دشت جمع‌آوری و در داخل روستا به نگین تبدیل می‌کنند.

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوسف با تاکید بر اینکه گوهرتراشان شهرستان به آموزش‌های تخصصی در این بخش نیاز دارند، اضافه کرد: به خاطر کمبود اعتبار نمی‌توانیم آموزش‌های تخصصی را به صنعتگران ارائه دهیم.

صالحی افزود: نیاز است در روستای خور چرخه عقیق‌سازی تکمیل شود و هم اکنون صنعتگران رکاب انگشتر را از جاهای دیگر و خارج از استان سفارش می‌دهند و سنگ‌ها را می‌تراشند و روی آن کار می‌گذارند.

وی گفت: به زودی تفاهم‌نامه‌ای با اداره کل فنی و حرفه‌ای و کمیته امداد خراسان جنوبی خواهیم داشت تا چرخه این صنعت در شهرستان تکمیل شود و ارزش افزوده بیشتری برای صنعتگران ایجاد شود.

صالحی افزود: نیاز است که صنعتگران نیز محصولات متنوع‌تری و به روزی تولید کنند تا راحتر محصولات به فروش برسد.

 فعالیت ۲۰۰ گوهرتراش در خراسان جنوبی

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی هم گفت: وجود سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در بیشتر شهرستان‌های خراسان جنوبی از جمله در روستای خور، کوه تَشتاب، بمرود قاین، روستای بُرجَک از ظرفیت‌های منحصربفرد استان است.

حسین عباس‌زاده افزود: در حال حاضر ۲۰۰ کارگاه گوهرتراشی در مناطق مختلف استان فعال است که بیش از ۲۰۰ نفر در این صنعت فعالیت دارند.

وی یکی از مشکلات گوهرتراشی در استان را خام فروشی ذکر و اضافه کرد: برندسازی، بازاریابی، آموزش‌های تخصصی از جمله زاویه تراشی از نیازهای اصلی و مشکلات صنعتگران گوهر تراش استان است.

عباس‌زاده افزود: با تکمیل چرخه گوهرتراشی و تولید زیورآلات مختلف صنعتگران ما در زمینه فروش محصولات خود مشکلی نخواهد داشت.

وی عنوان کرد: اداره‌کل میراث فرهنگی در راستای بازاریابی محصولات گوهرتراشان، آنان را به نمایشگاه‌های مختلف استانی و ملی اعزام می‌کند، همچنین تسهیلات مختلف اشتغالزایی به تعدادی از صنعتگران این حرفه در استان پرداخت شده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی اظهار داشت: اگر برخی مشکلات پیش‌روی این صنعت حل شود، این صنعت در ایجاد اشتغال و مقاوم‌تر شدن پایه‌های اقتصادی استان نقش موثری دارد.

 

 

 

اجرای مراسم نان و نمک در گود زورخانه امیر عرب بیرجند

مراسم نان و نمک در گود زورخانه امیر عرب بیرجند برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان جنوبی، این مراسم کهن که سالهاست به فراموشی سپرده شده است، به منظور آغاز راهاجرای مراسم نان و نمک در گود زورخانه امیر عرب بیرجند پهلوانی و فتوت با حضور بیش از 50 دانش آموز باستانی کار برگزار شد.
علی قمری مربی ورزش زورخانه‌ای استان و مربی تیم ملی نوجوانان گفت: در این مراسم هر ورزشکار پس از قرائت سوگند نامه توسط آب نماد، نمک نماد و آب نماد از سوی مرشد گود پذیرایی می‌ شود تا هر ورزشکار به جرگه جوانمردان بپیوندد.
معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان در حاشیه این مراسم پس از بازدید از موزه ورزش‌ های زورخانه‌ای و پهلوانی استان با ابراز امیدواری برای افتتاح ۲۰ پروژه ورزشی ، تجهیز و بهره برداری از ۵۰ خانه ورزش روستایی از اختصاص اعتبار به ورزش خراسان جنوبی خبر داد.
احمدی افزود: ۱۰۰ میلیون تومان برای تجهیز خانه‌های روستایی و ۱۰۰ میلیون تومان برای برگزاری برنامه‌ های ورزش همگانی اختصاص یافته است.
وی تأکید کرد: تلاش می‌کنیم از هیأت‌های ورزش همگانی حمایت کنیم.
پیشرفت ۴۵ درصدی مصوبات سفر استاندار خراسان جنوبی به زیرکوه

بیرجند- ایرنا – مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری خراسان جنوبی گفت: سفر استاندار به شهرستان زیرکوه در فروردین امسال ۳۵ مصوبه داشت که این مصوبات تاکنون به طور میانگین ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

حمید حلاج مقدم شامگاه پنجشنبه در حاشیه سفر استاندار خراسان جنوبی به شهرستان زیرکوه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد مصوبه، اداره کل راه و شهرسازی با هفت مصوبه و دانشگاه علوم پزشکی استان با چهار مصوبه بیشترین مصوبات را به خود اختصاص داده‌اند.

وی گفت: از مجموع ۳۵ مصوبه سفر استاندار به شهرستان زیرکوه، پنج مصوبه به طور صد درصد اجرایی و محقق شده و هشت مصوبه دارای پیشرفت بالای ۵۰ درصد بوده است.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری خراسان جنوبی اظهار داشت: همچنین ۲۳ مصوبه مربوط به روستاها است که بیانگر پوشش ۶۶ درصدی مصوبات در روستاها است.

وی به پیگیری استاندار خراسان جنوبی و اهتمام مدیران دستگاه‌های ذیربط برای اجرای کامل مصوبات اشاره کرد و گفت: سایر مصوبات در بازه زمانی پیگیری شده، محقق خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی روز پنجشنبه با سفر به زیرکوه از طرح‌های عمرانی این شهرستان مرزی بازدید و عصر امروز در نشست بررسی سند توسعه و محرومیت زدایی و بررسی مصوبات سفر قبلی به این شهرستان شرکت کرد.

در این نشست مدیران دستگاه‌های اجرایی استان ضمن ارائه گزارش روند اجرا و تحقق مصوبات، به بیان موانع و راهکارهای تحقق آنها پرداختند.

استان خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد و زیرکوه دارای سه بخش مرکزی، شاسکوه و زهان است.

براساس آخرین اعلام استانداری خراسان جنوبی ۵۸۵ مصوبه با انجام ۱۴ سفر رسمی استاندار به شهرستان‌های این استان احصا شده که بخشی شامل پروژه‌های فیزیکی و برخی مربوط به گره‌گشایی از مشکلات مردم است.

دبیرخانه پیگیری مصوبات سفرهای شهرستانی در معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری مستقر است.

استاندار خراسان جنوبی فروردین امسال در قالب سفر شهرستانی به زیرکوه سفر کرده بود.

 

 

 

 

 

 

 

بهره برداری از اقامتگاه بومگردی افین زیرکوه

اقامتگاه بوم گردی افین شهرستان زیرکوه امروز با حضور استاندار خراسان جنوبی به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان جنوبی ، این اقامتگاه بومگردی 400 مترمربع زیربنا دارد که  ۲۰۰ میلیون تومان به صورتبهره برداری از اقامتگاه بومگردی افین زیرکوه تسهیلات برای راه اندازی این اقامتگاه هزینه شد.

این اقامتگاه بومگردی با 5 اتاق و ظرفیت 20 نفر برای اقامت و پذیرایی احداث شده است.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 12 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور