پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

چند خبر از خراسان جنوبی

گفتمانی نداشته باشیم که مردم را از صندوق رای دور کند
گفتمانی نداشته باشیم که مردم را از صندوق رای دور کند
 نشست فعالان سیاسی اصول گرا با معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، دکتر خوش خبر با اشاره به اهمیت حضور حداکثری مردم در انتخابات سال جاری اظهار داشت: ضروری است با همگرایی و هم افزایی همه طیف‌ها و گروه‌های سیاسی، شرایط مناسبی برای حضور حداکثری مردم در انتخابات مجلس ۹۸ فراهم آوریم.
وی افزود: نباید رفتار و گفتمانی داشته باشیم که مردم را از صندوق های دور کند.
خوش‌خبر خاطرنشان کرد: احزاب در استان در جذب نخبگان توفیق چندانی نداشته اند و باید فضای مساعدی جهت بهره مندی از دیدگاه های نخبگان سیاسی ایجاد کرد. وی ادامه داد: باید با دوری از هرگونه تخریب به دنبال آگاهی بخشی به جامعه برای حفظ ایران، انقلاب و اسلام باشیم و در جهت از بین بردن واگرایی و اختلافات تلاش کنیم.
گفتنی است: فعالان سیاسی اصول گرا نیز نقطه نظرات خود پیرامون توسعه استان و انتخابات ۹۸ را به بحث گذاشتند.

 

 

 

 

 

۱ سفر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور به استان
سفر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور به استان
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور به استان خراسان جنوبی سفر می کند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری، مهندس حسینی معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری خراسان جنوبی از سفر قریب الوقوع معاون رئیس جمهور به استان خبر داد و افزود: در پی دعوت و دیدار استاندار محترم با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور به منظور سفر به استان خراسان جنوبی، دکتر انصاری پنج شنبه هفته جاری به بیرجند سفر خواهد کرد.
وی افزود: در این سفر یکروزه، معاون رئیس‌جمهور ضمن حضور در جلسات شورای اداری و شورای راهبردی توسعه مدیریت استان، با کارکنان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز دیدار خواهد داشت.

 

 

 

 

آئین تبادل تفاهم نامه همکاری مشترک بین اداره کل آموزش وپرورش، موسسه آموزش عالی پیروزان ،واداره کل تعاون ورفاه اجتماعی برگزارشد

به گزارش روابط عمومی واطلاع رسانی مدیریت ، آئین تبادل تفاهم نامه همکاری مشترک بین اداره کل

آموزش وپرورش، موسسه آموزش عالی پیروزان ،واداره کل تعاون ورفاه اجتماعی درراستای راه اندازی

باشگاه کارآفرینان نوجوان بین سنین 12 تا 18 سال امضاشد.

این تفاهم نامه همکاری مشترک امروزدرمحل هتل عمادنظام شهرستان باحضورمدعوین برگزارگردید.

امام جمعه شهرستان امضااین تفاهم نامه رابه فال نیک گرفت وگفت :این کارباعث رشدوتلاش فرزندان

ونوجوانان درشهرشده که بدنبال آن مشکل اشتغال مرتفع میگردد.

کارآفرینی به عنوان پدیده ای نوین در اقتصاد، نقش موثری را در توسعه و پیشرفت اقتصادی کشورها ایفا

می کند. امروزه کارآفرینی در اقتصاد رقابتی و مبتنی بر بازار، دارای نقش کلیدی است

فرماندارشهرستان به کارآفرینی بعنوان یک ضرورت نگاه کردوافزود:بحث کارآفرینی خودباعث رسیدن

آسان به منابع مالی درجهت توسعه کارواشتغال است وبانوآوری وخلاقیت راه رسیدن به روش های جدید

بازشده که خودیک فرصتی مناسب برای بدست آوردن جامعه ای پویا وزنده است .

وی درادامه گفت : کارآفرینی، مفهومی است که ، نقش حیاتی در پیشرفت اقتصادی کشورها یافته است، به

نحوی که در اقتصاد رقابتی و مبتنی بر بازار، امروزه دارای نقش کلیدی می باشد، از این رو رشد و استقلال

کشورها نیازمند نوآوری، ابداع و خلق محصولات و خدمات جدید می باشد.

واقعی مدیرکل آموزش وپرورش اصلی ترین کارآموزش وپرورش رارشداستعدادهادانست وافزود:

برای رسیدن به جامعه ای هدفمندوپویاعلاوه براینکه به تحصیلات دانش آموزان اهمیت داده شودباید به

مسائل اقتصادی نگاه ویژه ای داشت.

وی درادامه گفت : دانش آموزان علاوه بریادگیری محفوظات بایددرکنارآن مهارتهای اجتماعی واقتصادی

هم یادبگیرند.بازاه اندازی این باشگاه ، جوان خلاق ، مبتکرودارای مهارت به جامعه تحویل داده ودراین

صورت است که ترازعلمی کشورافزایش پیدامیکند

شایان ذکراست این تفاهم  نامه با هدف  راه اندازی باشگاه کارآفرینان نوجوان ویژه دانش آموزان 12

تا 18 سال درمدارس سطح شهرستان امضاگردید.

درخشش دانش اموز بشرویه ای در مسابقات تفسیر قرآن کشور
محمد جواد رضوانی دانش آموز دبیرستان امام رضا (ع) بشرویه ، موفق به کسب رتبه پنجم مسابقات کشوری تفسیر قرآن کریم شد . گفتنی است  این مسابقات به میزبانی استان زنجان برگزار شد.

٩٨ نفر از برگزیدگان آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن در خراسان جنوبی تجلیل شدند

 
98 نفر از برگزیدگان آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن در خراسان جنوبی تجلیل شدند

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی از تجلیل از برگزیدگان هفدهمین آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم این استان خبر داد.ناصر نبی زاده با بیان اینکه هفدهمین آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم همزمان با سراسر کشور اسفند ٩٧ در این استان برگزار شد، گفت: این آزمون برای دومین بار با همکاری مشترک سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.
وی از واریز  مبلغ هدیه به حساب برگزیدگان هفدهمین آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم این استان خبر داد و افزود: در استان خراسان جنوبی به  ٩٨ نفر  از برگزیدگان حائز نمره‌های قبولی به قید قرعه جوائز نقدی اعطا  شد.
نبی زاده افزود: از این تعداد ٣۵ نفر مربوط به شهرستان بیرجند است که مبلغ هدیه آنها به حساب آنها واریز و ۶٣ مریوط به دیگر شهرستان های استان می باشد که طی چند روز آینده هدیه خود را در مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه شهرستان در قالب کارت هدیه دریافت خواهند کرد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تصریح کرد: این جوایز شامل هدیه نقدی یک میلیون تومانی، ۵۰۰ هزار تومانی و ۱۰۰ هزار تومانی است و همچنین برگزیدگان حائز نمره‌های ۹۵ تا ۱۰۰ می توانند با مراجعه به درگاه قرآن و عترت به نشانی ghorunedu.ir علاوه بر گواهینمامه آزمون لوح تقدیر خود را نیز دریافت کنند.
وی با بیان اینکه در این آزمون شش هزار و ٧٠٠ نفر از استان خراسان جنوبی شرکت کردند، گفت: تمام کسانی که نمره‌های ۷۰ به بالا را در این آزمون‌ها کسب کرده‌اند، قبول شده‌اند اما این جوایز نقدی به قید قرعه به برگریدگان اهدا شده است.

 

 

 

 

 

 

غیرت جوانان ایرانی دشمن از تجاوز به کشور باز داشته است

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه غیرت جوانان ایرانی دشمن از تجاوز به کشور باز داشته است، گفت: دشمن در نقاط ضعف ما طمع می‌کند و اگر اخم خود را نشان دشمن دهیم آن‌ها جرأت مقابله با ملت ایران ندارند و یک قدم هم جلو نمی‌آیند.

غیرت جوانان ایرانی دشمن از تجاوز به کشور باز داشته است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، آیت‌الله سیدعلیرضا عبادی ظهر امروز به همراه سردار علی قاسمی فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) استان در منزل شهید صفرعلی رضایی حضور یافته و از خانواده آن‌ دلجویی و عیادت کردند.

شهید صفرعلی رضایی متولد سال 38 که یکی از فرماندهان با سابقه بسیجی در جبهه‌ها بوده و در عملیات‌های مختلف والفجر مقدماتی، والفجر یک، والفجر 9 و کربلای پنج شرکت کرده بود.

شهید رضایی پس از هشت سال خدمت و دفاع در 6 شهریورماه 67 در تپه‌های حسن آباد اسلام آباد غرب به دست منافقین و مزدوران ضد انقلاب، هدف رگبار مسلسل قرار گرفت و به شهادت رسید و پیکر پاکش در گلزار شهدای بیرجند به خاک سپرده شد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی در این دیدار بیان کرد: دشمن در نقاط ضعف ما طمع می‌کند و اگر اخم خود را نشان دشمن دهیم آن‌ها جرأت مقابله با ملت ایران را ندارند و یک قدم هم جلو نمی‌آیند.

عبادی تصریح کرد: دشمنان در بسیاری از جاها برای پیاده‌ کردن نقشه‌های خود از برخی افرادی که در زمان جبهه‌ها دو دل بودند و با نظام همسو نبودند سوءاستفاده کرده اما به لطف الهی شکست خوردند.

وی با بیان اینکه در دوران هشت سال دفاع مقدس خانواده‌ها نقش بسیار مهمی در پشتیبانی از رزمندگان داشتند افزود: متأسفانه برخی از اقدامات خود ما دشمنان را پررو می‌کند اما آنها با غیرت جوانان این کشور عقب‌نشینی می‌کنند و تاکنون نتوانستند به اهداف شوم خود دست پیدا کنند.

 

 

 

 

 

جریمه ۱۶ درصدی مشترکان پرمصرف آب در خراسان‌جنوبی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی گفت: براساس مصوبه هیأت وزیران مشترکان پرمصرف آب در استان ۱۶ درصد جریمه خواهند شد و این پول صرف برنامه‌های مدیریت مصرف و بازسازی شبکه‌های فرسوده خواهد شد.

جریمه ۱۶ درصدی مشترکان پرمصرف آب در خراسان‌جنوبی

مهدی هاشمی‌مقدم امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیرجند، اظهار داشت: یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر شبکه توزیع و خطوط انتقال آب در استان وجود دارد که ۵۹۰ کیلومتر این خطوط عمری بالای ۳۵ سال دارد.

وی با اعلام اینکه ۸۲ درصد مشترکان آب شهری ماهانه کمتر از ۲۰ مترمکعب مصرف آب دارند، تصریح کرد: بر اساس مصوبه هیأت وزیران مشترکان پرمصرف آب در استان ۱۶ درصد جریمه خواهند شد و این پول صرف برنامه‌های مدیریت مصرف و بازسازی شبکه‌های فرسوده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی با تأکید بر اینکه تا افق ۱۴۱۰ سرانه مصرف آب شهرهای استان باید از ۲۴۰ لیتر به ۲۰۸ لیتر کاهش یابد، عنوان کرد: به دلیل میزان بالای هدررفت آب و گسترش شبکه‌ها این مهم کار سختی است.

هاشمی‌مقدم عنوان کرد: سال گذشته شهرداری‌های استان مصرف آب خود را ۲۱ درصد کاهش دادند در حالی که سرانه فضای سبز در برخی شهرهای استان خراسان‌جنوبی پنج برابر استاندارد کشور است.

وی از کاهش سه درصدی مصرف آب در خراسان‌جنوبی نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و بیان داشت: مصرف آب در استان در چهار ماه نخست امسال ۹ هزار و ۷۰۰ مترمکعب آب بوده و این میزان مصرف، نشان می‌دهد خراسان‌جنوبی در مصرف بهینه آب در ردیف سوم کشور قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در بین مشترکان آب، مشترکان بخش‌های صنعتی، تجاری، اداری و فضای سبز نسبت به مشترکان بخش مسکونی در مصرف آب صرفه‌جویی بیشتری داشتند، تبیین کرد: پایین‌ترین مصرف سرانه آب شهری مربوط به استان‌های خراسان جنوبی و یزد است و ۷۵ درصد مشترکان استان زیر الگوی مصرف هستند.

هاشمی‌مقدم یکی از مهم‌ترین برنامه‌های شرکj آب و فاضلاب شهری را کنترل شبکه توزیع و انتقال آب عنوان کرد و افزود: با کمک اعتبارات ملی قرار است سالانه ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر شبکه انتقال آب استان تعمیر و بازسازی شود تا هدر رفت آب کاهش یابد.

 

 

 

 

 

 

دخترانه‌هایی که صرف اعتیاد شد

بیرجند – ایرنا – تمام آرزوهای دخترانه ای که در ذهن می‌پروراندم را صرف اعتیاد کردم و امروز با کوله باری از پشیمانی در جست و جوی بازگشتم.

سوگندم با دنیایی از آرزو که خودم نقش برآبشون کردم و امروز در آخر خط اعتیاد فهمیدم که مقصر اصلی تمام بدبختی‌ها غروری کاذب است که من را از خودم دور کرده بود.

بیست و سه ساله هستم در خانواده بسیار مذهبی به دنیا آمدم فرزند اول زن دوم خانواده ای با ۱۵ خواهر و برادر که انگار رسم شده بود دختران باید در ۱۲ سالگی ازدواج کنند.

سن من هم به ۱۲ سال رسید و تا سری جنباندم پای میز عقد با کسی قرار گرفتم که هیچ علاقه‌ای به او نداشتم، شاگرد اول مدرسه بودم و فقط به درس فکر می‌کردم.

اعتراض هم فایده ای نداشت و پدرم می‌گفت کمی که با هم باشیم عاشق هم می‌شویم، شوهرم پیمانکار ساختمان بود، زندگیمان آرامشی پیدا کرده بود تا بر اثر حادثه‌ای با پای شکسته به خانه برگشت و در روزهای درمان برای تسکین درد از تریاک استفاده می‌کرد اما با مخالفت من قول داد که پس از درمان نکشد.

درمان شد و پس از مدتی مواد سفیدی در دست داشت که به آن می‌گفت تریاک هندی و روزی که با یکی از دوستانش از تریاک هندی استفاده می‌کرد من هم سر لجبازی به دوستش گفتم من هم می‌کشم و برای اولین بار از تریاک هندی یا همان کریستال استفاده کردم.

اولین مصرف مواد تمام دخترانه های من را صرف اعتیاد کرد تا جایی که با شوهرم رفیق مصرف شدیم و آنقدر غرق در مواد شدم که زندگی و حتی تنها فرزندم را فقط برای مواد می‌خواستم.

خانواده‌ها فهمیدند و برای ترک من و شوهرم را به کمپ بردند اما شوهرم لغزش کرد و من هم که هنوز تمایل به کشیدن مواد داشتم با اینکه خانواده ام تصمیم به جدایی من با شوهرم گرفته بودند گفتم عاشق شوهرم هستم در حالی که به زور پای سفره عقد نشستم.

دعوای کوچکی سرنوشت من و شوهرم را از هم جدا کرد و با تنها فرزندم حتی از خانه پدری هم ترد شده بودم که با شخصی آشنا شدم و برای گذراندن شب و تهیه مواد مجبور به همخانه شدن با او گشتم.

به هیچ چیز فکر نمی‌کردم حتی به کفش های پاره فرزندم و به جهیزیه‌ای که صرف مواد شد و به زندگی که نابود…

الان ته خط زندگی سوگند با تجربه اعتیادی است که دخترانه هایش را به فنا برد، ۱۶ روز پاکی دارم و علاقه‌مندم که این حس را تا پایان عمر فقط به خاطر فرزندم احساس کنم.

دختران همسنم باید بدانند که سوگند ته خط مواد را برای کسب خوشی مقطعی تجربه کرد و اما جز سیاه‌بختی عایدش نشد.

دخترانه‌هایتان را برای رسیدن به آرزوهایتان صرف کنید نه برای از دست دادن همه آنها…

کریستال در اوج مصرف دختران

مدیرعامل موسسه جاده وصال امید گفت: متاسفانه کریستال در اوج مصرف دختران و بیماران مراجعه کننده به کمپ ترک اعتیاد قرار گرفته است.

ملیحه گنجی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه اعتیاد دختران به مراتب خطرناک‌تر از پسران است، افزود: آسیب‌هایی که متوجه این قشر از جامعه است به مراتب با بقیه فرق می کند و دودی که ساتع می‌شود در چشم همه جامعه می رود.

وی ادامه داد: اعتیاد یک بیماری است و درمان این بیماری جز با حمایت خانواده میسر نمی شود، خانواده باید تمام قد در کنار بیمارشان باشند تا سلامت ارمغان زندگی آنها باشد.

گنجی اظهار داشت: رها شدگان از دام اعتیاد نیاز به حمایت‌های چند جانبه از سوی خانواده، دولت و جامعه دارند.

وی با بیان اینکه بیشتر دختران معتاد به نوعی از جامعه ترد شده اند، افزود: پذیرا بودن جامعه کمکی به خود است زیرا آسیبی که ادامه دار باشد در جامعه ریشه خواهد دواند.

مدیرعامل موسسه جاده وصال امید نقش دولت در حمایت از این قشر آسیب پذیر را اجتناب ناپذیر دانست و گفت: مهارت آموزی و حمایت برای اخذ تسهیلات ارزان قیمت اشتغال از مهمترین اقدامات مورد نیاز در این مسیر است، البته دولت در بخش‌های مختلف حمایت‌های ویژه ای در این زمینه داشته اما بدون شک رهایی از اعتیاد و آسیب های برگرفته از آن نیازمند نگاهی ویژه است.

بزنگاه اعتیاد و نقش جامعه

جامعه شناس و استاد حوزه علمیه هم گفت: اعتیاد در بزنگاهی اتفاق می‌افتد که جامعه‌ای در این اتفاق نقش دارند و رهایی از این آسیب باز هم نیازمند نقش‌نمایی جامعه است.

حجت الاسلام محسن مشرفی با بیان اینکه اعتیاد زمینه ساز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در جامعه است افزود: افرادی که اعتیاد پیدا می‌کنند عضوی از جامعه هستند و باید حقوق شهروندی نسبت به آنها رعایت شود.

وی ادامه داد: امروزه کم کاری خانواده و دستگاه ها در حوزه های مختلف زمینه ساز آسیب‌هایی همچون اعتیاد شده است اما نقش جامعه در کاهش آسیب‌های اجتماعی و حفظ کرامت انسانی تا حدی مهم است که می تواند زمینه ساز پویایی همین افراد به ظاهر سربار شود.

این فعال اجتماعی با بیان اینکه حمایت از افراد بهبود یافته و افراد در حال بهبود وظیفه ای جمعی است اقدام قابل توجه یکی از کارخانه داران نسبت به اشتغال بهبود یافتگان مواد مخدر را قابل تقدیر دانست و تصریح کرد: حس انسان دوستی و رعایت کرامت انسانی با فرهنگ سازی این مهم در سراسر کشور اهمیت دارد و جامعه باید بپذیرد که کمتر از فرد معتاد نسبت به معضل به وجود آمده مقصر نیست.

وی حمایت بهبود یافتگان مواد مخدر را یکی از مهمترین راهکارهای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی دانست و گفت: هرگونه لغزش دوباره این افراد می تواند جامعه‌ای را بیمار کند پس حمایت همه جانبه بهبودیافتگان مواد مخدر به عنوان تکلیفی جمعی می‌تواند مورد توجه افراد در جامعه، دستگاه ها و سازمان های فرهنگی قرار گیرد.

حجت الاسلام مشرفی اظهار داشت: روند بهبود بیماران در کمپ های ترک اعتیاد نباید فقط به امور درمانی خلاصه شود بلکه با حضور کارشناسان علوم دینی ضمن ایجاد شور و نشاط اسلامی بحث های فرهنگی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

 

 

 

 

 

 

 

 ۳۵ درصد آب شرب خراسان جنوبی هدر می رود

بیرجند – ایرنا – معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: اکنون حدود ۳۵ درصد آب شرب استان هدر می‌رود که در این زمینه مجموعه‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی مکلف شدند نسبت به احصا، احیا و بازسازی شبکه‌های آب اقدام کنند تا پرت آب مدیریت شود.

سید کمال‌الدین میرجعفریان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اینکه چاره‌ای جز مدیریت مصرف آب نداریم افزود: این موضوع یکی از اولویت‌های اصلی دولت و استان است که به صورت کارشناسی شده و بدون ایجاد مشکل برای مردم این مهم را دنبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی از جمله مجموعه وزارت نیرو با محوریت شرکت آب منطقه‌ای و دستگاه‌های مصرف کننده از قبیل جهاد کشاورزی، سازمان صمت و سایر مکلف شدند وضعیت سفره‌های آب زیرزمینی را بر اساس بارش‌های چند سال اخیر و برداشت‌ها به صورت علمی و عملی بررسی کنند.

وی بیان کرد: برنامه احیا و تعادل‌بخشی سفره‌های آب زیرزمینی باید به صورت کارشناسی شده در بخش‌های مختلف اجرا شود تا برای مردم به ویژه بهره‌برداران بخش کشاورزی مشکل ایجاد نکند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به کسری ۲۳۷ میلیون مترمکعبی مخازن استان اظهار داشت: این کسری باید با برنامه‌ریزی‌های کارشناسی شده در طول سال‌های آتی احصا شود ضمن اینکه در فعالیت بخش‌های مختلف مشکل ایجاد نشود.

وی بر توسعه آبیاری تحت فشار و میکرو در استان کم آب خراسان جنوبی تاکید کرد و گفت: با اجرای آبیاری کم فشار بیش از ۶۰ درصد و آبیاری میکرو بالای ۸۰ تا ۹۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی خواهد شد.

میرجعفریان تغییر الگوی کشت را از دیگر راهکارهای مدیریت مصرف آب دانست و افزود: در این خصوص توسعه و کشت گیاهان سازگار با کم آبی با بازده بالا توسط دستگاه مربوطه هدف‌گذاری شده است.

وی انتقال آب به مزارع با لوله، پوشش استخرها، استفاده از سیستم مالچ و توسعه کشت‌های نشایی را از دیگر راهکارهایی مدیریت مصرف آب در استان عنوان کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر لزوم مهار آب‌های سطحی در استان تصریح کرد: در این زمینه اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در سطح استان در دست اجرا است.

وی عنوان کرد: یکی دیگر از راهکارهای مدیریت مصرف آب در استان بازچرخانی بیش از ۱۸.۵ میلیون مترمکعب فاضلاب است که در این خصوص به زودی شبکه‌های تصفیه‌خانه فاضلاب‌ها تسریع داده خواهد شد تا برای مصارف فضای سبز و صنعت مورد استفاده قرار گیرد.

میرجعفریان در ادامه سفر معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک و رئیس سازمان امور اراضی کشور به استان را بسیار پرخیر و برکت دانست و گفت: در این سفر برای توسعه آبیاری تحت فشار بدون هیچ محدودیتی قول مساعد داده شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: متقاضیان و بهره‌برداران بخش کشاورزی برای تجهیز اراضی خود به سیستم‌های آبیاری تحت فشار تنها ۱۵ درصد هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند و ۸۵ درصد هزینه‌ها توسط دولت پرداخت می‌شود.

وی از اختصاص ۱۴ میلیارد تومان برای احیا و مرمت قنوات استان خبر داد و گفت: خراسان جنوبی دومین استان دارای قنات کشور است و در این سفر بر احیا و مرمت قنوات تاکید ویژه شد.

۷۵۵۷* ۶۰۵۴

 

 

 

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی خبر داد:
افت ۵۴ درصدی صادرات خراسان جنوبی در سه ماهه امسال
خاشی گفت: از ابتدای امسال ارزش کالاهای صادراتی گمرکات استان با کاهش ۵۴ درصدی به ۲۲ میلیون دلار رسیده است.

«محمد علی خاشی»، مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در بیرجند با اشاره به اینکه میزان صادارت گمرکات استان در سه ماهه ابتدای امسال 311 هزار و 958 تن به ارزش 22 میلیون دلار بوده است، گفت: این میزان نسبت به دوره مشابه سال قبل از نظر وزنی 25 درصد و از نظر ارزش دلاری 54 درصد کاهش داشته است.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی با اشاره به صادرات استان از محل ماده 116 (کالاهای اظهار شده در سایر گمرکات کشور خروجی از گمرک بازارچه‌های استان) در این مدت اشاره کرد و افزود: این میزان صادرات نیز به وزن 218 هزار و 562 تن و به ارزش 44 میلیون دلار بوده است.

خاشی عنوان کرد: عمده اقلام صادراتی استان در این مدت شامل هیدروکربن سبک، گازوئیل، روغن سوخت، کاشی، سرامیک، سیمان، رب گوجه فرنگی و صیفی جات بوده که به کشورهای افغانستان، عراق، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان و عراق صادر شده است.

کاهش 71 درصدی ارزش صادرات ماده 116 در خراسان جنوبی

به گفته وی این نوع صادرات نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن 61 درصد و از نظر ارزش دلاری 71 درصد کاهش داشته است و عمده اقلام خروجی موضوع 116 شامل کاشی، سیمان، شیشه، کود و ایزوگام بوده است.

خاشی بیان کرد: در سه ماهه سال جاری واردات گمرکات استان 627 تن به ارزش 26 میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 45 رصد کاهش و از نظر ارزش دلاری 784 درصد افزایش دارد.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی افزود: عمده کالاهای وارداتی به استان پنل های خورشیدی و گوسفند بوده که از چین و افغانستان  به خراسان جنوبی وارد شده است.

صدور 50 فقره اظهارنامه صادراتی امانات پستی در خراسان جنوبی

وی با بیان اینکه در سه ماهه امسال 50 فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش یکهزار و 345 دلار و به وزن 151 کیلوگرم از استان پست شده، گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن 5 درصد کاهش یافته است.

خاشی با تاکید بر اینکه از ابتدای امسال اظهارنامه واردات امانات پستی نداشته ایم، گفت: کشورهای مقصد صادرات امانات پستی آلمان، فرانسه، سوئد، یونان و استرالیا بوده است.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی عمده کالاهای صادر شده از این طریق را زعفران، دارو گیاهی، البسه و لوازم آرایشی را از جمله این اقلام صادراتی ذکر کرد.

ارائه خدمات به بیش از  3 هزار نفر مسافر خروجی
وی با اشاره به اینکه در این مدت برای 3 هزار و 828 نفر مسافر ورودی و 3 هزار 181 نفر مسافر خروجی از گمرک ماهیرود خدمات گمرکی ارائه و تشریفات مسافری امور گمرکی انجام شده، گفت: نسبت به مدت مشابه سال گذشته مسافران ورودی 28 درصد افزایش و مسافران خروجی 4 درصد کاهش داشته است.

خاشی افزود: در سه ماهه ابتدای امسال فرودگاه بین المللی بیرجند پرواز خارجی نداشته است.

کاهش 94 درصدی ترانزیت سوخت از گمرک ماهیرود خراسان جنوبی به افغانستان

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی به ترانزیت کامیون سوخت از گمرک ماهیرود به کشور افغانستان اشاره کرد و ادامه داد: طی سه ماهه امسال تعداد سه دستگاه کامیون به وزن 63 هزار و 800 کیلوگرم گاز مایع از کشور عراق و از طریق گمرک ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت شده است.

وی اظهار کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد کامیون 94 درصد و از نظر وزن نیز 94 درصد کاهش داشته است.

 

مدیر فرهنگ و ارشاد خوسف: 
گزیده اشعار خاوران نامه چاپ می شود
قیاسی گفت: گزیده اشعار خاوران نامه ابن حسام خوسفی به همت فرهنگ و ارشاد چاپ می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از خوسف، «حاجی قدیر قیاسی» امروز (1مرداد) در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان، اظهار داشت: فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظر دارد گزیده اشعار خاوران نامه ابن حسام را ، چاپ کند.

در این جلسه  «علی رحیمی»، استاد دانشگاه و عضو شورای شهر خوسف نیز افزود: ابن حسام شاعر قرن هفتم و هشتم هجری و طلایه دار شعر شیعی و آیینی منطقه بوده و قصیده های وی خراسانی است که باید بیشتر به نسل جوان معرفی و شناسانده شود.

این استاد دانشگاه در خصوص چاپ گزیده اشعار دیوان خاوران نامه، گفت: برای برگزیده شدن اشعار خاوران نامه از اساتید کشوری استفاده می شود تا بر روند انتخاب اشعار نظارت داشته باشند.

رحیمی با بیان اینکه گزیده اشعار ابن حسام تا مهرماه سال جاری انتخاب خواهد شد، گفت: با توجه به اینکه گردشگری در شهرستان رونق گرفته است باید این دیوان تهیه و در راستای فرهنگ سازی و شناخت ابن حسام در معرض دید عموم قرار بگیرد.

«علی علی دوست»، مدیر کتابخانه های عمومی خوسف هم با اشاره به سهم نیم درصدی کتابخانه ها از درآمد شهرداری ها، گفت: امیدواریم این سهم از سوی شهرداری پرداخت شود تا مشکلی در زمینه تامین هزینه های جاری نداشته باشیم.

وی بیان کرد: در خصوص هزینه های جاری کتابخانه های روستایی باید بررسی های لازم صورت بگیرد؛ چراکه دهیاری ها موظف هستند تا بخشی از اعتبارات را در راستای امور فرهنگی هزینه کنند، ولی برخی از این دهیاری ها هزینه های کتابخانه را نمی پردازند که مجبور هستیم به صورت شخصی هزینه ها را پرداخت کنیم.

مدیر کتابخانه های عمومی خوسف به فضای فیزیکی مناسب کتابخانه خوسف اشاره و گفت: امیدواریم آموزش و پرورش دانش آموزان را برای استفاده از این فضا تشویق و هدایت کند.

«مسعود قلی زاده»، معاون سیاسی فرماندار هم با بیان اینکه خوسف ظرفیت ها و پتانسیل های مهمی در زمینه گردشگری، مفاخر و شاعران بزرگی است، گفت: در این راستا باید از ظرفیت این حسام و خاوران نامه در زمینه جذب گردشگر استفاده کرد.

معاون سیاسی فرماندار خوسف با تاکید بر اینکه فرمانداری هزینه های فرهنگ سازی و شناخت ابن حسام را متقبل می شود، گفت: همایش آشنایی با ابن حسام در مهر ماه با همکاری کتابخانه ها برگزار شود.

 

 

دفن غیر اصولی پسماند پای شهرداران را به دادگاه باز کرد

بیرجند- مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی خراسان جنوبی گفت: برای چهار شهردار در خراسان جنوبی پیرامون دفن غیر اصولی پسماند در دادگاه تشکیل پرونده شده که یک مورد در مرحله رسیدگی است.

حسن اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهارکرد: خراسان‌جنوبی را از جنبه‌های مختلف آلودگی هوا، میزان گرد و غبار موجود و استعداد موجود در استان برای افزایش گرد و غبار طی سال‌های آتی می‌توان بررسی کرد.

مدیرکل محیط زیست خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه از نظر گرد و غبار در سال ما حدود ۲۰-۲۲ روز ناسالم در استان داریم، بیان کرد: این میزان روز ناسالم آمار بالایی نیست و اکثر استان‌های حوزه خشک ایران مرکزی و شرق این وضعیت را دارند.

اکبری ادامه داد: اما از آنجایی که جز پنج استان ردیف اول از نظر سطح و سطوح فرسایش بادی در کشور هستیم استعداد گرد و غبار خیزی در خراسان‌جنوبی بسیار بالا است که این موضوع منطقه ما را جز استان‌های اولویت‌دار برای مقابله با گرد و غبار می‌کند.

وی افزود: اگر تغییر کاربری‌ها و تخریب و تغییر پوشش گیاهی، افزایش زمین‌های بایر کشاورزی، ایجاد جاده‌های دسترسی متعدد و افت سفره‌های زیرزمینی در خراسان‌جنوبی ادامه داشته باشد ممکن است در آینده از نظر میزان گرد و غبار و روزهای ناسالم نیز وضعیت بحرانی پیدا کنیم.

مدیرکل محیط زیست خراسان‌جنوبی با بیان اینکه خوشبختانه بسیاری از پوشش گیاهی استان بکر و دست نخورده باقی مانده است، گفت: سهم اعتبارات استان در حوزه مقابله با گرد و غبار به استثنای ۹۷ بسیار خوب بوده و همین اعتبارات به منابع طبیعی استان برای ایجاد جنگل‌های دست کاشت کمک کرد.

اکبری اظهار کرد: در حوزه دفن زباله و پسماند در شهرستان‌های خراسان‌جنوبی اظهار کرد: دفن زباله و پسماند در زباله گاه‌ها به درستی در بسیاری از شهرستان‌ها صورت نمی‌گیرد و از این منظر اخطارها و حتی تشکیل پرونده در دادگاه برای برخی شهرداران خراسان‌جنوبی داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه بعد از اخطارهای متعدد به شهرداران در زمینه دفن اصولی پسماندها در صورت اصلاح نشدن به سمت معرفی و تشکیل پرونده در دادگاه می‌رویم، بیان کرد: در حال حاضر برای چهار شهردار شهرستان‌های خراسان‌جنوبی در این زمینه در دادگاه تشکیل پرونده شده که یکی از این پرونده‌ها در مرحله رسیدگی در دادگاه است.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی یادآور شد: البته تنها محیط زیست با این موضوع برخورد نمی‌کند بلکه دستگاه‌ها و نهادهای دیگری چون دانشگاه علوم پزشکی، سازمان بازرسی و دادستان‌ها نیز به عنوان مدعی العموم در این زمینه نظارت کافی دارند.

 

 

 

 

 

 

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: جمعیت زنان بی سواد استان دو برابر مردان است.

مرتضوی، معاون سوادآموزی آموزش و پرورش خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند  ، گفت: بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ آمار بی سوادی استان در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال حدود ۲۰ هزار نفر است که از این تعداد ۶ هزار و ۷۰۶نفر را مردان و ۱۲ هزار و ۷۱۳ نفر را زنان تشکیل می‌دهند.

او با بیان وجود اختلاف بین آمار بی سوادی زنان و مردان در استان افزود: به منظور کم کردن اختلاف طرحی با مشارکت معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری و مدیر کل امور بانوان استانداری خراسان جنوبی ایجاد می‌شود. او با بیان وجود اختلاف بین آمار بی سوادی زنان و مردان در استان افزود به منظور کم کردن اختلافات طراحی با مشارکت معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری و مدیر کل امور بانوان استانداری خراسان جنوبی ایجاد می‌شود.

مرتضوی با اشاره به این که این طرح در راستای شتاب بخشی به بحث سواد زنان و دختران روستایی است گفت: میانگین باسوادی در استان ۹۶ درصد است که یک درصد نسبت به میانگین کشوری بیشتر است.

معاونت سوادآموزی آموزش و پرورش خراسان جنوبی با بیان اینکه شناسایی افراد بی سواد بزرگترین مشکل آموزش و پرورش است افزود: از فرمانداران، اعضای شورای اسلامی و دهیاران خواهشمند هستیم تا برای جذب این افراد بی سواد به سمت کلاس‌های درس ما را همراهی کنند.

او با اشاره به اقدامات آموزش و پرورش در راستای به حداقل رسیدن تولید بی‌سواد در استان بیان کرد: از جمله مهمترین این اقدامات انسداد مبادی بیسوادی و حداقل رساندن کلاس‌های چند پایه است.

مرتضوی در خصوص تعریف بی سواد از نظر سازمان جهانی مبارزه با بی سوادی اظهار کرد: از نظر این سازمان بی سواد به فردی گفته می‌شود که از دانش آموخته‌های خود نتواند در راستای تغییر در زندگی خود استفاده کند.
انتهای پیام/ب

 

 

 

 

 

شناسایی 5 محدوده معدنی طلا

5 محدوده معدنی طلا با ذخیره 33 میلیون تن،تاکنون در خراسان جنوبی شناسایی شده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: با توجه به شناساییشناسایی 5 محدوده معدنی طلا تا کنون در استاناین محدوده ها، فرآوری طلا در دستور کار این سازمان قرار گرفته است که در همین خصوص به زودی با سرمایه گذاری 80 میلیارد تومانی بخش خصوصی، کارخانه استحصال طلا در حوزه شهرستان‌های نهبندان و خوسف احداث می‌شود.

شهرکی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد مواد معدنی خراسان جنوبی حداقل یک مرحله داخل خود استان فرآوری می‌شود افزود: امید است با راه اندازی کارخانه فرآوری طلا، بخشی از ذخایر معدنی خراسان جنوبی را بتوان به چرخه فرآروی و تولید محصول برسانیم تا بخشی از مشکل اشتغال حل شود.

وی گفت:  تلاش می‌کنیم چرخه فرآوری‌های مواد معدنی را در خراسان جنوبی گسترش دهیم و به یک مرحله فرآوری اکتفا نکنیم تا تنوعی از نیازهای کشور را تهیه کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی همچنین افزود: پارسال سه هزار و ۸۰۰ درخواست ثبت محدوده معدنی در استان داشتیم که توسط بخش خصوصی شناسایی اولیه را انجام دادیم و بعد از انجام مراحل استعلامات، اکتشاف در حوزه‌های مختلف در دستور کار قرار گرفت.

هم اکنون از ۶۵ نوع ماده معدنی شناخته شده در کشور، ۵۰ نوع آن در خراسان جنوبی شناسایی شده و بیش از 3 میلیارد و ۷۰۰ میلیون تن ذخایر قطعی این مواد معدنی در استان است.

 

 

 

چرا محور نهبندان – شهداد بازگشایی نمی شود؟

نماینده مردم شهرستان های نهبندان و سربیشه در مجلس به وزیر راه و شهرسازی در خصوص عدم بازگشایی محور نهبندان – شهداد تذکر کتبی داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، افضلی در این تذکر کتبی که پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور نیز آنرا چرا محور نهبندان – شهداد بازگشایی نمی شود؟امضاء کرده است، از محمد اسلامی پرسیده ” مدت 4 ماه از وقوع سیلاب و بسته شدن جاده مواصلاتی نهبندان – شهداد می گذرد و هیچ ترددی در این محور امکان پذیر نیست در حالیکه تمام جاده های تخریب شده از سیل در کشور بازگشایی شده، چرا در مورد این جاده که نقش بسزایی در اقتصاد شرق کشور بخصوص نهبندان دارد هیچگونه اقدامی انجام نشده است؟”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − یازده =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور