پیام شهروند

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

چند خبر از خراسان جنوبی

«خورشید» نردبانی برای توسعه/ ۳ میلیارد درآمد از ۳۲۰ روز آفتابی

بیرجند-۳۲۰ روز آفتابی ظرفیت نهفته ای برای توسعه خراسان جنوبی است که تا کنون نیز تولید انرژی پاک از خورشید ۳ میلیارد درآمد برای کویرنشینان داشته است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: وقتی خراسان‌جنوبی را شرقی‌ترین استان کشور و دیار آفتاب و خاوران می‌نامیم به این معنا است که در کنار همه زیبایی‌های یک طبیعت کویری، مردم این منطقه از نعمت بی‌بدیل و ارزشمند انرژی خورشیدی برخوردار هستند.

نعمتی که استفاده بهینه از آن در قالب پنل‌های خورشیدی می‌تواند شب‌های تار کویر را روشنایی بخشیده و حتی برای مردم منطقه درآمدزایی داشته باشد اما به نظر می‌رسد بایدها و نبایدهای زیادی در مسیر تحقق این هدف وجود دارد و هنوز در حد ایده آل از این انرژی به درستی استفاده نشده است.

به عنوان مثال عشایر خراسان‌جنوبی در گزارش مهر با عنوان «روایت زندگی در نبود امکانات اولیه / پنل‌های خورشیدی به عشایر نرسید» بر این نکته اشاره کردند که شب‌های آنان در کنار چراغ دستی می‌گذرد و مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی نیز در همین گزارش بیان کرد که تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان امور عشایر ایران با شرکت توزیع نیروی برق به امضا رسیده که در خراسان‌جنوبی اجرای این تفاهم نامه را رصد می‌کنیم.

وی ادامه داد که با این پیگیری‌ها امیدواریم بتوانیم بر اساس نیاز جامعه عشایری خراسان‌جنوبی از طریق پنل‌های خورشیدی برق مورد نیاز مردم را تأمین کنیم ولی هنوز در اجرا چیزی مشاهده نشده است.

تنها ۱۳ روستا از ظرفیت این انرژی بهره‌مندند

مهدی دادگر معاون برنامه‌ریزی و مهندسی شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌جنوبی نیز در این زمینه اظهار کرد: در خراسان‌جنوبی ۱۹۹ نیروگاه زیر ۱۰۰ کیلو وات با ظرفیت کلی دو هزار و ۸۰ کیلو وات وجود دارد.

وی یادآور شد: یک نیروگاه ۱۰ مگاواتی در خوسف، یک مگاواتی در بشرویه و یک هفت مگاواتی در سربیشه وجود دارد.

معاون برنامه‌ریزی و مهندسی شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در حال حاضر تنها ۱۳ روستا از ظرفیت انرژی خورشیدی بهره‌مند هستند.

درآمدزایی میلیاردی پنل‌های خورشیدی برای مردم خراسان‌جنوبی

مهدی دادگر بیان کرد: از ابتدای سال ۹۶ تا پایان خرداد ۹۸ بالغ بر سه میلیارد تومان بابت تولید انرژی خورشیدی به مردم پرداخت شده است.

وی در زمینه موانع رونق احداث پنل‌های خورشیدی در شهرستان‌های خراسان‌جنوبی گفت: افزایش قیمت تمام شده نیروگاه‌ها در سال ۹۷ از مهمترین موانع رونق نیروگاه‌های خورشیدی در خراسان‌جنوبی است.

معاون برنامه ریزی و مهندسی شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌جنوبی ادامه داد: خوسف بزرگترین نیروگاه خورشیدی در استان را دارد و از منظر کمی قائن بیشترین نیروگاه‌ها را دارد.

افزایش قیمت تجهیزات در سال ۹۷ مانع افزایش نیروگاه‌ها

دادگر افزود: شاید در ابتدای امر گفته شود که قیمت تمام شده نیروگاه خورشیدی برای مردم بالا است اما بحث خرید تضمینی برق تولیدی آن را تا حدودی به صرفه می‌کند.

وی اظهار کرد: بزرگترین مشوق در نظر گرفته شده برای توسعه استفاده از پنل‌های خورشیدی انعقاد قرارداد خرید تضمینی ۲۰ ساله می‌باشد که توسط شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌جنوبی به نیابت از سازمان انرژی‌های تجدید پذیر ایران صورت می‌گیرد.

معاون برنامه‌ریزی و مهندسی شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌جنوبی بیان کرد: برای کمک به سرمایه‌گذاری علاقمندان در برخی نهادهای حمایتی نظیر کمیته امداد و بهزیستی تسهیلاتی را برای مشترکین در نظر گرفته ایم که برای مددجویان کمیته امداد تا کنون ۵۷ نیروگاه نصب شده است.

سید رضا حسینی معاون اشتغال کمیته امداد خراسان‌جنوبی اظهار کرد: خراسان جنوبی یکی از محدود استان‌هایی است که ۳۲۰ روز آفتاب دارد که از این ظرفیت مهم می‌توان برای تولید برق از طریق نیروگاه‌های خورشیدی استفاده کرد.

وی بیان کرد: کمیته امداد در زمینه اشتغال‌زایی برای مددجویان انعقاد قرار دادی با شرکت توزیع نیروی برق در راستای خرید تضمینی ۲۰ ساله برق تولیدی این نیروگاه‌ها از مددجویانی که در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند، داشته است.

اخذ مجوز راه اندازی ۳۰۰ نیروگاه خورشیدی توسط کمیته امداد

معاون اشتغال کمیته امداد خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۵۷ نیروگاه خورشیدی نصب کردیم، ادامه داد: امسال نیز برای ۳۰۰ نیروگاه مجوز گرفته و در فاز اول کار ۱۰۰ نصب نیروگاه را شروع کردیم.

حسینی ادامه داد: در حال حاضر این نیروگاه‌ها برای مددجویان حدود ۸۰۰ هزار تومان در ماه درآمد دارد که این درآمدزایی از آن جهت حائز اهمیت است که مددجو در کنار آن به امورات روزمره مثل پرورش احشام و تربیت فرزند می‌پردازد.

وی در زمینه موانع سرمایه‌گذاری و کار مددجویان در این حوزه گفت: مددجویان زمانی رغبت بیشتری به کار در این حوزه خواهند داشت که نسبت به درآمدزایی آن اطمینان بیشتری پیدا کنند و بدانند که برای آنان صرفه اقتصادی دارد.

معاون اشتغال کمیته امداد خراسان‌جنوبی یادآور شد: گران شدن تجهیزات اولیه از دیگر موانع سرمایه‌گذاری مددجویان در این زمینه است.

نظر افضلی نماینده مردم نهبندان و سربیشه نیز در گفت‌وگو با مهر با اشاره به اینکه خراسان‌جنوبی از ظرفیت مهمی برای انرژی‌های تجدید پذیر چون باد و خورشید برخوردار است، اظهار کرد: یکی از بزرگترین نیروگاه‌های خورشیدی در خراسان‌جنوبی در شهرستان سربیشه با هفت مگاوات است.

وی بیان کرد: می‌توانیم با رونق دادن نیروگاه‌های خورشیدی خانگی برای مردم درآمدزایی داشته باشیم که کمیته امداد خراسان جنوبی برای مددجویان این امکان را فراهم کرده است.

تأمین روشنایی مناطق عشایری با پنل‌های خورشیدی

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: البته افراد در سال گذشته با ۲۵ میلیون تومان می‌توانستند تجهیزات لازم را بخرند ولی از سال گذشته قیمت این تجهیزات بسیار افزایش یافته است.

افضلی با اشاره به اینکه در مورد تأمین روشنایی مناطق عشایری در وهله اول باید به سمت تأمین روشنایی به وسیله برق ثابت برویم، یادآور شد: در مناطقی که امکان برق رسانی وجود ندارد می‌توان برای تأمین روشنایی از پنل‌های خورشیدی بهره برد که در مواردی این اتفاق رخ داده است.

خراسان جنوبی دیاری است که نه تنها از خاکش می‌توان زرهای گران قیمتی چون زعفران و زرشک به دست آورد بلکه اگر برنامه و طراحی درستی داشته باشیم می‌توان از آفتاب و حتی باد آن نیز برای مردم درآمدزایی کرد.

اما رسیدن به این مهم نیازمند طراحی منسجم دستگاه‌های ذی ربط و اطمینان دادن به مردم از درآمدزایی با سرمایه گذاری در این طرح است.

 

 

 

 

 

 

مثنوی ازهر و مزهر را بیشتر بشناسیم

بیرجند – ایرنا – منظومه ازهر و مزهر، بزرگترین اثر حماسی و عاشقانه حکیم نزاری قهستانی است که شامل ۱۰ هزار و ۶۱۲ بیت است و با ستایش پروردگار و نعت پیامبر اسلام (ص) شروع شده و با تمجید از دهقانان و ارباب قلم ادامه می‌یابد.

داستان این منظومه در خصوص فردی به نام مزهر از خانواده بزرگ قبیله بنی اوس است، این فرد پس از تربیت و رشد، اکنون انسانی عدالت دوست، عاشق حقیقت، سرداری لایق و شاعری شایسته شده است.

مزهر، دختر عمویی به نام ازهر دارد که دختری ثابت قدم و دشمن بی عدالتی است.

مدتی پس از مراسم ازدواج مزهر و ازهر، پدر مزهر فوت می‌کند، سخاوت مزهر و دست اندازی برادران ازهر موجب اتلاف ثروت مزهر می‌شود، برادر بزرگ ازهر و ۲ برادر دیگرش چون تمایلی برای ازدواج خواهرشان با مزهر فقیر ندارند نزد هلیب بزرگ قبیله بنی غسان می روند، هلیب مردی ثروتمند است و برادران ازهر تمایل دارند که خواهرشان را به هلیب شوهر دهند.

ازهر زیربار نمی رود و برادرانش را به بی شرافتی متهم می کند، هلیب با دسیسه برادران ازهر، به حیله‌ای ازهر را به قبیله خود می‌برد و تلاش مزهر برای رسیدن به همسرش ماجراهای جالبی را پدید می‌آورد.

ازهر وفادار به همسرش باقی می‌ماند و شیفته جاه و مال هلیب نمی‌شود، در بعضی جنگ هایی که بین مزهر و قوای حریف در می‌گیرد، ازهر فرماندهی لشکر را به عهده دارد و جنگ را با موفقیت به پایان می‌برد.

نزاری در این منظومه ۷۴۰ سال پیش از ازهر قهرمان زن داستان، زنی شجاع، وفادار، پایبند به اعتقادات مذهبی و فعال در مبارزات اجتماعی را به تصویر می کشد، مزهر در این مثنوی مردی است درست کردار و نیک نفس که قدرت را برای برقرای عدالت می‌خواهد.

مردم به پشتیبانی از مزهر در مبارزه با هلیب قیام می کنند و نزاری نقش مهم مردم را در مبارزات اجتماعی در ضمن این داستان منظوم بیان می کند، مزهر پس از جنگ ها و حوادث بسیار، با کمک پادشاه یمن بر هلیب غلبه می کند و هلیب در آخرین جنگ کشته می‌شود.

داستان با وصال عاشق و معشوق و به قدرت رسیدن مزهر پایان می‌یابد.

نزاری از زبان پادشاه یمن به مزهر که اکنون بر اریکه قدرت تکیه زده اندرزهایی می‌دهد:

چنان بستان ز ظالم داد مظلوم

که آتش را نباشد دست در موم

بر اطفال یتیمان چون پدر باش

زحال تنگ حالان باخبر باش

مکن بر خَلق، حاکم تندخو را

ندامت هم تو را باشد هم او را

منه در مملکت قانون ناساز

که آخر هم به بدنامی کشد باز

این شاهکار منظوم حکیم نزاری مغفول مانده بود که با تلاش دکتر محمود رفیعی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و با هزینه وی در سال ۱۳۹۴ توسط انتشارات هیرمند در ۵۴۷ صفحه در تهران منتشر شد.

رفیعی متولد سال ۱۳۱۸ در بیرجند است که تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در این شهر گذراند و سپس برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی به سوئیس رفت و دوره پزشکی عمومی را در ژنو گذراند و سپس دوره تخصصی را در رشته بیماری‌های کودکان در انگلستان پشت سرگذاشت و در سال ۱۳۵۱ نیز به ایران بازگشت و با سمت استادیاری در دانشگاه تهران استخدام و در سال ۱۳۸۴ با سمت استاد تمام با رتبه ۲۶ بازنشست شد.

 

برگزیدگان مسابقات قرآن خراسان‌ جنوبی معرفی شدند 

چهل و دومین دوره مسابقات استانی قرآن کریم اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با تجلیل از ۴۴ برگزیده به کار خود پایان داد.

146 نفر از خواهران و 111 نفر از برادران استان خراسان‌جنوبی در این دوره از مسابقات در رشته‌های دعاخوانی، ترتیل، حفظ و قرائت و اذان شرکت کردند. مسابقات دعاخوانی، قرائت و ترتیل روز پنجشنبه و مسابقات حفظ 5،10 و 20 جزء نیز از صبح روز جمعه تا عصر این روز در دانشگاه فرهگیان فردوس برگزار شد.

در این دوره از مسابقات در بخش خواهران و برادران 31 نفر در رشته قرائت، 49 نفر در رشته ترتیل، 18 نفر رشته حفظ کل، 22 نفر حفظ 20 جز، 26 نفر حفظ 10 جز، 30 نفر حفظ 5 جز، 43 نفر دعاخوانی و 23 نفر در رشته اذان شرکت کردند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی در آیین اختتامیه چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم مرحله استانی در فردوس با اشاره به جایگاه قرآن کریم در سلامت خانواده و جامعه گفت: مسابقات قرآن، جریان سازی این کتاب دینی و نهادینه شدن فرهنگ قرآن در بطن جامعه است.

حجت‌الاسلام پرویز بخشی‌پور برگزاری مسابقات قرآنی در میان اقشار مختلف را یکی از راه‌های ترویج و سرمایه‌گذاری برای بهره‌گیری از این کتاب آسمانی دانست و افزود: در کشوری زندگی می‌کنیم که به برکت خون پاک شهدا بهترین و با رونق‌ترین محافل در آن محافل قرآنی است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با اشاره به سخن امام خمینی (ره) افزود: اگر جامعه مسلمانان دچار مشکل باشند بدانید از قرآن فاصله گرفته‌اند و تمام مشکلاتی که در جامعه وجود دارد به خاطر دوری از معرفت قرآنی است.

وی گفت: با توجه به فرمایشات رهبری باید قاریان و تلاوت کنندگان قرآن طوری عمل کنند که آنچه انقلاب بر آن انگشت گذاشته انجام شود و تمدن ایران اسلامی باید از ایران آغاز شود.

بخشی پور افزود: چهل و دومین دوره مسابقات قرآن کریم اوقاف و امور خیریه استان به میزبانی جامعه قرآنی و اداره اوقاف شهرستان فردوس و با حضور ۲۵۷ نفر برای رقابت برگزار شد که این تعداد برگزیدگان مسابقات قرآنی ۱۱ شهرستان استان بودند.

وی عنوان کرد: در مرحله اول مسابقات هم یکهزار و ۹۶ نفر در رشته‌های قرائت، ترتیل، اذان، دعاخوانی، حفظ کل، پنج و ۱۰ جزء و مفاهیم به رقابت پرداختند که نفرات اول تا سوم این مسابقات در شهرستان‌ها به تعداد ۲۵۷ نفر طی سه روز در خراسان جنوبی در مسابقات مرحله استانی به رقابت پرداختند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با بیان اینکه در مجموع پنج داور کشوری و هفت داور استانی این دوره از مسابقات قرآن را قضاوت کردند، اضافه کرد: در مرحله استانی این دوره از مسابقات ۴۴ نفر در رشته‌های قرائت، ترتیل، دعاخوانی، اذان، حفظ ۵، ۱۰ و ۲۰ جزء و حفظ کل مقام‌های اول تا سوم را کسب و تجلیل شدند.

وی با تأکید بر اینکه در مسابقات قرآن کریم برنده و بازنده نداریم بلکه هر فردی که در کنار قرآن باشد و خدمت به قرآن کرد برنده است، تصریح کرد: فردی که یا قرآن مأنوس باشد هیچ وقت انسان فقیری نیست چرا که تمام وجودش با کتاب الهی عجین شده است.

وی با بیان اینکه برگزیدگان مرحه استانی در صورت کسب حد نصاب نمره به مرحله کشوری مسابقات راه می‌یایند، افزود: مرحله مقدماتی کشوری ۱۵ تا ۲۵ مردادماه در شهر قم و مرحله نهایی مرحله کشوری نیز در روزهای دهم تا بیستم مهرماه و به میزبانی استان اصفهان برگزار خواهد شد.

 

بخش برادران

در این دوره از مسابقات در بخش برادران در رشته حفظ 5 جزء به ترتیب «قاسم غفاری از بیرجند، سجاد غریب از زیرکوه و حجت خسروی از زیرکوه» مقام‌های اول تا سوم را از آن خود کردند.

در رشته حفظ 10 جزء «سید علی سیادت و محسن آراسته از بیرجند» به ترتیب مقام‌های اول تا دوم را کسب کردند.

در رشته حفظ 20 جزء «احمد یوسفی احمدآباد از بیرجند مقم اول، آرمان سعیدی از زیرکوه مقام دوم و محمدامین قاسمی از سربیشه مقام سوم: این دوره از مسابقات را از آن خود کردند.

در رشته حفظ کل «محمود احمدی درمیان از بیرجند، مصیب علیشاهی از بیرجند و حسین نوغابیان‌مقدم از قائنات» مقام‌های اول تا سوم چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری اوقاف خراسان‌جنوبی را کسب کردند.

در رشته قرائت «علیرضا محمدنژاد، ایمان نیک‌شعار و وحید براتی» از بیرجند به ترتیب مقام‌های اول تا سوم این بخش از مسابقات را از آن خود کردند.

در رشته ترتیل این دوره از مسابقات «محسن سکندری‌مقدم از فردوس مقام اول، حمید قلی‌نژاد از قائنات مقام دوم و حسین‌الله رسانی از بیرجند» مقام سوم را کسب کردند.

در رشته اذان «محمد عارفی از فردوس، سید کاظم حسینی از بیرجند و مجید فتحی از طبس» مقام‌های اول تا سوم این بخش از مسابقات سراسری چهل‌ودومین دوره از مسابقات سراسری اوقاف خراسان‌جنوبی را کسب کردند.

بخش خواهران

در رشته حفظ 5 جزء «زهرا ملکی از سربیشه، انسیه تابعی از بیرجند و نجمه طاهری پاکدل از طبس» به ترتیب مقام‌های اول تا سوم را از آن خود کردند.

در رشته حفظ 10 جزء «فرزانه شکوهیان از بیرجند، معصومه چمن‌آرا از قائنات و فاطمه چوپانی از خضری» مقام‌های اول تا سوم این دوره از مسابقات را از ن خود کردند.

در رشته حفظ 20 جزء «محدثه ربانی، زهره سادات عبدالهی و سعیده شریفی‌پور از بیرجند» به ترتیب مقام‌های اول تا سوم این دوره از مسابقات را از آن خود کردند.

در رشته حفظ کل «مرضیه اشرفی از بیرجند مقام اول، زهرا راعی از قائنات و زهرا بخشی از طبس» به ترتیب مقام‌های اول تا سوم این دوره از مسابقات را کسب کردند.

در رشته قرائت «فاطمه نوفرستی از بیرجند، راضیه سیروسی از قائنات و فهیمه صبحی از فردوس» به ترتیب مقام‌های اول تا سوم این دوره از مسابقات را کسب کردند.

در رشته ترتیل «فاطمه شریفی‌پور از بیرجند مقام اول، سمیه دشتبان از فردوس مقام دوم و بهنانه سادات ترابی از قائنات» مقام سوم و در رشته دعاخوانی «راضیه سلطانی‌محبوب از فردوس مقام اول، سکینه خاکساریان‌مقدم از سرایان مقام دوم و مریم ناظمی از طبس» مقام سوم را کسب کردند.

گفتنی است‌؛ نفرات اول هر رشته در صورت کسب حد نصاب نمره به مرحله کشوری چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری اوقاف راه می‌یابند.

«خورشید» نردبانی برای توسعه/ ۳ میلیارد درآمد از ۳۲۰ روز آفتابی

بیرجند-۳۲۰ روز آفتابی ظرفیت نهفته ای برای توسعه خراسان جنوبی است که تا کنون نیز تولید انرژی پاک از خورشید ۳ میلیارد درآمد برای کویرنشینان داشته است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: وقتی خراسان‌جنوبی را شرقی‌ترین استان کشور و دیار آفتاب و خاوران می‌نامیم به این معنا است که در کنار همه زیبایی‌های یک طبیعت کویری، مردم این منطقه از نعمت بی‌بدیل و ارزشمند انرژی خورشیدی برخوردار هستند.

نعمتی که استفاده بهینه از آن در قالب پنل‌های خورشیدی می‌تواند شب‌های تار کویر را روشنایی بخشیده و حتی برای مردم منطقه درآمدزایی داشته باشد اما به نظر می‌رسد بایدها و نبایدهای زیادی در مسیر تحقق این هدف وجود دارد و هنوز در حد ایده آل از این انرژی به درستی استفاده نشده است.

به عنوان مثال عشایر خراسان‌جنوبی در گزارش مهر با عنوان «روایت زندگی در نبود امکانات اولیه / پنل‌های خورشیدی به عشایر نرسید» بر این نکته اشاره کردند که شب‌های آنان در کنار چراغ دستی می‌گذرد و مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی نیز در همین گزارش بیان کرد که تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان امور عشایر ایران با شرکت توزیع نیروی برق به امضا رسیده که در خراسان‌جنوبی اجرای این تفاهم نامه را رصد می‌کنیم.

وی ادامه داد که با این پیگیری‌ها امیدواریم بتوانیم بر اساس نیاز جامعه عشایری خراسان‌جنوبی از طریق پنل‌های خورشیدی برق مورد نیاز مردم را تأمین کنیم ولی هنوز در اجرا چیزی مشاهده نشده است.

تنها ۱۳ روستا از ظرفیت این انرژی بهره‌مندند

مهدی دادگر معاون برنامه‌ریزی و مهندسی شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌جنوبی نیز در این زمینه اظهار کرد: در خراسان‌جنوبی ۱۹۹ نیروگاه زیر ۱۰۰ کیلو وات با ظرفیت کلی دو هزار و ۸۰ کیلو وات وجود دارد.

وی یادآور شد: یک نیروگاه ۱۰ مگاواتی در خوسف، یک مگاواتی در بشرویه و یک هفت مگاواتی در سربیشه وجود دارد.

معاون برنامه‌ریزی و مهندسی شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در حال حاضر تنها ۱۳ روستا از ظرفیت انرژی خورشیدی بهره‌مند هستند.

درآمدزایی میلیاردی پنل‌های خورشیدی برای مردم خراسان‌جنوبی

مهدی دادگر بیان کرد: از ابتدای سال ۹۶ تا پایان خرداد ۹۸ بالغ بر سه میلیارد تومان بابت تولید انرژی خورشیدی به مردم پرداخت شده است.

وی در زمینه موانع رونق احداث پنل‌های خورشیدی در شهرستان‌های خراسان‌جنوبی گفت: افزایش قیمت تمام شده نیروگاه‌ها در سال ۹۷ از مهمترین موانع رونق نیروگاه‌های خورشیدی در خراسان‌جنوبی است.

معاون برنامه ریزی و مهندسی شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌جنوبی ادامه داد: خوسف بزرگترین نیروگاه خورشیدی در استان را دارد و از منظر کمی قائن بیشترین نیروگاه‌ها را دارد.

افزایش قیمت تجهیزات در سال ۹۷ مانع افزایش نیروگاه‌ها

دادگر افزود: شاید در ابتدای امر گفته شود که قیمت تمام شده نیروگاه خورشیدی برای مردم بالا است اما بحث خرید تضمینی برق تولیدی آن را تا حدودی به صرفه می‌کند.

وی اظهار کرد: بزرگترین مشوق در نظر گرفته شده برای توسعه استفاده از پنل‌های خورشیدی انعقاد قرارداد خرید تضمینی ۲۰ ساله می‌باشد که توسط شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌جنوبی به نیابت از سازمان انرژی‌های تجدید پذیر ایران صورت می‌گیرد.

معاون برنامه‌ریزی و مهندسی شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌جنوبی بیان کرد: برای کمک به سرمایه‌گذاری علاقمندان در برخی نهادهای حمایتی نظیر کمیته امداد و بهزیستی تسهیلاتی را برای مشترکین در نظر گرفته ایم که برای مددجویان کمیته امداد تا کنون ۵۷ نیروگاه نصب شده است.

سید رضا حسینی معاون اشتغال کمیته امداد خراسان‌جنوبی اظهار کرد: خراسان جنوبی یکی از محدود استان‌هایی است که ۳۲۰ روز آفتاب دارد که از این ظرفیت مهم می‌توان برای تولید برق از طریق نیروگاه‌های خورشیدی استفاده کرد.

وی بیان کرد: کمیته امداد در زمینه اشتغال‌زایی برای مددجویان انعقاد قرار دادی با شرکت توزیع نیروی برق در راستای خرید تضمینی ۲۰ ساله برق تولیدی این نیروگاه‌ها از مددجویانی که در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند، داشته است.

اخذ مجوز راه اندازی ۳۰۰ نیروگاه خورشیدی توسط کمیته امداد

معاون اشتغال کمیته امداد خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۵۷ نیروگاه خورشیدی نصب کردیم، ادامه داد: امسال نیز برای ۳۰۰ نیروگاه مجوز گرفته و در فاز اول کار ۱۰۰ نصب نیروگاه را شروع کردیم.

حسینی ادامه داد: در حال حاضر این نیروگاه‌ها برای مددجویان حدود ۸۰۰ هزار تومان در ماه درآمد دارد که این درآمدزایی از آن جهت حائز اهمیت است که مددجو در کنار آن به امورات روزمره مثل پرورش احشام و تربیت فرزند می‌پردازد.

وی در زمینه موانع سرمایه‌گذاری و کار مددجویان در این حوزه گفت: مددجویان زمانی رغبت بیشتری به کار در این حوزه خواهند داشت که نسبت به درآمدزایی آن اطمینان بیشتری پیدا کنند و بدانند که برای آنان صرفه اقتصادی دارد.

معاون اشتغال کمیته امداد خراسان‌جنوبی یادآور شد: گران شدن تجهیزات اولیه از دیگر موانع سرمایه‌گذاری مددجویان در این زمینه است.

نظر افضلی نماینده مردم نهبندان و سربیشه نیز در گفت‌وگو با مهر با اشاره به اینکه خراسان‌جنوبی از ظرفیت مهمی برای انرژی‌های تجدید پذیر چون باد و خورشید برخوردار است، اظهار کرد: یکی از بزرگترین نیروگاه‌های خورشیدی در خراسان‌جنوبی در شهرستان سربیشه با هفت مگاوات است.

وی بیان کرد: می‌توانیم با رونق دادن نیروگاه‌های خورشیدی خانگی برای مردم درآمدزایی داشته باشیم که کمیته امداد خراسان جنوبی برای مددجویان این امکان را فراهم کرده است.

تأمین روشنایی مناطق عشایری با پنل‌های خورشیدی

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: البته افراد در سال گذشته با ۲۵ میلیون تومان می‌توانستند تجهیزات لازم را بخرند ولی از سال گذشته قیمت این تجهیزات بسیار افزایش یافته است.

افضلی با اشاره به اینکه در مورد تأمین روشنایی مناطق عشایری در وهله اول باید به سمت تأمین روشنایی به وسیله برق ثابت برویم، یادآور شد: در مناطقی که امکان برق رسانی وجود ندارد می‌توان برای تأمین روشنایی از پنل‌های خورشیدی بهره برد که در مواردی این اتفاق رخ داده است.

خراسان جنوبی دیاری است که نه تنها از خاکش می‌توان زرهای گران قیمتی چون زعفران و زرشک به دست آورد بلکه اگر برنامه و طراحی درستی داشته باشیم می‌توان از آفتاب و حتی باد آن نیز برای مردم درآمدزایی کرد.

اما رسیدن به این مهم نیازمند طراحی منسجم دستگاه‌های ذی ربط و اطمینان دادن به مردم از درآمدزایی با سرمایه گذاری در این طرح است.

 

 

 

 

 

 

اجرای طرح توانمندسازی در روستاهای در معرض خطر مهاجرت خراسان جنوبی

بیرجند- معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی از اجرای طرح توانمند سازی در روستاهای در معرض خطر مهاجرت استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام یدالله وحدانی نیا صبح شنبه در کارگروه استانی پیشگیری از رشد و گسترش مناطق جدید بافت‌های ناکارآمد شهری بیان کرد: طی سال گذشته در چهار کارگروه پیشگیری از رشد و گسترش مناطق جدید بافت‌های ناکارآمد شهری ۳۷ مصوبه داشتیم که در جلسات سال جاری مصوبات بر زمین‌مانده بررسی می‌شود.

وی با بیان اینکه کارگروه پیش بینی و پیشگیری از گسترش بافت‌های ناکارآمد شهری در دو حوزه گام برمی دارد، افزود: ورود به روستاهای در معرض خطر مهاجرت نامتعارف و بی رویه از جمله برنامه‌های این کارگروه است.

وی بیان کرد: مهاجرت روستاها به حاشیه شهرها باعث تخریب و تصرف اراضی، گسترش نامتعارف شهر، ایجاد سکونت‌گاه‌های غیررسمی و بروز آسیب های اجتماعی می‌شود.

حجت‌الاسلام وحدانی نیا با بیان اینکه کارگروه در ۱۷ بند برای دستگاه‌های مختلف تکالیفی تعریف کرده است، افزود: شناسایی روستاهای در معرض خطر مهاجرت و اجرای طرح های توانمندسازی از جمله تکالیف تعریف‌شده است.

وی با بیان اینکه اگر روستاها موردتوجه قرار نگیرند، تخلیه می‌شود شوند، افزود: با توجه به مرزی بودن خراسان جنوبی، توجه به روستاها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی بیان کرد: همچنین این کارگروه در راستای جلوگیری از تخریب و تصرف اراضی شهری تکالیفی را برای دستگاه‌ها تعریف کرده است.

وی اظهار کرد: در سال جاری در هر استان یک دهستان به عنوان جامعه هدف شناسایی می‌شود و اقداماتی برای جلوگیری از مهاجرت انجام خواهد شد.

 

 

 

7 کشته و101 مصدوم در تصادفات جاده ای هفته گذشته

 

رئیس پلیس راه استان گفت: در هفته گذشته 68 تصادف در جاده های7 کشته و101 مصدوم در تصادفات جاده ای هفته گذشتهخراسان جنوبی رخ داده که 2 مورد آن منجر به فوت شده، 43 مورد جرحی و 23 مورد خسارتی  بوده است.

سرهنگ رضایی افزود: 55درصد تصادفات در جاده‌های اصلی، 40درصد در جاده‌های روستایی و 5درصد تصادفات نیز در جاده‌هایی فرعی رخ داده است.

وی گفت: 47درصد تصادفات هفته گذشته واژگونی و خروجی از جاده بوده و 42 درصد تصادفات در روز دو شنبه و سه شنبه  به وقوع پیوسته است.

رئیس پلیس راه خراسان جنوبی افزود: کارشناسان 60 درصد تصادفات را توجه نکردن به جلو و 15 درصد را ناتوانی  در کنترل وسیله نقلیه ناشی از تخطی از سرعت مطمئنه تشخیص داده اند که بیشترین ساعات تصادف نیز 6 تا 14 گزارش شده است.

سرهنگ رضایی با اشاره به اینکه دراین مدت 29 خودرو و 34 دستگاه موتور سیکلت توقیف شدند به شهروندان توصیه کرد: قوانین و مقررات راهنمائی و رانندگی را رعایت کنند تاشاهد سفری ایمن و بدون حادثه باشیم.

 

 

 

گشایش نمایشگاه عروسک های با حجاب من در درمیان

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان گفت: نمایشگاه عروسک های با حجاب من، در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درمیان گشایش یافت.

حمیدی افزود: جمعی از اعضای مرکزگشایش نمایشگاه عروسک های با حجاب من در درمیان فرهنگی هنری درمیان همراه با عروسک‌هایشان در کارگاه کاردستی حضور یافتند و ضمن یادگیری چگونگی دوخت چادر، برای عروسک‌هایشان چادر دوختند و آنان را با پوشش چادر به نمایش گذاشتند.

وی افزود: ترویج  و نهادینه شدن فرهنگ عفاف و حجاب در بین کودکان و نوجوانان و تقویت باورهای دینی از اهداف اجرای این برنامه‌ است.

 

 

 

 

 

 

 

کشف کالای قاچاق در خوسف

فرمانده انتظامی شهرستان خوسف گفت: در راستای مبارزه همه جانبه با معضلکشف 282 میلیونی کالای قاچاق در خوسفقاچاق کالا، مأموران انتظامی پاسگاه خور هنگام کنترل محورهای عبوری به یک دستگاه اتوبوس مشکوک و پس از بازرسی 282 میلیون ریال کالای قاچاق کشف کردند.

سرهنگ کاظم صادقی افزود: مأموران در بازرسی از این خودرو 18 دستگاه انواع گوشی و6 عدد تبلت قاچاق و فاقد مجوز کشف کردند .

وی گفت: در این رابطه متهم دستگیر و پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی شد.

 

 

استقبال خانواده ها از طرح پویش فصل گرم کتاب

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان با اشاره به اینکه ااستقبال خانواده ها از طرح پویش فصل گرم کتابز ابتدای تابستان تاکنون سه مرحله طرح پویش فصل گرم کتاب اجرا شده است گفت: در این 3 مرحله بیش از هزار کودک و نوجوان به همراه خانواده هایشان حضور داشتند که روز به روز بر تعداشان افزوده می شود.

حمیدی افزود: برگزاری ایستگاه کتاب و کتاب‌خوانی، کاردستی، بازی‌های گروهی، قصه‌گویی، شعرخوانی و نمایش عروسکی از جمله برنامه‌های اجرایی در طرح پویش فصل گرم کتاب است.

وی، هدف از این طرح را غنی‌سازی اوقات فراغت، توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی و ایجاد فضایی متفاوت در حوزه مطالعه کتاب بین کودکان و نوجوانان اعلام  کرد و گفت: این طرح برای دومین سال متوالی به همت کانون پررش فکری کودکان و نوجوانان خراسان جنوبی اجرا می شود که برنامه های امسال این طرح تا پایان تابستان عصرهای پنج شنبه از ساعت 18 تا 20  در بوستان پروفسور معتمدنژاد برگزار می‌شود.

 

 

 

 

 

 

دستگیری سوداگران مرگ در بیرجند
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی از دستگیری ۲ قاچاقچی مواد مخدر صنعتی در شهرستان بیرجند خبر داد.

سرهنگ «حسین محمدی» افزود: مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر استان با انجام اقدامات فنی و پلیسی مخفیگاه قاچاقچیان مواد مخدر را در شهرستان بیرجند شناسایی کردند.

وی گفت: مأموران پس از هماهنگی با مقام قضایی در عملیات ضربتی 2 قاچاقچی مواد مخدر را دستگیر و در بازرسی از مخفیگاه  آنان، 700 گرم هروئین پودری و 330 گرم شیشه کشف کردند.

۱۳۹۸/۰۴/۲۹ خراسان جنوبی سرزمین ناشناخته هاست
خراسان جنوبی سرزمین ناشناخته هاست
نشست تخصصی مرکز خدمات سرمایه گذاری استان به ریاست استاندار خراسان جنوبی برگزار شد.
محمد صادق معتمدیان طی سخنانی اظهار داشت: قبل از هر چیز باید کمیته شناسایی و احصاء موانع سرمایه گذاری در استان را تشکیل دهیم و پس از یک کار پژوهشی قوی، به دنبال ارائه راهکار باشیم.
وی افزود: اینکه می‌گوییم فرش قرمز برای سرمایه‌گذاران پهن کنیم نباید یک شعار باشد، بلکه باید در عمل مشوق‌های سرمایه‌گذاری را در قالب یک بسته حمایتی جذاب تعریف کنیم تا سرمایه‌گذار داخلی و خارجی برای حضور در خراسان جنوبی رغبت داشته باشد.
معتمدیان ادامه داد: باید بپذیریم که مسائلی همچون دوری از مرکز، مرزی بودن استان، شرایط کشورهای همسایه، نبود زیرساخت‌های توسعه ای، راه و دوری مسافت، پراکندگی جمعیت و… ریسک سرمایه گذاری در استان را بالا برده است و می طلبد که با داشتن یک طرح توجیهی روشن با شرح جزئیات، نقشه راه را برای سرمایه‌گذاران ترسیم کنیم.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در استان اظهار داشت: در بخش گردشگری با ۱۵۰۰ اثر ثبت شده شاهد یک ظرفیت عظیم هستیم، در بخش محصولات استراتژیک کشاورزی مثل زرشک، زعفران و عناب در دنیا کم‌نظیر هستیم، در بخش صنایع و معادن نیز پتانسیل های کم‌نظیری داریم اما این توانمندی‌ها بالقوه مانده و معرفی نشده است؛ خراسان جنوبی سرزمین ناشناخته هاست و باید همه برای شناساندن این ظرفیت ها تلاش کنند.
محمدصادق معتمدیان از دستورالعمل های دست و پاگیر در بخش سرمایه‌گذاری انتقاد کرد و افزود: این که برخی می گویند در خراسان جنوبی مُرّ قانون اجرا می‌شود را قبول ندارم؛ بنده اتفاقا معتقدم برخی از این موارد عین قانون شکنی است، مثلاً اینکه روند استعلامات بسیار طولانی و بیش از حد معمول است قابل قبول نیست و باید با حذف فرایند های اضافه و اصلاح روش‌ها فضا را برای سرمایه‌گذاری در استان فراهم کنیم.
وی ادامه داد: باید مجوزهای بی نام صادر کنیم تا همه چیز برای شروع یک پروژه آماده باشد و هیچ مشکلی برای سرمایه‌گذار باقی نماند.
استاندار تاکید کرد: سرمایه گذاری با همایش و نمایش اتفاق نمی‌افتد؛ ما مثل یک تیم فوتبال هستیم که اگر هر کس صرفا خودش به تنهایی دنبال گل زدن باشد نتیجه نخواهیم گرفت، بنابراین باید تیمی حرکت کرده و سیاست واحدی را دنبال کنیم.
استاندار خراسان جنوبی از خدمات مرکز سرمایه‌گذاری استان تقدیر و خاطرنشان کرد: این مکان ظرفیت بسیار خوبی است که باید به محل رفت و آمد سرمایه‌گذاران تبدیل شده و اطمینان خاطر داشته باشند که مشکلاتشان پیگیری و برطرف خواهد شد.

 

 

 

 

 

اجرای چراغ خاموش سند ۲۰۳۰/تلاش دشمن برای خراب کردن مرزهای فکری

بیرجند- نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه تمام تلاش دشمن برای خراب کردن مرزهای عقیده و فکر است، گفت: اجرای چراغ خاموش سند ۲۰۳۰ در کشور به معنی بهم ریختن این مرزها است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید علیرضا عبادی صبح شنبه در دیدار با مسئولان و کارکنان حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی و مرزبانی خراسان جنوبی اظهار داشت: بحث مرز و مرزبانی در ابتدا مرزهای کشوری را در ذهن تداعی می کند اما در بحث تخصصی و شناختی هرچیزی مرز دارد.

وی با بیان اینکه امور فیزیکی یا امور معنوی، عالم تکوین یا تشریع و در کل همه چیز مرز دارد، بیان کرد: اگر انسان ها نسبت به این قضیه شناخت لازم داشته باشند یک تمدن انسانی و الهی حاکم می شود اما متاسفانه چنین نیست.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه زبان، چشم، گوش، دل و همه چیز مرز دارد، عنوان داشت: میزان یعنی هرچه به وسیله آن این مرزها سنجیده می شود.

تمدن به معنی رعایت مرزهای انسانیت است

عبادی با اشاره به اینکه علم منطق مرزهای سخن و استدلال را مشخص می کند، بیان داشت: در هر کاری و هر امری چه فردی و چه اخلاقی یا خانوادگی باید آن را با عدل منطبق کرد.

وی اضافه کرد: انسان ابتدا در مسئله خودشناسی و جهان شناسی باید حدود و مرزهای انسانیت را مشخص کند و تمدن آن است که این مرزها را رعایت کند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه امروز با وحشی هایی بدتر از مغول روبه رو هستیم، افزود: این انسان ها هیچ مرزی، تعهد، اخلاقی و قانونی ندارند و مثل حیوانات تابع غرایز خود هستند.

عبادی با تأکید بر اینکه کار این انسان های وحشی در دنیا به هم زدن مرزها است، بیان داشت: این یاغی ها همواره برای بهم ریختن اوضاع در هر کشوری انواع و اقسام قتل، جنایت، اعتیاد و سایر مفاسد را راه می اندازند.

وی با بیان اینکه این انسان ها خودشان یاغی و سرکش هستند و در هر جامعه و کشوری از انسان های سرکش و مرزشکن و قانون شکن پشتیبانی می کنند، گفت: امروز وحشی های مغول گذشته به تجهیزات مجهز شده اند و ملت ها را آواره می کنند.

اروپایی ها هیچ وقت متمدن نبوده اند

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه همیشه در تاریخ انسان های یاغی وجود داشته اند اما امروز غربی ها که وحشی گری های خود را با تکنیک مجهز کرده اند، افزود: هیچکس از این وحشی ها در امان نیست چراکه اینها مرز انسانیت را رعایت نمی کنند، مرزهای فرهنگی را در هم می شکنند و به کشورهای دیگر تعدی و تجاوز می کنند.

عبادی با بیان اینکه تاریخ نشان می دهد اروپایی ها هیچ وقت متمدن نبوده اند، بیان کرد: هر چند به تکنیک مجهز شده اند اما آنچه به آنها جهت می دهد زیرپا گذاشتن قانون ها، مرزها و تجاوز به حقوق ملت هاست و این وحشی گری مدرن است.

وی با اشاره به اینکه امروز با برده داری طبقاتی روبه رو هستیم که بدترین نوع برده داری است، افزود: این وحشی ها برای اینکه بتواند ملت ها را نوکر خود کنند اول آنها را فاسد می کنند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر آمریکا بیش از ۴۰ میلیون گرسنه بدبخت دارد در حالی که همه امکانات در دست قشر خاصی است و اسم آن را آزادی گذاشته اند، گفت: این همه جنایت در دنیا اتفاق می افتد اما این سازمان ملل کجاست؟

تمام تلاش دشمن برای خراب کردن مرزهای عقیده و فکر است

عبادی اضافه کرد: ریشه انواع و اقسام مفاسد موجود در دنیا اروپایی ها هستند و عجیب است با وجود انقلاب بزرگ ایران هنوز برخی دنبال فرانسه، آمریکا و انگلیس هستند.

وی با تأکید بر اینکه تمام تلاش دشمن برای خراب کردن مرزهای عقیده و فکر است، بیان داشت: دشمن اگر مرزهای عقیده و فکر را خراب کند یعنی همه چیز را خراب کرده است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اجرای چراغ خاموش برنامه ۲۰۳۰ در کشور، بیان کرد: این برنامه که گاهی در کلاس های آموزش و پرورش، گاهی در زیرمجموعه ارشاد و یا گردشگری دیده می شود بهم ریختن مرزها بوده و برنامه استعماری است که به وسیله خودمان اجرا می شود.

وی خطاب به مرزبانان استان گفت: این شما هستید که چه در قالب مرزبانی ها و چه در غالب حفاظت ها به عنوان بهترین دوستان گمنام برای جامعه، مکتب و انقلاب خودتان کار و جامعه را حفاظت می کنید وگرنه اگر به اختیار برخی باشد هم کشور و هم نسل آینده را می فروشند.

 

 

طرح تابستانه در ۱۲ کتابفروشی خراسان جنوبی اجرا شد

بیرجند – ایرنا – طرح جامع یارانه خرید کتاب با عنوان «طرح تابستانه کتاب» همزمان با سراسر کشور در ١٢ کتابفروشی استان خراسان جنوبی اجرا شد و تا سوم مرداد ادامه دارد.

طرح تابستانه کتاب با شعار «کتاب، همنشین دلنشین» از ۲۵ تیر ماه جاری در سراسر کشور آغاز شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی اولین روز اجرای طرح تابستانه کتاب در بازدید از ۲ کتابفروشی عضو این طرح گفت: در راستای حمایت از صنعت نشر و نظارت بر آن و در راستای شعار سال ۱۳۹۸ مبتنی بر رونق تولید، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور رونق بخشیدن به بازار کتاب و ترویج کتابخوانی، تسهیلاتی را در قالب یارانه خرید کتاب از طریق کتابفروشی‌های سراسر کشور به خریداران کتاب پرداخت می‌کند.

ناصر نبی‌زاده افزود: پس از مهلت مقرر ١١ کتابفروشی در مرکز استان و یک کتابفروشی در شهرستان فردوس در این طرح ثبت نام کرده‌اند که از امروز (۲۵ تیر) می توانند کتاب‌های خود را که با شرایط تعیین شده مطابقت داشته باشند، به خریداران بفروشند.

وی سقف مجاز خرید برای هر خریدار در این طرح را حداکثر یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریال اعلام و تصریح کرد: خریداران می‌توانند در چند نوبت و از چند کتابفروشی، کتاب‌های موردنیاز خود را تهیه کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: میزان یارانه خرید برای کتاب‌های تالیفی ۲۵ درصد و کتاب‌های ترجمه شده ۱۵ درصد است که این یارانه مربوط به کتب چاپ شده است و سایر کالاهای فرهنگی را شامل نمی شود.

 

 

 

اما و اگرهای عرضه بنزین با کارت سوخت/ خرده‌فروشی سوخت چگونه زمینه‌ساز اختلاس می‌شود؟

مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان‌جنوبی با اشاره به تصمیم دولت و مجلس شورای اسلامی مبنی بر عرضه بنزین در جایگاه‌های سراسر کشور از ۲۰ مرداد با ارائه کارت هوشمند سوخت، گفت: اجرای طرح کارت سوخت به منزله سهمیه‌بندی و یا افزایش نرخ نیست و صرفا برای جلوگیری از قاچاق سوخت است.

اما و اگرهای عرضه بنزین با کارت سوخت/ خرده‌فروشی سوخت چگونه زمینه‌ساز اختلاس می‌شود؟

قربانعلی مردانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیرجند، از مصرف بیش از ۱۳ میلیون و ۳۰۵ مترمکعب CNG در سه ماهه نخست امسال در استان خبر داد و اظهار داشت: به ازای مصرف گاز طبیعی فشرده CNG در سه ماه اول سال جاری، حدود 13 میلیون لیتر بنزین در استان صرفه‌جویی شده است.

وی از وجود ۲۴ باب جایگاه CNG در استان خبر داد و با بیان اینکه ۸ باب دو منظوره و ۱۶ باب تک‌منظوره است، بیان داشت: فرآورده‌های نفتی در استان از طریق ۱۰۹ جایگاه عرضه در استان و دو انبار توزیع می‌شود.

مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان‌جنوبی از عملیات گازرسانی به ۴۵۱ واحد صنعتی و تولیدی در استان خبر داد و گفت: عملیات اجرایی این پروژه‌ها در سال ۹۷ آغاز شده که امیدواریم در سال جاری به بهره‌برداری برسد.

کاهش ۹ درصدی مصرف نفت سفید در سال ۹۷

مردانی اعلام کرد: سال ۹۷ در خراسان‌جنوبی ۷۴ میلیون و ۷۳۸ هزار لیتر نفت سفید توزیع شد که این رقم در سال قبل آن ۸۲ میلیون و ۳۲۸ هزار لیتر بود و نشان می‌دهد که مصرف نفت سفید در سال گذشته حدود ۹ درصد کاهش داشته است.

وی مصرف CNG استان در سال گذشته را ۵۴ میلیون و ۴۴۲ هزار و ۲۲۷ مترمکعب اعلام کرد و گفت: در مجموع مصرف گاز CNG استان نسبت به سال گذشته (96) ۷.۵ درصد بیشتر بوده است.

مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان‌جنوبی با تأکید بر اینکه نظارت کافی بر توزیع عادلانه سوخت در استان انجام می‌شود، تصریح کرد: در راستای پیشگیری و مبارزه با قاچاق فرآورده‌های نفتی، اقدامات کنترلی و نظارتی شامل شناسایی کارت‌های مهاجر و سرگردان در جایگاه، کنترل تراکنش‌های جایگاه در بازه زمانی ماهیانه و استخراج تراکنش‌های مشکوک انجام می‌شود.

اجرای طرح کارت سوخت به منزله سهمیه‌بندی و یا افزایش نرخ نیست

مردانی با اشاره به تصمیم دولت و مجلس شورای اسلامی مبنی بر عرضه بنزین در جایگاه‌های سراسر کشور از ۲۰ مرداد با ارائه کارت هوشمند سوخت، مطرح کرد: اجرای طرح کارت سوخت به منزله سهمیه‌بندی و یا افزایش نرخ نیست و صرفاً برای جلوگیری از قاچاق سوخت است، زیرا بخشی از قاچاق سوخت به‌دلیل سوءاستفاده از کارت‌های شخصی دیگران و خرده‌فروشان است.

وی بیان داشت: آن دسته از صاحبان خودروها که کارت هوشمند سوخت خود را گم کرده و براساس فراخوان قبلی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، اطلاعات خود را در سامانه دولت ثبت کرده‌اند به ثبت‌نام مجدد نیازی ندارند و کارت هوشمند سوخت آن‌ها براساس ثبت‌نام انجام شده قبلی صادر می‌شود.

مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان‌جنوبی اضافه کرد: اگر عده‌ای از شهروندان که کارت هوشمند سوخت خود را گم کرده و در فراخوان قبلی از طریق سامانه دولت ثبت‌نام نکرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ یا سامانه‌ دولت همراه به ترتیبی که متعاقباً اعلام می‌شود، برای صدور کارت هوشمند سوخت المثنی اقدام کنند.

خودروهای دولتی و خارجی؛ مشمول دریافت کارت سوخت

مردانی در خصوص کارت سوخت خودروهای دولتی و خارجی، اعلام کرد: این خودروها نیز مشمول دریافت کارت سوخت می‌شوند و باید تا قبل از رسیدن 20 مردادماه نسبت به ثبت‌نام دریافت کارت سوخت اقدام نمایند.

وی همچنین به وجود کارت‌های سوخت صادر شده در دفاتر پستی استان خبر داد و گفت: تعداد زیادی کارت سوخت صادر شده و در باجه‌های پستی استان موجود است، لذا از مالکان این کارت‌ها خواستاریم هر چه سریع‌تر برای اخذ کارت خود اقدام نمایند.

مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان‌جنوبی از همشهریان خواست تا قبل از شروع طرح حداقل یک بار از کارت سوخت استفاده و سوخت‌گیری را انجام دهند و مطرح کرد: شهروندان می‌توانند با شماره‌گیری تلفن گویای 09627 هرگونه راهنمایی در ارتباط با کارت‌های سوخت را دریافت نمایند.

مردم فریب شایعات را نخورند/ خرده‌فروشان؛ زمینه‌ساز اختلاس!

مردانی با اشاره به شایعات موجود در زمینه کارت‌های سوخت، تصریح کرد: تنها مرجع اطلاع‌رسانی در این زمینه سایت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، صداوسیما و خبرگزاری‌های معتبر است، لذا مردم فریب شایعات و اخبار غیرواقعی به ویژه کلاهبرداری‌ها را نخورند.

وی با بیان اینکه سیاست دولت کاهش خرده‌فروش‌ها در جایگاه‌های عرضه سوخت است، بیان داشت: در استان خراسان‌جنوبی ۴۱ جایگاه عرضه خرده‌فروشی سوخت داریم که به نسبت سایر استان‌های کشور بیشترین جایگاه را داریم.

مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه جایگاه‌های جدیدالاحداث نمی‌توانند براساس دستورالعمل ابلاغی خرده‌فروشی داشته باشند، تبیین کرد: در برخی موارد جایگاه‌های خرده‌فروشی فرآورده‌ها را با مشکل مواجه کرده و سبب بروز اختلاس‌ها می‌شوند.

 

 

 

استقرار ۴۴ واحد سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند

مدیر‌عامل منطقه ویژه اقتصادی بیرجند با بیان اینکه در این منطقه تاکنون زمینه اشتغال برای ۸۴۰ نفر ایجاد شده است گفت: ۴۴ واحد سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در منطقه حضور دارند که این منطقه می‌تواند در برابر رقبای خود قد علم کند.

استقرار 44 واحد سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، مرتضی صفدری‌زاده ظهر امروز در بازدید استاندار و معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی از منطقه ویژه اقتصادی بیرجند اظهار داشت: منطقه ویژه اقتصادی بیرجند بر اساس مصوبات مجلس و هیئت وزیران سال 1394 با حضور کاروان تدبیر و امید و ریاست جمهوری افتتاح شد و پس از اخذ مراحل قاونی و استقرار گمرک فعالیت‌های خود را آغاز کرد و امروز با توجه به همکاری مسئولان شاهد استقرار 44 واحد سرمایه گذاری داخلی و خارجی با اشتغال 848 نفر هستیم.

وی افزود: در خراسان جنوبی یکی از دغدغه‌های بسیار اساسی مردم و مسئولان ایجاد زمینه اشتغال است که امید است مسیری که آغاز کرده‌ایم همچنان ادامه یابد.

مدیر عامل منطقه ویژه اقصادی بیرجند گفت: با حضور استاندار خراسان جنوبی سرعت رشد و ترقی زمینه‌های شغلی استان فراهم شده و مشکلات به ویژه در مناطق مرزی رفع شده و امیدواریم شاهد نمود بهتری از تدبیرای دولت تدبیر و امید در این منطقه باشیم.

صفدری‌زاده تصریح کرد: 450 اراضی منطقه ویژه مصوب هیئت دولت سال 90 به سازمان مذکور تحویل داده شده اما چون اراضی بالادست به دلیل شرایط توپوگرافی و تپه ماهورها مناسب برای زیر ساخت نبوده از اراضی پایین دست محصور کردیم.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی مستعد و مستحق توسعه است افزود: سرمایه‌داران در فضای اقتصادی که اکنون بر کشور حاکم است شروع به سرمایه گذاری کرده و برخی طرح‌ها در حال بهره‌برداری است.

مدیر‌عامل منطقه ویژه اقصادی بیرجند بیان کرد: طرح جامع منطقه ویژه توسط دانشگاه دولتی و با نظر موافق شواری مناطق تهیه شده و منطقه ویژه اقتصادی بیرجند می‌تواند در مقابل رقبای خود در سراسر کشور قد علم کند.

صفدری‌زاده اظهار داشت: روحیه نشاط و شادابی حضور در فضای کسب و کار با حضور استاندار در استان فراهم شده و رسانه‌ها می‌توانند در همراهی نظام و دولت به ویژه در شرایط خاص کنونی نقش مهمی ایفا کنند و اگر روحیه نشاط، شادابی به سمت تولید اشتغال برود ناجی نظام خواهد بود.

وی یادآور شد: 450 هکتار سایت مرکزی و 100 هکتار منطقه مرزی در شهرستان سربیشه داخل محدوده مصوب دولت تاکنون هیچ هزینه‌ای نکرده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز در این بازدید گفت: انتقال مالکیت اراضی منطقه بروکراسی اداری پیچیده‌ای دارد اما به دلیل اینکه منطقه ویژه به وسیله بخش خصوصی قدرتمندی اداره می‌شود و سرمایه‌گذاری خوبی صورت گرفته تلاش می‌شود تمامی موانع آن حذف شود تا نیاز سرمایه گذار مرتفع شود.

 

 

 

 

 

بازاریابی مهمترین نیاز اشتغال بانوان است

بیرجند- – ایرنا- مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی گفت: بازاریابی و حمایت از مهمترین نیازهای اشتغال بانوان به خصوص تولیدات انبوه در کارگاه‌ها است.

نفیسه نخعی روز شنبه در حاشیه بازدید از کارگاه تولیدی دستان پرتوان به خبرنگار ایرنا افزود: این کارگاه از سال ۸۴ راه اندازی شده و تقریباً چرخه آموزش و تولید در آن تکمیل است.

وی با بیان اینکه بیشترین نیاز فعلی بازار فروش است اظهار داشت: انتظار می‌رود بیمارستان‌ها، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی از تولیدات این قبیل واحدهای تولیدی سفارش خرید داشته باشند تا شاهد رونق بیشتر در این کارگاه‌ها باشیم.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی، افزایش بازار فروش برای اشغال بانوان را راهی برای توانمندسازی دانست و ادامه داد: انواع سوغات، هدیه و نیازهای روزمره در لابه لای تولیدات کارگاه‌هایی همچون دستان پرتوان دیده می‌شود که می‌تواند برای مشتری جذاب باشد.

وی بیان کرد: این بازدید نیز به مناسبت هفته بهزستی و آشنایی مشاوران امور بانوان و خانواده دستگاه‌های اجرایی از نحوه اشتغالان بانوان کم توان برنامه‌ریزی شده که امیدواریم معرفی خوبی از نحوه کار این کارگاه ارایه شود.

کارگاه حمایتی تولیدی دستان پرتوان سال ۸۴ با فعالیت ۱۰ نفر از دختران کم توان ذهنی و جسمی فعالیت خود را در بیرجند آغاز کرد.

کارگاه خیاطی، گل‌دوزی، صنایع‌دستی، بافت و پته‌دوزی از جمله بخش های این واحد حمایتی تولیدی در بیرجند است.

 

 

 

 

 

اجرای طرح توانمندسازی در روستاهای در معرض خطر مهاجرت خراسان جنوبی

بیرجند- معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی از اجرای طرح توانمند سازی در روستاهای در معرض خطر مهاجرت استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام یدالله وحدانی نیا صبح شنبه در کارگروه استانی پیشگیری از رشد و گسترش مناطق جدید بافت‌های ناکارآمد شهری بیان کرد: طی سال گذشته در چهار کارگروه پیشگیری از رشد و گسترش مناطق جدید بافت‌های ناکارآمد شهری ۳۷ مصوبه داشتیم که در جلسات سال جاری مصوبات بر زمین‌مانده بررسی می‌شود.

وی با بیان اینکه کارگروه پیش بینی و پیشگیری از گسترش بافت‌های ناکارآمد شهری در دو حوزه گام برمی دارد، افزود: ورود به روستاهای در معرض خطر مهاجرت نامتعارف و بی رویه از جمله برنامه‌های این کارگروه است.

وی بیان کرد: مهاجرت روستاها به حاشیه شهرها باعث تخریب و تصرف اراضی، گسترش نامتعارف شهر، ایجاد سکونت‌گاه‌های غیررسمی و بروز آسیب های اجتماعی می‌شود.

حجت‌الاسلام وحدانی نیا با بیان اینکه کارگروه در ۱۷ بند برای دستگاه‌های مختلف تکالیفی تعریف کرده است، افزود: شناسایی روستاهای در معرض خطر مهاجرت و اجرای طرح های توانمندسازی از جمله تکالیف تعریف‌شده است.

وی با بیان اینکه اگر روستاها موردتوجه قرار نگیرند، تخلیه می‌شود شوند، افزود: با توجه به مرزی بودن خراسان جنوبی، توجه به روستاها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی بیان کرد: همچنین این کارگروه در راستای جلوگیری از تخریب و تصرف اراضی شهری تکالیفی را برای دستگاه‌ها تعریف کرده است.

وی اظهار کرد: در سال جاری در هر استان یک دهستان به عنوان جامعه هدف شناسایی می‌شود و اقداماتی برای جلوگیری از مهاجرت انجام خواهد شد.

 

 

 

فرار جمعیتی از مهر شهر/آمادگی شهرداری برای احداث بازارچه محلی

بیرجند- معاون شهردار بیرجند با بیان اینکه با فرار جمعیتی از مهر شهر به داخل شهر مواجه هستیم، گفت: در صورت تامین زمین آمادگی ایجاد بازارچه محلی در این نقطه را داریم.

به گزارش خبرنگار مهر، علی عدل صبح شنبه در کارگروه استانی پیشگیری از رشد و گسترش مناطق جدید بافت‌های ناکارآمد شهری بیان کرد: در سال گذشته ۶۰ درصد پروژه‌های شهرداری در منطقه شمال شهر بیرجند و مناطق بافت ناکارآمد شهری اجرایی شد.

وی طرح فرزان را از مهم‌ترین پروژه‌های اجرایی شده در شمال شهر بیرجند عنوان کرد و گفت: این پروژه از سال ۸۳ توسط برخی از دستگاه‌ها برنامه‌ریزی شده بود اما بعد از ۱۳ سال متوجه ناکارآمدی طرح شدند.

عدل با بیان اینکه محور فرزان بعد از ۱۴ سال بازگشایی شده است، افزود: طی این چند سال چند صد لکه به صورت تکه‌هایی از املاک خریداری و تخریب شد اما هیچ برنامه‌ای برای آنها گذاشته نشده و همچنان بلاتکلیف است.

وی با اشاره به مشکلات پروژه فرزان بعد از اتصال پل موسی بن جعفر (ع) به سه راهه اسدی بیان کرد: تاسیسات برق، شبکه فاضلاب و آب دچار مشکل شده و نیازمند توجه متولیان است.

مشکل اساسی در شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی مهرشهر

معاون امور عمرانی شهرداری بیرجند بیان کرد: در حال حاضر آسفالت و نظافت منطقه دچار مشکل است بنابراین از راه و شهرسازی خواستاریم در تعیین تکلیف اراضی باقی مانده تسریع کند.

عدل بیان کرد: در مهرشهر در سال ۱۳۹۲ با شرایطی از سوی شورای شهر وقت با ۳۰۰ هکتار به محدوده شهری الحاق شد که هنوز شرایط اجرایی نشده است.

وی شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی مهرشهر دچار مشکل اساسی است، گفت: قنات‌هایی در مسیر وجود دارد که تعیین تکلیف نشده است.

عدل با بیان اینکه مهرشهر در پروژه‌های آسفالت جزو اولویت‌ها است، اظهار کرد: در زمان تحویل پروژه‌های مهرشهر اعلام کردیم که باید شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی انجام و حقوق شهرداری از املاک داده شود اما تاکنون یک متر مربع از حق و حقوقات پرداخت نشده است.

وی با بیان اینکه آمادگی داریم اگر حداقل زمین را در اختیارمان قرار دهند در راستای ایجاد فضای سبز اقدام کنیم، گفت: به دنبال انتقال بازارچه ابوذر به مهر شهر هستیم اما حداقل زمین را نداریم.

معاون امور عمرانی شهرداری بیرجند بیان کرد: فرار جمعیتی از مهرشهر به داخل شهر داریم چراکه خدمات شهری حداقل است که می‌طلبد مورد توجه واقع شود.

آمادگی برای ایجاد بازارچه محلی

عدل خواستار توجه ویژه به روستاهای حاشیه شهر شد و افزود: این روستاها تمام خدمات شان را از مرکز دریافت می‌کنند بنابراین در افزایش محدوده‌ها دقت نظر شود.

معاون امور عمرانی شهرداری بیرجند بیان کرد: بارگذاری‌ها در محدوده‌های حاشیه شهر بیرجند واقعی باشد نه اینکه تنها با هدف کسب درآمد انجام شود.

وی با اشاره به ضرورت بازارچه‌های صنایع دستی بیان کرد: طرح بزرگی در پارک جنگلی شروع شده که فضایی برای بازارچه صنایع دستی و محصولات کشاورزی بیرجند پیش بینی شده اما بنیاد مستضعفان زمینی را در اختیار قرار نمی‌دهد.

معاون امور عمرانی شهرداری بیرجند بیان کرد: همچنین آمادگی برای ایجاد بازارچه محلی در منطقه مهرشهر داریم اما زمینی برای این امر در اختیار نداریم.

وی با بیان اینکه خانه علم از جمله آثار تاریخی بوده که تخریب شدید شده است، گفت: اگر این آثار در اختیار شهرداری قرار داده شود در راستای احیای آنها اقدام می‌کنیم اما متولیان مربوطه این امر را در قبال وجه نقد انجام می‌دهند.

کد خبر 4671200

 

آب بزرگترین مشکل فضای سبز بیرجند/خرید پساب تصفیه خانه برای آبیاری

بیرجند- رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بیرجند آب را مهم ترین مشکل پیش روی فضای سبز دانست و گفت: در این راستا تفاهم نامه ای برای خرید پساب تصفیه خانه آب شهری منعقد شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر ابراهیم زاده صبح شنبه در کارگروه استانی پیشگیری از رشد و گسترش مناطق جدید بافت‌های ناکارآمد شهری با اشاره به پروژه ایجاد کمربند سبز در بیرجند بیان کرد: این پروژه ۶۰ هکتار بوده که تاکنون در ۲۴.۵ هکتار درخت کاری انجام شده است.

وی ادامه داد: همچنین طی سال گذشته ۱۴ هکتار از این پروژه به عنوان پارک خطی به بهره برداری رسیده است.

ابراهیم زاده اظهار کرد: افزایش سرانه فضای سبز شهری و درخت کاری از اهداف اولیه اجرای کمربند سبز بوده اما می‌تواند در مواقع بحران به عنوان سکونت گاه غیر رسمی هم استفاده شود.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بیرجند بیان کرد: همچنین جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز و جداسازی بافت ناکارآمد شهری از دیگر اهداف اجرای پروژه کمربند سبز است.

وی با بیان اینکه فاز اول کمربند از میدان سفیران امید تا دانشگاه آزاد انجام شده است، گفت: فاز دوم پروژه قسمت شرقی و فاز سوم از میدان دانشگاه آزاد تا میدان آدینه و جوادیه تعریف شده است.

ابراهیم زاده آب را مهم‌ترین مشکل پیش روی فضای سبز دانست و گفت: در این راستا تفاهم نامه‌ای برای خرید پساب تصفیه خانه آب شهری منعقد شده است.

وی با بیان اینکه در این راستا پساب تصفیه خانه شهری برای تغذیه دریاچه مصنوعی پارک جنگلی انتقال داده می‌شود، افزود: همچنین مخزنی در میدان سپاه تعبیه شده تا با مخلوط پساب با آب چاه، آب برای آبیاری فضای سبز به کیفیت لازم برسد.

 

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور