پیام شهروند

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

چند خبر از خراسان جنوبی

به مناسبت ۲۸ تیر سالروز درگذشت پروفسور محمد حسن گنجی

۲۸ تیر، سالروز درگذشت بنیانگذار دانشگاه بیرجند؛ پروفسور محمد حسن گنجی گرامی باد

پروفسور محمد حسن گنجی در سال ۱۲۹۱ در شهرستان بیرجند به دنیا آمد.پدر وی، ابوتراب مدت ها نایب الحکومه شهر قاین بود. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاه خود گذراند و پس از آن برای ادامه تحصیل به تهران مهاجرت کرد. در تهران به دارالمعلمین عالی رفت و در‌‎رشته تاریخ و جغرافیا تحصیل کرد و به درجه کارشناسی ‏نائل آمد.سپس در حدود سال ۱۳۱۲ به‌‎عنوان دانشجوی برگزیده به اروپا اعزام شد و در دانشگاه ویکتوریا منچستر انگلستان به تحصیل ادامه داد و در سال ۱۳۱۷، لیسانستخصصی خود را در جغرافیا اخذ کرد. وی دلیل گرایش خود را به جغرافیا و به ویژه هواشناسی، دو رویداد‌‎خشکسالی و سیلی می‌داند که ‏در روزگار کودکی و نوجوانی در زادگاهش رخ داد و باعث‌‎آسیب زیادی به روستاییان شده بود.وی در سال ۱۳۳۱ مجددا با استفاده از بورس تحصیلی عازم آمریکا شد و مدرک دکتری خود را در رشته جغرافیا، از دانشگاه کلارک دریافت کرد. دکتر گنجی از سال ۱۳۱۷ تا ۱۳۵۴ در دانشگاه تهران به تدریس اشتغال داشت و به اولین شخصی که جغرافیای نوین را وارد برنامه‌های دانشگاهی کرده‌است، شناخته می‌شود. وی با درجه استادی در سال ۱۳۵۸ بازنشسته شد.وی مراحل دانشگاهی را از دبیری تا معاونت دانشگاه طی کرده و در سال ۱۳۵۴ با اخذ درجه استادی ممتاز بازنشسته شده‌است.وی از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۴۷ مدیریت اداره کل هواشناسی را عهده‌دار بود و به عنوان بینانگذار سازمان هواشناسی ایران نیز شناخته می‌شود. از دکتر گنجی چندین کتاب از جمله اطلس اقلیمی ایران و بیشتر از ۱۰۰ مقاله به زبان‌های فارسی و انگلیسی منتشر شده است. وی علاوه بر مدیریت گروه جغرافیا، ‏ریاست دانشکده ادبیات و علوم انسانی و معاونت‌‎دانشگاه تهران، پیش از انقلاب اسلامی، ریاست اداره کل هواشناسی ایران و ریاست هواشناسی‌‎منطقه آسیا را نیز بر عهده داشته است‎.دکتر ‏گنجی از سال ۱۳۶۴ با مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی، همکاری کرد و از سال ۱۳۷۰ به عنوان مشاور رئیس دانشکده علوم زمین با دانشگاه شهید بهشتی همکاری‌‌‎داشته است. وی در بیست و نهمین کنگره ‏اتحادیه بین‌المللی جغرافیایی در کره‌‎جنوبی در سال ۲۰۰۰ میلادی به عنوان یکی از ۱۵ جغرافیدان ‏برجسته جهان شناخته شد و‌‎سازمان هواشناسی جهانی، جایزه علمی سال ۲۰۰۱ خود را به وی اعطا ‏کرد.پدر علم جغرافیای ایران دارای ۱۳۰ اثر برجسته علمی و تخصصی به زبان‌های فارسی و انگلیسی و تربیت کننده ۱۱ نسل استاد عالی در حوزه جغرافیا است. ایشان‌‎همچنین دارای نشان درجه سه در خدمات دولتی را دریافت کرده‌است. پدر علم جغرافیا از اوایل‌‎انقلاب ‏تا قبل از مرگ بیش از ۶۳ لوح تقدیر از مراکز آثار و مفاخر علمی، چهره‌های‌‌‎ماندگار، انجمن‌های علمی ‏جغرافیایی و دانشگاه‌ها دریافت کرده‌است.

از جمله خدمات ارزنده دکتر گنجی در دانشگاه بیرجند می­توان به تأسیس موسسه آموزش عالی بیرجند در سال ۱۳۵۴ و ریاست ایشان و پیگیری و مأموریتشان جهت فراهم ساختن مقدمات تأسیس دانشگاه و همچنین اهداء کتابخانه تخصصی ایشان به گروه جغرافیای دانشگاه بیرجند نام برد.
پروفسور محمدحسن گنجی، در تاریخ ۲۸ تیرماه ۱۳۹۱ دار فانی را وداع گفت و در تاریخ ۲ مرداد ۱۳۹۱ در محل بوستان دکتر محمد حسن گنجی در خیابان توحید در آرامگاه ابدی به خاک سپرده شد.

 

 

 

 

کودکانی که در گزارش‌ها گم می‌شوند

محمدرسول ابراهیمی اسفدن/ خبرنگار ایرنا
کودکانی که در گزارش‌ها گم می‌شوند

بیرجند – ایرنا – کودک کار به عنوان پدیده اجتماعی در خراسان جنوبی روز به روز در حال گسترش است اما گزارش‌های برخی مسئولان حکایت از آرامشی است که تلاطم آن در چهارراه‌های شهر تصویر دیگری را به نمایش می‌گذارد.

بهره کشی از کار کودک، ریشه در عوامل مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دارد به نحوی که فقر اقتصادی، بیکاری والدین، اعتیاد و طلاق و شکاف طبقاتی از مهمترین عوامل افزایش کودکان کار و خیابانی در جامعه به شمار می‌رود.

کودک کار که به جای تحصیل و تفریح، موظف به تامین اقتصاد و معیشت خود و خانواده هست و به منظور کسب درآمد به فعالیت‌های تولیدی، خدماتی یا مشاغل کاذب روی می‌آورد، از بسیاری حقوق اولیه انسانی، حق آموزش و تحصیل باز مانده، سلامت جسمی و روانی اش به شدت در معرض انواع آسیب‌ها و خشونت‌های جسمی و حتی جنسی قرار می‌گیرد.

این پدیده نوظهور در خراسان جنوبی مانند آتشی زیر خاکستر آینده سلامت اجتماعی منطقه به ویژه مرکز استان را به مخاطره انداخته و عدم جلوگیری از آن گریبان جامعه ای را خواهد درید که هر کدام ما عضوی از آن هستیم.

اقدامات خوبی از سال‌های گذشته توسط سازمان‌های ذیربط و مردم نهاد برای مهار این معضل اجتماعی در استان صورت گرفته اما نه تنها کافی نبوده بلکه به دلایل مختلف موفقیت کامل هم حاصل نشده است.

تامل در گزارش‌های برخی مسئولان حوزه‌های مختلف آسیب‌های اجتماعی در چندسال اخیر دست نوشته ای یکسان را در ذهن به تصویر می‌کشد که مطمئناً بازدید میدانی از سطح شهر بیرجند تمامی این گزارش‌ها را نقض خواهد کرد.

برخی اقدامات غیرکارشناسی شده و به ظاهر تشویقی برای خانواده کودکان کار نه تنها آمار را کاهش نداده بلکه همسایه‌های مجاور هم برای به خدمت گرفتن این نوع اقدامات، کودکان خود را به خیابان‌ها فرستادند!

باید بدانیم کودکانی که روزی برای فروش اقلامی همچون دستمال کاغذی، آدامس یا بادکنک سردی و گرمی چهارراه‌ها را تجربه کردند امروز با سودجویی برخی افراد، خرده فروشی مواد مخدر را تمرین می‌کنند.

باید بدانیم وقت تحصیل و بازی کودکانه کودکان صرف بهره کشی می‌شود و چهارراه‌های شهر، آینده سازان را به بازماندگان از تحصیل، زندانیان، بزهکاران و معتادان آینده جامعه تبدیل می‌کند.

باید بدانیم اگر راهی برای ساماندهی کودکان کار باشد در همین مقطع باید صورت بگیرد وگرنه با افزایش و خیزش آن مانند خیلی از مسائل و آسیب‌های اجتماعی راهی برای آن وجود نخواهد داشت و باید کودک کار را مانند بسیاری از کلانشهرها بپذیریم.

بتازگی یکی از مدیران دستگاه‌های شهرستانی اعلام کرده که ۹۰ درصد کودکان کار اتباع خارجی هستند و علت اصلی افزایش آن ترحم مردم است و در جای دیگر آمده است که برای سازماندهی کودکان کار داخلی هیچگونه مشکلی وجود ندارد؛ سئوال اینجاست که متولی اصلی سازماندهی کودکان اتباع خارجی کیست، چرا باید برای کاهش آسیب اجتماعی که یک جامعه را دربر می گیرد مرزبندی کنیم، آیا این کودکان از حقوق شهروندی برخوردار هستند یا خیر و آیا کم‌کاری‌ها را می توان فقط به حساب ترحم مردم نوشت یا خیر، اینها همه سئوالاتی است که پاسخ آنها بسیاری از روزنه‌های این آسیب اجتماعی را در صورت تحقق درمان خواهد کرد.

 

 

 

 

 

افزایش ۲۷درصدی اعتبارات شهرستان بیرجند

فرماندار بیرجند از افزایش ۲۷.۵درصدی اعتبارات امسال این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، ناصری در نشست کمیته برنامه ریزی گفت: امسال 68میلیارد و 600افزایش 27 درصدی اعتبارات شهرستان بیرجندمیلیون تومان در بخشهای 3درصد نفت، تملک دارایی استان و توازن منطقه ای به شهرستان بیرجند اختصاص یافته است که 20.6درصد، اعتبارات خراسان جنوبی است.
وی با اشاره به افزایش 140درصدی اعتبارات آبرسانی روستایی گفت: با وجود این افزایش، اعتبارات این بخش ناکافی است و برای رفع مشکلات آب روستائیان باید از اعتبارات ملی کمک گرفت.
وی از نصب دستگاه سنجش آلودگی هوا در بیرجند و اختصاص 3میلیارد تومان به پارک جنگلی این شهر خبر داد.
جهانشاهی معاون بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هم گفت: امسال 185طرح عمرانی، تولیدی و آموزشی در شهرستان بیرجند اجرا می شود که اولویت با طرحهای نیمه تمام است.
یکه خانی مدیرآموزش و پرورش بیرجند نیز از کمبود 100کلاس درس در این شهرستان خبر داد و گفت:نرم استاندارد هر کلاس درس 25دانش آموز است که این تعداد با توجه به کمبود فضای آموزشی هم اکنون به 36نفر رسیده است.

 

 

 

 

 

 

 

حضور بی نظیر مستعدین ورزشی خراسان جنوبی طرح بزرگ استعدادیابی ورزشی در استان

حضور بی نظیر مستعدین ورزشی خراسان جنوبی طرح بزرگ استعدادیابی ورزشی در استان

پروفسور افضل پور ؛ مجری طرح بزرگ استعدادیابی ورزشی در خراسان جنوبی: بیش از 5 هزار نفر در طرح استعدادیابی ورزشی استان خراسان جنوبی در پیوند همسو بین دانشگاه و ورزش حضور دارند.

به گزارش پایگاه خبری اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی ،اولین طرح بزرگ استعدادیابی استان به دستور مهران سرپرست مدیرکل ورزش و جوانان استان با کمک محققان ورزشی، اساتید و مربیان ورزش آموزش و پرورش برای اولین بار در استان انجام شد که مورد استقبال بی نظیر خراسان جنوبی ها قرار گرفت. این طرح به صورت مکتوب و شناسنامه ای است که می تواند کمک شایانی به هیات ورزشی در قهرمان پروری کند.
پروفسور افضل پور مجری اولین طرح استعدادیابی استان خراسان جنوبی از حضور باشکوه و پر قدرت نونهالان، نوجوانان و جوانان استان در این طرح خبرداد وبیان کرد: طرح استعدادیابی به دستور مهران سرپرست مدیرکل ورزش و جوانان استان انجام می شود. وی با اشاره به اینکه در این طرح می توان پیوند دانشگاه و ورزش را به صورت کاملا تخصصی مشاهده کرد افزود: روش های به کارگیری در طرح استعدادیابی با حضور روسای هیات ورزشی، مربیان ورزش مدارس و روسای ادارات ورزش و جوانان استان در کلیه روستاها، شهرها و شهرستان های خراسان جنوبی از ابتدای تیرماه در 40 رشته ورزشی درحال برگزاری است.وی افزود: این طرح در رده های سنی 9 تا 16 سال دختران و پسران برگزار می شود.
مجری طرح استعدادیابی خراسان جنوبی با بیان اینکه تست های مختلفی همچون پیکری، زیست حرکتی، مهارت های ذهنی و روانشناختی بر روی ورزشکاران انجام می شود خاطرنشان کرد: هر کدام از این تست ها شامل 6 الی 8 زیرمجموعه است که به صورت تخصصی شناسنامه ورزشی برای آنها تدوین می شود.
افضل پور گفت: منتخبین طرح استعدادیابی استان می توانند جذب تیم های ورزشی استان شوند و روسای هیات ورزشی می توانند از این روش استعدادهای درخشان را شناسایی و آنها را به کار بگیرند.
وی با اشاره به اینکه شهرستان بیرجند، سرایان، فردوس،قاین و طبس بیشترین شرکت کننده را داشته است عنوان کرد: به غیر از شهرستان بیرجند 3 هزار نفر تست ورزشی دادند که اگر مرکز استان را اضافه کنیم بالغ بر 5 هزار نفر در این طرح شرکت کرده اند.
طرح بزرگ استعدادیابی ورزشی استان خراسان جنوبی از 4 الی 27 تیرماه در 11 شهرستان استان خراسان جنوبی در 41رشته و در دو بخش دختران و پسران 9 تا 16 سال به اجرا در آمد.

والیبال و ورزش های رزمی در بین دختران خراسان جنوبی دارای بیشترین متقاضی در طرح بزرگ استعدادیابی ورزشی استان

والیبال و ورزش های رزمی در بین دختران خراسان جنوبی دارای بیشترین متقاضی در طرح بزرگ استعدادیابی ورزشی استان

سرگروه ورزش بانوان استان خراسان جنوبی : یکی از مهمترین اهداف این طرح استعدادیابی وسیع و علمی جهت انتخابی و اعزام به المپیاد های ورزشی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی و به نقل از سیده اعظم اسلامی سرگروه ورزش بانوان استان، والیبال و ورزش های رزمی بیشترین متقاضی در طرح استعدادیابی دختران استان بوده اند.
اسلامی با اشاره به اینکه در این طرح از 41 رشته ورزشی آزمون و ورزشکار هستند بیان کرد: منتخبین طرح استعدادیابی به اردوهای استانی اعزام و منتخبین این اردو به المپیاد ورزشی اعزام می شوند.
وی از حضور بالغ 600 نفر در طرح استعدادیابی خبر داد و بیان کرد: یکی از مهمترین اهداف این طرح استعدادیابی وسیع و علمی جهت انتخابی و اعزام به المپیاد های ورزشی است.
وی با اشاره به اینکه در این طرح از 41 رشته ورزشی آزمون و ورزشکار هستند بیان کرد: منتخبین طرح استعدادیابی به اردوهای استانی اعزام و منتخبین این اردو به المپیاد ورزشی اعزام می شوند.
اسلامی خاطرنشان کرد: والیبال و ورزش های رزمی در بین دختران استان بیشترین متقاضی را دارد.
پیشرفت‌های کشور نتیجه جهت‌گیری انقلابی و جهادی است

بیرجند – ایرنا – امام جمعه موقت بیرجند گفت: ایران سرآمد در گسترش خدمات اجتماعی، انگیزه‌های جهادی میان جوانان و ویژگی‌های افتخارآمیز دیگر در دوران ۴۰ سال گذشته بوده که همه آنها نتیجه جهت‌گیری انقلابی و جهادی است.

حجت الاسلام غلامحسین نوفرستی در خطبه‌های نمازجمعه بیرجند در مصلای المهدی (عج) به مباحث مطرح شده در دیدار امامان جمعه سراسر کشور با مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: معظم له در این دیدار به مساله مهم روحیه انقلابی اشاره کردند و فرمودند کشور با روحیه انقلابی قابل پیشرفت است و با حرکت انقلابی به اوج تکامل می‌رسد.

وی بیان کرد: هرگونه کوتاه آمدن از این مواضع نه تنها به ضرر انقلاب که به ضرر ملت، نظام و آینده ایران خواهد بود.

امام جمعه موقت بیرجند گفت: همچنین رهبری در این دیدار فرمودند در ۴۰ سال انقلاب هر دستاوردی نصیب کشور شده با توجه به روحیه انقلابی بوده است.

وی اضافه کرد: محصول تلاش این سال‌های کشور، ملتی مستقل، آزاد، مقتدر، با عزت، متدین، پیشرفت در علم، مطمئن و امیدوار، دارای تاثیر اساسی در منطقه، دارای منطق قوی در مسایل جهانی، رکورددار در شتاب و پیشرفت‌های علمی، رسیدن به رتبه‌های بالا در دانش‌های مختلف و فناوری‌های مهم از قبیل هسته‌ای، سلول‌های بنیادی، نانو و سایر است.

حجت الاسلام نوفرستی گفت: به فرموده مقام معظم رهبری اگر بی‌توجهی به شعارهای انقلاب و غفلت از جریان انقلابی در برهه‌هایی از تاریخ ۴۰ ساله انقلاب نبود که متاسفانه بود، بی شک دستاوردهای کشور از اینها بیشتر بود.

وی تفکر غیرانقلابی را مانع حرکت دانست و اظهار داشت: تفکر لیبرالی وقتی رخنه و نفوذ می‌کند بر بدنه اسلام و انقلاب صدمه می‌زند.

خطیب جمعه بیرجند به حمله موشکی و توپخانه‌ای به مقر عملیاتی و آموزشی دشمن در کردستان (۱۹ تیرماه) اشاره کرد و افزود: این عملیات به همه دشمنان هشدار می دهد امنیت خط قرمز ماست و نظام اجازه نمی‌دهد کسی در این کشور دست از پا خطا کند.

وی در ادامه سخنانش به آسیب‌های فضای مجازی اشاره کرد و گفت: امروزه ۷۰ درصد مسایلی که در کانال آمدنیوز منتشر می شود با پشتیبابی آمریکا و صهیونیست‌هاست و هوشیاری ملت را می‌طلبد.

حجت الاسلام نوفرستی بیان کرد: این روزها گروه‌های تروریستی در شمال غرب کشور حضور دارند که اشراف اطلاعاتی بر آنان نیز وجود دارد اما فرهنگ دین ماست تا دشمن شروع نکرده ما اقدام نکنیم.

وی به فرموده رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه علت مشکلات باقیمانده در قضایای بین ما و اروپایی‌ها تکبر آنهاست اشاره کرد و افزود: به گفته وزیر خارجه ما، اروپا ۱۱ تعهد داشته که به هیچکدام عمل نکرده است و ما تازه شروع به کم کردن تعهدات کرده‌ایم.

امام جمعه موقت بیرجند یادآور شد: مقام معظم رهبری در دیدار با ائمه جمعه کشور در ارتباط با دزدی دریایی انگلیسی‌ها از ما نیز فرمودند این موضوع قطعاً بی جواب نخواهد ماند.

وی گفت: مقام معظم رهبری بر مراقبت از خود، خانواده، آسیب‌های اجتماعی و اخلاقی تاکید دارند و می‌فرمایند یک مساله که به نظر من دایره آن خیلی وسیع‌تر و مهمتر از حادثه مسجد گوهرشاد است اصل مساله حجاب است.

حجت الاسلام نوفرستی ادامه داد: اینکه دشمن با برنامه‌ریزی حساب شده به دنبال کشف حجاب است «حجاب ممنوع» یک موضوع خیلی مهم می‌شود و باید در این زمینه چاره اندیشی کرد.

وی بیان کرد: شخصیت‌های فرهنگی زمان رضاشاه در قضیه حجاب نقش استعماری ایفا کردند؛ کسانی که تفکر می‌ساختند.

امام جمعه موقت بیرجند گفت: یکی از مبانی که دشمنان امروز هم تعقیب می‌کنند، مساله بدحجابی و اگر زورشان برسد، بی‌حجابی است لذا باید جامعه هوشیار باشد.

وی با بیان اینکه با حجاب زن و مرد مسلمان خود اهمیت پیدا می‌کنند افزود: در صورت بی‌حجابی در درجه نخست امنیت از زنان گرفته می‌شود لذا برای محیط سالم مسئولان و آحاد جامعه باید به این مساله توجه داشته باشند.

 

 

پیش بینی وزش باد شدید در خراسان جنوبی

بیرجند – ایرنا – کارشناس اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی گفت: براساس نقشه های هواشناسی به تدریج از فردا جمعه تا پایان هفته آینده وزش بادهای شدید همراه با گرد و خاک در استان پیش بینی می شود.

سمیه لطفی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: روزهای شنبه تا سه شنبه هفته آینده در نیمه شرقی به ویژه شهرستان‌های نهبندان، سربیشه، درمیان و زیرکوه پدیده وزش باد خیلی شدید، کاهش میزان دید افقی و احتمال اختلال در تردد و بروز خسارت پیش بینی می‌شود.

 

 

 

 

 

بیش از ۲۵ میلیارد تومان اعتبار عمرانی به سربیشه اختصاص یافت

بیرجند – ایرنا – فرماندار سربیشه گفت: ۲۵ میلیارد و ۹۳۰ میلیون تومان اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و ماده ۱۸۰ در سال جاری به شهرستان سربیشه اختصاص یافت.

محمد محمدی روز پنجشنبه در نشست کمیته برنامه ریزی شهرستان سربیشه افزود: این اعتبارات نسبت به سال گذشته ۱۰.۶۵ درصد افزایش داشته است.

وی اظهار داشت: از این مقدار ۱۶ میلیارد تومان اعتبار ماده ۱۸۰ و مابقی اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است که بین ۱۵۱ طرح و ۴۰ دستگاه اجرایی شهرستان توزیع شد.

فرماندار سربیشه گفت: امیدواریم با ابلاغ دیگر سرفصل‌های اعتباری بتوانیم ضمن تکمیل پروژه های نیمه تمام، زمینه ارتقای شاخص‌های برخورداری را در شهرستان فراهم کنیم.

وی با اشاره به شرایط سخت کشور در حوزه اقتصادی، خواستار اهتمام ویژه دستگاه‌های اجرایی در گام برداشتن در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی شد.

محمدی افزود: اعتبارات شهرستان سربیشه براساس اولویت‌ها هزینه خواهد شد و مدیران دستگاه‌های اجرایی باید تمامی توان خود را برای جذب حداکثری اعتبارات ملی به کار گیرند.

وی همچنین بر نظارت مدیران اجرایی به هزینه‌کرد اعتبارات تاکید کرد و گفت: بودجه دولت محدود بوده و باید اعتبارات در محل‌های تعیین شده و اولویت دار هزینه شوند.

استان خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد و سربیشه یکی از شهرستان‌های مرزی این استان است.

 

 

 

 

۲۳ روستای زیرکوه با تانکر آبرسانی می‌شود

بیرجند – ایرنا – فرماندار زیرکوه گفت: در اوج فصل گرما آبرسانی سیار به ۲۳ روستای این شهرستان با تانکر انجام و ماهانه ۲۵۰ سرویس آب با حجم یک هزار و ۹۰۰ مترمکعب برای روستاییان ارسال می شود.

محمدحسین عربشاهی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به دلیل گرمای هوا و در راستای کاهش دغدغه کم‌آبی روستاییان، آبرسانی سیار به روستاهای شهرستان زیرکوه ۲۰ درصد افزایش یافته است.

وی گفت: تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا براساس امکانات و ظرفیت‌ها مشکلات کم آبی در روستاهای شهرستان را به حداقل برسانیم.

فرماندار زیرکوه از دهیاران شهرستان خواست مشکل کم آبی موجود در روستاها را به فرمانداری اعلام کنند تا نسبت به رفع این مشکلات اقدام شود.

وی ادامه داد: روستاهای دارای تنش آبی شناسایی شده اند و سعی خواهیم کرد در کمترین زمان ممکن مشکل کم‌آبی این روستاها را به حداقل برسانیم.

عربشاهی با بیان اینکه در کمیته برنامه ریزی شهرستان بیشترین حجم اعتبارات را به حوزه آب اختصاص داده‌ایم گفت: چهار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های آبرسانی سیار، آبرسانی پایدار و بازسازی شبکه‌های فرسوده به آب و فاضلاب روستایی شهرستان زیرکوه اختصاص داده ایم.

 

 

 

 

۱۶۷ کیلوگرم موادمخدر در عملیات مشترک پلیس کشف شد

بیرجند – ایرنا – ۱۶۷ کیلوگرم موادمخدر از نوع تریاک در عملیات مشترک پلیس استان‌های خراسان جنوبی و کرمان در بازرسی از مخفیگاه قاچاقچی موادمخدر کشف شد.

جانشین فرمانده انتظامی خراسان جنوبی روز پنجشنبه گفت: ماموران پلیس مبارزه با موادمخدر خراسان جنوبی اطلاعاتی دریافت کردند که قاچاقچیان موادمخدر قصد دارند مقادیری موادمخدر را حمل و به شهرهای مرکزی کشور منتقل کنند.

سرهنگ سعید دادگر افزود: ماموران مبارزه با موادمخدر خراسان جنوبی در عملیات مشترک با ماموران استان کرمان، مخفیگاه قاچاقچی موادمخدر را شناسایی و در بازرسی از آن ۱۶۷ کیلو و ۷۰۰ گرم تریاک کشف کردند.

وی اظهار داشت: در این رابطه یک خودروی سواری توقیف و متهم با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شد.

جانشین فرمانده انتظامی خراسان جنوبی با تقدیر از اقدام به موقع پلیس مبارزه با موادمخدر استان کرمان تصریح کرد: عملیات مشترک در نیروی انتظامی توان عملیاتی و اطلاعاتی پلیس را افزایش داده و شناسایی و دستگیری سوداگران مرگ با دقت و سرعت بیشتری پیگیری می‌شود.

 

 

 

 

 

بازار بی حساب و کتاب مسکن در خراسان جنوبی /افزایش ۵۰ درصدی اجاره

بیرجند- افزایش قیمت مسکن و اجاره بها در حالی سیر صعودی را در پیش گرفته که کمبود زمین و توقف ساخت و ساز در بیرجند این روند را تب و تاب بیشتری داده و اجاره نشینی را به خط قرمز کشانده است.

خبرگزاری مهر -گروه استان‌ها: امروزه مسکن و تأمین سرپناهی برای اجاره بیش از هر چیزی دغدغه تشکیل زندگی شده و یا محفل شب نشینی ها را گرم کرده است چراکه افزایش روز افزون رهن، اجاره بها و فروش مسکن قصه پر غصه‌ای بوده که از ماه‌های آخر سال ۹۷ آغاز شده و امروزه بسیاری از خانواده‌ها را نگران کرده است.

بر اساس گزارش‌ها بیش از ۳۰ درصد از مردم ایران توان تأمین حداقل‌های اولیه برای محل سکونت خود را ندارند و حتی میلیون‌ها خانوار در ایران مسکن شخصی هم ندارند. در این میان صاحب خانه‌هایی هستند که مخارج زندگی شأن را از طریق اجاره می‌گذرانند و در تورم و گرانی‌های کنونی به ناچار اجاره بها را بالا می‌برند.

لازم نیست که عمق فاجعه سیر صعودی اجاره بها را در کلان شهرها جست و جو کنیم چرا که سایه سنگین حباب قیمت‌ها بر ساختمان‌های بیرجند هم سایه افکنده است. برخی ریشه این پدیده را کمبود زمین و توقف ساخت و سازها می‌دانند و برخی دیگر نیز افزایش مصالح ساختمانی را متهم در بروز این پدیده عنوان می‌کنند. هرچند افزایش ۳۷ درصدی برخی مصالح ساختمانی تنها طی چند روز تأثیر بسزایی در نرخ اجاره بها دارد اما نمی‌توان از اظهارات دست‌اندرکاران نسبت به کاهش ساخت و ساز و کمبود زمین هم چشم‌پوشی کرد.

در عین حال اجاره نشین ها تنها افرادی هستند که در بازار مسکن کمر خم می‌کنند چراکه موعد پایان قرارداد که می‌رسد یا باید خانه به دوش شوند و یا به ناچار مبلغ اضافه شده توسط صاحب خانه را بپردازند. این در حالی است که بنا به گفته برخی متولیان تثبیت اجاره بها با تشدید نظارت و دستور دادن به مشاور املاک و موجران امکان پذیر نیست.

راهکار جدید دولت برای سرپناه دادن به مستأجران پرداخت وام رهن مسکن بود که بنا به اظهارات دریافتی، در استانی مانند خراسان جنوبی نه تنها این وام کارایی نداشته بلکه ” رهن” هم هیچ جایگاهی در استان ندارد. شاید تنها عاملی که می‌تواند بازار اجاره را به تعادل برساند این است که تعداد متقاضی اجاره با عرضه واحدهای مسکونی به سطحی از تعادل برسد.

قیمت اجاره بها فضایی تعیین می‌شود

یک زوج بیرجندی در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه از اسفند ماه سال گذشته یک واحد آپارتمان در شمال شهر بیرجند اجاره کرده‌ام، گفت: علی رغم نبود هیچ امکاناتی اعم از آسانسور، دور بودن از مرکز شهر و جای خالی امکانات رفاهی به قیمت ماهیانه ۳۵۰ هزار تومان و پنج میلیون تومان پول ودیعه اجاره کرده‌ام.

رضا غلامی با بیان اینکه علی رغم اینکه شش ماه به پایان قرارداد مانده اما ترس از افزایش اجاره بها خواب را از ما گرفته است، افزود: برای یافتن این واحد هم قریب به چهار ماه جست و جو کردم.

وی خواستار نظارت بر وضع موجود شد و گفت: شرایط حاکم بر اجاره‌ها مستأجران را نابود می‌کند.

یکی دیگر از شهروندان بیرجندی که اذعان می‌کند در طی چهار سال ۱۰ مرتبه مجبور به جابجایی شده است، اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از صاحب‌خانه‌ها انصاف ندارند.

ناصری با بیان اینکه وقتی صاحب‌خانه منصف و با اخلاق نباشد یا اینکه واحدها مشکلاتی داشته باشد که به مستاجر اعلام نمی‌کنند همین می‌شود که مدام مجبور به جابجایی باشی، گفت: حدود یکسال است در یکی از واحدها در منطقه اوینی مستاجر هستم اما متاسفانه پایان قراردادم رسیده و صاحب‌خانه بیش از ۳۰۰ هزار تومان به اجاره اضافه کرده است.

وی بیان کرد: صاحب‌خانه اعلام کرده که تورم زیاد است و ارزش خانه اش خیلی بیشتر از این رقم‌ها است اما منصفانه تصمیم گرفتیم ۳۰۰ هزار تومان برای شما اضافه کنیم.

افزایش ۷۰ درصدی رهن و اجاره

یک مشاور املاک بیرجندی در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در شرایط کنونی قیمت اجاره بها و رهن قیمت‌ها بالا است، افزود: قیمت رهن و اجاره نسبت به سال گذشته ۶۰ تا ۷۰ درصد افزایش یافته است.

یوسفیان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ریشه این افزایش قیمت‌ها در چیست، اظهار کرد: ریشه مالک است و قانونی نداریم که بگوییم طبق این قانون فلان کار را انجام دهید.

وی با اشاره به راهکارهای موجود برای شکست قیمت مسکن و اجاره بها در بیرجند بیان کرد: راه چاره این است که دولت زمین‌های دشت علی آباد را به افراد واگذار کند تا شاید قیمت‌ها شکسته شود.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک بیرجند: اجاره منزل مسکونی نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد افزایش و از ابتدای سال ۲۰ تا ۲۵ درصد مضاعف بر سال گذشته رشد داشته است.یوسفیان ادامه داد: بارها در جلسات متعدد درخواست کرده‌ایم که این اراضی به زمین شهری واگذار کنند و زمین شهری ظرف یک هفته تفکیک کرده و در اختیار مردم قرار دهد.

این مشاور املاکی در بیرجند با بیان اینکه ۵۰ درصد افزایش قیمت‌ها در فروش، رهن و اجاره مربوط به زمین است، گفت: چرا زمین خدا که بلااستفاده است واگذار نمی‌شود تا بخشی از مشکلات موجود مرتفع شود.

یوسفیان اظهار کرد: فروش مسکن هم تا ۸۵ درصد افزایش داشته به گونه‌ای که قیمت یک میلیارد تومانی یک خانه به دو میلیارد تومان رسیده است.

تب و تاب بازار مسکن ریشه در کمبود زمین دارد

رئیس اتحادیه صنف فروش مصالح ساختمانی بیرجند در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به افزایش قیمت اجاره بها و مسکن بیان کرد: اگرچه قیمت مصالح ساختمانی در قیمت مسکن تأثیر بسزایی داشته اما کمبود زمین دلیل اصلی این افزایش‌ها بوده چراکه قیمت زمین در مسکن خیلی بالا است.

حسین چوپانی ادامه داد: طی چند روز اخیر هر کیلو سیمان سفید هزار و ۷۰۰ تومان و هر کیلو سیمان سیاه دو هزار تومان گران‌تر شده که در افزایش قیمت مسکن بی تأثیر نیست.

رئیس اتحادیه صنف فروش مصالح ساختمانی بیرجند با بیان اینکه مصالح روز به روز گران می‌شود و حساب کتابی هم وجود ندارد، اظهار کرد: کارخانه‌ها فاکتور نمی‌دهند که بتوانیم نرخ نامه بزنیم.

اراضی موجود در شهر به ساخت و ساز واگذار شود

چوپانی با اشاره به راهکارهای موجود بیان کرد: هر کالایی جایگزین دارد اما زمین جایگزین ندارد بنابراین راهکار این است که اراضی موجود در اطراف شهر واگذار شود تا ساخت و سازها سامان گیرد.

وی با بیان اینکه هر متر از زمین‌های نبش خیابان سجاد شهر قبلاً سه میلیون تومان بوده اما امروزه پنج میلیون تومان شده است، افزود: نبود زمین قیمت‌ها را بالاتر می‌برد که می‌طلبد چاره اندیشی شود.

رئیس اتحادیه صنف فروش مصالح ساختمانی بیرجند اظهار کرد: همچنین نیاز است زمین‌های بلااستفاده در شهر تعیین کاربری و واگذار شود تا بخشی از مشکلات پیش رو مرتفع شود.

رشد بی رویه اجاره مغازه‌ها

رئیس اتحادیه مشاورین املاک بیرجند هم در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: اجاره منزل مسکونی نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد افزایش و از ابتدای سال ۲۰ تا ۲۵ درصد مضاعف بر سال گذشته رشد داشته است.

علیرضا اربابی با بیان اینکه اجاره واحدهای صنفی تا سال ۹۷ افزایش چندانی نداشته اما سال ۹۸ بی رویه رشد داشته است، افزود: در دارایی‌ها قیمت را دفترچه ضریب مالیات املاک افزایش داده‌اند که به دنبال آن اجاره‌ها افزایش یافته است.

اجاره واحدهای تجاری افزایش خیلی بالایی داشته و از اول اردیبهشت ماه سال جاری برخی از مغازه‌ها تعطیل شده، برخی در حال تعطیل شدن و بعضی دیگر هم به اجاره داده نمی‌شوند.وی با بیان اینکه مالیات مغازه‌ها طی سال ۹۵ بازنگری، سال ۹۶ تصویب و ۹۷ اجرایی شده است، گفت: این امر باعث شده اجاره ۵۰۰ هزار تومانی یک مغازه به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یابد.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک بیرجند اظهار کرد: از اول اردیبهشت ماه سال جاری برخی از مغازه‌ها تعطیل شده، برخی در حال تعطیل شدن هستند و بعضی دیگر هم به اجاره داده نمی‌شوند.

وی با بیان اینکه رهن در خراسان جنوبی جایگاهی ندارد، افزود: این افزایش‌ها ریشه در کمبود ساخت و سازها دارد که می‌طلبد مورد توجه واقع شود.

حاشیه نشینی و افزایش اراضی حاشیه بیرجند

اربابی با بیان اینکه در دو سال اخیر ساخت و سازها متوقف شده و این موجب افزایش اجاره‌ها شده است، افزود: به دنبال خشکسالی‌های چند ساله و هجوم حاشیه نشین ها در دستگرد، چهکند، امیر آباد، حاجی آباد و بجد شاهد افزایش قیمت اراضی در این مناطق هستیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه ” برخی کمبود زمین را دلیل اصلی افزایش مسکن و اجاره بها می‌دانند، اظهار نظر شما چیست؟ “، گفت: در مناطق جاده معصومیه- خوسف تا زاهدان، اطراف صدا و سیما و دیگر نقاط زمین‌های زیادی داریم اما نیاز است استانداری و مسئولان دست به دست هم دهند تا با تعیین و تغییر کاربری این اراضی، ساخت و سازها شروع شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دروازه شهر را بسته‌اند و تنها برج سازی می‌شود، افزود: همچنین نیاز داریم شهرداری عوارض را کاهش دهد.

رشد ۳۷ درصدی مصالح ساختمانی و افزایش قیمت مسکن

اربابی افزایش مصالح ساختمانی را از دیگر دلایل افزایش قیمت مسکن و اجاره دانست و گفت: مصالح ساختمانی مانند سیمان، بتن، آجر و شن نسبت به سال گذشته ۳۷ درصد گران شده که باید مهار شود.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک بیرجند اظهار کرد: وقتی عوارض، برق، آب، مصالح، کارگر، دستمزد گران می‌شود نباید توقع داشته باشیم که زمین و مسکن گران نشود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه طرح وام رهن مسکن چقدر در استان جواب می‌دهد، اظهار کرد: رهن اصلاً در خراسان جنوبی جواب نمی‌دهد.

گلایه‌هایی از وام رهن مسکن

اربابی ادامه داد: درست است بانک مسکن وام چهار تا هشت درصد می‌دهد اما امروزه کدام جوان می‌تواند ماهیانه پنج میلیون تومان حقوق داشته باشد تا اقساط بانکی پرداخت کند؟

وی با بیان اینکه بازپرداخت یک وام ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی حداقل ۲۰۰ میلیون تومان است، افزود: مگر وام گیرنده چقدر باید حقوق بگیرد که بتواند این مقدار پرداخت کند.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک بیرجند بیان کرد: مردم ۷۰ درصد در افزایش قیمت‌ها نقش اول را دارند و با نخریدن بازار عوض می‌شود.

اجرای طرحی برای تأمین زمین در بیرجند

معاون بازآفرینی شهری و مسکن راه و شهرسازی خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار مهر تأمین مسکن را از جمله رسالت‌های این اداره کل دانست و افزود: هر زمینی حوزه شهر و محدوده شهری دیده می‌شود متعلق به راه و شهرسازی نیست چراکه برخی مربوط به دستگاه‌ها و برخی مربوط به مردم است.

علیزاده در پاسخ به سوالی مبنی بر برنامه‌های راه و شهرسازی برای تأمین زمین احداث مسکن بیان کرد: طرح ۴۵۰ هکتاری زمین‌های ارتش در حال اجرا است.

وی ادامه داد: اراضی این طرح به شهر الحاق شده و بعد از آماده سازی زیرساخت در اولین فرصت به مردم و شرکت‌های تعاونی واگذار خواهد شد.

علیزاده با بیان اینکه امیداست با واگذاری این اراضی تب و تاب زمین کاهش یابد، اظهار کرد: در حال حاضر بخشی از زیرساخت‌ها اعم از جدول گذاری و آسفالت انجام شده و با همکاری شرکت‌های خدمت رسان برای واگذاری آماده خواهد شد.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن راه و شهرسازی خراسان جنوبی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر واگذاری اراضی دشت علی آباد بیرجند بیان کرد: چاه برداشت و تأمین آب شهر در علی آباد واقع شده است.

وی با بیان اینکه اگر زمین‌های رو به روی نمایشگاه بین‌المللی بیرجند را واگذار کنیم آلودگی آب به وجود می‌آید، گفت: مابقی اراضی موجود در این قسمت اکثراً متعلق به مردم بوده و در اختیار راه و شهرسازی نیست.

جزئیات وام مسکن

علیزاده بیان کرد: اگرچه در تأمین زمین ۴۵۰ هکتاری تزریق زمین خوبی انجام خواهد شد، اما می‌طلبد مردم هم همکاری کرده و از گذاشتن قیمت‌های انچنانی روی زمین خودداری کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر شرایط وام رهن مسکن بیان کرد: برای ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده شهری سهمیه ۳۵۰ واحدی به استان داده‌اند.

علیزاده با بیان اینکه وام ساخت مسکن ۴۰ میلیون تومان و تعمیر ۱۵ میلیون تومان است، اظهار کرد: سود این وام‌ها در دوران ساخت ۹ درصد بوده و بعد از آن ۱۸ درصد می‌شود.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن راه و شهرسازی خراسان جنوبی بیان کرد: از ۲۵ خرداد ماه که این سهمیه ابلاغ شده تاکنون ۳۰ نفر برای دریافت وام ساخت مراجعه کرده‌اند.

به نظر می‌رسد قصه بازار مسکن در خراسان جنوبی بدون پا درمیانی مردم پایانی خوش نخواهد داشت چراکه نتایج نشان دهنده این است که نسخه پیچی‌های مسئولان نه تنها دردی را درمان نمی‌کند بلکه کمترین استقبال از سوی مردم را هم دارد.

 

 

 

 

 

واژگونی یک دستگاه تریلی حاوی نمک در محور فردوس _ بجستان

یک دستگاه تریلی حاوی نمک در محور فردوس _ بجستان واژگون شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، پس از واژگونی یک دستگاه تریلی حاوی نمک در محور فردوس _ بجستان، پاکسازی و بازگشایی مسیر با حضور به موقع راهداران شهرستان فردوس صورت گرفت.

 

 

 

 

 

جذب ۲۵میلیارد تومان اعتبار ملی برای آبرسانی

۲۵میلیارد تومان اعتبار ملی برای تسریع اجرای طرح‌های آبرسانی خراسان جنوبی جذب شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، استاندار خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار صداوسیما با اشاره بهتخصیص 25 میلیارد تومان اعتبار ملی برای آبرسانیبرنامه های یش بینی شده برای بهبود وضعیت آب استان گفت: هم اکنون ۳۷مجتمع آبرسانی در استان با پیشرفت ۶۵ درصد در حال ساخت است.

معتمدیان افزود: با رایزنی های انجام شده با وزارت نیرو و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، این اعتبار ملی در راستای  سرعت بخشی به این طرح ها جذب شد.

وی با اشاره به اینکه 450روستای خراسان جنوبی هم اکنون با تانکر آبرسانی می شود، گفت: به دلیل پراکندگی روستاها و افزایش دما، مردم در مناطق روستایی با  مشکل کم آبی مواجه هستند که با حمایت شرکت آب و فاضلاب کشور به دنبال کاهش مشکلات مردم هستیم.

معتمدیان افزود: بیشترین کم آبی مربوط به شهرستان های نهبندان، زیرکوه و درمیان است که با بسیج ظرفیت های استانی و تأمین تانکر از استانهای همجوار به دنبال کاهش مشکلات کم آبی مناطق روستایی این شهرستانها هستیم.

 

 

 

 

 

افتتاح خانه جوان شهرستان فردوس

خانه جوان شهرستان فردوس با حضور نماینده مردم شهرستان‌های فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، خانه جوان با هدف ایجاد مراکز رشد و توسعه اجتماعی و فرهنگی در حوزهافتتاح خانه جوان شهرستان فردوس جوانان، طرح ایده ها، مشکلات و بررسی و آسیب شناسی مشکلات و برگزاری نشست های هم اندیشی جوانان و مسئولان راه اندازی شد.

برگزاری کارگاه های پیش از ازدواج، حین ازدواج و پس از ازدواج، آموزش صنایع دستی به شرط اشتغال، پرداخت تسهیلات با کارمزد پایین به جوانان، تولید مانتو به سبک‌ ایرانی اسلامی، برگزاری اردوهای هویتی و برگزاری همایش های مختلف با موضوع ازدواج و زندگی زناشویی از دیگر اهدف راه اندازی خانه جوان است.

 

 

 

 

 

 

 

 

فرماندار بیرجند اعلام کرد:
افزایش ۲۷ درصدی اعتبارات بیرجند/ پروژه های نیمه تمام، اولویت تخصیص بودجه
ناصری از اختصاص ۶۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار به شهرستان بیرجند خبر داد و گفت: در سال جاری اولویت توزیع اعتبارات اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «علی ناصری» در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان بیرجند اظهار داشت: امسال اولویت توزیع اعتبارات با اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام است و مدیران دستگاه های اجرایی باید سعی در جذب به موقع اعتبارات داشته باشند.

فرماندار بیرجند گفت: در سال جاری بالغ بر 68 میلیارد و 600 میلیون تومان اعتبار به این شهرستان اختصاص یافته است.

ناصری از افزایش 27.5 درصدی اعتبارات تملک دارایی و سرمایه ای این شهرستان خبر داد و گفت: این اعتبارات از محل سه درصد درآمد حاصل از صادارت نفت خام و گاز طبیعی، تملک‌ دارایی سرمایه ای استانی، متوازن و اعتبارات آبرسانی روستایی است که برای تکمیل طرح‌های عمرانی نیمه تمام بین دستگاه‌های اجرایی این شهرستان توزیع شد.

وی با اشاره به اینکه در توزیع اعتبارات 60 درصد شاخص جمعیت و 40 درصد محرومیت لحاظ شده است، ادامه داد: از مجموع اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای خراسان جنوبی 20.6 درصد به بیرجند اختصاص یافته است.

فرماندار بیرجند بیان کرد: بیشترین اعتبارات شهرستان بیرجند به طرح‌های آبرسانی به میزان 14 میلیارد و 800 میلیون تومان و راه و شهرسازی به میزان 12 میلیارد و 500 میلیون تومان اختصاص یافته است.

ناصری افزود: همچنین امسال برای تکمیل مدرسه در روستای امیرآباد مبلغ یک میلیارد و 280 میلیون تومان، تکمیل مدرسه 12 کلاسه دوره اول متوسطه مهرشهر میزان 550 میلیون تومان، احداث مدرسه 12 کلاسه متوسطه اول در مهرشهر میزان یک میلیارد و 40 میلیون تومان، تکمیل دبیرستان کاردانش شمال شهر بیرجند میزان یک میلیارد و 590 میلیون تومان‌، توسعه شش کلاس در مدرسه روستای حاجی آباد میزان 217 میلیون تومان، تکمیل مدرسه 2 کلاسه روستای شمس آباد 25 میلیون تومان، مدرسه سه کلاسه روستای چاج 650 میلیون تومان، تکمیل مدرسه راهنمایی حاجی آباد 800 میلیون تومان، تکمیل استخر سرپوشیده دانش آموزشی بیرجند 200 میلیون تومان، تجهیز و تعمیر مدارس ابتدایی شهر بیرجند 130 میلیارد تومان، تجهیز و تعمیر مدارس استثنایی بیرجند 160 میلیون تومان و همچنین برخی دیگر از پروژه های آموزش و پرورش شهرستان بیرجند اعتبار خواهند گرفت.

وی با بیان اینکه امسال 2 میلیارد و 65 میلیون تومان اعتبار الزام آبرسانی روستایی داریم، گفت: از اعتبارات امسال 4 میلیارد تومان توزیع نمی شود تا در سفر استاندار به شهرستان بیرجند برای مسائل اولویت دار توزیع شود.

فرماندار بیرجند با اشاره به اینکه امسال تاکید بیشتر بر بازدید و نظارت بر پروژه های در حال اجرا خواهد بود، عنوان کرد: سفر و بازدید استاندار خراسان جنوبی از شهرستان بیرجند با اولویت محلات کم برخوردار شمال شهر، مهرشهر و محلات هدف بازآفرینی شهری هفته آینده انجام می شود.

 

در کمیته برنامه ریزی شهرستان بیرجند گلایه شد؛ 
اختصاص اعتبارات قطره چکانی به مرمت ارگ کلاه فرنگی بیرجند
رئیس میراث فرهنگی بیرجند با بیان اینکه روضه ارگ کلاه فرنگی را در جلسات خیلی خوانده ام اما نمی دانم چرا کسی برای آن گریه نمی کند، گفت: امسال برای این بنا ۹۰ میلیون تومان اعتبار پیش بینی شده در حالیکه تکمیل مرمت آن یک میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، کمیته برنامه ریزی شهرستان بیرجند امروز (27 تیر) در محل فرمانداری با حضور مدیران دستگاه های اجرایی برگزار و اعتبارات سال جاری این شهرستان توزیع شد.

«سید مهدی رونقی»، معاون عمرانی فرماندار بیرجند در این جلسه با اشاره به اینکه امسال 68 میلیارد و 600 میلیون تومان اعتبار به شهرستان بیرجند اختصاص یافته، گفت: مسائل و مشکلات شهرستان بیرجند متنوع و زیاد است و با ارقام اعتباری اعلام شده که امسال رشد 27.5 درصد داشته اما باز هم وضعیت محرومیت این شهرستان بگونه ای است که اگر اعتبارت چند برابر هم شود کفاف جبران عقب ماندگی‌ها نمی شود.

وی با اشاره به اینکه امسال اعتبارات با اولویت تکمیل پروژه های نیمه تمام توزیع می شود، گفت: بیشترین اعتبار به دو دستگاه اجرایی در حوزه راه و شهرسازی و حوزه آب و فاضلاب اختصاص می یابد.

رونقی از مدیران دستگاه های اجرایی درخواست کرد گزارش پیشرفت فیزیکی پروژه های عمرانی را در سامانه ثبت و وضعیت پروژه ها به فرمانداری اطلاع رسانی کنند و پیگیری جدی و سریعتری در زمینه مبادله موافقت نامه ها داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه اعتبارت تملک دارایی رشد درصدی خوب است اما به لحاظ عددی و واقعیت ها و نیاز دستگاه های اجرایی ناچیز و کم است، بیان کرد: یکی از مشکلات جدی در بحث اعتبارات، عدم محرومیت شهر بیرجند است که موجب می شود ما نتوانیم از اعتبارات 3 درصد درآمد نفت استفاده کنیم.

کمبود 520 کلاس درس/ ظرفیت ثبت نام مدارس بیرجند تکمیل شد

«محمد حسین یکه خانی»، مدیر آموزش و پرورش شهرستان بیرجند هم با بیان اینکه 68 مدرسه در بیرجند دونوبته است، اظهار کرد: در حال حاضر 420 کلاس درس در مقطع ابتدایی و 100 کلاس درس در مقطع متوسطه کمبود داریم.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون تمام مدارس بیرجند اعلام می کنند ظرفیت ثبت نام آنان تکمیل شده است، گفت: مدرسه ای در بیرجند است که صبح دبیرستان و دانش‌آموزان ابتدایی از ابتدای تا انتهای سال باید در نوبت عصر تحصیل کنند.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان بیرجند با اشاره به اینکه تجهیزات هنرستان ها نیاز به بروز رسانی دارد چون مهارت آموزی در دستور کار آموزش و پرورش قرار گرفته است، افزود: نرم دانش آموزی کلاس های درس در این شهرستان به 36 نفر رسیده است این در حالی است که باید کلاس ها 25 نفره باشد اما به جزأت می توان گفت در هیچ جایی شهر بیرجند کلاس 30نفر پیدا نمی‌شود!

یکه خانی با ابراز نگرانی از وضعیت کمبود مدارس شهرستان بیرجند، تاکید کرد: بیرجند در حوزه آموزش و پرورش بشدت ضعیف است و نیاز به عزم ملی دارد.

به گفته وی در بازدید اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از مدارس سایر شهرستان های استان خراسان جنوبی آنان را همراهی کردم اما بعد از آن خواب به چشمانم نمی آید! وقتی فضای‌هایی که برای ما عالی است را آنان می گویند خراب است؛ خدایا به داد ما برسد از روزی که به ما گفته می شود شما که متولی پیگیری امور بودی، چه کردید؟

ارگ کلاه فرهنگی؛ بی سامان و محروم از اعتبار!

«حسن علی فولادی» رئیس میراث فرهنگی شهرستان بیرجند هم در این جلسه با بیان اینکه روضه ارگ کلاه فرنگی بیرجند را خیلی در جلسات خوانده ام اما نمی دانم چرا کسی برای آن گریه نمی کند، گفت: بعید است کسی مخالف سامان گرفتن ارگ کلاه فرنگی بیرجند باشد چرا که این بنای تاریخی متعلق به تمام استان خراسان جنوبی است اما متاسفانه در اعتبارات دیده نمی‌شود!

وی بیان کرد: ارگ کلاه فرنگی یکی از آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری خراسان جنوبی است که به نماد و نگین شهر بیرجند مشهور است و باید در اعتبارات استانی دیده شود.

فولادی با اشاره به اینکه مرمت اساسی عمارت ارگ کلاه فرنگی از سال 95 آغاز شده است، ادامه داد: اما به دلیل افت و خیز اعتبارات تکمیل نشده است و همچنان این بنای تاریخی به روی گردشگران بسته مانده و اکنون نیز وضعیت آن بلاتکیلف است.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان بیرجند بیان کرد: امسال برای این بنا 90 میلیون تومان اعتبار پیش بینی شده در حالی که  این مبلغ کافی نیست و تکمیل مرمت و محوطه سازی آن یک میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

«جهانشاهی» معاون بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی هم در این جلسه گفت: امسال 185 طرح عمرانی، تولیدی و آموزشی در شهرستان بیرجند اجرا می شود که اولویت با طرحهای نیمه تمام است.

 

 

 

 

شبهات به شیوه‌های مختلف داخل کشور پمپاژ می‌شود

بیرجند – ایرنا – مسئول نظارت دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان در خراسان جنوبی گفت: شبهات به شیوه‌های مختلف، داخل کشور پمپاژ می‌شود و پیاده نظام‌های استکبار جهانی نیز این مباحث را در فضای مجازی منتشر و مطرح می‌کنند.

مجتبی حسین پور در سخنان پیش از خطبه‌های نمازجمعه بیرجند افزود: معتقدیم اتاق فکر اصلی برنامه‌ریزی شبهات، سرویس‌های جاسوسی و امنیتی استکبار جهانی است یعنی قائل به این نیستیم که این مباحث همه به داخل کشور ختم می‌شود.

وی تصریح کرد: دشمن برای نهادهای حساس از جمله شورای نگهبان برنامه‌های ویژه دارد.

وی با بیان اینکه نهاد شورای نگهبان در کشور نقش بی‌دلیل و اساسی برعهده دارد گفت: شورای نگهبان ضامن اسلامیت و جمهوریت نظام جمهوری اسلامی است که وظیفه صیانت از این دو رکن اساسی را عهده‌دار است.

مسئول نظارت دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان در خراسان جنوبی افزود: در ارتباط با ضمانت اسلامیت نظام، شورای نگهبان با همفکری در مرکز فقهی و حقوقی بحث‌های مختلفی را از منظر تایید مصوبات مجلس شورای اسلامی غالباً در زمینه مخالفت و موافقت با قانون اساسی پیگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه ضمانت جمهوریت نظام برعهده دفاتر شورای نگهبان فعال در استان‌هاست اظهار داشت: شورای نگهبان براساس اصول قانون اساسی نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان، ریاست جمهوری، شورای اسلامی و همه پرسی را برعهده دارد.

حسین پور گفت: در استان‌ها و شهرستان‌ها دفاتر شورای نگهبان به نمایندگی از این شورا وظیفه نظارت بر انتخابات را بر عهده دارند.

وی به شبهات پیرامونی انتخابات اشاره کرد و گفت: هر سال قبل از جدی شدن فضای انتخاباتی و رقابت نامزدها، شاهد هجمه‌های تبلغیاتی از لطیفه تا مباحث تخصصی علیه شورای نگهبان هستیم.

وی با اشاره به برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوم اسفندماه امسال افزود: دشمنان همواره برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی و براندازی آن برنامه دارند.

مسئول نظارت دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان در خراسان جنوبی بیان کرد: یکی از شاخص‌های بسیار مهم که همیشه مورد تاکید امام راحل و مقام معظم رهبری بوده است اینکه هر جا دیدید دشمن از شما تعریف کرد، بدانید کارتان ایراد دارد و هرجا با عملکرد شما مقابله کرد بدانید در مسیر درست قرار دارید.

وی گفت: سالیان مختلف است که استکبار جهانی و پیاده نظام‌ها در داخل کشور علیه شورای نگهبان شبهه افکنی می کنند و این بدان معناست که این نهاد در مسیر درستی در حرکت است.

این مسئول نظارتی اظهار داشت: پاسخ به شبهات پاسخگویی به استکبار جهانی نیست چون برخی پیاده نظام‌های استکبار سال‌های متمادی خود در راس قدرت یا مسئول اجرایی بوده‌اند و بر مسایل کامل اشراف دارند بلکه پاسخ ما به عموم جامعه و مردم است که ما به عنوان نماینده شورا تکلیف داریم پاسخ افکار عمومی را بدهیم.

وی گفت: معتقدیم بعد از فتنه ۸۸ که چندین هزار نفر از مردم بعد از اعلام نتیجه انتخبات به خیابان آمدند، مقصر نبودند بلکه سئوال و شبهه داشتند لذا به مرور زمان وقتی به سئوالات افکار عمومی پاسخ داده شد روز به روز از تعداد این افراد کاسته شد.

حسین پور تصریح کرد: وظیفه داریم افکار عمومی را در ارتباط با نظارت قانونی که شورای نگهبان برعهده دارد، توجیه کنیم.

وی افزود: برخی در ارتباط با نظارت بر انتخابات سئوال دارند این در حالیست که نظارت امر کاملاً عقلایی است و تنها مربوط به انتخابات نیست بلکه در تمامی سیستم‌ها و دستگاه‌ها وجود دارد.

مسئول نظارت دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان در خراسان جنوبی بیان کرد: مگر می‌شود نهادی در کشور مجری انتخابات باشد اما هیچ نظارتی بر آن نباشد لذا هیچ عقل سالمی نمی‌پذیرید در کشور نهاد نظارتی وجود نداشته باشد.

وی اظهار داشت: امروز با توجه به وضعیت اقتصادی سئوال مردم این است چرا نهادهای نظارتی وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهند.

حسین پور یکی دیگر از شبهه‌های مردم را در ارتباط با نظارت استصوابی دانست و گفت: این شبهه همیشه نقل و نبات بعد از انتخابات بوده که برخی از مردم بعد از اعلام نتایج آن را نقض می کنند یا اذعان دارند، تقلب شده است.

وی ادامه داد: این در حالیست که در هر شعبه انتخاباتی پنج گروه از حوزه‌های مختلف از جمله نیروهای امنیتی، نماینده نامزدها، بازرسی و سایر افراد حضور دارند.

مسئول نظارت دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان در خراسان جنوبی با بیان اینکه هیچکس نمی‌تواند رای‌ها را جابه جا کند گفت: باید هوشیار باشیم و سیستم نظارتی در انتخابات همیشه ملاک را آرای مردم می داند.

وی گفت: حواسمان باشد دشمن برای انتخابات امسال هم برنامه دارد، حتی مقام معظم رهبری پیش بینی کرده‌اند فتنه نیز ایجاد شود که حدس می‌زنیم بخشی از این بستر فتنه انتخابات پیش رو باشد.

حسین پور افزود: البته به معنا این نیست که حتماً فتنه خواهد شد اما نیروهای انقلابی باید هوشیار باشند و یکی از وظایف شورای نگهبان نیز اغنا کردن افکار عمومی است.

وی بیان کرد: امسال قبل از برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی با حضور نخبگان، مباحث آموزشی و در راستای رفع شبهات انتخاباتی با حضور اعضای پژوهشکده شورای نگهبان برگزار خواهد شد.

وی گفت: در این دوره های آموزشی نخبگان اغنا و به عنوان سفیران نظام جمهوری اسلامی و شورای نگهبان پاسخگوی افکار عمومی مردم خواهند بود و از این طریق بنا داریم نظام جمهوری اسلامی را بیمه کنیم.

۲۶ تیرماه سالروز تاسیس شورای نگهبان است.

 

 

 

 

 

در نشست هم اندیشی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با مدیران انتشارات استان مطرح شد

فعالیت 22 ناشر در خراسان جنوبی 

 

 
نشست هم اندیشی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با انتشارات استان

مدیران انتشارات استان خراسان جنوبی با ناصر نبی زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در نشستی صمیمی دیدار و گفتگو کردند.مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در این دیدار بر ایجاد یک بستر صادقانه و دوستانه و عمیق همراه با آرامش، خلاقیت و پویایی بین فعالان ابن عرصه تاکید کرد و بیان داشت: باید بتوانیم ظرفیت های جدیدی را در این حوزه در استان بگشاییم و انتظار من از انتشارات استان این است که با تعامل و هم فکری با مجموعه این اداره کل به سمت توانمند سازی بیشتر حرکت کنند و بستری حرفه ای تر در این حوزه در استان ایجاد نمایند.

وی بیان داشت:نگاه ما در فرهنگ و ارشاد  اسلامی خراسان جنوبی همان بستری است که به استقلال، رونق و تسریع مسیر حوزه های مختلف فرهنگی و هنری اعتقاد دارد و تمام تلاش ما این است که این فضا را در همه جنبه های عمومی و دولتی استان تسریع کنیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به اینکه ناشران خراسان‌جنوبی مانند ناشران کشوری با مشکل تأمین کاغذ رو به رو هستند، بیان کرد: به زودی نمایندگی اتحادیه ناشرین در خراسان‌جنوبی راه‌اندازی می‌شود تا ناشران به صورت مستقیم کاغذ مورد نیاز خود را دریافت کنند.

نبی زاده با بیان اینکه در خراسان‌جنوبی ۳۶ کتاب فروشی فعال است، یادآور شد: در حال حاضر ۲۷ ناشر در خراسان‌جنوبی مجوز دارند که از این تعداد ۲۲ ناشر فعال هستند.

بنا براین گزارش؛در ادامه این جلسه  هر یک اعضاء در جلسه ضمن ارائه برخی مشکلات در خصوص نشر استان به بیان دیدگاه ها و پیشنهادت خود پرداختند.

 

 

 

 

«خدمتی» بر سکوی نخست مسابقات آزاد تفنگ بادی

در مسابقات قهرمانی آزاد تفنگ بادی بانوان کشور «نجمه خدمتی» با کسب مدال طلا بر سکوی نخست رقابت‌ها ایستاد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، در سومین مرحله از مسابقات آزاد تیراندازی با تفنگ بادی بانوان کشور ورزشکاران خراسان‌جنوبی در تهران سیبل رقابت‌ها را نشانه رفتند.

شیما بهزادفر، فائزه سرفرازی و شکوفه بهزادفر در رشته تپانچه، نجمه خدمتی، انسیه بهزادفر و مبینا کامیابی در رشته تفنگ بادی این ماراتن ملی هماورد ۳۶۰ بانوی برترین‌ ایران شدند.

در رده سنی بزرگسالان سومین مرحله از مسابقات آزاد تفنگ بادی بانوان کشور «نجمه خدمتی» از خراسان‌جنوبی با گردن‌آویز طلا بر سکوی قهرمانی رقابت‌ها ایستاد، حسنا توتونچی و مریم زابلی‌زاده هر دو از تهران عناوین دوم و سوم مسابقات را به دست آوردند.

«سالاری» در جایگاه مسابقات بین‌المللی ترکیه

 در مسابقات بین‌المللی ورزش‌های هوایی کشور ترکیه خلبان پاراگلایدر خراسان‌جنوبی در نخستین اعزام برون‌مرزی خود شگفتی‌ساز شد.

«محمد سالاری» با ثبت رکورد پرواز ۱۷۵ کیلومتر در سایت‌های پروازی کشور در بخش اسپرت کلاس رقابت‌های مسافت کایسری این ماراتن بین‌المللی در جایگاه یازدهم قرار گرفت.

مسابقات بین‌المللی مسافت کایسری ورزش‌های هوایی کشور ترکیه قریب‌بر یک‌صد خلبان پاراگلایدر ایرانی و ترکی آسمان استانبول این کشور را درنوردیدند.

 

 

چهل و دومین دوره مسابقات استانی قرآن در فردوس آغاز شد

طی مراسمی با حضور مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی و مسئولان محلی چهل و دومین دوره مسابقات استانی قرآن کریم در فردوس برگزار شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه فردوس گفت: در این دوره از مسابقات سراسری اوقاف و امور خیریه، ۱۴۶ خواهر و ۱۱۱ برادر از سراسر استان به مدت دو روز به رقابت پرداختند.

محمد رضا حاجتی تصریح کرد: این مسابقات در رشته‌های حفظ، ۱۰،۵و ۲۰ جز و کل قرآن، قرائت و ترتیل و اذان و دعا خوانی برگزار شد

 

 

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − یازده =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور