پیام شهروند

باسلام.خواهشمنداست درصورت امکان نسبت به خط کشی خیابان قدس غربی جهت جلوگیری ازهرگونه حوادث ناگوارشهرداری محترم اقدام فرمائید.درضمن اسفالت خیابان مربوطه بدلیل عمرطولانی فاقدکیفیت می باشد.تشکر

باسلام خدمت استاندار پرتلاش و پیگیر استان
جمعی از اهالی خیابان سپیده خواهشمندیم در خصوص ورودی این خیابان از تقاطع محلاتی دستورات لازم را به دلیل تصادفات و خطرات مختلف مبذول فرمایید خسته شدیم بس که وعده طی ده سال از شهرداری شنیدیم .سپاس

با سلام
راهنمایی و رانندگی به جا اینکه در میدان قدس به کمربند گیر می دهند و جریمه می کنند با رانندگان متخلفی که گاهی در خیابان ها و حتی کوچه ها با سرعت زیاد خطر ساز می شوند برخورد نمایند .

باسلام ازمسولان اب شهرستان قاینات مى خواهیم یک سرى به روستاى چلونک بزنند ببینند مردم ازبى ابى چه میکنند دراین روزهاى کرنایى

سلام علیکم.جاده آسفالت میدان ابن حسام به سمت چهارراه انقلاب کی درست میشود؟از بس موج داره داغون شدیم

باسلام:از پرسنل دلسوز و زحمتکش اداره مخابرات خراسان جنوبی خواهشمندیم که وضعیت آنتن دهی تلفن همراه ایرانسل وثابت روستایی را ساماندهی کنند. در روستای روشناوند خیلی وضعیت تلفن خراب است لطفااین امر را پیگیری فرمایید.باتشکر

استاندارمحترم سلام.بحران بی آبی درروستای روبیات بیداد میکند،درهفته4الی5روزآب قطع است.جناب اقای استاندارکاش فرمایش جنابعالی را اجرایی میکردندوبرای یک روزهم که شده آب منازل مسؤولین اداره آب راقطع میکردندتامتوجه شوند که بی آبی جگرمردم راخون کرده وآنهامدام وعده های پوچ توخالی میدهند،.

سلام.خداقوت آیا درست یک جوان متاهل درس خونده با مدرک زحمتکش باید بیکار باشه کارگری کنه قسط وام ازدواج بده کرایه خونه بده یارانه معیشتیش قطع باشه به اداره کار مراجعه کنه جوابش این بده خانم پشت میز که دست مانیست رییس جمهور یک حرف زده برا خودش؟ ! آیا درست ما فقط خدا داریم مسئول پیگیری خواهش.

با سلام شهرداری که اینقدر از اراضی موسوی پول می گیرد بگوید روکش آسفالت خیابان های دیگر واجب یا اراضی موسوی که خاکی و بدون حتی جوبه و … با اینکه سالها پیش پول آماده سازی گرفته

جناب آقای استاندار! متاسفانه علی رغم پیام ها و پیگیری های مکرر و عدم پاسخگویی در خصوص تعیین و تکلیف ورودی خیابان سپیده تقاطع محلاتی توسط شهرداری ،انتظار می رود همچنان که روحیه جهادی شما زبانزد هست ،شاهد دستور پیگیری مجدانه جنابعالی باشیم چرا که قریب به 10 سال از این موضوع می گذرد تا کی باید صبر و انتظار داشت؟!

باسلام مسولین اداره آب ازمشکل آب حرف می زنند چرا آب بندامیر به هدرمی رود دریک سد جمع آوری شود با تشکرشهروند بیرجندی

باسلام یکی ازدلایل افزایش کرونا دراین ایام برگزاری امتحانات دانشگاهها است امیدواریم امتحانات دانشگاهها مخصوصا علمی کاربردی غیر حضوری برگزارشود.

سلام می خواستم بگم اگربخاطر کرونا برداشت آب از خیابان نیلوفر وظفر غیربهداشتی وغدغن شده ومدتی است بسته شده آیا مردمی که برای بر داشت آب میرن بند دره اونجا بهداشتی وضد کروناست جواب منطقی نیست باداشتن چندین شیر اونجا احتمال کرونا وجوددارد ولی بنددره بااون همه ازدهام جمعیت
کروناوجودندارد خواهشا منعکس فرمایید
باتشکرازشما

سلام خدمت شهردار سختکوش شهر سربیشه و همکاران محترمشون؛اهالی ساکن در کوچه آزادی14(شهرک منیزیم)از سال1378 که هزینه آماده سازی ساختمان رو پرداخت کردند انتظار آسفالت کوچه رو میکشن لطفا یه نیم نگاهی به اونجا هم بیندازید(گاز کشی و اجرای فاضلاب هم انجام شده)علت خاکی بودنش چیه؟؟

هر جا استاندار جهادی و سخت کوشمان جناب معتمدیان ورود پیدا کردند انجا گلستان شد ضمن خداقوت به ایشان در خواست دارم به موضوع گرانی زمین و مسکن در بیرجند ورود نمایند .

چند خبر از خراسان جنوبی / طرح توسعه بخش درح وارد فاز اجرایی شد

۱۳۹۸/۱۱/۰۸ طرح توسعه بخش درح وارد فاز اجرایی شد
طرح توسعه بخش درح وارد فاز اجرایی شد
استاندار خراسان جنوبی گفت: طرح توسعه بخش درح، جنبه اجرایی به خود گرفت.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، محمدصادق معتمدیان با اعلام این خبر خاطرنشان کرد: طرح توسعه بخش درح متعاقب تفاهم نامه منعقده با کمیته امداد امام خمینی (ره) کشور در مهرماه سال جاری آماده شد.
وی ادامه داد: پیرو این تفاهم نامه،جلسات کارشناسی متعددی در استان برگزار شد تا پروژه هایی که قابلیت اجرا داشته باشند،تعریف شود.
به گفته وی، امروز و طی نشستی با رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) پروژه های پیشنهادی استان به تصویب رسید و رسماً جنبه اجرایی به خود گرفت .
استاندار خراسان جنوبی یاداور شد: اجرای این طرح با مشارکت کمیته امداد امام خمینی (ره) کشور، تحول چشمگیری در این بخش محروم ایفا خواهد کرد.
معتمدیان افزود: هدف از اجرای این طرح، محرمیت زدایی از منطقه، ایجاد اشتغال پایدار و برگشت جمعیت می باشد.
شایان ذکر است: جلسه نهایی بررسی و تصویب طرح توسعه بخش درح با حضور معتمدیان استاندار خراسان جنوبی، بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)، معاونین این حوزه، مدیر کل امداد امام خمینی (ره) استان ،معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و فرماندار سربیشه در محل کمیته امداد امام خمینی (ره) برگزار شد.

 

 

 

مبادلات تجاری خراسان جنوبی با پاکستان توسعه می‌یابد
مبادلات تجاری خراسان جنوبی با پاکستان توسعه می‌یابد
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: با ایجاد کمیته مشترک ایران و پاکستان بین سه استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی و میدان‌داری بخش خصوصی مبادلات تجاری استان با این کشور توسعه می‌یابد.

مشیرالحق عابدی در نوزدهمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان خراسان جنوبی افزود: با توجه به نگاه ویژه استاندار خراسان جنوبی در خصوص ارتباط‌گیری با استان‌های مجاور، بازدیدهایی از استان‌های یزد و سیستان و بلوچستان انجام شد.

وی گفت: یکی از مواردی که در سیستان و بلوچستان مدنظر قرار گرفت استفاده از پتانسیل مرز مشترک این استان با کشور پاکستان بود.

معاون استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: در این خصوص نشست مشترکی در ارتباط با سه استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی در خصوص ایجاد کمیته مشترک ایران و پاکستان با میدان‌داری بخش خصوصی (اتاق بازرگانی ایران) برگزار شد.

وی عنوان کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده و همکاری بخش خصوصی با دستگاه‌های اجرایی، کلیات سند جامع همکاری‌های مشترک جمع آوری شده است و این موضوع در سایر استان‌ها نهادینه شده و به صورت جامع با حضور استانداران سه استان این موضوع رونمایی خواهد شد.

عابدی تصریح کرد: در ارتباط با کمیته مشترک ایران و پاکستان آنچه مدنظر دستگاه‌های اجرایی نسبت به مواضع هشتگانه بود باید اصلاح شود تا بعد از واکاوی به مرحله ابلاغ شورای گفت و گوی کشور برسد.

وی با اشاره به ارتباط‌گیری کمیسیون‌های زیرمجموعه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با دستگاه‌های اجرایی یادآور شد: کمیسیون‌های مختلف در این نشست به ارائه گزارش عملکرد می‌پردازند و نقاط ضعف و اشکال در همکاری صد درصدی دستگاه‌های اجرایی توسط دبیر کمیسیون مطرح می‌شود.

عابدی درباره همکاری بخش خصوصی و دولتی در استان گفت: در استان با توجه به وجود پتانسیل‌های ویژه، در زمینه همکاری همه جانبه بخش خصوصی و دولتی بهترین و بیشترین ارتباط را داریم.

وی افزود: بخش خصوصی به طور کامل در جریان معذوریت‌های بخش دولتی در برخی مواقع قرار دارد و در قبل آن بسیاری از تعاملات مستتر است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی همچنین با اشاره به دستورالعمل تفویض بخشی از اختیارات به شورای ملی زعفران ایران گفت: هشت پیشنهاد و درخواست توسط رییس شورای ملی زعفران مطرح شده است که دستگاه‌های اجرایی استان باید در خصوص آن همکاری کنند.

وی تاکید کرد: تمام تلاش استان این است جایگاه شورای ملی زعفران ارجح شود که انتظار می‌رود دستگاه‌های اجرایی در این زمینه همکاری و همراهی لازم را با شورا داشته باشند چراکه یکی از افتخارات استان این است که رییس شورا اهل خراسان جنوبی است.

در این نشست اعضای شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با کلیات پیشنهادات و درخواست‌های تفویض بخشی از اختیارات به شورای ملی زعفران موافقت کردند.
تعداد بازدید:

 

 

 

 

 

 

حضور پایدار شهرستان ها در فعالیت های فرهنگی، هنری و قرآنی استان

    
حضور پایدار شهرستان ها در فعالیت های فرهنگی، هنری و قرآنی استان
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی انجام پروژه های عمرانی ، ‌اجرایی کردن رویدادها و فعالیت های ملی و استانی در شهرستان ها را از جمله اهداف این اداره کل دانست و افزود: تلاش داریم امکان حضور پایدار شهرستان ها در فعالیت های استانی فرآهم گردد. حضور شایسته شهرستان ها در سیزدهمین نمایشگاه کتاب نمونه یکی از این اقدامات است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی ؛ جلسه شورای اسلامی استان با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی و معاونین این اداره کل با هدف طرح مسائل فرهنگی، هنری و قرآنی شهرستان ها ، سه شنبه ۸ بهمن ماه ۹۸ برگزار شد. ناصر نبی زاده در این جلسه با بیان این که کلام اعضای شورا کلام مردم بوده و دغدغه های مردم را منتقل می کنند، ادامه داد: ما نیز تمام تلاشمان را برای رفع این دغدغه ها خواهیم گذاشت.
وی با اشاره به این که طی یک سال و نیمی که افتخار خدمتگذاری در این استان را داشتم چند محور اساسی را با همکاران دنبال کرده و راهبرد فعالیت های خود قرار دادیم، اضافه کرد: از سال گذشته با کمک همکاران تبیین و تدوین تفاهم نامه فعالیت های هنری با شهرستان ها را انجام دادیم.هدف از این برنامه توزیع فعالیت‌ها، رویدادها و اعتبارات بر اساس عدالتی نسبی در بین شهرستان ها بود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی به معرفی ظرفیت های شهرستانی در عرصه ها و جریان های ملی نیز اشاره کرد و گفت: انتخاب و حضور سربیشه در میان کاندیداهای پایتخت کتاب ایران و روستای هودر طبس در بین کاندیداهای روستاها و عشایر دوستدار ‌کتاب نمونه ای از این فعالیت ها می باشد.

نبی زاده در ادامه با بیان این که امکانات فرهنگی و هنری در برخی شهرستان ها از ظرفیت مطلوبی برخوردار نیست و لازم است پروژه هایی تعریف شود، اضافه کرد: در این راستا احداث سینمای امید طبس و بهسازی سینماهای بیرجند را در دستور کار خود قرار دادیم. همچنین برخی پروژه ها که چندین سال مانده بودند با هماهنگی و رایزنی با مدیران دستگاه های مرتبط همچون اداره کل نوسازی مدارس و بسیج سازندگی جهت تکمیل واگذار شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی به گسترش تعداد موسسات و آموزشگاه ها در استان نیز اشاره و بیان کرد: هدف ما تقویت این موسسات در راستای واگذاری امور فرهنگی و هنری به آن ها است. معتقدیم هر کجا کار به مردم واگذار شود موفق تر خواهند بود.

نبی زاده با بیان این که ایجاد و گسترش فعالیت ها، رویدادها و جریانات فرهنگی استان در سطوح ملی و بین المللی از دیگر فعالیت های این اداره کل می باشد، ادامه داد: برگزاری جشنواره های ملی، حضور در برنامه های ملی و بین المللی از رویکردهای اصلی ما بوده که در این راستا شهرستان ها را نیز فعال کرده ایم.

به گفته وی شوراهای اسلامی شهر و شهرستان ظرفیت هایی بسیار گسترده برای رونق بخشی به حوزه فرهنگ و هنر هستند، ساختارهایی مردمی که هر زمان در کنار این اداره کل قرار گرفتند، گام های بلندی برداشته شد. لذا درخواست داریم تا در توسعه زیرساخت های فرهنگی، فعال سازی جریان شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر، پایدار نگه داشتن حضور شهرستان های استان در رویدادهای کتابخوانی ملی، حل مسائل مرتبط با اعطای پروانه ساختمانی سالن های فرهنگی و هنری، فعال سازی دکه های مطبوعاتی و تخصیص فضاهایی مناسب برای تبلیغات رویدادهای فرهنگی و هنری همکاری داشته باشند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی از ۳۴ سفر خود و ۲۷ سفر معاونت ها به شهرستان ها نیز سخن گفت و اضافه کرد: فرهنگ سازی با هم افزایی همه دستگاه ها رخ می دهد . شورای اسلامی استان در این راستا همگام با ما باشد.

نبی زاده در ادامه به برخی مسائل مطرح شده از سوی نمایندگان شهرستان ها پاسخ داد. وی با بیان این که از اسفند سال گذشته احداث سینمای فردوسی در دستور کار قرار گرفته و به دنبال ساخت آن هستیم، ادامه داد: می توان همانند تجربه موفق ساخت سینما در طبس، از ظرفیت شهرداری و سازمان همیاری شهرداری ها کمک گرفت.

وی از انجام برنامه ریزی های لازم برای برگزاری بزرگداشت استاد یاحقی نیز سخن گفت و خاطرنشان کرد: درخصوص ساخت مجتمع فرهنگی طبس باید از اعتبارات تملک دارایی استفاده کرد که در اختیار فرمانداری ها است. شورای استان در راستای افزایش این اعتبارات کمک کننده باشند.

 

 

 

 

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی خبر داد :
اجرای350 برنامه شاخص در ایام ا… دهه مبارک فجر
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: در چهل و یکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران بیش از 350 برنامه شاخص با مشارکت 180 هزار دانش آموز دخترو پسر در قریب 2 هزار و 700مدرسه ی استان اجرا می شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، محمد علی واقعی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه دربیرجند،اظهار کرد:  آغاز جشن های دانش آموزی و فرهنگی استان بااجرای مراسم نمادین گلبانگ پیروزی ونواختن زنگ انقلاب همزمان با ورودتاریخی امام(ره) در میدان امام خمینی(ره)بیرجندوشهرستان هاخواهد بود.

وی، برگزاری طرح لاله های روشن، نشست بصیرتی با موضوع تبیین گفتمان انقلاب، اعزام 427دانش آموز استان به اردوهای راهیان نور، برگزاری مسابقات ورزشی مدارس،برپایی نمایشگاه های مدرسه انقلاب با محوریت بیانیه گام دوم، غبار روبی مزار شهدا، برپایی شب شعر و برگزاری همایش انقلاب اسلامی زنده و پویا در ولایت مداری، جهاد و مقاومت از مهمترین برنامه های پیش بینی شده قابل اجرا در ایام ا… دهه ی مبارک فجر برشمرد.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به برگزاری همایش بزرگ پیشگامان گام دوم انقلاب با حضور 1500دانش آموز در بیرجند، تصریح کرد: به منظور تبیین راه و روش445شهید فرهنگی و دانش آموز استان و 40 هزار شهید فرهنگی و دانش آموزی کشور، طرح لاله های روشن در 445 آموزشگاه همزمان با سراسر کشور 16 بهمن ماه اجرا می شود.

واقعی، انتقال فرهنگ و گفتمان انقلاب اسلامی به نسل های چهارم و پنجم انقلاب را مهم ترین رسالت آموزش و پرورش خراسان جنوبی دانست و ابراز داشت: فرهنگیان و دانش آموزان بصیر،مومن و ولایی استان با اجرای پویش قهرمان من اربعین شهید سپهبد قاسم سلیمانی را گرامی داشته و با حضور گسترده در راهپیمایی یوم ا… 22 بهمن بر گفتمان مقاومت در برابر زیاده خواهی های دولت های ددمنش، صفاک و تروریسم آمریکا و اسرائیل تأکید می کنند.

 

 

 

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی:
فعالیت 11 هنرستان تولیدی در خراسان جنوبی
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: 11 هنرستان فنی و حرفه ای و کاردانش با هدف حمایت از تولید ملی، شکوفایی اقتصاد و رونق اشتغال در استان فعالیت می کنند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، محمد علی واقعی، صبح امروز در نشست مشترک شورای معاونین اداره کل با مدیران آموزش و پرورش شهرستان های استان، اظهار کرد: این هنرستان ها در زمینه تولید البسه و لباس فرم مدارس، قاب عکس، کیفسوغاتی، میز و کمد،سیفی جات،پک تغذیه وتولید انواع ترشیجات فعالیت می کنند.

وی با اشاره به ارائه خدمات خودرویی مانند عیب یابی،سرویس، نگهداری و تعمیر خودرو اضافه کرد: هنرآموزان هنرستان های طراحی و دوخت لباس سالانه بیش از 20 هزار دست البسه و لباس فرم مدارس تولید کرده و در اختیار دانش آموزان محروم استان قرار می دهند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، از راه اندازی کارگاه اقتصاد مقاومتی درهنرستان فنی وحرفه ای خلیج فارس بیرجند خبردادوتصریح کرد:دراین کارگاه رایانه های مستعمل سایرادارات جمع آوری، تعمیر و تجهیز شده ودوباره به شریان شبکه ی مدارس برگشتند.

دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی، با بیان این مطلب که از محل فعالیت این کارگاه اقتصاد مقاومتی؛ قریب 160 میلیون تومان در هزینه های آموزش و پرورش صرفه جویی شده است، تصریح کرد: به منظور آشنایی جامعه به ویژه دانش آموزان دوره های ابتدایی و متوسطه ی اول و اولیای ایشان به فعالیت های هنرستان ها، نمایشگاه دائمی توانمندی های هنرستان های استان برپا شده است.

واقعی، با اشار به جذب بیش از  99 درصدی دانش آموزان دوره ابتدایی ادامه داد: انسداد مبادی بی سوادی رویکرد مهم آموزش و پرورش خراسان جنوبی به منظور ریشه کن شدن پدیده شوم بی سوادی در روستاها و مناطق دور دست استان شمار می رود.

به میزبانی دانشگاه بیرجند برگزار می‌شود؛

بیست و هفتمین همایش ملی بلورشناسی و کانی شناسی ایران

 ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۷:۳۹ کد : ۶۷۹۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۹
بیست و هفتمین همایش ملی بلورشناسی و کانی‌شناسی ایران  توسط دانشگاه بیرجند، انجمن بلورشناسی و کانی‌شناسی ایران ۱۶ و ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ در دانشگاه بیرجند برگزار می‌شود.
بیست و هفتمین همایش ملی بلورشناسی و کانی شناسی ایران

به گزارش روابط عمومی دانشگاه بیرجند، دکتر امیر مهدوی دبیر بیست و هفتمین همایش ملی بلورشناسی و کانی شناسی ایران در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه گفت: بیست و هفتمین همایش ملی بلورشناسی و کانی‌شناسی ایران توسط دانشگاه بیرجند، انجمن بلورشناسی و کانی‌شناسی ایران 16 و 17 بهمن ماه 1398 در دانشگاه بیرجند برگزار می‌شود.
دکتر مهدوی عضو هیأت علمی گروه زمین شناسی داشگاه بیرجند با اشاره به تاریخچه برگزاری این همایش گفت: چهارمین و چهاردهمین همایش بلورشناسی و کانی‌شناسی ایران نیز در سال‌های 1376 و 1384 به میزبانی دانشگاه بیرجند برگزار گردیده است.
دکتر مهدوی با بیان این موضوع که همایش بلورشناسی و کانی‌شناسی ایران  همایشی بین رشته‌ای است افزود: براین اساس پژوهشگران مقالات خود را در رشته‌های زمین‌شناسی، شیمی و فیزیک به دبیرخانه این همایش ارسال کردند.
وی تعداد مقالات رسیده به دبیرخانه همایش را 100 عنوان مقاله ذکر کرد و اظهار داشت: از مقالات رسیده به دبیرخانه همایش پس از داوری توسط کمیته داوران 40 مقاله به‌صورت سخنرانی و 45 مقاله به‌صورت پوستر ارائه خواهد شد. 75 درصد مقالات رسیده به این همایش از رشته زمین‌شناسی، 25 درصد مربوط به رشته فیزیک و 5 درصد توسط پژوهشگران رشته شیمی ارسال شده است.
دبیر همایش اعلام کرد: مقالات در دو نوبت صبح و بعدازظهر روز چهارشنبه 16 بهمن ماه و نوبت صبح روز پنجشنبه 17 بهمن به‌صورت همزمان در دو سالن ارائه خواهد شد و مراسم افتتاحیه و اختتامیه این همایش در تالار ولایت دانشگاه برگزار خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: دکتر ناصر تجبر استاد فیزیک دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان سخنران ویژه همایش در ارتباط با موضوع چگونگی رشد بلورهای صنعتی در مراسم افتتاحیه این همایش دو روزه سخنرانی خواهد کرد.
زمین‌شناسی بلورها و کانی‌ها، خواص فیزیکی، شیمیایی و هندسه بلورها و کانی‌ها، ابررساناها، بلورهای مایع و نانو بلورها، کانی‌شناسی پزشکی و زیست محیطی، زمین‌شناسی، ژئوشیمی و اکتشاف گوهرها، کانه آرایی گوهرها، بهسازی، ساخت و تجارت گوهرها، بلورشناسی و کانی‌شناسی کانی‌های صنعتی، روش‌های تجزیه دستگاهی پیشرفته در بلورشناسی و کانی‌شناسی از محورهای این همایش است.
دکتر فرح جلیلی دبیر اجرایی، دکتر محمدحسین یوسف‌زاده دبیر علمی و دکتر امیر مهدوی دبیری بیست و هفتمین همایش ملی بلورشناسی و کانی شناسی ایران را برعهده دارند.
بیست و ششمین همایش بلورشناسی و کانی شناسی ایران بهمن ماه سال گذشته در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار شد.

 

 

روایتی تلخ از وضعیت صادرات زعفران در ایران / زعفران ناب ایرانی به نام اسپانیا شناخته می‌شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن وکشاورزی بیرجند با بیان اینکه کسی ایران را تولیدکننده زعفران نمی‌شناسد، گفت:‌ زعفران به نام اسپانیا شناخته شده است.

روایتی تلخ از وضعیت صادرات زعفران در ایران / زعفران ناب ایرانی به نام اسپانیا شناخته می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، محسن احتشام شب گذشته در شورای گفت‌ وگوی بخش خصوصی و دولتی خراسان جنوبی اظهار داشت: بخشی از اختیارات به شورای ملی زعفران ایران تفویض شود.

وی گفت: طرح جامع تولید و مبادلات زعفران در شهریورماه امسال ارائه شد که این طرح هشت خواسته دارد و در شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولتی تصویب شده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند با بیان اینکه دو مصرف کننده اصلی زعفران کشورهای چین و هند هستند افزود: عمدتا زعفران با کارت‌های یکبار مصرف صادر شده و در واقع صادرات اصیل و صنعت زعفران خانه نشین شده است.

احتشام با بیان اینکه بخش زیادی از زعفران به افغانستان می‌رود و به دلیل تعرفه صفر بین افغانستان و هندوستان به کشور هند صادر می‌شود عنوان کرد: 95 درصد زعفران در کشور تولید می‌کنیم اما کسی ایران را تولیدکننده زعفران نمی‌شناسد و زعفران به نام اسپانیا شناخته شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی نیز در این جلسه گفت: اجرای برنامه‌ها باید بر اساس اولویت‌بندی‌ها باشد و بحث اولویت بندی در گزارشات مدنظر قرار گیرد.

عابدی با بیان اینکه افزایش ارتباط با کشور پاکستان بعد از افغانستان در برنامه توسعه مبادلات تجاری استان است گفت: نتوانسته ایم آنچه که حق است در راستای پیشبرد برای توسعه مبادلات تجاری داشته باشیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی افزود: آنچه که بخش خصوصی در خراسان جنوبی کلید زده ارزشمند است و باید از طریق افزایش ارتباط گیری با سایر استان‌ها در راستای مبادلات تجاری محصولات تولیدی در استان خراسان جنوبی گام برداریم.

عابدی تصریح کرد: هر چه در توان داریم باید برای رفع و حل مشکلات بخش خصوصی گذاشته شود و اگر مدیری در راستای حل مشکلات بخش خصوصی کمک کننده است به این جلسات دعوت کنیم.

وی با بیان اینکه تمام تلاش و توان استان این است جایگاه شورای ملی زعفران ارجح شود ادامه داد: اداره کل پست می‌تواند در جهت حل مشکلات بازار فروش محصولات استان کمک کند.

برپایی نمایشگاه اختصاصی ایران در کابل با رویکرد تجاری

همچنین رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی بیرجند در این شورا گفت: در ازای مرغ از استان واردات مرغ از خراسان رضوی صورت می‌گیرد.

خامه زر با بیان اینکه برخی تولیدات کشور پاکستان در خراسان جنوبی تولید می‌شود افزود: باید با کشور پاکستان از طریق استان سیستان و بلوچستان ارتباط برقرار کرد و یک سری اقلام که قابلیت ورود به این کشور دارد نیز شناسایی شده است.

وی تصریح کرد: برگزاری نمایشگاه‌هایی در کشور پاکستان ضروری است و رویکرد تجاری در کابل نیز نمایشگاه اختصاصی ایران در کابل است و شرکت‌ها در این نمایشگاه‌ها می‌توانند به محصولات و مزیت‌های آن را بپردازند.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی بیرجند بیان کرد: باید رفع موانع بانکی بین تجار و بازرگانان دو کشور انجام شود و اتاق‌های تجارت منطقه‌ای صورت گیرد.

مدیرکل پست خراسان جنوبی هم در این جلسه افزود: فراگیر یا به عبارتی جهانی شدن تجارت، عدم محدودیت زمانی و مکانی، افزایش درصد فروش، کاهش قیمت تمام شده محصولات و دسترسی آسان به اطلاعات از جمله مزایای تجارت الکترنیک است.
علی الهامی بیان کرد: همچنین قابلیت‌های تکنولوژیک نیز شامل سیستم رهگیری مرسولات، سامانه‌های نرم افزاری جامع، سیستم کنترل برخط ناوگان حمل و نقل و سیستم‌های نظارتی است.

 

 

شهردار بیرجند گفت: حفظ فضای سبز سطح شهر، دغدغه مشترک منابع طبیعی استان و شهرداری بیرجند می باشد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیرجند؛ مهندس محمدعلی جاوید در جلسه مشترکی با مدیر کل و مدیران منابع طبیعی استان اظهار داشت: پارک جنگلی بیرجند در سال 52 با مساحتی معادل 40 تا 50 هکتار ایجاد گردیده و نحوه ی کاشت درخت در آن به گونه ای منظم و سازماندهی شده می باشد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ساماندهی پارک جنگلی توسط شهرداری در حال انجام است یادآور شد: در طول سنوات گذشته از طرف حوزه های خدماتی کم لطفی شده و در شهری که فضاهای کمتری برای تفریح، اوقات فراغت و … شهروندان وجود دارد می بایست به این ظرفیتی که مغفول مانده توجه بیشتری می شد.

شهردار بیرجند خاطر نشان کرد: در شرایطی که بزرگترین پارک این شهر یک پارک 10 هکتاری می باشد توجه به 40 هکتار از پارک جنگلی و پارکهای خطی بلوار پیامبر اعظم (ص) از جانب شهرداری، نشان از علاقه مندی و توجه شهرداری به بحث فضای سبز دارد.

جاویدبا اشاره به پیشنهاد اجرای باغ ملی به شورای اسلامی شهر اذعان داشت: در هیچ یک از پروژه های فضای سبز به دنبال انتفاع و بردی برای شهرداری نیستیم و تنها هدف از اجرای آنها، نفع شهروندان می باشد.

وی با اشاره به ورود گونه های جدید در فضای سبز شهری افزود: در طرح پارک جنگلی شامل کف سازی، اجرای آیلند، معابر و … فضاهایی که فاقد درخت می باشد به زمین های ورزشی اختصاص یافته است.

شهردار بیرجند اضافه کرد: طراحی پروژه با توجه ویژه به درختان انجام شده و تمام توجه و تلاش مجموعه مدیریت شهری بر آسیب نرساندن به درختان می باشد.

جاوید با اشاره به اینکه برای توجه بیشتر به فضای سبز شهری، مشاور فضای سبز و مشاور گیاه پزشکی با سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری همکاری می کنند تصریح کرد: 60 تا 70 درصد درختان کاج پارک جنگلی هرس شده اند و مابقی نیز تا پایان سال تکمیل می گردند.

مدیر کل منابع طبیعی استان خراسان جنوبی نیز در این جلسه با اشاره به تعامل بین دو دستگاه اظهار داشت: پیشنهاد می گردد مراسم روز درختکاری یادمان 2 هزار شهید استان در محل پارک جنگلی برگزار شود.

مهندس نصر آبادی با اشاره به اینکه با بهسازی پارک جنگلی بستر مناسبی برای ارائه خدمات به شهروندان از طرف شهرداری فراهم شده گفت: هرگونه تغییر و تحول در پارک جنگلی بر اساس آخرین طرح های شهرداری می بایست به کمیته فنی ارجاع و تصویب گردد.

لازم به ذکر است بهسازی 27 هکتار از پارک جنگلی توسط شهرداری بیرجند در حال انجام می باشد و مقرر گردید کل مجموعه 40 هکتاری پارک جنگلی برای بهره برداری به شهرداری بیرجند واگذار شود.

 

 

 

 

اختلاف در رابطه موجر و مستاجری انگیزه قتل در بیرجند اعلام شد

بیرجند – ایرنا – فردی که در خیابان معلم بیرجند دختر ۲۵ ساله را به قتل رسانده بود، پس از دستگیری انگیزه قتل را اختلاف در رابطه موجر و مستاجری اعلام کرد.

فرمانده انتظامی استان خراسان جنوبی روز سه‌شنبه گفت: حوالی ساعت ۱۰ صبح روز سه‌شنبه سوم دی ماه ۹۸ خبری مبنی بر وقوع جنایت در خیابان معلم بیرجند به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ اعلام شد و بلافاصله ماموران پلیس به همراه کاراگاهان ویژه قتل به محل حادثه اعزام شدند.

به گزارش پایگاه خبری پلیس سردار مجید شجاع بیان کرد: ماموران با حضور در محل حادثه مشاهده کردند دختری جوان در اتاق خواب خود به قتل رسیده است و بررسی کاراگاهان پلیس آگاهی حاکی از این بود که قاتل با انجام اقداماتی سعی در فریب ماموران را داشته تا این جنایت پنهان مانده و خودکشی جلوه دهد.

وی گفت: ماموران با بررسی‌های اولیه صحنه جنایت، به مدارکی دست پیدا کردند که وقوع این جنایت را تایید می‌کرد ولی با توجه به حرفه‌ای بودن قاتل، تحقیقات وسیع‌تری را آغاز و با تشکیل تیم‌های تخصصی ویژه، کشف این جنایت را پیگیری کردند.

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی ادامه داد: ماموران در بررسی‌های شبانه‌روزی و یک ماهه خود به سرنخ‌هایی دست پیدا کردند که وقوع جنایت توسط مستاجر خانه اجاره‌ای پدر مقتول را تایید می‌کرد که با هماهنگی مقام قضایی متهم در شهرستان بیرجند دستگیر شد و تحت بازجویی پلیس قرار گرفت.

وی گفت: متهم دستگیر شده که ابتدا منکر وقوع جنایت بود تحت بازجویی‌های تخصصی کاراگاهان پلیس قرار گرفت که سرانجام با مشاهده دلایل و مدارک پلیس به جرم خود اعتراف و انگیزه قتل را اختلاف در رابطه موجر و مستاجری اعلام کرد.

سردار شجاع افزود: متهم در پلیس آگاهی اعتراف کرد که بنا به اختلاف در رابطه موجر و مستاجری برای آتش زدن منزل پدر مقتول وارد خانه شده و پس از رو به رو شدن با دختر ۲۵ ساله وی را به قتل رسانده و از محل متواری شده است.

وی بیان کرد: متهم دستگیر شده پس از بازسازی صحنه قتل در اختیار مقام قضایی قرار گرفت تا به اعمال مجرمانه او رسیدگی شود.

 

 

 

 

۲۸  عنوان برنامه دهه فجر روی آنتن شبکه خاوران می‌رود

بیرجند – ایرنا – مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی گفت: ۲۸ عنوان برنامه ویژه دهه فجر در حوزه‌های مختلف صدا و سیما و خبر شبکه خاوران تولید و پخش می‌شود.

 علیرضا آینه‌دار روز سه‌شنبه در نشست خبری افزود: در حوزه سیما برای دهه فجر هفت عنوان برنامه شامل ۴۶ برنامه با مدت زمان ۲ هزار و ۳۹۵ دقیقه و در بخش صدا ۲۱ عنوان برنامه شامل ۱۲۱ برنامه به مدت چهار هزارو ۲۰۵ دقیقه تولید شده که در مجموع ۶ هزارو ۶۰۰ دقیقه تولید در صدا و سیما ویژه دهه فجر داریم.

وی اظهار داشت: این برنامه‌ها در ساختارهای مختلف از جمله نمایش بلند رادیویی، مسابقه رادیویی، برنامه میزگردی است.

وی یادآور شد: همچنین در بخش سیما پنج عنوان برنامه با ۲ هزارو ۶۳۰ دقیقه و در بخش صدا ۶ عنوان برنامه با ۲ هزارو ۳۵۲ دقیقه برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تولید شده است.

مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی بیان کرد: ۷۷ طرح پوشش دیجیتال در استان آماده افتتاح رسمی در دهه فجر است و ۴۴ ایستگاه فرستنده دیجیتال در استان راه‌اندازی موقت شده‌اند.

آینه دار گفت: نشست امروز با محوریت ۲ موضوع پیش‌بینی و آمادگی رسانه ملی در استان برای نشان دادن اقتدار دهه فجر و انتخابات مجلس شورای اسلامی است.

وی افزود: دهه فجر ۱۳۹۸ نخستین  دهه فجر در گام دوم انقلاب اسلامی است که رسانه ملی از ماه‌ها قبل آمادگی برای اجرای برنامه و تولیدات خود در این خصوص را آغاز کرده است.

وی اظهار داشت: برنامه «مژده بهار» که ۱۲۰ دقیقه است در ۲۲ بهمن به صورت زنده از صدای خراسان جنوبی پخش خواهد شد.

وی تصریح کرد: همچنین مسابقه میدانی «پلاک ۵۷» که سال گذشته در بخش تولید رتبه نخست را کسب کرد، امسال با حضور میدانی در شهرستان‌ها تولید و پخش می‌شود و از  افراد موثر انقلابی در شهرستان‌ها در این پخش استفاده می‌شود.

مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی بیان کرد: در ۲۲ بهمن رادیو با برنامه «تقویم» اقتدار آیین ۲۲ بهمن را پوشش خواهد داد، در این قسمت در حوزه صدا نمایش رادیوی «گروهبان» که امسال یکی از ۱۰ کاری بود که به مرحله تئاتر بین‌المللی فجر راه پیدا کرد، به صورت زنده در تالار رودکی تهران اجرا خواهد شد.

آینه دار گفت: در حوز فضای مجازی در ساختارهای مختلف تولیداتی برای دهه فجر داریم و ۱۷ عنوان موشن‌گرافی تولید و ۲ گزارش برای انتشار در فضای مجازی و ۴۰ پوستر و پنج کلیپ ویژه برای نشر در فضای مجازی، ۲۱ اینفوگرافیک تولید و منتشر و ۳۱ عکس نوشت، سه نماهنگ و سه قطعه تاریخ شفاهی و ۳۰ قطعه به مدت ۵۲ دقیقه تولید در فضای مجازی خواهیم داشت.

وی افزود: رادیو نما رسانه مستقل است و برای این رادیو برنامه مفصل و روزانه تعریف کرده‌ایم که در کنار این برنامه‌ها مسابقه در رادیونما طراحی شده و رادیونما با مردم ارتباط دوطرفه دارد تا موارد قابل نشر را بفرستد.

 

 

 

فروش ۶ درصد زعفران کشور با برند ایرانی/ صنعت زعفران خانه نشین شد

بیرجند- رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به خام فروشی ۹۴ درصد زعفران تولیدی کشور گفت: در حال حاضر تنها شش درصد زعفران ایران با برند شرکت های ایرانی به فروش می رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن احتشام دوشنبه شب در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان اظهار داشت: محصول زعفران، فخر خراسان جنوبی است که با معیشت بیش از ۲۰۰ هزار خانوار در خراسان جنوبی و رضوی عجین شده است.

وی با بیان اینکه این موضوع صادرات زعفران را با اهمیت کرده است، بیان کرد: در حال حاضر در بازار جهانی شاهد قیمت‌هایی از خرید زعفران هستیم که ما این قیمت را منصفانه نمی‌دانیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن کشاورزی بیرجند با تأکید بر اینکه باید بتوانیم قیمت منصفانه‌ای برای زعفران در دنیا به وجود آوریم، افزود: قیمت منصفانه سبب می‌شود تا دسترنج کشاورزان با یک قیمت واقعی به فروش برسد.

احتشام با بیان اینکه تمام تلاش اتاق بازرگانی در شورای ملی زعفران این است که بتوانیم زعفران کشاورزان خودمان را با قیمت واقعی بفروش برسانیم، بیان داشت: شورای ملی زعفران تلاش دارد با برند سازی و حضور در بازار جهانی و مدیریت بازار صادرات زعفران به سمتی حرکت کند که قیمت زعفران به نفع کشاورزان منصفانه تعیین شود.

وی ادامه داد: در نظر داریم از تولید تا بسته بندی از حقوق مصرف کننده هم در داخل و هم در خارج دفاع کنیم تا مصرف کننده هم کالای با کیفیت دریافت کند.

خانه نشینی صادرکنندگان واقعی زعفران

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن کشاورزی بیرجند با تأکید بر لزوم تفویض بخشی از اختیارات سازمان صنعت، معدن و تجارت به شورای ملی زعفران افزود: این موضوع در جلسه گفت و گوی بخش خصوصی و دولت در خراسان رضوی و جنوبی مصوب شد تا شورای ملی زعفران بتواند در فرآیند صادرات و برند سازی و معرفی نشان ملی زعفران حرکت کند.

احتشام با اشاره به اینکه در این راستا هشت خواسته از سوی شورای ملی زعفران مطرح شده است، افزود: یکی از این خواسته‌ها پیگیری رفع مشکلات بازگشت ارز حاصل از صادرات زعفران در جهت کاهش پدیده قاچاق و صادرکنندگان یک بار مصرف است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر معضل اساسی ما در بحث زعفران صادرات از طریق کارت‌های یک بار مصرف بوده که صادرکنندگان اصلی و واقعی و صنعت زعفران را خانه نشین کرده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن کشاورزی بیرجند، هند و چین را دو مصرف کننده مهم زعفران ایران دانست و گفت: به دلیل تعرفه ۳۷ درصدی صادرات زعفران به این دو کشور در حال حاضر بخش اعظم زعفران به هنگ کنگ و ویتنام می‌رود و از این طریق وارد چین می‌شود.

احتشام ادامه داد: همچنین بخاطر تعرفه صفر بین هند و افغانستان بخش زیادی از زعفران ایران به کشور افغانستان می‌رود و از طریق این کشور به هند صادر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می‌شود اما هنوز کسی ما را به عنوان تولید کننده نمی‌شناسد، عنوان داشت: بیش از ۹۴ درصد زعفران کشور به صورت خام صادر و تنها حدود شش درصد با برند شرکت‌های ایرانی به فروش می‌رسد.

وی با بیان اینکه باید بتوانیم در بازار جهانی زعفران سهم خود را از زعفران بسته بندی با نشان ملی زعفرانی افزایش دهیم، افزود: در راستای سامان دهی و سازمان دهی تولید و صادرات زعفران طرح ملی صادرات و تولید زعفران در شورای ملی زعفران تدوین شده است که باید در هیئت دولت به تصویب برسد.

لزوم افزایش اختیارات مسئولان استانی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن کشاورزی بیرجند، همکاری بخش دولتی با بخش خصوصی در خراسان جنوبی را خوب ارزیابی کرد و افزود: با این وجود باید اختیارات متولیان امر خراسان جنوبی توسط دستگاه‌های اجرایی پایتخت افزایش یابد.

احتشام اضافه کرد: انتظار داریم اختیارات استاندار خراسان جنوبی بیشتر شود تا به صنعت‌گر و کارآفرین کمک کند؛ چراکه روند تصمیم گیری های چندین ساله در تهران کار را با تأخیر مواجه می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه در سال رونق تولید باید اراده بیشتری بر رفع موانع و مشکلات تولید کنندگان و صادر کنندگان داشته و از کارآفرینان بیشتر حمایت کنیم، افزود: رفع مشکلات تولید کنندگان را از بخش دولتی توقع داریم که امیدواریم با اختیارات تفویض شده از مرکز به استان، تولید کنندگان را توانمند کنیم.

وی یادآور شد: خراسان جنوبی از نظر زیرساخت‌ها نسبت به استان‌های توسعه یافته ضعیف است و باید تولید کنندگان استان حمایت و توانمند شوند تا در بازار رقابتی بتوانند فعالیت کنند.

مامور برق مفقود شده در نیمبلوک قاین پیدا شد

بیرجند- رئیس جمعیت هلال احمر قاین از مفقودی مامور برق در نیمبلوک خبر داد و گفت: بعد از تلاش سه ساعته نیروهای امدادی، شخص مفقود شده پیدا شد.

به گزارش خبرنگار مهر، جواد یوسفی در جمع خبرنگاران از مفقودی یک فرد ۳۱ ساله در منطقه نیمبلوک در شب گذشته خبر داد و افزود: با اعلام خبر مفقودی، یک تیم سه نفره با خودرو آمبولانس به محل حادثه اعزام شدند.

وی با بیان اینکه نیروهای امدادی ساعت ۲۰ و ۱۸ دقیقه شب گذشته به جست و جوی فرد مفقود شده پرداختند، اظهار کرد: بعد از سه ساعت جست و جو و تلاش، فرد مفقود شده سالم توسط نیروهای امدادی پیدا شد.

رئیس جمعیت هلال احمر قاین با بیان اینکه فرد مفقود شده، مأمور شرکت برق بوده که در حال انجام وظیفه بوده است، ادامه داد: در حین انجام فعالیت، حمله گرگ‌ها به این شخص باعث می‌شود تا برای حفاظت از خود در خانه‌ای گلی پنهان شود.

وی افزود: متأسفانه در این بین گوشی وی خاموش می‌شود و این امر باعث قطع ارتباط وی با نیروهای امدادی و اداره مربوطه شده است.

یوسفی با اشاره به فصل زمستان و حضور حیوانات وحشی در مناطق سردسیر قاین بیان کرد: از شهروندان خواستاریم قبل از حضور در این مناطق، محل و موقعیت‌ها را به خوبی شناسایی کنند.

رئیس جمعیت هلال احمر قاین، افزود: همچنین شهروندان از حضور شبانه در کوهستان ها و مناطق کویری استان به جد پرهیز کنند.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 15 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور