پیام شهروند

سلام خسته نباشید به مسولین که واقعا حق الناس و بیت المال نمی شناسند خدا وکیلی تو معصومیه بعد سرعت گیر کی یک سرعت گیر دیگه نصب میکنه با این آسفالتای نمونتون واقعا پروفسرین ها کدوم دانشگاه مدیر پروژه هاتون درس خوندن ماهم بریم

با سلام
18سال پیش ماشینم زورگیری شده اماهنوزبلاتکلیفم

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

پیش بینی غلط ناسا درباره ایران

در یک سال گذشته بیشترین آمار وقوع سیل را داشته ایم که این سوال برای بسیاری از افراد به وجود آمد که چطور کشوری که تا چند سال قبل طبق نظر کارشناسان ناسا با خطر خشکسالی روبرو بود اینگونه وارد دوره ترسالی شده است.

 

حسین آخانی بوم شناس و کارشناس محیط زیست، درباره این مسئله که چرا با این حجم وقوع سیل روبرو هستیم گفت: سیل دو عامل اصلی دارد که یکی از آن‌ها این است که وقتی باران می‌بارد اگر زمین پایداری خود را از دست داده باشد بجای اینکه آب به داخل زمین نفوذ پیدا بکند جریان پیدا کرده و در مسیر خود هرچیزی را که وجود داشته باشد خواهد شست، بخش دوم نیز مربوط به رودخانه‌ها است چرا که آن‌ها مسیر طبیعی آب هستند و وقتی کارکرد اصلی خود را به دلایل مختلفی مثل ساختن سد، ورود به حریم، پل ها، جاده‌ها و… از دست داده باشند در کنار عامل اول باعث سیل خواهند شد.

سیل در اصل برای ما خوب است

وی ادامه داد: البته خود سیل بد نیست بلکه یک عامل طبیعی بوده که همیشه برروی کره زمین وجود داشته است و اگر این رخداد طبیعی وجود نداشت ما این همه پستی و بلندی‌هایی که برروی کره زمین می‌بینیم را دیگر مشاهده نمی‌کردیم بنابراین خود سیل چیز بدی نیست.

مدیریت غلط عامل سیل‌های کشور

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه بر اساس مشاهدات میدانی ما در ایران، ساختار بسیاری از رودخانه ها، جنگل‌ها و مراتع را تخریب کرده ایم تاکید کرد: این مسائل باعث شده است تا هر بارانی که از حد معمولی بیشتر باشد تبدیل به سیل شود بنابراین ما در همه جای ایران سیل خواهیم داشت.

سیل‌های سال گذشته عامل حاصل خیزی منطقه

آخانی اضافه کرد: سیل‌هایی که در سال گذشته شاهد بوده ایم باعث آباد شدن مراتع پایین دست رودخانه‌ها خواهد شد کمااینکه بسیاری از دشت‌های ما در خوزستان، ترکمن صحرا و… دشت‌های سیلابی هستند و به همین دلیل است که کیفیت خاک در بسیاری از مناطق ایران بالا است، چون سیلاب وقتی در دشت‌ها رسوب می‌کنند، باعث غنی شدن دشت‌ها می‌شود همچنین وقتی آب نیز از منطقه عبور می‌کند از شوری آب نیز کاسته می‌شود.

او با تاکید بر این مسئله که بخش عمده‌ای از ایران از شوری خاک رنج می‌برد اظهار کرد: کشاورزی در دشت خوزستان، بسته به این است که سیلاب بیاید تا زهی کشی انجام شده تا زمین برای کشاورزی مناسب شود فلذا این سیلاب‌ها برای ما مضر نیستند.
سیل‌های از خطر ریزگرد‌ها جلوگیری می‌کنند

آخانی با بیان اینکه یکی از مشکلات ما در سال‌های اخیر کم آب شدن تالاب‌های کشور بوده است خاطرنشان کرد: سیل‌ها معمولا در آخر وارد تالاب‌ها می‌شوند که بدون شک در آینده بسیاری از مشکلات را به خصوص در زمینه ریزگرد‌ها نخواهیم داشت کمااینکه امروز آب قابل توجهی وارد تالاب جازموریان، شادگان، هامون و حتی دریاچه ارومیه شده است.

پیش بینی غلط ناسا درباره وضعیت آب و هوایی ایران

این کارشناس محیط زیست در پاسخ به این سوال که با توجه به دوره ترسالی اخیر کدام مناطق ایران شاهد جان گرفتن دوباره و دور شدن از خشکسالی خواهد بود گفت: آب و هوای ایران قاره‌ای است و پیش بینی درباره آینده آن کار آسانی نیست. معمولا متخصصان این حوزه نیز بر اساس اطلاعاتی که بدست می‌آورند مدل سازی برای آب و هوا دارند. چند سال پیش مرتب این موضوع مطرح می‌شد که ناسا اعلام کرده است که ایران ۲۰ سال دیگر به طور کامل خشک خواهد شد، اما در همان زمان مطلبی را به نگارش درآوردم که چنین پیش بینی درست نیست چراکه در همان زمان ۷ سناریو وجود داشت که تنها دوتای آن حاکی از خشک سالی در ایران بود و ۵ تای دیگر گفته بود که ایران به سمت ترسالی می‌رود، اما چون یکی از آن تحقیقات مربوط به ناسا بود در ایران همان را تایید می‌کردند که دیدیم چنین اتفاقی رخ نداد.

وضعیت آب و هوایی ایران پیچیده است

او اضافه کرد: حتی اقلیم شناسان حرفه‌ای نیز نمی‌گویند سال آینده نیز ما ترسالی خواهیم داشت چراکه اصلا این موضوع قابل پیش بینی نیست و پارامتر‌های مربوط به آن پیچیده هستند فلذا دانشمندان نمی‌توانند به طور دقیق وضعیت آب و هوایی ایران را پیش بینی کنند.

آخانی در پایان تاکید کرد: ما باید در برنامه‌های توسعه‌ای خود همیشه حداقل و حداکثر را به عنوان احتمالات ممکن در نظر بگیریم و بر اساس آن‌ها توسعه شهری را انجام بدهیم وگرنه از هر طریقی دیگری که برویم ممکن است خلاف آن ثابت شود.

منبع: رکنا

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 15 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور