پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

 واکنش رسانه های به قتل میترا استاد

ادامه واکنش رسانه های داخلی  به وقوع قتل میترا استاد

تهران- ایرنا- با اعلام وقوع قتل میترا استاد ، همسر دوم محمد علی نجفی و اعتراف نجفی به این قتل، رسانه های داخلی از زوایای مختلف این حادثه را مورد بررسی قرار داده اند.

روز سه شنبه ۷ خرداد ماه در منطقه سعادت آباد تهران، “میترا استاد” همسر دوم محمد علی نجفی شهردار سابق تهران در منزل مسکونی اش به قتل رسید که پس از چند ساعت، نجفی همسر وی با حضور در دادسرا اعتراف به قتل “استاد” کرد و دستگیر شد. به گزارش گروه نشریات خبری، بررسی امروز نشان می‌دهد رسانه‌های داخلی دو محور؛ “سخنان نجفی درباره ارتباط میترا با دستگاه‌های امنیتی” و “نحوه پوشش رسانه‌ها به خصوص صدا و سیما که با واکنش بسیاری از کاربران فضای مجازی و کارشناسان حوزه جامعه‌شناسی و علوم ارتباطات روبرو شد” را برجسته و به آنها پرداخته اند.

بررسی روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های نزدیک به طیف سیاسی اصلاح طلب ضمن بازتاب اعترافات و شرح واقعه، واکنش شخصیت‌های سیاسی و اهالی رسانه را بازنشر کرده؛ اما رسانه‌های اصولگرا به نحوه نگاه اصلاح طلبان نسبت به این حادثه پرداخته اند.«شائبه های قتل»، «انتشار تصویر فرزند میترا استاد نقض حقوق کودک»، «ایجاد سوال برای افکار عمومی»، «ماجرای نجفی و جریان اصلاحات» و «واکنش جامعه» از دیگر محورهایی است که رسانه‌های اصلاح طلب در مطالب منتشره ی خود آنها را مطرح کرده‌اند. رسانه‌های منتسب به اصولگرایان نیز با پرداختن به محور «سکوت سلبریتی ها» موضوع مذکور را در کانون توجه خود قرار دادند.

رسانه‌های اصلاح طلب

عبارت‌های کانونی طرح شده از سوی رسانه‌های اصلاح طلب عبارتند از: چرا رسانه ملی با عجله، ذوق و شوق فراوان به این موضوع می‌پردازد؛ این تاکید عجیب و بی‌سابقه صداوسیما باعث شده مردم جور دیگری هم فکر کنند؛ آنها که پروژه میترا استاد را کلید زدند در فرجام غمبار و عبرت‌انگیز این ماجرا سهیم هستند؛ به نظر می‌آید ما خبرنگاران به سناریویی که برای آقای نجفی ساخته شد، کمک کردیم؛ رفتار صدا و سیما در پوشش دادن به این خبر بسیار خاص و متفاوت بود؛ واقعاً از رفتارهای صورت گرفته بخصوص صدا وسیما در جریان پرونده آقای نجفی گلایه‌مندم و اعتراض داریم؛ ابعاد سیاسی ماجرای قتل میترا استاد به درون جریان اصلاحات هم کشیده شد؛ نحوه برخورد پلیس با نجفی که بسیار مهربانانه بود.

ارتباط میترا استاد با نهادهای امنیتی

فرزانه ترکان عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفت و گو با روزنامه آرمان، با توجه به اظهارات نجفی در اولین دادسرا مبنی بر اینکه «میترا با برخی ارگان‌های امنیتی در تماس بود» اظهار داشت: چند سوال جدی در پرونده ایشان وجود دارد. اول اینکه چرا سخن و ادعا درباره نهادهای امنیتی می‌شود؟ این موضوع با توجه به شعار شفافیتی که مطرح می‌شود، باید حتماً مورد رسیدگی دقیق و کامل قرار گیرد. اگر ادعای آقای نجفی در این خصوص صحیح است، نیاز است که شفاف‌سازی شود، اگر واقعاً حقیقت داشته باشد، باید نقش این موارد در پرونده مشخص شود. سوال دوم این است که چرا رسانه ملی با عجله، ذوق و شوق فراوان به این موضوع می‌پردازد و این گونه به‌دنبال بهره‌برداری سیاسی از این موضوع است؟ اگر قتل آنطور که خود صداوسیما ادعا دارد خانوادگی است، این ذوق زدگی و بهره‌برداری سیاسی چه مفهومی دارد؟ سوال سوم که باید سیاستگذاران کلان کشور از خود بپرسند، آن است که چرا در هر موضوعی که رسانه ملی به آن به‌طور ویژه می‌پردازد و تلاش می‌کند تا سناریوی خاصی را به جامعه القا کند، مردم آن را باور نمی‌کنند؟ شخص آقای نجفی مقصر است اما این تاکید عجیب و بی‌سابقه صداوسیما باعث شده مردم جور دیگری هم فکر کنند.

محسن آرمین، چهره سیاسی اصلاح‌طلب در یادداشتی که روزنامه اعتماد آن را منتشر کرده آورده است: نمی‌دانم میترا استاد بر اساس طرح برادران امنیتی وارد زندگی نجفی شده است یا نه. اما تردید ندارم دست‌کم از زمانی که وارد زندگی او شده، همچون یک پروژه مدیریت شده است تا در زمان مناسب از او استفاده شود.»

آرمین افزود: «شهرداری نجفی همان زمان مناسب بود تا نجفی بفهمد در کشوری زندگی می‌کند که شرط حضور مؤثر در عرصه‌های سیاست و مدیریت چیزهای دیگری جز پاکدستی و توانمندی است. به همین دلیل در میانه غوغای مبارزه با فساد و اختلاس، گزارش بزرگ‌ترین پرونده اختلاس شهرداری به قوه قضائیه هم نمی‌توانست نشانه شایستگی او باشد.»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در بخش دیگری از این یادداشت تاکید کرد: «آنها که پروژه میترا استاد را کلید زدند یا دست‌کم مدیریت کردند تا به مقاصد زشت خود برسند در فرجام غمبار و عبرت‌انگیز این ماجرا سهیم هستند و اگر نه امروز، فردا در پیشگاه خداوند باید پاسخگو باشند.»

روزنامه آرمان با تیتر «پرده‌ها کنار می روند…» نوشت: از جمله موضوعات مطرح‌شده در روز پنجشنبه ارتباط میترا استاد با نهادهای امنیتی بود که با استناد به اظهارات نجفی مطرح شد. همسر میترا استاد روز چهارشنبه اظهار داشت: «یک نهاد تماس‌های مرا شنود می‌کرد و در اختیار همسرم قرار می‌داده است که در این خصوص شکایت کردم، اما این موضوع انگیزه قتل نبوده است.» که پس از این ادعا دستیار ویژه وزیر اطلاعات اعلام کرد: همسر دوم محمدعلی نجفی – شهردار اسبق تهران- هیچ‌گونه ارتباط و همکاری با وزارت اطلاعات نداشته است. این مقام وزارت اطلاعات گفت: پخش این‌گونه ادعاهای کذب موجب تشویش افکار عمومی و قابل پیگیری قضائی است. از سوی دیگر سخنگوی قوه قضائیه هم در پاسخ به سوالی درباره ارتباط میترا استاد (همسر محمدعلی نجفی) با نهادهای امنیتی اظهارکرد: اولاً در این ارتباط قرائنی وجود ندارد؛ ضمن اینکه چیزی که الان رسیدگی می‌کنیم پرونده قتل است و فعلاً مسئولیت‌مان این است که تکلیف پرونده قتل را روشن کنیم و به سایر زوایای پرونده در فرصت بعدی رسیدگی خواهد شد. غلامحسین اسماعیلی همچنین تصریح کرد: «ما بنای این را نداریم که دقت را فدای سرعت یا سرعت را فدای دقت کنیم. باید تمام ابعاد این پرونده دقیقاً روشن شود و با روشن‌شدن پرونده، قاضی پرونده اظهارنظر قضائی خود را انجام خواهد داد.»

انتقاد از نحوه پوشش رسانه‌ای

علی‌اکبر قاضی‌زاده، استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه رسانه و ارتباطات در گفت و گو با روزنامه شرق عنوان داشت: مسئله‌ای که من را متأسف می‌کند، این است که به نظر می‌آید ما خبرنگاران به سناریویی که برای آقای نجفی ساخته شد، کمک کردیم. به اعتقاد من از نظر حرفه‌ای سابقه خوبی از خودمان به جا نگذاشتیم. اگر ۱۰، ۱۵ یا ۵۰ سال آینده کسی بیاید این پرونده را دنبال کند، درباره اینکه رسانه‌ها در این ماجرا چطور عمل کردند، فکر نمی‌کنم از ما به خوبی یاد کنند. هیچ جای دنیا ندیده و نشنیده‌ام روزنامه‌نگار و خبرنگار به‌قدری به موضوع نزدیک شود که خودش جز عاملان عدالت و امنیت قرار بگیرد؛ اما در ماجرای اخیر که برای آقای نجفی پیش آمد، دیدم برخی خبرنگاران در جلد کاراگاه وارد ماجرا شده‌اند که به نظرم چیز تازه‌ای در دنیای خبرنگاری بود. شاید بسیاری از رسانه‌ای‌ها از این سخنان ناراحت شوند؛ اما متأسفانه بسیاری از خبرنگاران ما تعلیم روزنامه‌نگاری ندیده‌اند.در یکی از ویدئوها دیدم آقا نجفی با لباس ندامتگاه ایستاده‌اند و بسیار آرام و خندان با او صحبت می‌کردند و عکس سلفی می‌گرفتند که اصلاً خوشایند نیست. یکی از نکاتی که همیشه در کلاس‌های درس به دانشجویان تأکید می‌کنم، این است که روزنامه‌نگار باید کسوت آن شغل را رعایت کند. نوع حرف‌زدن و لباس‌پوشیدن خبرنگار باید در کسوت خبرنگاری باشد. روزنامه‌نگاری که متکی به کارت خبرنگاری و نامه رسانه‌اش باشد، خبرنگار نیست. باید طوری رفتار کند که منبع خبری نتواند دست رد به سینه او بزند.

روزنامه همدلی عنوان داشت: نحوه پوشش رسانه‌ای خبر قتل همسر شهردار پیشین تهران از سوی صدا و سیما نیز موضوع دیگری بود که مورد توجه محافل رسانه‌ای، سیاسی و اجتماعی قرار گرفت و با واکنش بسیاری از کاربران فضای مجازی و کارشناسان حوزه جامعه‌شناسی و علوم ارتباطات روبرو شد. رفتار صدا و سیما در پوشش دادن به این خبر بسیار خاص و متفاوت بود، نمایش صحنه گفت و گوی نجفی با رئیس آگاهی و نوشیدن چای یا در دست گرفتن سلاح و موارد دیگر را ببیندگان تلویزیون تا حالا کمتر دیده بودند یا شاید هیچ گاه رخ نداده بود. صد ا و سیما در شرایطی که هنوز مرحله تحقیقات قضائی آغاز نشده بود چنان شتاب‌زده به سراغ موضوع رفت که عرف و سنت تلویزیون که حتی اسم اختلاسگران میلیاردی را با حروف اختصاری معرفی می‌کرد، فراموش کرد و این بار تمام جزئیات زندگی شخصی و خانوادگی فرد متهم به قتل که هنوز جرم‌اش نیز ثابت نشده است بر همگان عیان کرد تا این ذهنیت را برای مخاطب ایجاد کند که این دستگاه عریض و طویل که نام «ملی» را بر خود یدک می‌کشد با یک هیجان خاصی مشغول سیاسی‌کاری است.

این روزنامه افزود: فقط عملکرد صدا و سیما نبود که در نحوه پوشش قتل استاد به عنوان یک رسانه مورد انتقاد گرفت. بلکه نحوه پوشش برخی از روزنامه‌های کشور که به فراخور تعلقات و گرایش‌های سیاسی و جناحی خود با این مساله برخورد کردند، مورد انتقاد قرار گرفت. در این میان نحوه پوشش دو روزنامه بیشتر از روزنامه‌های دیگر نگاه‌های انتقادی را به خود جلب کرد. روزنامه جوان با تیتر «شلیک به قلب اصلاحات» این ذهنیت را برای مخاطب ایجاد کرد که جریان نجفی را دستاویزی برای تسویه حساب‌های سیاسی و جناحی خود کرده است.روزنامه سازندگی که که منتسب به حزبی است که نجفی یکی از اعضای تأثیرگذار آن بوده است عکسی شخصی از محمدعلی نجفی و میترا استاد با تیتر «تراژدی استاد» و «نجفی به قتل اعتراف کرد» منتشر کرد. منتقدان این روزنامه را متهم به تسویه حساب‌های درون گروهی سیاسی و همچنین بی‌اخلاقی در استفاده از عکس خانوادگی نجفی کردند. محمد قوچانی سردبیر سازندگی در واکنش به انتقادات به ویژه انتقاد استفاده از عکس خانوادگی در صفحه اول خود نوشت: «از لحاظ حرفه‌ای و قانونی مصداق عکس خصوصی نیستند و یک عکس معمولی است که در همه خانواده‌های ما موجود است.»

به گزارش خبرگزاری ایلنا، محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید با انتقاد از رفتار صدا و سیما در پرونده نجفی گفت: این پرونده یک پرونده شخصی است و باید صدا و سیما اجازه می‌داد مانند سایر پروندهای شخصی روند طبیعی خود را طی کند و بعد اطلاع‌رسانی کند.

وی ادامه داد: واقعاً از رفتارهای صورت گرفته بخصوص صدا وسیما در جریان پرونده آقای نجفی گلایه‌مندم و اعتراض داریم و دلخوریم.

رئیس فراکسیون امید درباره بهانه قرار دادن این پرونده برای تسویه حساب‌های سیاسی گفت: متأسفانه در هر اتفاقی گروهی دنبال اغراض سیاسی خود هستند و این مساله درست نیست و نباید از مسائل شخصی افراد برای تسویه حساب‌های شخصی استفاده کرد.

شائبه‌های قتل

سایت انتخاب مطلبی را که محمود صادقی، نماینده مجلس در توئیتر خود منتشر کرده آورده است: یک وکیل باتجربه این فرضیه را طرح کرده که نجفی مباشر قتل نیست و قتل را به گردن گرفته است.باتوجه به شخصیت نجفی و حالات او پس از وقوع قتل و قرائن متعدد دیگر، صحت این فرضیه بعید به نظر نمی‌رسد.

سایت نامه نیوز می‌نویسد: با انتشار خبری در روز هفتم خرداد با عنوان «همسر دوم نجفی به قتل رسید» برخی گمانه زنی‌ها درباره انگیزه‌های این قتل در فضای مجازی مطرح شد و استفاده از واژه «خیانت» و «مهدورالدم» برای یک زن متأهل مسلمان به راحتی در قالب واژه‌ها جا گرفت.

این سایت افزود: موضوع «خیانت» مقتول در یادداشت به دست آمده از نجفی نیز از سوی مرکز اطلاع رسانی پلیس پایتخت تکذیب شد. در یادداشت به دست آمده از شهردار سابق، بحث‌هایی درباره اختلافات خانوادگی و درخواست طلاق مطرح شد و به هیچ وجه اشاره‌ای بر خیانت میترا استاد نشده بود. در حالی که بعضی رسانه‌ها درصدد القای خیانت مقتول و رفع اتهام از نجفی برآمده‌اند و این عمل او در به قتل رساندن همسر دومش را واکنشی شرعی در قبال خیانت او برشمرده‌اند.

سایت نامه نیوز در گفت و گو با هوشنگ پوربابایی، وکیل دادگستری و استاد حقوق جزا و جرم‌شناسی نوشت: بهتر است رسانه‌ها درباره موضوع مهدورالدمی با توجه به عدم آگاهی افراد جامعه نسبت به مطالب حقوقی به شیوه‌ای رفتار کنند که هر فردی به تصور اینکه مجنی‌علیه مصداق حکم محاربه است، مرتکب عملی که احتمالاً منطبق با موازین قانونی نیست، نشوند.

ماجرای نجفی و جریان اصلاحات

روزنامه شرق نوشت: مسئله، فقط بهره‌برداری سیاسی اصولگرایان از رخداد یک قتل نیست. ابعاد سیاسی ماجرای قتل میترا استاد به درون جریان اصلاحات هم کشیده شد. این قتل گویا بهانه‌ای شده برای اینکه بخشی از جریان اصلاحات در راستای اهداف سیاسی، دامن خود را از ماجرا بیرون بکشد و دیگری را مقصر جلوه دهد. این خطی بود که از همان روز انتشار خبر قتل آغاز شد. نخستین‌بار غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، با توییتی عجیب و مبهم نوشت: «ماهیت تأسفبار حادثه قتل میترا استاد هرچه باشد نمی‌توان مسئولیت کسانی را که دو سال قبل علیرغم اصرار و تذکر برخی دلسوزان و مراکز مسئول، این چاه ویل را برای اصلاحات و نجفی حفر کردند نادیده گرفت». او بعد هم گفت که از توصیه‌های امنیتی درباره شهردارنشدن نجفی خبر داشته و پیش‌تر هم گفته بود که اگر جای اعضای شورای شهر تهران بود، هیچ‌وقت نجفی و افشانی را شهردار نمی‌کرد.

ایجاد سوال برای افکار عمومی

عبدالصمد خرمشاهی وکیل پایه یک دادگستری هم در گفت‌وگو با روزنامه ایران ضمن اشاره به روند بررسی پرونده قتل میترا استاد عنوان کرد: به اتهامات یک متهم اگر بر اساس قوانین آئین دادرسی کیفری مورد بررسی قرار گیرد هیچگاه شبهه‌ای به وجود نخواهد آمد. در این قوانین به صراحت به جزئیات رسیدگی از وظیفه بازپرس تا چگونگی برخورد با متهم و شهادت شهود و بازسازی صحنه اشاره شده است. به طوری که ضمانت حفظ آبرو و حیثیت متهم در ارجحیت قرار گرفته است. در این پرونده مسائلی اتفاق افتاد که نه تنها برای حقوقدان‌ها بسیار عجیب بود بلکه سؤالاتی را در افکار عمومی به وجود آورد که تقریباً خیلی به نفع متهم نبود.

خرمشاهی با ذکر چند مثال خاطرنشان کرد: شما از همان ابتدا به نوع برخوردها دقت کنید؛ از نحوه برخورد پلیس با نجفی که بسیار مهربانانه بود و شبهاتی را برای جامعه به وجود آورد تا اسلحه‌ای که ساعاتی پس از قتل در دست خبرنگار صدا و سیما مورد بررسی قرار گرفت و همین‌طور حضور خبرنگاران در قالب بازجو و مواردی از این دست نشان می‌دهد پرونده در مسیر قانون آئین دادرسی کیفری پیش نمی‌رود.

روزنامه آرمان نوشت: جامعه ایران در بهت و حیرت فرو رفته و عقربه‌های تحلیل‌های سیاسی ایستاده است. صورت مسأله به‌اندازه‌ای هولناک و تعجب‌برانگیز است که جای هیچ بحثی نگذاشته است. یکی از بهترین مدیران کشور در سال‌های گذشته به ضرب گلوله همسر خود را کشته است. شخصیت علمی و مدیریتی‌ای که تا چند روز پیش مرجع مشکلات مردم به‌شمار می‌رفت امروز دستبند به‌دست و با لباس زندانیان به سوالات خبرنگاران پاسخ می‌دهد. هرچند برخی از مخالفان جریان اصلاحات این مساله را سیاسی تلقی کرده و به جریان اصلاحات ارتباط داده و نجفی را در تیررس رسانه‌های گروهی قرار داده‌اند، با این وجود حادثه به‌اندازه‌ای هولناک بوده که سوالات زیادی را برای افکار عمومی جامعه به وجود آورده است.

انتشار تصویر فرزند “میترا استاد”؛ نقض حقوق کودک

هادی شریعتی نایب رئیس انجمن حمایت از حقوق کودکان در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا با توجه به انتشار تصاویر فرزند میترا استاد اظهار داشت: این اقدام نقض حقوقی بود که اثر آن بدون شک ادامه خواهد داشت و ممکن است باعث مخاطرات جدی برای کودک شود و حتی آینده او را نیز تحت الشعاع قرار دهد. این بی‌توجهی به حقوق و حریم خصوصی محصول نگاه هیجانی به مسائل اجتماعی و همچنین عدم آموزش و آگاهی در جامعه است.

رسانه‌های اصولگرا

سقوط اخلاقی اصلاح‌طلبان در یک جنایت؛ جامعه هنوز در شوک خبر جنایتی به سر می‌برد؛ اصلاح‌طلبان چگونه یک‌شَبِه روایت خود از قتل همسر نجفی را وارونه کردند؟؛ قتل میترا استاد، فرجام محدود شدن دین در برابر ولنگاری با نقاب آزادی است؛ نجفی قربانی نه گفتن هم کیشان سیاسی‌اش به حجاب است و سکوت سلبریتی‌ها در برابر جنایت نورچشمی اصلاحات برخی از عبارت‌های به کاررفته در رسانه‌های جریان اصولگرا است.

نگاه متفاوت اصلاح طلبان به قتل

روزنامه کیهان با تیتر «سقوط اخلاقی اصلاح‌طلبان در یک جنایت» می‌نویسد: نوع پرداختن اصلاح‌طلبان به ماجرای قتل فجیع میترا استاد همسر محمدعلی نجفی، یک ورشکستگی اخلاقی بود.

کیهان افزود: زنان معروف فمینیست اصلاحات مثل شهیندخت مولاوردی که رگ گردن‌شان علیه خشونت خانگی بیرون می‌زند کلمه‌ای در همدلی با زن قربانی و محکومیت جنایت هم‌حزبی‌شان نگفتند. در بی‌بی‌سی وکلای فمینیستی مثل شادی صدر و مهرانگیز کار که سال‌ها به اسم مقابله با خشونت خانگی اسلام‌هراسی می‌کنند، فقط و فقط از حقوق شوهر سیاستمدار دفاع کردند و کلمه‌ای علیه اصل جنایت حرف نزدند.

روزنامه وطن امروز عنوان داشت: رسانه‌های اصلاح‌طلب با توجه به اینکه یکی از مهم‌ترین چهره‌های این جریان سیاسی قتل فجیعی را انجام داده در سردرگمی عجیبی به سر می‌برند و هر از گاهی با خبرهایی مضحک سعی در مقصر جلوه‌دادن مقتول و تبرئه قاتل دارند. یکی از خبرگزاری‌های کوچک و جوان دولت روز پنجشنبه خبری عجیب را در خروجی خود قرار داد که حاوی اتهامات عدیده به مقتول بود. طبق این ادعا مردی با این خبرگزاری تماس گرفته و ادعا کرده با میترا ارتباط داشته و مبالغی از او و دیگران دریافت کرده و سپس ناپدید شده است. این خبرگزاری حتی مدعی شد که این مرد به توصیه آنها عمل کرده و به آگاهی مراجعه کرده است.

«خیانت، جنایت و مکافات» عنوان گزارش روزنامه صبح نو است.

در بخشی از آن آمده است: جامعه هنوز در شوک خبر جنایتی به سر می‌برد که از غروب سه‌شنبه گذشته و همزمان با سومین شب قدر ماه مبارک رمضان امسال منتشر شد. آقای محمدعلی نجفی، از چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب که سال‌ها عضو حزب کارگزاران سازندگی بوده و با حمایت و پشتیبانی هم حزبی‌ها و اصلاح‌طلبان توانست بر کرسی بلدیه تهران تکیه بزند، روز سه‌شنبه میترا استاد، همسر دوم خود را به قتل رساند. این جنایت اگرچه برای افکارعمومی غیرقابل قبول است اما با اقدامات سیاسی اصلاح‌طلبان همراه شد؛ رفتاری که البته بعید نبود. اصلاح‌طلبان از غروب سه‌شنبه تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا با روش‌های غیرانسانی که حتی می‌تواند تخریب شخص مقتول و خانواده وی باشد، حکم به تبرئه نجفی بدهند، اما غافل از اینکه هر جنایتی مکافاتی دارد.

صبح نو افزود: اخبار و اطلاعات و اظهارات موجود از وابستگان خانوادگی آقای نجفی نشان می‌دهد که جنایت رخ‌داده صرفاً یک موضوع جنایی است اما هم‌حزبی‌ها و اصلاح‌طلبان دوست دارند این مساله را به مسائل سیاسی و امنیتی مرتبط کنند. نکته جالب‌تر اینکه در چنین فضایی به کرامت خانواده مقتوله فکر نمی‌کنند. از سوی دیگر زنان همیشه مورد توجه اصلاح‌طلبان بوده و سعی کرده‌اند تا در اظهارات خود توجه به حقوق زنان در عرصه‌های اجتماعی را پیگیری کنند؛ اما این بار گویا برنامه‌ریزی اتاق فکر اصلاح‌طلبان بر پاشنه دیگری می‌چرخد. حالا آش به قدری شور شده که حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران اطلاعیه‌ای خطاب به اصلاح‌طلبان صادر کرده و از آن‌ها خواسته تا به تنش‌ها و تشتت‌های ایجادشده درباره حاشیه‌های بعد از قتل همسر نجفی

خبرگزاری فارس در مطلبی با عنوان اینکه اصلاح‌طلبان چگونه یک‌شَبِه روایت خود از قتل همسر نجفی را وارونه کردند؟ نوشت: اصلاح‌طلبان سراسر شب قدر را در شوک و بهت به‌سر بردند؛ آن‌ها تنها یک شب وقت نیاز داشتند تا طوری ورق را برگردانند که نه‌تنها قاتل را تطهیر کنند، بلکه خود را در جایگاه مدعی قرار دهند.

به گزارش سایت مشرق نیوز، سیدیاسر جبرائیلی در کانال تلگرامی خود نوشت: نجفی قربانی نه گفتن هم کیشان سیاسی‌اش به حجاب است. وقتی میزان عرضه شهوت در اجتماع اینگونه بالا رفت، نتیجه همان می‌شود که پیش چشم ماست. آنکه باید سرزنش و ملامت شود، محمد علی نجفی نیست، سید محمد خاتمی است که مسیح علی‌نژاد برایش ترانه خواند تا قبح بشکند و او برایش کف زد تا احترامش به آزادی را نشان دهد. خاتمی باید ملامت شود که گفت اگر دین در برابر آزادی قرار گیرد، دین باید محدود شود. و قتل میترا استاد، فرجام محدود شدن دین در برابر ولنگاری با نقاب آزادی است.

انتقاد از نحوه پوشش رسانه‌ای

در بخشی از مطلب روزنامه صبح نو می‌خوانیم: رسانه‌ها، نه تنها دریچه‌های شناخت گروه‌های مختلف مردم از یکدیگرند، بلکه آن‌ها، حتی خودشان را هم در انعکاس‌های آینه این رسانه‌ها می‌شناسند. موج اتفاقات پربازتاب در جامعه مثل همین فقره قتل یک زن توسط یک چهره شناخته‌شده سیاسی، معمولاً دامان همه را می‌گیرد، تدریجاً رسوباتی را در خاطره عمومی جامعه ته‌نشین می‌کند و به مرور در بزنگاه‌های تاریخی یک جامعه از جاهایی سر برمی‌آورند تا مورد طعنه یا استعاره قرار گیرند.

سکوت سلبریتی ها

خبرگزاری تسنیم با تیتر «سکوت سلبریتی‌ها در برابر جنایت نورچشمی اصلاحات» عنوان داشت: سکوت سلبریتی‌ها به‌ویژه داعیه‌داران مخالفت با چندهمسری و معترضان خشونت علیه زنان نسبت به قتل خونین میترا استاد قابل تأمل است؛ سلبریتی‌هایی که اگر محمدعلی نجفی نورچشمی دولت محبوبشان نبود، کمپین‌هایی را راه انداخته بودند!

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − شش =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور