پیام شهروند

سلام خسته نباشید به مسولین که واقعا حق الناس و بیت المال نمی شناسند خدا وکیلی تو معصومیه بعد سرعت گیر کی یک سرعت گیر دیگه نصب میکنه با این آسفالتای نمونتون واقعا پروفسرین ها کدوم دانشگاه مدیر پروژه هاتون درس خوندن ماهم بریم

با سلام
18سال پیش ماشینم زورگیری شده اماهنوزبلاتکلیفم

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

هوبره از زندگی تا زنده‌گیری

زنده‌گیری هوبره به عنوان پرنده کمیاب در استان خراسان جنوبی همواره مورد توجه شکارچیان بوده در حالی که پایداری این گونه جانوری در حال انقراض نیازمند توجه بیشتر است.

هوبره نوعی از درناسانان است که پرنده‌ای با شهرت بین‌المللی شناخته می‌شود هرچند مهد این پرنده آفریقا است اما در فصول پاییز و زمستان از کشور روسیه به ایران و شرقی‌ترین شهرستان‌های خراسان جنوبی مهاجرت می‌کند.

نقاط مستعد در خراسان جنوبی هوبره را دامن‌گیر کرده به طوری که الان شاهد زاد و ولد این پرنده در استان هستیم و در تمام فصول سال می‌توان این گونه کمیاب جانوی را یافت.

نحوه مبارزه، معرف هوبره به عنوان بمب افکن کویر است زیرا بسیاری از پرندگان شکارچی همچون عقاب و شاهین در شکار این گونه جانوری محکوم به کوری هستند، اگر در هنگام پرواز با خطر حمله یک پرنده شکاری روبه‌رو شود، مدفوع چسبناک خود را مانند بمب به سمت پرنده شکاری پرتاب می‌کند اما متاسفانه اقبال به شکار توسط انسان‌ها برای این پرنده زیاد است.

جواهر کویر به عنوان یک گونه در معرض انقراض امروز نیازمند توجه بیشتر توسط مردم و سازمان‌های ذیربطی همچون سازمان محیط زیست است تا این گونه تازه بومی شده در استان بماند و شاهد حیات وحش غنی در مناطق حفاظت شده خراسان جنوبی باشیم.

گسترش فرهنگ محیط زیستی لازمه جلوگیری از شکار غیرمجاز

مرزنشین و حامی محیط زیست خراسان جنوبی گفت: جلوگیری از شکار غیرمجاز نیازمند گسترش و تقویت فرهنگ محیط زیست است.

محمد ابراهیمی افزود: شکار در مناطق مرزی از دیرباز به عنوان یک میراث شناخته شده و تفنگ پدری به قوی‌ترین فرزند خانواده می‌رسید تا بتواند تهیه ارزاق کند.

وی گفت: با گذشت زمان و فراوانی مواد خوراکی استفاده از شکار به عنوان قوت، کمتر مورد توجه قرار گرفت تا جایی که امروز مردم مناطق مرزی دید خوبی نسبت به شکار ندارند.

فعال محیط زیست اظهار داشت: هوبره از چند سال گذشته میهمان مناطق مرزی است و به محیط زیست منطقه ما زیبایی بخشیده اما متاسفانه رغبت عرب‌ها به خریداری این پرنده به صورت زنده باعث هجوم سالیانه شکارچیان حتی از دیگر مناطق شده است.

وی گفت: شکار هوبره نه تنها زمینه انقراض این گونه کمیاب را فراهم می‌کند بلکه با شکستن درخت‌های طاق و گز توسط شکارچیان ضمن ضربه به منابع طبیعی باعث کاهش پوشش گیاهی و ایجاد گرد و خاک در منطقه در بلندمدت می‌شود.

ابراهیمی تصریح کرد: فرهنگ محیط زیست باید دوش به دوش و خانه به خانه در منطقه گسترش یابد تا این اقدام از نگاه اقتصادی خارج شود و مورد منع افراد جامعه با نگاه بدبینی به شکار تبدیل شود.

وی گفت: بدبینی به شکار غیر مجاز باید نسبت به تمام گونه‌های جانوری وجود داشته باشد در غیر اینصورت طبیعت زیبا و حیات وحش غنی خراسان جنوبی در آینده نزدیک درگیر تحولات معکوس خواهد شد و شاهد گونه‌های در حال انقراض زیادی خواهیم بود.

شکار هوبره و رغبت کشورهای حاشیه خلیج فارس

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: هوبره یکی از معدود گونه‌هایی است که زنده‌گیری می‌شود و کمتر رغبت به استفاده از گوشت آن است.

مسعود مستقیم افزود: هرچند خرافاتی هم برای خواص شگفت‌انگیز گوشت این گونه جانوری در جوامع محلی وجود دارد اما در حد خرافه هست و در خراسان جنوبی هم بیشتر رغبت شکارچیان به زنده‌گیری این گونه جانوری است.

وی گفت: در سال‌های اخیر اقدامات زیادی در زمینه فرهنگ‌سازی شکار نکردن هوبره با برگزاری کارگاه‌های آموزشی، اطلاع رسانی و تولید محتوا در فضای مجازی صورت گرفته که تا حد قابل ملاحظه‌ای هم شاهد کاهش شکار بوده‌ایم اما متاسفانه شکار هوبره هنوز ادامه دارد.

وی با بیان اینکه زنده‌گیری هوبره ضربه بسیار مهلکی به منابع طبیعی هم وارد می‌کند، تصریح کرد: شکارچیان برای ایجاد مانع حدود یک کیلومتر از پوشش گیاهی کویر را تخریب می‌کنند و در انتهای دیوارهای ایجاد شده توسط طاق‌های در هم شکسته شده تله‌های زنده‌گیری را قرار می‌دهند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار داشت: متاسفانه بسیاری از سایر گونه‌های جانوری هم در دام می‌افتند که یا تلف می‌شوند و با توسط سایر گونه‌های جانوری مورد ضربه قرار می گیرند.

وی گفت: براساس بررسی‌های صورت گرفته خریداری هوبره توسط کشورهای عرب‌نشین حاشیه خلیج فارس برای کاربردهای شرط بندی و شکار سایر گونه‌های جانوری همچون عقاب و شاهین صورت می‌گیرد و گوشت آن هیچ استفاده‌ای در این کشورها ندارد.

جمع آوری بیش از دوهزار تله زنده گیری در سال ۹۸

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه در سال گذشته با همکاری نیروی انتظامی بیش از دو هزار تله زنده‌گیری هوبره در استان از شکارچیان کشف و ضبط شد اظهار داشت: آمار جمع آوری تله‌ها در پنج سال گذشته بیش از ۱۵ هزار عدد بوده است که امیدواریم با فرهنگ‌سازی صورت گرفته شاهد کاهش شکار این گونه در حال انقراض باشیم.

وی ادامه داد: سال گذشته تلاش‌های صورت گرفته در خصوص پیشگیری از شکار غیر مجاز باعث متلاشی شدن چند باند شکار و زنده‌گیری غیرمجاز هوبره و کشف ۲۴ عدد هوبره شد که متخلفان به محاکم قضایی معرفی شدند.

وی گفت: رمز موفقیت حفاظت محیط زیست استفاده از مردم، بومیان حامی محیط زیست و نیروی انتظامی است که نسبت به سال‌های گذشته شکار این گونه جانوری کاهش چشمگیری داشته است.

مستقیم اظهار داشت: هوبره گونه‌ای مهاجر است که سازگاری طبیعت استان باعث بومی شدن آن شده و در سال های گذشته شاهد زاد و ولد آن بوده‌ایم.

وی افزود: زاد و ولد این گونه کمیاب جانوری ضمن جلوگیری از انقراض باعث غنی شدن حیات وحش استان و به تبع آن کشور می‌شود که امیدواریم بتوانیم شاهد ماندگاری هوبره به عنوان جواهر و بمب افکن کویر باشیم.

۱۶ درصد مساحت خراسان جنوبی زیر پوشش حفاظت محیط زیست است در حالی که این آمار ۶ درصد از میانگین بین المللی آن بیشتر است و در این مناطق هشت نوع گربه‌سان نظیر یوزپلنگ آسیایی، پلنگ، گربه شنی، وحشی و پالاس و گونه‌های کمیابی همچون قوچ اوریال، کل، بز، میش و سایر گونه‌های جانوری یافت می‌شود.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − شش =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور