پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

نتیجه نبود حمایت مسئولان و قول های بی عمل/ سفالگری شاهزیله رو به نابودی

امروز خراسان جنوبی- قاسمی / سفالگری از عمده هنرهای قدیمی می باشد که هنوز طرفداران بسیاری دارد و با وجود اینکه در شهرستان خوسف، روستای شاهزیله یا همان محمدیه جدید این صنعت رواج داشت اما اکنون فقط یک خانواده با تمام قوا سعی دارند این صنعت را حفظ کنند ولی گویا قول هایی بی عملی به آنها داده شده که این کار را برایشان سخت کرده است. در ادامه با این خانواده بیشتر آشنا می شویم.
قول هایی دادند ولی عملی نشد
محمد زرگر کسی است که نام او در ساخت کوزه های خاص ثبت شده است و اکنون بیش از 80 سال سن دارد و دیگر توانایی برای ادامه کار ندارد و داماد و نوه اش این صنعت را ادامه می دهند. در ابتدا با مهری زرگر دختر استاد محمد سخن گفتیم. وی بیان کرد: پدرم بیش از 50 سال بود که به صورت موروثی این کار را شروع کرد و اکنون دیگر توان کار کردن ندارد. مهری زرگر گفت: سال های قبل در زمان رئیس جمهور سابق (احمدی نژاد) رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری به این روستا آمد و ما هم به دلیل بیماری پدرم درخواست بیمه ایشان را داشتیم تا کمی در هزینه های درمان کمک کننده ما باشد و اوهم قول رسیدگی داد و به رئیس میراث فرهنگی آن زمان گفت که مدارک پدرم ارسال تا این کار انجام شود. به گفته وی اکنون چندین سال از آن زمان می گذرد و هنوز که هنوز است می گویند کاری انجام نشده است و بودجه نداریم و ما با وجود هزینه های بالای درمان برای پدرم کاری نمی توانیم انجام دهیم.
تمام تجهیزات سنتی است و نیاز به حمایت داریم
وی با اشاره به کارگاه پدرش که اکنون همسر و پسرش آن را اداره می کنند، گفت: ما هنوز کوره نداریم و کوره کوچکی که داشتیم با هیزم و آتش و سنتی است که کارایی ندارد به همین دلیل از کوره های آجر پزی استفاده می کنیم که آنها هم به دلیل اینکه برای پخت آجر تنظیم شده اند برای سفال مناسب نیستند و سفال ها یا کیفیتی که باید ندارند، یا می شکنند. وی ادامه داد: همچنین مشکل دیگر این است که دستگاه گل ساز هم نداریم و با پا این کار انجام می شود که مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. به گفتۀ وی دیگر تجهیزات از دستگاه سفالگری و دیگر موارد هم سنتی است که نیاز به بروز رسانی دارند و خود کارگاه هم کوچک است و نیاز به حمایت داریم.
توانایی بازپرداخت نداریم
زرگر بیان کرد: برای درست کردن این مشکلات حداقل 50 میلیون تومان پول نیاز داریم که ما را به کمیته امداد معرفی کرده اند که وام بدهد ولی بازپرداخت آن برای ما که تازه کارگاه را زده ایم و کار را ادامه می دهیم سخت است و نیاز به تنفس داریم و این که سود بانکی کمتر باشد. به گفتۀ وی استقبال از این هنر زیاد است و کوزه هایی که ساخته می شود در همان درب کارگاه به فروش می رسد. وی تصریح کرد: اما مشکلی که وجود دارد وجود مسائل و کمبودهایی است که داریم و تا کوزه ها ساخته شود و به دست مشتری برسد حدقل دو هفته زمان می برد.
برای احیای سفال گری شاهزیله نیاز به توسعه و حمایت داریم
محمد شاهبیکی همسر او هم گفت: بعد از اینکه شنیدیم در یکی از رسانه ها نوشته اند سفالگری شاهزیله از بین می رود رو به این کار آوردیم تا آن را احیا کنیم و این صنعت را از پدر خانمم آموختم و اکنون کمتر از دو سال است که به صورت حرفه ای کار می کنیم. وی درباره این صنعت در خاندان زرگر نیز گفت: محمد زرگر کسی است که اساتید سفالگری همدان در مقابل او کم آورده اند و هنوز نتواسته اند کوزه ابریق را بسازند و تنها کسی که این کار را انجام می دهد پدر خانم من است. به گفتۀ وی برای اینکه بتوانیم این صنعت را احیا و ادامه دار کنیم نیاز است که کارگاه توسعه پیدا کند.
اشتغال زایی بالایی دارد
محمد شاهبیکی گفت: کمیته امداد شرط پرداخت وام را اشتغال زایی چند مددجوی کمیته امداد اعلام کرده است ولی ما هنوز اول راه هستیم و باز پرداخت آن برای ما سخت است و نیاز به حمایت و تسهیل داریم. این هنرمند سفالگر افزود: این صنعت اشتغال زایی فراوانی دارد و در صورت توسعه کارگاه چندین نفر مشغول به کار می شوند و حتی می توانیم بخش لعاب و رنگ زنی آن را هم داشته باشیم که اشتغال زا است و نزدیک 15 تا 20 نفر مشغول به کار می شوند. وی ادامه داد: همچنین در مدارس می توان آموزش هایی به دانش آموزان داد تا این هنر ادامه دار باشد وخطر نابودی آن را تهدید نکند. به گفتۀ وی تاکنون هر چه مسئولان استان و حتی کشور قول دادند همه شعار بوده است و ما در عمل و اجرا هیچ حمایتی از آن ها ندیده ایم.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور