پیام شهروند

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

ملاحظات رسانه‌ای در مواجهه با کرونا

شیوع کرونا علاوه بر فشار مضاعف به نظام سلامت، فضای عمومی را هم مستعد پذیرش اخبار ضد و نقیض زیادی می‌کند؛ که از این حیث نه تنها می‌تواند روند رسیدگی به بیماری را برای مسئولان ذیربط با مشکل روبرو کند، بلکه امنیت روانی را به خطر انداخته و بازار سوداگری را هم داغ‌تر می‌کند.

با توجه به روند شیوع بیماری کرونا در کشور و آمار مبتلایان به این بیماری، فشار مضاعف به نظام سلامت کشور و بازار داغ شایعات در فضای مجازی، نقش رسانه‌ رسمی از اهمیت بسزایی برخوردار می‌شود. در دنیای کنونی رسانه‌ها در جهت هدایت افکار عمومی و عملیاتی شدن بسیاری از سیاست‌های دولتی نقش انکارناپذیری دارند که در این خصوص می‌توانند اثرات قابل ملاحظه‌ای هم داشته باشند. برهمین اساس«مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی» در گزارش شماره ۲۷۰۱۶۹۵۶ خود پیشنهادات مهمی را در رابطه با نقش رسانه‌ها ارائه داده که می‌تواند مورد توجه مسئولان و عموم مردم قرار بگیرد.

ممنوعیت هرگونه اعلام آمار و اطلاعات بجز از طریق مسئولان

بدیهی است یکی از اصلی‌ترین راهبردها در این شرایط، بحث هماهنگی نهادهای رسمی در اعلام اخبار و یکسان بودن صدای خروجی از آنهاست. هرگونه دوگانگی یا چندگانگی در نظرات رسمی، منجر به از دست رفتن کنترل افکار عمومی و متعاقباً مهیا شدن فضای مطلوب برای شایعات است. باید درنظر داشت که درست در این زمان است که مخاطب آماده خریداری روایت‌ها و اخبار غیررسمی بوده و به بخشی از شایعات اعتماد می‌کند. این اتفاق در مدیریت بحران منفی عمل می‌کند، زیرا اگرچه رجوع به رسانه‌های رسمی افزایش می‌یابد، اما در افکار عمومی نشانه آشکار ناتوانی و ناکارآمدی دولت در مدیریت بحران متبادر شده و به ناامنی روانی بیشتر دامن می‌زند.

بنابراین ضروری است تا در ستاد ملی که برای کنترل کرونا تشکیل شده، برای هر بخشی از موضوع مرجع رسمی مشخصی تعیین شده و تمام اخبار مرتبط با آن بخش، به مرجع مربوطه ارجاع داده شود. آن مرجع هم در ارتباط با رسانه‌های رسمی که در آن‌ها سیاست خبری صحت، عینیت و دقت اولویت دارد، مطالب را با جامعه در میان بگذارد. برای مثال آمار مبتلایان بایستی برعهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گذاشته شود و دیگر مراجع رسمی در صورتی که مورد پرسش هم قرار گرفتند، صرفاً به آمار وزارت بهداشت ارجاع دهند.

حتی اگر مشکلی در آمار ارائه شده توسط دیگر نهادهای رسمی مشاهده نشود، باز هم به هیچ عنوان دستگاه‌ها و نهادها و مقامات دیگر حق اعلام مستقل نداشته و باید از طریق ساز و کار ستاد ملی به این مسئله پرداخته شود.

بنابراین بایستی هرگونه اظهارنظر در فضای رسانه‌ای کشور درخصوص وضعیت موجود، آمار و اطلاعات مربوط و تصمیمات و مداخلات اتخاذ شده بجز از سوی رئیس ستاد یا سخنگوی ستاد ممنوع اعلام شود.

رصد فضای عمومی و شناسایی و مقابله با شایعات

در خصوص این کار، مقتضی است در ستاد ملی بخشی مأمور رصد فضای عمومی و خبری جامعه شده و شایعات را شناسایی نماید. پس از آن  دو اقدام اجتناب‌ناپذیر می‌نماید. در گام نخست بایستی بحث پاسخگویی به شایعات شناسایی شده، در دستور کار قرار گیرد که در این جهت صدا و سیما و رسانه‌های رسمی، در خط مقدم بوده و ستاد باید اطلاعات و اخبار مورد نیاز رسانه‌های رسمی و صدا و سیما را تأمین و با آن همکاری تنگاتنگی داشته باشد. طرح پاسخ شایعه در وهله اول از طریق ستاد و صدا و سیما و رسانه‌های رسمی موجب می‌شود تا رسانه‌های غیررسمی هم در پوشش اخبار کرونا، تحت تاثیر رسانه‌های رسمی قرار بگیرند.

گام بعدی مربوط به جلوگیری از انتشار شایعات است. در این بخش دو نوع منتشرکننده خبر وجود دارد که هرکدام نحوه برخورد مقتضی خود را می‌طلبد. نخست اشخاصی هستند که صرفاً بازنشرکننده شایعه هستند. برای مقابله با این طیف (البته فقط موارد پُرارجاع و تأثیرگذار مدنظر بوده و نه همه موارد) بایستی پس از شناسایی، توسط دستگاه‌های مسئول نظیر پلیس «فتا» فرد یا افراد نسبت به شایعه توجیه شده و پاسخ مربوطه از طریق همان بازنشرکننده در اختیار عموم قرار گیرد. عاملان شایعه در این خصوص هم قابل پیگیری و برخورد قانونی هستند.

مورد دیگر عاملان شایعه و پخش اخبار غیرواقعی هستند که این موارد بایستی با همکاری ستاد و توسط دستگاه‌های انتظامی و قضایی پیگیری شده تا از فعالیت بیشتر کانون‌های شایعه جلوگیری شود. همچنین دستگاه قضایی(همانند سایر کشورها)، مکلف به برخورد با اشخاصی هستند که مراجع رسمی اطلاع‌رسانی را نادیده گرفته و رأساً اقدام به انتشار خبر در رسانه‌های غیررسمی می‌نمایند. شورای عالی امنیت ملی یا شورای اطلاع‌رسانی دولت موظف هستند در اسرع وقت دستورالعمل‌های لازم را تهیه و ابلاغ کنند تا بستر حقوقی لازم در این زمینه مهیا باشد.

پیگیری اجرای تصمیمات تسهیل‌گرانه برای مردم

یکی از موضوعاتی که در این روزها رسانه‌ها برای ایجاد امید و کاهش فشار روانی مردم منعکس می‌کنند، اخبار مربوط به وعده‌های مسئولین برای تسهیل پرداخت تعهدات مالی و سایر امتیازات اقتصادی برای شهروندان است. این در حالی است که چنانچه به هر دلیل این وعده‌ها محقق نشود یا اندکی به تأخیر بیافتد، بار عدم تحقق آنها موجب بی‌اعتباری رسانه خواهد شد. بنابراین بدیهی است تا در این خصوص اولاً رسانه‌ها از طرف مردم انعکاس میزان تحقق این وعده‌ها را مستمراً در دستور کار قرار داده، ثانیاً دستگاه‌های نظارتی نیز برای تنویر افکار عمومی ضمن راه‌اندازی «سامانه اجتماعی» برای دریافت نظرات مردم حسب مورد اقدامات نظارتی لازم را جهت پیاده‌سازی وعده‌های مسئولین انجام داده و از طریق رسانه‌ها به اطلاع عموم برسانند.

ابهام‌زدایی از اخبار ضد و نقیض

طی روزهای اخیر، خبر ابتلا یا فوت یکی از مسئولین یا افراد مشهور به دلیل ویروس کرونا منتشر می‌شود و ساعتی بعد تکذیب شده و چه‌بسا اندکی بعد تأیید شود که این وضعیت خود تشویش افکار عمومی را موجب خواهد شد. در این خصوص رسانه‌های رسمی می‌بایست به‌منظور ایجاد آرامش در جو عمومی جامعه، حقیقت را کشف نموده و انعکاس دهند.

تقبیح رفتارهای خلاف مقررات و دستورالعمل‌های متخذه

در روزهای نخستین شیوع کرونا، عده‌ای با بی‌توجهی به هشدارهای سازمان‌های رسمی مبنی بر عدم مسافرت و خارج نشدن از منزل، اقدام به نقض سیاست عدم حضور و تردد داوطلبانه کردند و برای جلب مخاطب این اقدام خود را با سایر کاربران هم به اشتراک می‌گذارند که خود این موضوع موجب ایجاد حس بی‌تفاوتی در کاربران نسبت به هشدارهای مراجع قانونی خواهد شد. در این خصوص ضروری است رسانه‌ها ضمن تقبیح این گونه رفتارها، آثار و پیامدهای زیان‌بار این اقدامات را نیز انعکاس دهند.

در علم ارتباطات تکرار خبر از لحاظ روانشناسی در تشکیل عادت‌های عمومی بسیار مفید است؛ به ویژه اگر با دقت توأم باشد. بدون تکرار، تقویت و تثبیت دقیق‌تر عادت میسر نخواهد شد. به همین ترتیب رسانه‌ها در این روش می‌توانند بسیار موثر و مفید عمل کنند. به‌ویژه در شرایط کنونی که جامعه با بحرانی به نام کرونا روبروست، یکی از مهم‌ترین اقدامات در جهت به ثمر نشستن سیاست‌های بهداشتی که می‌تواند موثر باشد، رسانه‌ها هستند.

در این خصوص هم باید مد نظر داشت که فاصله‌های تکرار (فعل) نباید چندان دراز باشد که سبب محو آثار قبلی شده و یا چندان کوتاه باشد که خسته‌کننده و ملال‌انگیز جلوه کند. به عبارت دیگر، تکرار مانند ضربه‌های پیاپی چکش است که سرانجام میخ را به داخل می‌راند. بنابراین فرستنده پیام می‌تواند با این شکل از ضربه زدن مداوم، باعث دریافت نکات پیام شود. اما چنانچه بر مبنای گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نیز بدان اشاره شد، این تکرار و پیگیری اخبار باید در چارچوب موارد یاد شده لحاظ شود تا بتواند حداکثر اثرگذاری سیاست‌ها برای عبور از بحران را موجب شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 11 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور