پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

مساحت بیابان در خراسان جنوبی 68 درصد افزایش یافت

مساحت بیابان در خراسان جنوبی 68 درصد افزایش یافت

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر از کل مساحت استان پنج میلیون و ۲۴۳ هزار و ۹۶ هکتار بیابان است که نسبت به مطالعات قبلی حدود ۶۸ درصد اضافه شده و به بیشتر از یک سوم مساحت استان رسیده است.

علیرضا نصرآبادی روز دوشنبه در آیین روز جهانی مقابله با بیابان زایی در تالاب کجی نمکزار شهرستان نهبندان افزود: اکنون ۲ میلیون و ۱۴۴ هزار و ۷۲۹ هکتار از اراضی استان تحت تاثیر فرسایش بادی است که نسبت به مطالعات قلبی بیش از ۵۴ درصد اضافه شده است.

وی بیان کرد: گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی، جابجایی و بی نظمی فصول، خشکسالی و سیل، طوفان های شدید، کمبود منابع آب، میزان ثابت حجم آب و افزایش لحظه ای مصرف و آلودگی منابع آب شیرین، تخریب سرزمین، بیابانزایی، گرد و غبار و سایر امروز دنیا را دچار چالش های مهمی کرده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی درباره شرایط خراسان جنوبی در مقابل این چالش جهانی افزود: اکنون ۸۶ درصد (حدود ۱۳ میلیون هکتار) عرصه های طبیعی استان را عرصه های بیابانی و مراتع کم تراکم بیابانی تشکیل می دهد.

وی خراسان جنوبی را دومین استانی بیابانی کشور دانست و عنوان کرد: همچنین این استان جزو پنج استان درگیر با پدیده گرد و غبار، دارای بیش از پنج میلیون هکتار تحت تاثیر فرسایش بادی و بیش از ۲ میلیون هکتار کانون های بحرانی فرسایش بادی است.

نصرآبادی یادآور شد: در حال حاضر ۳۵ کانون بحرانی فرسایش بادی در تمام شهرستان ها به ویژه شهرستان های مرزی استان وجود دارد این در حالی است که تا سال ۹۳ تعداد این کانون ها ۲۸ کانون بوده است.

وی ادامه داد: مجاورت با دو کویر بزرگ مرکزی و لوت (شمال غرب، غرب و جنوب غرب، جنوب و جنوب شرق) و همچنین مجاورت با بادهای ۱۲۰ روزه سیستان که حالا تا ۱۸۰ روز افزایش یافته و تداوم حدود ۲۰ سال خشکسالی همه نشان از توجه ویژه و همه جانبه به اوضاع استان در بحث مقابله با بیابانزایی دارد.

وی گفت: طبق آخرین بازنگری مربوط به کانون های بحرانی فرسایش بادی و مناطق تحت تأثیر که در سال ۱۳۹۷ انجام شده است، مساحت کانون های بحرانی و مناطق تحت تأثیر فرسایش بادی افزایش چشمگیری داشته است.

وی یادآور شد: از سال ۱۳۶۷ تاکنون یک میلیون و ۷۴۰ هزار هکتار عملیات بیابانزدایی در قالب ۲۸ طرح و اجرای ۸۴۰ هزار هکتار جنگل طبیعی و دست کاشت با سابقه بالای ۴۵ سال در استان اجرا شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین رعایت تنوع گونه ای و استفاده از گونه های بومی در عملیات بیابانزدایی مانند تاغ، آتریپلکس، قره داغ و سایر را از مهم ترین اقدمات منابع طبیعی برای کاهش بحران بیابان زایی و اثرات آن در استان برشمرد.

وی تاکید کرد: بر خلاف تصور عموم آنچه سبب بیابان زایی می شود خشکی هوا نیست بلکه عدم مدیریت صحیح بر زمین و تخریب آن در اثر فعالیت های نابجای انسان است.

نصرآبادی عنوان کرد: تجربیات و مطالعات نشان می دهد مدیریت صحیح و مناسب بر بیابان ها، به خصوص در نواحی حاشیه ای آنها، تأثیری چشمگیر بر جلوگیری از گسترش این معضل جهانی و کاهش طوفانهای گرد و غبار دارد.

وی در ادامه با اشاره به اقلیم گرم و خشک منطقه نهبندان گفت: در این شهرستان ۹ منطقه تحت تاثیر فرسایش بادی قرار دارد که از این تعداد ۲ منطقه شهرستان های نهبندان، سربیشه و خوسف را به طور مشترک در برگرفته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی درباره اهمیت این طرح و دلیل اجرای آن در منطقه سهل آباد افزود: این منطقه تحت تاثیر فرسایش بادی است همچنین جاده اصلی نهبندان – سیستان و بلوچستان و بیرجند – مشهد مقدس از وسط این منطقه عبور می کند.

وی ادامه داد: همچنین روستاهای زیادی در این منطقه تحت تاثیر فرسایش بادی قرار دارد، علاوه بر اینها در آینده خط راه آهن از این منطقه عبور خواهد کرد که این موضوعات سبب شد طرح ویژه تعمیم ترسیب کربن در این منطقه با جدیت اجرایی شود.

نصرآبادی ادامه داد: طرح اجرای مقابله با بیابانزایی و مقابله با کانون های بحران در مساحت هفت هزار و ۶ هکتار در سال ۸۷ تهیه و در سال ۸۹ بعد از تصویب عملیات اجرایی ان آغاز شد.

وی افزود: در این طرح تاکنون ۳۸۰ هکتار نهالکاری، ۲ هزار و ۸۲۰ هکتار هلالی آبگیر همراه با بذر پاشی و هشت کیلومتر بادشکن زنده انجام شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار داشت: اثرات موفق پروژه بین المللی ترسیب کربن در روستای (حسین آباد غیناب) و توانمند سازی جوامع محلی سبب شد طرح تعمیم ترسیب کربن در حوزه تالاب کجی نمکزار نهبندان نیز اجرایی شود.

وی گفت: نهالکاری منطقه مزار سید علی نیز جزو اقدامات طرح تعمیم ترسیب بوده است که در سال ۹۷ به میزان ۲۳۵ هکتار از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای ملی و استانی اجرا شده که ۱۴۵ هکتار از منطقه مزار سید علی و ایست بازرسی و ۹۰ هکتار در روستای سهل آباد و دیگر روستاهای منطقه اجرایی شده است.

امروز بیست و پنجمین سالگرد مقابله با بیابانزایی با مشارکت سازمان محیط زیست و منابع طبیعی در تالاب کجی نمکزار نهبندان به عنوان تنها تالاب زنده شرق کشور برگزار شد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 9 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور