پیام شهروند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

مسئله این است ؛ گشایش اقتصادی برای «عموم» یا جهش طبقاتی «مطلعان» ؟

«گشایش اقتصادی در راه است» خبر و وعده ای است که چند روز اخیر از سوی روسای قوای مجریه و مقننه بیان شده و گفته شده قرار است در هفته جاری این خبر موجب رخ دادن اتفاقات خوب اقتصادی در کشور شود و آنقدر این خبر مهم هست که یکی از مشاوران رییس جمهور در توییتی به همه مردم ایران توصیه می کند برا هر تصمیم اقتصادی یک هفته صبر کنند.
به گزارش «تابناک» مشکلات اقتصادی و تبعات آن موضوعی است که مدتهاست ذهن هر ایرانی را به خود مشغول کرده و روزی نیست به تحلیل و بررسی اخبار و موضوعات اقتصادی نپردازد.در دو سال اخیر هم با توجه به تحولاتی که در سطح بین المللی رخ داده این فشار های اقتصادی بیش از گذشته موجب نگرانی و دلمشغولی مردم کشور گردیده است . به همین دلیل و انتظارات دیگری که وجود دارد در این مدت ها یکی از خواسته های مردم از مسئولان چاره سازی برای اوضاع خطر موجود بوده است.
حال از سوی برخی از مسئولان ارشد کشوری خبر می رسد که قرار است اتفاقات مهم اقتصادی در کشور رخ دهد و اوضاع به گونه دیگری رقم خورد.به واسطه همین خبر بود که بازار گمانه زنی در شبکه های اجتماعی به اوج خود رسید و برخی این اتفاق را مرتبط با پذیرش دستورات FATF می دانستند و برخی دیگر از ابلاغ دستورالعمل های برای فروش اوراق سلف نفت به مردم .همچنین تعدادی معتقد بودند که این وعده در زمینه برداشت از صندوق ذخیره ارزی خواهد بود و ممکن است تحولات خوبی هم در بورس رخ دهد اما همه این ها تا کنون در حد گمانه مانده و قطعی نشده اند.
در این آشفته بازار گمانه زنی که متاسفانه مسئولان امر نتوانسته اند به طور شفاف و موثر پاسخی داشته باشند و بیشتر با رمز و راز با مردم سخن گفته اند اما یک چیز قطعی است و آن این است که قطعا افراد یا گروههایی بوده و هستند که از این تصمیم باخبرند و می دانند که قرار است چه اتفاق خوبی در هفته آینده رخ دهد و این قطعا یکی از مصداق های رانت اطلاعاتی و بهره برداری از اطلاعات نهانی است که همه کشور ها سالهاست سعی دارند در قوانین خود درباره آن تمهیداتی بیندیشند.
در همین ارتباط دکتر مرتضی شهبازی نیا حقوقدان و رییس کانونهای وکلای سراسر کشور در رشته توییتی به این موضوع پرداخته و اظهار داشت : «بسیاری از مصادیق فساد ریشه در اطلاعات پنهانی دارند که مدیران به اقتضای منصب عمومی دارند و دیگران ندارند. یکی از جذابیت‌های مناصب عمومی در کشور ما دسترسی به همین اطلاعات و استفاده از آن‌ها برای منافع شخصی و یا خانوادگی و گروهی است.
شخص به ظاهر اختلاسی نمی‌کند و خلاف شرعی هم انجام نمی‌دهد، فقط به اطرافیانش می‌گوید احتمالا ارز گران می‌شود و یا سود بانکی کم و زیاد می‌شود و فلان شرکت که در بورس است، بخاطر برنده شدن در فلان مناقصه، قیمت سهامش بالا می‌رود و همین کافیست تا ثروت هنگفتی عاید آن مدیر یا وابستگانش شود.
کشور‌هایی که به طور واقعی با فساد مبارزه می‌کنند اولا استفاده شخصی از اطلاعات حاصل از موقعیت اداری را با ضمانت اجرا‌های موثر مطلقا ممنوع می‌کنند و با تجویز جارزنی و دادن حق شکایت و پیگیری به نهاد‌های مدنی و رسانه ها، این . قاعده را تضمین می‌کنند.
در نظام حقوقی کامن لا راجع به منع استفاده مدیران از اطلاعات نهانی، حکمی تقریبا با مضمون این حدیث از حضرت امیر (ع) هست:اتقوا من مواضع التهم. بسیاری از کار‌های مباح بر مدیر ممنوع است. اگر اطلاعات نهانی را بدون نفع شخصی هم به کسی بدهد، مسئول است
ثانیا اطلاعات تصمیمات اقتصادی را شفاف و در زمان واحد برای همه افشاء می‌کنند. تازه این‌ها در اقتصاد غیر دولتی است. حالا در یک اقتصاد کاملا دولتی و خصولتی و تحت تحریم، اطلاعات این تصمیمات پشت پرده و توصیه‌هایی از این دست، می‌تواند طبقه خیلی‌ها را جابجا کند.»
باید خاطر نشان کرد اطلاعات ارزشمندترین دارایی در هر حوزه اقتصادی است به نحوی که سرمایه گذاران هر قدر که از اطلاعات بیشتر برخوردار باشند در فعالیت خود در این بازارها موفق‌تر خواهند بود. در این میان گاه به دلیل برخی اتفاقات و شرایط برخی ها مطلع تر از دیگر فراد جامعه هستند و بدین سان از یکسری اطلاعات نهانی در وقایع جامعه آگاهی می‌یابند. وجود چنین برتری اطلاعاتی خود به خود موجب رخ دادن اتفاقات اجتماعی و اقتصادی مختلفی می شود.
در قوانین موضوعه و فقه تاحدی قواعد مشخصی برای منع استفاده از اطلاعات نهانی وجود دارد ولی واقعیت این است که متاسفانه این قواعد تا سطحی کار ساز هستند و وقتی بحث از تحولات عظیم اقتصادی در سطح کلان کشور می شود به کار نمی آیند و اینجاست که مسئولان امر باید دقت داشته باشند که نوع اطلاع رسانی و فعالیت آن هاست که می تواند بازدارنده بوده و اقدامات کلان را در ابتدای راه از مسیر از پیش تعیین شده منجرف نسازد و مثلا اگر قرار است تصمیمی موجب آرامش خاطر عمومی گردد خود موجب جابجایی و شکاف طبقاتی عظیم تری گردد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 7 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور