پیام شهروند

با سلام و احترام
در خصوص سرمقاله مورخ چهاردهم مرداد ماه که توسط آقای راعی فرد در مورد FATF نوشته شده بود، خطاب به نویسنده عرض می کنم، برادر محترم یعنی رهبری مقتدر، فهیم و دلسوز و این همه متخصصین، کارشناسان، دلسوزان کشور و اعضای مجمع تشخیص مصلحت که عمری سابقه مدیریت کلان در کشور دارند به اندازه جنابعالی نمی فهمند؟

باسلام میخواستم از تلاش هیات امنای مزار شاه سلیمان علی ع به ویژه جناب اقای خزایی و دستندرکاران تشکر نمایم اجرتان باحضرت زهرا س

سلام فرمانداروشهردارمحترم اسدیه آیا تاکنون در خیابان های شهراسدیه ترددداشته اید وضعیت اسفالت شهرباوجودکارخانه اسفالت شهرداری واقعااسفناک می باشد مردم که عادت دارندفکری برای خودتان بکنید که حقوق تان حلال باشد

با سلام خدمت پرسنل خدوم وایثارگر بیمارستان شهید رحیمی بیرجندپرسنل اتاق عمل، رادیولوژی و کادر درمان که در انجام عمل جراحی اینجانب نهایت همکاری را داشتند و از برخورد انسان دوستانه آنها کمال تشکر وقدردانی را دارم موفق وموید باشید

از بنیاد مسکن تقاضا داریم نسبت به بهسازی و ایجاد خیابان اصلی و جداول شهرک ولی عصر شوکت اباد اقدام نمایند

با سلام چرا استاندار و مسئولین شرکت برق و آب و گاز و شهرداری به فکر ساکنین اراضی موسوی نیستند

با سلام!شهردار محترم باتوجه به بازدید وقول مساعد در خصوص احداث چهارراه ،زیر گذر ویامیدان در معصومیه پایین در سال 99 همچنان در پیچ وخم یک کوچه ایم!!!

سگ های ولگرد در مهرشهر شبها تاصبح باعث بهم زدن خواب وآسایش ما هستند آیا کسی مسئول بررسی این مورد هست؟بچه های ما شبا با ترس از خواب می پرند

باسلام وقت بخیر معاون محترم استانداری با توجه به شیوع کرونا درخصوص تغییر ساعات کار ادارات برای خانمهای دارای کودک زیر شش سال یک تبصره داشته باشید من صبح زود فرزند کوچکم چطور بیدار کنم و کجا ببرم

سلام چرانیروهای سدمعبر به وظیفه خود عمل نمیکنند برای یک موضوع صدبارزنگ زدیم تامحل میان وبرمیگردند اینهابرای همین کارحقوق میگیرندلطفا مسولین رسیدگی کنند

سلام
شهردار محترم کوچه عمار مهر شهر با توجه به ساخت 100%ساکنین نه جدول و نه آسفالت داره.
لطفا به جای روکش خیابون های بالاشهر یکم هم به فکر مهر شهر باشید
کاش مهر شهر حداقل یه دهیاری جداگانه داشت

با سلام . با توجه به اینکه 15تا 21تیرماه هفته عفاف و حجاب است و 26دستگاه براساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در این خصوص وظیفه دارند. متاسفانه با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری اقدامات در نظارت بر دستگاه های دولتی و فعال سازی نهادهای مردمی و گسترش و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب بسیار ضعیف است.

باسلام.خواهشمنداست درصورت امکان نسبت به خط کشی خیابان قدس غربی جهت جلوگیری ازهرگونه حوادث ناگوار اقدام فرمائید.درضمن اسفالت خیابان مربوطه بدلیل عمرطولانی فاقدکیفیت می باشد.تشکر

باسلام خدمت استاندار پرتلاش و پیگیر استان
جمعی از اهالی خیابان سپیده خواهشمندیم در خصوص ورودی این خیابان از تقاطع محلاتی دستورات لازم را به دلیل تصادفات و خطرات مختلف مبذول فرمایید خسته شدیم بس که وعده طی ده سال از شهرداری شنیدیم .سپاس

با سلام
راهنمایی و رانندگی به جا اینکه در میدان قدس به کمربند گیر می دهند و جریمه می کنند با رانندگان متخلفی که گاهی در خیابان ها و حتی کوچه ها با سرعت زیاد خطر ساز می شوند برخورد نمایند .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خبر داد: اعتبار 783میلیارد ریالی بـرای بیابـان زدایی در استان

امروز خراسان جنوبی – حسین زاده / مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اعتبار مصوب مقابله با بیابانزایی خراسان جنوبی را در سال جاری بیش از 783 میلیارد ریال ذکر کرد و گفت: این میزان اعتبار مربوط به اجرای عملیات نهال کاری، مالچ پاشی، مدیریت هرز آب، تعمیم ترسیب کربن و سایر فعالیت های بیابان زایی می باشد. مهندس علیرضا نصرآبادی افزود: در این راستا عملیات مالچ پاشی در محدوده مسجد شکر در تپه های ماسه ای فعال در محور آسفالته و مسیر ریلی راه آهن طبس-یزد با اعتبار حدود 400میلیارد ریال در سطح 771هکتار اجرا می شود و در ادامه نیز اجرای عملیات بیولوژیک نهالکاری روی مالچ در سطح 386هکتار و بذرپاشی تپه های ماسه ای برای تثبیت بیولوژیک تپه های مذکور پیش بینی شده است. به گفته وی 333میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی مقابله با گرد و غبار کشور تصویب شده و کلیه عملیات اجرایی پیش بینی شده در کانون های بحرانی فرسایش بادی و مناطق غبارخیز به مساحت 8هزار هکتار انجام خواهد شد. وی اضافه کرد: 36میلیارد ریال اعتبار نیز از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای ملی به پروژه شماره4 (برنامه کنترل بیابان زایی آسیا و اقیانوسیه) پروژه تعمیم ترسیب کربن و RFLDL اختصاص یافته است.

مالچ پاشی عوارض زیست محیطی ندارد
وی میزان اعتبارات طرح تثبیت شن های روان و مدیریت مناطق بیابانی و طرح مربوط به تعمیم ترسیب کربن از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استانی را 14میلیارد ریال ذکر کرد و گفت: عملیات مالچ پاشی هیچگونه تبعات منفی زیست محیطی ندارد با این حال به دنبال اخذ مجوز از سازمان محیط زیست هستیم. مهندس نصرآبادی افزود: مراقبت و آبیاری عرصه های کاشت شده، مدیریت هرز آب، اجرای سیستم چرایی و قرق، نهال کاری روی مالچ، تولید 150هزار اصله نهال گلدانی و 156هزار اصله نهال ریشه ای و جمع آوری 25تن بذر را نیز در این راستا خواهیم داشت.

بیش از 96درصد از مساحت استان را عرصه های
منابع طبیعی تشکیل می دهد
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه بیش از 96درصد مساحت خراسان جنوبی را عرصه های منابع طبیعی اعم از جنگل ها، مراتع و پدیده های بیابانی تشکیل می دهد، اظهار کرد: مساحت مراتع متراکم استان 6278هکتار، مراتع نیمه متراکم 939هزار و 666هکتار و مراتع کم تراکم 7میلیون و 539هزار و 130هکتار است و پوشش گیاهی غالب مراتع استان را درمنه دشتی، درمنه کوهی، قیچ، تاغ، پرند، آتریپلکس، اسکنبیل، چوبک و کلاه میرحسن تشکیل داده است. وی اضافه کرد: اداره امور مراتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همگام با سیاست های اجرایی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری هرساله مبادرت به انجام پروژه های اجرایی از محل اعتبارات ملی، استانی، صندوق توسعه ملی و… می نماید و در سال جاری نیز مبلغ 248میلیون تومان از محل اعتبارات ملی، 425 میلیون تومان از محل اعتبارات استانی و2میلیارد و 100میلیون تومان هم از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای عملیات بیولوژیک، بیومکانیک و مدیریت مراتع استان مصوب گردیده است.

صدور بیش از 13هزار پروانه چرا
در راستای طرح مدیریت پایدار مراتع
وی ادامه داد: در این راستا طرح مدیریت پایدار مراتع کشور از محل اعتبارات ملی با هدف تعیین محدوده عرفی، تعیین طرفیت مرتع و شناسایی بهره برداران واقعی دارای حق استفاده از مراتع و به منظور صدور و اعطای پروانه چرا انجام که تاکنون 618سامانه مرتعی با سطحی بالغ بر 8میلیون و 45هزار هکتار با 29هزار و 680خانوار بهره بردار ممیزی شده و 13هزار و 539فقره پروانه چرا صادر شده است.
به گفته وی در حال حاضر تهیه طرح های مرتعداری با همکاری کارشناسان عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان با مشارکت مجریان و تحت نظارت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و شهرستان های تابعه استان انجام شده که در زمینه تهیه طرح های مرتعداری تعداد 189فقره طرح مرتعداری با سطحی بالغ بر یک میلیون و 993هزار هکتار با 7936خانوار بهره بردار تهیه گردیده که از این تعداد، 122فقره با مساحت یک میلیون و 144هزار هکتار به بهره برداران واگذار شده است.

افزایش کمی و کیفی پوشش گیاهی برای بهره برداری
پایدار مهم ترین هدف مدیریت مراتع است
مهندس نصرآبادی افزایش پوشش گیاهی کمی و کیفی، حفاظت و تقویت و افزایش پایداری خاک، افزایش علوفه و تولیدات وابسته به آن، توقف عوامل تخریب از قبیل فرسایش بادی و آبی در مناطق اجرایی، اشتغالزایی و جلوگیری از مهاجرت بهره برداران عرصه های مرتعی، توسعه و تعمیق مبانی تقویت مشارکت همه جانبه مرتعداران در مریریت مراتع استان، ایجاد تعادل بین تعداد دام و ظرفیت مرتع و… را از جمله مهمترین اهداف مدیریت عرصه های احیا شده ذکر کرد و گفت: افزایش کمی و کیفی پوشش گیاهی برای رسیدن به پتانسیل تولید و بهره برداری پایدار مهمترین هدفی است که در اصلاح و احیای مدیریت مرتع دنبال می شود زیرا افزایش میزان پوشش گیاهی منجر به افزایش تولید علوفه مرتع، تولیدات دامی، حفاظت خاک و جلوگیری از فرسایش خاک، تولید بیشتر آب در مرتع و بهبود شاخص های اساسی پایداری اکولوژیکی می گردد.

بهره مندی 3 ماهه 250هزار واحد دامی
از 500هزار هکتار مرتع در استان
وی افزود: امسال در راستای آزادسازی قرق مراتع مساحتی حدود 500هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی و آبخیزداری سطح استان که در سال های قبل از محل اعتبارات دولتی و با مشارکت بهره برداران عرصه های مرتعی احیا و اصلاح شده برای بهره برداری و تألیف دام مرتعداران ذی حق استان از اول آبان ماه به مدت 80تا 90روز با توجه به تعیین ظرفیت به عمل آمده مورد بهره برداری قرار گرفته و حدود 250هزار واحد دامی متعلق به 9هزار خانوار مرتعدار و دامدار روستایی و عشایری در 115منطقه در سطح استان حق ورود به این عرصه ها و بهره برداری از آن را خواهند داشت و بهره برداران طی این مدت مکلف به رعایت نکات فنی قید شده در پروانه های موقت صادره می باشند.
وی تصریح کرد: با احیای عرصه های مذکور علاوه بر حفاظت خاک، اهداف مربوط به اصلاح و احیای مراتع، بهبود وضعیت پوشش گیاهی، حفظ منابع آب و خاک، جلوگیری از فرسایش خاک و بهبود عوامل زیست محیطی محقق گشته که این امر سبب افزایش تولید علوفه خشک و به تبع علوفه قابل برداشت به میزان 36هزار و 750تن به ارزش 386میلیارد ریال می شود و همچنین منجر به بهبود وضعیت معیشتی و اقتصاد بهره برداران مرتعی استان می گردد. وی قیمت هر کیلوگرم علوفه مرتعی را براساس نامه کتبی سازمان مرکزی 10هزار و 500ریال معادل 70درصد قیمت جو ذکر کرد.
اجرای طرح ملی نهضت فضای سبز در 900هکتار
از عرصه های ملی سطح استان
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان از اجرای طرح ملی نهضت فضای سبز در کشور و خراسان جنوبی خبر داد و با بیان اینکه استارت اولیه این طرح از آبان ماه جاری زده شد، گفت: با توجه به نظرات کارشناسی و پیش بینی هواشناسی مبنی بر بارندگی های نسبتا خوب در آذرماه مقرر گردید ظرفیت عملیات بیولوژیک در عرصه ها با توجه به این حجم بارندگی پیش رو برآورد و مراحل کاشت این عرصه ها تا قبل از آذرماه انجام شود که بسترسازی اولیه با همکاری آحاد مردم و دستگاه های اجرایی صورت گرفته است و استاندار خراسان جنوبی نیز بر آمادگی استان برای همکاری همه جانبه در راستای اجرای این طرح تأکید کردند.

107هزار اصله نهال خروجی طرح
ملی نهضت فضای سبز در استان
مهندس نصرآبادی افزود: در این راستا از دستگاه های اجرایی استان خواستیم تا در بحث تأمین ماشین آلات و امکانات فنی و نیروی انسانی مورد نیاز برای کاشت و نیز اطلاع رسانی و مستندسازی با همکاری رسانه ها به ما کمک کنند و کار کاشت به صورت نمادین در 14 آذرماه در سراسر کشور انجام خواهد شد و لذا چرخه اجرایی کار را از هفته گذشته شروع کرده ایم تا زمان را از دست ندهیم. به گفته وی این طرح در 3بخش جنگل، مرتع و بیابان اجرا می شود و در سطح استان در مجموع در 900هکتار کار نهال کاری و بذرکاری انجام خواهد شد و خروجی آن حدود 107هزار اصله نهال خواهد بود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور