پیام شهروند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

مباهله؛ تبلور حقیقت در میدان آزمایش

جریان مباهله حقانیت اسلام و حقیقت گفتارهای وحیانی رسول اکرم(ص) را بیش از پیش بر همگان آشکار کرد. این رخداد دلیلی روشن بر نبوت پیامبر(ص) بود و در تقویت ایمان مسلمانان و تضعیف روحیه ی منافقان و مخالفان تاثیری بسزا داشت.

واژه ی مباهله از «بَهل» گرفته شده و به معنی رها کردن و برداشتن قید و بند است و در معنای کلی، نفرین و لعنت تعریف می شود. به عمل افرادی که درباره ی موضوع های مهم مذهبی در یک مکان جمع می شوند و با دعا و تضرع به درگاه پروردگار، از او بخواهند که دروغ گو را رسوا سازد و مجازات کند، مباهله گویند.
داستان مباهله در تاریخ اسلام هنگامی به وقوع پیوست که رسول خوبی ها در راستای انجام دادن رسالت و مسوولیت بزرگ خود مبنی بر دعوت همگان به دین و آیین اسلام، با نامه و فرستادگانی به کشورهای مختلف، ندای حق پرستی و یکتاپرستی را در جهان طنین انداز کرد.
یکی از سرزمین هایی که حضرت محمد(ص) مردم آن سامان را به مذهب نجات بخش اسلام دعوت کرد، نجران یکی از شهرهای منطقه ی حجاز بود که در مرز یمن قرار داشت. در صدر اسلام، ساکنان آن مکان مسیحی بودند تا این که در سال دهم هجری، پیامبر اسلام(ص)، خالد بن ولید را مامور کرد تا آنها را به اسلام دعوت کند که گروه بسیاری مسلمان شدند، اما عده ای نیز در آیین خویش باقی ماندند.
حضرت محمد(ص) بار دیگر در نامه ای به بزرگان نجران، رسالت خویش را اعلام کرد، در بخشی از این نامه آمده بود: «به نام خداوند یگانه؛ خدای ابراهیم و اسحاق و یعقوب. از محمد پیامبر و فرستاده خداوند متعال به بزرگ ترین روحانی مسیحیان نجران. من شما را از پرستش بندگان به پرستش خداوند یکتا دعوت می کنم. اگر می خواهید مسلمان شوید و اگر اسلام را نمی پذیرید باید جزیه بدهید و گرنه به شما اعلان جنگ می دهم.»
اسقف نجران پس از خواندن نوشته پیامبر، نمایندگانی را برای بررسی این امر، به سرزمین مسلمانان فرستاد؛ کاروانی از میهمانان ناآشنا در حالی که لباس های بلند مشکی برتن داشتند و به گردن شان صلیب آویخته، کلاه هایی جواهرنشان بر سر گذاشته و زنجیرهای طلا به کمر بسته بودند، وارد شهر مدینه شدند.
آنان بعد از آن که به محضر پیامبر(ص) رسیدند، گفتند: شما چه ادعایی دارید؟ حضرت محمد(ص) فرمودند: «من مردم را به آیین توحید دعوت می کنم و از آنان می خواهم که شهادت بدهند خدایی جز خدای یگانه وجود ندارد و من پیامبر خدا هستم.»
چون آنها از پذیرش حق سرباز زدند، در همان لحظه، آیه ی 61 سوره آل عمران نازل شد که «ای پیامبر! به آنان بگو: بیایید ما فرزندان خود را دعوت کنیم؛ شما هم فرزندان خود را؛ ما زنان خویش را و شما هم زنان خود را؛ ما نفوس خود را بیاوریم شما هم نفوس خود را؛ سپس طرفین را نفرین کنیم و بگوییم خدا لعنت کند هر کسی را که دروغ می‏گوید»
نمایندگان نجران بعد از شنیدن این آیه، گفتند: «این کاری منصفانه است.»
زمان مراسم مباهله، بیست و چهارم ذی الحجه و مکان آن صحرای بیرون مدینه تعیین شد. در جلسه ای که مسیحیان نجران تشکیل دادند به این نتیجه رسیدند که «اگر پیامبر، فردا با عده ای از یاران و اصحابش برای مباهله آمد، ما هم با او مباهله می کنیم و او به طور قطع پیامبر خدا نیست؛ اما اگر با خاندانش برای مباهله حضور یافت، ما نباید به این کار دست بزنیم؛ زیرا اگر او خاندان نزدیکش را برای این کار انتخاب کند و حاضر شود آنها را فدا نماید، حتما او پیامبر است و در ادعایش راستگو است.»
صبح روز بعد، نمایندگان نجران آمدند و در محل از پیش مشخص شده ایستادند و منتظر ورود رسول اکرم(ص) شدند. ناگهان دیدند در حالی که پیامبر(ص) کودکی را در آغوش گرفته است و دست خردسال دیگری را در دست دارد؛ زن و مردی پشت سر او گام برمی دارند و با ایمان و اطمینان به پیش می آیند.
روحانیان نجران از افرادی که برای تماشای مباهله آمده بودند، پرسیدند: اینها چه نسبتی با محمد(ص) دارند؟ آنان پاسخ دادند: آن مرد علی بن ابیطالب(ع)، داماد ایشان و آن زن، فاطمه(س) دختر حضرت محمد(ص) است و آن کودکان حسن و حسین، فرزندان آنان هستند.
نمایندگان نجران با دیدن این منظره آشفته و پریشان شدند؛ به طوری که رئیس آنان گفت: «من عذاب را در چند قدمی خود احساس می کنم؛ زیرا او به راه خود ایمان راسخ دارد وگرنه هیچ گاه فردی که در کار خود تردید داشته باشد، عزیزان و نور چشمان خود را در معرض عذاب الهی قرار نمی دهد. اگر با این وضع دست به نفرین برداریم، تمام ما نابود خواهیم شد و تا روز قیامت یک نفر نصرانی روی زمین باقی نخواهد ماند و نام کلیسا از حافظه تاریخ محو خواهد شد.»
آنان عاجزانه اظهار داشتند: «ای ابوالقاسم! ما مباهله نمی کنیم، تو دین خود را داشته باش و اجازه بده ما هم به دین خود باقی بمانیم.»
پیامبر(ص) فرمودند:«خیر، اگر حاضر به مباهله نیستید، مسلمان شوید.» اسقف گفت:«خیر، مسلمان نمی شویم و چون توانایی جنگ نداریم، همچون دیگر اهل کتاب جزیه می دهیم. سپس حضرت محمد(ص) پذیرفتند.»
بدین ترتیب این رویداد بزرگ در تاریخ اسلام، درسی بزرگ برای دشمنان و منافقان بود و به عنوان گواهی راستین بر فضیلت و برتری خاندان رسول خدا و اثبات حقانیت دین اسلام محسوب می شود.
در پایان به گزیده ای از سخنان امامان معصوم(ع) در ارتباط با مباهله می پردازیم:
در حدیثی از امام حسن(ع) نقل شده است که ایشان فرمود:«…در آن وقت که کافران نجران گفتار جدم را منکر شده و با او جدل کردند. در این وقت جدم رسول خدا(ص) پدرم را از «انفس» و من و برادرم حسین را از «بنین» و فاطمه مادرم را از «نساء» (انتخاب کرده) با خود برد، پس ماییم اهل و گوشت و خون و جان او، و ما از اوییم و او از ماست.»
در روایت دیگری از امام رضا(ع) آمده است که مأمون روزی پرسید: بزرگترین فضیلتی را که برای امیرالمومنان است و قرآن بر آن دلالت دارد برای من بگو. ایشان فرمود:«فضیلت او در مباهله است که در آیه شریفه «فمن حاجک فیه من بعد ماجاءک…» اشاره شده است.»

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 8 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور