پیام شهروند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

ماندن بر سر دوراهی؛ خصوصی سازی یا شبه دولتی شدن اقتصاد

ماندن بر سر دوراهی؛ خصوصی سازی یا شبه دولتی شدن اقتصاد

تهران- ایرنا- کاهش تصدی گری دولت در اقتصاد و سپردن آن به بخش خصوصی را می توان مهمترین راهبرد و راهکار اقتصادی دانست که اغلب صاحبنظران و فعالان بر آن تأکید فراوان دارند، اما با موانع و مشکلاتی رو به رو است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حجم و اندازه دولت و به ویژه میزان تصدی اش بر بخش های مختلف اقتصادی از مهمترین مباحث مربوط به کارآمدی آن است. به باور کارشناسان و همچنین بر اساس مطالعات و پژوهش های انجام شده، یکی از مهمترین دلایل رشد پایین  اقتصادی ، به ویژه در بخش غیر نفتی به دولتی بودن اقتصاد کشور بازمی گردد. به همین خاطر کاهش تصدیگری دولت در اقتصاد و همزمان تقویت بخش خصوصی از ضرورت های اصلی اقتصاد کشور به شمار می رود.

در این رابطه پژوهشگر ایرنا،  با «محمدرضا محمدی»، دکتری جامعه شناسی اقتصادی و توسعه و دبیر گروه فقر ونابرابری های موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران به گفت وگو پرداخت.

شیوه های متفاوت نقش دولت در اقتصاد

محمدی در ابتدا به شیوه ها و نظام های مختلف اقتصادی اشاره کرد و گفت: نظام اقتصادی هر کشوری، نشانگر شیوه برنامه ریزی و سیاست های کلی اقتصادی است. تا قبل از جنگ جهانی دوم و شکل گیری دولت های مدرن، تکلیف خیلی از کشورها در این زمینه، چندان معلوم و مشخص نبود، اما پس از جنگ جهانی دوم و به تبع آن، احساس نیاز به بازسازی های ناشی از آن، نظام برنامه ریزی اقتصادی بیش از پیش اهمیت پیدا کرد.از نظر اقتصاددانان بزرگ، کشمکش هایی مبنی بر دخالت یا عدم دخالت دولت در اقتصاد همیشه بوده و هست. لیبرالیسم اقتصادی نمونه بارز الگویی است که بر عدم دخالت اقتصادی دولت در اقتصاد و واگذاری بازار به منطق و روش خود تاکید داشته و نمونه های فراوانی از آن در کشورهای پیشرفته سرمایه داری قابل مشاهده است.

وی در ادامه بحث اظهار داشت: در مقابل این مکتب، نظام سوسیالیستی بود که نسخه برنامه ریزی متمرکز دولتی را برای اقتصاد ترسیم و عملی نمود که تا چند دهه گذشته، شوروی سابق و چین بر این مدار حرکت می کردند و در مسیر اجرای آن آسیب هایی را نیز متحمل شدند؛ فروپاشی شوروی(سابق) مبتنی بر نظام کمونیستی نارسایی مکتب یاد شده را اعلام کرد و برای همیشه به تاریخ پیوست.

محمدی بیان داشت: کشورهای اروپایی به طور اعم، حد وسط بین این دو مکتب  را برای پیشبرد اهدف خود انتخاب کردند و شیوه سوسیال دمکراسی را برگزیدند که به نظر می رسد بر حفظ و نگاهداشت توامان هر دو نظام سرمایه داری و سوسیالیستی علاقه مندند  که در آن مسیر،  دولت های رفاه را شکل دادند؛ از مشخصه های بارز این مکتب، سیاست های بیمه همگانی و حمایت همه جانبه از شهروندان در قالب این سیاست ها از سویی با دریافت مالیات از افراد دارا جهت جبران هزینه های تحمیلی خدمات عمومی و باز توزیع آن در بین گروه های فرودست است.

فراخی و گستردگی بیش از حد دولت

این دکتری جامعه شناسی توسعه عنوان داشت: داستان کشور ما در این میان قدری متفاوت و حتی ویژه است. هر چند در قانون اساسی بر فعالیت هر سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی تاکید شده اما بخش دولتی بیش از حد خود فراخ و گسترده شده و می توان به صراحت گفت توان فعالیت دو بخش دیگر را از آنها گرفته است. البته بخش خصوصی، در کشور ما  به معنای واقعی خود هنوز متولد نشده بلکه یک پدیده نادری به نام خصولتی شکل گرفته که تمامی عیوب هر دو بخش را  در درون خود پوشیده دارد.

داستان واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی نامرئی، معروف است که بسیاری از واگذاری به شبه دولتی ها با استفاده از رانت و حاکمیت اطلاعات صورت گرفته و تاکنون  پیامدهایی سوئی از جمله فساد، تعطیلی و بیکار شدن کارگران و … بدلیل سوء مدیریت در پی داشته است.

بخش خصوصی و دلایل ناکامی آن

وی با اشاره به وجود دلائل متعددی ناکامی بخش خصوصی در ایران عنوان داشت:. اولین و شاید مهمترین دلیل آن وجود منابع و انرژی خدادای است که وجود نفت و درآمد سرشار آن تاکنون، سبب بی نیازی مقطعی دولت از مردم گردیده و به تبع آن به دلیل دولتی بودن اقتصاد، خیلی از افراد دنبال کار خلاقانه و تولیدی صنعتی نرفتند و هر کسی به فراخور دوری و نزدیکی به منابع نفتی ازآن ارتزاق نمودند که همین امر سبب سنگینی بدنه دولت و کندی فعالیت های آن و نیز رقابت با بخش خصوصی نحیف موجود شد و آنرا از سیر تکوینی خود بازداشت.

محمدی گفت:  با وجود تاکید رهبر معظم انقلاب، جهت اجرایی شدن اصل 44 قانون اساسی که تاکید آن بر سپردن کار مردم به مردم است، عملا تا به حال این واگذاری ها محقق نشده و دولت همچنان یکه تاز میدان اقتصادی است.

دبیر گروه فقر و نابرابری های موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران اذعان داشت: فعالیت بخش تعاونی نیز به دلائل مختلف فرهنگی، اجتماعی در کشور ما با توفیق همراه نبوده است.قبل از انقلاب، فعالیت های تعاونی ها در حد سوپر مارکت محله بود که وظیفه اش در حد توزیع برخی نیازمندی های ضروری مردم بود و در روستاها نیز تعاونی ها به عنوان نماینده دولت نقش ایفا می کردند و به نوعی جایگزین ارباب شدند. لذا تعاون به معنای واقعی خود در ایران معنای واقعی خود را  پیدا نکرد و مردم نیز آگاهی کافی و کامل از ماهیت آن چه قبل و چه بعد از انقلاب پیدا نکردند. هر چند هم اکنون تعاونی های فعال هم در حوزه های مختلف هستند اما به معنای  واقعی خود که قادر باشند مشکلاتی را در شرایط فعلی حل و فصل نمایند کمتر به چشم دیده می شود.

وی  در نهایت گفت: می توان گفت چشم امید مردم، الان به دست دولت و بخش نه چندان موفق دولتی دوخته شده است و نتیجه این است که تنها دولت باید به همه تقاضای افراد جامعه (اعم از کار، شغل، مسکن، درمان، زیرساخت ها و … ) پاسخ دهد و این امر نیز از توان دولت خارج است. در چنین حالتی، معمولاً اجتماع و سیاست نیز درگیر اقتصاد می شود و پدیده هایی چون آقازادگی و رانت شکل می گیرد و از دل آن فسادهای مختلف بیرون می آید. این در حالی است که نباید دولت اجازه این کار را بدهد و هر کسی می بایست قابلیت ها و توانمندی های واقعی خود را در عرصه های مختلف به نمایش بگذارد. زیرا در چنین شرایطی فرصت برای همه افراد و بخش های خصوصی فراهم می شود که این امر سبب شکل گیری یک نظام اقتصادی قوی و فراگیر شده و در نتیجه تمامی افراد جامعه از وجود چنین شرایطی بهره مند می شوند. اگر دولت به جای دخالت در همه امورات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ، وظایف ارشادی و نظارتی خود را به خوبی انجام می داد و بخش عمده ای از مسوولیت های  اقتصادی، اجتماعی و حتی فرهنگی خود را به بخش خصوصی واقعی واگذار می کرد شاید با این همه هجمه و تقاضا مواجه نبود و به مسائل مهمتر و حاکمیتی خود راحت تر می اندیشید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور