پیام شهروند

با سلام و احترام
در خصوص سرمقاله مورخ چهاردهم مرداد ماه که توسط آقای راعی فرد در مورد FATF نوشته شده بود، خطاب به نویسنده عرض می کنم، برادر محترم یعنی رهبری مقتدر، فهیم و دلسوز و این همه متخصصین، کارشناسان، دلسوزان کشور و اعضای مجمع تشخیص مصلحت که عمری سابقه مدیریت کلان در کشور دارند به اندازه جنابعالی نمی فهمند؟

باسلام میخواستم از تلاش هیات امنای مزار شاه سلیمان علی ع به ویژه جناب اقای خزایی و دستندرکاران تشکر نمایم اجرتان باحضرت زهرا س

سلام فرمانداروشهردارمحترم اسدیه آیا تاکنون در خیابان های شهراسدیه ترددداشته اید وضعیت اسفالت شهرباوجودکارخانه اسفالت شهرداری واقعااسفناک می باشد مردم که عادت دارندفکری برای خودتان بکنید که حقوق تان حلال باشد

با سلام خدمت پرسنل خدوم وایثارگر بیمارستان شهید رحیمی بیرجندپرسنل اتاق عمل، رادیولوژی و کادر درمان که در انجام عمل جراحی اینجانب نهایت همکاری را داشتند و از برخورد انسان دوستانه آنها کمال تشکر وقدردانی را دارم موفق وموید باشید

از بنیاد مسکن تقاضا داریم نسبت به بهسازی و ایجاد خیابان اصلی و جداول شهرک ولی عصر شوکت اباد اقدام نمایند

با سلام چرا استاندار و مسئولین شرکت برق و آب و گاز و شهرداری به فکر ساکنین اراضی موسوی نیستند

با سلام!شهردار محترم باتوجه به بازدید وقول مساعد در خصوص احداث چهارراه ،زیر گذر ویامیدان در معصومیه پایین در سال 99 همچنان در پیچ وخم یک کوچه ایم!!!

سگ های ولگرد در مهرشهر شبها تاصبح باعث بهم زدن خواب وآسایش ما هستند آیا کسی مسئول بررسی این مورد هست؟بچه های ما شبا با ترس از خواب می پرند

باسلام وقت بخیر معاون محترم استانداری با توجه به شیوع کرونا درخصوص تغییر ساعات کار ادارات برای خانمهای دارای کودک زیر شش سال یک تبصره داشته باشید من صبح زود فرزند کوچکم چطور بیدار کنم و کجا ببرم

سلام چرانیروهای سدمعبر به وظیفه خود عمل نمیکنند برای یک موضوع صدبارزنگ زدیم تامحل میان وبرمیگردند اینهابرای همین کارحقوق میگیرندلطفا مسولین رسیدگی کنند

سلام
شهردار محترم کوچه عمار مهر شهر با توجه به ساخت 100%ساکنین نه جدول و نه آسفالت داره.
لطفا به جای روکش خیابون های بالاشهر یکم هم به فکر مهر شهر باشید
کاش مهر شهر حداقل یه دهیاری جداگانه داشت

با سلام . با توجه به اینکه 15تا 21تیرماه هفته عفاف و حجاب است و 26دستگاه براساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در این خصوص وظیفه دارند. متاسفانه با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری اقدامات در نظارت بر دستگاه های دولتی و فعال سازی نهادهای مردمی و گسترش و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب بسیار ضعیف است.

باسلام.خواهشمنداست درصورت امکان نسبت به خط کشی خیابان قدس غربی جهت جلوگیری ازهرگونه حوادث ناگوار اقدام فرمائید.درضمن اسفالت خیابان مربوطه بدلیل عمرطولانی فاقدکیفیت می باشد.تشکر

باسلام خدمت استاندار پرتلاش و پیگیر استان
جمعی از اهالی خیابان سپیده خواهشمندیم در خصوص ورودی این خیابان از تقاطع محلاتی دستورات لازم را به دلیل تصادفات و خطرات مختلف مبذول فرمایید خسته شدیم بس که وعده طی ده سال از شهرداری شنیدیم .سپاس

با سلام
راهنمایی و رانندگی به جا اینکه در میدان قدس به کمربند گیر می دهند و جریمه می کنند با رانندگان متخلفی که گاهی در خیابان ها و حتی کوچه ها با سرعت زیاد خطر ساز می شوند برخورد نمایند .

ماجرای اولین لوله‌کشی آب شهری در ایران چه بود؟

یکی از نکات قابل تأمل در تاریخ این دیار این است که اولین شهر دارای شبکه آب‌رسانی از طریق لوله بیرجند بوده و 96 سال پیش یک پروژه عظیم آبی در دل کویر خشکیده ایران شکل گرفته است.

ماجرای اولین لوله‌کشی آب شهری در ایران چه بود؟

خبرگزاری فارس-بیرجند؛ مسئله بودن یا نبودن آب همواره در طول تاریخ از مبناهای اساسی تشکیل حکومت‌ها بوده به‌گونه‌ای که برپا شدن اجتماعات و ساخته شدن روستاها و شهرها در کنار نهرهای آب صورت گرفته است و وجود این عنصر حیاتی تکیه‌گاه حکومت‌ها برای ادامه حیات بوده است.

در خراسان‌جنوبی نیز وجود آب‌انبارها، قنات‌ها و بندهای قدیمی نشان از تاریخ کهنی دارد که مردم در آن روزگار و به‌واسطه آن زندگی خود را در این خطه آغاز کرده‌اند.

بیرجند نخستین شهر دارای شبکه آبرسانی ایران

یکی از نکات قابل تأمل در تاریخ این دیار این است که اولین شهر دارای شبکه آب‌رسانی از طریق لوله بیرجند بوده و 96 سال پیش یک  پروژه عظیم آبی در دل کویر خشکیده ایران شکل گرفته است.

این شهر کویری همواره از ابرهای باران‌زا محروم و کمبود ریزش‌های جوی دغدغه مردمانش بوده است.

قنات‌ها همچون قنات عباس‌آباد، کلاته خان و قصبه، بندهایی همچون بندهای باغران، دره، چهارده و عمر شاه، آب‌انبارها از جمله آب‌انبار ملک، عمه، گلشنی و سالار، یخدان‌هایی همچون بهلگرد، شوکت‌آباد، رحیم‌آباد راه‌های تأمین آب در گذشته در جنوب خراسان بوده است.

ماجرا چه بود؟

در اسناد تاریخی و خاطرات موجود که از نویسندگان، نظامی‌ها و بزرگان شهر باقی مانده است مواردی همچون آلوده بودن دائمی آب جوی‌های اصلی به صابون رخت‌شویی، بیماری‌ها و شور بودن به چشم می‌خورد که نمایانگر معضلات قنات و مشکلات مربوط به آب در جامعه شهری بیرجند در گذشته بوده است.

از طرفی آب موردنیاز مصرف‌کنندگان و برخی اصناف توسط صنف سقا یا آبکش تأمین می‌شده که دشواری و محدودیت‌های خاص خود از جمله کمبود آب، عدم دسترسی سریع به آب و هزینه بالا را داشته است.

از این نکته نیز نمی‌توان غافل شد که همان دسترسی‌های اندک به آب نیز عاری از آلودگی‌های بهداشتی نبوده است و وجود فراگیر بیماری‌های پوستی، حصبه، اسهال خونی و کچلی در آن زمان‌بر این موضوع صحه می‌گذارند و این وضعیت تا سال 1302 هجری شمسی ادامه داشت.

آغاز لوله‌کشی آب بیرجند از قنات علی‌آباد

تأمین آب شهر از روشی مطمئن و سالم‌تر دغدغه بسیاری از مردم شهر بود تا اینکه به ابتکار شوکت‌الملک و میرزا محمدولی خان اسدی و سایر بزرگان در پاییز 1302 شمسی در حسینیه قلعه مراسم لوله‌کشی بیرجند از قنات علی‌آباد برگزار شد!

اولین بار در گفتگوی محمدولی اسدی (مصباح السلطنه) مأمور دولت در خطه قهستان با شاهزاده معتضدی بود که ایده استقرار شبکه آب‌رسانی مطرح شد.

مردم هزینه پروژه را پرداختند!

معتضدی ایده را پذیرفت و پیشنهاد کرد طرح را به اطلاع شوکت‌الملک برسانند، شوکت‌الملک نیز جلسه‌ای را با حضور علما، تجار و معتمدان شهر برگزار کرد و خود او مبلغ  50 هزار ریال و حاضرین نیز در حد توان مبالغی را تعهد کردند.

پس از برپایی هسته اولیه آبلوله بیرجند کمیسیون «میاه» به ریاست شوکت‌الملک و عضویت چند نفر از اعانه‌دهندگان تشکیل شد که پس از بررسی تصمیم بر آن شد که قنات علی‌آباد در بیرجند خریداری و آب لوله‌کشی از آنجا تأمین گردد.

علت این انتخاب ارتفاع بالای قریه علی‌آباد نسبت به شهر و آب بسیار شیرین آن بود.

پای یک سنت دیرینه به میان آمد

لازم به ذکر است اعضای کمیسیون که از مالکین علی‌آباد بودند هر یک سهم ملک خود را به صورت وقف در اختیار کمیسیون قرار دادند بنابراین حدود نیمی از سهم آب علی‌آباد توسط اعضا تأمین شد و نیم دیگر به تدریج به وسیله خیرین دیگر خریداری و وقف گردید.

در جریان وقف سهام علی‌آباد گروهی از واجدین شرایط برای آموزش نحوه لوله‌کشی، اتصالات و شیر برداشت با هزینه کمیسیون که از عواید موقوفات تأمین شده بود به هندوستان اعزام شدند که نسبت به تهیه، خرید و ارسال ملزومات نیز اقدام کردند، همچنین مقداری نیز از لوله‌های به‌جامانده از کمپ نظامی بریتانیا در سفیدابه که پس از جنگ جهانی اول بلااستفاده مانده بود تأمین شد.

بنابر قضا یک روس مهاجر و لوله‌کش به نام «سویستانف» در بیرجند سکونت داشت که برای پروژه لوله‌کشی استخدام شد.

32 سال زودتر از پایتخت!

نتیجه این اقدامات این شد که بیرجند شهری باشد که 32 سال زودتر از پایتخت کشور آب‌رسانی از طریق لوله در آن انجام شد و بنگاه خیریه آبلوله در سال 1302 هجری شمسی با همت اهالی بیرجند و واقفان خیراندیش بنیان نهاده شود تا مردم محروم بیرجند از گزند کم‌آبی و آب‌های شور و آلوده رهایی یابند و بیرجند شهری نامیده شود.

مسئولیت آب‌رسانی و تأمین آب شرب بیرجند تا سال 72 و پیش از تأسیس شرکت‌های آب و فاضلاب بر عهده بنگاه خیریه آبلوله بیرجند بود که در این سال بدون توجه به تبصره 4 ماده 4 قانون توزیع عادلانه آب که به‌صراحت عنوان شده آب  شرب شهری اگر وقف باشد باید طبق مقررات وقف عمل گردد، کلیه املاک بنگاه تصرف شد!

برای برگشت مایملک بنگاه به وقف اقداماتی صورت پذیرفت اما با توجه به اینکه مسئله تأمین آب شرب در تمام کشور بایستی زیر نظر یک سازمان باشد توافق شد در بیرجند شرکت آب و فاضلاب مستقلی با سرمایه‌گذاری بنگاه آبلوله، شرکت فاضلاب و سازمان آب منطقه‌ای خراسان تشکیل شود بنابراین از سال 76 تاکنون هیأت مدیره بنگاه با تجدید سازماندهی رخ داده و به منظور احیای حقوق موقوفه اقداماتی داشته و به نتایج قابل توجهی رسیده‌اند.

1372؛ پایانی تلخ بر بنگاه خیریه آبلوله بیرجند

بی‌شک تأمین منابع مالی این چنین خدمت بزرگی جز از طریق کمک‌های خیریه در منطقه محرومی مانند بیرجند امکان‌پذیر نبود اما باید پذیرفت اگر این کمک‌ها در قالب سنت ماندگاری به نام وقف نمی‌گنجید شاید سال 1372 پایانی تلخ بر بنگاه خیریه آبلوله بیرجند بود و امروزه همچنان شاهد خدمت‌رسانی این بنگاه به مردم بیرجند نبودیم.

و امروز سقاخانه‌های این موقوفه به همت اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی در سطح شهر گسترش یافته و مردم این شهرستان 96 سال است که بهره‌مند از یک وقف ماندگار هستند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + هفده =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور