پیام شهروند

با سلام
18سال پیش ماشینم زورگیری شده اماهنوزبلاتکلیفم

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

علمی / یک توصیه برای کاهش مقاومت آنتی‌بیوتیکی

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در دنیا از هر سه نفر یک نفر به چاقی و سایر اشکال سوء تغذیه مبتلاست.

یک پنجم مرگ‌ و میرها را رژیم غذایی رقم می‌زندبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی قلیان، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: دهمین بسیج ملی تغذیه با ترویج الگوی غذایی سالم با جایگزین‌های غذایی سالم در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد اجرا می‌شود.
او افزود: این برنامه از ۱۴ الی ۳۰ دی با همکاری سازمان‌ها و نهاد‌های موثر در سلامت اجرا می‌شود.
قلیان اهداف بسیج ملی تغذیه ارتقاء آگاهی، نگرش و عملکرد خانواده‌ها در خصوص تغذیه سالم و جایگزین‌های مواد غذایی، جلب حمایت سیاست گذاران و مسئولان مرتبط در حوزه غذا، تغذیه و جلب همکاری رسانه‌های جمعی برای آموزش مردم و فرهنگ سازی برشمرد.
او بیان کرد: رژیم غذایی ناسالم عامل خطر اصلی مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیر واگیر (NCDs) از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و برخی سرطان‌ها است؛ علاوه بر اینکه یک پنجم مرگ‌ و میرها را در سراسر دنیا رقم می‌زند مبلغی بالغ بر ۲ تریلیون دلار در سال نیز بودجه به بخش سلامت تحمیل می‌کند.
قلیان با بیان اینکه تقریبا از هر سه نفر یک نفر به چاقی و سایر اشکال سوء تغذیه مبتلاست، گفت: پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که این تعداد تا سال ۲۰۲۵ به یک نفر از دو نفر خواهد رسید که می‌توان با آموزش، اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ خود مراقبتی از آن جلوگیری کرد.
چربی شکمی هوشیاری ذهنی را از میانسالی کاهش می‌دهد

تهران-ایرنا- نتیجه یک مطالعه نشان می‌دهد، افرادی که چربی بدنی بیشتر و توده عضلانی کمتری دارند، عملکرد شناختی آنها از میانسالی آسیب می‌بیند.

به گزارش پایگاه اینترنتی vanguardngr، این مطالعه که بر روی هزاران فرد میانسال و مسن‌تر انجام شد، نشان داده است که داشتن چربی بدنی بیشتر و توده عضلانی کمتر با افزایش سن منجر به بروز تغییراتی در انعطاف پذیری شناختی می شود.

انعطاف‌پذیری شناختی به مهارت و توانایی ذهن برای رفتن از موضوعی به موضوع دیگر و توانایی فکر کردن در مورد مفاهیم چندگانه به‌طور همزمان گفته می شود.

محققان دانشگاه دولتی «آیووا» در آمریکا در این مطالعه، داده های چهار هزار و ۴۳۱ مرد و زن با سن متوسط ۶۴.۵ سال را که اختلال شناختی نداشتند، بررسی کردند.

محققان رابطه ای میان تغییرات در چربی شکمی و توده عضله لاغر را با تغییر در هوش سیال در یک دوره ۶ ساله بررسی کردند. تجزیه و تحلیل نشان داد که هوش سیال با افزایش سن در افرادی که چربی شکمی بیشتری داشتند، کاهش می یافت در مقابل به نظر می رسید افرادی که توده عضلانی بیشتری داشتند به این زوال مبتلا نمی شدند.

محققان همچنین متوجه شدند که تاثیر توده عضلانی بر جلوگیری از ابتلا به کاهش عملکرد شناختی مغز بیشتر از تاثیر برخورداری از چربی بیشتر در بدن در ابتلا به کاهش عملکرد شناختی بود. این ارتباطات حتی پس از در نظر گرفتن عوامل تاثیر گذار دیگر مانند سن تقویمی، وضعیت اقتصادی اجتماعی و سطح تحصیلات همچنان وجود داشت. این مطالعه همچنین نشان داد که سن بیولوژیکی و نه سن تقویمی در این رابطه تاثیر دارد.

مطالعات دیگر نیز نشان داده اند که برخورداری از شاخص بیشتر توده بدنی (BMI) اغلب با فعالیت افزایش یافته ایمنی در خون ارتباط دارد. این فعالیت واکنش های ایمنی را در مغز فعال می کند که باعث اختلال در حافظه و تفکر می شود.

 

 

 

یک توصیه برای کاهش مقاومت آنتی‌بیوتیکی

آنتی بیوتیک

روش صحیح انهدام داروهای مازاد به ویژه آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای حاوی مخدرها به کاهش مقاومت آنتی‌بیوتیکی کمک می‌کند.

به گزارش ایسنا، کارشناسان علوم دارویی در آمریکا با تاکید بر لزوم ارائه روش‌های صحیح برای معدوم سازی داروهای مازاد و غیرقابل مصرف به ویژه آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای حاوی مخدر اظهار داشتند: با این کار به کاهش مقاومت آنتی بیوتیکی کمک، از مسمومیت کودکان جلوگیری و از استفاده نابجا از داروهای اعتیادزا خودداری می‌شود.

با این حال گروهی از کارشناسان آمریکایی در یک مصاحبه تلفنی دریافتند کمتر از نیمی از داروخانه‌ها در کالیفرنیا دستورالعمل‌هایی مرتبط با انهدام دارویی را ارائه می‌کنند که مطابق با استانداردهای سازمان غذا و داروی آمریکا هستند و تنها ۱۰ درصد از آن‌ها توصیه‌های این سازمان را برای پس گرفتن داروهای بلااستفاده از مشتریان خود دنبال می‌کنند.

به گفته محققان هیچ دارویی نباید در قفسه داروهای منزل باقی بماند زیرا ممکن است داروهای آنتی بیوتیک در درمان عفونت‌هایی به کار گرفته شوند که از اثربخشی لازم برخوردار نیستند و این شرایط به تشدید مقاومت آنتی بیوتیکی کمک می‌کند و همچنین ممکن است از داروهای مسکن حاوی مخدر استفاده نابجا شود.

گروهی از کارشناسان آمریکایی طی یک دوره دو ماهه در سال ۲۰۱۸ به عنوان والدین کودکانی که به تازگی تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند به ۹۰۰ داروخانه مراجعه کرده و از آنان در مورد چگونگی از بین بردن داروهای مازاد درخواست راهنمایی کرده‌اند.

به گزارش مدیکال اکسپرس، در مجموع مشخص شد تنها ۴۷ درصد از داروخانه‌ها در رابطه با چگونگی معدوم سازی داروهای آنتی بیوتیک و ۳۴ درصد در مورد داروهای حاوی مخدر دستورالعمل صحیح ارائه کرده‌اند.

هوشتان را با نوشیدن قهوه بالا ببرید

قهوه و سایر نوشیدنی‌های حاوی کافئین در طول روز باعث افزایش هوشیاری و فکر کردن بهتر می‌شوند.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در این گزارش جدیدترین دانستنی‌های روز پزشکی که هر روز با آن سر و کار دارید را دنبال می‌کنیم.

تاثیرات کافئین بر بدن

برخی  افراد در صبح  از هوشیاری کاملی برخوردار نیستند به همین دلیل برای بدست آوردن تمرکز بیشتر خود بهتر است قهوه به مقدار کافی بنوشند. افراد پرمشغله به دلیل داشتن دغدغه های زیاد زندگی نمی توانند تمرکز کافی بر تمام کارهای خود داشته باشند به همین دلیل دچار آشفتگی می شوند. در حین فرد  به مصرف  قهوه و کافئین نیاز پیدا می‌کند، زیرا با کمتر خوابیدن می‌تواند زمان بیشتری را صرف کارهای خود بکند.

تاثیرات کافئین بر بدن

اما قهوه بهترین دوست افراد نیست. با اینکه مصرف معقول و به اندازه آن می‌تواند هوشیاری به همراه داشته باشد  اما مصرف زیاد آن می‌تواند منجر به عوارضی برای سلامتی شود. نوشیدن قهوه و سایر نوشیدنی‌های حاوی کافئین در طول روز باعث افزایش هوشیاری و فکر کردن بهتر می‌شوند؛ همچنین کافئین باعث افزایش هوشیاری بعد از بی‌خوابی می‌شود، مخلوط کافئین و گلوکوز به عنوان نوشیدنی انرژی‌زا کارایی ذهنی را بهبود می‌بخشد.

محققان می‌گویند حداکثر ۴۰۰ میلی گرم کافئین در روز برای بزرگسالان بی‌خطر است. این میزان از کافئین تقریباً برابر با چهار فنجان قهوه دم کرده، ۱۰ قوطی کولا یا دو فنجان نوشابه انرژی‌زا است. اگر چه مصرف کافئین ممکن است برای بزرگسالان ایمن باشد، اما ایده خوبی برای کودکان نیست و نوجوانان نیز باید مصرف آن را محدود کنند. در میان بزرگسالان نیز مصرف کافئین‌های سنگین می‌تواند عوارض جانبی ناخوشایندی را ایجاد کند.

تاثیرات کافئین بر بدن


بیشتر بخوانید: همه چیز درباره تلخی های قهوه


در حالی که نوشیدن بیش از چهار فنجان قهوه در روز می‌تواند باعث میگرن،بی‌خوابی، عصبی شدن، بی‌قراری و موارد مضر دیگر هم شود. کافئین ممکن است برای افرادی که حساسیت بالایی دارند یا دارو‌های خاصی را مصرف می‌کنند، گزینه خوبی نباشد. زنان باردار یا کسانی که برای باردار شدن اقدام می‌کنند یا شیرده هستند، باید برای مصرف کافئین با پزشک خود مشورت کنند.

تاثیرات کافئین بر بدن

هنگام بی خوابی کافئین مصرف نکنید

اکثر بزرگسالان هر شب به ۷ یا ۸ ساعت خواب نیاز دارند. اما مصرف کافئین، حتی در بعد از ظهر‌ها هم می‌تواند در روند این خواب تاثیرگذار باشد و افراد را بی خواب کند. بی خوابی‌های مداوم، که حتی به دلیل بودن در محل کار، سفر، استرسیا مصرف بیش از حد کافئین باشد، اثرات سوئی را برای بدن به همراه دارد. استفاده از کافئین برای کم کردن خواب می‌تواند باعث ایجاد یک سیکل ناخوشایند شود یعنی در طول روز ممکن است  فرد کسل باشد اما کافئین افراد را از استراحت  شبانه دور نگه می‌دارد و طول زمان خواب را کوتاه می‌کند.

 اثرات لحظه‌ای و بلند مدت کافئین بر بدن

کافئین اثرات لحظه‌ای و بلند مدتی بر بدن می‌گذارد. تاثیرات لحظه‌ای تقریبا فورا شروع می‌شوند؛ به همین دلیل ممکن است با اولین جرعه قهوه احساس با انرژی بودن کنید. این موضوع به خاطر این است که کافئین به راحتی وارد گردش خون شده و در عرض ۱۵ دقیقه روی شما تاثیر می‌گذارد. تاثیر کامل کافئین بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد از نوشیدن اولین جرعه خود را نشان می‌دهد. دقیقا به همین دلیل است که شما بلافاصله بعد از قهوه صبح احساس بیداری نمی‌کنید.

تاثیرات کافئین بر بدن

مهم نیست که چقدر قهوه مصرف می‌کنید، کافئین همیشه کارکرد بدن، مغز و نیز شیوه احساس را تغییر می‌دهد. حتی می‌تواند نوع رفتارتان را نیز عوض کند. این موضوع به خاطر این است که قهوه سیستم عصبی را تحریک می‌کند و همچنین روی مغز، نخاع و اعصاب نیز تاثیر می‌گذارد. گاهی اوقات ممکن است بعد از مصرف کافئین احساس آشفتگی و دلهره، عصبی یا گیجی، سردرد، بالا رفتن ضربان قلب و فشارخون یا حتی تپش نامنظم قلب را احساس کنید. مصرف کافئین حتی باعث از دست دادن آب بدن در دراز مدت  می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که با مصرف قهوه کافئین دار ممکن است از سرطان ریهتا حدودی پیشگیری کرد.  برخی تحقیقات نشان داده که قهوه کافئین دار از ابتلا به نقرسهم جلوگیری می‌کند، همچنین شواهد زیادی نشان می‌دهند که مصرف قهوه در طول زندگی ممکن است باعث بهبود مهارت‌های فکر کردن در خانم‌های بالای ۸۰ سال می‌شود. اگر به مقدار کافی و مناسب کافئین مصرف کنید ضرر چندانی نخواهد داشت.

 

 

به عقیده بسیاری از متخصصان تغذیه استفاده از ماسک کدو حلوایی باعث شفاف شدن پوست انسان می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ کدوتنبل یا کدوحلوایی یک میوه زمستانی است که نخستین بار در آمریکای شمالی پدید آمد. این میوه یک منبع بسیار عالی برای تامین ویتامین A، ویتامین C، ویتامینB، آنتی اکسیدان، فولات، نیاسین، پریدوکسین، پانتونتیک اسید، ریبوفلاوین، ویتامینE، ویتامینB6، تیامین، آهن، مس، پتاسیم، کلسیم، فیبر و فسفر است.

فولات موجود در کدو حلوایی یک تغذیه مناسب و کامل برای مادران باردار و پتاسیم موجود در آن برای رشد سالم جنین داخل رحم مناسب است حتی به عقیده بسیاری از متخصصان پوست استفاده از ماسک آن برای شفاف کردن پوست و زیبایی توصیه می شود. همچنین متخصصان تغذیه در آمریکا مدعی شدند که مصرف کدوحلوایی باعث افزایش طول عمر در انسان ها می شود.

درخشان کردن پوست با ماسک کدو حلوایی

زیبایی پوست با ماسک کدوحلوایی

آنتی اکسیدان های موجود در کدوحلوایی باعث از بین بردن سلول های مرده و شفاف تر شدن پوست صورت می شود و به علت داشتن ویتامینA  در خود به تولید سلول های پوستی جدید و جوان تر کردن بافت های پوست کمک زیادی می کند.

عصاره کدوحلوایی، کرم ضد آفتاب طبیعی

بتاکاروتن موجود در میوه جات و سبزیجات نارنجی رنگ مخصوصا کدو حلوایی پوست را در برابر تششعات ماوراء بنفش محافظت می کند و مصرف عصاره آن همانند کرم ضد آفتاب به طور روزانه پوست را در برابر آلودگی هوا، دود سیگار و نور خورشید حفظ می کند.

ماسک کدوحلوایی برای پوست های چرب

ترکیب یک قاشق سوپ خوری کدوتنبل با یک قاشق چای خوری سرکه سیب و گذاشتن آن به مدت ۳۰ دقیقه روی پوست می‌تواند در از بین بردن چربی‌های اضافی پوست انسان کمک زیادی کند.

ماسک کدوحلوایی برای پوست های خشک

از ترکیب دو قاشق چای خوری پخته شده کدوحلوایی، نصف قاشق چای خوری عسل، یک قاشق چای خوری شیر و یک قاشق چای خوری خامه غلیط مخلوطی حاصل می‌شود که شما می‌توانید به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه آن را روی پوست صورت خود به غیر از نواحی چشم‌ها قرار دهید و بعد از آن پوست صورت خود را با آب گرم بشویید تا شاهد پوستی شفاف و درخشان باشید.

درخشان کردن پوست با ماسک کدو حلوایی

درمان چروک های صورت با کدو حلوایی

بتاکتروتن و ویتامین C موجود در کدوتنبل به علت آنتی اکسیدان های قوی و مغذی از بروز چین و چروک و سرطان پوست پیشگیری می کند و می تواند باعث تقویت بافت های پوست صورت شود.

رفع لکه و جوش  با ماسک کدوحلوایی

یک قاشق سوپ خوری کدوتنبل، یک قاشق چای خوری عسل، یک قاشق چای خوری لیمو و یک قاشق چای خوری روغن‌های حاوی ویتامین E را با هم مخلوط کنید و اجازه دهید به مدت ۳۰ دقیقه روی پوست شما باقی بماند و سپس با آب ولرم آن را بشویید تا شاهد از بین رفتن لکه‌های سیاه و جوش‌ها روی پوست خود باشید.


بیشتر بخوانید:خواص آب کدو حلوایی در یک نگاه/ دفع مواد سمی از سیستم کلیوی به کمک آب کدوحلوایی


کدوحلوایی برای درمان آکنه

از آنجایی که کدوحلوایی حاوی ویتامین های B، نیاسین، ریبوفلاوین، B6 و اسید فولیک است، مصرف آن باعث جریان گردش خون در نواحی صورت و بازسازی سلول های مرده پوست می شود و می تواند در از بین بردن آکنه نقش مفیدی ایفا کند.

درخشان کردن پوست با ماسک کدو حلوایی

فواید کدو تنبل برای تقویت مو

یکی از مهم ترین عوامل تقویت رشد مو مصرف پتاسیم بوده و کدو حلوایی یک منبع مناسب برای تامین پتاسیم در بدن است که می تواند نقش بسیار موثری در ترویج موهای سالم ایفا کند. در صورت خشک بودن جنس موهایتان می توانید با استفاده از کدوتنبل یک نرم کننده عالی برای موهایتان درست کنید. برای انجام این کار می توانید دو فنجان کدو تنبل پخته شده، یک قاشق سوپ خوری روغن نارگیل، یک قاشق سوپ خوری عسل و یک قاشق سوپ خوری ماست را با هم ترکیب کنید و با پوشیدن یک کلاه حمام پلاستیکی آن را به مدت ۱۵ دقیقه روی سر خود نگهدارید.

خواص درمانی و دارویی کدو حلوایی

کدو تنبل به علت مقدار زیادی کاروتنوئید و آنتی اکسیدان در خود می‌تواند به میزان ۳۰ درصد از بروز انواع سرطان‌ها در خود پیشگیری کند. از دیگر خواص مصرف کدوحلوایی می‌توان به کاهش تب، بهبود یبوست، تنظیم گردش خون، کاهش استرس، تقویت سیستم گوارش و کاهش سردرد اشاره کرد.

درخشان کردن پوست با ماسک کدو حلوایی

فواید تخم کدوحلوایی را بشناسید

تخم کدوحلوایی به علت وجود اسیدهای چرب امگا سه در خود باعث تقویت مغز، تقویت تراکم استخوان ها، کاهش استرس و از بین بردن چین و چروک در صورت افراد می شود.

 

 

 

 

یک محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت:میوه به خواص فوق العاده ایی دارد که چای آن اعصاب را آرام می‌کند.

داود حاج محمد خانی، محقق و پژوهشگر طب سنتی در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،اظهار کرد:میوه بِه را باید زمانی که کاملا رسیده باشد مصرف کنید و از خوردن نارس آن بپرهیزیم، همچنین بِه شیرین دارای طبیعت معتدل و بِه ترش دارای طبیعتی سرد و خشک است.

به
این محقق و پژوهشگر طب سنتی افزود:افراد برای درمان حالت تهوع و استفراغ خود می‌توانند بِه را رنده و آب آن را قبل یا حین غذا خوردن مفید است.


بیشتر بخوانید:سرطان ریه را با این نوشیدنی مهار کنید


حاج محمد خانی گفت: بانوان در ایام بارداری می‌توانند یک قاشق آب بِه و کمی زنجبیل را مخلوط و روزانه دو الی سه بار میل کنند، همچنین می‌توانند بِه را رنده و برقفسه سینه ضماد کنند.

او تصریح کرد: افراد برای تقویت قلب و آرامش اعصاب خود می‌توانند میوه خشک شده بِه ، سیب و گلابی را با هم یا جداگانه دم کنند و به جای چای استفاده کنند.

دمنوش
حاج محمد خانی ادامه داد:افراد برای درمان بی خوابی خود می‌توانند بِه خشک شده را چند ساعت در عرق بهار نارنج بخیسانند و قبل خواب هر دو را میل کنند این ترکیب بسیار خواب آور است.

او گفت: افزادی که دچار سرفه شده اند می‌توانند بِه را پخته و سپس آن را با کمی روغن بادام شیرین مخلوط کنند این ترکیب باعث کاهش سرفه می‌شود.


بیشتر بخوانید:بیماران دیابتی، موز بخورند؟

حاج محمد خانی بیان کرد: خوردن آب خام و پخته بِه خواص فراوانی دارد، از جمله خواص آب بِه پخته بهبود تنگی نفس است همچنین آب بِه خام کمک به اخلاط خونی از سینه، زیاد شدن حجم ادرار و بند آمدن خونریزی در افراد می‌شود.

او افزود:مصرف شربت بِه برای تقویت قلب و مغز، تقویت معده، درمان ورم شدید دستگاه گوارش بسیار مفید است همچنین این شربت شادی آور هم هست؛ افراد برای تهیه شربت بِه می‌توانند از آب بِه ترش و شیرین و یک پنجم مقدار آن شکر استفاده کنند.

«به» را رنده و خشک کرده و به عنوان چای دم کنید.
حاج محمد خانی گفت: افرادیکه از خونریزی لثه خود رنج می‌برند می‌توانند میوه بِه را به مدت پنج روز در آب و سرکه بخیسانند و سپس با آب بدست آمده دهان شویه کنند.

او در پایان توصیه کرد:افرادی که یبوست دارند میوه بِه را کمتر میل کنند  یا مربای آن را که با عسل درست شده است استفاده کنند.

 

 

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در دنیا از هر سه نفر یک نفر به چاقی و سایر اشکال سوء تغذیه مبتلاست.

یک پنجم مرگ‌ و میرها را رژیم غذایی رقم می‌زندبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی قلیان، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: دهمین بسیج ملی تغذیه با ترویج الگوی غذایی سالم با جایگزین‌های غذایی سالم در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد اجرا می‌شود.
او افزود: این برنامه از ۱۴ الی ۳۰ دی با همکاری سازمان‌ها و نهاد‌های موثر در سلامت اجرا می‌شود.
قلیان اهداف بسیج ملی تغذیه ارتقاء آگاهی، نگرش و عملکرد خانواده‌ها در خصوص تغذیه سالم و جایگزین‌های مواد غذایی، جلب حمایت سیاست گذاران و مسئولان مرتبط در حوزه غذا، تغذیه و جلب همکاری رسانه‌های جمعی برای آموزش مردم و فرهنگ سازی برشمرد.
او بیان کرد: رژیم غذایی ناسالم عامل خطر اصلی مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیر واگیر (NCDs) از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و برخی سرطان‌ها است؛ علاوه بر اینکه یک پنجم مرگ‌ و میرها را در سراسر دنیا رقم می‌زند مبلغی بالغ بر ۲ تریلیون دلار در سال نیز بودجه به بخش سلامت تحمیل می‌کند.
قلیان با بیان اینکه تقریبا از هر سه نفر یک نفر به چاقی و سایر اشکال سوء تغذیه مبتلاست، گفت: پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که این تعداد تا سال ۲۰۲۵ به یک نفر از دو نفر خواهد رسید که می‌توان با آموزش، اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ خود مراقبتی از آن جلوگیری کرد.

زنجبیل، نابودگر تومورهای مغزی

زنجبیل

گلیوبلاستوما یا GBM، رایج‌ترین تومور بدخیم مغزی در افراد بزرگسال است و در بین انواع سرطان‌ها نسبت به شیمی‌درمانی و پرتودرمانی مقاوم‌تر است. محققان کشورمان برای غلبه بر این تومور سخت‌جان، دست به دامان زنجبیل به‌عنوان یک گیاه دارویی مؤثر شده‌اند.

به گزارش ایسنا، درمان گلیوما به میزان زیادی به علت بدخیمی، سرعت پیشرفت و مقاومت بالا نسبت به داروهای ضد سرطانی مشکل است. همچنین به علت وجود سد خونی– مغزی که دسترسی دارو را به محل تومور محدود می‌کند و سمیت عصبی ایجادشده توسط عوامل درمانی که دوزهای مصرفی داروها را محدود می‌سازد، درمان گلیوما اغلب توسط داروهای ضد سرطانی رایج با مشکل روبرو می‌شود، به‌طوری‌که نرخ بقای این بیماران بین دوازده تا پانزده ماه بعد از تشخیص اولیه است.

متخصصان می‌گویند سرطان مغز، معمولی‌ترین علت مرگ به دلیل سرطان در افراد ۴۰ سال به بالا است. درواقع، تومورهای مغزی همراه با سرطان پانکراس از مشکل‌ترین سرطان‌های انسانی محسوب می‌شوند. لذا با توجه به مقاومت بالای تومور گلیوبالستوم به شیمی‌درمانی و رادیوتراپی و عملی نبودن برداشت کامل تومور توسط جراحی به دلیل ماهیت تهاجمی آن، امروزه توجه و نگرش جدیدی برای کمک به درمان این بیماری با استفاده از گیاهان دارویی که طبعاً دارای عوارض کمتری هستند، ایجاد شده است و در این راستا، یکی از گیاهانی که اخیراً به‌عنوان یک گزینه درمانی مورد توجه واقع شده است، گیاه زنجبیل است.

در همین رابطه، محققانی از دانشگاه آزاد اسلامی دامغان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی لرستان، یک مطالعه تحقیقاتی را انجام داده‌اند که در آن اثر ضد توموری عصاره زنجبیل بر روی رده سلول‌های گلیومای C6 مورد بررسی واقع شده است.

در این پژوهش، محققان عصاره هیدروالکلی زنجبیل را تهیه کرده و پس از کشت و تکثیر سلول‌های گلیومای C6، آن‌ها را در معرض غلظت‌های ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میکروگرم در میلی‌لیتر از این عصاره بـه مـدت ۲۴، ۴۸ و ۷۲ ساعت قرار دادند و سپس نتایج را به‌صورت آماری تجزیه‌وتحلیل کردند.

نتایج این بررسی‌ها نشان داد که عصاره هیدروالکلی زنجبیل می‌تواند به‌صورت وابسته به دوز و زمان، موجب مهار رشد سلول‌های سرطانی مغز شود و به همین دلیل، می‌توان احتمال مؤثر بودن آن را در درمان تومورهای مغزی مطرح کرد.

در این خصوص، عبدالحسین شیروی، محقق گروه زیست‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی دامغان و سایر همکارانش در این تحقیق می‌گویند: «زنجبیل گیاهی با نام علمی Zingiber officinale است و در سال ۱۹۴۵ برای اولین بار ساختار شیمیایی مواد تشکیل‌دهنده آن شناسایی شد. بر اساس تحقیقات انجام‌شده، این مواد دارای اثرات آنتی‌اکسیدانی و حفاظت عصبی هستند».

آن‌ها می‌افزایند: «بیش از ۵۰ نوع آنتی‌اکسیدان از ریزوم یا ساقه زیرزمینی زنجبیل جدا شده است و ماده‌ای به نام gingerol-6 عمده‌ترین آن‌ها است که دارای مزه‌ای تند و خاصیت آنتی‌اکسیدانی قابل‌توجه است. این ترکیب و به‌طورکلی تمام ترکیباتی که دارای خواص ضدالتهابی یـا آنتی‌اکسیدانی هستند، می‌توانند به‌عنوان عامل ضد سرطانی در نظر گرفته شوند».

در این مطالعه مشخص شد که عصاره هیدرو الکلی تهیه‌شده از ریزوم زنجبیل اثر کشندگی بـر سلول‌های گلیومای C6 داشــته است.

شیروی و همکارانش که یافته‌های فنی این کار پژوهشی را در نشریه علمی پژوهشی «یافته» به چاپ رسانده‌اند، اعتقاد دارند: «این نتیجه در یک راستا با نتایج قبلی است که نشان داده‌اند عصاره الکی زنجبیل می‌تواند موجب اثرات نابودگرانه علیه رده سلول‌های سرطان کبدی باشد. به همین دلیل، استفاده از زنجبیل می‌تواند برای درمان تومورهای مغزی پیشنهاد داده شود، هرچند مطالعات بیشتری برای اثبات قوی‌تر این موضوع و همچنین شناخت نحوه تأثیر این ماده بر سلول‌های توموری لازم اسـت».

شایان ذکر است نشریه علمی پژوهشی «یافته» که به‌صورت فصل‌نامه و چهار شماره در سال منتشر می‌شود، متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی لرستان است.

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + شش =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور