پیام شهروند

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

علمی / کشف ۶ نوع کروناویروس جدید در خفاش‌ها

رژیم غذایی مدیترانه ای خطر زوال عقل را کاهش می دهد

رژیم غذایی مدیترانه ای خطر زوال عقل را کاهش می دهد

نتایج دو مطالعه تحقیقاتی نشان می دهد رژیم غذایی مدیترانه ای سرشار از سبزیجات، غلات کامل و ماهی می تواند موجب کاهش ریسک زوال فکری شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر «امیلی چیو»، سرپرست تیم تحقیق از مؤسسه ملی چشم آمریکا، در این باره می‌گوید: «ما معمولاً به رژیم غذایی مان توجهی نمی‌کنیم. ما باید بدانیم که چگونه تغذیه بر مغز و چشم تأثیر می‌گذارد.»

در این مطالعه، محققان دو مطالعه متشکل از ۸۰۰۰ نفر را بررسی کردند. در این دو مطالعه، بیماری چشمی دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدای هر مطالعه، رژیم غذایی شرکت کنندگان از جمله میانگین مصرف مؤلفه‌های مرتبط با رژیم غذایی مدیترانه ای در طول سال‌های قبل ارزیابی شد. علاوه بر سبزیجات، غلات کامل و ماهی، این نوع برنامه غذایی سرشار از میوه‌ها، مغزیجات آجیلی، حبوبات و روغن زیتون بود.

در رژیم غذایی مدیترانه ای، مصرف گوشت قرمز بسیار کم است.

عملکرد مغزی شرکت کنندگان در طول ۵ سال بعد از شروع مطالعه ارزیابی شد. در مطالعه دیگر، عملکرد مغزی شرکت کنندگان در ابتدا مطالعه و مجدداً ۲، ۴ و ۱۰ سال بعد ارزیابی شد.

نتایج نشان داد افرادی که بیشترین پیروی را از رژیم غذایی مدیترانه ای داشتند دارای پایین‌ترین ریسک اختلال روانی بودند.

این نتایج نشان می‌دهد عملکرد روانی و سلامت مغز وابسته به رژیم غذایی است.

همچنین محققان دریافتند افراد دارای ژن APOE که فرد را در معرض ریسک بالاتر بیماری آلزایمر قرار می‌دهد، در مقایسه با افراد فاقد این ژن، به طورمیانگین دارای نمرات پایین‌تری در زمینه عملکرد شناختی و زوال بیشتر حافظه بودند.

با این حال محققان مشاهده کردند فواید پیروی دقیق از رژیم غذایی مدیترانه ای برای افراد دارای این ژن و بدون این ژن یکسان است. این به معنای تأثیر رژیم غذایی بر عملکرد روانی بدون درنظرگرفتن ریسک ژنتیکی بیماری آلزایمر است.

مطالعه محققان استرالیایی نشان می دهد؛

ورزش بازدارنده اصلی سرطان کبد است

ورزش بازدارنده اصلی سرطان کبد است

محققان استرالیایی می گویند ورزش می تواند به توقف سرطان کبد کمک کند.

 نتایج مطالعات نشان می‌دهد ورزش از شروع زودهنگام سرطان کبد در موش‌ها پیشگیری می‌کند.

سرطان کبد از جمله سرطان‌های کُشنده است که نرخ بقا ۵ ساله آن ۱۸ درصد است و از این لحاظ با سرطان ریه قابل مقایسه است.

«جف فارل»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «نتایج مطالعه ما نشان می‌دهد ورزش می‌تواند به طورکامل از شروع زودهنگام سرطان کبد در افراد آسیب پذیر پیشگیری کند.»

محققان در این مطالعه بر سرطان کبد ناشی از بیماری کبدی مرتبط با چاقی و دیابت نوع۲ تمرکز کردند.

موش‌های دارای اضافه وزن و مبتلا به بیماری کبدی به دو گروه تقسیم شدند که یک گروه به طورمنظم ورزش می‌کردند و گروه دیگر ورزش نمی‌کردند.

آنها دریافتند ورزش موجب کاهش شدت بیماری کبدچرب و کاهش شروع JNK1، مولکول سیگنال دهنده مرتبط با استرس، می‌شود.

فارل در ادامه می‌افزاید: «تقریبا تمامی موش‌های که ورزش نکردند در مدت ۶ ماه مبتلا به سرطان شدند. در بین موش‌های که ورزش می‌کردند هیچ یک در طول مدت ۶ ماه مبتلا به سرطان نشد و این بیانگر آن است که ورزش از شروع زودهنگام سرطان کبد پیشگیری می‌کند.»

محققان اذعان دارند که ورزش بخصوص برای افراد دارای اضافه وزن مبتلا به دیابت نوع۲ بسیار مفید است.

یافته محققان فنلاندی؛

فاکتورهای مرتبط با عمر طولانی تر همراه با سلامت مشخص شد

فاکتورهای مرتبط با عمر طولانی تر همراه با سلامت مشخص شد

محققان در مطالعه اخیر خود به بررسی فاکتورهای اصلی سبک زندگی در ارتباط با سلامت همراه با طول عمر پرداختند.

نتایج مطالعات نشان داد فاکتورهای سبک زندگی و تلفیقی از فاکتورها با سال‌های بیشتر عاری از بیماری مزمن مرتبط است.

برخی فاکتورهای سلامت با وضعیت سلامت فرد مرتبط هستند. این فاکتورها شامل رژیم غذایی، وزن بدن، بهداشت خواب، میزان تحرک فیزیکی، و استفاده از موادی نظیر مشروبات الکلی و دخانیات است.

در این مطالعه، محققان دانشگاه هلسینکی فنلاند به بررسی این موضوع پرداختند که کدامیک از فاکتورهای سبک زندگی و فاکتورهای قابل اصلاح با طول عمر بیشتر فارغ از بیماری‌های مزمن مرتبط است.

یافته‌های محققان مبتنی بر داده‌های مربوط به ۱۲ مطالعه متفاوت در اروپا بود. در ابتدا، پژوهش شامل ۱۳۹,۳۸۰ شرکت کننده بود.

شرایط مزمن مورد بررسی از سوی شرکت کنندگان شامل سرطان، بیماری قلبی عروق کرونر، سکته، دیابت، بیماری آسم، و بیماری انسداد مزمن ریوی بود.

محققان دریافتند اولین فاکتور سبک زندگی مرتبط با سلامت خوب، شاخص توده بدنی کمتر از ۲۵ است. این عدد از سوی مؤسسه ملی سلامت به عنوان وزن نرمال مشخص شده است.

علاوه بر شاخص توده بدنی کمتر از ۲۵، افرادی که سالهای طولانی بدون بیماری زندگی خواهند کردند کسانی هستند که حداقل دو مورد از سه فاکتور سبک زندگی زیر را داشته باشند:

عدم استعمال دخانیات؛ تحرک فیزیکی مداوم؛ و عدم نوشیدن مشروبات الکلی.

به گفته محققان، این یافته‌ها برای پیشگیری از بیماری‌های مزمن و داشتن زندگی سالم سودمند هستند.

ادویه و گیاهان دارویی نه تنها موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده بلکه باعث بهبود و ارتقای سلامت افراد می‌شوند.

معجزه ادویه ها در تقویت سیستم ایمنی بدن

 

، هر انسانی باید برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود ارزش قائل شود، چون مهم‌ترین سیستم در بدن، سیستم ایمنی است. از مهمترین ادویه وگیاهان دارویی برای تقویت سیستم ایمنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

_ آویشن: آویشن یکی از گیاهان دارویی است که در خانواده نعناع قرار می‌گیرد و سرشار از ویتامین C است، همچنین منبع خوبی برای دریافت ویتامین A محسوب می‌شود. این نوشیدنی برای تسکین سرفه، جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها و پیشگیری از عفونت بسیار مفید است.

_ زنجبیل: زنجبیل از گیاهان دارویی فوق‌العاده پرخاصیت است که طی سالیان گذشته از آن برای درمان انواع درد‌ها و بیماری‌ها استفاده شده است. در هنگام سرما و شیوع ویروس‌ها، نوشیدن چای زنجبیل راه خوبی برای سلامت و گرم نگه داشتن بدن است. زنجبیل در تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با بیماری‌ها نقش موثری ایفا می‌کند. همچنین به دلیل طعم و عطر عالی و تند و تیز آن به عنوان ادویه در غذا‌ها کاربرد دارد.

_ سیر: سیر یک آنتی باکتری قوی است که از ابتلا به عفونت‌ها پیشگیری و به بازسازی سلول‌های آسیب دیده کبد کمک می‌کند. سیر همچنین با تحریک سلول‌های ایمنی خاص و تنظیم ترشح سیتوکین‌ها، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. توصیه می‌شود روزانه حداکثر سه حبه از آن را مصرف کنید.

_ دارچین: دارچین ادویه‌ای چوبی شکل است که طعم شیرین و جالبی را به چای می‌دهد. از دمنوش دارچین برای سرعت بخشیدن به کاهش وزن، بهبود سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بیماری‌های مزمن استفاده می‌شود. همچنین دارچین با کاهش توسعه خون رسانی به تومورها، در معالجه و بهبود سرطان مفید است.

_ فلفل سیاه: فلفل سیاه تنها یک ادویه تند و مطبوع برای خوشمزه کردن غذا نیست بلکه خوردن آن مانند یک داروی درمانی می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را برطرف کند. این ادویه می‌تواند از ابتلا به اختلالات تنفسی، سرفه، سرماخوردگی، یبوست، سوء هاضمه، کم خونی، ناتوانی جنسی، درد‌های عضلانی، مشکلات دهان و دندان از جمله چرک و عفونت لثه، اسهال و بیماری‌های قلبی در افراد جلوگیری کند.

_ زردچوبه: این ادویه شناخته شده یکی از مهمترین ترکیبات پاک کننده کبد که در بازسازی سلول‌های آسیب دیده موثر است. طبق تحقیقات صورت گرفته زردچوبه قدرت آنتی‌اکسیدانی فوق‌العاده‌ای دارد که تقریباً از هر عضو بدن انسان محافظت می‌کند و در برابر بسیاری از بیماری‌ها مانند دیابت، سرطان و افسردگی جلوگیری می‌کند.

_ فلفل کائن: کائن یا همان فلفل قرمز به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند که از مزایای آن می‌توان به ارتقای سلامت قلبی عروقی اشاره کرد. فلفل کائن فشارخون را پایین آورده و مشخص شده است که حتی توانایی توقف کردن حمله‌ی قلبی را نیز دارد! از بازسازی دیواره روده تا نابودی سلول‌های سرطانی و کمک به کاهش وزن، فلفل کاین یک ابرماده غذایی است که باید از آن در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

_ نعنا فلفلی: نعناع فلفلی یک درمان سنتی محبوب برای تعدادی از بیماری‌هاست. طبق مطالعات انجام شده این گیاه می تواند دارای اثرات آرام‌بخش باشد. نعنا فلفلی می‌تواند گوارش را بهتر کند، درد‌ها را کاهش دهد، و التهاب را از بین ببرد. همچنین ذهن و جسم را آرامش می‌دهد، بوی بد دهان را رفع می‌کند، باعث کاهش وزن می‌شود، و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. تاثیر دمنوش نعناع فلفلی بر دستگاه گوارش کاملاً آشکار است.

_ پونه کوهی: پونه کوهی گیاهی است با برگ‌هایی به رنگ سبز تیره که پوشیده از کرک است و از خانواده نعناع محسوب می‌شود. پونه کوهی خواص آنتی اکسیدانی دارد و به علت تقویت سیستم ایمنی در مبارزه با عفونت ها، قوی ظاهر می‌شود. همچنین این گیاه در کنترل فشار خون بسیار موثر است.

_ ادویه کاری: ادویه‌ها از جمله موادی هستند که شاید سالیان بسیاری است توسط انسان برای طعم‌دارکردن غذا‌ها مورد استفاده قرارمی گیرند. ادویه علاوه بر این‌که به طعم‌دارکردن غذا‌ها کمک می‌کند، خواص زیادی نیز دارد و بسیاری مواقع به عنوان دارو نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. ادویه کاری به طور قابل ملاحظه‌ای می‌تواند سبب افزایش پروتئینی خاص شود که به طور طبیعی در حفظ و تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است.

باید به این نکته توجه داشت برای بهره مندی بیشتر از خواص ادویه و گیاهان دارویی بهتر است آن‌ها را به صورت کامل یا تازه خریداری کرده و خودتان در منزل آن‌ها را آسیا و یا خشک کنید.

 

 

 

 

سزارین ریسک چاقی نوزادان دختر را در بزرگسالی افزایش می دهد

مطالعه جدید نشان می دهد دختران متولدشده از طریق سزارین بسیار در معرض ریسک چاقی و دیابت نوع2 در بزرگسالی قرار دارند.

 از بین بیش از ۳۳ هزار زن متولدشده بین سال‌های ۱۹۴۶ تا ۱۹۶۴، حدود ۱۱۰۰ نفر به طریق سزارین متولد شده بودند. از بین این زنان ۳۷ درصد چاق و ۶ درصد تا سال ۲۰۱۴ مبتلا به دیابت نوع۲ تشخیص داده شده بودند.

دکتر «خورخه چاوارو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه هاروارد، در این باره می‌گوید: «نتایج مطالعه ما نشان می‌دهد رابطه بین زایمان سزارین و چاقی فقط به دوره کودکی منحصر نمی‌شود و تا بزرگسالی ادامه می‌یابد.»

وی تاکید می‌کند: «کاهش زایمان سزارین به پیشگیری از پیامدهای نظیر چاقی کمک می‌کند.»

تیم تحقیق معتقد است از آنجائیکه در زایمان سزارین، نوزاد هرگز در معرض فواید حفاظتی باکتری‌های موجود در کانال زایمان مادر قرار نمی‌گیرد این نوزادان بیشتر در معرض چاقی و دیابت قرار دارند.

به گفته چاوارو، شیوه زایمان، تعداد آزمایش‌های واژینال، و استفاده از آنتی بیوتیک ها می‌تواند بر جمعیت باکتریایی ساکن در مادر و نوزاد تأثیر گذارد.

همچنین محققان دریافتند نوزادان متولدشده به شیوه سزارین بسیار در معرض ریسک بالا بیماری آسم و سایر مشکلات سلامت قرار دارند.

یک شرکت دانش بنیان با کمک فناوری نانو موفق به تولید محصولات ترمیم زخم ها، سوختگی‌ها و بندآورنده خونریزی شده است.

سهیلا سلحشور مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  اظهار کرد: شرکت ما تولید کننده محصولات تجهیزات پزشکی و ملزومات دارویی است که بر روی ایجاد راه حل‌های غیرتهاجمی و کم تهاجمی برای بیماران و سیستم مراقبت بهداشتی تمرکز دارد.

او ادامه داد: شرکت در سال ۱۳۸۴ تاسیس و بر روی تولید محصولات ترمیم کننده زخم و بند آورنده خونریزی متمرکز شد. سپس بر روی راه اندازی خط تولید ضدعفونی کننده با کاربرد‌های متفاوت و بر پایه تکنولوژی نانو نیز متمرکز شده  و فعالیت خود را آغاز کرد.

سلحشور بیان کرد: محصولات ترمیم زخم ما برای محدوده وسیعی از زخم‌ها و سوختگی‌ها مناسب اند و محصولات بندآورنده خونریزی نیز در انواع گوناگونی هستند که برای بندآوردن خونریزی‌های وریدی و شریانی مناسب هستند. همچنین محلول‌های ضد عفونی کننده تولید شده در شرکت ما نیز با تکنولوژی جدیدی از محلول‌های ضدعفونی کننده غیرالکلی با استفاده از کلوئید نقره تولید می شوند.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان درباره مجوز های شرکت گفت: محصولات ما دارای مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گواهی CE، ۱۳۴۸۵ ISO ، ۵ ثبت اختراع اروپایی و امریکایی و ۲۳ ثبت اختراع ملی است. همچنین برای دومین سال پیاپی موفق به دریافت “جایزه فناوری ۲۰۱۹ از طرف مجموعه Global Health & Pharma شده است. از طرف مجموعه GHP، شرکت  به عنوان ” شرکت پیشرو در ارائه راهکار‌های مراقبت از زخم در آسیای غربی” شناخته شده است.

او بیان کرد:طی ۱۵ سال گذشته، بیش از ۲۰ هزار بیمار از نژاد‌های مختلف با انواع متفاوتی از زخم‏‌های حاد و مزمن با محصولات مراقبت از زخم پیشرفته کیتوتک درمان شده ‏اند.

مشاور وزیر بهداشت نوشت: ‏قارچ گانودرما هیچ تاییدی مبنی بر تاثیرات درمانی بیماری کرونا ندارد.

علیرضا وهاب زاده مشاور وزیر بهداشت در پیام توییتری نوشت: ‏قارچ گانودرما هیچ تاییدی مبنی بر تاثیرات درمانی بیماری کرونا ندارد.

‏متن توییت به شرح زیر است: قارچ گانودرما، چه به صورت پودر و هر محصولی که در بازار عرضه می‌شود، هیچ تاییدی مبنی بر تاثیرات دارویی و درمانی بیماری کرونا نداشته و هرگونه ادعا در اینباره کذب است.

پروانه صادر شده برای این فراورده‌ها، تنها مجوز خوراکی و آشامیدنی است. مانند تمام محصولات در حال عرضه در سوپرمارکت‌ها.

 

 

دانشمندان ۶ ویروس کرونای جدید را در خفاش‌های مستقر در میانمار کشف کرده‌اند.

به گزارش خبرنگارحوزه کلینیکگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از دیلی میل، این ویروس‌ها در سه نوع مختلف خفاش، خانه زرد بزرگ (اسیاتیک)، خفاش بدون چروک و خفاش با برگ (هورسفلیدها) یافت شد.
این گروه محققان افزودند برای تعیین اینکه ویروس‌های جدید پتانسیل انتقال به سایر گونه دارد یا خیر، مطالعات دیگری لازم است، گفته می‌شود که این ویروس‌ها در همان خانواده کرونا ویروس هستند که باعث بیماری کوید_۱۹ می‌شوند، اما از نظر ژنتیکی با ویروس فعلی که شیوع پیدا کرده ارتباط نزدیکی ندارند.

ماسک ها برای مقابله با ویروس کرونا تاثیر دارند؛ بنابراین در این روزهای کمبود ماسک تهیه خانگی آن توصیه می شود.

ماسک های دست دوز را با این روش تولید کنید

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، حدود ۳ ماهی می‌شود که ویروس کرونا جان هزاران انسان را در این کره خاکی گرفته و افراد زیادی را به خود مبتلا کرده است با این حال سازمان بهداشت جهانی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که مهم‌ترین و بهترین راهکار‌ها برای مقابله با این ویروس شستشوی مداوم دست‌ها با آب و صابون یا مایع به مدت حداقل ۲۰ تا ۳۰ ثانیه در طول روز است که اگر هر یک ساعت به انجام چنین کاری اقدام کرد می‌توان گفت که فرد به هیچ عنوان به ویروس کرونا مبتلا نخواهد شد.

از موارد دیگری که می‌توان برای پیشگیری از ابتلا به کرونا اشاره کرده استفاده از ماسک، دستکش و ژل‌های ضدعفونی کننده است که هنگام حضور در اماکن عمومی و اجتماعی بایستی از آن‌ها استفاده کرد؛ با این حال روش‌هایی برای تهیه و تولید ماسک‌های خانگی توصیه می‌شوند.

قبل از هر چیز باید به این نکته توجه کنیم که استفاده از ماسک به‌ تنهایی باعث پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونای جدید نخواهد شد و در کنار آن شستشوی حتمی دستان نباید فراموش شود و بر اساس توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک تنها برای افراد بیمار و مشکوک به کووید ۱۹ ضروری خواهد بود و افرادی که سالم هستند فقط در شرایط ویژه باید از ماسک استفاده کنند.

به این نکته توجه داشته باشید که فقط ماسک‌های استاندارد تنفسی می‌توانند در مقابل ویروس کرونا نقش داشته باشند و ماسک‌های معمولی افراد را در برابر این ویروس محافظت نخواهند کرد. اما ناگفته هم نماند که استفاده از ماسک‌های معمولی هم در برابر بیماری‌ها تا حدودی از انتشار بیماری جلوگیری خواهند کرد.

ماسک های دست دوز را با این روش تولید کنید

آیا ماسک تنفسی پارچه‌ای برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا تاثیر دارند؟

توصیه سازمان‌های بهداشتی به خصوص مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا این است که ماسک‌ها حتی ماسک‌های جراحی فقط یک‌بار باید استفاده و سپس دور انداخته شوند و حتما قبل از دور انداختن آن‌ها را در کیسه‌ای در بسته گذاشت و بعد در سطل زباله انداخت. هر چند سازمان بهداشت توصیه می‌کند که فقط افراد بیمار از ماسک استفاده کنند، اما استفاده همگانی از ماسک توسط همه افراد بی تاثیر نخواهد بود.

برای دوختن ماسک می‌توان از حوله حمام، پارچه‌های میکروفیبر که به منظور تمیزکردن سطوح استفاده می‌شوند و پارچه‌های کتان با بافت تنگ و چندلایه، استفاده کرد.

بهتر است بدانید که پیش از بریدن و دوختن ماسک‌ها حتما پارچه‌ها را بشویید و ۱۰ دقیقه آن‌ها را در آب بجوشانید. توجه کنید که ماسک‌ها باید به اندازه‌ای باشند که از بالای بینی تا زیر چانه و نزدیکی گوش را بپوشاند؛ بنابراین میزان پارچه‌ی بریده شده باید حدود ۳۰ در ۱۵ سانتی متر باشند.

ماسک های دست دوز را با این روش تولید کنید

برای اینکه ماسکی که می‌سازید تاثیر مفیدی داشته باشند، بهتر است از سه لایه پارچه استفاده کنید؛ چرا که هر لایه این پارچه‌ها به‌اندازه یک‌سوم یک ماسک استاندارد کارایی دارد و درصورتی که پارچه بافت بسیار تنگ و سفت بود می‌توان از دو لایه استفاده کرد.

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور