پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

علمی / مصرف حبوبات از تحلیل ماهیچه‌ها می‌کاهد

مصرف حبوبات از تحلیل ماهیچه‌ها می‌کاهد

مصرف حبوبات از تحلیل ماهیچه‌ها می‌کاهد

تهران- ایرنا- استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مطالعات انجام شده نشان می‌دهد افرادی که از حبوبات، تخم مرغ و گوشت سفید به مقدار مناسب استفاده می‌کنند، کمتر به تحلیل ماهیچه‌ها دچار می‌شوند.

کاهش حجم عضلات با افزایش سن، سبب بروز بیماری به نام سارکوپنی یا تحلیل ماهیچه‌ها می‌شود که براثر آن توده عضلانی تحلیل رفته و عملکرد عضلات اسکلتی تغییر می‌یابد.

دکتر لیلا آزادبخت روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایرنا درباره این بیماری توضیح داد: این اختلال نه تنها باعث از دست دادن عضلات می‌شود، افراد مسن را مستعد زمین خوردن و شکستگی می‌کند.

وی اظهار داشت: هرچند با افزایش سن به صورت فیزیولوژیک این بیماری رخ می‌دهد اما دریافت مناسب پروتئین‌ها در حفظ توده‌های ماهیچه‌ای نقش مؤثری داشته و می‌تواند از شدت بیماری بکاهد.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی ادامه داد: مطالعات نشان می‌دهند که استفاده از ریزمغذی‌ها مانند منیزیم، کلسیم و پروتئین برای حفظ ماهیچه بسیار حائز اهمیت است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان داشت: استفاده از غلات سبوس‌دار و منابع مناسب پروتئین‌ها مانند تخم مرغ می‌تواند در سلامت ماهیچه افراد نقش بسیار مهمی ایفا کند.

وی به ارتباط چربی‌های غذایی مصرفی با عوامل خطر بیماری‌های مزمن اشاره کرد و گفت: در رژیم غذایی باید استفاده از اسیدهای چرب امگا ۳، روغن‌هایی مانند زیتون، کنجد و کانولا و همچنین استفاده از ماهیان در نظر گرفته شود تا سلامت افراد تضمین شود.

آزادبخت ادامه داد: منابع گیاهی اسیدهای چرب امگا ۳ مانند گردو می‌تواند در سلامت مردان و زنان نقش مهمی داشته باشد و آنان باید مصرف اینگونه مواد غذایی را در برنامه‌های غذایی خود قرار دهند.

وی استفاده از کلسیم را بسیار ضروری دانست و گفت: توجه به کلسیم خیلی حائز اهمیت است و با مصرف مناسب انواع لبنیات از جمله شیر در طول روز می‌توان کلسیم مورد نیاز بدن را تأمین کرد.

 

 

 

 

اشتها هم دکمه خاموش و روشن پیدا می‌کند

تهران- ایرنا- محققان آمریکایی موفق به کشف منطقه‌ای در مغز شده‌اند که به اعتقاد آنها همانند یک مرکز کنترل عمل کرده و به افراد می‌گوید که گرسنه هستند یا خیر و امیدوارند با دست‌کاری این بخش، مشکل پرخوری یا بی‌اشتهایی افراد را درمان کنند.

محققان دانشگاه آریزونا در آمریکا در جریان مطالعه‌ای متوجه شدند که بخشی از مرکز عاطفی مغز به نام «آمیگدال» (amygdala) مسئول کنترل اشتهای افراد است. آمیگدال یا «هسته آمیگدال» یا «بادامه» قسمتی از دستگاه کناره‌ای (لیمبیک) در مغز است. هسته قاعده‌ای-جانبی بادامه (آمیگدال) نقش مهمی در یادگیری و حافظه ایفا می‌کند. بادامه علاوه بر نقش اصلی در درک احساسات و ایجاد پاسخ به آنها، در تعدیل درد نیز دخالت دارد.

این محققان معتقدند که دست‌کاری فعالیت این ناحیه مغز می‌تواند به پزشکان کمک کند تا اشتهای بیماران مبتلا به بی‌اشتهایی عصبی یا اشتهای بیش از حد را کنترل کنند. آنها بر این باورند که ممکن است روزی بتوانند نورون‌های این بخش از مغز را به گونه‌ای دست‌کاری کنند که نه تنها مشکل افراد بی اشتهای عصبی را حل کنند بلکه اشتهای افراد چاق را نیز کاهش دهند.

محققان در این مطالعه که بر روی موش‌ها انجام شد، متوجه شدند که بسیاری از مناطق مغز با یکدیگر ارتباط دارند تا اشتها راکنترل کنند اما نورون‌ها بخش آمیگدال مغز مانند رهبر ارکستر تمام این ارتباطات را کنترل می‌کنند. بنابراین با دستکاری این نورون‌ها می‌توان تغییری در اشتهای افراد به وجود آورد.

محققان متذکر شدند که با استفاده از روشی به نام «ساکت یا خاموش کردن شیمیایی ژن» می‌توان به صورت غیر تهاجمی این نورون‌ها را مورد هدف قرار داد تا بیماران مبتلا به بی‌اشتهایی عصبی یا بیماران مبتلا به پرخوری را درمان کرد.

محققان با وجود اینکه این آزمایش را بر روی موش‌ها انجام دادند اما امیدوارند در آینده این عمل را بر روی مغز انسان‌ها نیز انجام دهند.

 

 

 

 

آشنایی با  میوه ها و گیاهان مفید در درمان “قند خون”

در این مطلب با ۳۶ میوه و گیاه مفید در درمان و کنترل “قند خون” آشنا می‌شوید.

آشنایی با 36 میوه و گیاه مفید در درمان "قند خون"

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ برخی از میوه‌ها و سبزیجات مفید برای بیماران قندی و درمان قند خون:

1. شاه‌توت

2. توت

3. توت‌فرنگی

4. تمشک

5. خیار

6. سیب مخصوصاً سیب ترش

7. به

8. گلابی مخصوصاً گلابی جنگلی (خوج)

9. گیلاس

10. آلبالو

11. زغال‌اخته

12. فندق

13. بادام

14. گردو

15. پسته

16. زردک (هویج ایرانی)

17. برگ چغندر

18. سیبِ ترشی (یارالماسی)

19. غوره و انگور ترش و شیرین و کم رسیده

20. کدو خورشتی

21. انواع لیمو

22. انواع پیاز

23. خرفه

24. پرتقال

25. نارنگی

26. گریپ‌فروت

27. دارابی (توسبز)

28. پرتقالک (کامکوات)

29. شاهی

30. تره

31. شلغم

32. گوجه سبز

33. سیر

34. موسیر

35. جو و جوانه جو

36. زیتون.

 

 

حفظ آب بدن همواره مورد توجه است، اما در فصول گرم با توجه به تعریق شدید بدن این نیاز بیشتر احساس می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، بدن انسان در طول شبانه روز به آب نیاز دارد،‌ به‌خصوص در زمان‌هایی که گرمای شدید باعث هیدراته شدن بدن می‌شود این نیاز بیشتر ضرورت پیدا می‌کند.  در این بین برخی برخی خوراکی‌ها می‌توانند به تامین آب مورد نیاز بدن کمک کنند که در ادامه غذاهای حاوی آب مورد نیاز بدن را بررسی می‌کنیم.

خوردنی‌هایی که مصرفشان در تابستان توصیه می‌شود

 گریپ فروت

گریپ فروت حاوی ۸۸ درصد آب است و هر ۱۲۳ گرم آن با حدود ۱۱۸ گرم آب می‌تواند نیاز روزانه بدن را برطرف کند،  همچنین این خوراکی حاوی فیبر، آنتی اکسیدان و ویتامین‌های ضروری بدن مانند ویتامین A است و به تقویت سیستم ایمنی و کاهش وزن، کلسترول و کاهش قند وفشار خون هم کمک می‌کند.

خوردنی‌هایی که مصرفشان در تابستان توصیه می‌شود

 شیره نارگیل

شیره نارگیل نوشیدنی فوق العاده مقوی است که می‌تواند در آب رسانی بدن موثر باشد؛ این نوشیدنی حاوی پتاسیم، سدیم و کلراید است و بر اساس مطالعات شیره آن برای افراد ورزشکار مفید است چرا که بدون مصرف شکر می‌تواند نیاز بدن به قند را تامین کند،هر ۲۳۷ میلی لیتر آن ۱۳ گرم شکر دارد.

خوردنی‌هایی که مصرفشان در تابستان توصیه می‌شود

کلم

کلم حاوی ۹۲ درصد آب است؛ سبزی کم کالری اما قوی که مواد مغذی، ویتامین C، K و آهن را در خود جای داده است، این ویتامین می‌تواند به کاهش التهابات بدن و بیماری‌هایی مانند دیابت و مشکلات قلبی کمک کرده و علاوه بر آن با سرطان ریه مبارزه کند.

خوردنی‌هایی که مصرفشان در تابستان توصیه می‌شود

 فلفل دلمه‌ای

بیش از ۹۰ درصد وزن فلفل دلمه‌ای را آب تشکیل می‌دهد؛ این سبزی حاوی فیبر بالا، ویتامین B، پتاسیم، کاروتنوئید است که می‌تواند از بروز برخی سرطان‌ها و بیماری‌های چشمی بکاهد، علاوه بر آن به سبب وجود ویتامین C مصرف ۱۴۹ گرم از آن ۳۱۷ درصد از نیاز روزانه به این ویتامین را برطرف می‌کند.

این ویتامین نه تنها باعث کمک به سیستم ایمنی می‌شود بلکه در جذب بیشتر آهن به سلامت استخوان‌ها مؤثر است، همچنین سلول‌های بدن را از آثار منفی رادیکال‌های آزاد حفظ می‌کند.

فلفل دلمه‌ای به دلیل حجم بالای آب در ساختار خوراکی کم کالری محسوب می‌شود بنابراین می‌تواند انتخابی مناسب در رژیم‌های غذایی باشد و حتی به طور خام در سالاد مورد استفاده قرار گیرد.

خوردنی‌هایی که مصرفشان در تابستان توصیه می‌شود

 کرفس

کرفس سبزی خوش رنگ با ارزش غذایی ۱۶ کالری است که ۹۵  آن را آب تشکیل می‌دهد از این رو برای کاهش وزن بسیار مفید است. این سبزی حاوی ویتامین K و پتاسیم است و می‌تواند بدن را در برابر بیماری‌های قلبی و استخوانی مانند پوکی استخوان محافظت کند، از دیگر ویژگی‌های این سبزی مصرف آن به صورت خام یا پخته است که در هر ۲ شکل برای بدن موؤثر خواهد بود.

خوردنی‌هایی که مصرفشان در تابستان توصیه می‌شود

گل کلم

گل کلم سبزی بسیار مناسب برای رژیم غذایی است که ۹۲ درصد آن را آب تشکیل می‌دهد؛ هر ۱۰۰ گرم از این سبزی ۵۹ میلی لیتر آب دارد همچنین حاوی سه گرم فیبر بوده که باعث کاهش اشتها می‌شود، علاوه بر آن گل کلم حاوی بیش از ۱۵ نوع ویتامین مواد معدنی بوده که به سلامت مغز و متابولیسم بدن کمک می‌کند.

برای حفظ آب بدن می‌توان این خوراکی را جایگزین بسیاری از میان وعده‌ها کرد.

خوردنی‌هایی که مصرفشان در تابستان توصیه می‌شود

انتهای پیام /

 

 

 

 

 

خشکی دهان عارضه‌ شایع است که به دلیل برخی بیماری‌ها بروز می‌کند و با برخی ترفندهای طبیعی می‌توان آن را درمان کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، خشکی دهان می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد، اما با برخی ترفند‌های طبیعی می‌توان خشکی دهان را درمان کرد.

نوشیدن جرعه جرعه آب

نوشیدن جرعه جرعه آب می‌تواند کمکی برای از بین بردن خشکی دهان باشد چرا که بر اساس نظر دانشمتدان از دست دادن آب ممکن است عاملی در خشکی دهان محسوب شود.

بیماری‌هایی که دهانتان را خشک می‌کنند+ ترفندهای طبیعی درمان خشکی دهان

مصرف برخی دارو‌ها

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف برخی دارو‌ها ممکن است باعث خشکی دهان شوند، آنتی هیستامین‌ها، دارو‌های هورمونی، دارو‌های درمان برونشیت عامل خشکی دهان محسوب می‌شود، در صورت مصرف این دارو‌ها و بروز عارضه خشکی دهان با پزشک خود مشورت کنید و به یاد داشته باشید که هرگز به طور ناگهانی مصرف دارو را بدون تایید پزشک قطع نکنید.

بیماری‌هایی که دهانتان را خشک می‌کنند+ ترفندهای طبیعی درمان خشکی دهان

اجتناب از مصرف زیاد کافئین

نوشیدنی‌های کافئین دار مثل نوشابه را می‌توان عامل از دست رفتن آب بدن دانست، مطالعات نشان داده است که نوشیدن قهوه یا چای به  وجود کافئین باعث خشکی دهان می‌شود.

بیماری‌هایی که دهانتان را خشک می‌کنند+ ترفندهای طبیعی درمان خشکی دهان

مصرف الکل ممنوع

الکل به دلیل دفع آب بدن می‌تواند عامل خشکی دهان محسوب شود و در هنگامی احساس خشکی دهان، آب آشامیدنی بهترین درمان به حساب می‌آید.

بیماری‌هایی که دهانتان را خشک می‌کنند+ ترفندهای طبیعی درمان خشکی دهان

مصرف سیگار و قلیان ممنوع

سیگار کشیدن و استعمال تنباکو در قلیان می‌تواند عامل از دست دادن آب بدن و احساس خشکی دهان شود.

بیماری‌هایی که دهانتان را خشک می‌کنند+ ترفندهای طبیعی درمان خشکی دهان

افت قند خون

دیابتی‌ها اغلب از تشنگی و خشکی دهان رنج می‌برند

خوردن آب نبات و آدامس بدون قند

مکیدن آب نبات و جوید آدامس بدون قند در رفع خشکی دهان موثر است چرا که موجب تحریک بزاق دهان می‌شوند.

بیماری‌هایی که دهانتان را خشک می‌کنند+ ترفندهای طبیعی درمان خشکی دهان

بهبود بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند به رفع خشکی دهان کمک می‌کند، استفاده مکرر نخ دندان، خمیر دندان فلوراید و دهان شویه از اصول رعایت بهداشت دهان و دندان است البته توجه داشته باشید دهانشویه الکلی استفاده نکنید درست است که دهانشویه در بهبود کلی بهداشت دهان موثر است، اما دهان شویه حاوی الکل موجب خشکی دهان می‌شود.

درمان گیاهی نیز به کاهش خشکی دهان کمک می‌کند، آلوئه ورا، زنجبیل، فلفل دلمه و فلفل شیرین در ترشح بزاق موثری هستند و به رفع خشکی دهان کمک می‌کند.

بیماری‌هایی که دهانتان را خشک می‌کنند+ ترفندهای طبیعی درمان خشکی دهان

بیماری‌هایی که دهانتان را خشک می‌کند

برخی بیماری‌های، چون دیابت نوع ٢، بیماری کلیوی، بیماری پارکینسون، تضعیف سیستم ایمنی بدن، اختلال اضطراب، افسردگی، کم خونی و کمبود مواد مغذی می‌تواند موجب خشکی دهان شود.

بیماری‌هایی که دهانتان را خشک می‌کنند+ ترفندهای طبیعی درمان خشکی دهان

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

 

برای داشتن قلبی سالم و جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری‌های قلبی و سکته‌ باید به توصیه‌های مهم پزشکی توجه داشته باشید.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، برای داشتن قلبی سالم و جلوگیری از جراحی‌های مختلف قلب که ممکن است برای شما مشکل آفرین و خطرناک باشند باید از راهکارهایی مناسب استفاده کرد؛ در اینجا به معرفی برخی نکات طلایی که سلامت قلبتان را تضمین خواهند کرد می پردازیم.

سیگار را کنار بگذارید

سیگار برای بدن بسیار مضر است و سلامت آن را به خطر می‌اندازد؛ بیشترین عارضه سیگار بر قلب ایجاد می‌شود و تمام متخصصان قلب به بیماران خود می‌گویند که سیگار را کنار بگذارند زیرا کشیدن سیگار ریسک حملات قلبی و سکته را بالا می‌برد.

اگر می‌خواهید قلبتان مانند ساعت کار کند به این توصیه‌های مهم توجه داشته باشید

رژیم غذایی‌تان را کنترل کنید

خوردن غذاهای چرب، شور و فست فود برای سلامت قلب شما بسیار مضر هستند؛ اغلب پزشکان متخصص قلب توصیه می‌کنند برای پیشگیری از انواع بیماری‌های قلبی حواستان باشد که رژیم غذایی مناسب استفاده کنید؛ در این بین فراموش نشود که مصرف دانه‌ها، سبزیجات، میوه و گوشت در رژیم غذایی روزانه جا داشته باشد.

اگر می‌خواهید قلبتان مانند ساعت کار کند به این توصیه‌های مهم توجه داشته باشید

برای داشتن قلبی سالم ورزش کنید

اگر به دنبال زندگی سالم هستید و می‌خواهید قلبتان مانند ساعت کار کند ورزش و پیاده روری کردن را در برنامه روزانه خود قرار دهید؛ روزانه ۳۰ دقیقه ورزش و  پیاده روی از بیماری‌های قلبی جلوگیری کرده و خطر ریسک حملات قلبی را کاهش می‌دهد.

اگر می‌خواهید قلبتان مانند ساعت کار کند به این توصیه‌های مهم توجه داشته باشید

ماهی و امگا ۳ را فراموش نکنید

ماهی با خواصی متعدد برای سلامت بدن بسیار مفید است؛ از این رو متخصصان به خوردن آن توصیه می‌کنند؛ در ماهی‌های چرب  به خصوص ساردین و سالمون  امگا ۳، اسیدهای چربی مفید قرار گرفته‌اند که می‌توانند میزان سطح کلسترول خون بدنتان را تنظیم کنند.

اگر می‌خواهید قلبتان مانند ساعت کار کند به این توصیه‌های مهم توجه داشته باشید

انتهای پیام/

 

 

پارکینسون از تشکیل پروتئینی در روده آغاز می شود

محققان دریافتند بیماری پارکینسون از بین سلول های روده آغاز شده و به نورون های بدن در مغز منتقل می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مطالعات محققان جان هاپکینز آمریکا نشان می دهد پروتئین اشتباهی که با بیماری فساد نورونی مرتبط است، می تواند در امتداد رشته های عصبی موسوم به «عصب واگ» حرکت کند؛ این رشته های عصبی موجب اتصال معده و روده کوچک به پایه مغز می شوند.

اسناد و شواهد زیادی نشان می دهند که در آغاز بیماری پارکینسون، ارتباط بین روده-مغز وجود دارد اما چگونگی بروز آن تاکنون نامعلوم بوده است.

محققان در این مطالعه به روده موش های سالم، ۲۵ میکروگرم پروتئین اشتباه موسوم به آلفا سینوئولین تزریق کردند و بافت مغز موش را در مدت یک، سه، هفت و ۱۰ ماه بعد از تزریق بررسی کردند.

آنها دریافتند در طول این مدت، پروتئین در محل اتصال عصب واگ به روده تشکیل شد و شروع به گسترش در تمام بخش های مغز کرد.

محققان مشاهده کردند موش های دریافت کننده پروتئین اشتباه دارای میزان اضطراب بیشتر و مهارت های حرکتی کمتری بودند.

مطالعه اثبات کرد پروتئین آلفا سینوئولین می تواند در راستای عصب واگ از روده به مغز حرکت کرده و مسیر انتقال پیشگیری از ظهور مشکلات فیزیکی و شناختی بیماری پارکینسون را مسدود نماید.

 

 

 

پیشگیری از سکته مغزی با ورزش منظم

تهران- ایرنا- مطالعات اخیر محققان دانشگاه هلسینکی در فنلاند نشان می‌دهد ورزش سبک حتی به میزان کم، احتمال بروز سکته مغزی مرگبار را کاهش می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری یونایتدپرس، سکته مغزی به دلیل وقفه‌ای کوچک در جریان خون مغز یا انسداد رگ‌ها به‌وجود می‌آید. در این حالت جریان اکسیژن و مواد غذایی به مغز محدود می‌شود و بخشی از بافت مغز آسیب می‌بیند، سکته قسمت‌های مختلف مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
گاهی بر اثر سکته عارضه‌ای به نام خونریزی زیرعنکبوتیه (subarachnoid hemorrhage) رخ می‌دهد که نوعی خونریزی مغزی است و معمولاً افراد مبتلا در مدت سه ماه جان خود را از دست می‌دهند.
سیگار و فشار خون بالا مهمترین عامل بروز سکته مغزی است، محققان برای بررسی علل دیگر، اطلاعات پزشکی مربوط به ۷۰ هزار بیمار را در فنلاند بررسی کردند. نتایج نشان می‌دهد ورزش سبک حتی به میزان کم نیز در کاهش احتمال سکته مغزی نقش دارد. در این مطالعه آمده است حتی ۳۰ دقیقه ورزش سبک در هفته احتمال بروز سکته را ۵ درصد کاهش می‌دهد و به همان نسبت هر چقدر میزان ورزش بیشتر باشد، احتمال بروز سکته کاهش بیشتری دارد.

این مطالعه نشان می‌دهد ۳۰ دقیقه پیاده روی سبک یا دوچرخه سواری به مدت چهار روز در هفته، احتمال سکته مغزی را ۲۰ درصد کاهش می‌دهد. محققان احتمال می‌دهند ورزش با کاهش التهاب عروق خونی در کاهش سکته مغزی نقش دارد.

 

 

 

علت خوابیدن مادر باردار به پهلوی چپ

شاید شما هم شنیده باشید که خوابیدن مادر باردار به پشت به دلیل آناتومی بدن او کاری درست و اصولی نیست؛ تقریبا از ماه چهارم بارداری وزن رحم حامل جنین، می‌تواند جریان خون را در وناکاوا کاهش دهد؛ وناکاوا رگی است که خون را از اندام‌های پایینی بدن به قلب می‌رساند، اگر جریان خون وناکاوا کاسته شود خطر کاهش یافتن جریان خون به رحم و جنین رخ می‌دهد،  وناکاوا در سمت راست ستون فقرات شما قرار می‌گیرد و به همین دلیل است که شما می‌شنوید، بهترین شکل دراز کشیدن در بارداری روی پهلوی چپ است، نکته این است که نباید به پشت دراز بکشید.

چرا می‌گویند در بارداری باید به پهلوی چپ دراز کشید؟/  روشی سریع برای کاهش وزن/ چه موادی را نباید با شکم خالی خورد

خواص موسیر برای بدن

اگر در هضم غذا مشکل دارید توصیه می‌شود موسیر را وارد برنامه‌ غذایی‌تان کنید؛  موسیر سرشار از فیبر است و علاوه بر ایجاد احساس سیری به هضم سریع غذا و عملکرد خوب روده‌ها نیز کمک می‌کند؛ افرادی که عادت به خوردن ماست موسیر دارند موهایشان دیرتر سفید می‌شود و کمتر به عارضه ریزش مو مبتلا می‌شوند، موسیر به دلیل اینکه حاوی مقدار فراوانی سولفور است به شفافیت پوست کمک خوبی می‌کند، موسیر حاوی ویتامین B۶ است و هر ۱۰۰ گرم آن بیش از ۱۰ درصد نیاز روزانه ما به این ویتامین را تامین می‌کند، علاوه بر این موسیر باعث رفع کلسترول بدن خون می‌شود و به تنظیم فشارخون نیز کمک می‌کند.

چرا می‌گویند در بارداری باید به پهلوی چپ دراز کشید؟/  روشی سریع برای کاهش وزن/ چه موادی را نباید با شکم خالی خورد

غذا‌هایی که نباید با شکم خالی مصرف کرد

محققان توصیه می‌کنند برخی مواد غذایی را با شکم خالی مصرف نکرد؛ این مواد شامل موز، شکر، ماست، چای و قهوه، شیر و شیر سویا، زالزالک و پرتقال، نوشیدنی‌های سرد، سیب زمینی شیرین، خرمالو و گوجه فرنگی است، موز باعث افزایش ناگهانی منیزیم و تاثیر برروی قلب، شکر باعث بالا رفتن قند خون به دلیل تولید نشدن انسولین کافی در بدن می‌شود،  ماست  را قبل از خواب بخورید، چای و قهوه باعث افزایش اسید و یبوست می‌شود، شیر و شیر سویا باعث کاهش خاصیت‌های مغذی شیر می‌شود، زالزالک و پرتقال باعث افزایش خطرناک اسید معده می‌شود.

چرا می‌گویند در بارداری باید به پهلوی چپ دراز کشید؟/  روشی سریع برای کاهش وزن/ چه موادی را نباید با شکم خالی خورد

نعناع، گیاهی شگفت انگیز برای رفع سردی بدن

نعناع را در کنار مواد غذایی با طبع سرد استفاده کنید تا مضرات غذای طبع سرد را کاهش دهد؛ نعناع درد دل و نفخ شکم را درمان می‌کند، برای درد‌های دوران سرماخوردگی وآنفولانزا مفید است، همچنین کسانی که اعتیاد به مصرف مواد مخدر دارند می‌توانند با مصرف دم‌کرده غلیظ این گیاه، درد این دوران را کاهش دهند.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور