پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

شبستان خراسان جنوبی گزارش می دهد؛ عمارتی که اداره می شود

باغ و عمارت رحیم آباد که سال ها در انتظار ثبت جهانی شدن بود، امروز اقبالش از این سهم، اداره ای بیش نیست.

خبرگزاری شبستان– خراسان جنوبی: سال‌هاست مردم خراسان جنوبی از وجود ادارات در بافت‌های تاریخی شهر بیرجند شاکی هستند و خواستار رفع این مشکل از سوی مسئولان ارشد استان بوده و هستند.

مردم بیرجند از هر زمانی که ذهنشان یاری می دهد، به یاد دارند که نماد و نگین شهر «ارگ امیر حسن خان معروف به ارگ کلاه فرنگی» بیرجند به دلیل اسقرار فرمانداری و بعدها به دلیل استان شدن بیرجند، از آن به عنوان استانداری و بعد از ساخته شدن ساختمان استانداری در خیابان مدرس، باز محل استقرار فرمانداری شد.

به دنبال پیگیرهای میراث فرهنگی و به دنبال اعتراضات مردمی؛ یکی دو سال است که درب این اثر تاریخی در ایام نوروز به روی گردشگران و مسافران باز می شود.

عدم ثبت جهانی باغ و عمارت تاریخی رحیم آباد بیرجند به دلیل ساخته شدن ساختمان مرتفع استانداری سالهاست که به عنوان یکی از گلایه‌های شهروندان بیرجندی از تریبون‌های مختلف پخش شد اما هیچ پاسخ قانع کننده‌ای دریافت نشد تا اینکه این روزها زمزمه انتقال اداره کل میراث فرهنگی استان به این باغ تاریخی در بین مردم پیچیده است.

«مهدی محمدی» یکی از شهروندان بیرجندی به خبرنگار خبرگزاری شبستان گفت: بیرجند دو عمارت تاریخی اکبریه و رحیم آباد دارد و که مسئولان برای ثبت جهانی باغ اکبریه، مجبور به خارج کردن بخش اداری از آنجا شدند.

او با بیان اینکه عمارت رحیم آباد به دلیل احداث ساختمان استانداری نتوانست ثبت جهانی شود، ادامه داد: شنیده ها حاکی از آن است که مدیرکل میراث فرهنگی؛ تصمیم به اسقرار این اداره کل در باغ و عمارت رحیم آباد گرفته است؛ با این توجیه که هم اکنون این اداره ماهیانه مبلغ زیادی به اداره اوقاف اجاره می دهد.

به گفته وی، در بازدیدی که این بنا داشتم مشخص می شود که استحکام عمارت رحیم‌آباد مثل سال‌ها قبل نیست و نیازمند بازسازی است.

او ادامه می دهد: هم اکنون عملیات گاز رسانی و برق کشی باغ رحیم آباد در حال انجام است که عملا با این کار بافت تاریخی عمارت تخریب خواهد شد.

این شهروند ادامه داد: بیرجند دو بنای تاریخی مهم دارد و بهتر است این عمارت به جای اداره شدن، مرمت و بازسازی و بخشی از آن به عنوان فرهنگسرا و برای بازدید در اختیار مردم قرار بگیرد.

میراث فرهنگی نمی تواند مستاجر باشد

«حسن رمضانی» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار شبستان  اظهار داشت: جابه جایی اداره کل میراث فرهنگی به باغ و عمارت رحیم آباد اعتراضی نداشته و از سویی دیگر اداره نمی تواند همواره مستاجر باشد، چراکه هم اکنون هر ماه مبلغ 10 میلیون تومان از محل اعتباراتی دولتی؛ برای اجاره ساختمان به اوقاف پرداخت می شود.

همچنین«سید احمد برآبادی»، مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی در خصوص کلایه های مردم برای انتقال میراث فرهنگی به عمارت رحیم آباد، به خبرنگار شبستان گفت: ای کاش حساسیت ها و شکایت های مردمی زمانی که عواملی سبب شد که باغ رحیم آباد ثبت نشود، مطرح می شد؛ امروز دیگر چه میراث فرهنگی به این عمارت منتقل بشود و چه نشود، این باغ ثبت جهانی نخواهد شد!

او با ابراز تاسف گفت: میراث فرهنگی به تنهایی جلوی احداث ساختمان استانداری ایستاد ولی موفق نشد که عمارت رحیم آباد را به دلیل ساختمان مرتفع استانداری، ثبت جهانی کند.

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی ادامه داد: باید دید آیا انتقال اداره به این عمارت، سبب می شود که عمارت رحیم آباد، ثبت جهانی نشود؟ که اینطور نیست؛ چراکه قریب پنج سالی است که در این محل اداره ای واقع نیست و اگر می خواست که ثبت جهانی شود، ثبت جهانی می شد.

برآبادی تصریح می کند: باغ اکبریه بیرجند در زمانی که اداره کل در این عمارت مستقر بود؛ ثبت جهانی شد و بعد از ثبت جهانی به خاطر کاربری های لازم، اداره کل از باغ اکبریه خارج شد.

او می گوید: ناظر و نماینده یونسکو زمانی باغ اکبری را ثبت جهانی کرد؛ که تمام معاونت های اداره کل در این باغ مستقر بود و هیچ مشکلی در ثبت جهانی باغ اکبریه ایجاد نشد.

مسؤول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی بیان می کند: دلیل جهانی نشدن باغ و عمارت رحیم آباد؛ احداث ساختمان استانداری در حریم باغ رحیم آباد بود که سبب شد که این عمارت در فهرست آثار جهانی قرار نگیرد.

لزوم توجه میراث فرهنگی به بازسازی عمارت رحیم آباد

همچنین «سید کمال الدین میرجعفریان»، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی به خبرنگار شبستان  گفت: اگر قرار باشد که اداره کل میراث فرهنگی به عمارت رحیم آباد منتقل شود، باید با لحاظ مسائلی مانند نگهداری و حفظ بافت تاریخی، عدم تغییر کاربری عمارت و حفظ فعالیت صنایع دستی انجام شود.

او گفت: قرار نیست میراث فرهنگی در بافت عمارت تغییری ایجاد کند، بلکه باید در جهت بهینه سازی، این اتفاق بیفتد و علی الظاهر چون ساختمان عمارت در معرض تخریب است، میراث فرهنگی باید با حفظ بافت و برطرف کردن مسائل نقص فنی، بهسازی عمارت را مدنظر داشته باشد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی ادامه می دهد: اداره میراث فرهنگی نباید هیچگونه قدمی که در روند ثبت جهانی عمارت دخالت محسوب شود، انجام دهد؛ و باید گفت فعلا اقدام عملی هم برای ثبت جهانی عمارت صورت نگرفته است.

میرجعفریان با تاکید بر اینکه حتی کارگاه های صنایع دستی باید به دنبال این انتقال، حفظ شوند، افزود: نوع کاربری عمارت رحیم آباد هم نباید تغییری پیدا کند و اگر اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان این موارد را لحاظ کنند، می توان آن را ثبت جهانی کرد؛ که در غیر اینصورت هم این اتفاق نمی افتد.

او با بیان اینکه اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان در جهت بهینه سازی و حفظ عمارت، منتقل خواهد شد، می گوید: با انتقال این اداره بازدید گردشگر، فعالیت صنایع، نوع کاربری، تاریخی بودن و بُعد تخصصی بودن عمارت، باید در راستای بهینه سازی، حفظ و نگهداری آن باشد و در صورت رعایت این موارد، جابه جایی اداره، اجرایی خواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به آثار تاریخی میراث فرهنگی و گردشگری، گفت: یکی از با اهمیت ترین ظرفیت های استان خراسان جنوبی، بخش گردشگری و میراث فرهنگی و صنایع دستی است که در این زمینه هم هرگونه آثار تاریخی و گردشگری که زمینه مناسبی داشته باشد، از اهمیت ویژه برخوردار بوده و دستگاه های متولی مکلف هستند؛ این آثار را به نحو احسن مدیریت و با حفظ سوابق تاریخی و فرهنگی در نگهداری آن حداکثر تلاش را انجام دهند.

میرجعفریان اضافه کرد: چه در بُعد اجتماعی و چه در بُعد اقتصادی، گردشگری و صنایع دستی، رسانه ها باید این ظرفیت های تاریخی و  فرهنگی استان را در سراسر کشور اطلاع رسانی کنند، تا استان، حداکثر استفاده را از این ظرفیت ها داشته باشد.

گفتنی است باغ و عمارت رحیم آباد بیرجند به دلیل معماری و تزئینات در میان باغ های ایرانی جایگاه ویژه ای دارد. این مجموعه از باغ، عمارت، انبارهای متعدد، حوض خانه، اتاق های خدمه، برج های نگهبانی و… شکل گرفته است. عمارت اصلی این باغ در دو طبقه همکف شامل انبارها و بخش خدماتی است و طبقه اول عمارت هم شامل چند تالار وسیع و اتاق های متصل به یکدیگر است. اصلی ترین بخش این عمارت را تالار آینه آن تشکیل می دهد و عمده تزئینات به کار رفته در اتاق ها و تالارها، گچ بری و آینه کاری است. این عمارت سال 1315 هـ.ق به فرمان اسماعیل خان احداث شد و به عنوان دارالحکومه مورد استفاده قرار گرفت. این مجموعه سال 1380 توسط میراث فرهنگی از بنیاد مستضعفان خریداری شد و بهار 1381 به مجموعه ای فرهنگی تبدیل شد که بعد از استقرار بخشی از مجموعه اداری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین احداث ساختمان استانداری در رحیم عمارت؛ به نوعی کاربری فرهنگی و گردشگری آن حذف شده است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 7 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور