پیام شهروند

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سیاه وسپید های قرارداد ۲۵ساله ایران وچین…!!!

سیاه وسپید های قرارداد ۲۵ساله ایران وچین…!!!
امروز خراسان جنوبی – محمد راعی فرد
mohammadraeifard@yahoo.com
قراردادهایی که بین دولتها بسته میشود در عرف دیپلماتیک و اقتصادی جهانی امری است کاملا طبیعی و بنا به شرایط طرفینی معمولا سعی می شود که در حالت تراز برد_ برد تنظیم شود ، اصولا امکان زیست تک واحدی در جهان امروز معنایی ندارد ، جهان بر مبنای بده بستانهای علمی ، اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی روزگار می گذراند .
اما شرایط و مناسبات کشورمان شاید با دیگر کشورها تفاوتهای ماهوی و استراتژیک فراوانی داشته باشد ، مناسبات ما با سایرکشورها ازجمله آمریکا و اروپا و حتی ژاپن و کره جنوبی و کشورهایی که بنیه و نفوذ و قدرت اقتصادی دارند بنا به دلایل زیادی دچار مشکلات و چالشهای فراوان و عدیده ایست .
لذا با توجه به خروج آمریکا از برجام و تحریمهای بی سابقه و خُرد کننده آمریکا که نفوذ و تاثیر بسیار فراوانی بر دولتهای اروپایی و آسیایی و آفریقایی دارد باعث گردید که با امضایی شیرازه امور اقتصادی مان دچار تلاطم و از هم گسیختگی گردد ، خروج آمریکا از برجام قشری از سیاسیون داخل را به وجدآورد و به خواسته هایشان جامه عمل پوشاند همانگونه که برخی آمریکایی ها و غربی ها را به وجد آورد…!!!!
قصد بحث ما اصولا ربطی به برجام ندارد اما شروع مشکلات و درهم ریختگی اجتماعی و فرو ریزش تاب آوری اجتماعی ما کلید واژه اش همان خروج آمریکا از برجام بود.
کشور چین که اینک داعیه ابرقدرتی را زمزمه می کند در همان شش ماهه پس از برجام و باتوجه به شرایط مطلوبی که بوجود آمده بود قراردادهایی ده ساله را به ارزش هزاران میلیارد دلار با ایران منعقد کرد ، اما با سفر رییس جمهور چین به ایران و برعکس زمینه شکل گیری قراردادی ۲۵ساله که گستردگی فراوانی نیز داشت کلید خورد و اینک در آستانه امضا و اجرا قرار گرفته…
دو طیف در ایران بر این قرارداد نقد هایی کردند که افراط و تفریط در آن حرف اول را میزند…طیف اول کسانی هستند که چین را فرشته نجات کشور می پندارند و معتقدند که این قرارداد باعث شکوفایی اقتصاد و برداشته شدن فشارهای آمریکا از اقتصاد ایران شده و کشور را متحول و گل وبلبل خواهد کرد …!!
طیف دوم که همه چیز را سیاه می بیند بر عکس آن را قراردادی نو استعماری می بیند که ترکمانچای و گلستان اصلا در برابر آن رقمی نیستند و کشور در اختیار اژدهای زرد قرار خواهد گرفت و مستعمره جدید چین خواهد شد…!!
واقعیت اقتصادی بسیار پیچیده جهانی نباید ما را به تحلیلی ساده اندیشانه و ساده انگارانه دراندازد ، کشور چین نه عاشق مردم ماست و نه بخاطر مردم مان حاضراست بازار آمریکا و اروپارا از دست بدهد ، خود درگیر جنگ سخت اقتصادی با آمریکاست با قراردادهای نجومی و پرسود با آن کشور ، از سویی شرایط اضطرار در کشور مان که با ریزش شدید ارزش پول ملی مواجه است شاید منطقی ترین و تنها راه گریز و خروج از این وضعیت اسفبار آنهم در اوضاع رقت بار کرونای جهانی که تمامی اقتصاد جهان را فلج کرده ، باشد .
واقعیت این است که چین با توجه به منافع ملی خود پای میز بستن قرارداد می نشیند، او اضطرار ما را ندارد اما شاید فراتر از آن ۲۵ سال فکر میکند ، هرچند هیچ تضمینی هم وجود ندارد که او چون آمریکا چند سال بعد و بنابه شرایط خودش از این توافق نامه خارج نشود…!!
بدون خوانش تاریخ و تن ندادن به واقعیات روز کشورمان که نتیجه و عصاره سال ها سیاست و ریل گذاری وضع کنونی است هرگونه تحلیل احساسی چونان کف روی آب خواهد بود…!!!

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 10 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور