پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

سفرنامه حکیم نزاری قهستانی

سفرنامه حکیم نزاری قهستانی

بیرجند – ایرنا – حکیم سعدالدین بن شمس الدین نزاری بیرجندی قهستانی معروف به حکیم نزاری در قرن هفتم هجری روزگار می‌گذراند و در شوال سال ۶۷۸ هجری قمری به عنوان مامور حکومتی تاج الدین عمید از حاکمان مغول منطقه قهستان، عازم سفر می شود که مبدا حرکت آنها شهر تون(فردوس) شرقی ترین شهر قهستان است.

مسیر کاروان از تون، اصفهان، تبریز، زنجان،خوی، ابهر، ارمنستان و گرجستان می‌گذرد در آغاز سفر به اصفهان وارد می شود، نزاری در اصفهان با دوست خود ایرانشاه دیدار کرده و چنانچه خودش اشاره می کند سفرنامه را به درخواست ایرانشاه سروده است.

کاروان در اوایل محرم ۶۷۹ هجری قمری به تبریز پایتخت ایلخانان وارد می‌شود، تبریز در این زمان که مصادف با حکومت آقاخاقان پسر هلاکو خان مغول و وزیر او شمس‌الدین جوینی بود به لحاظ توسعه فرهنگی و اهمیت سیاسی رشد بیشتری یافته بود و زیبایی شهر تبریز شاعر را به شعف می‌آورد و تابلوی روشنی از این شهر بزرگ ترسیم می کند که در پنجم صفر همان سال تبریز را ترک کرده و پس از عبور از شهر خوی کاروان به قلب ارمنستان می رسد.

نزاری که در آغاز قصد توصیف معماری شهرهای واقع در مسیر را نداشت چنان شیفته زیبایی و غنای شهرهای ارمنستان می شود که به تحسین از کاخ‌های با شکوه و مزین به نقش و نگارهای بدیع  و معابد با عظمت می‌پردازد.

نزاری از ارمنستان راهی گرجستان می‌شود، ظواهر و آداب ساکن گرجستان توجه شاعر را به خود جلب می‌کند و به توصیف طبیعت گرجستان می پردازد و از گرجستان رهسپار حران در قفقاز می شود و شاهد عبور سپاهیان ترک برای جنگ منگوتیمور پادشاه حران می‌روند.

نزاری با دشواری بسیار به باکو می‌رسد، شهر باکو به نظر او کوچک، غیرمرفه و بی روح می‌نماید، در اردبیل با سنان شاعر و اوحد کاتبی آشنا می‌شود و از اردبیل از طریق شیرویازی یکی از شهرهای کوچک آذربایجان که بر نزاری اثری دلپذیر داشته و شیرین کلامی مردم این شهر توجه نزاری را به خود جلب می‌کند.

شاعر در ربیع الثانی سال ۶۷۹ هجری قمری همراه با کاروان از ابهر روانه قهستان می‌شود و جالب ترین ثمره این مسافرت کتاب سفرنامه منظوم اوست که در این اثر گفت وگوی شاعر با دانشمندان محلی درباره موضوعات مختلف و مشاهدات بی شمار او به شکل داستان کوتاه شرح وقایع مسافرات را منعکس کرده است.

زبان این کتاب ساده است و سفرنامه با اطلاعات ارزشمند تاریخی، اجتماعی و نژادشناسی خود تصور ما را درباره زندگی مردم شهرهای ماورا قفقاز در سال‌های نیمه دوم قرن هفتم هجری قمری کامل می کند و در زمینه حیات سیاسی و فرهنگی ملل این سرزمین از اهمیت فوق العاده برخوردار است.

این ماموریت از جانب نزاری که فردی کاوشگر و مشتاق دیدن دنیا و مردم دیگر سرزمین ها بوده با طیب خاطر پذیرفته شده بود، نزاری بعد از این سفر به بیرجند که همسر و سه فرزندش در ان می‌زیسته اند بازگشت.

او همچنان از خدمتگزاران دربار والی قهستان بود و به مقامات بالاتر را بعدها در زمان علیشاه حاکم وقت قهستان و سیستان به دست آورد.

سفرنامه حکیم نزاری قهستانی به تصحیح و مقابله چنگیز غلامعی بایوردی و به اهتمام و هزینه دکتر محمود رفیعی در سال ۱۳۹۱ توسط انتشارات هیرمند منتشر شده است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 5 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور