پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

سربازانِ غریب مرگِ قبرستان بیرجند/ اختصاص قطعه ای از آرامستان به سربازان وطن

امروز خراسان جنوبی – حسین زاده hoseinzade@birjandtoday.ir / دنیای غریبی ست … تاکنون بارها و بارها از همین نقطه و از کنار همین قطعه در دلِ آرامستان بیرجند عبور کرده ام اما هرگز متوجه سنگ های فرسوده و قدیمی قبور آن نشده ام!
اینجا قطعه ای است که از آن می توان بوی غم و غربت و تنهایی را استشمام کرد!
در اینجا سربازان جوان و غریب مرگی خفته اند که در دهه های ۴۰ و ۵۰ برای حفظ و حراست از مرزهای میهن به پادگان ۰۴ بیرجند اعزام و در حین انجام خدمت مقدّس سربازی درگذشته اند.
خدایا ! چقدر این واژهٔ سربازی، قرینِ غربت و مظلومیت و تنهایی ست! به خصوص وقتی که از شهر و دیارت صدها و هزاران کیلومتر دور باشی و عزیزانت در کنارت نباشند. مصیبت آنگاه بیشتر رخ می نماید که در این بین درد و بیماری به سراغت آید.
پدر و مادرها خوب می دانند که سربازی یعنی اینکه فرزندت رفته تا سر ببازد و تو را از گزند و شرِ دشمن ایمن بدارد. این قطعه، محل دفنِ سربازانی است که خطوطِ باقی مانده بر کهنه سنگ های قبورشان حکایت از غریب مرگیِ آنان دارد. چرا که زادگاهشان شهرهای دورافتاده ای ست مانند اهواز، مسجد سلیمان، رشت، تایباد، رفسنجان، سراب آذربایجان، اسفراین و … و اینک بیرجند مدفنِ مشترکشان شده است!
مطمئنم کمتر شهروندی ست که از علت دفن آنان در این قطعه اطلاع داشته و یا حتیٰ مانند من متوجه این قبورِ کهنه و متروک شده باشد.
حسین افضلیان فرهنگی پیشکسوت بیرجندی که همگان او را بخاطر خدمات و فعالیت های فرهنگی اش می شناسند این بار نیز او بود که ما را به سوی این قطعهٔ عطرآگین در بخش قدیمیِ قبرستان بیرجند راهنمایی کرد.
او که سالهای بازنشستگی را به مطالعه، پژوهش و واکاویِ مسایل حوزهٔ تاریخ و ادبیات به خصوص تاریخِ اجتماعیِ بیرجند مشغول است صحبت های شنیدنی فراوانی در این خصوص دارد.
وی در ابتدا با اشاره به اینکه غربت، به معنای دور افتادگی، بیگانگی و ناآشنایی، مفهوم و موضوعی انسانی است که با زندگانی آدمی درآمیخته ‌است، گفت: همهٔ‌ ما در درازنای عمر خویش بارها با غربت و تنهایی و جلوه‌های آن دست و پنجه نرم کرده‌ایم و از آن رنجیده‌ایم و یا به ناچار بدان خو گرفته‌ایم اما آیا هیچ از خود پرسیده‌ایم که حس غربت و تنهایی چگونه حسی است و چه تأثیری بر زندگیِ انسان دارد.
گرد غربت نشود شسته ز دیدارِ غریب
گر چه هر روز سر و روی بشوید به گلاب
هر درختی که ز جایش به دگر جای برند
بشود زو همه آن رونق و آن زینت و آب
وی افزود: در احادیث و روایات به میراث مانده از حضرات معصومین (ع) آمده است هر کس که در دیار غربت از دنیا برود، ثواب شهید را دارد، چنانکه پیامبر اکرم (ص) فرموده اند: «مَنْ مَاتَ غَریبَاً مَاتَ شَهیدَاً» «هر که به غربت بمیرد به مرگ شهید از دنیا رفته است.» و نیز در جایی دیگر می فرمایند: «کسانی که از مرزها حراست می ‌کنند مقام شهید ‌را دارند.» و نیز فرموده اند که: «دعای مسافرِ غریب موردِ توجهٔ حضرت حق قرار گرفته و مستجاب می شود.»
همچنین حضرت امام صادق (ع) می فرمایند: «هر مؤمنی که به غربت بمیرد و خویشاوندانی نباشند که ایشان را دل بر وی بسوزند یا بر وی بگریند هر زمینی که وی در آن خدا را عبادت کرده باشد بر وی بگرید و درهای آسمان که کرده ها بدان به آسمان برده باشند، بر وی بگریند.»
حال با عنایت به این روایات، مسلم است کسی که با هدف دفاع از میهن و نوامیسِ مردم و ایجاد امنیت برای هموطنان، در دیار غربت از دنیا برود بی شک اجر و ثواب شهیدان را خواهد داشت. افضلیان می افزاید: در وسطِ محدودهٔ قدیمی قبرستان بیرجند قطعه ای وجود دارد که سربازانی از اقصیٰ نقاط کشور در آن مدفونند و تاریخ فوت آنان مربوط می شود به دهه های ۴۰ و ۵۰ -یعنی نزدیک به نیم قرن پیش- که این تاریخ بر روی سنگ های قدیمی قبور با همهٔ فرسودگی شان هنوز قابل مشاهده است. وی اضافه می‌کند: در گذشته با توجه به نبودِ وسایط نقلیهٔ مناسب و بُعد مسافت و سختی و صعوبت انتقال اموات به دیگر نقاط، چنانچه فردی در شهر و دیاری غریب از دنیا می رفت به ناچار در همانجا، حتیٰ بدون حضور خانواده و بستگانش به خاک سپرده می شد تا جائی که بعضاً خانواده و بستگان متوفیٰ از محل دفنِ وی بی خبر می ماندند.
مدیرکل اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان می افزاید: پدرم نظامی بود و من روایت مرگ و تدفین سربازان این قطعه را از ایشان شنیده بودم لذا از همان زمان کودکی و نوجوانی هرگاه به همراه پدرم به قبرستان بیرجند می‌آمدیم حتماً سری هم به این قطعه می زدیم و حمد و سوره ای برای شادی روحِ این سربازان غریب و تنها و نیز تعدادی از دیگر نظامیانِ غریبی‌ که در این قطعه مدفونند، می خواندیم و از همان ایام خردسالی تا به امروز که ۵۵ سال از عمرم می گذرد هر بار‌ که به قبرستان بیرجند ‌می‌ روم، برای اَدای احترام به ارواح اینان و خواندن فاتحه بر سرِ قبور کهنه‌ و متروکشان حاضر می شوم و دیگران را‌ نیز‌ به ‌این کار‌ ترغیب می کنم.
وی در خصوص نحوهٔ اختصاص این قطعه به سربازانِ غریب مرگ می گوید: پدرم نقل می کند که: «در آن سال های بسیار دور در دههٔ ۴۰ ، پادگان ۰۴ بیرجند فرماندهی داشت به نام سرهنگ ده پناه که در زمان حضور وی اقدامات مؤثر و ماندگاری در بیرجند انجام پذیرفت از جمله درختکاری در سطح شهر و به خصوص در تپه های مشرف بر پادگان و خیابان زاهدان (۱۷ شهریور) و خیابان پشت پادگان (شهید قرنی)، عمران و آبادانی و ساخت حمام در برخی از روستاهای اطراف، راه اندازی هیأت عزاداران امام حسین (ع) در ایام تاسوعا و عاشورا موسوم به هیأت پادگان که تا همین اواخر به همت تعدادی از نظامیان متدّین و فعال از جمله دوست و همکارمان شادروان علیمحمد سراجی برپا بود، برگزاری مراسم تاسوعا در پادگان بطوری که در این روز درهای این مرکز نظامی به روی مردم و هیآت عزادار سینه زن و زنجیرزنِ از سطح شهر باز بود و همهٔ آنها به پادگان می آمدند و مراسم باشکوه سوگواری حضرت سیدالشّهدا را در محلِ میدان بسیار بزرگ صبحگاهِ مرکز آموزش ۰۴ برگزار می کردند، همکاری و همراهی با معمرین خیابان حکیم نزاری برای احداث حسینیه ای در آن خیابان، ایجاد تمهیدات لازم برای بازدید عموم مردم از تمام یگان های مستقر در پادگان بیرجند در روز ارتش و پذیرایی از بازدید کنندگان به صرف ناهار و نیز تأمین همین قطعه زمینِ مورد بحث برای دفن سربازان و نظامیانی که در حین خدمت بنا به دلایلی از دنیا می رفتند و به لحاظ کمبود امکانات و دشواری رفت و آمد، امکان انتقال اجساد آنان به شهر و دیارشان میسر نبود.»
این پژوهشگر حوزه فرهنگی و اجتماعی ادامه می‌دهد: مشابه همین اتفاق برای خانوادهٔ خود من نیز رخ داده است بطوری که پدربزرگِ پدری ام در عنفوان جوانی در حالی که در غربتِ شهر زابل دوران خدمت سربازی اش را می گذرانده بیمار می شود و در تاریخ ۲۷ بهمن سال ۱۳۲۰ در سن ۲۲ سالگی در تنهایی و بی کسی از دنیا می رود و در همانجا غریبانه و تنها و بدون حضور بستگانش به خاک سپرده می شود و ما امروز از محل دفن ایشان هیچ اطلاعی نداریم.
وی همچنین می‌گوید: بعدها پدرم در سال ۱۳۵۶ قطعه زمینی را در قبرستان بیرجند برای دفن امواتِ خانواده و فامیل از شهرداری بیرجند ابتیاع کرده و بعد از ساماندهیِ آن، لوح یادبودی را نیز به یادِ پدرِ غریب مرگش در این قطعه نصب نمود و با درد و حسرتی که از آن بابت و از همان دوران کودکی بر دلش مانده بر روی آن لوح یادبود، شعری را نگاشت که شاید زبانِ حال همهٔ کسانی باشد که عزیزشان در غربت و تنهایی درگذشته است:
بابا ! دلم برای تو یک ذره شده، بگو
سر میزنی به فرزند خود یا نمیزنی؟
تا یک لحظه، غریبِ دلم حس کند تو را
دستی در این غروبِ غریبانه میزنی؟»
وقتی که خوب دقت کردم دیدم که یکی دو تا از این سنگ های فرسوده و قدیمیِ قبور تعویض شده و اطراف یکی از آنها حتیِ حصاری آهنی هم کشیده شده است.
افضلیان در این خصوص هم می ‌گوید: بنظر می رسد که در طی این سالهای طولانی که قریب به نیم قرن می شود، تعداد محدودی از خانواده‌ ها و وابستگان این سربازان توانسته اند قبر فرزند غریب شان را پیدا کرده و آن را ترمیم نمایند.
ضرورت بهسازی و معرفی توسط شهرداری
وی در خاتمه اظهار امیدواری کرد که شورای شهر و شهرداری بیرجند نسبت به بهسازی و معرفیِ این فضای عطرآگین اقدام نماید. چرا که این قطعه، صفحه ای از حیات اجتماعی تاریخ شهرمان محسوب می شود و کسانی که اینجا خفته اند جوانان غریبی بودند که در آن مقطعِ زمانی با هدف گذراندن خدمت سربازی و دفاع از مرزهای میهن و ایجاد امنیت برای هموطنان خود به این نقطهٔ دور افتاده اعزام شدند که متأسفانه در حین انجام وظیفه به دلایلی که بر ما پوشیده است غریبانه و تنها در این دیار غربت از دنیا رفته و همین جا دفن گردیدند. لذا جا دارد مردم نیز در هنگام مراجعه به قبرستان و یا هنگام خواندن نماز و قرآن به یاد این عزیزان که بنا به فرمایش پیامبر رحمت (ص) و دیگر حضرات معصومین (ع) ان شاءا… اجرِ شهیدان را خواهند داشت، بوده و آنان را از دعای خیر خود بهره‌مند سازند. چرا که آنان در عنفوان جوانی، حیاتشان را وقفِ حفظ این آب و خاک و تأمین آرامش و امنیت ما و پدران مان کرده‌اند.
به پاسِ هر وجب خاکی از این مُلک
چه بسیار است، آن سرها که رفته
ز مَستی بر سرِ هر قطعه زین خاک
خدا داند چه افسرها که رفته …

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور