پیام شهروند

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

سایه سنگین کم‌آبی بر سر روستاها ‌/ صدای عطش روستاییان تشنه هر روز بلندتر می‌شود‌

گرمای هوا، بی‌آبی و کرونا مشکلاتی است که این روز‌ها گریبانگیر اهالی برخی از روستا‌های خراسان جنوبی است.

 

کمتر کسی است که با سریال تکراری خشکسالی و کم آبی در خراسان جنوبی آشنا نباشد، چرا که خشکسالی جزئی از زندگی و زیست بوم مردم شده است و برخی نقاط را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

مهاجرت، کم آبی و بیکاری دیگر قسمت‌های این سریال تکراری هستند که در این روز‌های کرونایی در برخی نقاط استان داد مردم را درآورده است.

رودخانه‌ها و مسیل‌های خراسان جنوبی امسال روز‌های پرآبی را به خود دیدند، اما این بارندگی‌های خوب هرگز حریف خشکسالی‌های ۲۰ ساله این استان نمی‌شود و گزارش‌ها حکایت از پابرجا بودن مشکل کم آبی و لزوم صرفه جویی در مصرف این مایه حیات دارد.

نکته اینجاست که عده‌ای تصور می‌کنند بارندگی‌های اخیر بتواند بیش از ۲ دهه خشکسالی را در خراسان جنوبی جبران کند در حالی که بخش زیادی از نزولات آسمانی به دلیل کاهش نفوذپذیری خاک و همچنین از بین رفتن پوشش گیاهی تبدیل به روان آب و گاهی سیلاب می‌شود و خسارت هم برجا می‌گذارد.

افزایش دمای هوا در اولین فصل آغاز تابستان تصاویر ناخوشایندی از روستانشینانی که در انتظار رسیدن تانکر‌های آب هستند به نمایش می‌گذارد و بیشترین نقاطی که اهالی آن در تنش آبی هستند و کوزه به دست ساعت‌ها منتظر رسیدن آب می‌مانند در نقاط مرزی استان است.

با گرم شدن هوا امسال هم شاهد کمبود آب شرب سالم در بسیاری از روستا‌های خراسان جنوبی هستیم به طوری که در خطه پهناور کویر سایه کم‌آبی بر روستا‌ها سنگینی می‌کند.

این روز‌ها همچون روال روز‌های گرم سال‌های گذشته ساکنان روستا‌های خراسان جنوبی نه تن‌ها آبی برای رفع نیاز‌های روزانه خود ندارند که دام‌هایشان نیز تشنه‌اند. درختان و باغ‌هایی که روزگاری موجب زیبایی و نشاط بافت‌های روستایی بود هر روز تکیده و پژمرده‌تر از روز قبل می‌شوند.

لب‌های خشک و ترک برداشته و کوزه‌های بی آب در برخی روستا‌ها تصویر همیشگی شده و صدای عطش روستاییان تشنه هر روز بلندتر می‌شود و آیا فریاد رسی خواهد بود.

قطعی مکرر آب در برخی روستا‌های شهرستان مرزی درمیان در این ایام کورنایی بر مشکلات مردم مرزنشین افزوده است. هرچند هرساله بر تعداد روستا‌هایی که از مشکل بی آبی و قطعی آب رنج می‌برند افزوده می‌شود، اما برخی از روستا‌های درمیان آب پایدار دارند و برخی هم چند وقتی است دچار مشکلات آبی شده‌اند.

روستا‌هایی که آبرسانی سیار می‌شوند نیز با مشکلاتی از جمله کاهش تانکر‌های آبرسانی سیار و کیفیت پایین آب مواجه هستند و نفس آب، این مسئله مهم زندگی بشری در روستا‌های شهرستان مرزی درمیان به شماره افتاده و چاره اندیشی سریع‌تر نیاز دارد.

برخی از روستا‌های زیرکوه از کمبود و قطعی مکرر آب گلایه دارند. موضوع تکراری قطعی آب در برخی روستا‌های درمیان و زیرکوه موضوع جدیدی نیست و این مشکل هر ساله در این روز‌ها خودنمایی می‌کند.

روستای ۴۰۰ خانواری بیچند تنها یکی از روستا‌های شهرستان نهبندان است که با مشکلات قطعی آب مواجه است و مردم در این روز‌های کرونایی بیشتر ساعات شبانه روز آب ندارند.

مدیر عامل آبفای خراسان جنوبی گفت : بارندگی‌های بهار امسال سبب شد تا در این فصل تعداد کمتری از روستاییان از این شرکت درخواست تامین آب با تانکر داشته باشند، اما در شهرستان‌های مرزی زیرکوه، درمیان، نهبندان و سربیشه طی بهار امسال بیشترین آبرسانی سیار انجام شده است.

امامی افزود: ماهانه به طور متوسط آب مورد نیاز ۳۵۰ تا ۴۰۰ روستای استان با تانکر حمل می‌شود. در این بین آبرسانی به روستا‌های استان با ۳۳ تانکر انجام می‌شود که برای موارد ضروری هم شرکت آب و فاضلاب چهار تانکر به صورت تملکی در اختیار دارد.

او ادامه داد: در فصل بهار ۱۵ روستای استان با هزینه کرد ۲۴ میلیارد تومان و اجرای شبکه، از چرخه آبرسانی سیار خارج شد و قرار است تا پایان سال نیز بیش از ۶۴ روستای دیگر به شبکه آب رسانی پایدار متصل شود براساس برنامه‌ریزی انجام شده همه روستا‌های بالای ۲۰ خانوار استان تا دو سال آینده از شبکه آب پایدار بهره‌مند می‌شوند.

مدیر عامل آبفای خراسان جنوبی با بیان اینکه در شهر‌های خراسان‌جنوبی ۱۹۳ هزار مشترک داریم و با توجه به گسترگی استان و فرسوده بودن شبکه‌ها شاهد هدر رفت ۳۱ درصدی آب در بخش شهری هستیم افزود: آب پایدار روستا‌ها یکی از مشکلات است و افزایش جمعیت روستا‌ها در آخر هفته به ویژه در مناطق ییلاقی سبب مشکلات آبی می‌شود.

امامی بیان کرد: عمده روستا‌های پر جمعیت در حاشیه شهر‌ها قرار دارند به عنوان مثال ۳۰ هزار نفر در حاشیه شهر بیرجند ساکن هستند و برای تامین آب پایدار آن‌ها تلاش می‌شود از ظرفیت آب شرب شهر استفاده شود.

او اظهار کرد: همه دشت‌های تامین کننده آب شرب شهر‌ها به جز دشت آواز گزیک در فهرست دشت‌های ممنوعه بحرانی قرار دارد و افزون بر اینکه کیفیت این آبخوان‌ها هر سال تنزل می‌یابد، کمیت آن نیز رو به کاهش است و در برخی نقاط با کسری آب با کیفیت مواجه هستیم یا در شرایط تنش آبی قرار داریم.

مدیر عامل آبفای خراسان جنوبی از اتصال ۶۴ روستا به شبکه آب شرب تا دهه فجر خبر داد و افزود: تلاش می‌شود این تعداد را به ۸۰ روستا افزایش دهیم و شبکه فاضلاب بیرجند را در یک بازه ۱۲ ماهه به اتمام برسانیم.

او گفت: برای دفع فاضلاب مجتمع یک هزار واحدی قاین نیز پیمانکار مشخص شده و تلاش می‌شود مشکل تا پایان تیرماه برطرف شود.

امامی افزود: طبق برنامه تهیه شده از این هفته سه تانکر از طریق استانداری در اختیار پیمانکاران قرار گرفت که ظرفیت آن ۱۸ هزار لیتر است و دو تانکر از تانکر‌های ستاد نیز تجهیز شد تا کمی از دغدغه تامین آب روستاییان برطرف شود.

مدیر عامل آبفای خراسان جنوبی تأکید کرد: به تانکر‌های آبرسان شهرستان‌های بیرجند، قاینات، زیرکوه، سربیشه، طبس و نهبندان هر کدام یک خودروی دیگر هم اضافه شد و به دنبال چند تانکر اجاره‌ای نیز هستیم تا کمبودی برای آبرسانی وجود نداشته باشد چرا که گستردگی استان، طول زیاد شبکه‌ها و پرت زیاد آن و همچنین مصرف بالای آب در برخی روستا‌ها برای باغ‌ها و فضای سبز، تامین آب در روستا‌ها را با چالش مواجه کرده است.

امامی افزود: پیش‌بینی می‌شود آب پایدار برای تمامی روستا‌های بالای ۲۰ خانوار استان تا سال ۱۴۰۰ محقق شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 18 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور