پیام شهروند

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

زنگ خطر جامعه‌شناسی، هشداری برای نو کیسه گی

زنگ خطر جامعه‌شناسی، هشداری برای نو کیسه گی

تهران – ایرنا- در حالی که مردم این روزها با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، سرو استیک گوشت، بستنی، پیراشکی و… با روکش طلا در فضای مجازی توجهات زیادی را به خود جلب کرده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، فضای مجازی در چند سال اخیر با گسترش فزاینده ای روبرو بوده که این گسترش بعضاً با بسیاری از مسائل اجتماعی و بی توجهی به مفاهیم اصیل اخلاقی و انسانی همراه است. در شرایطی که کشور با تحریم های گوناگون دست و پنجه نرم کرده و دولت نیز در صدد مرتفع کردن آن می باشد، بسیاری از رفتارهای خلاف عرف، توسط قشری جدید در حال شکل گیری و بازتولید است که این بازتولید در صورت عدم توجه می تواند در آینده به بحرانهایی بدل شود که بدون شک هزینه های هنگفتی را به جامعه تحمیل خواهد کرد. حق مطلب این است که این هزینه ها تنها جنبه مادی نداشته بلکه جنبه بازتولید نسلی آن از اهمیت ویژه ای در ترویج رفتارهای ناپسند برخوردار است. زنگ خطری که جامعه شناسی از دهه‌های قبل با تمرکز بر مطالعات فرهنگی زندگی روزمره در ظهور جامعه جدید، آن را به صدا درآورد.

ظهور جامعه نمایشی

گرفتن تصویری از نحوه طبخ و سرو یک استیک گوشت با روکش طلا شاید به نوعی نمایش بسیاری از عادات و رفتارهای طبقه ای خاص باشد که بنابر سبک زندگی خود در صدد معرفی شخص به این روش است. اما نکته مهم برتری شیء و کالای مصرفی بر اخلاقیات در ظهور طبقه ای جدید است که در آن شخص بدون توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی و بدون آنکه بداند در حال انجام چه رفتاری است، در صدد حفظ برتری خود به روشهای مختلف می باشد.

به عقیده بودریار، جامعه شناس و نظریه پرداز معاصر، انسان‌ها دیگر در زندگی خودشان هم دخالتی نمی‌کنند و همان طور که در مقالات متعدد به این مطلب اشاره می‌کند، نشان می‌دهد که چگونه نیروهای آزادشده مدرنیسم – یعنی آزادی جنسی و نژادی، آزادی بیان و الغای امتیازات طبقاتی- به تدریج در پیوند با یکدیگر «جامعه نمایشی» را ساخته‌اند و در این جامعه به ضد آن چیزی که در اصل انتظار می‌رفت بدل شده‌اند.

درواقع اگر ذهنیت افراد بر مبنای احترام به حقوق انسانی و برابری شکل می‌گرفت، چنین رفتارهای جنجال بر انگیزی که موجب جریحه دار شدن روحیه جمعی است، کمتر می‌شد. به گفته حسن حسینی، استاد دانشگاه و جامعه شناس، بخشی از جامعه هم اکنون دچار یک خودخواهی مفرط شده است و نو کیسه‌ها سعی دارند تا دارایی‌های خودشان را با خشونت به رخ سایرین بکشند، بدون اینکه بدانند این رفتار ممکن است چه عواقبی را در پی داشته باشد.

نداشتن دغدغه و هژمونی اشیاء

امروزه شواهد بسیار زیادی از مصرف و فراوانی به چشم می‌خورد. از انواع و اقسام اشیا، تا خدمات و کالاهای مادی که پدید آورنده نوعی جهش بنیادی در خواستها و دغدغه‌های نوع بشر است. افراد مرفه مانند گذشته، پیش از آنکه در محیط اطراف خود با دیگر انسان‌ها سروکار داشته باشند، با اشیا در ارتباطند و مراوده‌های روزمره آنان دیگر چندان با همنوعان‌شان صورت نمی‌گیرد. بر اساس آمارها، کنش افراد در ارتباط با اشیاء با سیر صعودی همراه بوده و بیشتر صرف دریافت کالاها، پیام‌ها و دستکاری در آنها می‌شود که به نوعی می تواند سستی و کرختی ذهن را به همراه داشته باشد؛ که در نتیجه آن افرادی بدون هویت اجتماعی و درواقع با هویت اشیاء پا می‌گیرند. در چنین شرایطی فرد هویت جمعی خود را از اشیائی که با آن در تماس است (ماشین، منزل نوع پوشش و خوراک) دریافت می‌کند و همین امر موجب محوریت یافتن کالاها بر زندگی شخصی شده، دغدغه ذهنی فرد را از مسائل اجتماعی و اخلاقی تهی می‌کند. بی توجهی به شرایط روز جامعه توسط این قشر و استفاده آنها از رسانه، دریچه نگاه افراد را به جهان دستخوش تغییر کرده و حتی افرادی که در صدد مخالفت با این نظام سرمایه داری بدون اخلاق را داشته باشند، بلافاصله به بخشی از آن تبدیل شوند.

واقعیت در دنیای مدرن، بنابر نظریه بودریار، تولید می‌شود ولی از قدرت ما خارج است. آنچه که ما از واقعیت و جهان واقعی می‌بینیم در واقع تصویری است که به ما نشان داده می‌شود. افزایش ثروت به همراه کسب موقعیت و پرستیژ اجتماعی مبتنی بر آن، این تلقی را روانه جامعه مصرفی می‌کند که اشیاء بی جان می‌توانند حتی بر جان هر انسانی مقدم باشند، و در شرایطی که بخش زیادی از جامعه در زیر خط فقر به زندگی ادامه می‌دهد، مصرف خارج از عرف، دغدغه ذهنی بخشی از افراد باشد. معظلی که می‌توان آن را به نوعی با کژکارکردی نظام آموزشی در عدم موفقیت برای ایجاد دغدغه‌های مهم و اساسی در زندگی، مرتبط دانست.

** زوال اخلاق در نتیجه رانت و فساد مالی

رانت و فساد اداری در هر جامعه‌ای معظلی است که همواره گریبان آن را گرفته و هر روز زوایای جدیدی از اثرات خود مانند انباشت یکباره سرمایه در مصرف کالاهای عجیب مانند استیک گوشت و یا بستنی با روکش طلا را نمایان می‌کند. حجم عظیمی از انباشت سرمایه اقتصادی ناشی از فساد و رانت که تا چندی پیش در زمین خواری، جنگل خواری و اخیراً کوه خواری – در معنای نمادین خوردن- مصرف می‌شد، این بار به مفهوم واقعی و در خوردن و سرو طلا و جواهر صرف می‌شود!

نکته مهم در این زمینه این است که ثروت ناشی از رانت و فساد موجب تغییر در ارزش‌های اجتماعی شده، این ذهنیت را بوجود می‌آورد که گویا فرد متمول از بهره هوشی و استعدادی خدادی برخوردار است و این رشد اقتصادی مرهون آن مزیت الهی بوده و گویی تنها برای این قشر فراهم شده است. مطلبی که ناخودآگاه زوال اخلاق را در پی دارد. متاسفانه تغییر در ارزش‌های جامعه مبنی بر نقش پول در دستیابی به جایگاه والای اجتماعی، یکی از عوامل محرکی است که می تواند رفتارهای شیء وارگی را به همراه داشته، موجب زوال بیشتر اخلاق باشد.

اشیا در زمره گیاهان و حیوانات نیستند، با وجود این، احساس نوعی پوشش یا چیزی شبیه به جنگل را به وجود می‌آورند که در آن انسان سرکش دوران مدرن، به زحمت بازتاب‌های تمدن را درمی‌یابد.

از امور پیچیده منزل همراه با ده‌ها خدمتکار تکنولوژیک آن گرفته تا «اموال منقول شهری» و کلیه وسایل ارتباطی و فعالیت‌های حرفه‌ای و نیز از نمایش ستایش دائمی از اشیا در آگهی‌ها و صدها پیامی که به طور روزمره از رسانه‌های گروهی به ما می‌رسد، حتی انسان‌ها را در رویاهایشان نیز راحت نمی‌گذارند.

امروزه اگر شاهد رفتارهایی غیرعرف از نو کیسه‌ها در جامعه هستیم، می‌توان این موضوع را تا حد زیادی به عملکرد سیستم آموزشی، افزایش فساد، هژمونی اشیاء و ظهور جامعه نمایشی مرتبط دانست. ناقوسی که سال‌ها پیش جامعه شناسی و مطالعات فرهنگی برای رویارویی با پدیده نو کیسه گی آن را به صدا در آورد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور