پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

زعفرانیه در دست انداز گسل

امروز خراسان جنوبی_ حسین زاده / جلسه شورای شهر بیرجند روز گذشته برگزار شد و بخش اعظم این جلسه به بحث و تبادل نظر در خصوص طرح ۴۵۰هکتاری پادگان موسوم به زعفرانیه اختصاص یافت، بحث و تبادل‌نظر ۱۵۰ دقیقه‌ای که البته منتج به نتیجه هم نشد.
در ابتدای جلسه شورا چند پرونده مورد بررسی قرار گرفت و سپس مسئول هیئت امنای آستان مقدس امامزادگان باقریه بیرجند در جلسه حضور یافت و با ارائه طوماری با امضای جمعی از شهروندان گفت: از ۹ ماه پیش متوجه انجام عملیات اجرایی در اراضی متعلق به آستان مقدس برای احداث جایگاه پمپ بنزین شدیم در حالی که اسناد مالکیت این اراضی نیز موجود است و اداره حقوقی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان نیز بر این اساس پیگیری‌های حقوقی خود را آغاز کرده است.
محمدی با بیان اینکه این اراضی در آینده با توجه به حضور گسترده مردم در برنامه‌های فرهنگی و مناسبتی آستان مقدس مورد نیاز می باشد، افزود: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی واگذاری این اراضی درست نبوده ضمن اینکه احداث پمپ بنزین توسعه آستان مقدس و طرح ایجاد زیرگذر برای تردد زائران را تحت تأثیر قرار می دهد و از آنجا که مردم نیز این درخواست را داشته اند از اعضای شورای شهر که نمایندگان مردم هستند تقاضا می شود که بحث جلوگیری از اجرای این پروژه را پیگیری نمایند.
تقی زاده رئیس شورای شهر و جاوید شهردار بیرجند با ذکر اینکه مالکیت این اراضی توسط سرمایه گذار بخش خصوصی مسیر قانونی خود را طی کرده تصریح کردند: شهرداری بر این اساس و پس از اخذ استعلامات، پروانه ساختمانی را برای این پروژه صادر کرده است.
تقی زاده افزود: شورا وظیفه اجرایی ندارد و ما تنها می‌توانیم موضوع را به مراجع اجتماعی و اجرایی ارجاع دهیم. جاوید شهردار بیرجند هم عنوان کرد: با وجود طی روال قانونی کار از سوی شهرداری چنانچه مراجع قضایی مالکیت اوقاف را بر اراضی مذکور تعیین نمایند مجوز صادر شده ابطال خواهد شد.
در ادامه مدیرکل راه و شهرسازی استان و همراهان وی و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان و گروهی دیگر به عنوان میهمانان شورا برای بررسی مسائل مربوط به طرح ۴۵۰ هکتاری اراضی پادگان موسوم به زعفرانیه در جلسه شورا حاضر شدند.
قبل از آغاز مباحث مربوط به طرح ۴۵۰ هکتاری، شهردار بیرجند با اشاره به نامه تعدادی از صنوف خیابان جمهوری اسلامی به فرمانداری در خصوص طرح اجرایی در حاشیه این خیابان گفت: این افراد در نامه مذکور نسبت به حذف باندهای کندرو در دو طرف خیابان که قبلاً از آن به عنوان محل پارک خودروها استفاده می شده و نیز روند اجرای کار بهسازی گلایه کرده بودند.
جاوید افزود: بهسازی لاین ضلع شمالی این پروژه بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و عملیات لاین جنوبی نیز آغاز شده که تا تیرماه تکمیل خواهد شد و با توجه به شروع عملیات از فروردین ماه و البته تعطیلی های ابتدای سال ۴ ماه زمان زیادی برای تکمیل بهسازی این دولاین در حد فاصل میدان امام(ره) تا سه راه مصلی نیست.
وی اضافه کرد: در این طرح لاین‌های کندروی دو طرف خیابان حذف نمی شود و فضای کافی برای پارکینگ نیز در نظر گرفته شده و نسبت به زیباسازی مسیر با حفظ پیاده رو برای استفاده شهروندان اقدام می شود و اگر قرار باشد پروژه ای که به نفع تمامی شهروندان اجرایی می گردد با اعتراض ۲۰ یا ۳۰ نفر متوقف گردد از این پس در این شهر نخواهیم توانست کار عمرانی انجام دهیم.
وی تصریح کرد: اطمینان می‌دهیم که پس از تکمیل این طرح هیچ مشکلی برای کسب و کار کسبه ایجاد نخواهد شد. در ادامه جلسه رئیس شورای شهر با اشاره به طرح ۴۵۰ هکتاری پادگان (زعفرانیه) گفت: اگر در شهرک سازی ها پیش بینی های لازم صورت نگیرد مشابه مهرشهر در آینده مشکلاتی به شهر تحمیل خواهد شد کما اینکه در مهر شهر با مشکل کمبود کاربری ها از جمله فضای سبز، فضای آموزشی و… روبرو هستیم.
تقی زاده افزود: جمعیت ۶۰ یا ۷۰ هزار نفری قرار است در اراضی ۴۵۰ هکتاری در مرکز شهر مستقر شوند و لازم است در خصوص نوع تراکم ها، جمع آوری آب های سطحی و روان آب‌ها، فضای سبز و… توضیحات لازم ارائه شود.
مدیرکل راه و شهرسازی استان با ذکر اینکه همیشه به همکاران سفارش کرده‌ایم که تا حد امکان به شهرداری ها به خصوص شهرداری مرکز استان که حدود ۶۰ درصد جمعیت شهری استان را در خود جای داده کمک کنند، گفت: در طرح 450هکتاری نگاه وزارتخانه درآمدزایی نبوده و لذا ۸۰ درصد درآمد حاصله از فروش اراضی در شهر بیرجند و برای احداث مدرسه، مسجد، اجرای پروژه‌های دیگر و کمک به شهرداری هزینه خواهد شد و ۲۰ درصد صرف هزینه‌های جاری می‌شود.
جعفری افزود: در مهرشهر هم ما ۸هزار واحد مسکن مهر واگذار کردیم اما هیچ پولی از مردم اخذ نشد و برای آماده‌سازی هم مبالغ محدودی دریافت گردید.
معاون شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی استان هم گفت: اراضی ۴۵۰ هکتاری پادگان در سال ۸۵ پس از طی مراحل قانونی به شهر الحاق شد و در همان زمان برخی واگذاری‌ها از جمله به تعاونی مسکن فرهنگیان، تعاونی مسکن بازنشستگان فرهنگی و… صورت گرفت.
داعی با بیان اینکه در این طرح ۱۲۰ هزار نفر جمعیت پیش‌بینی شده که در سال ۹۴ تصمیم بربازنگری طرح گرفته شد و مشاور کار بازنگری را شروع کرد و ۲۰ جلسه کمیته فنی با حضور نمایندگان شهرداری و شورا برگزار شد و مباحث زیادی مطرح شد و در نهایت پس از تصویب در شورای عالی شهرسازی به استانداری ابلاغ گردید و در۱۹/۹/۹۷ از سوی استانداری بر بازنگری طرح به شهرداری بیرجند ابلاغ گردید. به گفته وی در بازنگری طرح جمعیت ساکن از ۱۲۰ هزار نفر به ۴۲ هزار نفر کاهش داده شد و بر این اساس فضای مسکونی طرح ۷۶۵ هزار و ۲۱۰ مترمربع(2/19درصد)، فضای تجاری ۱۰۰ هزار و ۸۱۱ متر مربع(5/2درصد)، فضای سبز یک میلیون و 378 هزار متر مربع(5/34درصد)، فضای درمانی ۴۱ هزار و ۷۱۹ مترمربع، فضای ورزشی ۵۰ هزار و ۳۴۷ متر مربع، فضای فرهنگی ۱۸۰ هزار و ۲۱۳ متر مربع و… در نظر گرفته شد و طرح آماده سازی توسط حوزه مسکن و بازآفرینی شهری در حال انجام است.
داعی اضافه کرد: در این طرح ظرفیت خوبی وجود دارد و از جمله دوستان حفاظت محیط زیست برای احداث موزه پرندگان تاکسیدرمی شده در این محدوده مجوز گرفته اند و اقدامات مشابه دیگری را نیز می توان پیگیر شد. وی تصریح کرد: این طرح یک طرح بسیار بزرگ در سطح ملی است و رقمی که وزارت راه و شریک این وزارتخانه یعنی آستان قدس رضوی قرار است در این طرح سرمایه گذاری کنند بالغ بر ۷۹۹ میلیارد تومان می‌باشد که در سطح کشور بی نظیر است ضمن اینکه تمامی کارهای آماده سازی و تأسیسات در این طرح اجرا می‌شود و سپس برای استفاده شهروندان در اختیار شورا و شهرداری قرار می‌گیرد.
وی پیشرفت فیزیکی پروژه را ۳۰ درصد ذکر کرد و با بیان اینکه عملیات اجرایی در ۶ منطقه در حال انجام است، اظهار کرد: اجرای این طرح در بحث روان آب‌ها هیچ مشکلی را برای کانال پل باغ ایجاد نخواهد کرد و روان آب‌ها به سمت کانال کبوتر خان هدایت می‌شود.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان نیز با اشاره به اضافه شدن پهنه وسیعی از فضای سبز به مشکل تأمین آب برای آبیاری فضای سبز در بیرجند اشاره کرد و گفت: نحوه اتصال رواناب در حوزه کانال کبوترخان و حریم رودخانه و میزان سیلابی که باید هدایت شود مشخص نیست. امامی به احداث برخی منازل در یک متری کانال پل باغ اشاره کرد و افزود: زمینی برای انتقال این منازل در اختیار قرار گیرد زیر پل باغ ظرفیت روان آب های موجود را ندارد.
جاوید شهردار بیرجند هم با اشاره به وجود ابهام در کلیت طرح ۴۵۰ هکتاری گفت: ضرورت اجرای طرح و اجرای آن با کیفیت فعلی تبیین نشده و باید ابهامات قبل از آغاز واگذاری اراضی رفع شود ضمن اینکه بحث گسل، روان آب ها و استقرار جمعیت چند ده هزار نفری در مرکز شهر با وجود امکان توسعه شهر در جهات اربعه، عدم توافق با شهرداری بر روی ضوابط، عدم واگذاری سهم ۱۰ درصد شهرداری، فضای سبز و تأمین آب مورد نیاز آن و… نیز در این طرح مطرح می باشد که باید این ابهامات نیز مرتفع گردد.
در ادامه خطیب عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند با اشاره به درخواست نخعی نژاد شهردار وقت بیرجند در سال ۸۴ برای تهیه گزارشی از تاب‌آوری شهر در مسیر گسل، گفت: این گزارش تهیه گردید اما بعدها و در اجرای آن اهمال شد و فرهنگسرای شهر بر روی گسل احداث گردید. وی تصریح کرد: هیچ سازه ای را نمی‌توان روی گسل احداث کرد و ملاحظات فنی هم در این زمینه بی نتیجه است و طرحی که ما قبلا ارائه دادیم باید از بایگانی ها خارج شود زیرا ما نمی توانیم زمان زلزله را مشخص کنیم اما حال که مکان آن یک محدوده گسل مشخص است و دانش فنی وجود دارد باید به گونه‌ای عمل کنیم تا کمترین خسارات و تبعات را در زمان وقوع زلزله شاهد باشیم.
مهندس عباسی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان نیز با بیان این که مشاورین غیر بومی با رفتارهای فرهنگی و اعتقادات شهر و شهروندان آشنایی ندارند، تصریح کرد: با توجه به خاکبرداری و خاکریزی ها در محدوده اجرای طرح، قبل از ساخت و سازها باید آزمایشات دقیق ژئوپلتیک در محل انجام شود.
در ادامه اعضای شورا نیز دغدغه های خود را بیان کردند. طاهری جمعیت پیش بینی شده طرح یعنی ۴۲ هزار نفر را معادل یک پنجم جمعیت فعلی شهر دانست و استقرار این جمعیت در مرکز شهر را به لحاظ حقوقی جرم زا ارزیابی نمود و گفت: اجرای این طرح با وضعیت فعلی در آینده به نفع شهر و شهروندان نیست و ما را با مهرشهری دیگر رو به رو خواهد کرد و لذا باید پیشنهاد اصلاح داده شود تا در کمیسیون ماده ۵ بار دیگر مطرح و بررسی گردد.
موهبتی با اشاره به محل مناسب اراضی طرح ۴۵۰ هکتاری خواستار استفاده از این ظرفیت برای طرحهای گردشگری و تفریحی به نفع شهر و شهروندان شد. یزدان شناس هم با بیان اینکه ضرورت اجرای طرح تبیین نشده به دغدغه و نگرانی های موجود اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد این طرح با نگاه انتفاعی در حال اجرا می باشد وحداقل بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان پول را از بیرجند خارج خواهد کرد و حتی اگر ۸۰ درصد آن قرار باشد در استان هزینه شود باز هم این شهر بیرجند است که متضرر می‌شود.
حجت الاسلام عبدالرزاق نژاد نیز با اشاره به ساخت و ساز مسکونی بر روی گسل در این طرح به تبعات فرهنگی و اجتماعی استقرار جمعیت چند ده هزار نفری در مرکز شهر اشاره کرد و خواستار بررسی بیشتر موضوع شد. محمودی راد اما بر لزوم پیش بینی برای استقرار جمعیت چند ده هزار نفری برای آینده شهر تأکید کرد و در عین حال گفت: با توجه به اینکه الحاق روستاهای اقماری حاشیه شهر در آینده اجتناب‌ناپذیر است می توان بخشی از این جمعیت را در این روستاها ساکن کرد.
میری با بیان اینکه در بحث گسل باید از این پس نظام‌مهندسی ورود کند به روند قانونی و استفاده از مطالعات کارشناسی صورت گرفته در تصویب طرح اشاره کرد و اختصاص 5/34درصد از اراضی طرح را به فضای سبز اقدامی فراتر از تکلیف قانونی دانست و افزود: فضاهایی که روی گسل ایجاد شده کاربری فضای سبز دارد اما در مجموع انتظار این است که به منافع مردم ومباحث رفاهی و گردشگری بیشتر توجه شود.
فخیم زاده معاون شهرسازی و معماری شهرداری بیرجند با اشاره به گسترده بودن شهر، کار در اراضی با شیب بالا را به صلاح ندانست. در ادامه مدیرکل راه و شهرسازی با ذکر اینکه طرح ۴۵۰ هکتاری با در نظر گرفتن نیاز ۱۰ سال آینده شهر تهیه شده، گفت: تا طرح به ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی نرسد نمی توان سهم ۱۰ درصد شهرداری را واگذار کنیم و لذا هنوز سهم آستان قدس رضوی که شریک ماست را نیز واگذار نکرده ایم.
جعفری افزود: در این طرح بخشی از اراضی به صورت رایگان به خانواده های نیازمند و تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و… واگذار خواهد شد و این که عنوان می‌شود صرفاً به درآمدزایی فکر می شود صحت ندارد. معاون شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی هم به اجرای دقیق مطالعات دانشگاه بیرجند در طرح ۴۵۰ هکتاری اشاره کرد و گفت: در این طرح هیچ ساخت و سازی بر روی خط قرمز گسل صورت نمی گیرد ضمن اینکه شهرداری هم قانوناً نمی تواند برای ساخت و سازهای روی خط قرمز گسل پروانه ساختمانی بدهد.
داعی افزود: در طرح مذکور مجموعه گردشگری و تفریحی به مساحت ۱۶ هزار و ۲۱۶ متر مربع پیش بینی شده است و تاییدیه وزیر نیرو در طرح به منزله تحقق تأمین منابع آبی است.
با وجود تمامی این مذاکرات در نهایت گفتگوها بی نتیجه بود و شهردار هم اعلام کرد که برای صدور مجوز پروانه ساختمانی در طرح ۴۵۰ هکتاری قانع نشده است و لذا تصمیم بر این شد تا نمایندگان راه و شهرسازی، شهرداری و شورا در این خصوص بررسی‌های مجددی را انجام دهند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور