پیام شهروند

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

رو به سوی مسکن اجتماعی

قمر تکاوران

سیاست مسکن اجتماعی به طور جدی به وسیله‌ی دولت در حال پیگیری است سیاست‌گذاری‌های مرتبط برای نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده، ساخت و ساز واحدهای استیجاری، خرید مسکن و کمک اجاره تدوین شده‌اند. اما برای کاهش هزینه‌های تولید مسکن اجتماعی، کاهش سطح زیربنا مدنظر سیاست‌گذاران قرار گرفته است که باعث شده انتقاداتی به سیاست‌های مسکن اجتماعی در کشور وارد شود.

مسکن اجتماعی نوع خاصی از تامین مسکن برای افراد کم‌درآمد و میان‌درآمد دانسته می‌شود، که در بسیاری از کشورها به اجرا درآمده است. در ایران نیز در این راستا تلاش‌هایی صورت گرفته است. گفته می‌شود برای مسکن اجتماعی در ایران مدل کشور مالزی مدنظر قرار گرفته است. طرح مسکن اجتماعی در کشور ما از برنامه دوم توسعه یعنی سال‌های ۱۳۷۴-۱۳۷۸ آغاز شد، اما اجرای این برنامه‌ها به خاطر مسکن مهر به تعویق افتاد. در سال‌های بعد دولت تلاش کرد با مصوبه‌هایی طرح مسکن اجتماعی را به جریان بیندازد.

گسترش عدالت اجتماعی

بازار مسکن به سه گروه مسکن آزاد، مسکن حمایتی و مسکن اجتماعی تقسیم شد. مسکن آزاد پاسخ‌گوی تقاضای طبیعی مسکن در بازار آزاد و برای کسانی بود که بی‌نیاز از یاری دولتی می‌توانستند مسکن خود را به دست بیاورند. مسکن حمایتی برای گروهی در نظر گرفته شده بود که قدرت خریدشان برای خرید مسکن کافی نبود، اما حمایت دولتی با یارانه و وام‌های کم‌بهره می‌توانست آن‌ها را صاحب مسکن کند. مسکن اجتماعی برای آن عده بود که پس‌اندازی نداشتند و حتی توان بازپرداخت اقساط وام را هم نداشتند.

هدف در اینجا گسترش عدالت اجتماعی بود. ابزارهای همچون احداث مسکن ارزان قیمت، پرداخت یارانه‌ی مالی، تخصیص زمین و اعطای وام‌های کم‌بهره از اقداماتی است که تحت عنوان سیاست اجتماعی مسکن یا به عبارت ساده‌تر مسکن اجتماعی بازتعریف شد.

بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده

دولت از سال ۱۳۹۲ تلاش کرد با پرداخت وام‌هایی به مردم و نیز واگذاری زمین‌های ذخیره شده در وزارت راه و شهرسازی گام‌هایی در راستای مسکن اجتماعی بردارد. در سال ۱۳۹۳ هیات دولت پرداخت وام‌هایی را برای نوسازی بافت‌های مساله‌دار شهری تصویب کرد که به موجب آن سالیانه ۲۰۰ هزار فقره وام با ۷ درصد یارانه کمک سود به مردم پرداخت می‌شود. این وام‌ها در شهرهای کوچک ۴۰۰ میلیون ریال، در شهرهای متوسط ۵۰۰ میلیون ریال و در شهرهای بزرگ تا سقف ۶۰۰ میلیون ریال است.

پرداخت سالیانه ۶۰ هزار فقره وام ودیعه‌ی مسکن به ساکنان بافت‌های فرسوده نیز به میزان حداکثر ۱۰۰ میلیون ریال به صورت قرض‌الحسنه در نظر گرفته شد. همچنین ۴۰ هزار فقره وام بهسازی مسکن به میزان حداکثر ۲۰۰ میلیون ریال در محدوده‌ی سکونت‌گاه‌های غیررسمی با پرداخت ۷ درصد با ارائه‌ی کمک سود در نظر گرفته شد. وام مسکن تا سقف ۸۰۰ میلیون ریال افزایش پیدا کرد. از دیگر وام‌های در نظر گرفته شده، وام ساخت تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال بود.

در سال ۱۳۹۴ بانک مرکزی طی مصوبه‌ای این امکان را برای کلیه‌ی بانک‌ها فراهم ساخت که وارد بازار وام مسکن شده و نسبت به پرداخت وام اقدام کنند. بانک مرکزی همچنین مجوز ایجاد صندوق‌های وام و پس‌انداز منطقه‌ای را به بانک مسکن اعطا کرد. بر اساس مصوبه‌ی بانک مرکزی نهادهای فعال در سطح مناطق با مشارکت سرمایه‌گذاران ساختمانی و ساکنان مناطق می‌توانند صندوق‌های وام و پس‌انداز مسکن را زیر نظر بانک مسکن احداث نمایند.

سازمان ملی زمین-مسکن، شرکت شهرهای جدید، سازمان عمران و بهسازی شهری در وزارت راه و شهرسازی متولی مدیریت و تامین زمین هستند. وزارت راه و شهرسازی بر اساس اساسنامه مصوبه‌ی همه‌ی این نهادها، مکلف به تامین زمین مسکونی برای آحاد جامعه و به خصوص گروه‌های کم‌درآمد هستند. با توجه به امکانات موجود، برنامه‌های تامین مسکن می‌توانند از امکانات وزارت راه و شهرسازی برای تامین زمین ارزان قیمت استفاده ببرند.

پیگیری جدی‌تر مسکن اجتماعی از خلال مصوبات

هیات وزیران در سال ۱۳۹۵ برای تامین مسکن گروه‌های کم‌درآمد در سال‌های ۱۳۹۶-۱۴۰۰ دو برنامه در قالب مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی مصوب کرد و مسئولیت اجرایی آن را به عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار داد. برنامه‌ریزی برای سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی صورت گرفته است که کمک‌هایی در قالب تسهیلات ساخت و خرید مسکن ملکی، پرداخت تسهیلات به سازندگان مسکن استیجاری، ساخت مسکن استیجاری، پرداخت کمک اجاره و وام قرض‌الحسنه ودیعه مسکن است.

در قالب برنامه مسکن حمایتی به ساخت و خرید مسکن ملکی کمک می‌شود. این تسهیلات برای خرید بناهای تا عمر بیست سال استفاده می‌شود. برای خرید واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی ،به‌ازای هر واحد مسکونی هفتاد میلیون ریال، کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.

برنامه مسکن اجتماعی کمک به ساخت مسکن استیجاری، پرداخت کمک اجاره و وام قرض‌الحسنه را شامل می‌شود. به اشخاص حقیقی و حقوقی دارای زمین که تمایل به احداث واحدهای مسکونی استیجاری داشته باشند، به‌ازای هر واحد استیجاری تا دو برابر سقف تسهیلات اعطا می‌شود. وزارت راه و شهرسازی نیز موظف شد، نسبت به تأمین زمین در محدوده شهرهای دارای تأسیسات زیربنایی و یا شهرهای جدید برای ساخت واحد استیجاری از طریق واگذاری به سازندگانی که تمایل به ساخت مسکن ملکی و استیجاری اقدام نماید. سازندگان موظف‌اند واحدهای استیجاری را حداقل به مدت ۱۰ سال به متقاضیان معرفی‌شده واگذار نمایند. در سند واحدهای استیجاری عنوان غیر قابل‌ فروش و استیجاری به مدت معین درج خواهد شد.

کمک‌ هزینه اجاره خانوارهای کم‌درآمد ماهانه تا دو میلیون ریال برای شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر و تا چهار میلیون ریال (با افزایش سالیانه ۱۰ درصد) برای شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر تعیین شده است. خانوارهایی که دریافت این کمک هزینه شامل‌شان می‌شود، تا پنج سال در صورت تأیید ادامه وضعیت درآمدی، مجاز به استفاده از این کمک‌هزینه هستند. وام قرض‌الحسنه ودیعه مسکن نیز برای حمایت از خانوارهایی که توان بازپرداخت اقساط را دارند، در نظر گرفته شده است که به‌ازای هر واحد هفتاد و پنج میلیون ریال با بازپرداخت ۶۰ ماهه تعیین می‌شود. شناسایی و اولویت‌بندی گروه‌های هدف به عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی کشور، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و شهرداری‌ها است. در برنامه‌ی ششم توسعه نیز دولت مکلف شده که امکانات لازم از قبیل زمین ارزان قیمت و همچنین یارانه‌های مالی را برای ساخت سالیانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای گروه‌های کم‌درآمد فراهم سازد.

همانطور که از سیاست‌گذاری‌های سال‌های اخیر در کشور پیداست، سیاست مسکن اجتماعی به طور جدی بوسیله‌ی دولت در حال پیگیری است. سیاست‌گذاری‌های مرتبط برای نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده، ساخت و ساز واحدهای استیجاری، خرید مسکن و کمک اجاره تدوین شده‌اند. اما برای کاهش هزینه‌های تولید مسکن اجتماعی، کاهش سطح زیربنا مدنظر سیاست‌گذاران قرار گرفت. همین ویژگی باعث شده انتقاداتی به سیاست‌های مسکن اجتماعی در کشور ایران وارد شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 7 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور